-assamoord was niet t werk van Duitsers' I 1 lut in examen pressievakken Wie is hier eigenlijk de baas? Zending staat aan veel verleidingen bloot Kent u't verschil tussen paling en aal? Rüter in proces tegen Menten: 135 jaar Fortuin ïflo MEI 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet DAM Volgens prof. mr. C. F. Rüter moet het uitgesloten worden geacht, dat de op 7 gepleegde massamoord in het toenmalige Poolse dorp Podhorodce het werk is geweest flitsers. Zowel op grond van het tijdstip waarop, als de omstandigheden waaronder de zijn uitgevoerd, meent hij dat een Duits Einsatzkommando daarin niet de hand kan ^had. welwillend uit. dat de rechtbank dat zelf dient uit te maken. Verklaring hoogleraar In het Straf- de Universiteit van verklaarde dit s getuige-deskundlge op itingsdag van het proces- ^Jkens de aanklacht tegen ;en heeft deze zich schul- kt aan de massamoord, jl uitmaakte van een spe- (tzkommando dat onder leneraal Eberhard Schön- 1. De verklaring van Rü- erste sinds het begin van lie in het voordeel van de litviel. ►deskundige voerde aan i 1941, kort na de Duitse ,e Sowjetunie, Podhorod- in de frontlinie lag. „Ik ;gesloten" zei hij. „dat op n juli 1941 een of twee os door die frontlinie en komen." Daarnaast e bijzondere Strafkamer iterdamse Rechtbank er- c de manier waarop de olgens getuigen zijn uit- et hoogst onwaarschijn- dat daarbij Duitsers be- n geweest. titer was een door een omando uitgevoerde exe- jilitaire operatie, waarbij Iffers op een afgelegen eimelijk mogelijk werden loten. Zeker in het begin log. meende hij. werd van a niet afgeweken. De tij proces door vier Poolse afgelegde verklaringen, wongen werden om aan- n op de plaats van execu- aarmee volstrekt niet te door Leo Kleyn de mate geneigd was toe te geven dat Rüter het bij het rechte eind kan hebben. De in het massagraf aangetroffen munitie alsmede de daar gevonden horloges en sieraden, wijzen volgens Rüter ook niet bepaald in de rich ting van de Duitsers. De Ein- satzkommando's hadden de ge woonte de horloges en sieraden van hun slachtoffers af te nemen. Met zijn verklaring gaf Rüter voedsel aan de theorie dat de massamoord in Podhorodce niet door de Duitsers maar door Oekraïners is gepleegd. Over de positie van Menten in die dagen zei Rüter het met aan zeker heid grenzende waarschijnlijkheid uit te sluiten, dat de toenmalige landeigenaar lid, laat staan bevel hebber van een Einsatzkommando was. „Het is volstrekt onaanneme lijk", liet hij de rechtbank weten, „dat Menten het bevel heeft gevoerd of in staat is geweest bevelen tot schieten te geven. De enige rol die hij kan hebben gespeeld, is hooguit die van aangever. Het is denkbaar dat Schöngarth van de diensten van Menten gebruik heeft gemaakt, om hem speciale opdrachten te laten uitvoeren. Maar wie bij de staf van Schöngarth zat. was niet betrokken bij executies. Die had een manage- ment-functie." Het door Rüter aan de rechtbank overlegde rapport van zijn bevindin gen, leek op verscheidene punten in tegenspraak te zijn met de noties waarvan de heer A. J. van der Leeuw wetenschappelijk medewerker van het Rijksinstituut voor Oorlogsdo cumentatie de rechtbank heeft voorzien. Beide deskundigen kwa men woensdag dan ook meermalen met elkaar in botsing, waarbij op viel dat Van der Leeuw in toenemen- [enri Kruithof fcenri ■AAR De mavo-leerlingen, die woensdag het expen se eindexamen expressievakken moesten doen, kon» laatste vraag, zoals hij was gesteld, niet beantwoor- i de vraag werd namelijk verwezen naar een verkeerde ling. De leerlingen hoeven echter niet ongerust te ,j de correctie zal met deze fout ongetwijfeld rekening gehouden. schriftelijk examen schouwing/kunstgeschie- at alle leerlingen die een' ^evak hebben gekozen, ^afleggen, was dit jaar dui- ^nders van opzet dan vori- H. In het examen werd nu Her een beroep gedaan op Hcht van de leerlingen, in Hlling tot vorig jaar toen ^ler kennisvragen werden lidaten kregen een boekje ïgd met achttien afbeel- 2^dat schitterend was uitge- Het thema was zoiets als ps in zijn omgeving". Er lowel alledaagse foto's als rijen uit deze en de vorige Over deze afbeeldingen een vijftiental vragen lingen van de memeente- ivo in Alkmaar vonden het eilijk examen. Ze hadden niet verwacht. De vra- de schilderijen konden tantwoorden, maar bij de over bijvoorbeeld winke- moesten sommigen toch i. Bovendien was de tijd oor hadden aan de krap- temeer daar de fout in de aag bij enkele leerlingen acties veroorzaakte. tot kunstgeschiedenis van "baarse mavo was niet ont- l over het examen. „Het was duidelijk hoger dan Bar. Hoewel het dit jaar ter om inzicht in de proble- r ging dan vorige jaren, de vragen toch redelijk te ^oorden zijn geweest", zei rf imen expressievakken be- behalve dit schriftelijk flc uit een praktisch schoo- _J)ek. De dertien leerlingen •Alkmaarse mavo hebben in het afgelopen jaar met elkaar een marionettentheater in elkaar gezet. Hiermee hebben ze op een avond een uitvoering gegeven, waar de ouders bij mochten zijn. Mede aan de hand hiervan werd het schoolonderzoekcijfer vastgesteld. Een soort openbaar examen dus. De handvaardigheidleraar: „Het was enorm, zo enthousiast als de leerlingen ermee bezig geweest zijn. Ze hebben met zoveel inzet gewerkt, dat ze voor mij allemaal een tien hadden mogen krijgen. Het is dan ook maar goed dat ik niet alleen de cijfers heb samen gesteld. Ik kon er niet erg objec tief meer tegenover staan." De vwop en havo-kandidaten de den gistermorgen evenals de mavo-kandidaten gistermiddag hun lalatste examen. De havo leerlingen hielden zich bezig met handelswetenschappen en de vwo-ers met ecomomie. Het havo- werk was heel goed te maken, vonden zowel de docenten als de leerlingen. Tegen het vwo-examen economie waren echter zowel bij leraren als leerlingen enorm veel bezwaren. Om te beginnen was het volgens hen veel teveel werk. Het was onmogelijk om allen binnen de gestelde drie uren af te krijgen. Het was niet overmatig moeilijk, maar er zat zoveel rekenwerk aan, dat alle leerlingen aan de Rijksscholengemeenschap Noord Kennemerland in Alkmaar in tijdnood zijn gekomen. Boven dien zat daar volgens zowel do centen als kandidaten nogal wat onzinnig rekenwerk aan. Zo moes ten er drie soortgelijke, nogal uit voerige, berekeningen met ver schillende getallen worden uitge voerd. De economie-docent: „Twee was ook genoeg geweest". Bij het begin van zijn verklaringen baarde Rüter opzien met de mede deling dat hij zaterdag met de raadsman van Menten. mr. L. van Heijningen naar Stuttgart was ge reisd om daar te spreken met de officier van justitie en met de gewe zen SS-Hauptscharführer Felix Lan dau. De officier van justitie werd geraadpleegd als deskundige met betrekking tot de berechting van oorlogsmisdaden in Oost-Galizië. Landau, die tweemaal tot levenslan ge gevangenisstraf is veroordeeld, maar nu op jaren is gesteld, was in de oorlog commandant in Droho- bycs, een plaats die in de buurt ligt van Podhorodce en Urycz. Van hem hoorde Rüter dat de naam Menten hem volslagen onbekend is, wat zijn theorie schraagt. Desgevraagd zei de inspecteur van de Rijksrecherche D. Pasterkamp ook contact te heb ben gehad met Landau, maar daar van geen proces-verbaal te hebben gemaakt, omdat hij eveneens van Landau had gehoord, dat de naam Menten hem niets zei. De raadsman van Menten vestigde er toen de aandacht van dq rechtbank op dat Pasterkamp enke le dagen eerder nog had gezegd niet meer te weten of ook met Landau gesproken was. Hij zei het merkwaardig te vinden dat Paster- kamp zich nu plotseling dat bezoek wel herinnerde. Podhorodce. „Ongepast" De officier van justitie, mr. A. F. J. C. Habermehl, vond het ongepast dat een deskundige die al door de rechtercommissaris was gehoord, na het begin van het proces nog in gezelschap van de verdediging op onderzoek was uitgegaan. Hij noem de het een „volkomen foute handel wijze" van Rüter om, „als een soort privé-detective, gewapend met een aantal gegevens uit het strafdos sier", naar Duitsland te gaan. De president van de rechtbank mr. J. A. Schroeder, liet weten dat het hem ook wat merkwaardig voorkwam, maar Rüter wierp tegen, zulks niet meer dan zijn plicht te achten. In verband met zijn contacten met de verdediging werd hij niet louter als deskundige, maar als getuige- deskundige gehoord. Hoewel Menten over deze getuige niet te klagen had, bleek hij na diens verklaringen nog niet geheel vol daan te zijn. Wetend dat de hoogle raar zich indertijd in publikaties op het standpunt heeft gesteld, dat Menten niet aan het oordeel van een Nederlandse rechtbank onderwor pen kan worden, vroeg hij Rüter zich ook op dat punt uit te spreken. „Is de rechtbank", wilde hij van de getuige weten, „bevoegd zich met deze zaak te bemoeien? Heeft deze rechtbank rechtmacht? Er zijn toch geen Nederlandse belangen of Ne derlandse mensenlevens mee ge moeid?" De president maakte dui delijk dat hij op die vragen geen antwoord verlangde eh Rüter leede De zitting begon woensdag met het getuigenverhoor van de 55-Jarige In Israël wonende landbouwer Eliau Yariv. die zoals de president het uitdrukte, te elfder ure had laten weten een verklaring te willen afleg gen. Hij was op eigen kosten naar Nederland gereisd, voornamelijk volgens de president, om de nage dachtenis te eren van zijn moeder en grootvader, die in augustqs 1941 bij de massamoord In Urycz net leven hadden verloren. Kort voordat de Duitsers het door de Russen bezette gebied in Oost- Galicië binnentrokken, was Yariv met het Rode Leger meegegaan naar Rusland. Na daar in de oorlog als burger-ambtenaar gewerkt te hebben, keerde hij in 1945 als eerste jood in zijn vroegere woonplaats Urycx terug. Daar hoorde hij van een Oekraïner dat de joodse bevol king op zekere dag bijeengedreven en doodgeschoten was. Volgens zijn zegsman bevond zich onder de daar bij aanwezige militairen Pieter Men ten, gekleed in een Duitse uniform. q*L Cfl fiity Zelf had Yariv voor zover hij wist. W** Menten voor de oorlog nooit gezien, i. I Wel wist hij dat Menten groot- UaU/ I grondbezitter was en relaties onder- f? JVgji hield met landeigenaar Pistyner uit O zit rtÖ&i- Voordat hij diezeUde dag weer uit Want het Zwarte Beertje brengt Urycz was vertrokken om er nooit A r. 6 meer terug te keren, had Yarif van grote namen op dit gebied: het verhaal van de Oekraïener een Frederick Forsyth Eric Ambler bevestiging gekregen uit de mond Fleming (James Bond)-Ed McBain van een Poolse vrouw. Op de vraag n aam h van de president of ook die vrouw de Sjihvall M ahloo-Gerard dc V miers- naam Menten had genoemd, (SAS) -Jean Bruce (OSS 117)-Ira Levin antwoordde Yariv: „Ja, sindsdien is de naam Menten in mijn kop blijven Een "berenbofje op de koop toe: hangen". Hij zei zich niet te herinne- Wie er twee tegelijk koopt, krijgt de ren of de vrouw zelf getuige was spf< ,aal ontworpen ll.ck Bruna "voor- geweest van de executies of daar- r f CA, over slechts gehoord had. jaars-poster (winkelwaarde 14,50) voor slechts 50 cent! In 1973 heeft Yariv tijdens een va- Qa naar uw boekhandel! kantie in New York zijn vroegere dorpsgenoot Abe Pollak opgezocht. Samen hebben zij toen een hele nacht gepraat over de executies in Urycz, waaraan Pollak had weten te CL 2: I ontkomen, zoals hij de rechtbank i/ft "ïnjkfofTAAAtT maandag heeft verteld. Tijdens dat u ^fTn gesprek zal volgens Yariv en Pollak de naam van Menten ook gevallen zijn. Menten was niet in de rechtszaal aanwezig, toen Yariv, die van tijd tot hevig geëmotioneerd raakte, zijn verklaring aflegde. Zijn raadsman liet na de opening van de zitting weten, dat Menten zeer vermoeid was, een slechte nacht achter de rug had en opzag tegen zijn verhoor dat woensdag gehouden zou worden. De middagzitting, waarop prof. Rüter gehoord werd, woonde hij wel bij. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM „Een leger antropologen, occultisten, materia listen, islamieten en communisten probeert het zendingswerk tegen te houden en te vernietigen". Dat constateerde donderdag morgen voorzitter Hans Keijzer van de Evangelische Zendings Alliantie (EZA) bij de opening van de „Wereldwijde Zendings dag" in de Amsterdamse Jaap Edenhal. De EZA is het samen werkingsverband van de zgn. „geloofszendingen", de niet aan kerken gebonden zendingsgenootschappen uit de kring van de evangelicals. De Wereldwijde Zendingsdag werd door ongeveer tweeduizend mensen bezocht. Extra aandacht op deze manifestatie kreeg de vraag hoe een goed contact tussen zendelingen en hun „thuisfront" kan worden ge waarborgd. Zendelinge Ini Vegter pleitte 's middags voor een persoon lijk contact tussen individuele zen dingsvrienden en bepaalde werkers in het veld. „Als ledereen hier con tact gaat opnemen met een zen dingsgezin, bijvoorbeeld met Sin terklaas of Kerst, is er al veel gewon nen", zei ze. Doodsvijand b bruna Tijdens de ochtendzitting kwam ook een mogelijke vervalsing van een tussen de papieren van Menten gevonden document ter sprake. Het ging om een Bedarfsbescheinigung, een distributieformulier waarover een buitenlander in Duitsland moest beschikken en dat gedurende een bepaalde periode geldig was. Menten bleek in het bezit te zijn van twee van die formulieren, die allebei geldig waren in februari 1943. Op grond daarvan zei de deskundige A. J. van der Leeuw dat één ervan „vermoedelijk vervalst was". Ook de president liet blijken aan de echt heid van een van de documenten te twijfelen. Het eerste deel van het proces tegen Menten zal vandaag worden afge sloten met onder meer het verhoor van de verdachte zelf. In verband met de vakanties en een reis naar Urycz van een Justitiële delegatie, zal het proces enkele maanden wor den onderbroken. Volgens EZA-voorzitter Keijzer staat de zendeling anno 1977 aan veel verleidingen bloot. „Onze doodsvijand, de duivel, probeert de zendelingen een doodlopende zijweg te doen inslaan." Tot de zijwegen rekende hij strijd voor mensenrech ten („dat is nog geen zending"), de dlaloogpoütiek (gesprek met verte genwoordigers van niet-christelijke godsdiensten) in syncretisme (ver menging van godsdiensten). De heer Keijzer sprak verder: „Jezus zei dat hij ons als schapen onder de wolven stuurt. Die wolven loeren niet alleen op zendingswerkers en inheemse christenen overzee. Ze loe ren ook op u en mij en hun geweld zal toenemen. Wij kunnen het beste staan blijven en met ons werk voort gaan als wij weer hulssamen komsten gaan houden. Dat is bijbels. En het werkt juist in deze tijd. Kijk maar naar China." De bij de EZA aangesloten organisa ties hebben met elkaar ongeveer driehonderd zendelingen aan het werk. Een aantal dat door de heer Keijzer „beschamend laag" werd ge noemd. „Het tekort aan zendings werkers zou niet zo groot zijn als de wedergeboren Nederlanders elkaar plaatselijk zouden vinden in geeste lijk gezonde, evangelische gemeen ten, met van God gegeven oudsten en voorgangers." Op 5 november houdt de EZA een conferentie over de bevordering van de zendingsge dachte in plaatselijke gemeenten. Over de eenheid van de gelovigen sprak verder Floyd McClung van Youth Wit A Mission. Hij zei o.m.: „Als christenen druk bezig zijn el kaar te bekritiseren, krijgen we onze taak niet klaar. We hebben de opdracht het evangelie te verkondi gen. In dezelfde mate waarin we elkaar liefhebben, kunnen we de we reld liefhebben. Als die heilige liefde komt. zijn we bereid elkaar te ver geven." Afscheid 's Middags werd afscheid genomen van een twaalftal zendingskandida ten, die binnenkort voor diverse or ganisaties naar het zendingsveld zullen vertrekken. Verscheidene met verlof in ons land verblijvende zendingswerkers ver telden over hun arbeid in diverse delen van de wereld. Zo betoogde de in West-Irian werkende Jaap van der Wilden dat daar de nazorg de laatste jaren niet goed is geweest. Doordat destijds de meeste buiten landers moesten vertrekken, zijn ve le jonge christenen nog niet over veel geestelijke leiders beschikkend op zijsporen gekomen, meende Van der Wilden. „Er onstaat soms een gevaarlijke vermenging van christendom en de oude cultuur. Men wil Christus dan wel volgen, maar weet niet precies hoe." Zowel zendeling Ouus Brinskens uit Brazilië als Freek v.d. Berg uit Boli via riepen 's middag de aanwezigen op tot grotere ln2et voor de zending. „God heeft nog veel mensen nodig", zei Van der Berg, zich vooral rich tend op jongeren; hij gaf hen in overweging hun leven in dienst van de zending te stellen. ADVERTENTIE schitterende Pondsbus ADVERTENTIE Nu voor 'n bescheiden prijsje bij elke '/2 liter Sonnema Berenburgi een unieke viswaaier. Boordevol viswetenswaardigheden. Over de beste stekkies, over dobbers en aas. over zoet- en zoutwatervissen. Daarom: snel naar de slijter voor n goed begin van het nieuwe visseizoen. Tijdelijk Zi liter Sonnema Berenburg met unieke viswaaier. bij Wilhelmina Pepermunt Er is nu een fraaie Pondsbus Wilhelmina Pepermunt. 500 gram pepermunt van onovertroffen kwaliteit in een schitterend gedekoreerde, kleurrijke Bus. En omdat Fortuin dit jaar 135 jaar wordt, geven wij bij Goudbakje, Geschenkdoos en Pondsbus respeklievelijk 5, lOen 15 gratis spaarpunten. Stuurt u ons 120 spaarpunten toe. dan ontvangt u van ons zo'n schitterend gedekoreerde Pondsbus gratis franko thuis (winkelwaarde f 6,95). Een vorstelijk kado voor liefhebbers van vorstelijke pepermunt. Jubileum Aanbieding van HOFLEVERANCER DOCKUM KINDERBOEKEN KINDERBOEKEN KINDERBOEKEN KINDERBOEKEN KINDERBOEKEN „Wie is hier eigenlijk de baas?" Zo noemde Rita Törnqvist de briefwisseling met haar dochter Marlt van elf, eerder verschenen in Ouders van Nu. Ploegsma maakte er een zeegroen boekje met blauwe bladen van, en wat begon met ha- nepotig op moeders kussen neergelegd protest „Ik had toch tegen je gezegd dat ik die oppas niet wou hebben, maar toen heb je haar toch gevraagd", is een uitste kend boekje geworden voor kinderen en ouders. Eindelijk eens uitgesproken het ongemak dat kinderen van grote mensen en hun „maar doen" ondervinden (in het oppasgeval: rook, tv- kabaal zelf vroeg naar bed moeten" en jullie maar lek ker uit eten bij vrienden die wij óók aardig vinden. Te klein om op onszelf te pas sen, jawel. Maar niet te klein om mee te moeten naar het toneelstuk over De ingebeelde Zieke, waar ik zo n pijn aan mijn voet had. die helemaal niet ingebeeld was. Al vond ik het stuk beter dan wat „speciaal voor kinderen gemaakt wordt". Dit zet de moeder, aan het overpeinzen „waar om staan wij altijd maar te roepen dat kinderen zo lang mogelijk kind moeten blij ven en dat ze voor allerlei dingen te jong zijn" (Nou dat roept niet iedereen hoor). En ze schrijft terug over volwassen worden, en over mensen die dat nooit worden. Bewaar me overi gens voor een bepaald soort volwassenheid, die waarvan Heere Heeresma ooit zei „De meeste mensen bevrie zen op hun zeventiende, zo niet eerder" en dat is grim mig waar. Maar als meneren van vijftig 't liefst lammet jespap eten en een kind van drie salami: mogen ze asje blieft? Zo zet het kind de moeder aan het denken. Dat ze terugschrijft ver baast het kind (waarom? als je je moeder toch schrijft?) Ze vindt wel dat haar moe der de baas speelt, en niet de dokter hoeft antwoorden in héir plaats. Precies zoals op school de leraar haarfijn begint uit te leggen wat Pe ter nou Juist ln zijn spreek beurt over de maan heeft verteld. Over van alles gaan de deuren nu open, hier en daar heel verfrissend. Bij voorbeeld waar de moeder krachtig losbarst over de tienerdictatuur, het onge mak dat grote mensen van kinderen kunnen hebben. Neem die zondag toen pa en moe al om zeven uur gewekt werden door geroep om „vreten", en wedstrijden ln hagelslageten. Toen ze mee moesten naar het trimbos „want wij hebben geen rij bewijs" en vervolgens kwaad hun kinderen een museum insleurden, tot nie- mands genot. Aan tafel waar keurig gekookt en ge serveerd is, boeren de kin deren, en laten ze winden. Meteen na het eten moet de teevee aan want je zal eens de kwis missen; het huis is vergeven van hun stampen de popmuziek. De naar bo ven vluchtende ouders (wie herkent zichzelf niet, bij tij den?), de huiskabouters van hun kinderen. Ze denken aan de tijd dat Marit drie was en schilderij na schilde rij wUde zien; dat Torbjörn alle Zweedse kerkjes wilde bekijken en bevoelen; dat Saskia altijd dié plaat van Bach wou horen. Maar tie ners van nu vinden die mu ziek zo „godderig" klinken. Over God gesproken; de brieven hier zijn niet de meest opbeurende. Het kind komt met haar vragen; ligt overhoop met zondag- schoolgedoe (het kleien van een kruis met Jezus eraan) en Jezus-Superstartoestan- den. Dat komt erg goed en eerlijk tevoorschijn. Het moeder-geloof komt niet veel verder dan wat drome rig alleen in 't bos zijn. mooie muziek horen of ie mand zien wiens ogen spre ken; dit nadert een infantie le sentimentaliteit. Het kind is hier volwasse- ner, en neemt dit niet. Ook niet de poging van de moe der met „terug naar de na tuur", en de eenheid des le vens van de primitieve vol ken. en alleen zijn met God. Dat dit gesprek verzandt ligt niet aan het kind. maar aan de „sprake "loosheid bij de moeder. Het meisje vindt alleen-zijn ook best eens fijn. maar liever is zij met de anderen. Zij vindt in deze geloofsvragen niet de andere in haar moeder. Overigens is het stagneren van deze dialoog zeker type rend voor deze tijd. Het roept om een andere brief wisseling in de zin van als uw zoon u vraagtWaarop Mozes dan verhalend begint te antwoorden hoe deze God en zijn volk op weg zijn. Ik dacht aan Abel Herzbergs Brieven aan mijn kleinzoon, of aan het oudere boek van Kohnstamm, die althans proberen te luisteren naar de bijbelse dialoog. Veel nuchterder daarente gen is de moeder weer op het stuk van erotiek, ge weld, en huichelarij daar over. In het stadium van de briefwisseling waar men el kaar reeds aanspreekt met „Trutmens" en „truttebel" zegt zij over het klasgenoot je van haar dochter, die pis toolschietend door het le ven gaat. kinderen bang maakt, spreekbeurten over pistolen houdt, maar die naar bed gestuurd wordt als hij thuis „piemel" zegt of „neuken", want-daar- praten-nette-mensen-niet- over en ooit iemand bloot gezien? Zichzelf niet eens etc. etcdat zulke ouders op hun billen zouden moe ten hebben; en ook de me neren die beslissen dat je achttien moet zijn voor films waarin een beetje de gek gestokei) werd met seks, en die Je vanaf je der de rustig laten schieten met je pistooltje en de gru welijkste geweld-scènes op tv en film laten zien. Het kind straalt de rechtlijnig heid van haar leeftijd uit; ze wil geen „nette" kleren al leen voor dat partijtje, en door Gertie Evenhuis niet een hele onderbroek als ze naar het spreekuur moet wanneer die broek anders wekenlang kapot is (en waarom stop je vaders sok ken niet eens een keer als hij sandalen draagt?). Ze is ertegen te bedanken „voor het spelen" op een feestje, tenslotte zou men héAr wel mogen bedanken voor het bezig houden van ander mans kind. De moeder barst ook weer prima uit over het verloede ren van kamers, trappen, wc en huls waar toch was afgesproken dat men sa men alles zou schoonhou den. terwijl nü pa en moe de vuilste karweien doen. en ook de andere. Over indrin gende en over kleine dage lijkse zaken, over de klas sieke vraag „hoe was het voor ik werd geboren, vertel me er eens van. De briefwisseling eindigde even abrupt als ze begon, alleen roepen beiden elkaar nog wel eens verontwaar digd toe „Wie is hier eigen lijk de baas?" „Allebei" zegt Marit dan. „Ik over mij en JIJ over Jou". Merkwaardig genoeg: ik geloof dat dit eerlijke boekje nog authen tieker op mij zou zijn over gekomen wanneer de taal van de 11-Jarlge iets onbe- holpener en kinderlijker was geweest. Maar. als het kind nu eenmaal zo goed schrijft: des te beter. Omtrent haar moeder, Rlta Törnquist, nog even: dat zij alle boeken van Astrid Lindgren ln het Nederlands heeft vertaald en nu voor 't eerst zelf een kinderboek heeft geschreven „Ze snap pen er niets van" een kin derdagboek vol fantasiefi guren en gedroomde vrien den, maar ook levende. Het kind Heleen, de hoofdper soon, houdt van alleen zijn, wUde veldjes om hutten te bouwen, van botjes verza melen. van koningen, en muziek. Haar vriendje Wal- demar en zij worden lang niet altijd getolereerd door de nette buurt, en de later opduikende muzikant Cor nelius wordt zelfs door de politie Ingerekend op ver moeden van „kinderlok- ken". Bij hen die er niet* van snappen horen ook nichtjes met teen-nagellak. En poppewagenmelden. 11.90

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9