'TT 'nauwelijks pijn' aan niet Joorgaan tariefsverhogingen Regering hielp arme landen en bedrijfsleven Terughoudendheid bij uitgifte postzegels xas' wil 40 a 50 miljoen Resteren in uitbreiding NVV-bond Mercurius: Directie Spaarbank Stad Amsterdam onder curatele isultaat vorig jaar verder gestegen Ziekteverzuim weer gestegen .atsing preferente aandelen Bestraffing geëist voor verspillende produkten Hotel Polen Hypotheekrente per 23 mei 'Zeer verrast' Zakelijk gebruik neemt af door invoering frankeermachines JSDAG 25 MEI 1977 FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet PS 19 - RH 21 onze Haagse redactie N HAAG De PTT verwacht, dat 1977 een redelijk gunstig jaar zal zijn. Dit ondanks het feit, 'eerder aangekondigde tariefsverhogingen van post en telefoon in verband met het prijsbeleid de regering niet doorgingen. Iteur-generaal drs Leenman le PTT verklaarde bij de presen- van het jaarverslag, dat de te- allers van de afgelaste ta- rerhogingen ruimschoots door ge meevallers kunnen worden vangen. acht de PTT-top het niet uitge- dat voor de afgelaste ta- verhogingen de jaarlijkse ver te afdracht aan het rijk, die 1977 was begroot op 245 miljoen en, niet in zijn geheel gehaald junnen worden. TT-directie baseert de gunstige achtingen op de resultaten van rste maanden van dit jaar, en e uitkomsten van vorig jaar, die in het jaarverslag zijn weer- en. Het bedrijfsresultaat van over 1976 bedroeg 608 mil- ilden (plus 114 miljoen); een ,iger resultaat dan op de begro ting was verwacht. Directeur Gene raal Leenman schrijft het gunstiger resultaat vooral toe aan de minder gestegen personeelslasten en aan de stijging van de vraag naar PTT- diensten. „We kunnen ons verheu gen op een gunstig klimaat, er is een voortdurende toeneming van de vraag naar onze diensten," aldus Leenman. Over dit jaar stelt Leenman dat er „nauwelijks pijn" zal worden gele den aan het besluit van de regering om de al aangekondigde tariefsver hogingen niet door te laten gaan. Het kost de PTT veertig miljoen gulden bij de postdienst en 35 mil joen bij de telefoondienst aan min- der-opbrengsten. Bij de postdienst was het in het afgelopen jaar opvallend, dat het aanbod van de individuele brieven voor het eerst sinds Jaren weer licht DEN HAAG Het ziektever zuim bij de PTT, dat in 1975 was teruggelopen tot 7,1 pet, is in 1976 weer gestegen en wel tot 7,4 procent. Eenzelfde golfbeweging heeft zich voorgedaan in het particu liere bedrijfsleven. Daar is het ziekteverzuim in 1976 weer op gelopen tot 9,1 pet (1975: 8,8 pet). is toegenomen. De partijenpost grootste deel van de postverzendin gen nam slechts gematigd toe, waardoor het totaal van het postver keer in het binnenland met drie pro cent toenam. Bij de telefoon is het aantal wach tenden op een telefoonaansluiting opnieuw gestegen Het aantal bin nenlandse gesprekken per aanslui ting is iets teruggelopen. Maar de PTT maakt zich daar zeker geen zorgen over. omdat men er van uit gaat dat het merendeel van de aan sluitingen die momenteel worden gemaakt zogenaamde „weinig- sprekers" zijn; mensen die telefoon nemen nu de kosten wat minder geworden zijn, maar er relatief wei nig gebruik van maken. Het totaal van het telefoonverkeer steeg aan zienlijk, vooral het verkeer naar het buitenland. De girodienst had te maken met een mindere groei van het aantal reke ninghouders, maar wel werden de rekeningen weer intensiever ge bruikt. De verhuizing van 3400 ambtenaren van de centrale directie van Den Haag naar Groningen in het kader van de spreiding rijksdiensten, houdt de gemoederen van het perso neel nog steeds hevig bezig, aldus ERDAM Grans Hotel Krasnapolsky gaat ingrijpend buwen en uitbreiden in het hotel aan de Dam. Hiermee zal schatting een investering van 40 tot 50 miljoen zijn peid. Verwacht wordt dat het plan omstreeks medio 1980 zal 1 uitgevoerd, zo heeft directeur G. E. van Goor bekendge- hadden al enige tijd plannen r door de brand in hotel Polen rn wij deze herzien. We hebben esloten tot bebouwing van het a, iere Amro-terrein aan de eeg over te gaan. Gedacht aan een uitbreiding met 140 ners, winkels, woningen en joffieshop. Enige monumentale aan de Oudezijds Voor- 1 zullen tot woningen worden «wd". It bij de brand in Polen 81 kamers verloren zijn gegaan en e verbouwing in het centrale ran Kras 36 kamers zonder bad rijnen komt de totale uitbrei- shirt.m 23 kamers neer. Cras-directle meent dat alle indigheden gunstig zijn thans nct tvoering van de plannen over te Er is een stijging van het bui lds bezoek aan Amsterdam. Er een nieuwe hotels in aanbouw m jaal kan van enkele faciliteiten ik worden gemaakt. ezien sprake is van een zeer project kan Kras dit niet al- fealiseren. Daarom worden op igenblik contacten gelegd om in uitvoering samen met ande- :ketf komen. De heer van Goor: ioat. és mogelijk dat daar een onroe- K«r»oedmaatschappij bij is." 041Z&T chting ïapolsky heeft stappen onder- n om eventueel op korte ter- LQ Preferente aandelen te plaatsen en speciaal daarvoor in het le- u°cWeroePen stichting. Het is even- Uet de bedoeling van het Kras- ub-tr<8ur de uitgifte van pref's te han- 440.- om elke fusie-mogelijkheid bij >ui!refraat u>t te sluiten. Wel wordt g »eriode van rust absoluut nood- ik geacht, aldus directeur G. E. iö77Coor. 'tte uiteen waarom Kras heeft end niet te moeten ingaan op .^ances van Van Wijk en Heringa, as Van Wijk en Heringa alleen 25 j»4e ruime liquiditeit van Kras en ^onroerend goed te doen, zo 4te hij op. Daar Van Wijk boven op pdn een brief eiste dat alle inves- Ksplannen moesten worden IBB-KONDOR: In de jaarverga dering werd nog eens onderstreept dat de gang van zaken op het ogenblik bevredigend is. Het divi dend van 5 procent (over 1976) werd door het bestuur vooral een uiting van goede wil genoemd DEN HAAG Prpducenten die on nodig energie- en waterverspillende produkten op de markt brengen, moeten door de overheid bestraft worden met bezuinigingsvoorschrif ten. Een prijsverhoging van gas en elektra is niet de werkelijke oplos sing voor het energieprobleem. Dit schrijft het Konsumenten Kontakt in het blad Koopkracht. Als aanvulling op het advies van de Algemene Energieraad aan minister Lubbers geeft de consumentenorga nisatie enkele gebieden aan waar de minister bezuinigingsvoorschriften zou kunnen uitvaardigen. Op het gebied van de verwarming, waar 63 procent van alle in het huishouden gebruikte energie aan op gaat, kan de minister het gebruik van de cv- ketel met het hoogste rendement verplicht stellen. Circulatiepompen met overcapaciteit dienen verboden te worden en warmwatertoestellen waarvan het verschil in energie verbruik zo'n driehonderd procent kan belopen, moeten eveneens aan voorschriften gebonden worden, zo schrijft het blad. Vergelijkende wa- Met betrekking tot hotel Polen werd gezegd, dat in 1976 nog een klein verlies werd geboekt. Voor 1977 werd een winst van 87.500 begroot. Hotel Polen behoorde niet meer aan Kras napolsky, maar was eigendom van Watersnip, een dochter van een Zuidafrikaanse onderneming. Wel was de inventaris nog van Kras; deze was in 1975 door de verzekeringsex perts getaxeerd op 1,4 miljoen. stopgezet en alle commissarissen dienden af te treden werd h$t duide lijk, dat Van Wijk niet de bedoeling had het hotel te exploiteren, maar heel andere plannen had en heeft. „Kijk u maar naar het bod op de EMS". NBM-BEDRIJVEN: Na twee jaar met een negatief resultaat, behaalde dit bouwbedrijf in 1976 weer een winst. Er werd in 1976 1.4 miljoen verdiend, nadat in 1975 nog een ver lies was geleden van 6.7 miljoen. Gezien het verlies in 1975, zal over 1976 geen dividend worden betaald. Gestreefd wordt intussen naar een uitbreiding van de activiteiten in het buitenland. VAN NELLE: Het Amerikaanse bedrijf Standard Brands heeft laten weten, het bos 280 contant per aandeel Van Nelle ad 100) gestand te doen. WESTLAND-UTRECHT: De gang van zaken in het eerste kwar taal van 1977 is voorspoedig ge weest. Het bedrijfsresultaat was 26.0 13.6) miljoen, waarbij de nettowinst eveneens verdubbelde tot 10.7 5.7) miljoen. Het speciale programma werd inge steld om de armste landen en de landen die het zwaarst getroffen zijn door de economische crisis te hel pen, omdat de hulp via internationa le organisaties naar de Nederlandse opvatting niet voldoende van de grond kwam. Het Nederlandse bedrijfsleven werd twee jaar geleden ingelicht dat de mogelijkheid bestond de minister voor Ontwikkelingssamenwerking in te lichten over lopende onderhan delingen voor leveranties aan de armste landen. Pasten deze leveran ties in het Nederlandse ontwikke lingsbeleid dan bestond er de moge lijkheid dat de minister de ontwikke lingslanden hielp bij de financiering. In het eerste deel is zo hulp verstrekt aan Egypte, Soedan, Vietnam, Bangladesj, Guinee, Angola, Soma lië. Ghana en Afghanistan. Neder landse bedrijven die ervan geprofi teerd hebben zijn Euroconsult te Arnhem, Hoogovens. Molenschot, Stevin-Drédging, scheepswerf Da- men te Hardinxveld, DAF- Eindhoven, Nederlandse Kabelfa- brieken, de Amsterdamse Droogdok maatschappij. adviesbureau Ilaco in Arnhem en scheepswerf Rijn-Waal in Nijmegen. Het programma wordt niet langer voortgezet omdat men hoopt dat er nu weer internationale initiatieven komen, onder meer op de Noord- Zuid-dialoog, welke eind deze maand in Parijs wordt afgesloten. MAXWELL: De inkomsten uit be leggingen en minerale rechten ste gen in 1976 tot 1.05 0.91) miljoen. De nettowinst kwam uit op 978.751 831.126), zodat het dividend wordt verhoogd tot 13.04 1113) per aandeel. Uit het jaarverslag blijkt nog dat Maxwell 10.000 acres minder kolenrechten bezit dan aanvankelijk was geregistreerd. Het totale bezit Drs. Ph. Leenman een zinsnede in het jaarverslag Di recteur-generaal Leenman zei des gevraagd dat de ontwikkelingen in regeringskringen over de wenselijk heid van de spreiding de PTT-top geen aanleiding geven om de voor bereidingen voor de verhuizing op een laag pitje te zetten. „We zijn niet doof en blind ten aanzien van de rapporten die nu verschenen zijn, maar ze hebben niet geleid tot een wijziging van de opdracht die wij kregen, de verhuizing van 3400 ar beidsplaatsen. Dus we gaan gewoon door met het uitvoeren van die opdracht", aldus Leenman. renonderzoeken hebben afdoende aangetoond, dat sommige huishou delijke apparaten twee keer zoveel elektriciteit verbruiken, terwijl hun resultaten niet beter zijn dan die van zuinige apparaten. De minister mag niet beducht zijn om fabrikanten, die de consument op zo'n manier tot energieverspil ling dwingen, aan te pakken, aldus de consumentenorganisatie. Met de Algemene Energieraad pleit het Konsumenten Kontakt voor belas tingverlaging voor dieselverbrui kers. Als aanbeveling geeft het KK verder een produktieverbod van aansteekbranders (gasvlammetjes) in gasfornuizen, omdat een constant brandende aansteekbrander even veel gas gebruikt als een normaal gezin jaarlijks nodig heeft. Naam bank Rente vast gedurende: Afsluitprov. (procenten) Rentepereentages met ronder gemeentegarantie ABN 5 Jaar 1 jaar 1.5 1.5 9 8.75 9 8.75 AMRO-Bank 5 jaar variabel 1.5/2.- 15/2- 9.25 9.- 9.25 9 Bouwfonds 30 jaar 5 Jaar 2 jaar 1.5 15 1.5 9.2 87 8.5 9.2 8.7 8.5 Centraal Beheer 10 jaar - 8.9 8.9 Ennia 10 Jaar 8.9 9.1 Nat. Nederl. 10 jaar 5 Jaar - 8.9 8.9 9.1 9.1 Rabo Bank adviesrente variabel 1.25 9 9 Rabo-Hyp-Bank 5 Jaar 1.5 9.25 9.25 RPS 5 jaar 1.- 8.75 8.75 Stad A'dam 5 Jaar 1.- 8.75 Westland/ Utrecht standaard no risk budget 5/10 jaar 5/10 jaar variabel 2.- 2- 2- 8.9 9.3 8.9 9 1 9.5 8.9 Geldt voor alle levensverzekeringmaatschappijen die lid zijn van de NVBL. De hypotheekrente blijft constant. Er kan geen enkele wijziging worden doorgegeven. (Publikatie samengesteld door de Vereniging Eigen Huis in Amersfoort). DEN HAAG Het eerste deel van het actieprogramma van Ontwikkelingssamenwerking om de armste landen te helpen bij de financiering van importen uit Nederland is afgesloten. Hiervoor is ruim honderd miljoen gulden besteed. Het tweede deel waarvoor geen nieuwe aanmeldingen meer gedaan kunnen worden, is nog in uitvoering. Hiervoor zal circa 120 miljoen gulden worden uitgetrokken. Zo is in Den Haag bekendgemaakt. AMSTERDAM De NW-bond Mercurius kan zich nauwelijks voorstellen, dat overbelasting van de directie van de Spaarbank voor de stad Amsterdam de enige reden is voor de benoeming van een gedelegeerd commissaris, die de directie terzijde moet staan. Mercurius zegt over aanwijzingen te beschikken, dat de maatregel van de raad van commissarissen veeleer be oogt het directiebeleid beter in de hand te kunnen houden aan kolenrechten bedraagt thans zo'n 225.000 acres. ENRAF NONIUS: In 1976 steeg de omzet van deze instrumentenfabriek tot 79.3 70.8) miljoen en de winst tot 3.0 2.7) miljoen. Voorgesteld wordt een dividend van 20 (19) pro cent in contanten en 2.5 (onv) pro cent in agio-aandelen. Voor 1977 wordt een verdere stijging van de omzet verwacht met 10 procent. Maar of hieruit ook een hogere winst zal rollen is nog niet zeker, gezien onzekere factoren als de internatio nale concurrentie door valuta problemen. OBLIGATIE: Het Instituut voor Ziekenhuisfinanciering gaat een 9 pet 15-jarige obligatielening 1977 van 15 min uitgeven. De uitgifte- koers wordt op 1 juni bekendge maakt. De inschrijving is op 3 juni en de storting op 6 juli. Dit staat in de bondskrant van Mer curius, waarin nader wordt ingegaan op de gang van zaken bij de spaar bank. die een periode van ingrijpen de reorganisaties achter de rug heeft. Onlangs maakte de spaarbank bekend, dat de raad van commissa rissen drs. Ch. E. van der Ploeg tot gedelegeerd commissaris heeft be noemd. HIJ moet president-directeur drs. M. Meyer en tweede directeur mr. B. L. ten Have (die niet ver van zijn pensioen af is) bijstaan Volgens de bond haakte drs. M. Mey er. toen hij eind '73 bij de spaarbank binnenkwam, dankbaar in op de in middels bij de bank ontwikkelde ideeën omtrent een ander marke tings beleid Dat veranderende be leid had te maken met de concurren tie van de handelsbanken, waardoor de spaarbank een meer commerciële koers moest gaan varen De methoden, die president directeur Meyer hanteerde om tot een commerciëler beleid te komen, waren, volgens Mercurius. echter niet zo fraai. De bond noemt onder meer de verplaatsing van mensen van de ene op de andere dag en functieverwisselingen aan de lopen de band. Elke planmatige opzet daarbij ontbrak. Zowel de raad van commissarissen als de directie.hebben nooit met de bonden willen praten over het socia le beleid, aldus Mercurius. De bond hoopt dat daarin nu verandering gaat komen. AMSTERDAM President-direc teur Meyer verklaarde ons desge vraagd „buitengewoon verrast" te zijn, dat op deze wijze de sfeer tus sen Mercurius en de spaarbank, die de laatste tijd Juist was opgeklaard, weer wordt vertroebeld. „Nog geen maand geleden hebben we op een plezierige wijze over de lonen onder handeld en een „praatschema" op gesteld voor een aantal andere za ken. Waarom dan nu weer oude koeien uit de sloot gehaald? Wat schiet Mercurius daar mee op," al dus de heer Meyer, „en wat wil men daarmee?" Van een onder curatele stellen is. volgens hem. beslist geen sprake. De benoeming van de heer Van der Ploeg moet uitsluitend worden ge zien tegen de achtergrond van de sterk toegenomen werkzaamheden van drs. Meyer en in afwachting van de benoeming van een nieuwe twee de directeur. door Peter van Lakerveld AMSTERDAM Het is met postzegels een vreemde zaak. Terwijl het gebruik van deze stukjes gegomd papier langzamer hand afneemt, bestaat in vele landen de neiging ieder jaar weer meer verschillende zegels uit te geven. Ook de PTT is aan deze internationale trend niet helemaal ontkomen. Maar verder dan 7 a 8 bijzondere uitgiften (zegels of series) per jaar willen de Nederlandse posterijen niet gaan. De uitgifte (vakterm „emissie") van postzegels is voor een deel in officiële richtlijnen vastgelegd. Artikel 27 van het Postbesluit 1955 bepaalt bij voorbeeld dat zegels voor normale briefpost of hogere waarden de beel tenis van de Koningin moeten dra gen. Met andere woorden: op het ogenblik moet het staatshoofd staan afgebeeld op alle zegels van 55 cent of hoger. Voor uitzonderingen (een aantal keren per jaar) moet de Ko ningin toestemming geven. Twee ieder Jaar terugkerende uitgif ten, de zomerpostzegels en de kin derserie zijn bepaald in koninklijke besluiten, zodat er daarnaast nog slechts ruimte overblijft voor vijf zes emissies. Dat zouden er veel meer kunnen zijn als de PTT ingaat op de talloze verzoeken van vereni gingen of organisaties om een jubi leum of bijzondere gebeurtenissen luister bij te zetten door de verschij ning van een postzegel. De posterij en willen echter niet boven die zeven b acht speciale uitgiften uitgaan om dat een zeeel dan nauwelijks de kans krijgt onder het publiek te komen. Natuurlijk is het denkbaar zoals in de Verenigde Staten dat een bijzondere emissie na een weck al weer wordt opgevolgd door een an dere. Dat wordt de PTT. gezien de voorbereidingskosten. echter te kostbaar. In theorie is het mogelijk al die zegels in forse oplagen uit te geven maar dat is weer erg lastig voor de postkantoren. Die zouden een veel te groot assortiment moeten aanhouden: uit een oogpunt van doelmatigheid een ongunstige zaak. De heer J. D. Smeets, plaatsvervan gend hoofddirecteur Post bij de PTT wees er in verband met het emissie- beleid onlangs ook nog op dat de verzamelaars het niet eens op prijs stellen wanneer aan de lopende band nieuwe uitgiften het licht zien Oost- europese landen en staten in de der de wereld, die wel om de haverklap met nieuwe zegels op de markt ko men. hebben in filatelistische krin gen weinig aanzien. Tenslotte noem de hij nog het argument dat een Donderdag, wanneer de Amphilex- postzegeltentoonstelling opengaat, verschijnt ook de aan deze expositie gewijde nieuwe serie. uitbundig uitgiftebeleid de gev/one koninginnezegels in het gedrang zou kunnen brengen En dat is dan weer in strijd met de bedoeling van het Postbesluit 1955 Vele verzoeken om een bijzondere zegel, slechts zelden een inwilliging. Wat is dan eigenlijk het kriterium'> In het algemeen vindt de PTT dat een uitgifte van nationaal of inter nationaal belang moet zijn. Dat is behalve de beperking van het aantal uitgiftes op zichzelf al een rem. Want al sie verenigingen of organi saties, die dan ter meerdere glorie zo graag een postzegel willen zien ver schijnen, kunnen onmogelijk bewe ren een nationaal of Internationaal belang te vertegenwoordigen. Toch is dat „belang" een rekbaar begrip. Men kan zich afvragen of de wijs geer Spinoza aan wiens 300e sterfdag in februari een zegel werd gewijd, nog wel onder ons volk leeft. Internationaal gezien is Spinoza evenwel een bekende naam Filatelie De zorgvuldige selectie van onder werpen door de PTT bewijst in feite al dat het bij postzegels al lang niet meer uitsluitend gaat om een bewijs dat de port betaald is. De verzamel- hobby (filatelie) speelt een be langrijke rol. zoals uit de cijfers blijkt, trouwens. Vorig Jaar verkocht de PTT postze gels voor een waarde van 481 mil joen. Hiervan werd voor 450 mil joen op poststukken geplakt, de overige 31 miljoen verdween regel recht in verzamelingen. Misschien worden de filatelistische aankopen in de toekomst verhoudingsgewijs nog wel belangrijker. Want het „ech te" gebruik van postzegels zal waarschijnlijk nog verder terug lopen. Dat gebruik is al sterk achteruitge gaan omdat kantoren en bedrijven in toenemende mate overgaan op frankeermachines Gevolg: op nog maar een op de zes poststukken wordt een zegel geplakt. Bovendien gaat de PTT binnenkort proeven nemen met een nieuw soort automa ten. die gegomde frankeerstroken afleveren waarop automatisch de waarde is gestempeld In Amerika en Zwitserland waar deze methode al ingang heeft gevonden, vormen de frankeerstroken zelfs al een nieuw verzamelobject Als de nieuwe automaten in Neder land succes hebben, zal ook onder particulieren het gebruik van postzegels afnemen. Toch za) de PTT nooit ophouden postzegels aan een loket te verkopen, al gaat het om niet meer dan één zegel van 55 cent. Een dure service, erkent een PTT-woordvoerder. die tr op wijst dat er op dit punt sinds 1852 (de eerste Nederlandse postzegel) niets is veranderd. Honderdvijfentwintig Jaar wordt de koper van een „port- betaalbewijsje" nu ai op dezelfde wijze geholpen De postzegels kun nen dus niet verdwijnen, al was het alleen al omdat ze een onderdeel van onze cultuur zijn geworden In een van de tien Nederlandse gezin nen wordt verzameld De toeloop naar de wereldpostzegeltentoonstel ling Amphilex (26 mei tot en met 5 Juni in de RAI te Amsterdam) zal daarom wel groot zijn Aan de expo sitie zal extra bekendheid worden gegeven doordat de PTT. net als vong Jaar. een speciale Amphliexse- rie uitgeeft. De serie omvat verklein de reprodukties van zegels met af beeldingen van koningin Wilhelmi- na uit de Jaren 1898, 1923, 1938 en 1948

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 21