4 idicaal en links is niet itzelfde bij Molukkers Asperge een koninklijke groente Deze moeder heeft zojuist een spaar- rekening geopend. Zuidmolukkers hebben contacten met internationale revolutionairen Drukte op wegen in Drente groot Fraaie speelboot voor nieuwe Amro spaarders. IAG 25 MEI 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet 13 (ADVERTENTIE) Johan ten Hove lp Zuidmolukkers, die bij het Drentse Onnen een trein en in Bovensmilde de openbare bezet houden, heeft de Nederlandse overheid laten weten met 21 gevangen Zuidmolukkers Egijzelden per vliegtuig het land uit te willen. Letterlijk stond in de brief met de eisen, die h het dagblad Trouw gestuurd werd, dat de kapers „zullen vertrekken met de voor jullie hde bestemming". erop dat de kapers wel een bestemming hebben, an bluf of dikdoenerij spra in situaties als deze zal ontkennen dat de uitspra- Zuidmolukse jongeren se men dienen te worden. Te er in de Zuidmolukse :hap in Nederland het idee ng aan het lijntje gehouden n veel te lang niet serieus te zijn. ir jullie onbekende bestem- ïn inhouden dat de Zuidmo- van plan zijn te vertrekken ton aan te kloppen bij een landen die erom bekend het verleden wel meer ka- hebben opgenomen en asiel m verleend. Landen als Zuid- [rak, Libië en Somalië doe- |op. In Zuidmolukse kringen iok aan Algerije gedacht, hen heeft inmiddels te ken- feeven dat het de Zuid- jrs niet zal opnemen (zie Rijkheid bestaat ook dat de- Zuidmolukkers al van te pntacten in het buitenland ebben en dat er van te voren in gemaakt zijn over een le opneming van de kapers. icten? Innen de verschillende Zuid- groepen en bewegingen In zijn gelegd met het bui en met bevrijdings- en ver- igingen in het buitenland is uws. De poging van Baden in-leider (Zuidmolukse een- iregingt ds Samuel Metiary len aan te knopen met en ig te krijgen in de socialis- epubliek Vietnam is één ld. Verder zegt de Pattimu- ging contacten te hebben ge- pt het Oosttimorese bevrij- >nt Fretilin (dat deze keer en niet zou hebben afgewe- n andere bevrijdingsbewe- fes Manusama, president van Kiblik Maluku Selatan RMS, epubliek der Vrije Zuid en. is zelf op reis geweest ?t Afrikaanse Senegal, waar hlutionaire regering in bal- ip van een vrij West-Papoea j houdt. Zeker is ook dat ver- jle Zuidmolukse jongeren ^n hebben met het Volksbe- pfront van dr George Habasj, kale dissident van de Pales- levrijdingsorganisatie PLO. noegen tiary spreekt herhaaldelijk jtacten leggen met jonge pro- e Afrikaanse en Aziatische 'en spuit daarbij socialis- ïeten, die een nadere analy selij ks verdragen. Zo te zien tn, in ieder geval pogingen I te over. Maar het lijkt erop tneeste contacten, uitzonde- 3aargelaten. fragmentarisch (enteel zijn en niet gedragen door een hechte organisatie weldoortimmerde ideologie, ilijk geven van een overhaas- >g van sommige leiders toch (evolutionair te mogen heten loende het groeiende onge- bij met name de jongeren te opvangen. fary zelf geeft herhaaldelijk zij de jongeren anders niet de hand kunnen houden. I bestaat het idee dat men .links" moet overhellen ik de jongeren „het steeds die richting zoeken". I dan inderdaad een radicale Waai met zich meebrengen, èt is de vraag in hoeverre de van de RMS, laat staan de Molukse gemeenschap, en e verschillende jongeren bewegingen en -groepen inderdaad naar „links" overhellen in die zin dat ze een verandering van het oude RMS-ideaal nastreven, en een de mocratisering voorstaan binnen de Zuidmolukse gemeenschap in Ne derland. Het oude RMS-ideaal stoelt in we zen op een koloniale gedachte en werd in Nederland dan ook in eerste instantie gesteund door conserva- tief-rechtse organisaties als „Door de eeuwen trouw". De RMS gokte op rechts in Nederland, nog ver sterkt door de neiging naar links van de toenmalige Indonesische president Soekarno, die als geen an der de eenheidsstaat Indonesië had gepropageerd. Van links in Neder land was in die dagen weinig te verwachten. De omwenteling na de mislukte coup van 1965 in Indonesië waarbij de huidige president Soeharto aan de macht kwam, deed de hoop op meer kansen voor de RMS in de Zuidmolukse gemeenschap toene men. Een hoop die omsloeg in ont goocheling en teleurstelling toen het bewind van Soeharto de toenmalige RMS-president Chris Soumokil, liet executeren (1966). In de jaren zestig ging er door de hele wereld een golf van revolutio nair elan onder met name de jonge ren. Internationaal lieten studenten en scholieren zich in vaak felle pro testdemonstraties horen. Heilige huisjes werden alom omver gegooid. Ook in Nederland was deze vlaag van verzet tegen de gevestigde orde te merken. Natuurlijk is deze opstand tegen het gezag van oude ren ook niet aan de Zuid-Molukse jongeren voorbij gegaan, hoe sterk de familieband en hoe patriarchaal de gemeenschap ook georganiseerd mag zijn. Ook Molukse heilige huis jes wankelden, misschien in een wat latere fase. Daarbij komt nog de opbloei en het succes van vooral linkse bevrijdingsbewegingen en de publiciteit die daaraan gegeven werd. Internationaal lieten revoluti onaire bewegingen en verzetsorgani saties van zich horen door middel van vaak gewelddadige acties als kapingen, bezettingen en gijzelin gen die vaak niet zonder succes voor de actievoerders werden afgesloten. Zuidmolukse jongeren, gefrustreerd door het uitblijven van succes op de vreedzame pogingen van hun lei ders, nemen de methodes over. De brand in de Indonesische ambassa de in den Haag, het plan Soestdijk te bezetten, de gijzeling in Wijster en Amsterdam en nu de acties in Onnen en Boven-Smilde zijn even zovele getuigen van de toenemende gewelddadigheid. „De Zuidmoluk kers, althans de jongeren, zijn gera dicaliseerd, zijn naar „links" opge schoven", zo wordt gezegd. Radicaal Meer waarschijnlijk lijkt mij dat verschillende Zuidmolukse jonge- rengroeperingen bepaalde ge welddadige acties van extreme or ganisaties en verzetsgroepen heb ben geïmiteerd, zonder de ideologie daarachter te hebben overgenomen. Verschillende Zuidmolukse jonge ren zijn inderdaad radicaler gewor den, maar niet revolutionair. De me thodes om het RMS-ideaal te verwe zenlijken zijn harder geworden, ra dicaler, maar het oude vertrouwde ideaalbeeld van de RMS is niet we zenlijk veranderd. Dat beeld veran dert niet zonder meer met het veran deren van de leuzen en het doen van surrogaat-socialistische uitspraken. De huidige situatie binnen de Zuid molukse gemeenschap is er één van verwarring en van interne conflicten binnen en tussen de verschillende groeperingen, alweer uitzonderin gen daargelaten. Het kan ook moei lijk anders, want het traditionele RMS-ideaal verdraagt zich moeilijk met een doortimmerde socialis- A OVERT ENTIE Tijdelijk bij aankoop van een katjes-zonnebril een unieke LP voor 7,— tische ideologie. Tot nu toe heeft slechts één beweging, en wel de Pat- timura-beweging dit onderkend en is overgegaan tot een herformule ring van het RMS-ideaal, waarin dit verbreed wordt tot een „strijd voor de onderdrukte volkeren met name in Indonesië en Melanesië. En het is deze beweging die daar ook rond voor uitkomt (in de krant van giste ren). Acties gericht op een „Neder lands object" als de huidige in On nen en Bovensmilde liggen niet in de lijn van deze beweging, die eerder acties op de Molukken zelf zou on dersteunen. De Vrije Zuidmolukse jongeren, ge lieerd aan de Badan Persatuan, zijn nauwelijks van het vertrouwde RMS-ideaal afgeweken. Ook de lei ders van deze overkoepelende jon gerenbeweging hebben zich van de acties gedistantieerd. Binnen deze beweging bestaan een aantal min of meer conflicterende groepen zoals de „Actiegroep na 16 januari 1976" onder leiding van Noes Solissa in Bovensmilde. Deze groepering noemt zich „links-radicaal" maar is niet tot een dienovereenkomstige ideologie gekomen. Het RMS-ideaal wordt onverkort gehandhaafd. Ver der is er nog het Zuidmolukse Be vrijdingsfront, dat zich marxistisch- leninistisch noemt, maar volgens Zuidmolukse kringen zeer weinig steun heeft en van het marxisme- leninisme ook niet al te veel begre pen heeft. Men neemt niet aan dat deze beweging betrokken is bij de huidige kaping en gijzeling. Tenslotte maken Zuidmolukse krin gen gewag van een „afsplitsing" van de „Actiegroep na 16 januari 1976", ook in Bovensmilde, die de „Actie groep" niet radicaal genoeg zou vinden. ONNEN De gijzelingsacties in Noord-Drente trekken veel belang stelling. Op de provinciale weg van Groningen naar Vries vormden zich gisteren lange, trage files van auto's. Veel kijklustige automobilisten par keerden hun wagens in de berm, terwijl de mensen die doorreden voortdurend probeerden een glimp op te vangen van de gekaapte Inter city, die tot ver in de omtrek is te zien. Tegen het spitsuur liep de drukte nog op, omdat de autosnelweg Gro ningen Assen is afgesloten tussen Assen en De Punt en het verkeer wordt omgeleid over de oude rijksweg langs Vries. Om de talrijke nieuwsgierigen op een afstand te houden heeft de politie tegen de avond alle toegangswegen rond de gekaapte trein met prikkeldraad af gesloten. Goed nieuws voor nieuwe spaarders, want als die tussen 9 mei en 10 juni bij de Amro Bank een spaarrekening openen, kunnen ze een traaie duurzaam uitgevoerde speelboot aanschalfen voor maar f 17,50. Goed voor een fantastisch stuk vakantieplezier voor de kinderen. En eigenlijk geen geld. Zeker als u bedenkt dat tijdens deze periode elke nieuwe Amro spaarder ook nog f 7,50 spaarpremie krijgt bijgeschreven. Overigens is deze premie één maand lang niet opvraag baar. De minimum-inleg bedraagt f 15,-. Dus snel aktie ondernemen. Want het zou kunnen zijn dat u anders even op de boot moet wachten! Nu bij elke Amro Bank. De asperge is echt de konin gin onder de groenten. Van af mei tot juni (24 juni. dat is Sint-Jansdag) is verse as perge verkrijgbaar. Maar ze is er het hele jaar, in blikjes. Onze „Hollandse" asperges komen uit Venlo en uit Ber gen op Zoom. Ze zijn van zeer goede kwaliteit. Verse asperges zijn duur. Dat komt omdat het een erg be werkelijke teelt is. Asperges met een blauw-paarse kop komen o.a. uit Noord- Afrika. Ook die zijn best van smaak. Dunne, groene asperges komen uit Italië en zijn ook niet te ver smaden. Waarom Hollandse asper ges maar zo'n acht weken per jaar geoogst mogen worden („gestoken noemen de telers dat)? Om de aarde te beschermen voor over- teelt en de asperge, die een stengelgewas is, dat onder de zandgrond groeit, de ge legenheid te geven rijp uit te groeien. Deze asperge deskundigheid komt ge deeltelijk uit het „Kook boek voor lekkerbekken", dat samengesteld is onder leiding van Wina Bom. Het bevat de beste recepten (niet alleen van asperges) die in het blad Margriet ge staan hebben. Het kost 14,95 en is verkrijgbaar bij de Geïllustreerde Pers, postbus 497 in Amsterdam. Maar verder met de asper ge. Klaarmaken van een as pergemaaltijd is niet zo moeilijk. Maar hoe moeten die slierten gegéten worden? Natuurlijk, iedereen kan zijn asperges met mes en vork eten. Gewoon doorsnijden. Maar wie ze op de werkelijk juiste en wat snobistische? manier wil eten, moet het anders doen. De asperges worden met het onderste, hardere, deel rechts op het bord gelegd. De rechterhand pakt dit deel van de asperge, de lin kerhand schuift de vork on der het zachte kopje van de groente en zo wordt hap voor hap naar binnen ge werkt. Maar wel vóór elke hap de asperge even in het sausje dopen. Dat is de tra ditionele en enig juiste ma nier om de asperge eer aan te doen. De asperge moet voor het koken geschild worden. Daarvoor houd je teder het aspergekopje in de handpalm en begint naar beneden toe de harde schi' weg te snijden. Het kan ook andersom, maar dit is het makkelijkst om het kopje heel te houden. Het kopje is het neusje van de zalm van de asperge. De gebruikelij ke manier is om asperges in ruim water met wat zout te koken. De pan moet vrij groot zijn want de stengels moeten er makkelijk in kunnen liggen. Laat de gare asperges goed uitlekken. Van het vocht kan nog soep gemaakt worden. Voor vier personen: 4 hardgekookte eieren, wat gesmolten boter ja, deze keer moet het écht roomboter zijn) en wat plakken gekookte ham. De eieren fijnprakken, door de boter roeren en het sausje is klaar. De asperges met wat peterselie bestrooien. Lie ver geen pittige saus bij as perges geven. Dat loopt el kaar in de weg. Zachte ham past er het beste bij. Bij het kopen van asperges opletten dat er geen harde stukken aan zitten. Asper ges kunnen makkelijk een dag bewaard blijven. Dan moeten ze in een natte doek gewikkeld worden. Voor het koken is het altijd goed as perges een paar uur in wa ter te leggen. Dan kunnen de stengels zich volzuigen en zijn ze weer kersvers en zacht. Ragout Om ragout van asperges te maken moeten we de sten gels kleinsnijden. Ragout is lekker maar het kleinsnij den van de stengels is wél zoiets als heiligschennis. De telers doen namelijk hun best om lange gave stengels te leveren. We nemen een pond asperges voor de ra gout. een half pond gerook te tong. 2 eetlepels olie. 4 eetlepels bloem, een halve liter bouillon, een eetlepel madeira, wat zout, peper en een snufje suiker. De olie in de pan warm maken en de bloem al roerend toevoe gen. De bouillon erbij gie ten. De stukjes asperges en de in stukjes gesneden tong erbij doen met de andere ingrediënten. Blijven roe ren tot het dik genoeg be gint te worden en dan de madeira erbij gieten. Aard appelen en stokbrood har moniëren er goed bij. Het is ook een goed vulsel voor ragoütkuipjes van blader deeg, die klaar te koop zijn. Ook champignons zijn zacht en neutraal van smaak. Daardoor passen ze erg goed bij asperges. Fruit '/.pond champignons in wat boter en giet er heel lang zaam wat melk of room en wat maizena bij tot de ra gout dik wordt. Wees zuinig met zout en peper. Rooster per persoon een sneetje witbrood, schep de cham pignons erover en garneer de boterham met gekookte asperges en wat peterselie. Asperge is een lekkernij en zo moeteo. we die groente ook zien. Duur zal ze altijd wel bijven. Ze levert weinig calorieën (wat heel goed is). Ze heeft wel veel vitamine B en C. daarbij veel calcium. Dit calcium zorgt ervoor dat veel overtollig water uit het lichaam gespoeld wordt. Bij het opdienen de asper ges altijd met de punten (kopjes) naar één kant leg gen om een mooie, egale schotel te krijgen. Even terug naar de Eethoek van vorige week over brandnetels. Wie ze zelf wil plukken mag dit doen, maar NOOIT langs de weg kant waar autoverkeer is. Van een medewerker AMSTERDAM Dat in Nederland gevestigde groepen niet alleen in staat zijn gewelddadige acties uit te voeren maar dat er ook groepen en personen zijn die hand- en spandiensten aan de uitvoering van dergelijke acties willen verlenen, blijkt uit de acties die op dit moment in Nederland door Zuidmolukkers worden uitgevoerd. men te reizen. Hij vermoedt dat het contact is gelegd door Formes La- ter vernemen wij uit andere bron dat Telepta kort geleden Voor enige weken in Zuid-Jemen is geweest. Rode Hulp Uit de brief van de kapers van de trein bij Onnen en van de gijzelaars in de school in Bovensmilde blijkt, tenminste zo doet men voorkomen, dat de zaak op grote schaal en door internationale contacten is voorbe reid. De Zuidmolukkers immers zeg gen te zullen „vertrekken naar een voor jullie onbekende bestemming". Bovendien meent minister van justi tie Van Agt dat het plan voor de gijzelingen moet zijn opgezet door anderen die zich niet met de uitvoe ring van de acties bezighouden. Het is duidelijk, aldus de minister, dat hier intellectuelen achter zitten. De brief met eisen wijst volgens hem „in een bepaalde richting". Aanwijzing Van Agt zegt te weten in welke rich ting de brief wijst, maar wil hierover gezien de omstandigheden op dit moment geen verdere uitspraken doen. Desalniettemin zijn er een groot aantal losse feiten bekend die weieens aanwijzing zouden kunnen zijn in welke richting de brief van de gijzelaars wijst. In september verleden jaar werd op het vliegveld Ben-Goerion vlakbij Tel Aviv het Bredase meisje Ludwi- na Jansen aangehouden. Zij werd later veroordeeld wegens het in ge vaar brengen van de veiligheid van de staat Israël. Tijdens het verhoor gaf Ludwina toe samen met dertien andere Nederlan ders. waaronder een Zuidmolukker met de naam ...Eli" een militaire opleiding te hebben genoten in een trainingskamp van het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina in Zuid-Jemen. Volgens de Israëlische Veiligheidsdienst zou Ouadi Had- dad, hoofd van de afdeling militaire operaties van het Volksfront tegelij kertijd in het kamp in Zuid-Jemen zijn geweest, waar behalve de Neder landers en de Zuidmolukker ook een groep Duitsers werd opgeleid. Volgens zeer hoge Palestijnse functionarissen is Haddad, die on dermeer de ontvoering van het Franse vliegtuig naar het vliegveld van Entebbe in Oeganda organiseer de, een van degenen die in Libië de touwtjes in handen heeft. Het Volksfront geeft te kennen dat de Nederlanders en de Zuidmoluk ker inderdaad in een kamp in Zuid- Jemen zijn geweest maar dat men deze groep nooit serieus heeft geno men. Men heeft de groep ook geen serieuze militaire opleiding gegeven, wat ook uit de bekentenissen van Ludwina blijkt, omdat men van te voren al op de hoogte was van de aanwezigheid van een politiespion in de groep. Schuilnaam Dat inderdaad op z'n minst de Is raëlische veiligheidsdienst vroegtij dig over informatie beschikte blijkt uit het feit dat op 12 juli verleden jaar, toen de Nederlandse groep in Zuid-Jemen verbleef, een lid van de dienst in Tel Aviv met gebruik van een schuilnaam een persconferentie hield waarop verklaard werd dat het Volksfront nauwe contacten met de Rode Hulp onderhoudt, de groep waartoe Ludwina behoorde. Het was niet de eerste keer dat der gelijke geluiden uit Israël kwamen. In mei verleden jaar liet men weten dat het Volksfront, waarmee de Ro de Hulp nauwe contacten zou onder houden. ook banden heeft met de Duitse beweging van de Tweede Ju ni. de Rote Armee Fraktion, het Ierse Republikeinse Leger, het Volksfront voor de Bevrijding van Eritrea, het Turkse Bevrijdingsleger en de Zuidamerikaanse revolutio nair Carlos. Deze laatste zou in Libië woonachtig zijn, nadat hij betrok ken was geweest bij de ontvoering van elf ministers van de Organisatie van Olie exporterende Landen (OPEC) in december 1975. Deze mededeling van de Israeli's werd gedaan nadat de kofier van de Westduitse Bemhard Hausman op het vliegveld van Lod was ontploft. Hausman reisde op een Nederlands paspoort; de houder daarvan was afkomstig uit kringen rond de Rode Hulp. Niet de enige Volgens welingelichte bronnen is de groep van Ludwina Janssen, waar toe de Zuidmolukker „Eli" behoor de, niet de enige groep Nederlanders die in Zuid-Jemen militaire kampen heeft bezocht. Er wordt in Neder land gesproken over in totaal vijftig personen, onder wie een aantal Zuidmolukkers. Tegenover NRC Handelsblad verklaarde L. Tahapa- ry, één van de naaste medewerkers van ir. J. A. Manusama en lid van het zogenaamde RMS-kabinet dat voor zover hij weet maar één Zuid molukker, een zekere Formes, in Zuid-Jemen is geweest. Maar, zo schreef NRC-redacteur Peter Schuhmacher: „Terwijl Tahapary zit te praten gaat voor de zoveelste keer de telefoon. Weer een landgen oot die belt en weet dat Tahapary altijd goed op de hoogte is Nu is het een man die gehoord heeft dat Ba dan Persatuan (het parlement van de Zuidmolukkers) bestuurslid Te- telepta en een aantal vnenden enke le weken in Zuid Jemen zijn geweest voor een training. Tahapary zegt dat het mogelijk is, maar weet het niet zeker Het is in ieder geval niet zo gemakkelijk voor Zuidmolukkers om zomaar naar Je- De naam Formes oftewel de Zuid molukker die samen met Ludwina in Zuid-Jemen is geweest (dit wordt overigens stellig ontkend door de heer Hoessein Said al Elsi, tweede man op de Zuidjemenietische am bassade in Londen) breng ons weer terug bij de Rode Hulp. De contac ten van de Rode Hulp met Palestijn se organisaties dateren niet pas van verleden jaar. Tijdens de gijzeling in oktober 1974 in de gevangenis van Scheveningen waarbij Noeri en Tamimah, die sa men een toestel van British Airways hadden gekaapt, betrokken waren, trad de gedetineerde Lucien van Hoesel op als contactpersoon tussen de gijzelaars en de Nederlandse au toriteiten. Van Hoesel is lid van de Rode Hulp en behoort tot de groep Nederlanders die verleden jaar in Zuid-Jemen is geweest. Hij was de enige die de gedetineerde Palestij- nen vertrouwden. Tijdens de gijzeling in Schevenin gen publiceerde het weekblad Vrij Nederland enkele brieven die Noeri aan premier Den Uyl en het Neder landse volk zou hebben geschreven. Deze brieven waren via de Rode Hulp bij Vrij Nederland terecht ge komen. Niet alleen Lucien van Hoe sel stond in contact met Noeri en Tamimah tijdens hun detentie in Nederland. Ook het echtpaar Eeckens kende de beide Palestijnen en stuurde hen in Scheveningen re gelmatig brieven. Volgens Ludwina Jansen is het echtpaar Eeckens niet alleen meege- weest naar Zuid-Jemen. maar waren zij bovendien degenen geweest die de eerste contacten met het Volksfront hadden gelegd. In hoeverre de gijzelaars van school kinderen in Bovensmilde en de ka pers van de trein bij Onnen ooit contact hebben gehad met het Volksfront van dr. George Habasj is niet bekend. Het zou echter voor de hand liggen dat één van de radicale Arabische staten waarmee Habasj contacten onderhoudt, hen eventu eel zal willen opnemen. Immers, er staan! aldus Habasj in een interview met Trouyv-redacteur James Dorsey (Trouw 11 mei 1977) enkele landen buiten het blok van reactionaire Arabische staten. „Dit zijn Libië en Irak en tot op zekere hoogte Alge rije. Zuid-Jemen en Somalië". Zware druk Dat bepaalde Arabische staten be trokken zijn bij de internationale samenwerking van revolutionaire bewegingen wordt bovendien beves tigd in een schrijven van Hans Joa chim Klein aan het Westduitse weekblad Der Spiegel Klein, die zwaar gewond raakte bij de ontvoe ring van de OPEC-ministers in de cember 1975 en inmiddels met de revolutionaire groepen heeft gebro ken schreef: „Ik heb mijn voormalig „collega's" gezegd dat zij het in de toekomst zonder mij zullen moeten doen en werd natuurlijk onder zwa re druk gezet en kreeg onder ande ren te horen dat ik te veel wist. vooral in het internationale kader en er werd gepoogd om mij op basis van obscure redenen naar een Ara bisch land te lokken van waar ik waarschijnlijk nooit meer terug zou komen Desgevraagd liet gisteren de heer ai Elsi van de Zuidjemenitische am bassade in Londen weten, dat zijn regering onder geen beding de Zuid molukse actievoerders zou opne men. Zelfs niet wanneer de Neder landse regering op humanitaire gronden bij Zuid-Jemen een derge lijk verzoek zou indienen. Immers, aldus al Elsi, Zuid Jemen heeft in het verleden bij het toegeven aan dergelijke verzoeken zich zelf in de vingers gesneden. De Zuidjemeni tische diplomaat doelde op de felle West-Duitse reacties nadat zijn land in 1975 op verzoek van de Westduit- se regering vijf Duitsers had opge nomen die de Westberlijnse chris ten-democraat Peter Lorenz hadden ontvoerd. Somalië lijkt ver gezocht Tot nu toe heeft dit land nog nooit revolutionaire actievoerders opge nomen. Algerije, waar men vroeger onder dergelijke omstandigheden relatief makkelijk heen kon. heeft zijn poorten gesloten Over blijft Llbié In verscheidene interviews heeft de Libische leider kolonel Khadaffi la ten weten dat hij vliegtuigkapingen en het terroriseren van burgers als crimineel beschouwt. Op humani taire gronden wil hij echter de da ders van dergelijke acties opnemen. Misschien gokken de Zuidmolukse gijzelaars hierop.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 13