ïo van Vliet klaar voor eloverwogen TITEL VOOR PKC Van der Bunder in oranje trui Basketbalteam ongeslagen Goede seizoenstart voor Jos Hermens Debuut Beckenbauer bij New York Cosmos wiFA-team onder iateur"-Fausto Coppi over naar de profs re Di ïpioen Van der Mije houdt voorsprong vast FIDE-congres bespreekt Zuid-Afrika Winst op Hongaren na spannende slotfase Tweede plaats op 5000 meter in Londen Karpov ver voor RJ 20 M 20 MEI 1977 SPORT Trouw/Kwartet 21 e sportredactie InINGEN „Krachtige alle favorieten zaten voor inderde bondscoach Joop ik na afloop van de proloog mpia's Ronde door Neder- ie woorden zullen hem door ibers niet in dank worden ,en. De Brabantse ploeglei- de grootste verliezer in de dige ouverture van Neder- jrootste wegwedstrijd voor 5. In de nabijheid van het r Scheveningse strand hij er niet in zijn pupillen i ereplaats te loodsen. ipe van Jan Gisbers loopt talent (Bart van Est, win tin de ronde van Noord- |en Bert Oosterbosch horen Selectie van Jong Oranje), rvlakt meestal, wanneer er strijd geleverd moet worden met an dere fabrieksploegen. De Eindhove- naar dankte de overwinning in de driedaagse van Noord-Holland dan ook aan de absentie van de rest. De grote triomfator daarentegen was Gisbers' collega Ben van Erp. Zijn zestal heeft door de overwinning van het koppel Toine van de Bunder- Bert Scheuneman de leiderstrui ver overd. Op geringe afstand finishten zijn „kroonprinsen" Peer Maas en Ad Prinsen als derde. De proloog winnaars van vorig jaar, Leo van Vliet en Arie Hassink, eindigden op de tweede plaats. Kwam de overwinning van Toine van de Bunder niet geheel onver wachts, des te opmerkelijker was het aandeel van Scheuneman in de koppeltijdrit. De Veendammer, stammend uit een roemrijk noorde lijk wielergeslacht, is in het verle den terecht verweten, dat hij het doorbijterskarakter van zijn vader ontbeert. Geen wonder misschien. Bert werd in zijn jeugd min of meer geprest om de familietraditie tussen de wielen voort te zetten. Te snel maakte hij tot voor kort rechtsomkeer, wanneer het hem te genzat. Mede dankzij zijn successen in de ronde van Zuid-Holland en enkele buitenlandse wedstrijden is hij over die eens zo hoge drempel heengestapt. In de ogen van Midde- link is Scheuneman een van de favo rieten. Koppeltijdrit te Scheveningen: 1. Van de Bun der Scheuneman. 3800 meter in 5 minuten 9.0 seconden, met Ujdsvergoedlng 4 S4.9.. 2. Has- sink/Van Vliet 510.5. met tlJdsvergoe<Ung 5.0C.5 3 Prinsen/Maas 5.11,3. met Ujdsvergoe dlng 5.00.3.. 4. Jacobs'Ad Verstijlen 5 11.4 5. Ponsteen/Vooys 5.12,3.. 6 Bert Ooster bosch/Van Eist en Blerings/Vixseboxse 5.12.9.. 8 Mak/Van Houwelingen 5 13.5., 9. Lammer- Unie Spijker 5.13.9.. 10. PlrarcfVcrbrugge 6 14.0.. 11 Schür/Havik 5.15.6 12. Pokor- ny/Puzrla (TsJ.) 5.15.8., 13 JonkerWan der Steen en Pronk/Koersen 5.15.0., 15. Goloeb- nltsjl/LJeskov (Sov) 5.16,0. Van onze korfbalmedewerker DEN HAAG Aan de landstitel die PKC woensdagavond behaalde door een elf elf gelijkspel in Den Haag tegen Ons Eibernest zitten een paar pikante details. Toen een paar jaar geleden de Nederlandse korfbal- bond en de CKB tot een fusie varf ,het competitiewezen besloten, wer den er maar enkele CKB-ploegen goed genoeg bevonden in de twee hoogste klassen uit te komen. Twee jaar geleden logenstrafte PKC die formule al door In de veldcompetitie tweede achter hetzelfde Ons Eiber nest te worden. De Internationale korfbalbond was er toen niet op berekend dat PKC principieel niet op zondag speelt. Het gevolg was, dat PKC niet aan het Europacup- gebeuren kon deelnemen. Inmiddels zijn de bakens verzet. Het betekent overigens wel dat de in oktober te spelen Europacup- wedstrijden niet in een maar in twee weekeinden gespeeld moeten wor den. Een gevolg daarvan ls weer. dat de Nederlandse competitie een week eerder moet starten. Een ander aspect aan het PKC- gebeuren is. dat de Papendrechters voortdurend een massa publiek trekken. In de hoofdklasse- competitie schrikken de pen ningmeesters tegenwoordig als er meer dan 150 betalende bezoekers binnen de lijnen komen. Ook daarop vormt PKC een uitzondering. Regel matig zijn er duidelijk meer dan duizend toeschouwers. Dat was ook in de beslissende wedstrijd tegen Ons Eibernest zo. Zeker 1500 toeschouwers woonden het duel bij. Waarom eigenlijk? Anton Mulders, de trainer-coach van de Pa pendrechters daarover: „Wij zijn be slist geen sterrenploeg. We maken wel veel treffers, maar PKC is een team van gemiddelden. Daardoor straalt het spel beslist niet van schoonheid." Dat laatste is een bekend gegeven. De nieuwe titelhouder brengt alleen een enorme dosis schietvaardigheid mee. De PKC-ploeg wordt nogal eens verweten aan hard spel de re sultaten te danken te hebben. Mul ders ..Wij spelen inderdaad stevig, maar beslist niet gemeen. Wat dat betreft zijn er ploegen die meer op vallen Wij hebben verschillende te genstanders gehad die het soms wel erg bont maakten". Overigens heeft coach Mulders woensdagavond lang in onzekerheid verkeerd Ons Eibernest inmiddels allang uit geschakeld voor de titel wilde be slist de sportieve plicht vervullen. In de drie laatste minuten van de eerste helft liep de ploeg van Hans Pouw dan ook weg van 5-5 naar 8-5. Mulders: „Ik zag het toen zeer som ber in. Iedereen was bij ons enorm gebrand op de titel. Ik zelf ook. Vanaf mijn tiende Jaar ben ik al met korfbal bezig. In de 35 Jaar dat ik dat nu doe ik was steeds A bij Deetos verbander heb ik nog steeds geen landstitel kunnen behalen". Dat lukte dus toch. Mulders daaro ver: „Onze eerste aanval faalde. Maar dat is de geest in het team: men neemt het van elkaar over". Het gevolg was dat de achterstand na de rust geleidelijk werd ingelo pen. Zes minuten voor tijd kon Loui se Visser de stand naar 11-11 schie ten. Dat betekende ook de titel en de sportprijs van de gemeente Dordrecht. ohan Woldendorp ENINGEN Leo van Vliet, de Fausto Coppi van Neder- lerman Krott, de door de wol geverfde ploegleider, die zijn pupil knuffelt als een trotse grootmoeder haar eerste ld, dacht onmiddellijk aan de legendarische Italiaan, in Vliet vorig jaar Olympla's Ronde door Nederland won. emeenschappelijke kenmerken dan alleen de fijne li- bouw heeft de bulldozermachinist uit Honselersdijk ig niet met de in tal van opzichten unieke Coppi, maar in augustus een welkome aanvulling voor de sterk nde professionele wielerstal wordt, lijkt nu al bulten kijf. tDAM Were Di uit Til- op Hemelvaartsdag Neder- ckeykampioen bij de dames n. Dit ondanks de neder- de laatste wedstrijd tegen (am (0-2). Door het ge- van 1-1 in de wedstrijd Pino- CC eindigden Were Di, Pi- ;HTCC in punten (Tien uit in doelsaldo (vijf) gelijk, ^rlinge wedstrijden gaven 5 doorslag ten gunste van OFDKLASSE: Hattem- HCKZ 1-5. rweyde 1-0, Oranje Zwart- h-2. PROMOTIEWEDSTRIJD: Victo- rtuds 1-0, DAMES: KAMP. V. NE- Plnoke-HTCC 1-1, Amsterdam- Union-OHBS 1-1, Upward-Gron on in stze<J Jaa^jE Het Nederlands elftal is het toernooi om iropees kampioenschap fen met een nederlaag. Zweden werd het giste- nadat Nederland bij de og met 1-0 de leiding ii toe f id begon de strijd uitste lt team speelde goed samen de gaten die de Zweedse liet vallen. Toch openbaar- toen al dat er te onnauwkeu- le mogelijkheden werd om- in. In de zestiende minuut sterker Nederland pas de via Wim Jansen van PSV. :0t"Oaropvolgende periode bleef ïid sterker. Trainer Ger We kregen in die periode alle maar die bleven liggen. Dan ihet risico dat de tegenstan- ndei kan gaan herstellen. In de bben we daar nog over ge- I want er hadden gewoon pelpunten moeten vallen". leurde niet. Niet in de eerste _Jniet meer na de pauze. In de «helft bleek Zweden in staat •=,om langzaam het initiatief 3 h toe te trekken. Nederland □Onder druk te staan, verde ed maar was niet meer in ook aanvallend knappe jcje laten zien. In de twintigste van de tweede helft kwam "f via Thomas Dennerby op -"hoogte (1-1). Daar trok de *h aan op en zette Nederland ^lem. Hoewel er maar weinig -voor de Zweden ontstonden. 1 was vooral het winnende Jt Lindevall schoot van leter op doel, een niet eens ot dat door doelman Hiele |ord). volkomen verkeerd ordeeld. Hij reageerde niet e bal vlak boven zijn hoofd >el verdween: 1-2. inde vier minuten kon niets meer herstellen, •k: „Ontzettend Jammer, oor de wijze waarop het t we hadden de beste mo rn Toch zie ik nog wel voor ons. Alles hangt ervan 'ulgarije en Italië doen in de wedstrijden. Engeland-België 1-0, IJs- iekenland 1-1. B Ierland-Frankrijk 1-0, fUitsland-Joegoslavië 2-1. C: Rusland-Noord Ierland Jltenrijk-Malta 0-0. |D: Nederland-Zweden 1-2, plgarije 2-1 Van Vliet heeft een contract gete kend bij de ploeg van Joop Zoete melk. Anderhalf jaar heeft de Westlander zichzelf gegeven om zijn waarde in dat keiharde, vaak mens onterende metier te bewijzen. „Ik wil het gewoon eens proberen. Mislukt het, dan is er in feite niets verloren. Ik kan mijn hele leven nog werken," probeert hij de risico's van een schrijnend pijnlijke val op de beton- harde bodem van de realiteit uit te bannen. „Ik heb me voorgenomen om me door niets te laten afschrikken. Je moet je niet laten opzwepen door allerlei factoren. Het is onjuist om je aan iemand als Merckx te spiegelen, maar het is ook niet terecht om een vergelijking met een mislukte prof- renner te maken. Juul Bruessing (een oudberoepscoureur, die inmid dels ook zijn amateur-licentie onder in de la heeft gelegd - red.) heeft me gewaarschuwd voor het avontuur. Je moet het gewoon aan den lijve on dervinden. Inderdaad heb ik af en toe mijn twijfels. Maar ik weet zeker, dat ik over een aantal jaren met zelfverwijt ga rondlopen, wanneer ik deze kans onbenut laat." Leo van Vliet heeft de sprong naar de profs zo zorgvuldig voorbereid, dat Zoetemelk aan hem ongetwijfeld een gouden knecht krijgt. Vorig jaar hengelden tal van ploegleiders al in de kweekvijver, waarin Leo van Vliet het rijk zo ongeveer alleen lijkt te hebben. Krott hield toen de boot af. De Amsterdamse ploegleider stond terecht op het standpunt, dat een sollicitatiebrief met slechts eén op merkelijke kwaliteit wel erg onvolle dig was. Van Vliet (21 nog maar) bereidde zich daarom op professio nele wijze op andere grote projekten voor. Hij werkt halve dagen in het bedrijf van zijn vader en sloeg in de winter een trainingskamp op in het Tsjechische Srezkou. Dat skifeest ging trouwens niet door, omdat hij (samen met onder andere Arie Has sink) betrokken raakte bij een auto ongeluk, dat hem wekenlang uit de roulatie hield. Vandaar, dat Van Vliet's selzoenoogst er momenteel niet al te florissant uit ziet. De be langrijkste wapenfeiten beperken zich tot een eerste plaats in de Om loop van de Kempen en een klasse ring als vierde in de ronde van Noord-Holland. Ook in zijn herstelperiode was Her man Krott zijn steun en toeverlaat. „In allerlei opzichten heb ik ge merkt, dat het hem echt niet alleen om de commerciële belangen van de ploeg is te doen", waardeert Van Vliet de instelling van zijn ploeg baas. „Kijk bijvoorbeeld naar dat ongeluk. Er zijn ploegen, die daar een reclameslaatje uit proberen te slaan door je, wanneer er fotografen komen, shirts met hun merk te laten aantrekken. Krott begrijpt, dat zo'n genezingsproces zich daar helemaal niet voor leent. Natuurlijk probeert hij zoveel mogelijk goede uitslagen te scoren, maar het menselijke as pect wordt echt niet naar de ach tergrond geschoven." Leo van Vliet wordt ondanks de aanwezigheid van een blanco hoofd stuk in zijn tralningsboek terecht getipt als een serieuze kanshebber voor de bloemen, die volgende week vrijdag in de Amsterdamse Van Swlndenstraat op de triomfator lig gen te wachten. Van de coureurs, die vorig Jaar in de top tien opdoken. MIJDRECHT (ANP) Kampioene Cathe van der Mije is in de achtste ronde van de strijd om het Neder landse schaakkampioenschap voor dames weer alleen aan de top van het klassement gekomen. De titel- houdster won In Mijdrecht met wit van Lisette Borowskl en Corrie Vreeken verloor van Erlka Belle. LEO VAN VLIET: kans wagen in profmilieu. hebben Fons van Katwijk. Gerrie van Gerwen en Henk Lubberding van het fietsen inmiddels hun be roep gemaakt. Arie Hassink, in 1976 tweede, herstelde te langzaam van de crash om zich te revancheren voor de nederlaag van vorig jaar. Jan Bakker, Bas van Lamoen en Frits Schür, om enkele gereputeerde amateurs te noemen, hebben in het voorseizoen te weinig gepresteerd om „amoureuze" contacten met bookmakers aan te kunnen knopen. Kortom, het lijkt er op dat Leo van Vliet een perfecte one man-show gaat opvoeren. Toen de sluizen tus sen de junioren en de amateurs wer den geopend, werden immers alleen talenten als Bart van Est. Jos Lam- mertink en Ronnie Bessems mee gesleurd door de stroom, die zich met het vaarwater van de amateurs vermengt. „Enkele jaren geleden hadden we betere jongere renners dan nu", moet ook Leo van Vliet bekennen. „Misschien hebben ze het te goed. Veel oudere renners hebben het heft nog steeds in handen. Je moet er nu eenmaal erg veel voor over hebben. Zoals ik er voor werk. werkten tal van jongens er tien jaar geleden nog niet voor. Maar dat wil niet zeggen, dat ik opnieuw Olympi ad tour win. Iedereen weet nu wie ik ben. Daar zullen veel ploegleiders hun taktiek ongetwijfeld op af stemmen." MALINSKA (AP) De voor zitter van de internationale schaakbond (FIDE) dr. Max Euwe, heeft in het Joegosla vische Malinska meegedeeld dat hij heeft besloten een spe ciaal congres van de FIDE bij een te roepen ter bespreking van het lidmaatschap van Zuid- Afrika. Dit congres dat er ook toe zou bijdragen de eenheid van de FIDE te handhaven, al dus dr. Euwe, zou kunnen wor den gehouden tegen eind juli. Hij en zijn vice-voorzitter, de Filippijn Florecio Campoma- nes, zullen naar Zuid-Afrika gaan om het komende debat voor te bereiden. Het aan de hand daarvan te maken rapport zullen zij het coitgres voorleg gen. Waar dit congres zal wor den gehouden is nog niet be kendgemaakt. Het vorige was in Tel Aviv en het werd door veel leden van de FIDE geboycot, onder meer door Oostcuropese landen. Dr. Euwe heeft voorts een rap port ingediend over de voorbe reidingen tot de halve finales voor het wereldkampioenschap schaken. Voor de tweekamp tussen de thans in Nederland wonende grootmeester Viktor Kortjsnoj en Lew Ploegajewsky (Rusl) waren drie aanbiedingen binnengekomen: de Filippijnen hadden een prijzengeld be schikbaar gesteld van ruim 36.000 gulden, het Franse Evian van ruim 24.000 gulden en het Zwitserse Genève van hetzelfde bedrag. Voor de andere halve finale, tussen de Hongaar Lajos Portisj en Boris Spaski uit Rusland, was nog slechts één uitnodiging binnengekomen, en eveneens uit Evian. Dr. Euwe zal met de betrokken spelers overleg ple gen en tien dagen daarna mee delen waar zal worden gespeeld. STOCKHOLM (ANP) Vijf wedstrijden en vijf overwinningen. Dat werd woensdag in Stockholm werkelijkheid. Nadat de plaatsing voor de finalegroep van het toernooi om het Europese B-kampioenschap basketbal al een feit was, door de knappe zege op Polen, werd op de laatste dag van de serie wedstrijden in Zweden ook Hongarije verslagen. Die wedstrijd was van groot belang geworden, omdat de Hongaren zich eveneens hebben geplaatst en de onderlinge wedstrijden blijven meetellen in de eindgroep. Nederland won met 69-67, maar heeft het bijzonder moeilijk gehad. Hongarije knokte keihard, omdat winst zou betekenen dat de zes ploe gen in Helsinki allemaal met twee punten uit twee wedstrijden zouden beginnen. In een chaotische slotfase, die Nederland inging met een voor sprong van één punt (68-67) en waarin een technische fout van een Hongaarse wisselspeler de beslissing bracht, bleef Oranje overeind. Als enige heeft de ploeg van Janbroers nu de maximale winst be haald uit de voorgaanse wedstrijden en is daardoor al zo goed als zeker van een plaats bij de eerste vier, die in september mogen deelnemen aan het A-toernooi ln Luik en Oostende. Toernooi-basketbal. zoals dat de af gelopen in Zweden is gespeeld, met elke dag een wedstrijd, is zwaar. Een inzinking was dan ook bijna onver mijdelijk. Nederland had die woensdag. De ploeg werd bovendien in de war gebracht door de steeds wisselende verdedlgingspolitiek van Hongarije. Dan weer twee spelers in een man-verdediging op de Neder landse spelverdelers, dan weer een op Kees Akerboom. Dat laatste was uiteraard het duidelijkst, maar de Nederlandse topschutter had aan vankelijk weinig problemen. Hij schoot voor rust vijf van de acht schoten keurig raak Hij werd goed bijgestaan door Theo Kropman, die vier keer scoorde. Nederland kon echter geen voorsprong nemen, om dat Hongarijes beste man, Arpad Losonczy. die alleen zelf veel punten maakte maar ook zijn medespelers niet te missen kansen bood. Het was dan ook niet zo verwonderlijk dat Hongarije bij de rust een voorsprong had. De 38-32 was echter nog niet hopeloos voor Nederland. HELSINKI Het Nederlandse basketbalteam speelt vandaag ln Helsinki zijn eerste wedstrijd voor de flnaiegroep van de strijd om het Euro pees kampioenschap basketbal (b-poule) tegen Oostenrijk. Zaterdag volgt het duel met Fin land en zondag is Frankrijk de tegenstander. De gewonnen wedstrijden tegen Hongarije en Polen uit de voorronde ln Stockholm blijven meetellen. Het programma van Helsinki ls vrijdag 20 mei: 16.00 uur Nederland-Oostenrijk, 19.00 uur Hon- garlJe-FrankrIJk, 21.00 uur Polen-FInland Za terdag 21 mei: 16 00 uur Hongarlje-Oostenrtjk, 19 00 uur Nederland-Flnland, 21 00 uur Polen- FTankriJk. Zondag 22 mei: 16 00 uur Hongarlje- FInland, 19.00 uur Polen-Oostenrijk. 21.00 uur Nederland-Frankrijk. De stand na de voononden Is: 1 Nederland 2-4, 2 Frankrijk 2-3.3 Polen 2-3.4. Oostenrijk 2-3.5. Finland 2-3. 6. Hongarije 2-2. Dat leek het kort na de rust wel te worden. Oranje scoorde drie minu ten lang geen enkel punt en de Hon garen profiteerden gretig: Het ver schil liep zelfs op tot dertien punten (45-32) na drie-en-een-halve minuut en Nederland leek een geslagen ploeg. Merkwaardig genoeg sloegen toen de zenuwen toe bij de ploeg van wie het het minst werd verwacht Het was Hongarije dat chaotisch ging spelen. Met Ton van Helfteren in de ploeg voor Renso Zwlers, die al vier persoonlijke fouten had en even later Hugo Harrewijn voor Kees Akerboom, die moeilijk kon losko men van zijn persoonlijke bewaker, won Oranje een stuk zelfvertrouwen terug. Het was Harrewijn die Neder land via een score en een extra vrije worp terugbracht in de wedstrijd: 54-53. En even later gaf Kees Aker boom de ploeg zijn eerste voor sprong (59-57). Er waren toen nog minder dan vier minuten te spelen Het werd een zenuwslopende slotfa se. waarin van goed basketbal nau welijks sprake was. Veertig seconden voor het einde leidde Nederland met 68-67. Er moet gescoord worden, want veertig se conden is nu eenmaal te veel om de wedstrijd uit te spelen, daar een aanval maximaal dertig seconden mag duren. Toen lachte het geluk Nederland toe. Vijftien seconden voor het einde ging de bal via een Hongaarse voet uit. De wedstrijd leek binnen. Janbroers nam een ti me-out en daarin maakte een Hon gaarse bankspeler een domme fout. Hij wees op het voorhoofd en omdat dit gebaar wereldbekendheid ge niet, kreeg hij van de Spaanse arbi ter Marine terecht een technische fout. die werd bestraft met een vrije worp voor Nederland en balbezit aan de zijkant. Jan Janbroers stuur de Akerboom naar de vrije-worp- lijn. Hij deed het perfect, zoals hij ook zijn voorgaande 21 vrije worpen in dit toernooi allemaal had benut: 69-67. Vijftien seconden nog moest Nederland de bal ln bezit houden. Met nog luttele tellen op het score bord pakten de Hongaren de bal echter toch nog af. Als een stofwolk vloog Nemeth op de Nederlandse basket af om nog een verlenging uit het vuur te slepen. HIJ struikelde echter over zijn eigen benen. Neder land had gewonnen, maar vraag niet hoe. Geluk? Misschien. „De beste ploeg heeft altijd geluk", zei de Hon gaarse coach Joszef Balogh na af loop. En er was niemand, die hem tegensprak. EINDSTANDEN Oroep A Frankrijk 5 9. Fin land 5 8. Oostenrijk 5 8. Oriekcnland 5-7. Roe menie 5-7. Turkije 5-6 Oroep B Nederland 5-10, Hongarije 5-8. Polen 5 8, West Duitsland 5 7. Zweden 5 7. Schotland 5-5 LONDEN (ANP) Jos Hermens is het baanseizoen 1977 woensdaga vond in Londen goed begonnen. De Nijmeegse wereldrecordhouder op de 10 mijl, 20 kilometer en de uur loop eindigde bij internationale wed strijden op de baan van Crystal Pala ce als tweede op de 5000 meter. Her mens liep de afstand in 13 minuten en 35,6 seconden. De race werd ge wonnen door Sulaiman Niambui uit Tanzania, die precies een seconde sneller was dan de Nederlander. Het grote veld (25 deelnemers) en een sterke wind verhinderden in Londen tijden van echte wereldklas se. „Tot halverwege de race was het een enorm geduw. Het tempo lag zeker in het begin niet erg hoog en daardoor kon vrijwel ledereen bij blijven." aldus Hermens. Omdat in de stormachtige wind niemand de kop wilde nemen duurde het tot on geveer 3000 meter was afgelegd eer er tekening in het veld kwam. Her mens, die van de start in de kop van de groep had gelopen, legde het grootste gedeelte van de race in de tweede baan af. „Ik wilde het risico niet lopen opgesloten te worden. Bo vendien is het gevaar, wanneer je dicht op elkaar loopt, erg groot dat je een trap krijgt." In de laatste vier ronden gfng het tempo vooral door het aanvallende lopen van Niambui en de Keniaan Henri Rhono scherp omhoog. De be slissing viel in de laatste ronde. Te gen de wind in nam Niambui de kop, waarna Rhono een gat liet vallen om te verhinderen dat Hermens met de Afrikaan kon gaan. „Pas in de laatste bocht kon ik langs Rhono komen maar toen was Niambui al zeker twaalf meter weg. Ik kon in de spurt nog wel wat meters terugne men maar niet meer het gat dicht maken." Jos Hermens was met zijn 13.35.6 precies de tijd waarmee hij op 1 juni 1972 in Ostrava voor de derde maal in zijn carrière het nationale record scherper stelde, tevreden. „Het is nog pas het begin van het seizoen. Bovendien waren de omstandighe den in Londen bepaald niet ideaal. De komende maanden zijn er vooral in 8candinavië nog enkele goede wedstrijden. Juist daar worden de toptijden gelopen." In Londen stap te Carlos Lopez, de winnaar van het zilver op de 10.000 meter In Montreal, na bijna 4000 meter uit de baan. De grootste verrassing van de wed strijden in Londen was de nederlaag van Irena Szewinska op de 200 me ter. Het was de eerste keer sedert 20 augustus 1975 dat de Poolse we reldrecordhoudster op de 400 meter, een tegenstandster voor zich moest dulden. Irena Szwewinska verloor van de Engelse Sonla Lannaman. die na een blessure van ruim een jaar, weer aan de start kwam. De Britse, die in West-Duitsland een trainingsstage van een maand heeft gemaakt, liep de 200 meter met een te sterke rugwlnd in 22,83 seconden. Irena Szewinska noteerde 23,09 De 14.000 toeschouwers zagen bij het speerwerpen twee medaillewin naars van Montreal aan het werk. De Hongaarse Olympische kampi oen en wereldrecordhouder Miklós Nemeth zegevierde met slechts een geldige worp van 86.66 meter voor zijn landgenood Erdellyi (85.18 m) en de Roemeen Megelea (83,24 m), die in Montreal de bronzen medaille won. Van zeer goed gehalte was ook de 5,45 meter waarmee Antti Kallio- maeki (Fin), winnaar van het zilver in Montreal, zegevierde bij het polsstokhoogspringen. Geoff Capes (Eng) was de beste kogelstoter. De Engelse politieman revancheerde zich voor de nederlaag die hij bij de Europese indoorkampioenschappen tegen de IJslander Hreinn Halldorsson leed: 20,33 - 20,12 meter. De voornaamste uitslagen 2tjn heren 100 m 1 Ouarrie (Jam) 10,52. 2 Oreen lEngi 10,59 200 m 1 Ouarrle 20.7, 2. D Jenkins (Engi 21 1 400 m I R Jenkins (Engl 47.46 800 m 1 Geslckl «Pol» 1.47 15. 2. Lemashon (Keni 1 47 27 1500 m 1 Waig-wa (Ken) 3.41 7.2. McOuinnessiEngi 3 42 7 3000 m: 1 Bayl (Tan) 7.5329. 2. Ovett lEngi 7 53 38. 3 Lawlher (Eng) 7 54 31. 4 Mallnowski (Pol) 7.55 43 5000 m 1. Niambui (Tam 13 34 6.2 Jos Hermens (Ned) 13 35 6. 3 Black (Eng. 13 40 4, 4 Rhono (Ken) 13.40.6. 5 Coupland (Eng) 13.42.4 POL8HOOO 1 Kalllomaekl(Fin. 5.45 m. 2 Isaksson (Zwei, Hooper (Eng. en Baird (Aus) allen 5.20 m KOOELSTOTEN 1 Capes (Eng) 20.33 m. 2 Halldorsson dJsi 20.12 SPEER 1 Nemeth (Honi 86.66 m. 2 Erdelyi (Horu 85.18 m. 3. Megelea (Roei 83.24 m DAMES 200 M l Sonla Lannaman (Eng122.83 sec (rugwind). 2 Irena Szewinska Pol) 23.09 I MIJL: 1. Mary Stewart (Eng. 4 36 I LAS PALMAS Na negen ronden in het internationale schaaktoernooi in Las Palmas gaat de Russische we reldkampioen Anatoli Karpov dui delijk aan de leiding Hij heeft acht punten na zijn remise in de negende ronde tegen de Deen Bent Larsen. De tweede plaats in de rangschik king wordt gedeeld door de Neder lander Jan Timman en de Rus Mi chael Tal met beiden 6 pnt. Tim man versloeg in de negende ronde de Spanjaard Arturo Pomar, terwijl Tal een nederlaag leed tegen de Span jaard Fernando Vlsler Stand na negen ronden aan de kop 1 Karpov (Rusl) 8 pnt2 Timman (Ned) rn Tal iRusli r.' 4 Larsen (Den) en Browne (V8| 51'). 6 Debarnot (Arg). Adorjan (Hong). Miles (Engl. Tatul (It) en Hernandez (Cubl 4'/j. NEW YORK Franz Beckenbauer sal op 29 mei debuteren voor New York Cosmos. De Duitse international die Baycrn Munchen verlaat, speelt op die dag mee tegen Tampa in Forida in een wedstrijd voor het Noordamerikaanse kampioenschap. Drie dagen later komt Beckenbauer voor het eerst in New York in actie in de vriendschappelijke wedstrijd tegen Lazio uit Rome. Bij Bayern Munchen wordt Beckenbauer waarschijnlijk opgevolgd door Wolfgang Rausch. Gisteren kwam hij met de club uit Munchen tot over eenstemming over een tweejarig contract. Rausch is nu nog in dienst van de tweede liga-club Kickers Offenbach. Voor een volkomen leeg Bernabou-stadion in Madrid hebben Valencia en zaragona woensdag de laatste ses minuten gespeeld van hun zondag geslaakte wedstrijd. Supporters van Valencia bestormden toen het veld uit protest tegen een aan Zaragona toegekende strafschop hij de stand I-O voor Valencia. Valencia kreeg een boete van 200.000 peseta's (ongeveer 7000 gulden) en de waarschuwing dat na een volgend incident de ploeg zonder publiek moet spelen. De Spaanse bond bepaalde tevens dat de laatste zes minuten op rrn neutraal veld moesten worden uitgespeeld, te beginnen met de strafschop. Zaragona benutte die. In eerste instantie stopte doelman Pereira de strafschop van Gonzalez, maar volgens de scheidsrechter had de doelman te vroeg bewogen. De tweede mogelijkheid liet Gonzalez zich niet ontgaan. Na dr gelijkmaker werd er niet meer gescoord. Slask Wroclav is voetbalkampioen van Polen geworden. In de uitwedstrijd tegen Rybnik werd een I-2-overwinning behaald, waardoor Slask nu een voorsprong van vijf punten bezit op zijn naaste concurrenten en onbereikbaar is geworden. In de Poolse competitie moeten nog twee wedstrijden worden gespeeld. In Portugal heeft FC Porto beslag gelegd op de Portugese beker. In de eindstrijd werd Braga met 1-9 verslagen. De rust was nog 0-0. De winnende treffer werd gescoord door Gomez. Er waren bij deze 39e finale 60.000 toeschouwers.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 21