Referendum in Pakistan Basken blijven strijden voor volledige amnestie Wapenwedloop in ruimte Carter heeft plan voor Midden -Oosten Callaghan dreigt met vertrek Guerrillero's uit Angola vechten in Namibië nel ank en zwart nbi igen trouwen Transkeil 'Zuidafrikaanse mijnwerkers zijn er slecht aan toe' Barre troeft Mitterand af in tv debat VS geschrokken van Russische „satellietendoders" Chinese leiders waarschuwen voor oorlog PAG 14 MEI 1977 BUITENLAND T rouw/Kwartet7 fciL'tto „legt lot in handen van het volk" 81 LMABAD (Reuter, AFP, API Premier ZoelfikarAli Bhoet- j™ eelt gisteren bekend gemaakt dat hij het Pakistaanse volk ene een reierendum zal vragen of hij aan de macht moet blijven uiti iet. De premier hoopt op deze manier een einde te maken aan ksiii lolitieke.crisis die nu al twee maanden duurt. Eni dit de enig juiste en eervolle ieteg is voor de chaos. Deze chaos v. C lond na de verkiezingen van be- oix naart die een grote overwinning verden voor Bhoetto en zijn Pa- lanse Volkspartij PPP. Maar de isitiepartij. de Nationale Pakis- Alliantie PNA, accepteerde kraJuet en beschuldigde de premier fraude op grote schaal bij het iaan n der stemmen en van intimida- jdens de campagnes. Sindsdien it in Pakistan onrustig, PNA- iheidtiangers beheersten het straat- vrij. chai ych >tto lichtte gisteren het parle- in over zijn voornemen en zei van de grote steden en werden vaak hardhandig door politie l g< nilitairen afgejaagd. Ruim 250 i. H« ?n vielen er in de afgelopen twee ir Jj nden en vele PNA-leiders ver- i en nen achter de tralies. De opposi- 7.00 ist kamerontbinding, het aftre- van Bhoetto en uitschrijving nieuwe verkiezingen. en emotionele toespraak voor 99 Jparlement zei Bhoetto dat hij oi op deze eisen kan ingaan. Nieu- 'ds. rerkiezingen zouden een ramp het land betekenen en de deur zetten voor buitenlandse rp v vloeding. (Bhoetto heeft meer- ed t malen de Verenigde Staten er- dej beschuldigd de PNA financieel idin eunen in haar demonstraties te- zijn bewind). Bhoetto zei giste- verder dat de besprekingen met mgen oppositieleiders over een ling van het conflict waren mis- ien(jDe enige oplossing is nu „naar Mij folk te gaan en mijn lot te leggen de hel laai ant IffATA (Transkei) (AP) De J® nng van het Zuidafrikaanse J island" Transkei zal de wet so® nn omgang van en huwelijken Gei en blank en zwart zijn verboden 'ezi* daan maken. De wet is erfenis het bestuur van Zuid-Afrika. enige land overigens wat |skei tot nu toe heeft erkend. Hungering heeft het parlement ook en %e wetten voorgelegd, waarin aB %t niet-erkennen van de onaf- :lijkheid van Transkei mini- vijf jaar gevangenis en maxi- üe doodsstraf komt te staan, llende bewegingen verzetten jen de onafhankelijkheid en luislandenbeleid" van Zuid- het opdelen in verschillen- ud^itaten omdat de thuislanden fcht onafhankelijk zouden wor- en in politiek en economisch dit aan Zuid-Afrika geklonken in de handen van het volk", aldus Bhoetto. Overigens heeft de premier nog geen datum genoemd waarop het referendum zou moeten plaats vinden. Om het te houden moet de nationale vergadering een amende ment op de grondwet goedkeuren. Dit hoeft geen probleem op te leve ren omdat PNA-vertegenwoordigers tot nu toe de nationale vergadering geboycot hebben. Meer macht Bhoetto liet er geen twijfel over be staan dat, als hij het referendum wint, het Pakistaanse politieke sys teem drastisch veranderd zal worden op een manier die de premier meer macht zal geven. Bhoetto zei dat nieuwe volmachten noodzakelijk waren omdat anti-regeringsgezinde stromingen het land sinds maart een nachtmerrie hebben laten door maken. De oppositie heeft het referendum onmiddellijk verworpen en het een „kruiwagen" genoemd waarmee de premier zich aan het hoofd wil plaat sen van een één-partijstaat. „Hij is dictator en wil nu zijn dictatuur be vestigd zien dóór het volk", aldus woordvoerders van de PNA. Inmiddels is de commandant van de Pakistaanse troepen onder de staat van beleg, luitenant-generaal Mo hammed Iqbal, afgetreden uit pro test tegen het voortdurende-gebruik van de strijdkrachten om protest tegen de regering de kop in te druk ken. Eerder deze week kondigden vier brigade-commandanten en 55 jongere officieren van de infanterie aan dat zij hun ontslag hadden aan geboden. Het belang van de strijdkrachten in de huidige politieke crisis in Pakis tan moet niet onderschat worden. Betogers en politie slaags in Rome. Rome (-UPI) Linkse demonstran ten hebben vrijdag ln een voorstad van Rome een kantoor van de neo- fascistische partij bestookt met brandbommen. Bij vechtpartijen met de politie liepen tien betogers en een politieman lichte verwondin gen op. Het was de tweede achtereenvolgende dag dat er zich in de Italiaanse hoofdstad ongere geldheden voordeden. Donderdag werd een 19-jarig meisje doodge schoten toen de politie slaags was met linkse radicalen, die in strijd met een verbod op het houden van openbare bijeenkomsten een mani festatie hadden georganiseerd. Deze was bedoeld om te herdenken, dat drie jaar geleden bij een volksraadpleging de mogelijkheid van echtscheiding in een beperkt aantal gevallenwerd geopend, Het verbod op het houden van open bare bijeenkomsten werd vorige maand afgekondigd, nadat hij felle studentendemonstraties een politie man om het leven was gekomen. De maatregel geldt tot eind mei. WASHINGTON, BEIROET (Reuter, UPI, AP) De Ameri kaanse president Jimmy Carter heeft drie Arabische leiders een programma van 13 punten aangeboden dat het Arabisch Israëlisch conflict zou moeten oplossen, zo heeft het in Beiroet verschijnende dagblad An Nahar gisteren geschreven. luri ADVERTENTIE r*de oni !i Premier Bhoetto Het programma is maandag door Carter in Genève met zijn Syrische collega Hafez Assad besproken, al dus de krant Carter heeft het plan al voorgelegd aan de Egyptische presi dent Anwar Sadat en koning Hoes sein van Jordanië, die hem eerder in Washington bezochten. De Amerikaanse president zal zijn voorstellen ook aan kroonprins Fahd van Saoedi Arabië voorleggen, als deze aan het eind van deze maand een bezoek aan Washington brengt. An Nahar, dat doorgaans betrouw baar is, zegt het bericht uit „ingelich te bronnen" te hebben vernomen, bronnen die weigerden verdere bij zonderheden van de plannen te ont hullen. Het blad schrijft dat Ara bische leiders en vermoedelijk ook Israëlische autoriteiten momenteel het plan van Carter bestuderen. La ter zal minister van buitenlandse za ken Cyrus Vance een rondreis ma ken langs de verschillende hoofdste den om hun reacties te vernemen. Vance Op 18 mei zal Vance in Genève een ontmoeting hebben met de Rus sische minister van buitenlandse za *n. De onderneming heeft een Zuidafri kaanse professor in de sociologie ge vraagd het verslag samen te stellen in samenwerking met vier zware voor mannen, die tien weken doorbrach ten onder de arbeiders van een goud mijn bij de stad Welkom. De arbei ders hebben een heilige angst voor hun werk. ,,Je gaat de mijn wel in, maar je weet nooit of je er weer levend uitkomt". Ze zien de blanke mijnwerkers als hun vijanden, omdat ze minder zwaar werk doen, voor meer geld. De blanke is altijd de baas over de zwarte, maar respect kan de zwarte niet voor de blanke opbrengen. Drinken doet men „als ontspan ning". ,,Je wordt als een beest behan deld en je gedraagt je ook als een beest", aldus een zwarte arbeider. JOHANNESBURG (Reuter) De zwarte arbeiders van een goudmijn in Zuid-Afrika leven in een sfeer van vrees, wreedheid, homoseksualiteit, blanke overheersing en zwaar drin ken, aldus een rapport dat vrijdag in Johannesburg is uitgegeven. Het rapport is opgesteld in opdracht van de Angola-American Corpora tion, de grootste goudmijnonderne ming van de westelijke wereld, in een poging de oorzaak te ontdekken van de onrust die begin 1975 uitbrak. Het verslag is een half jaar geleden gereed gekomen en was aanvankelijk bestemd voor intern gebruik. Het be sluit om het te publiceren is geno men, nadat er een uitgelekte versie in de Londense Times verscheen. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM In de hoofdsteden van de vier Baskische provincies San Sebastian, Bilbao, Pamplona en Vitoria, worden morgen duizenden mensen op straat verwacht om te demonstre ren voor de vrijlating van de nog vast zittende Baskische politieke gevangenen. De demonstra ties vormen het sluitstuk van een week voor de amnestie. Twee Baskische advocaten, Ortzi en Ani Puyo, brengen momenteel een bezoek aan Nederland om aan dacht te vragen voor de eis tot vrijlating van de laatste 32 Bas kische politieke gevangenen en voor de Baskische nationalistische strijd Ani Puyo. één van de vier vrouwelijke advocaten die in San Sebastian werken, vertelt dat de 32 Basken verspreid over het hele land worden vastgehoudeh Het wordt hen daarmee moeilijk ge maakt zich gezamenlijk in te zetten voor hun vrijlating. Ze verwacht niet dat de regering Suarez hen nog voor de komende verkiezingen zal vrijlaten. Het hele Baskische volk voelt zich betrokken bij de politie ke gevangenen. Dat wordt wel het duidelijkst als er weer één thuis komt. Zo'n vrijgelatene wordt als een heldbinnengehaald met mu ziek en er komen dan grote men senmenigten op de been om naar hem te luisteren. Niet makkelijk Ani Puyo vertelt dat de vrijgelaten politieke gevangenen het vaak niet makkelijk hebben De meesten moeten na hun vrijlating veelal in militaire dienst. Daardoor komen ze weer in andere delen van Spanje terecht. Ze kunnen geen paspoort krijgen en in hun persoonsbewijs staat een aantekening dat ze ver oordeeld geweest zijn Haar collega Orti is lid van de EIA. de politieke partij die voortgeko men is uit de in 1959 opgerichte ETA, een Baskische verzetsorgani satie die zich met militair geweld te weer stelt tegen de Spaanse rege ring. Ortzwil degenen die zich in zetten voor de openlijke strijd met wapengeweld niet veroordelen. Hij voelt zich ideologisch met hun strijd verwant, maar maakt zich zelf sterk voor de politieke strijd, die neerkomt op de mobilisatie van de man in de straat. Ortzi consta teert een sterk toegenomen natio nalistisch bewustzijn bij de Bas ken. Dat is een gevolg van de spi raal van toenemende onderdruk king en tegelertijd toenemend verzet. Ortzi ziet niets in de politiek van de traditionele Baskische nationalis ten, verenigd in de Baskische Na tionale Partij (PNV). die verbonden is met de Spaanse christen democraten, om mee te doen aan de verkiezingen op 15 juni. De PNV wil de strijd voortzetten binnen de te kiezen Cortes, maar de meeste linkse partijen, verenigd in de soci alistische coördinatie van Basken land. zijn van oordeel dat deelname aan de democratische procedures pas mogelijk is als ook de laatste politieke gevangenen zijn vrijge laten. Onafhankelijkheid De PNV heeft ook minder vergaan de toekomstplannen voor Basken land. Bepleiten de socialistische en marxistische groeperingen een to tale onafhankelijkheid, de PNV en de centrum socialisten van de Eus- kal Sozialista Biltzarrea willen niet verder gaan dan een regionale au tonomie. een beperkte zelfstandig heid binnen een Spaanse federatie. Ortzi beschouwt de huidige natio nale staten als produkten van het kapitalisme. Het zijn kunstmatige eenheden die met de komst van het socialisme zullen moeten worden afgebroken. De oorpsronkelijke volken moeten hun zelfstandigheid herwinnen. Ortzi wijst daarbij ook op Schotten. Welshmen. Norman- diërs en andere nationalisten die de laatste tijd de kop op steken. ken Andrej Gromiko en secretaris generaal Kurt Waldheim van de Ver enigde Naties. Zij zullen bekijken of er kans bestaat op hervatting van de Geneefse vredesconferentie over het Midden Oosten. Dit werd gisteren in diplomatieke kringen rond het hoofdkwartier van de VN bekend gemaakt. Het overleg heeft plaats een dag na de verkiezingen in Israël en het is waarschijnlijk de eerste stap om een nieuwe onderhande lingsronde op gang te krijgen. De Israëlische regering heeft inmid dels haar tevredenheid uitgesproken over de verzekering die president Carter heeft gegeven dat het land een speciale band met de VS zal houden en dat Israël een speciale behandeling zal krijgen als het gaat om de levering van moderne wapens en technologie. De fungerende pre mier Sjimon Peres heeft persoonlijk voor de radio zijn dank betuigd aan president Carter. Maar de premier voegde eraan toe dat er toch nog belangrijke verschillen van mening heersten tussen Israël en de VS en dat Israël uiteindelijk zijn eigen toe komst moest bepalen en zijn eigen grenzen veilig moest stellen Sadat De Egyptische president Sadat ver wacht spoedig verbetering van de slechte betrekkingen met de Sovjet Unie. Op een persconferentie aan het einde van het bezoek van president Ceausescoe van Roemenië zei hij dat „er waarschijnlijk een nieuwe ont wikkeling zal zijn". Sadat kwam tot zijn uitspraak op de vraag of de gespannen verhoudingen tussen Moskou en Cairo het succes niet in de weg zouden kunnen staan van een hervatte Geneefse vredesconferentie voor het Midden-Oosten. Sadat zei verder dat hij zijn vriend Ceausescoe zou inlichten over deze nieuwe ont wikkeling en dat die vandaag door minister van buitenlandse zaken Fachmi in het parlement bekend ge maakt zal worden. De betrekkingen tussen Moskou en Cairo verslechter den sterk in 1976 toen Sadat het Kremlin ervan beschuldigde Egypte vitale militaire voorraden te ont houden. LONDEN (UPI) De Britse premier, James Callaghan, heeft gedreigd op te stappen vanwege het toenemende rumoer rond de benoeming van zijn schoonzoon tot ambassadeur in Washington, zo zeggen parlementaire kringen. Callaghan zou dit tijdens een storm achtige onofficiële bijeenkomst van Labourleden hebben gedaan. „Als het lagerhuis besluit dat dit niet juist is. dan zij het zo. Maar ik moet u nu zeggen dat andere consequenties PARIJS (Reuter. UPI) Over het algemeen was men gisteren in Frankrijk van mening dat premier Raymond Barre de socialistische leider Francois Mitterand heeft af getroefd in het donderdagavond uit gezonden televisiedebat. Zelfs de Gaullistische ex-premier Jacques Chirac, een bestrijder van Barre en president Valery Giscard d'Estaing gaf toe dat Barre het er beter had afgebracht. Mitterand werd voort durend in een hoek gedrongen en was gedwongen zich te verdedigen tegen aanvallen van de partijloze premier. Barre had zo'n zege wel nodig om zijn imago wat op te vijze len en zijn beloften gestand te doen dat hij de ruziënde regeringscoalitie naar een overwinning bij de algeme ne verkiezingen over tien maan den zal leiden. Barre hekelde het regeringspro gramma van communisten en socia listen, waarmee deze de stembus strijd wil ingaan. De premier zei dat de plannen op een economische ramp voor Frankrijk zouden uitdraaien De Franse franc zou vol gens Barre sterk in waarde dalen, terwijl de kosten van het linkse pro gramma zo'n 200 miljard gulden zul len bedragen, voor een groot deel op te brengen door het bedrijfsleven. De communisten lieten dit cijfer be gin deze week uitlekken. „Ik vind dit niet erg netjes tegenover u", zei Bar re tegen Mitterand. maar deze antwoordde dat nog niets vaststaat. kunnen volgen", zo werd de premier geciteerd. De parlementariërs van de Labour partij vatten de opmerkingen van Callaghan op als een dreigement om met zijn regering te vertrekken en het land in een algemene verkiezing te storten die de conservatieve oppo sitie vermoedelijk weer aan de macht zou brengen. De parlementaire storm ontstond na de bekendmaking die aankwam als een donderslag, dat Callaghan's schoonzoon, de journalist Peter Jay (40), was benoemd tot ambassadeur in Washington als opvolger van de beroepsdiplomaat Sir Peter Ramsbotham (58) De minister van buitenlandse zaken. David Owen, die zelf pas 37 jaar ia en een grote persoonlijke vriend van Jay en zijn vrouw, zei bij de be kendmaking woensdag dat alleen hij verantwoordelijk was voor het be noemingsbesluit De zaak werd nog aangewakkerd door kennelijk geis- pireerde verhalen in twee Londense avondbladen waarin verzekerd werd dat de werkelijke reden dat Ramsbo tham plaats moest maken voor Jay was dat hij een „vredelijk ouderwet se snob, duf en contactloos is". LOESAKA (AFP, Reuter) Duizenden leden van de Unita (de nationale unie voor onalhankelijkneid van Angola) vechten met Zuidafrikaanse regeringstroepen in Zuidwest- Afrika (Namibië). De voorzitter van de Zuidwestafri- kaanse bevrijdingsbeweging SWA PO, Misheck Miyongo, heeft dat gis teren in de Zambiaanse hoofdstad Loesaka gezegd Zij worden volgens hem door Zuid-Afrika in Namibië gebruikt omdat de Unita-leden de plaatselijke omstandigheden goed kennen. De guerrillero's zouden al verschillende malen betrokken zijn geweest bij gevechten met soldaten van de SWAPO. Namibië wordt nog steeds tegen de uitdrukkelijke wil van de Verenigde Naties in door Zuid-Afrika bestuurd. Samenwerking tussen Zuid-Afrika en Unita, die onder leiding staat van Jonas Savimbi, dateert al uit de tijd van de burgeroorlog in Angola. Zuid afrikaanse en Unita vochten daar gezamenlijk tegen de MPLA van de huidige Angolese president Agostin- ho Neto en tegen Cubaanse militai- >r Victor Zorza De evi proefneming door de Sow- opijf-Unie met een „satellieten- er" heeft het Pentagon (het erikaanse ministerie van jj insie) ertoe verleid een hele Life tegenmaatregelen te tref- Het is begonnen met het ireiden van onderzoek naar gebruik van laserstraalwa- "C1 is in de ruimte en eindigde t het idee om een „jager" op tellietendoders" te ontwik- in. heli oureau voor voortgeschreden Enschappelijke projecten, een af- "g van het Pentagon in Wash- »n heeft een doorbraak bereikt, haar in staat stelt de energie- at van een laser 350 maal te ten Het bureau meent dat la- hJ voorzien in „een mogelijk stelsel onze eigen satellieten te verdedi- 10 kgen bedreigingen van anti- plietwapens". In Moskou is nog openbare mededeling gedaan het overwicht van de Sowjet- over de Verenigde Staten, die isfci geen enkele proef met een anti- jiietwapen hebben gedaan, dit in -telling tot de zestien proefne- [en van de Sowjet-Unie Sowjetrussische zijde is inder- oog niets gezegd over het nieu- 'apen De commentatoren in de Iet-Unie hebben in plaats daar- alarm geslagen in verband met Jjhten. dat er in 1980 misschien ^•faeiningen zullen worden ge daan met een Amerikaans anti- satellietwapen. dat in 1982 voor ge bruik klaar zou kunnen zijn. Dit zou, zo zei radio-Moskou met het gebrui kelijke stalen gezicht, een schending zijn van het verdrag uit 1967 op het gebruik van de ruimte voor militaire doeleinden. Het is nu bij internationale ver dragen verboden massavernieti gingswapens in de ruimte aan te brengen, maar de Sowjetrussische satellietendoder wordt niet door dit verbod getroffen, omdat het geen kernwapen is. De Amerikaanse jager op satellietendoders zou eveneens onder niet de regelingen vallen. Zo ligt de weg wijd open voor een ruimtewedloop tussen de twee su permachten. die een uitermate grote onstandvastigheid zal veroorzaken. Dit vooruitzicht baart de organisatie voor wapenbeheersing in de VS ern stige zorgen, ofschoon deze zaak overschaduwd is door de meer op zienbarende meningsverschillen over nieuwe raketten en een tweede verdrag op de beperking van strate gische kernwapens, het zogeheten SALT-2. President Carter heeft het Kremlin echter voorgesteld dat de VS en de Sowjet-Unie een overeenkomst slui ten, waarbij afstand wordt gedaan van wapens, waarmee waarnemings satellieten kunnen worden vernie tigd. Beide landen hebben zich ak koord verklaard met de vorming van een werkgroep, die dit voorstel moet gaan bestuderen. Het Kremlin schijnt er echter van uit te gaan. dat de voorlopersfunctie, die het op dit terrein heeft de beste onderhande lingspositie oplevert. Geen weg terug Dit is een gevaarlijk uitgangspunt omdat het getuigt van een veront- achtzaming van de werkelijke strijdpunten in Moskou. Dit wekt de indruk dat het te lang zou kunnen duren voor men de situatie doorkrijgt. En dan laten we Hét tref fen van een regeling nog maar bul ten beschouwing. Tegen de tijd dat dit overzicht van de situatie er is. hebben zowel de Sowjet-Unie als de VS zich misschien al zo rijk voorzien van de nieuwe wapens, dat er geen weg terug mogelijk is in weer een nieuwe etappe van de wapenwed loop. Tijdens de Sowjetrussische proefne mingen heeft men kunnen zien dat de satellietendoders een doelwit be naderden alsof ze het gingen inspec teren. Daarna zou het hele voorste gedeelte van de doder als een ge weerloop fungeren, waarmee een groot deel van de ruimte zou kunnen worden beschoten. Sommige van die schoten zouden het doelwit ze ker bereiken en het buiten werking stellen. De Amerikaanse tegenmaat regelen kunnen de vorm aannemen van een ontwijkingsactie van het doelwit of een tegenaanval van een Jager op satellietendoders. het doel wit zou misschien zijn baan in de ruimte kunnen veranderen. Als de jager zou worden uitgerust met een laser zou hij het elektronisch instru mentarium van de doder kunnen uitschakelen. Wedloop Het patroon van actie en reactie, de verwerving door supermachten van satellietendoders, jagers op doders en daarna misschien van anti jagers, in deze onherroepelijk tot de ondergang leidende wapenwedloop, is niet het ernstigst* gevaar. Wat de defensiedeskundigen en daarmee zijn zowel de „duiven" als de „ha viken" in Washington bedoeld het meest in de war brengt zijn de stra tegische gevolgtrekkingen uit dit programma van satellietendoders. De haviken redeneren dat het do ders-programma de indruk ver sterkt dat de Sowjet-Unie de moge lijkheid zoekt om een kernoorlog te voeren op een andere wijze dan de VS, wier kracht en strategie zijn ingesteld op het voorkomen van een kernoorlog Sommigen strategen vrezen dat de satellietendoder zou kunnen worden gebruikt op het ogenblik dat de Sowjet-Unie met haar raketten de VS de eerste slag zou gaan toebrengen. De doder, zo stellen zij, zou de Amerikaanse waarnemingssatellieten zowel de besturings- als de communicatiesa tellieten buiten werking kunnen stellen en zo een tegenactie veel minder doeltreffend maken Ande ren redeneren dat. zelfs al is de satel lietendoder niet bedoeld als hulpmiddel bij een eerste slag. het een duidelijke aanwijzing Is naar het feit dat militaire denkers in de Sowjet-Unie menen dat er een kern oorlog gaat komen en dat zij de bedoeling hebben die te winnen Zelfs de duiven, die niet meteen het slechtste denken van ieder nieuw wapensysteem ln de Sowjet-Unie, benadrukken dat het gebruik van een doder tegen een waarnemings satelliet een rechtstreekse schen ding zou zijn van het verdrag van 1972, waarin de V8 en de Sowjet- Unie afspraken zich niet te mengen ln eikaars controle-Instrumenten De verwerving alleen van doders, zo geven zij toe. is geen schending van het verdrag maar het geeft reden om aan te nemen dat de Sowjet-Unie bereid zou kunnen zijn om het te schenden. Iets sterker De jagers op satellietendoders. zoals die nu ln de VS worden ontwikkeld zijn niet het beste antwoord op het dodersprogramma. Er zijn er die redeneren dat de VS een evengrote gevechtsmogelijk heid moet verwerven om zo de on derzoekers uit het Sowjetrussische militaire apparaat van de gedachte af te brengen dat ze ooit een eerste slag kunnen toebrengen. Een slag. die zo vrezen ze. zou kunnen worden toegebracht met de nieuwe wapens, die de Sowjet-Unie nu tracht te ver werven. Zij zien de satellietendoder als een onmisbaar onderdeel van die nieuwe wapens. Net als zo vaak in het verleden bestaat ook nu weer het gevaar dat de VS niet zullen proberen op gelijke voet te komen als de Sowjet-Unie maar net iets sterker te worden En de Sowjet- Unie zou op haar beurt weer probe ren op de eerste plaats te komen. De 8owjet-Unie heeft zich ln het verleden niet verwaardigd om met de VS te praten over het doel van haar strategische programma's om dat ze meende dat dit geheim haar extra krachtig maakte. De beper king van strategische wapens zou misschien weer een extra strui kelblok op haar weg krijgen tenzij de Sowjet-Unie ln de Amerikaans- Russische werkgroep over de satel lietendoder uitlegt welke bedoeling zij hiermee heeft en Washington er van weet te overtuigen dat die be doelingen zuiver zijn. ren De Unita was toen vooral ook actief in het grensgebied tussen An gola en Namibië. In Namibië zouden op het ogenblik verschillende kam pen zijn om Unita-leden te trainen voor nieuwe strijd in Angola, tegen de linkse regering van Neto. Het An golese persagentschap maakte dit gisteren bekend en liet verder weten dat de SWAPO zich fel keert tegen het overleg tussen westerse ambas sadeurs en deelnemers aan de zgn. Turnhalleconferentie over de toe komst van Namibië deze week. SWA- PO-voorzitter Sam Nukoma wees al le verhalen over deelname van de SWAPO aan het overleg van de hand. Volgens de SWAPO zijn de besprekingen niet gericht op een vol ledige overdracht van de macht aan dc zwarte meerderheid in Namibië. TOKIO (Reuter, AP) De Chinese partijvoorzitter Hoea Hwo-feng heeft nog eens de nadruk gelegd op snelle ontwikkeling van de nationa le economie en daarbij ge waarschuwd dat China zich klaar moet maken voor de oorlog. De voorzitter die tegelijk premier is zei dit op een landelijke conferentie over industrie. Vice-voorzit ter van de partij en minister van defensie Yeh Tsjien-Jing zei op deze confe rentie dat de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie ln een steeds heftiger strijd om de hegemonie verwikkeld zijn en dat er op zekere dag vast een oorlog zal uitbreken Voor die tijd moet China zijn industrie voldoende sterk hebben opgebouwd, en dan vooral in het binnenland. De verplaatsing van de Industrie van de dichtbevolkte oostkust naar het binnenland en de bouw van nieuwe fabrieken maken deel uit van het Industriële verdedigingspro gramma van wijlen Mao Tse-toeng. De verwijzing naar een oorlogsdrei ging wordt door waarnemers gezien als een poging het plan van de Chi nese leiders om voor het einde van deze eeuw één van de machtigste industriële naties te zijn. met nog meer nadruk naar voren te brengen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 7