Met Terlouw door de bocht tekening van een lezer I mmentaar (1) D'66 komt op voor de hele samenleving W(2) UITKNIPPEN EN BEWAREN! JEBBBBi Het blijft droog ceders angst zwart op wit spelen met handen en voeten vrienden hulpmiddel schrijfwijze BINNENLAND Trouw/Kwartet irme verlies dat de Ar- lartij deze week bij de ptsverkiezingen in Israël 'lieden is als een grote en /name verrassing geko-' At de Arbeiderspartij ter- M verliezen en de nationa- ^jLikoed-groep haar posi- Versterken, kon iedereen Jlen, maar dat de ferhoudingen in Israël zo j^zouden veranderen niet. jternationale inspannin- i een vredesregeling in len-Oosten waren daar- gebaseerd op de veron- ig dat de Likoed de ko- ier jaren opnieuw in de zou zitten, althans de regering niet volkomen l'frnen overheersen. Ten rjfe, zoals nu is gebleken. "Verschillende reacties is een Israëlische regering onder leiding van Menachim Begin al een ramp voor de vrede in het Midden-Oosten genoemd. Of dergelijke naar wanhoop nei gende uitspraken gerechtvaar digd zijn, kan nu nog niet wor den vastgesteld. Vast staat wel dat de hoop op een vredesrege ling in het Midden-Oosten een deuk heeft gekregen. Lagen de opvattingen van Israëli's en Ara-' bieren over zo'n regeling vóór afgelopen disdag al ver uit el kaar, nu zijn zij praktisch on overbrugbaar. De door Arabie ren gestelde minimum voorwaarden worden door Be gin op een arrogante wijze afge wezen. Of een harde nationalist als Begin ooit een aanvaardbare gesprekspartner voor de Arabie ren zal kunnen zijn, lijkt nauwe lijks voor te stellen. l optimisme koesterde het jaar van de vrede in pen-Oosten zou worden, jreed uit de dropm ge- ^porlog in dit gebied is A overwinning van Begin 351 reëler geworden. hét gelukkig nog niet. ieren zullen nu in eerste Amerika vragen de Israël op te voeren. Pas k b»iet tot zichtbare resulta- dojt, zal die andere moge- °ua' ter tafel komen: een eilijegen Israël met beperkte >r jt namelijk Israël dwingen ^je onderhandelingstafel 0] v£ nemen, hou "Jok zonder oorlog zal Is- s st| de komende tijd moei- 5 dSoeg krijgen. Een toena il geweld in de bezette "Hn lijkt gemakkelijk te illen. Begin zal het Pales tijnse verzet tegen zijn politiek om die delen van gebieden te annexeren waarschijnlijk met harde hand neerslaan. Ook zo'n spiraal van geweld zal de te genstellingen tussen Israël en de Arabieren alleen maar ver scherpen. Het proces naar een nieuwe oor log kan alleen worden voorko men als Israël gered wordt, on danks zichzelf zoals de ervaren Amerikaanse diplomaat Ball het laatst formuleerde. Een door de Verenigde Staten, met steun van de Sowjet-Unie, opgelegde vre desregeling lijkt op dit moment het enige dat de ontwikkeling in het Midden-Oosten weer in juis te banen kan leiden. Grote mo gendheden die hun machtsmid delen gebruiken om de zaken in de wereld te regelen leveren doorgaans geen verkwikkend schouwspel op. Maar het is te verkiezen boven een oorlog. door Kees de Leeuw ROTTERDAM/LEIDEN „Dit is nu één van die zaaltjes, waar je van Van Agt nog alles mag vertonen", merkt Jan Ter- louw op, daarmee doelend op de lokaliteit, waar de Rotter damse afdeling van zijn partij een verkiezingsbijeenkomst heeft belegd. Het zaaltje heeft inderdaad beperkte afmetin gen. Binnen kunnen pakweg zo'n 49 man zitten, terwijl de overgrote meerderheid genoe gen moet nemen met een staanplaats in de barruimte er voor. Uw verslaggever heeft zijn heil Iets hogerop gezocht en een bijzettafeltje weten te bemachtigen om staande daarop nog een glimp te kunnen opvangen van deze „redelijk alterna tieve" lijsttrekker, die met een warm applaus wordt onthaald. Dit ontlokt een toehoorder de uitspraak: „Denk aan het Simplistisch Verbond", waarmee hij verwijst naar de dom- kopperij om te klappen voor men sen, die alleen maar opkomen en nog niets gedaan of gezegd hebben. In derdaad heeft Terlouw een leuke binnenkomer met zijn opmerking, maar hoe verder? Dat voelt hij zelf ook aan en enigszins verlegen vraagt hij: „Wat verwacht u eigenlijk van mij?" „Dat u begint", antwoordt een mevrouw ad rem, die het wachten op de spreker moe is geworden. En dus begin Terlouw. Zijn publiek bestaat voornamelijk uit studentikoze types met als afwis seling hier en daar een oudere dame of heer, die het kennelijk al tot be stuurder heeft weten te schoppen. Sociëteit Asker is een nogal somber hol en niet berekend op de vele aan wezigen, die op het verschijnsel De mocraten '77 zijn afgekomen. Er is in ieder geval één in het oog lopende overeenkomst met het D'66 van Van Mierlo en dat is het veelvuldige ge bruik van bier, dat overigens hier een „biertje" heet en slechts negen tig cent kost. Wat dat betreft wordt een (alcohol-)rljke traditie voortge zet. De opmerking van een student bij het bestellen ik heb geen geld dus schrijf het maar op de lat past helemaal in dit kader. Dat moet wel een stamgast zijn, maar terzake. de mensen simpele oplossingen wil len voor complexe problemen, maar dat die er niet zijn. „Er zijn geen gemakkelijke oplossingen en dus vallen de politici terug op hun begin selen. Dat is ontzettend handig, maar wij (en daarmee Jjedoelt hij D'66) staan niet zo op beginselen. Wij hebben geen dogma's, maar misschien komen die nog wel." De lijstaanvoerder, die vorig Jaar okto ber nog liet weten met zijn partij te willen kappen, maar nu weer hele maal „het licht" heeft gezien, schetst een beeld van de huidige verkie zingscampagne. „Weet Je wat die op levert?" vraagt hij retorisch. „Het beeld van drie grote heren, die ieder hun heilige gelijk staan te verkondi gen. Dat doe ik ook. vermeldt hij eerlijkheidshalve, maar ik zou graag met één van hen een debat willen, zodat de kiezers kunnen kiezen. Waar het in deze campagne over zou moeten gaan, is dat de industriële samenleving door de bocht gaat. Niet moet gaan, maar gaat. Iedereen voelt dat, vooral de niet-politici." trek, evenals de grol over de „libera len en de WD", maar zo heeft elke beetje politicus wel een paar applaus-trekkende opmerkingen op zijn repertoire staan, neem ik aan. Op dreef Kringloop Jan Terlouw (met naast hem discussieleider ir. Schwari): „Ik kom hier eigenlijk om te discussiëren" (Foto: Dirk Ketting) Beetje mat Terlouw, die na zes weken campag ne-voeren een nogal matte indruk maakt, houdt zijn gehoor voor, dat Terlouw roept een nogal som- berstemmend toekomstbeeld op, waarin geen plaats meer is voor vol ledige werkgelegenheid in de pro- duktieve sfeer en waarin aan mensen de nullijn moet worden verkocht. Hij somt een aantal knelpunten op, die tegen de plafonds zitten: de ge zondheidszorg, het energieverbruik, de gigantische afvalberg en profe teert, dat eens de dag zal aanbreken, dat we in de gaten krijgen dat het zo niet meer kan. „Die dag is overigens niet ver meer af," waarschuwt hij. Als (redelijk?) alternatief houdt de natuurkundige (van huls uit) zijn ge hoor voor, dat er een „eco-systeem" moet komen, een natuurlijk even wicht, waarbij alles in een kringloop is opgenomen. Haast bescheiden merkt hij op. dat ook D'66 geen blauwdruk voor een nieuwe maatschappij heeft, maar dat er tenminste over wordt gespro ken. „Ik heb de afgelopen tijd naar schatting zo'n twintigduizend men sen gezien en in totaal drie vragen gehad over de grond en twee over de vermogens. Er werd mij niks ge vraagd over de ondernemingsraden en de wet op de investeringsreke ning. Nu sprak ik daar altijd zelf over, dus dat scheelt," laat hij er relativerend op volgen. „Die vier zo geheten hervormingsvoorstellen zijn heel belangrijk, maar bij de mensen zelf leven ze niet. Althans de bevol king die bij mij in de zaal zat, inte resseert het geen moer. Mij worden vragen gesteld over „Hoe krijg ik straks een baan na mijn opleiding" en „Hoe moet het met het energie verbruik." Geen belangengroep En opnieuw-: „We gaan door de bocht en dat moeten we beseffen", aldus Terlouw om vervolgens over te gaan tot een profilering van zijn partij ten opzichte van de concur rentie. „Wij verdedigen geen aan wijsbare belangengroepen, zoals de PvdA (onderkant), de WD (be drijfsleven) en het CDA (christelijk geloof). D'66 komt op voor de sa menleving in haar geheel, omdat deze in een crisis verkeert. Wij ko men op voor de hele collectieve op ponskaarten vastgelegde Staat der Nederlanden". Het is een kreet, die het in dit selectieve gezelschap be hoorlijk doet, vooral als Terlouw zich daarna waagt aan een analyse van de klassenmaatschappij. Hij re kent en passant af met de oude tegenstelling kapitaal arbeid en komt met nieuwe tegenstellingen: die tussen weters en niet-weters. Een rondblik langs de aanwezigen doet vermoeden, dat met name de eerste categorie hier in ruimt mate is vertegenwoordigd en dat het mon dig maken van de mensen weliswaar geen onzin is. zoals hij zegt, maar dat ze hier best hun mondje kunnen roeren. Aan het eind gekomen excuseert hij zich voor zijn lange praten, want zo onthult hij ik kom hier eigen lijk om te discussiëren. Nou, van een echte discussie is nauwelijks sprake. Ik noteer alleen de opmerking, dat Van Agt van de ordeverstoringen, zoals in Nijmegen, die natuurlijk zijn af te keuren, misschien ook wel iets zou kunnen leren. „The medium is the message", aldus Terlouw, waarmee hij bedoelt dat in de ui tingsvorm (het gooien van maandverband) ook de boodschap verpakt zit. Ook de grap over de WD gaat er bij dit „neo-liberale" gezelschap in als koek. Die gaat dus als volgt. Ter louw: „Campagneleider De Korte zei mij vorige week in Den Haag trots, dat de WD al negentigdui zend leden heeft ingeschreven. Dat kan best waar zijn en nu komt het maar zoveel liberalen zijn er niet in Nederland. Dat weet iedereen". Een doordenkertje. De tijd is Inmiddels om en Terlouw haast zich naar Leiden om daar de rest van de avond vol te maken in het voormalige rooms-katholieke bolwerk „Augustinus", waar ook (aanstaande) democraten vergaderd zijn. Ook hier het beeld van een afgeladen zaal met jonge veelbe lovende en nog alles verwachtende intellectuelen, die zich hebben mogen warmdraaien met een forum, bestaande uit parlementaire redac teuren, onder leiding van het Eerste Kamerlid ir. N. Schwart2 (D'66). De grap over „het kleine zaaltje en Van Agt" vind hier eveneens gretig af- Het is hier zo mogelijk nog warmei en Terlouw ontdoet zich dan ook weldra van zijn blauwe blazer, ter wijl tevens het boordeknoopje, vei lig verscholen achter zijn das. los gaat De lijsttrekker is in dit ge zelschap wat beter op dreef. Zittend achter de tafel met naast hem de ingenieur als discussieleider en het kiezersvolk aan zijn voeten, weet hi; zich behoorlijk staande te houden. Brandende kwesties zijn het post- socialistisch liberalisme, de even tuele brugfunctie van zijn partij tus sen PvdA en VVD en de veronder stelling. dat D'66 drijft op het cha risma van één man. Terlouw zegt zich een beetje te schamen voor de term van post-socialistisch liberalis me, maar ja „als hier in Nederlano het beestje geen naam heeft Hij legt uit, dat de mensen van zijn partij de waarden van het socia lisme voor het totstandkomen van de welvaartsstaat erkennen, maar de daarmee gepaard gaande bureau cratie en technocratie afwijzen. „Het gaat ook om medemenselijk heid en contact met de natuur. Het individu dat ten onder dreigt te gaan door het socialisme, moet zijn plaats weer krijgen". Dit betoog komt dicht bij de opmerking, dat D'66 hier en daar doet denken aan een „CDA, maar dan zonder God" zoals W. L. Brugsma dat onlangs wist te formuleren in de Haagse Post. De veronderstelling dat de p artij alleen op hem zou steunen, wijst de lijstaanvoerder van de hand. „Onze partij barst van het talent en de gemotiveerde mensen roept hij opgewekt en vervolgt met stemverheffing: „Vroeger sprak ik alleen voor Journalisten en inge nieurs, maar nu voor alle lagen van de bevolking" Daarmee de uitlatin gen van voorzitter Glastra van Loon Mieters, de „go" zit er weer in onderstrepend. Dat kan best waar zijn, maar dat gaat voor vanavond toch niet op. denk ik. En tot slot, achteloos wijzend op de affiches achter hem en zijn huidige positie verwaarlozend: „En wat die stomme foto betreft, die is op 26 mei ook weer weg". Buiten hangt aan de voorgevel van dit pand aan het Ra penburg een groot spandoek met de tekst: „25 mei, verkiezingen, u stemt toch ook". Nou ja, we zien wel wat er van komt. en, -bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan Trouw, jury politieke prent. Postbus 859, Amsterdam, l adres aan de acmerzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon HET WEER door Hans dé Jong Over Hemelvaartsdag niets dan goeds: weerkundig bezien echt een meiparel met veel zon, een levendige en voor zeilers aan trekkelijke noordooster en daar bij een temperatuur van tegen of om de twintig graden in het binnenland. Wat een verschil met 1949, toen een depressie in ons land alles bedierf met een niet aflatende regen. Het gunsti ge weertype, ook al voortreffe lijk voor de hooiende boeren, is een creatie van een hogedrukge- bied van de Azoren tot Scandi navië. Het lijkt mans genoeg om onze streken te vrijwaren voor onweersregens die in het Mid- dellandsezeegebied overvloedig gevallen zijn en nog vallen. Woensdag overdag al registreer de Perpignan in zuidoost- Frankrijk 60 millimeter regen in een ruk, opgewekt door een de pressie daar. Een ander mini mum bevond zich boven Spanje. Van die depressies uit gaan im pulsen in de richting van midden-Europa, zodat het bij voorbeeld gisteren in de omge ving van Berlijn ook tot wat lichte regen kwam, maar een warmtefront van de Balkan speelde daar ook een rolletje en die onstandvastigheid daar ver plaatst zich in de richting van zuid-Zweden en Denemarken. Aan de andere kant is er ook een beetje gerommel (2 tot 3 milli meter regen in zes uur tijd) in een zone van de Far Oer, west- Schotland tot over Ierland. Dit systeem beweegt zich langzaam in oostelijke richting en hoge bewolkingen ervan bereikte in de loop van donderdag met een west-zuidwestelijke wind Neder land. Toch blijft ons land vermoede lijk tussen deze storingen over wegend onder invloed van droge stromingen. Het mooie weer gaat ons vooreerst niet verlaten en hoogstens zal er tijdelijk meer bewolking zijn bij weinig veranderende temperatuur. In het binnenland is later een graadje temperatuur winst niet uitgesloten wanneer de wind eenmaal verslapt. Zoals u zich misschien nog wel weet te herinneren, hebben Gro ningen, Drente. Twente en oos telijk Friesland al een mini- zomer gehad met 20 tot 22 gra den. Dat was op 4 mei Jl. Maar 80 procent van ons grondgebied bleef daarvan verstoken. Zo overschreed het kwik woensdag Jl. (18 mei) in De Bilt pas voor het eerst de grens van 20 graden Celsius (met 0.1 graad). Dat was toch wel een latertje. Maar één keer eerder in deze eeuw duurde het in De Bilt nog langer alvo rens de thermometer over de 20 graden kwam. dat was in 1909. De kalender wees toen 20 mei. In 1941 was de „grensoverschrei- ding" even laat als in 1977 name lijk op de 18de mei. Nog even terug naar een ver verleden. Twee Jaar nadat in Utrecht door het KNMI de offi ciële weerwaarnemingen waren begonnen (1849) deed zich een heel merkwaardige meimaand voor: een bloeimaand namelijk zonder een enkel „twintigje". 19.7 graden was in die bewuste mei van 1851 de hoogste tempe- ratuurswaarde, wel was een maal 20.9 graden waargenomen in de voorafgaande april. In die bijna 130 jaar nadien is het nooit meer voorgekomen dat een mei maand zo'n laag absoluut maandmaximum opleverde. Als hoogste geldt in De Bilt 33.6 graden. Op 24 mei 1922 en 28 mei 1892. De weerkaart op Hemelvaart- middag bracht diverse weerte- genstellingen aan het licht. Ter wijl in Zuid-Frankrijk, delen van Oost-Spanje en in de Po- vlakte regen en onweer schering en inslag waren (Toulouse 12 millimeter, Marseille 23 millime ter in twaalf uur) en de tempera turen die natte gebieden ma gertjes bleef zo tussen 11 en 16 graden, bloeide de zomer op de Balkan naar een hoogtepunt. Op tal van plaatsen in Honga rije, Joegoslavië en Oriekenland werd het warmer dan 25 graden. Serajevo en het eiland Rhodos gaven om 14 uur een tempera tuur van 28 graden. In die stre ken waren wel dalende barome ters, maar het onweerde er niet. Wttr /waar bew licht bew licht bcw licht bew licht bcw licht bcw /waar bcw licht bcw licht bcw licht bcw licht bcw onbewolkt half bewolkt half bcw half bcw half bew regen half bew licht bcw onbewolkt /waar bew half'be'w /waar bcw half baw geheel bew half bew /waar bew /waar bew geheel bew Amsterdam De Bilt Deelrn Eelde Eindhoven Den W-lder Rotterdam Twente Vlissingen Zd Limburg Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Bru<vl Frankfort-- Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorra Munchen Nice Oslo Pargs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca I «tanboel Tunis Hoogwater zaterdag 21 mei. VlUtlngen 4 42-17 03. Haringvlielslulzen 5 01 17 23. Rotter dam 6 49-19 09. Schevenlngen 5 55 18 17. IJmul- den 0 31-18 53, Den Helder 10 30-22 48. Harlln- gen 0 40-12 56, Delfzijl 2 47-14 57 tussen het eerste en tweede een kind erg gevoelig voor ijgen van ongevallen; daar- temt men deze levensfase e leeftijd van de ongevallen, zeer actieve levensperiode ft kind uit het raam of uit zijn klimmen, aan elektrische sabbelen, spelden in zijn prikken, deuren opendu- van de trap vallen, medicij- giftige stoffen innemen, aan dingen knabbelen, met luci- len, gemakkelijk in bad of ad verdrinken, heet water t fornuis over zich heen trek- al kruipend of lopend het een auto kruisen tal mogelijkheden, waar s van jonge kinderen vaak angst zitten. Anderen noe- e angst misschien overdre- iaar nu staan al die gevaren llfart op wit ook in het „groot 19. tveiligheidsboek", een van eik>ng Amerikaans boek. dat n team van het Veiligheids instituut in Amsterdam is vertaald en aangepast aan Nederlandse si tuaties. Het boek staat bovendien vol gevaar-foto's, die het instituut zelf in Nederlandse gezinnen heeft genomen. Je ziet zo'n kleintje bij het fornuis klimmen, een baby bij na van bed afvallen, een peuter zich op de vensterbank hijsen of aan de rand van een slootje schar relen, om er maar een paar te noe men. Ongelukken in huis. vergifti gingen. ongelukken buiten de deur. verkeersongelukken, ze worden al lemaal uitvoerig behandeld in aparte hoofdstukken, op hun beurt weer onderverdeeld in de meest voorkomende gevaren. Er is een tabel opgenomen van de be langrijkste risico's die het kind op een bepaalde leeftijd bedreigen, plus de voorzorgen die de ouders daartegen kunnen nemen. Een afschrikwekkend boek dus? Juist niet. Ouders kunnen er van opsteken wat ze beter kunnen laten en wat ze beslist moeten doen om zoveel mogelijk ongelukken te voorkomen. Het boek is geschreven om kinderen te beschermen en ze hun eigen verantwoordelijkheid bij te brengen. Het begint met een inleiding van de kinderarts Ph H. Fiedeldij Dop. en direct daarachter staat de „open brief aan Marietje". Aan haar en dus aan alle bezorgde moeders schrijft „Willem Winse- mius" (dr W Winsemlus van het Nederlands Instituut voor Preven tieve Geneeskunde in Leiden) dat er wel veel gevaren op de loer lig gen, maar dat er meestal wel wat tegen te doen is. „Maak je niet ongerust Marietje", schrijft hij troostend. „De meeste onveilige dingen zijn kleinigheden die dui zend keer goed gaan, en ze zijn dus niet zo érg gevaarlijk. Maar toch zijn ze gevaarlijker dan je denkt, vanwege die duizend-en-eerste keer, èn omdat het maar zulke on benulligheden zijn waar je van na ture niet zo gauw aan denkt als je wel andere zorgen hebt". Belang rijk is in elk geval dat moeders weten waar ze deskundige adviezen over de veiligheid van hun kind kunnen krijgen. Achterin het boek staat zo'n lijst van zeétien instan ties, waaronder het Veiligheid sinstituut. Daar is het boek desge wenst te bestellen voor al wie 19,50 op postgiro 66788 (t.n.v. Leef Veilig) stort. Het Groot Kindervei- ligheidsboek, een uitgave van Unie boek in Bussum, is natuurlijk ook gewoon in de boekhandel te koop. Na 1 juli wordt de prijs 24.50. Dc muur rondom een Parijse kleuterschool is tegelijk speeltoestel voor de kinderen. De muur is opgebouwd uit grote handen en voeten, zodat je daar „iemand" gevoelig op zijn tenen kunt trappen zonder dat ie au zegt. Of kinderen hier veilig kunnen spelen is een tweede, want de lichaamsdelen zijn stuk voor stuk van keiharde bakstenen opgetrokken. Je zou haast denken dat die me neer zijn gans uitlaat, als je de 70-jarige heer Van Luyk in Goes met zijn Dorus ziet wandelen. Ze zijn wel bevriend, die twee, want de Goesenaar kan niet langs het water of de gans heeft hem in de gaten en stapt er luid gakkend uit. Dorus, zoals zijn Goese vriend hem ge doopt heeft, wandelt het hele stuk mee. „Hij loopt vaak mee naar huis en dan moet ik hem weer te rugbrengen en in de bosjes bij het water zetten", vertelt de heer Van Luyk in de Provinciale Zeeuwse Courant. „Het is soms net een hond. Ik hoef niet eens brood te voeren, hij komt zo wel naar me toe. En als hij dan op z'n platvoeten naast me stapt en van die brullen geeft, is het net of ie met me praat." „Ontevredenheid", schrijft Margriet, „wordt al de kwaal van deze eeuw genoemd". Niet alleen gebruikt het blad brieven van le zers ter illustratie van dit euvel, maar ook geeft het „een aantal hulpmiddelen" om tegen die alge meen heersende gevoelens van on tevredenheid te vechten. Dit zijn er een paar van: „Heb aandacht voor Je medemens; dat helpt je aan je eigen probleem niet zo zwaar te tillen. Probeer eens een hele dag niks kwaads te denken of te zeggen Dat is een Amerikaanse methode van „positief denken" en het doet een beetje naief aan, soms Maar het kan de moeite waard zijn. Geniet bewust van de kleine dage lijkse vreugden. Dat zijn er veel meer dan je doorgaans beseft. Probeer het betrekkelijke van de dingen in te zien en je gevoel voor humor te bewaren Het is nog altijd waar: Wat baat het de mens of hij heel de wereld wint en schade lijdt aan zijn ziel? Want om die innerlij ke vrede gaat het juist". Kortom: tel uw zegeningen Afgezien van politie en brandweer bezitten er in het Friese dorpje Ou de Leije maar achtendertig bewo ners een telefoonaansluiting. Een bescheiden rijtje nummers in het telefoonboek dus maar, waarin vele malen de straatnaam Leijster llege- dyk voorkomt. De Leeuwarder Cou rant heeft ontdekt dat de telefoon dienst die ene straat in dat korte kolommetje op negen manieren heeft geschreven. We zullen ze niet allemaal noemen wij komen in het telefoonboek trouwens maar tot acht schrijfwijzen maar het komt er op neer, dat Leijster soms als Leijester, soms als Leyster, en He- gedyk óf met een ij óf een y geschre ven worden, of dat de y/ïj helemaal vergeten is, en dat de aan elkaar geschreven variaties ook weer voor komen. Nogal wat verschillen dus, maar de PTT heeft al beloofd in de nieuwe gids voor één en dan de juiste spelling te zorgen, zij het waarschijnlijk afgekort. AUccn zal Leijster er dan opnieuw fout in staan, want in de nieuwe telefoon- hoeken zullen, zoals we al eerder meldden, "fclle ij's in de adressen in y's veranderd zijn; dat is goedkoper voor de PTT.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5