ien Hamlet van het nafhankelijk Toneel 3TTT1 T amilieconcert met ederlands werk DE LAATSTE RIT VAN DE ORIËNT EXPRES inimum aan uiterlijkheden Hoverlloyd vlaartu spotgoedkoop in 40 avontuurlijke minuten naar Engeland „Geneesmiddelen" tegen huidziekte blijken gevaarlijk Jongeren vragen optreden tegen Ned. Volksunie Appel in Roden Even stemmen per vliegtuig DE LAATSTE RIT VAN DE ORIËNT EXPRES L 'lil TELDAG 14 MEI 1977 KUNST Trouw/Kwartet15 •mier André Rutten jARLEM Het Onafhankelijk Toneel is met de zesde afleve- in zijn serie De Favorieten nu bij Shakespeare's „Hamlet" jeland, de tragedie waarin men de sleutelwoorden voor de et van de serie kan aantreffen. Vet geeft immers (derde bedrijf. de toneel) de toneelspelers, die er ontmaskering van zijn oom- vader wil laten optreden, aan- ngen hoe zij spelen moeten: doe een genoegen, en zeg die regels ik je voorgezegd heb, luchtig, fc je neus weg. En maai niet ■el met je armen, beheers je geba ren. Je moet ook niet 61 te tam zijn. Laat je leiden door je eigen oordeel regel je gebaar naar Je woord, je woord naar Je gebaar, en zorg daarbij vooral dat Je de natuurlijke gema tigdheid niet te buiten gaat. (citaten uit de vertaling van Bert Voeten). Shakespeare doet dus bij monde van Hamlet een beroep op het natuurlij- ADVERTENTIE De stoere stofzuiger uit Denemarken Nilfisk b.v.-Diemen.Tel. 020- 99 43 01, toestel 113 or Jac. Kort ■STERDAM Donderdagavond ging de z.g. familieserie in de frote Zaal van het Amsterdamse Concertgebouw van start, een ftal concerten, die het doel heeft, het gehele gezin bij het Büekgebeuren te betrekken en die met het oog daarop reeds half acht begint. dit eerste concert kwamen iluitend Nederlandse composities de laatste twee eeuwen tot uit- ring. Hierbij werd opnieuw dui- Ijk, dat onze componerende dgenoten weliswaar zeiden inter- lonale faam hebben verworfen, ir dat zij van hun kant wel altijd grote belangstelling hebben egedaan met de stromingen in de opese muziek. ter Hellendaal (1721-'91) wiens icerto grosso opus 3 nr 2 door het lerlands Kamerorkest onder lei- g van Lucas Vis werd uitgevoerd, at tussen Höndel en Haydn in. xander Voormolen, geboren in 5. oud leerling van Ravel, laat in Pastorale voor hobo en strijkor- t (solist Han de Vries) duidelijk tomen, dat hij verwant is aan de se muziek uit het begin van eeuw. Robert Heppener (1925) ®s 8cherzi per archi werden ge- eld, vertoont trekken van Stra- iski en Hindemlth en J. B. van (1801-'57) belijdt in zijn allegro vier strijkkwartetten zijn be- adering voor Schumann en Men- ssohn. Wanneer ik deze balans naak, zit daarin niets schampers, egendeel, het zou welhaast een ider zijn geweest, wanneer een &n land als het onze toonaange vend voor het Europese componeren ware geweest. Jonge Garde De jonge garde kwam deze avond ook aan bod met Geert van Keul en (1943), Louis Andriessen (1939) en Ruud Bos (1936(. Van hen hoorden we resp. Souvenir nostalgique, Anachronie n en Divertimento I bles Tue. Waren de ouderen vol bewondering voor de meesters, die zij navolgden (en soms imiteerden), de jongeren zijn dat misschien ook wel, maar zij zoeken hun kracht vaak in persifla ge. Van Keulen beleeft zijn nostalgie naar de carmatlek van Grieg en Mahler, Andriessen doorspekt Wag- ner-en Bruckner-citaten met een ra zend moeilijke (briljant door Han de Vries gespeelde) hobopartij om even later doodleuk met Vivaldi door te gaan en Ruud Bos schudt een onbe schaamd nummertje filmmuziek an no 1946 uit de mouw. Zo doen we dat. Lucas Vis had de taak al deze mu ziek (-jes) met het Ned. Kamerorkest uit te voeren. Dat gebeurde alert en opgewekt, maar ik vraag mij af, of er voor dit eerste familieconcert geen beter programma gemaakt had kun nen worden. ADVERTENTIEi Als zo'n 8 uur varen u te lang duurt gaat u toch zeker vlaren! Een belevenis. Boven de golven scheren, op een veilig luchtkussen, breeduit zitten meteen belastingvrij drankje in uw hand. U pakt de snelle autoweg naar Calais. In 40 minuten brengt Hoverlloyd u in Ramsgate. U betaalt alleen voor de auto (vanaf f 113,-). ke maatgevoel van de spelers en bezweert hen de gangbare acteurs versieringen te vermijden. Dat is precies wat het Onafhankelijk Toneel doet, ook in zijn Hamlet. Het laat iedere acteur, gecontroleerd door ajle anderen, „spelen" zoals hij gebekt is. Er wordt bewust „niet geacteerd," het wordt zoveel moge lijk vermeden. Bijvoorbeeld. Edwin de Vries speelt niet „de" Hamlet, die vernuftig geanalyseerd en geïn terpreteerd is. Hij laat zien en horen wat hij als jong acteur van vandaag in die door Shakespeare verbeelde figuur aanvoelt: een intelligentge- voelige, vindingrijke jongeman, die tastend op de door de oudere genera tie beheerste situatie reageert en daardoor representant is van een in politieke zaken nog onbeschreven jongere generatie. Dat klikt aan bij de tijd van nu, omdat Edwin de Vries Edwin de Vries blijft. Er ontstaat een opmerkelijk perspectief, omdat de oudere gene ratie koning, koningin, raadsheer Polonius ook door jonge acteurs gespeeld worden, die onbekommerd hun eigen gezicht en hun jeugd la ten zien, en zich uitsluitend bekom meren om wat hun figuren in de gegeven situatie zeggen en doen met een minimum aan uiterlijke effec ten. Zij gebruiken hun persoonlijke gebaren, dragen „neutrale" kleren, spelen zonder decor in een simpel aangegeven speelruimte. Er wordt zo weinig mogelijk geacteerd, of soms meer, maar anders dan gebrui kelijk. Zoals in de twee waanzin scènes van Mirjam Koens Ophelia, waarvan subtiele clowns-acts zijn gemaakt omdat Mirjam iets clow nesks eigen is maar die toch hun contact met het natuurlijke her nemen. Afstand Er zou veel over deze voorstelling te schrijven zijn. Ook is het minst inte ressante. Het belangrijkste is dat in de hele serie afstand is genomen van speeltradities, dat vanuit een nul punt uit gewerkt wordt om uit te proberen met hoe weinig toegevoeg de middelen Je een als sterk bekend staand stuk tot zijn eigen recht kunt laten komen. In deze Hamlet zie je, dat dit met de sterkste scènes meestal wonderlijk goed lukt, dat een aantal inleidende en verbindende teksten of weggela ten kan worden, of grappig-speels behandeld, maar ook wel dat er grapjes van eigen vinding de mist in gaan. Wat best mag en alleen maar bena drukt, dat Je toneel spelen wel se rieus moet nemen, maar niet als een plechtigheid hoeft te beschouwen, waarbij je op je geestelijke tenen moet lopen. De eerste voorstelling was donder dag in De Toneelschuur in Haarlem, de volgende vrijdag en zaterdag in Shaffy Amsterdam, volgen nog 17 en 18 mei in de Lantaren Rot terdam. Van een verslaggever UTRECHT Tegen de hardnekki ge huidziekte psoriasis zijn in België „geneesmiddelen" te koop die ge vaarlijk zijn voor de gezondheid van de gebruiker. Met deze waarschu wing heeft de Utrechtse vereniging van psoriasls-patiënten zich gewend tot haar zusterorganisaties elders in het land. Een Inwoner van Vianen was uit België teruggekomen met een drankje waar arsenicum in zat en een zalf die kwik bevatte. Volgens directeur H. M. 8mits van het Rijks instituut voor geneesmiddelenon derzoek in Leiden was de kans op vergiftiging bij herhaald gebruik groot. Psoriasis uit zich door de vorming van een soort schubben op de huid, niet gevaarlijk, maar psychisch zeer belastend voor de patiënt. Ultravio lette bestraling, waarmee wordt geëxperimenteerd, kan de sympto men tijdelijk wegdringen maar ge neest niet definitief. Veel patiënten vinden baat bij een zonnekuur aan de Dode Zee Van onze parlementsredactie DEN HAAG Veertien Jonge- rengroeperingen hebben gisteren bij het ministerie van Justitie in Den Haag een gezamenlijke verkla ring bezorgd, waarin van de rege ring wordt gevraagd een einde te maken aan wat men noemt de ra cistische propaganda van de Ne derlandse Volksunie. Onder de indieners bevinden zich de JOVD (liberale Jongeren), de FJO (Jongeren uit de PvdA), het NW-Jongerencontact, het demo cratisch Jongerenfront (Surinaam se Jongeren), en de Jongeren uit de PPR en de P8P. RODEN. In het Drentse Roden gaat de schilder Karei Appel dit najaar een tentoonstelling houden in het Museum Kinderwereld. De expositie zal geheel in het teken staan van het circus, een onderwerp waarmee Appel zich de laatste Jaren intensief bezighoudt. Van hem zul len gravures met het circus als on derwerp te zien zijn. Daarnaast wordt een uitgebreide collectie van voorwerpen die met het circus te maken hebben geëxposeerd, zoals clownspakken, circusspeelgoed en circusaffiches De expositie is gepland in de maanden oktober en november. Het Onafhankelijk Toneel aan de slag met Shakespeare (zittend Jan Joris Lamers, Kees Hulst, Ditha van der Linden, staand Gerrit Timmers, Fred v.d. Hilst, Mirjan Koen, Matthias Maat, Matthias de Koning, Truus te Selle, Edwin de Vries.) ADVERTENTIE Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Spaanse luchtvaartmaatschappij Ibe ria biedt de 30.000 in ons land wonende Spanjaarden die op 15 juni in hun land willen gaan stemmen, en ver onder de nor male prijs liggend vliegretour aan. Voor 60 procent van het standaard-tarief mogen ze mee als zij tussen 8 en 15 juni ver trekken en tussen 16 en 20 juni terugkeren. Ter Ere van het Einde van een Legende presenteert Compagnie Internationale des Wagons-Lits De officteU sterling uiteren penning samen met een fraaie verzamelaarsomslag, voorzien van een Franse postzegel, vlak voor het vertrek door het Panjse Hoofdkantoor met de hand afgestempeld, vervolgens aan boord van de trein vervoerd op de laatste reis en tenslotte nogmaals afgestempeld bij aankomst op bel eindpunt in Istanbul, 5 7 nar lam Een Eenmalige, Strikt Beperkte Uitgifte. Uitsluitend Verkrijgbaar via Vóór-intekening en dan nog alleen tot en met 19 mei 1977 te middernacht, de Vooravond van dc Laatste Rit van de Oriënt Expres. Verdere beperking: Eén Omslag per intekenaar. Donderdag, 19 mei 1977 betekcni het einde van een legende en dc afsluiting van een tijdperk dat fabelachtigcr is geweest dan men ooit in een film of een boek heeft durven suggereren. Op die dag zal het legendarische nidende paleis, bekend als De Orient Expres en biina meer dan een eeuw over de hele wereld vermaard, aan zi|n laatste rit beginnen. Om preetes zeven minuten voor middernacht zal deze trein voor de laatste maal in de geschiedenis onder de overkapping van het Care de Lyon doorgleden - op de adembenemende odyssee van 2500 km die Europa van Azië scheidt en de Parifse boulevards van de bazaars in Istanbul. Over de met sneeuw bedekte Alpen en dc Lagune van Venetië, langs het water van de Donau en onder de minaretten van deTopkapi langs-een roemrijke tocht die een streep zal zetten onder de laatste 57 uur in het bestaan van het allerberoemdste overgebleven symbool van een weelderig tijdperk dat thans voorbij is; een hoogst verfijnde wereld van glinsterend zilver en kristallen kroonluchters; van koningen en schurken - uit alle landen. En terwijl de Orient Expres voor de laatste maal door Vallorbe, Lausanne, Montreux, Milaan, Venetië, Triest, Belgrado en Sofia rijdtzullen de mensen uit zes verschillende landen samenstromen om getuige te zijn van het voorbijsnellen van deze eerste en grootste van de roemrijke transcontinentale exprestreinen. En wanneer de majestueuze trein tenslotte op 22 mei tot stilstand komt in het Sirkeci Station in Istanbul, zullen volkeren in de gehele wereld deze gebeurtenis kunnen meebeleven dankzij speciale filmdocumentaires en het wonder van dc televisie. Verzamelaars worden echter uitgenodigd om dit evenement op een nog andere, meer tastbare en in zekere zin blijvende manier mee te maken. Dit is mogelijk doordat de stichter van de Onent Expres, Compagnie Internationale des Wagons-Lits, voorbereidingen heeft getroffen om deze laatste reis te herdenken in een vorm die twee van de belangrijkste tradities op het gebied van verzamelen omvat: de schoonheid en duurzaamheid van dc penningkunst in kombinatie met dc wereldwijde aantrekkingskracht van exotische en belangnjke postzcgcluitgiftcn. Deze officiële Herdenkmgsuitgfte van DE LAATSTE RIT VAN DE ORIËNT EXPRES zal bestaan uit een éénmalige, strikt beperkte uitgifte van Filatelistisch-Numismatische Omslagen - voor verzame laars uitsluitend verkrijgbaar door middel van vóór-intekening en aan boord van de trein vervoerd op zijn gedenkwaardige laatste nl. Elke Omslag draagt een officiële Franse postzegel die vlak voor het vertrek is aangebracht en door het Postkantoor in Pants met de hand is afgestempeld. Ongeveer 57 uur later zal elke Omslag op dezelfde wiize worden gewaarmerkt door de Turkse posterijen, door middel van een postzegel en een stempel dat de datum van aankomst in Istanbul aangeeft. De ofïiciele penning in de Omslag is geslagen in de smetteloze schoonheid van de meest verfijnde Proof kwaliteit. Op de gede tailleerd gebeeldhouwde voorzijde van elke penning met een door snede van 32 mm staat het officiële wapen san Wagons-Lits. Een inscriptie rond dit schitterende heraldische symbool van de trein geeft aan dat deze Uitgifte de officiële herdenking van de laatste nt van de Oriënt Expres vertegenwoordigt en vermeldt de data 19-22 mei 1977. Op de keerzijde van de penning staat een kaart van het beroemde traiektPanis-Istanbul-doordeOricntExprcsalscerstctreinafgelcgd. hetgeen in de toekomst waarschijnlijk niet meer door één enkele exprestrein zal worden nagedaan. De achterzijde van de Omslag zelf bevestigt nogmaals de his torische hoedanigheid van de Uitgifte door een Certificaat van Echtheid met dc handtekening van de president van Wagons-Lits. De uitgifte van de munt en omslag ter herdenking van DE LAATSTE RIT VAN DE ORIËNT EXPRES zal beschikbaar worden gesteld in een éénmalige, strikt beperkte uitgifte uitsluitend voor deze gelegenheid aangeboden en dan alleen tot middernacht 19 mei, de vooravond van de laatste rit. Aanvragen worden slechts bij vóór-intekening geaccepteerd en aanvragen met een poststempel van later datum dan de onherroe pelijke sluitingsdatum van de uitgifte zullen ongeldig worden ver klaard. Bovendien kan er slechts één exemplaar per intekenaar worden uitgegeven. Dientengevolge zal de totale uitgifte precies gelijk zijn aan het aantal aanvragen dat vóór of uiterlijk op 19 mei 1977 zal ziin afgestempeld - en beslist ruct groter. De officiële uitgifteprijs van f90,- is inklusief een speciaal voor de Verzamelaar ontworpen presentatiecassette waarin men generaties lang de schoonheid van de afgestempelde Omslag met postzegels en de officiële Sterling Zilveren Herdenkingspenning zal kunnen bewaren en beschermen. Wagons-Lits maakt al degenen die aan deze unieke Numisma- tische-Filatehstische gebeurtenis willen deelnemen, er echter op attent dat tot hun spijt aanvragen met een poststempel van later datum dan 19 mei geweigerd moeten worden. Vóór- Intekenformulier I A Heen geldig indien niet iater dan 19 mei 1977 door de I posterijen afgestempeld. Aan: Franklin Mint BV, Amsteldijk 166,1000 SN Amsterdam. Antwoordnummer 7816. Te versturen in een envelop zonder postzegel. Ik teken hierbij in op 'De Laatste Rit van de Onënt Expres', die werkelijk aan boord van de legendarische trein tijdens haar historische laatste reis vervoerd zal worden, tegen dc uitgifteprijs van Fl. 90,-. Ik heb het verschuldigde bedrag nog met betaald, maar zal dit, zodra ik van u een acceptgirokaart heb ontvangen, aan u overmaken. Naam Handteken! Datum Limiet; Eén herdenkingsuitgifte per intekenaar. Intekening geldig na acceptatie door Franklin Mint BV. Levertijd: 8 a 10 weken. 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 15