iwoner Betuwe winkelt vaak buiten gebied Plan voor gas-terminal in Vlissingen-Oost ien procent van werklozen wil niet aan de slag ÉsKas koff,e weer omho°g ste boekenprijs zou t voor Maxis gelden Rijnmond-economie zal niet automatisch groeien Van Wijk en Heringa doet bod op EMS e doroen moeten een sterke winkel houden nhuis kocht in België in IHC miste grote order INVESTERING VAN HONDERD MILJOEN Geen financiële manipulaties bij PGGM ontdekt Gaswolk in Kampen is nog een raadsel Beveiligingsgroep start activiteiten Ontslag voor 77 man bij vleesbedrijf J MEI 1977 FINANCIEN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet 23 De prijs van ruwe koffie \r a. Ti *1* «ïop de Londense markt VOrSt lil DTEZIiIG gestegen rra berichten, giliaanse koffleoogst voor OH IS VEIl maal in twee Jaar door r |n als ln 1975. veroorzaak- te het bericht zoveel deining op de kofflemarkt ln Londen, dat de prijs voor in Juli te leveren koffie met 613 pond sterling steeg naar 3.865 pond per ton. Van deze stijging ging gedu rende de handel weer 200 pond ster ling af. In Brazilië is de kans op vorst het grootst in de maand au gustus. I onzer verslaggevers •™F gowel bij de winkeliers als bij de bevolking van het gebied tussen de grote rivieren zal een ^'"titsverandering moeten optreden willen de kleinere woonkernen een redelijke wlnkel- ing houden. BIJ de consument wordt nog veel te weinig onderkend dat winkelen buiten a dorp te maken heelt met het verdwijnen van detailhandelsvestigingen aldaar. F nerL fisti conclusie komt het itituut voor het midden- |f (CIMK) in een studie Het onderzoek heeft iwa/ltrekt over het winkelnet rpen die liggen in midden- •tuwe. de Bommelerwaard van Maas en WaaL '?i I 02.50 ii'otI llJkt het er op dat het 9i 291 van een redelijk detail- Itand voor veel bewoners 935 2 renland" geen halszaak is. j> te maken uit de berg van °9 p6*het rapport bevat. In eea gé 73|der ruim 7.000 consumen- '500indermeer gevraad of men L'.„m Jgemeen tevreden is over Dgelijkheden in het dorp i Gassjer van mening is dat het *nl0 Ikels niet verder mag te- In de dorpen met minder inwoners antwoordde procent van de onder- jevestigend. De overige 71 door de Grote n. ins Dordrecht. Tekst W. Nij- 's: Troost-foto. Uitg. Van 7t j, Dordrecht. 63 blz. ra, his life and songs. 127 19,90. Distributie voor Ne- Uitgeverij De Harmonie, |m. procent vonden het 6f niet uitmaken omdat men ook ln grotere plaatsen terecht kan óf men vond het in eigen dorp te duur. Daarom zou men wel genoodzaakt zijn in andere dorpen te winkelen. In een andere vraag wilden de en quêteurs weten of handhaving van het winkelbestand een taak van de overheid is. Iets meer dan de helft van de ondervraagden in de kleine dorpen antwoordde daar Ja" op. Commentaar in het rapport: „een groep consumenten staat kennelijk onverschillig tegenover het lokale winkelapparaat". Blijkbaar zijn dat de autobezitters, zeggen de rappor teurs. Maar er zijn ook oudere men sen en gezinnen met kleine kinderen, die moeilijk buiten winkels in de naaste omgeving kunnen. 600 miljoen ir. R. Duk, de raadsman van l/lk jensdag in een kort geding 'i g aitgevers en de Vereniging jtiging van de belangén des leis tegen het zelfbedle- fenhuis hadden aangespan- •As had op vrij grote schaal ika eem van de vaste boe- n n doorbroken. De boe- 4c ihe is een van de weinige ge ikken waar die vaste prij- zg. verticale prijsbinding toepassing is. ileidool zei mr. Duk verder pojsglement voor de vaste boe- cn tien jaar geleden inder- H a lieuw is goedgekeurd, maar 77 Ing is in de praktijk al zo jV. dat het niet juist is dat de -del en de uitgevers nu nog J een beroep doen op dat t, meende mr. Duk. s-sto< fle raadsman van Maxis zijn le de grote uitgevers de gro- iralers van het systeem dat erming van de vakboekhan- gt. De boeken worden tegen- j, ,ook geleverd aan vele ,4n- n" (zoals Bruna) terwijl dit ken vroeger door de uitge- leverantie uitgesloten was. .merkte ook op dat het pu- i boekenclubs en bestelbon- Imroepgidsen al lang in de i teid is boeken onder de u ,£lde prijs aan te schaffen. middenstanders uiteindelijk nog op ƒ500 miljoen. De zuigkracht van Utrecht, Arnhem, Nijmegen, Den Bosch en in mindere mate Go- rinchem doet zich echter in ernstige mate voelen. Hier en daar klagen winkeliers er ook over dat zij aan de vele mensen die zich de laatste jaren uit Holland of Utrecht in het Rivie renland hebben gevestigd, eigenlijk weinig hebben. Zouden die 600 miljoen aan winke luitgaven allemaal in het Rvieren- land blijven, dan zou de detailhan del zich nog net kunnen handhaven, schrijft het CIMK. Nu is er een te veel aan winkels, wat nog een gevolg is van een situatie in het verleden (nog tot 1940) toen veel dorpen vrij geïsoleerd lagen en het daarom wel nodig was dat ieder in zijn eigen plaats inkopen kon doen. De aan zienlijk verbeterde verbindingen deed de detailhandel evenwel geen goed. Tot hier toe is het verhaal voorname lijk over de meningen van consu menten gegaan. De enquête lijkt echter bevestigd te worden door fei ten die het rapport ook noemt. Het CIMK heeft namelijk uitgerekend dat de bewoners van Rivierenland jaarlijks 600 miljoen gulden in win kels besteden maar dat daar slechts 465 miljoen terechtkomt bij de de tailhandel uit het eigen gebied. Doordat toeristen en passanten nog eens 35 miljoen besteden in de win kels van Rivierenland komen de Verdwijnen 1 i i onzer verslaggevers RDAM „Het zelfbedieningswarenhuis Maxis is ge- l boeken beneden de vastgestelde prijzen te verkopen se in België zijn ingekocht. En voor ingevoerde boeken et reglement van de vaste prijzen niet". De raadsman van de uitgevers en ae boekverkopers, mr. Th. Bremer leg de uit dat de verticale prijsbinding voor boeken allerminst «en Neder landse eigenaardigheid is. Op drie na alle West- en middeneuropese landen kennen dit systeem. In Frankrijk zijn ze er van afgestapt wat ruïneuze gevolgen heeft gehad voor de boekhandel. Onlangs had president Giscard d'Estaing dan ook gezegd dat de zo kwetsbare boekhandel gunstige verkoopvoor waarden nodig heeft Mr. Bremer en zijn mederaadsman mr. Geijlstra benadrukten heel sterk dat de Euro pese Commissie die op het gebied van prijsafspraken (kartels) erg ge voelig is, voor de boekhandel toch een uitzondering heeft toegestaan. Mr. Bremer zei ook nog dat de uitge vers nog voorzichtiger zouden wor den met nieuwe uitgaven als de voorraadhoudende boekhandel zou inkrimpen. Boeken voor de fijnproe ver met kleine oplages zouden nog moeilijker op de markt komen. Mr. Bremer eiste van Maxis op straffe van een dwangsom van 100.000 gul den te stoppen met het doorbreken van de vaste prijzen. Hij vroeg ook een rectificatie in de prijskrant van Maxis. De president van de Amsterdamse rechtbank, mr. W. J. Borgerhoff Mulder, zal op 26 mei uitspraak doen. Organisatie ROTTERDAM - IHC- Holland heeft een belangrijke opdracht gemist, omdat Japan deze voor de helft van de kostprijs kan uitvoeren. Een aanvraag van het bedrijf bij de Nederlandse regering voor extra financiële hulpverlening is afgewezen. De opdracht be trof de levering van twee kra nen met een draagvermogen van 3.000 ton en drie van 2.000 ton voor booreilanden. Dit deelde de president van de raad van bestuur de heer D. L. H. Smit, tijdens de Jaarverga dering mee. Voorts zei hij, dat de huidige regeling met be trekking tot de verliesgevende orders slechts uitstel van exe cutie is. Hulp van de overheid is pas aanvaardbaar als het een zinvolle Investering be treft. Thans komt 25 procent van het verlies voor rekening van de werven, 37,5 procent betaalt de overheid en een zelfde percentage wordt ge dekt door een uitgestelde le ning vanwege de regering. ROTTERDAM Eurogas Terminals, een gezamenlijke onder neming van Paktank, Thyssen-Bornemisza en Phs. van Omme ren, is van plan een grote op- en overslaginstallatie voor vloei baar petroleum, gas en chemische gassen te bouwen in het haven- en industriegebied Vlissingen-Oost. Gerekend naar harde bedrijsecono- mlsche maatstaven zou 35 procent van de winkels moeten verdwijnen, zegt het CIMK. En toch is op de 1.340 kruideniers, slagers, schoen winkeliers, doe-het-zelfzaken en wat dies meer zij slechts een handjevol van plan er in de komende drie jaar mee op te houden. Mogelijk speelt hier een rol, dat meer dan een derde van de winkelhoudende gezinnen neveninkomsten heeft naast de de tailhandel. Tenminste 340 van de 1.340 winkeliers heeft die nevenin komsten uit andere zakelijke activi teiten, zoals de verkoper van sani tair, die tevens het loodgletersbe- drijf uitoefent of de boer, die een sigarenwinkeltje heeft. Verder zijn er 80 gezinnen die behalve van de winkel ook van een sociale uitkering leven en ook nog minstens 80 die een nevenberoep hebben, meestal in loondienst. Enkele malen staat hier het woord tenminste omdat veel on dervraagde niet op deze vraag in de enquête geantwoord hebben en de genoemde cijfers in werkelijkheid waarschijnlijk nog groter zijn. De winkeltjes in de kleine dorpen zijn vaak gering van omvang, ge middeld zijn ze zelfs nog kleiner dan in vergelijkbare plattelandsdorpen elders in het land. Nu mag het een feit zijn dat een bakker aan een winkeloppervlakte van 50 vierkante meter genoeg kan hebben, voor een meubelzaak is dat ten alle tijde on voldoende. En veel van die heel klei ne zaken werken in de sector van de' niet-dagelijkse levensbehoeften. Het CIMK meent dat het wenselijk zou zijn dat er per dorp van de drie of vier kleine niet levensvatbare winkels er één zou overblijven die een behoorlijk groot assortiment voert. Dus geen afzonderlijke slager, bakker en kruidenier meer maar één zaak, die zowel brood, vlees, melk, drogisterij-artikelen, fietsonderde len en eenvoudig sanitair verkoopt. De CIMK ziet overigens ook niet precies hoe dat moet. Dwang van bovenaf wijst men af, een algemene subsidie van de overheid helpt ook niet. Ook is het voor jonge enthousi aste ondernemers ook niet zo aan trekkelijk iets nieuws te beginnen in een klein dorp. Het beste zou zijn, meent het CIMK las er een organisa tie in het leven wordt geroepen die de tot standkoming van één sterke detailhandelsvestigingen per klein dorp coördineert. Anders zijn er in de toekomst veel dorpen zonder winke. UTRECHT De commissie die on der leiding van prof. mr A. D. Belin- fante een onderzoek heeft ingesteld naar de buitenlandse beleggingen van het Pensioenfonds voor de Ge zondheid, geestelijke en Maatschap pelijke belangen, is tot de conclusie gekomen dat er geen „financiële ma nipulaties" ln het spel zijn maar dat er wel sprake is geweest van een vermenging van functies, PGGM directeur mr B. Boertien vertelde dit woensdagavond.De commissie Bel! nf an te bracht haar rapport veertien dagen gelden uit aan het dagelijks bestuur van het pensioenfonds. Volgens een van de commissieleden heeft zij daarbij aangedrongen op snelle publicatie. Maar daarvan is tot nu toe nog niets gekomen. De huidige PGGM voorzitter J. W. Dutman (voorzitter De Kort trok zich op 1 Januari als zodanig terug) vertelde dat er nog enkele zaken „niet helemaal duidelijk zijn". Dat slaat vooral op enige feitelijke gege vens waarop de commissie haar conclusies heeft gebaseerd. Die conclusies zullen nu eerst nog nader worden bekeken en toegelicht. De derde en laatste fase van het project moet in 1984 operationeel zijn. De installatie heeft dan een capaciteit van rond 260.000 kubieke meter, wat een jaarlijkse overslag van 1 miljoen ton gasprodukten mo gelijk maakt. De technische voorbe reiding van het plan is al ver gevor derd. Ook is een aanvraag ingediend voor een hinderwetvergunning, al dus het personeelsblad „Van Omme ren-Journaal". Met het totale project is een investering van 100 miljoen gulden gemoeid. De LPG-markt houdt, zo meent mr. J. Schaberg van Eurogas Terminals, aantrekkelijke beloften voor de toe komst in. LPG (butaan en propaan) is een gas, dat ontstaat bij de distil latie van aardolie. Van grote beteke nis is de traditionele verbrandings- markt, die wordt gevormd door fa brieken, .agrarische bedrijven en de recreatiesector. Als autobrandstof wordt LPG steeds meer gebruikt. 7 procent van de Nederlandse auto's rijdt nu op gas „vanwege de finan ciële voordelen bij meer dan 20.000 km per jaar". Ook de chemische markt wordt een belangrijke afnemer van LPG, om dat dit produkt in kraakinstallaties' kan gorden vermengd met nafta en gasolie. In België en West-Duitsland wordt LPG al gebruikt om de pieken in het verbruik van aardgas af te vlakken. Het is ook mogelijk LPG vermengd met lucht via de aardgas- leidingen naar de consumenten te transporteren. Nederland doet dat nog niet, maar volgens Eurogas Ter minals is het niet uitgesloten dat dit in de toekomst wel gebeurt. Eurogas Terminals heeft het Sloe- gebied bij Vlissingen om een aantal redenen verkozen als vestigings plaats: open verbinding met de Noordzee, centrale ligging ten op zichte van de markt (Benelux en Ruhr-gebied), goede weg- en spoor- aansluitingen en binnenvaartverbin- dingen. Op de achtergrond speelt ook mee de eventuele komst van een chemische industrie naar Vlissingen- Oost, waarvoor Eurogas de opslag zou kunnen verzorgen. Gastankers ROTTERDAM Alleen als de Internationale situatie beter wordt en bij een gunstige nationale politiek is een licht econo misch herstel voor het Rijnmondgebied te verwachten. Maar ook in dat geval is het niet waarschijnlijk dat er dan automatische groei zal optreden, zodat een actief en effectief sectorbeleid nodig zal zijn om de ontwikkeling op peil te houden. Tot deze conclusie komt een Essor- werkgroep in een prognose van de economische ontwikkeling in het Rijnmondgebied tot 1980. Essor is een samenwerkingsverband van Rotterdam, het Openbaar Lichaam Rijnmond en de provincie Zuid- Holland. Evenals voor de rest van Nederland wordt voor Rijnmond in de periode 1975/1980 een jaarlijkse produktiestijging verwacht van 5 procent. De verwachte groei van de werkgelegenheid voor beide gebie den is veel kleiner, namelijk minder dan 1 procent. In de periode 1970/1975 was de werkgelegenheid en produktie in veel bedrijfstakken in Rijnmond lager dan in de rest van Nederland. De produktie nam jaar lijks toe met 1.8 procent tegen 2,7 procent in overig Nederland, terwijl de werkgelegenheid jaarlijks daalde met 1 procent tegen 0,6 procent in de rest van het land. Voor een groei met 5 procent per jaar van de produktie moet Rijnmond het volgens Essor met name hebben van de bedrijfstak „aardolie, chemie en rubber". Deze blijft als voortrek ker fungeren, waardoor een ach terblijven van de ontwikkeling in deze bedrijfstak het gehele beeld aanzienlijk Zal verslechteren. Voor een verbetering van de werkgelegen- kunnen bij de terminal in Vlissingen de LPG aanvoeren voornamelijk uit Groot-Brittannië, waar het gas uit de Noordzee-olie en -gasbronnen wordt gewonnen. Omstreekt 1980 wil men de LPG ook importeren uit Noord- Afrika en het Midden-Oosten, waar naar verwachting tegen die tijd gro te hoeveelheden zullen worden ge produceerd. Wat betreft de che mische gassen rekent Eurogas op de invoer van met name propyleen, een belangrijke grondstof voor de plas ticindustrie. Export zal zich toespit sen op butadieen. een halffabrikaat, dat in de rubberindustrie wordt ge bruikt. TNO in Delft is in opdracht van de rijksoverheid bezig met het op stellen van een risico-analyse van gasterminals. De binnenkort te ver wachten uitslag van dit onderzoek zal een richtsnoer vormen voor de overheid wat betreft het uitgeven van vergunningen. In dit verband wijst Eurogas Terminals erop. dat gasopslag in Nederland niets nieuws is. Gasopslagtanks vormen een on derdeel van de installaties van elke raffinaderij en van veel chemische fabrieken. Verder zijn er ln de Bene lux en West-Duitsland vele tiental len gasdepots, die worden gebruikt voor de LPG-industrle. heid zijn van groot belang de secto ren openbare nutsbedrijven, handel, communicatie en vervoer en met na me ook de overige diensten. Structu reel gezien wordt een geringe toene ming van de vraag naar arbeid voor spelt, die relatief groter is dan voor de rest van het land. In de prognose resultaten. ook in die van de afzon derlijke bedrijfstakken, is de invloed van de na 1970 opgetreden recessie in de wereldeconomie duidelijk merkbaar, aldus de werkgroep. KAMPEN De inspectie van de volksgezondheid in Zwolle heeft gis termiddag verklaard „voor een raadsel" te staan over het feit dat maandagmiddag bij de Kamper po litie een groot aantal klachten bin nenkwam over een hinderlijke lucht in de wijk Brunnepe. Een mysterieu ze gaswolk leidde er toe dat tal van mensen ernstige ademhalingsmoei lijkheden kregen en klaagden over hoofdpijn en geïrriteerde luchtwe gen. Enkelen moesten zelfs in het Kamper ziekenhuis worden opgeno men. Een honderdtal kweekvogels lag dood in de hokken. DEN HAAG De beleggingsmaatschappij Van Wijk en Heringa wil een bod uitbrengen op het kapitaal van de Exploitatie Maatschappij Scheveningen (EMS). De besprekingen zijn intus sen begonnen, aldus de directies van beide ondernemingen. Ook de beleggingsmaatschappij Sumabel heeft bekend gemaakt een bod op de EMS te overwegen. Van Wijk en Heringa is bereid om voor tien aandelen EMS honderd gulden in contacten te geven plus 50 nominaal in nieuw uit te geven aandelen Van Wijk en Heringa. Af gaande op de huidige beurskoers van EMS 18,50 per aandeel van nominaal 50) zou dat voor de aan deelhouders een lichte meevaller zijn. Tien aandelen EMS deden laatstelijk dus 185. De koers van Van Wijk en Heringa was 190 pro- AMERSFOORT De ln 1975 opge richte Nederlandse Beveiligings groep (NBG) is thans ln de vorm van een coöperatieve vereniging met haar werkzaamheden begonnen. De leden van de NBG zijn Van Gend en Loos Service (beveiligd geldver- voer), Eerste Gecombineerde Neder landse Veiligheidsdienst (beveili gingsdiensten, zoals bewaking en surveillance, in de meest uitgebrei de zin), Armoured Car Service Ne derland (beveiligde waarde- en geldtransporten) en Nederlandse Automatische Beveiligingscentrale (beveiligde stil-alarmcentrale met aansluitingen door geheel Neder land). Bovendien werkt de NBG voor beveiligingsonderzoeken nauw samen met het Raadgevend Bureau Berenschot. Het doel van de NBG is het leveren van een kwaliteitsbeveiligingspro- dukt. Dit geschiedt door het bunde len van deskundigheid op het ge bied van de beveiliging van mensen, bedrijven en eigendommen. DEVENTER Wagemans Vleesu nie. met de hoofdvestiging in Deven ter, heeft ontslag aangevraagd voor 77 van de 225 personeelsleden. In Deventer zelf komen 12 man op straat te staan, terwijl bij de Bra bantse vleesunie in Den Bosch, de voortzetting van de slagerij activitei ten van De Gruyter, alle 65 perso neelsleden zullen worden ontslagen. Volgens directeur W. M. H. Jansen van Wagemans is de situaUe op de vleesmarkt zo slecht dat de mensen, voor wie in Den Bosch geen werk meer is, onmogelijk in Deventer kunnen worden opgevangen. Dis trictsbestuurder Van Mierlo van de Voedingsbonden FNV meent dat de sluiting van de vestiging in Den Bosch voor een belangrijk deel te wijten is aan de weinige garanties die Wagemans heeft bedongen voor de afname van produkten toen het bedrijf vorig jaar werd overge nomen. cent. Een aandeel van 50 doet dan 95. waarbij nog de honderd gulden contanten komt: samen 195. Voor deel: een tientje. Overigens heeft de Vereniging voor de effectenhandel de notering van beide betrokken maatschappijen opgeschort. Pikant in het bod van Van Wijk en Heringa is. dat deze onderneming tot voor enkele jaren een dochter van de EMS was. Thans is de maatschappij het eigendom van een groep beleg gers waaronder leden van de Zaanse familie Heijn. V. Wijk en Heringa belegt voornamelijk ln onroerend goed, daarnaast ook in de Industrie. EMS deelde kort geleden nog mee te overwegen eind dit Jaar per aandeel minstens 14 terug te betalen. Bij VANDERVLfET WERNINK (aannemer) is de Jaarvergadering zeer onrustig verlopen. Een woordvoerder van enkele grootaan deelhouders dreigde tegen goedkeu ring van de jaarstukken te stem men, vooral omdat hij bezwaar had tegen het personeelsbeleid. Direc teur Wegerif zou dure mensen elders hebben weggekocht en ze een paar jaar later met een gouden handdruk hebben weggestuurd. Bovendien vreesden de grootaandeelhouders dat de verliezen van een paar jaar geleden zich zouden herhalen. De dreiging was daarom zo ernstig om dat de grootaandeelhouders samen voor 1.2 miljoen aandelen hadden gedeponeerd en het bedrag van de overige gedeponeerde aandeler. te verwaarlozen was. Na een schorsing werden de stukken uiteindelijk toch goedgekeurd. Directeur Wegerif toonde zich optimistisch over 1977. Als het resultaat van 1976 wordt herhaald 1,1 miljoen) is hervat ting van de dividendbetaling waarschijnlijk. NEDAP (apparatenfabriek) ver diende vorig jaar netto 0,77 mil joen na een verlies van 0,39 mil joen ln 1975. De omzet steeg van 14,5 tot 19,2 miljoen. Dividend 20(6) procent. Het lopende jaar is bevredigend ingezet. Aandeelhouders van de WONING MAATSCHAPPIJ kunnen tot 2 juru hun stukken aanmelden als ze ge bruik maken van het vijfde bod van 725 pet in contanten. De Woning Maatschappij attendeert aandeel houders erop. dat een hoger bod mogelijk is en dat op de incourante markt gehandeld is op 750 pet. RIVA (Automobielbedrijven boekte een winst na belastingen van 4,1 (3,7) miljoen. Voor 1977 wordt eenzelfde resultaat verwacht. Het dividend is verhoogd tot 28 (24) gulden. DUIKER APPARATEN FA BRIEK heeft het verlies verkleind tot 1.58 (2.49) miljoen Het dividend wordt gepasseerd Voor 1977 worden geen verliezen verwacht Ierste artikel heeft u kunnen constateren dat de werkloos- orzieningen in ons land tot de beste ter wereld behoren. ;en vragen zich om die reden wel af, of de werkloos- deling in Nederland niet zó aantrekkelijk is gemaakt dat vatie om als werkloze weer aan de slag te gaan vrijwel is itbreken. Zijn er in ons land niet veel werklozen die dank [uitstekende werkloosheidsvoorzieningen liever lui dan (jn. Op deze vraag wordt in ons land al geruime tijd eerd door dr. W. Siddré, medewerker van de Erasmusuni- |t in Rotterdam. Ilematiek is kennelijk zo in- wat, en het brengt Grubel en Maki lid dat hij in ons land nog dan ook tot de conclusie dat een jer zijn studieresultaten in de groot deel van de huidige Ameri- kheid heeft gebracht. Wel is kaanse werkloosheid te wijten is aan ferenigde Staten een studie de verhoging van het werkloos- relatie tussen de hoogte van heidsuitkeringspercentage die in de jkloosheidsuitkering en de loop der jaren heeft plaatsgevonden van de werkloosheid vol- De heren Grubel en Maki constate ren echter nog iets anders. Zij ont- .ijxw^idie van twee Amerikaanse dekken dat naast de hoogte van de en Herbert Grubel en Den- werkloosheidsuitkering ook de eisen om voor een werkloosheidsuitkering in aanmerking te komen van belang zijn voor de hoogte van het aantal „profiterende" werklozen. De twee Amerikanen wijzen erop dat de voor- i leert, dat een stijging van kloosheldsuitkeringspercen- 1 11 punt de totale werkloos ier degenen die tegen werk- zijn verzekerd met 6 pro- daan om in aanmerking te komen voor een werkloosheidsuitkering in de loop der jaren in de Verenigde Staten strenger zijn geworden. Daar door ligt het weigeringspercentage voor de aanvragen voor een werkloosheidsuitkering op dit mo ment zo'n 35 procent hoger dan in de jaren vijftig. U begrijpt dat deze ont wikkeling in de Verenigde Staten voor een belangrijke tegendruk heeft gezorgd bij de stijging van het aantal „profiterende" werklozen. Aan de hand van beide ontwikkelin gen komen Grubel en Maki tot de conclusie dat in 1972 zo'n 11 procent van het totale aantal werklozen in de Verenigde Staten bestond uit „profi terende" werklozen, dat 11 procent van de Amerikaanse werklozen lie ver profijt trok van de werkloosheid suitkering dan een baan had. Dat betekent dus ook dat van elke dollar overheidsgeld die in dc Verenigde Staten gebruikt wordt voor de werkloosheidsuitkering in elk geval 11 dollarscents niet terecht komen bij de goedwillende werklozen. Oet toenemen. Dat is nogal waarden waaraan moet worden vol- Nu hebben Grubel en Maki boven dien vastgesteld dat van elke dollar die in de vorm van werkloos heidsuitkeringen wordt betaald nog eens 15 dollarcents aan kosten zijn verbonden De ambtenaren van de sociale dienst moeten immers ook betaald worden evenals de talloze formulieren, die nodig zijn voor het aanvragen en verstrekken van een werkloosheidsuitkering. Zo blijkt dan van elke dollar overheidsgeld bestemd om de werkloosheidsuitke ring te doen uiteindelijk 74 dollar cents terecht te komen bij de werkwillende werklozen. Nu moet U echter wel bedenken dat deze resultaten alleen betrekking hebben op de Verenigde Staten en niet voor Nederland behoeven te gelden. Toch lijkt het erop dat de gegevens die tot dusver in Neder land over dit onderwerp bekend zijn niet belangrijk afwijken van de re sultaten van Grubel en Maki. In dezelfde periode waarin de beide Amerikanen hun onderzoekingen hebben verricht heeft een team van de Tilburgse Hogeschool en enquête onder 1700 Nederlandse werklozen gehouden. Eén van de punten uit dit onderzoek gaat over de vraag of de goede werkloosheidsvoorzieningen en de vrije tijd opwegen tegen de nadelen van het werkloos zijn. Uit de antwoorden blijkt dat 75 pro cent van het aantal ondervraagde werklozen van mening is dat de na delen van het werkloos zijn groter zijn dan de voordelen. Al deze men sen wilden graag weer aan de slag. Voor 18 procent maakte het weinig verschil of ze nu thuis zaten meteen goede werkloosheidsuitkering of te gen een hoger inkomen aan het werk waren. De overig 7 procent echter verkoos een goede werkloosheids uitkering en veel vrije tijd boven een vaste baan met een hoger inkomen. De resultaten van Grubel en Maki sluiten dus goed aan bij de conclu sies van de Tilburgse Hogeschool Als ruwe voorlopig indicatie zou daarom mogen worden aangeno men. dat zo'n 10 procent van het aantal werklozen liever met een goe de uitkering werkloos blijft dan aan het werk gaat. Betekent dat nu dat het werkloosheidspercentage maar eens flink omlaag moet worden ge draaid? Ik durf die vraag niet beves tigend te beantwoorden. Een derge lijke maatregel zou Immers ook de 90 procent goedwillende werklozen treffen. De talrijke goeden zouden onder de weinige profiteurs moeten lijden en dat zou meer dan kwalijk zijn. Nee. ik zou ln geen geval aan de hoogte van de werkloosheidsuitkering wil len tornen. Gevoelens van mede menselijkheid komen daartegen ln opstand. Ik zou wel het aantal „pro fiterende" werklozen willen te rugdringen door de voorwaarden waaraan moet worden voldaan om voor een werkloosheidsuitkering ln aaqmerking te komen en te blijven komen strenger te maken. Dat is immers de ontwikkeling in de Verenigde Staten geweest die te gendruk heeft kunnen bieden aan het stijgende aantal „profiterende" werklozen. Concreet zou daarbij kunnen worden gedacht aan een uitbreiding van de periode die men gewerkt moet hebben om aanspraak te kunnen maken op een werkloos heldsultkerlng en aan een beperking van de mogelijkheden om aangebo den werk te weigeren. Wellicht dat op die manier sociale en econo mische verantwoordelijkheden met elkaar worden verenigd. In het volgende artikel hoop ik aan dacht te schenken aan de activitei ten die de goedwillende werklozen wel of niet ontplooien om weer aan de slag te kunnen gaan. Het eerste artikel in deze serie werd geplaatst in de krant van woensdag 18 mei.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 23