Van Hall was soms stroef maar integer magistraat Meer blanken vertrokken uit Rhodesië Oostduitsers mogen naar VS Concorde mag nog niet naar New York Weer doden vf brand in Polen geïdentificeerd HAWAl V.A.* I kaki V.A. PENIM VA. DENIM ARMY. V.A. DENIM V.A. .DENIM. KAKI. V.A NYLON DENIM KAKI V.A NYLON V.A.f/ *1$ kleine prijeatijóino per maat. WOENSDAG 25 MEI 1977 Oud-verzetsstrijder en ex-bankier door Jan Roelfs AMSTERDAM Eerst nu is bekend geworden, dat mr G. van Hall, oud-burgemeester van de hoofdstad, zondag in de ouderdom van 73 jaar in zijn woning aan de Beethovenstraat is overleden. Gijsbert van Hall was van 1957 tot 1967 burgemeester, hij volgde mr A. J. D'Ailly op, die toen in deze functie terugtrad. Van Hall is de geschiedenis ingegaan als de burgemeester, die door het kabinet-De Jong op eervolle wijze werd ontslagen uit zijn functie, na de vele ongeregeldheden in de hoofdstad, de rellen met Provo en de incidenten rondom het huwelijk van prinses Beatrix en prins Claus, dat in Amsterdam werd voltrokken. Ook het zogenoemde „bouwvakoproer" droeg bij tot zijn opzienbarend vertrek. Van Hall werd het laatst in het open baar waargenomen, toen woensdag voor Hemelvaartsdag prins Bernhard op het terrein van het Overslag Bedrijf Amsterdam een mammoetkraan in gebruik stelde. Ingewijden achtten de gezondheid van Van Hall minder goed, hij maak te zich bovendien zorgen over de geestelijke toestand van zijn vrouw. De plotselinge dood van Van Hall heeft Amsterdam geschokt De alge mene indruk over zijn persoon en zijn werk is steeds geweest, dat hij met grote toewijding de belangen van Amsterdam heeft behartigd. „Ik voel mij allereerst Amsterdam mer en daarna Nederlander" was een van zijn karakteristieke uitspraken, waarvan echter zijn kwalificatie van „de lastige Amsterdammer" tot een gevleugeld woord is geworden. haven en zette zich in voor de bran dende kwestie inzake de Bijlmer, het begin van de totstandkoming van het nieuwe woongebied, dat on der het beslag van Amsterdam is gekomen. Van Hall heeft een moei lijke periode in de Amsterdamse raad meegemaakt, toen de bewe ging Provo daar. vertegenwoordigd was en de Boerenpartij. De rellen en de bestrijding van de incidenten in de binnenstad alsmede de ernstige controverse tussen Van Hall en de toenmalige hoofdcommissaris van politie. H. J. van der Molen hebben de regering lang doen aarzelen met het nemen van afdoende maatrege len. Uiteindelijk werd Van Hall naar Den Haag ontboden, waar hem eervol ontslag werd aangezegd. Over deze bittere pil. een weinig glorieuze aftocht schrijft hij in het vorig jaar verschenen boek, „Erva ringen van een Amsterdammer." Toch fungeerde dit ontslag als een donderslag bij een betrekkelijk hel dere hemel en gaf loco- burgemeester P.J. Koets het evenzeer gevleugeld geworden woord in de mond: „We voelen ons grotelijks belazerd". Rapport-Enschede Het vertrek van Van Hall was mede gebaseerd op het feit. dat het rap- port-Enschedé. destijds samenge steld over de ongeregeldheden in de hoofdstad en het optreden van Van Hall dermate bezwarend voor hem was, dat de ministers Polak (justitie) en Beernink (binnenlandse zaken) hem voor ontslag voordroegen. In het staatsblad van 16 mei 1967 werd het koninklijk besluit inzake het ontslag vermeld, met de opmerking „met dank voor veie en gewichtige diensten in zijn functie bewezen" Over dit ontsldfc en de wijze, waarop heeft de Kamer later uitvoerig gede batteerd. Debacle Met Van Hall is een magistraat heengegaan, die zich soms stroef, maar altijd integer opstelde en een stijlvolle representatie voorstond Als financieel deskundige heeft hij ernstige pogingen aangewend om de toen al dreigende financiële debacle, dat voor Amsterdam in het ver schiet lag. af te wenden. Een niet onbeduidende bijkomstigheid was, dat Van Hall destijds door zijn toe treden tot de PvdA nogal veront waardigde reacties vanuit de ban kierswereld had te verduren. Van Hall was tot zijn dood voor zitter van het Centraal Laboratori um van de bloedtransfusiedienst van het Rode Kruis en voorzitter van de Raad van Advies van de Ned. Centrale voor huisvesting van be jaarden. Hij was onder meer ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw en officier in de orde van Oranje Naussau. Zijn uitvaart zal op verzoek in de loop van deze week in alle stilte plaats vinden. Bankdirecteur Oud-verzetsman Van Hall. stam mend uit een vooraanstaand Neder lands geslacht, was directeur van het bankierskantoor Labouchere en Co. toen hij tot de hoogste post in Amsterdam werd geroepen. Tijdens de oorlog leidde hij samen met zijn broer Walraven van Hall, die later gefusilleerd werd. het illegale natio nale steunfonds, dat uitkeringen verstrekte aan verzetsstrijders en onderduikers en aan deelnemers aan de spoorwegstaking. Zij brach ten 53 miljoen bijeen door het ver valsen van schatkistpromessen en door het onttrekken van deze waar depapieren aan geblokkeerde reke- ningen bij de Nederlandsche Bank. Van Hall raakte politiek bekend toen hij in 1956 lid werd van de Eerste Kamer voor de PvdA. In 1957 volgde zijn benoeming tot. burge meester van Amsterdam, toen D'Ailly wegens persoonlijke omstandigheden aftrad. Projecten De totstandkoming van een tunnel onder het IJ, waarop de stad jaren lang had gewacht, is een construc tieve beleidsaangelegenheid ge weest. waaraan de naam Van Hall voluit werd verbonden. Hij heeft zich voorts beijverd voor uitbreiding en versterking van de Amsterdamse SALISBURY (UPI) - Het aantal blanken dat in de eerste vier maan den van dit jaar Rhodesië heeft ver laten. was ruim viermaal zo hoog als het aantal dpt in dezelfde periode in 1976 wegtrok. Dit blijkt uit statis tische gegevens die gisteren in Salis bury werden gepubliceerd. In april kwamen 438 blanken naar Rhode sië. terwijl 1 472 het land verlieten. Over de periode van januari tot en met april bedroeg het netto-verlies 3.578 tegen 880 in de dienovereen komstige periode in 1976. De rege ring schrijft de uittocht van de blan ken hoofdzakelijk toe aan de huidi ge politieke en economische onze kerheid en aan de verheviging van de guerrilla-activiteit. BERLIJN (UPI) Oost-Duitsland heeft 40 mensen toegestaan naar Amerika te emigreren om zfch daar bij hun verwanten te voegen, zo heb ben functionarissen van de Ameri kaanse ambassade in Oost-Berlijn gisteren meegedeeld. Nog ongeveer 20 mensen hebben verzocht te mogen emigreren en de Oostduitse autoriteiten hebben be loofd hen te laten gaan. Functiona rissen van de Amerikaanse ambas sade In Oost-Berlijn bespreken op het ogenblik met de Oostduitse au toriteiten maatregelen om tot uitbreiding van de culturele contac ten en de contacten op regeringsni veau en handelsgebied te komen tussen de V S. en Oost-Duitsland. De Oostduitse regering streeft er kennelijk naar haar betrekkingen met de V S. te normaliseren. NEW YORK (Reuter). In New York heeft de rechtbank in hoger beroep bepaald dat de Concorde tij delijk tot 1 juni niet op Kennedy Airport het vliegveld van New York mag vliegen. Op 1 juni zal de rechtbank de argumenten van de luchthavenautoriteiten van New York en New Jersey tegen het be sluit van een lagere rechtbank om de Concorde gedurende een periode van zestien maanden op proef op Kennedy te laten vüegen. bespre ken. TROUW/KWART^ AMSTERDAM - Deskund^ het gerechtelijk laboratoi Den Haag zijn er in gesla vier doden van de brand op hotel Polen in Amsterdam t ficeren. Het zijn twee Zwe Argentijn en een Westdui Zweedse slachtoffers zijn jarige mevrouw E. E. E. An Nilsson uit Linköping en jarige D. F. Engstroom uit De Westduitser is de 72-jari W. Kraft uit Lübeck, de Argi i 67-jarige J. B. Torterola uit Aires. Hun stoffelijke reste zo spoedig mogelijk in ove: de betreffende ambassad 4 Zweden. Argentinië en Duitsland worden vervoerd In totaal zijn nu twaalf sla< van de grote hotelbrand gel j ceerd: 6 Zweden, 4 Argenq Westduitser en 1 Nederlam gens de politie is de kans aj dat de deskundigen er in zu gen nog meer slachtoffers U ficeren. Een definitief dodental is nq niet vastgesteld. De politic I zich wel aan het cijfer 33, mi I feit bij het geven van een d< fer Aanvankelijk werd r 1 deeld dat er 28 doden warer den. Thans echter houdt dq i ook wat dit cijfer betreft eem de arm: het kunnen er ook| aldus een woordvoerder. Van de tientallen gewonde» er thans volgens de politie m ziekenhuizen in ons land. Mr. G. van Hall.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 10