Nieuwe hoop akkoord kern bewapening _RPPR,lijst4J egin premier: Israël moet er nog aan wennen jung overtuigt rikanen niet Mozambique Bomaanslagen op Milanese metro Vorster en Mondale praten verder Regen maken in oorlog mag niet meer TELEFOONAKTIE TEGEN KERNENERGIE -r jPl aan VS blijft an stuurt sen weg Weer spanning in Baskenland na dood agent adpeds roep om nationale regering weinig overtuigend V >0 MEI 1977 BUITENLAND Trouw/Kwartet n ie(ro (UPI, Reuter) De Amerikaanse diplomaat Andrew «>ls er gisteren niet in geslaagd het wantrouwen van ise leiders tegen de Verenigde Staten weg te nemen. Op y' inferentie over zuidelijk Afrika in Mapoeto hield hij een waarin hij zijn gehoor uitlegde dat Amerika onder et t Carter anders is. Maar na afloop maakten verschillen denen duidelijk dat ze van de VS meer verwachten dan de 'h oorden van Young. v.' sli zi oung. de Amerikaanse ver- diger bij de Verenigde Na- in de Mozambikaanse een hartstochtelijk plei- onderhandelen in plaats en „Waar er ook maar een j_ieid is voor regelingen door j j lelingen, voor het vestigen ;tTerderheidsregeringen en 'j. iigheid zonder massale ig van mensen en materi- t>u ik zeggen dat geschiede- opAfrika ons leert déar dan ^aan te geven," zei Young, jls regelingen door onder- v en volkomen zijn mislukt lezen wordt gewapende lermijdelijk." maakte Young verge- met de strijd voor rassen- fl in de Verenigde Staten, [hij zelf actief heeft deelge- )e diplomaat wees er op dat S met een praktisch ge- beweging een revolutie in »verhoudingen teweeg is ge- af toe dat de Amerikaanse Dlitiek in het verleden reden vantrouwen. „Ik respecteer lek en zelfs uw cynisme, is iets veranderd in de VS buitengewoon optimistisch aldus Young. Hij vond zelfs ids het optreden van Carter )s een revolutie" in de Ame- politiek op gang was Kritiek Ise leiders in Mapoeto zagen aderingen niet zo direct. „Ik L haal geen veranderingen in de politiek van de VS. Hij moet bewijzen dat er een revolutie in de Amerikaanse politiek is geweest," zei Robert Moegabe één van de lei ders van de guerrilla-bewegingen die in Rhodesië opereren. Moegabe vond de vergelijkingen met de strijd voor rassengelijkheid in de VS ook niet zo ter zake doende. „Wij hebben hier te maken met een koloniale toestand," aldus de Rhodesische leider. Selim Salim, een Tanzaniaan en voorzitter van een speciale VN- commissie voor zuidelijk Afrika gaf als zijn oordeel: „Ik denk niet dat er iemand twijfelt aan de instelling van Young, maar zijn analyse van de situatie zal niet door iedereen worden onderschreven." Veel harder was Leslie Harriman uit Nigeria, voorzitter van de VN-commissie te gen de apartheid en een goede vriend van Young. Hij zei dat de rede van de Amerikaan hem ernstig had teleurgesteld. „Ik ben geschrok ken. Wij praten niet over de verbete ring van het lot van de zwarten, zoals Young deed, wij praten over bevrijding." Young gaat vandaag naar Zuid- Afrika voor een bezoek dat een in formeel karakter zal hebben. Op de foto: Mondale met naast zich McHenry tegenover Vorster. WENEN (Reuter. UPI) Ruim zes uur hebben premier John Vorster van Zuid-Afrika en vice-president Walter Mondale van de Verenigde Staten gisteren met elkaar gespro ken in Wenen. Wat de heren precies met elkaar hebben besproken is niet bekend gemaakt. De enige concrete afspraak die kon worden onthuld is dat Mondale en Vorster elkaar vandaag opnieuw enige tijd met elkaar zullen bezig houden. Er staat voor vanmorgen een extra- zitting van ongeveer een uur op het programma. Daarna zullen beide heren afzonderlijke persconferen ties geven. In afwachting daarvan is afgesproken dat er van Afrikaan se en Amerikaanse kant geen ver klaringen zullen worden afgelegd. Beide politici maakten tijdens de lunchpauze en na afloop gister avond een ontspannen indruk. Noch Mondale, noch Vorster leek zijn goede humeur te hebben verlo ren tijdens de gesprekken, die vol gens de verwachtingen toch een grimmig verloop gehad moeten hebben. De onderhandelingen be gonnen tussen twee delegaties. Na enige tijd zonderden Mondale en Vorster zich af, ieder vergezeld van slechts één assistent. Vorster liet zich bijstaan door minister van bui tenlandse zaken Pik Botha, Mon dale door David Aaron, een onder directeur van de Nationale Veilig heidsraad. Mondale belde gisteren tweemaal met president Carter. De Amerikaanse delegatie demon streerde duidelijk dat in de VS ook zwarten mogen mee regeren. Naast Mondale, recht tegenover Vorster zat de zwarte diplomaat Donald McHenry, lid van de Amerikaanse vertegenwoordiging bij de VN. Aan het begin van de zitting toen de fotografen nog aanwezig waren, richtte Vorster het woord tot McHenry. Hij vroeg hem geksche rend of hij een goede vakantie had gehad in Tanzania. McHenry wachtte onlangs in de Tanzaniaan- se hoofdstad tevergeefs op een ver tegenwoordiger van de SWAPO, de bevrijdingsbeweging voor Namibië. GENEVE (UPI) Milieurampen te weeg brengen voor militaire doelen mag niet. Dat is de strekking van een nieuw internationaal ontwapenings verdrag dat woensdag in Genève met enige plechtigheid is onderte kend door 33 landen, waaronder de Sowjet-Unle en de Verenigde Staten. Het verdrag heet officieel „Conven tie over het verbod op de toepassing van milieu-veranderende technieken voor militaire of andere vijandige doeleinden." Het zal waarschijnlijk beter bekend worden onder de En gelse afkorting „Enmod". Deze Enmod is een bescheiden suc ces van de ontwapeingsconferentie in Genève. He verdrag ligt een beetje in de sfeer van science fiction. De strijdmethoden die er in worden ver boden bestaan voor een deel alleen maar op papier en zijn voor een ander deel nog in het allereerste sta dium van ontwikkeling. „Enmod" verbiedt onder meer: het kunstmatig veroorzaken van regen- of hagel buien. het opwekken van vloedgol ven en aardbevingen (bijvoorbeeld door kern-explosies) en het laten smelten van de ijskappen op de noord- en zuidpool. Vooral de twee grote mogendheden (de VS en de Sowjet-Unie) hebben veel werk gemaakt van de ralisering van dit verdrag. Dat heeft hier en daar wat schampere reacties opge roepen. omdat de nu verboden wa pens weinig concrete waarde heb ben. De VS en de Sowjet-Unie zou den beter wat meer ernst kunnen maken met de bestrijding van de kernbewapening, aldus deze scep tische kritici. De conventie werd in Genève ten doop gehouden door Kurt Waldheim. secretaris-generaal van de Verenigde Naties. Ook hij kon er niet onder uit te wijzen op de be scheiden betekenis van Enmod. VS en Sowjet-Unie verlengen gesprek GENÈVE (Reuter, AP) De besprekingen tussen de ministers van buitenlandse zaken van de Verenigde Staten en de Sowjet- Unie over beperking van de kernbewapening zijn met een dag verlengd. De ministers Vance en Gromiko, die woensdag en donderdag al over dit onderwerp onderhandelden in Genève. zullen daar vandaag en morgen mee doorgaan. Dat laatste was niet gepland. ROME, MILAAN (Reuter, UPI, AP) Het is nog niet duidelijk wie verantwoordelijk is voor de twee bomaanslagen, die gister morgen zijn gepleegd op ondergrondse treinen in de Noord- Italiaanse stad Milaan. Bij de aanslagen op de metro liep niemand verwondingen op maar het treinverkeer werd geruime tijd vertraagd. Reuter) De Soedanese heeft alle Russische mili- ikundigen opdracht gege- ,and te verlaten. Naar het se nieuwsbureau meldt, asdag al enige deskundigen gezinnen met drie vliegtui- >rokken. Er is niet meege- k hoeveel Russen het in to- t. Ze hebben een week de regen het land te verlaten. voor het besluit van Soe- jiet bekendgemaakt. Ook in andere del?n van Italië was het gisteren onrustig. In Padua sta ken studenten een aantal geparkeer de auto's in brand. In Rome was een grote politiemacht op de been ge bracht om het hoofd te bieden aan verwachte demonstraties van voor namelijk linkse jongeren. De groep „Arbeidersmacht", die een betoging had willen houden bij één van Ro me's monumentale bouwwerken zag daarvan af toen bleek dat maar wei nig groepen voelden voor een confrontatie met de politie en de autoriteiten. Tegen de demonstratie een pro test tegen het afschaffen van Hemel vaartsdag als vrije dag in Italië, vol gens linkse groepen „omdat de werkgevers dat wilden" zou zeker zijn opgetreden omdat de Romeinse gemeentebestuurders betogingen tot eind deze maand hebben verbo den in verband met vorige ongere geldheden. De studenten zijn nu van plan een bijeenkomst te houden op het universiteitsterrein. In Genua is een groep opgedoken, die uit militante linkse vrouwen be staat en zich „de gewapende vrouwe lijke communistische bevrijdingsbe weging" noemt. De groep zegt de afgelopen dagen bomaanslagen te hebben gepleegd. De vrouwen maak ten hun activiteiten bekend via een vlugschrift hebt u Ria ook al gebeld? Laat Ria niet in de kou staan! t/m zondag 16.00 uur kunt u dag en nacht bellen naar onze aktie-post naast de kerncentrale Borssele: 01105-1920 Laat uw stem horen! Nu en 25 mei! De verlenging van de onderhandelin gen is donderdag bekend gemaakt in Genève. Een reden werd niet gege ven. De Amerikaanse woordvoerder zei tegen de journalisten dat zij hun eigen conclusies maar moesten trek ken. Dat leidde direct tot allerlei speculaties. Het meest waarschijnlij ke is dat Vance en Gromiko enige vooruitgang zien. De Amerikaans- Russische onderhandelingen over een beperking van de kernbewape ning (het SALT-overleg) zitten al ge ruime tijd in het sIod. In maart probeerde de nieuwe Ame rikaanse regering een doorbraak te forceren, maar dat liep op een te leurstelling uit. Minister Vance keer de met lege handen uit Moskou te rug. Beide landen hebben daarna over en weer de schuld gegeven waardoor Vance en Gromiko woensdag ln Genève ln een nogal ongunstige sfeer begonnen. De me dedeling dat er zaterdag verder zou worden gepraat kwam gisteren dan ook als een verrassing. Behalve over kernwapens hebben Vance en Gro miko in Genève ook gesproken over het Midden-Oosten. MADRID (DPA) In de Baskische stad San Sebastian hebben gisteren meer dan 3000 mensen deelgenomen aan een rouwplechtigheid voor de 23-jarige politieman die de avond tevoren in de stationshal door twee mannen werd doodgeschoten. Volgens ooggetuigen waren de da ders die in een auto wisten te ontko men, twee activisten van de Bas kische afscheidingsbeweging ETA. Door de aanslag onstond nieuwe spanning in de vier Baskische pro vincies, waar het enkele dagen gele den tot felle straatgevechten was gekomen tussen de politie en de monstranten voor een volledige am nestie. BIJ deze botsingen vonden vijf mensen de dood. De dood van de politieman werd door vermoedelijk aanhangers van uiterst rechtse groe peringen aangegrepen om de bevol king te intimideren. In San Sebasti an dreven met pistolen gewapende mannen de bezoekers van cafés en restaurants de straat op. In Madrid ontploften vier benzinebommen die schade aanrichtten aan drie politie bureaus en een bank. itwi James Oorsey lie reisburaus hier in Tel Aviv staan er nu wel lange rijen li om een eikele reis naar het buitenland te kopen", zei een de schol over de Israëlische verkiezingsuitslag door I van sarcistische grappen verwerkend. Wat vrijwel nie- verwachtt en zeker velen niet wilden, ook sommige l-stemmer niet, is toch gebeurd: de zeer rechtse oppositie- Menachin Begin zal de volgende premier van Israël >n ding is edereen het eens: d heeft verkiezingen niet in maarde Arbeiderspartij verpltterende nederlaag „De arbeiderspartij ver leen kla'in het gezicht en een ng. In piats daarvan kreeg ze oner het achterwerk en 6 de lan uitgestuurd", aldus tie va vele Israëliërs toen in it va dinsdag op woensdag kiezigsuitslagen begonnen te somen. hoofkwartier van de Likoed Aviwas het een feeststem- iethampagne en het zingen m Taël chai, am Israël chai", oo<e volk leeft, het Joodse tefiwerd het succ^ van de evan Begin, die de Likoed stnthousiast gevierd. Hier drcvolutie in de politieke ecüs van dit land plaatsge- •n.ldus vele Israëliërs die er hi erg overtuigd van waren eten revolutie ten goede zal nEr is een nieuwe bladzijde geschiedenis geopend", i.n zelf. echtsing' lmi. leider van de linkse Ma rtij toonde zich echter uiter- tzorgd over de verkiezings- Hij wijt de verkiezingsne- van de Arbeiderspartij, die het de Nationaal-reliegieuze Se Maarach vormt aan het *en van een proteststem e Israëliërs. De verkiezings- is volgens Kalmi „een fgeling van de voortdurende ising van de Israëlische lappij'. Simon Peres, leider van de Arbei derspartij had nauwelijks andere keus dan in de nacht van dinsdag op woensdag zijn nederlaag toe te ge ven. Het aan de macht komen van de nieuwe regering in Washington, de openlijke Amerikaanse druk op Israël en de opkomst van de nieuwe Democratische beweging voor ver andering van Jigal Jadin zijn voor zijn nederlaag verantwoordelijk. In het hoofdkwartier van deze laatste partij was de stemming in de verkie zingsnacht een mengsel van grote blijdschap en teleurstelling. Welis waar zijn 15 zetels in de nieuwe Knesseth, het Isrëlische parlement voor een partij die voor het eerst aan de verkiezingen meedeed een groot succes, maar gezien de algemene verkiezingsuitslag besefte men in de Democratische beweging al gauw dat de voorspelde machtige brug- fuctie bij de regeingsformatie niet zonder meer voor hen is weggelegd. Likoed-leider Begin liet geen tijd verstrijken om zich op zijn pre mierschap voor te bereiden en om duidelijk te maken hoe de zaken ervoor stonden. Immers zijn over winning moest „als een herleving van het zionisme" worden gezien. Een zionisme, waarbij de in 1967 door Israël veroverde gebieden niet waren bezet maar bevrijd. Wat de plaatselijke Palestijnse bevolking hiervan denki doet daarbij niets ter zake. Op een om half drie dinsdag nacht gehouden persconferentie verklaarde Begin een regering van nationale eenheid van alle zionis tische partijen te willen vormen. Als hoofd van een dergelijke regering zal Begin dan een beroep doen op de presidenten Sadat en Assad van Egypte en Syrië en op koning Hoes De nieuwe premier Menachim Begin (midden mei keppeltje) woonde gisteren een inwijdingsplcchtighcid op de westelijke Jordaanocvcr bij. sein van Jordanië om onmiddellijk vredesonderhandelingen te openen. Kiesstelsel Erg enthousiast waren de algemene reacties op Begin's uitspraken niet. Over de mogelijkheid van een rege ring van nationale eenheid weigert Peres commentaar te geven. Maar Chaim Bar-Lev, tot nu toe minister van handel, sprak zich hier vierkant tegen uit. Ook Jossi Sarid, het jon ge. maar als briljant omschreven Knesseth-lid van de Arbeiderspartij en leider van de verkiezingscampag ne van deze partij vond een dergelij ke regering „moeilijk voorstelbaar". Slechts de Nationaal-Religieuse Partij (NRP) die zeker wat betreft de toekomst van de westelijke Jordaa- noever dicht bij de Likoed staat verklaarde bij monde van haar lei ders Ben Meir en Zwoelon Hammen achter de gedachte van de regering van nationale eenheid te staan. Maar wanneer een dergelijke rege ring niet tot stand komt moet de Likoed maar samen met de NRP gaan regeren. Jigal Yadin liet zich over de vorming van een regering van nationale een heid slechts zeer voorzichtig uit. Volgens hem is de democratische beweging bereid tot elke regering toe te treden die aan een aantal niet onaanzienlijke minimumeisen van de partij toegeeft. Tot deze eisen behoren onder meer de onmiddellij ke hervorming van het Israëlische kiesstelsel en het houden van nieu we verkiezingen op basis van dit nieuwe kiesstelsel binnen twee jaar. Deze eis en de bereidheid van de Democratische beweging om be paalde delen van de westelijke Jor- daanoever op te geven in het kader van de vredesregeling zullen bij on derhandelingen met de Likoed een groot struikelblok vormen. De Arbeiderspartij doet dan ook al les om Yadin nu over te halen om samen met haar een sterke opposi tie op te bouwen. Binnen enkele weken worden er in de Histhodroet, de machtige Israëlische vakbewe ging verkiezingen gehouden. Peres, die als een vechter bekend staat en het „oorlogskabinet" van vier of vijf vooraanstaande leden van de arbei derspartij dat zich nu aan het vor men is zullen van alles in het werk stellen om aan deze enige machtsba sis die de partij nog heeft vast te houden. Begin lijkt zich ondanks zijn oproep tot een regering van nationale een heid op een kabinet van rechts met slechts een zeer kleine meerderheid voor te bereiden. Gisteren woonde hij de religieuze inwijding van de door de extreem nationalistische Goesj-Emoeniem-beweging op de westelijke Jordaanoever Illegaal ge stichte nederzetting Kadoem bij. Bij deze plechtigheid waren ook de vertegenwoordigers van andere par tijen die samen met de Likoed deze regering zouden moeten vormen, de NRP (12 zetels). Sjlomzion van oud- generaal Arik Sjaron (2 zetels), de partij van de Franse oplichter en belastingontduiker Flatto-SJaron (1 zetel) en de twee religieuze partijen Agoedat Israel en Poalei Agoedat Israel (samen 5 tot 6 zetels). Ofschoon een dergelijke regering een grote kans maakt zullen de on derhandelingen niet geheel zonder moeilijkheden verlopen. Momenteel onderhandelen NRP, Agoedat Israel en Poalei Agoedat Israel over de vorming van een gemeenschappe lijk front. Hiermee zou hun onder handelingspositie sterk zijn verbe terd en zouden zij de Democratische beweging van de derde plaats op de lijst van Israëlische partijen kunnen stoten. Bij de onderhandelingen met de Likoed eist de NRP het vice- premierschap en het ministerie van onderwijs. Iets dat vele Israëli's vre zen. niet alleen omdat het zwarte militaristische en klerikale karakter van de nieuwe regering nog meer zou worden onderstreept, maar ook vanwege de binnenlandse gevolgen van een dergelijke stap. „Niet sterk" Ook de reacties op Begins oproep tot vredesonderhandelingen hebben weinig positief respons gekregen Arabische radiostations beschreven Begin als een „notoire terrorist", (vanwege zijn leidende rol ln de ter roristische Joodse groepen in Pales tina voor de stichting van de staat Israël en zijn verantwoordelijkheid voor het uitmoorden van 254 man nen, vrouwen en kinderen in het Arabische dorpje Deirjassin ln 1948.» die „streeft naar de vestiging van een Groter Israël". Een hoge Egyptische functionaris toonde zich teleurgesteld over de Israëlische verkiezingsuitslag. Met vele Israëli's meent hij dat Israël nu alles krijgt behalve wat het nodtg had. een sterke regering Dit zal. zo mag nu al worden gesteld niet alleen te merken zijn bij de inspanningen voor het bereiken van een vrede ln het Midden-Oosten, maar ook bij de komende massale economische on rusten ln Israél en de te verwachten „hete zomer" ln de door Israël bezet te gebieden. Egypte had volgens de ze Egyptische functionaris zelfs met de Likoed willen onderhandelen, maar een zwakke Israëlische rege ring heeft nauwelijks een overle vingskans.) Wel ziet onze zegsman twee voorde len In de verkiezingsuitslag. Op de eerste plaats meent hij kun je in Israël beter een regering hebben die niet tegenover een Likoek-oppositie moet staan en op de tweede plaats zegt hij enigszins cynisch: „Begin kan nu niet meer als argument te gen onderhandelingen met de Pales tijnse Bevrijdingsbeweging PLO op voeren dit wij terroristen zijn." daarmee doelend op het verleden van de toekomstige Israëlische premier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 7