Niet louter neergang in de kerk ISn 'De kerk is de halleluja-wagen van de staatstrein geworden' Toen ik op verlof kwam, herkende ik de kerk niet meer VAN DAAG V( Interview met Hans Wiegel Diakonaal geld voor dekking pensioenen Diakonaal jaar voor schoolverlaters Pretoria verbiedt kerkelijk blad DONDERDAG 12 MEI 1977 KERK Trouw/Kwartet bER van een onzer verslaggevers NIJKERK De Jaarvergadering van de gereformeerde bond in de hervormde kerk. die gisteren in Nijkerk is gehouden, stond onder het motto ..Geestelijk ontwaken". De voorzitter van de bond ds W L. Tukker, sprak over „Geestelijk ontwaken persoonlijk'En de algemeen secretaris van de bond, ir J. van der Graaf, uit Huizen (NH). had het over „Geestelijk ontwaken gemeentelijk". Ir Van der Graaf sprak in de plaats van ds L Kievit uit Gouda, die door ziekte verhinderd was De heer Van der Graaf sloot in zijn referaat aan bij het rapport dat de visitatoren generaal in de hervormde kerk vorig Jaar hebben gepubliceerd. Zij stellen daarin vast dat er naast teruggang in het kerkelijk leven over de hele linie toch ook hier en daar sprake is van een opleving, namelijk daar waar bijvoorbeeld, na een jarenlange va cature. nieuwe impulsen aan het ge meentelijk leven worden gegeven door de komst van een enthousiaste voorganger, die door trouw pasto raat en bijbelse prediking ook ande ren (ambtsdragers en gemeentele den) weet te bezielen Ir Van der Graal verzette zich tegen het negatief praten over de kerk. dat tegenwoording in zwang is. zo in de trant van. alleen maar neergang. Het is een feit. zo zei de heer Van der Graaf dat er gemeenten in streken zijn. waar het gemeenteleven na een langdurige Inzinking is opgebloeid. Hij wees erop dat het aantal jonge ren dat dominee wil worden toe neemt Er zijn gemeenten die in plaats van een vergrijzing, tekenen van een verjonging vertonen Het pleitte dan ook voor bijbels realisme in plaats van onverantwoord opti misme en nodeloos pessimisme Verdieping Ir Van der Graal waarschuwde even wel tegelijk tegen een gemeentelijk leven dat niet gepaard gaat met ver dieping van geestelijk leven in de gemeente „Het is immer bij het licht der Schriften niet vol te houden, dat een levepde gemeente geschaard kan zijn rondom een lege tafel waar Christus tevergeefs nodigt. Met de trouw in de kerkgang of in het geven van de gaven doet een gemeente leven. Een gemeente kan uiterlijk trouw zijn. zonder dat er innerlijke groei aanwezig is Dan is er alle reden voor de bede om een gemeentelijk ontwaken aldus de heer Van der Graaf Een ontwakende gemeente zal vol gens ir Van der Oraaf een gemeente In beweging zijn, een wervende ge meente Hij protesteerde ertegen dat de zendingsopdracht soms lou ter aan zendingsorganen wordt ge- delegzzrd De kracht van een leven de gemeente ligt in het verstaan van de evangelisatie-opdracht. „Het is geen best teken als een gemeente diep gekoesterde argwaan heeft te gen evangelisatie". De heer Van der Graaf herinnerde aan de Engelse evangelist Wesley, die in de 18e eeuw predikte in de sloppen en ste gen van New Castle. En de heer Van der Graaf merkte op: „Het is geen goed teken als er in de gemeente eerder verontrusting is over afwij king van bepaalde gewoonten, dan over het feit dat duizenden wanke len ten dode". Met instemming noemde hij het werk onder drugverslaafden Met het oog op de verstaanbaarheid van de Boodschap pleitte ir Van der Graaf voor duidelijkheid in de pre diking. Christus mag niet verborgen worden achter de taal. zei hij. Maar de Boodschap moet wel onverkort gebracht worden. Ir Van der Graaf pleitte tenslotte voor gespreks- en bijbelkringen binnen de gemeente, waar het geestelijk gesprek rondom het Woord kan opbloeien „Een ge meente zonder geestelijk gesprek rondom het Woord mist een le vensnoodzakelijke dimensie". Financiën In zijn financiële jaarverslag kon de penningmeester van de gerefor meerde bond bekend maken dat de inkomsten opnieuw zijn toegeno men. waardoor 40.000 gereser veerd kon worden voor voorzienin gen voor toekomstige bestedingen Het blad van de bond. de Waar heidsvriend, had een voordelig saldo van ruim 25.000 en de beleg van de bond brachten ruim 56. ruim 20.000 meer dan vorig jaar Het bestuur van de bond werd met ds Tukker uit Slrjansland als voor zitter ongewijzigd herkozen. Het maakte bekend dat het Nederlandse Bijbelgenootschap nu binnenkort de door ds Tukker verzorgde uitga ve van de statenvertaling op de markt zal brengen. Dit najaar hoopt de bond een geïllustreerde geschie denis van de bond te publiceren die door ir Van der Graaf is geschreven met als titel: Hervormd kerkelijk leven met de gereformeerde bond". (ADVERTENTIE) Hervormd Nederland Deze week m Hervormd Nederland o a Eer zak met getd moest Limburgers zoet houden Antwoord aan Kuilen christendom is geen betere waar Femimst ben je roet. je kunt het wei worden Ds Henroe Visser we moeten de mensen hoger aanslaan Berufsverbote. Bondsrepubliek in greep van de angst De kinderjaren van Guzel Amalnk Ik abonneer mi| op HN vraag een proefnummer Naam Straal Plaats Te» nr Ab pn»s 31.- per halfjaar Zonder postzegel verzenden aan Antwoordnummer 1776 Oen Haag Bellen kan ook: 070 - 512111 HN la ook tn de loaae verkoop ver krijgbaar Ir lb AMSTERDAM Postbus 859 Wibautstragt 131 Tel 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM/DORDRECHT: Postbus 948 WestWaak 9 Rotterdam Tel 010-115588 OEN HAAG/LEIDEN: Postbus 101 Parkstraat 22. Den Haag Tel 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN Postbus 3 Melkmarkt 56. Zwolle Tel 05200-17030 Ir. J. van der Graaf Namens het bestuur werd tenslotte bekend gemaakt dat in het afgelo pen jaar 22 nieuwe dominees, leden van de gereformeerde bond hun in trede in gemeentes in het land heb ben gedaan. Kennis In zijn betoog inzake het geestelijk ontwaken persoonlijk legde ds. Tukker de nadruk op de kennis van het Woord des Heren. Deze kennis komt in gevaar, wanneer in de gezin nen thuis niet meer wordt bijbel gelezen Ook is het nodig, dat er gedegen wordt gepreekt, want „waar de grondwaarheden der kerk er goed ingeheid worden, daar ko men op den duur bekeringen". Ds. Tukker herinnerde ouders aan hun plicht, hun kinderen te laten dopen en hen streng maar met liefde op te voeden in de vreze des Heren. CONFERENTIES In de Sowjet-Unie zijn drie nieuwe kerken voor de unie van evangelie christen-baptisten geopend, één in Wolgagrad, het vroegere Stalingrad, in Nowgorod en één in Semlpala- tinsk. JASSY De achtste conferentie van Europese kerken" (CEK) zal in september 1979 op Kreta worden gehouden. Dit heeft het presidium van de CEK in zijn vergadering in Jassy, Roemenië, besloten. Christenen en socialisme. Regio nale doorpraatdagen. zaterdag 14 mei te Wageningen en te Zwolle. Inl. en opg. secretariaat voor ontwikke lingssamenwerking (tel. 033-43244). Van een onzer verslaggevers dat er een kloof ontstaan is tussen DEN BOSCH Gisteren heeft mgr. J. Bluyssen. de bisschop van Den Bosch, voor de vijftigste keer missionaris sen uit zijn bisdom ontvan gen, die „op verlof" zijn. Ter gelegenheid van dit vijftigste „buurten bij de bisschop" is een boekje uitgegeven dat „Open Hof. Ontmoetingen met missionarissen" heet. Het is te bestellen bij het Missie centrum van dit bisdom, Hal ve Maanstraat 7, Den Bosch. De prijs van dit veertig pagi na's tellende geschrift is an derhalve gulden (verzendkos ten niet meegerekend). In het boekje staat een uitvoerig hoofdstuk, waarin vragen van missionarissen door mgr. Bluyssen worden be antwoord. Eén vraag en antwoord laten we hier volgen (en één van de tekeningetjes uit het boekje drukken we hierbij af De vraag: Toen ik op verlof kwam in Neder land herkende ik eigenlijk de kerk niet meer van waaruit ik vroeger vertrokken was. Ik heb de Indruk, een kleine groep mensen die te snel een aantal vernieuwingen wilde doordrukken en een grote groep die daarin niet meekon. Uit die grote groep ontsproten een aantal mili tante groeperingen voor het be houd van oude, soms ook goede, gebruiken en tradities. In deze sfeer van polarisatie raakte een groot aantal mensen de koers en soms ook de kluts kwijt. Dat was dan vooral vanaf 1965. Nu heb ik de indruk dat men moegestreden is in binnenkerkelijke zaken en dat veel mensen de kerk vaarwel hebben gezegd? Hel antwoord: Ik kan mij heel goed voorstellen dat een missionaris, die na een peri ode van afwezigheid hier weer te rugkomt. grote veranderingen en verschuivingen ziet. Wat mij in deze vraagstelling op valt. is dat gesuggereerd wordt het ontstaan van een kloof tussen een kleine groep mensen die te snel een aantal vernieuwingen wilde doordrukken en een grote groep die daarin niet meekon. ik vraag mij af of dat zo is. of je die verdeling zo zou kunnen aanbrengen. Mijn in druk Is namelijk dat heel veel men sen openstonden voor de vernieu wingen die begonnen door te bre ken in de jaren zestig. De interesse voor de kerk was toen erg groot en die was mede door het Tweede Va ticaans Concilie gestimuleerd. Men zat. met name hier in Neder land, met grote belangstelling te wachten op veranderingen en ver nieuwingen. Daarom is men er ook graag op ingegaan. In het alge meen. kun je zeggen, heeft men de vernieuwingen met blijdschap be groet. Maar later kwam de te leurstelling. Van de ene kant om dat de vernieuwingen naar het ge voel van veel mensen niet conse quent werden doorgezet. Van de andere kant omdat ouderen constateerden dat men tot over drijvingen kwam; dat er ook din gen gebeurden die niet gezond wa ren. zodat een zekere verwarring ontstond. Sommige mensen raak ten Inderdaad de kluts kwijt en wisten niet meer waar ze aan toe waren. Die teleurstelling zal voor een missionaris die op vakantie komt heel goed zichtbaar zijn. denk ik. De kerk is in feite een vraagteken geworden voor heel veel mensen. Men spreekt in dit opzicht dikwijls van „de institutionele kerk", en be doelt dan de kerk die geboden heeft en bepalingen of richtlijnen, de kerk van de Paus en de Bisschoppen, de kerk die het image wekt dat ze, ondanks vernieuwin gen. vooral met normen en ver plichtingen en een aantal wetten wil blijven proberen de mensen te lelden. Zo'n kerk wordt door vele mensen maar heel moeilijk geac cepteerd. Men weet niet goed raad met een kerk die blijft voor schrijven. Ik denk dat Je mag zeggen: de gelovigen van vandaag hunkeren naar een kerk die haar hart laat zien. Een duidelijk overtuigende kerk. Overtuigend en duidelijk, op grond van het feit dat ze de hele mens probeert aan te spreken en dat op een warme wijze. Ik denk dat we in die fase nog zitten op dit moment. Het is voor de mensen van de kerk niet zo eenvoudig de goede weg te vinden naar de toe komst. Wij zijn natuurlijk allemaal samen de kerk. Je kunt eigenlijk alleen maar spreken van een institutione le kerk als het gaat om bepaalde facetten. In feite is ze een grote gemeenschap. We zijn het allemaal samen. Samen moeten we proberen de weg te vinden; maar we hebben eikaars hand nodig om verder te kunnen komen. 'door Aldert Schipper DEN HAAG - Ds J. Vuijst, her vormd predikant te Zeist, gelooft, dat een oplossing voor de onvol doende kapitaaldekking v%p de pre dikantspensioenen gevonden kan worden door diakonaal geld aan te spreken Jn Het Orgaan van de bond van Nederlandse predikanten schrijft ds Vuijst, dat er in talloze gemeen ten sinds Jaar en dag met diakonale gelden „gesjoemeld" wordt. Hij be doelt daarmee, dat diakonale gelden „vla slinkse redeneringen en slinkse wegen" worden besteed voor kerkvoogdeüjke doelen Het wordt volgens ds Vuijst de hoogste tijd. om in de kerk eerlijk spel te gaan spelen en voortaan te spreken van de ene gemeente-kas. waarvan de gelden voor een deel een specifiek diakonale bestemming krijgen. Wanneer de diakonieên grootscheeps gaan meebetalen aan de pensioenbijdragen voor de predi kanten. zal die eenwording van kas sen alleen maar bevorderd worden De Zeister predikant vraagt zich af. hoeveel geld de diakonieên in de vorm van leningen hebben uitstaan bij bejaardencentra, verpleeginrich tingen. maatschappelijk werk en ge zinsverzorging Die stichtingen kun nen dat geld net zo goed ^dera le- nen. UTRECHT - Ook dit Jaar wordt weer aan Jonge mensen die van school komen de mogelijkheid gebo den van een sociaal en diakonaal Jaar. De landelijke stichting sociaal en diakonaal jaar heeft voor jonge mensen vanaf 17 Jaar werk in zie kenhuizen. bejaardencentra, ver pleegtehuizen. in de gezinsveraor ging en bij lichamelijk of geestelijk gehandicapten Het sociaal en diakonaal Jaar begint in augustus met inleldlngsweken voor groepen deelnemer», die ook verder het Jaar regelmatig bij elkaar komer. De groepsactiviteiten wor den begeleid door regionale functio narissen Verder zijn de deelnemers volledig in dienst van de instellin gen waar zij werken Zij hebben alle rechten en plichten van een arbeids overeenkomst Hans Werner Roth woont in Limburg aan de Lahn. Hij is 34 Jaar oud en werkzaam als kerkelijk jeugdleider. Hij heeft een studie theologie en politieke wetenschappen achter de rug, die hij met uitstekende cijfers (cum laude) heeft afgesloten. Hij voldoet aan alle eisen voor een toegewijde en ordentelijke leraar aan de Hauptschule. Dat zou hij ook het liefste worden, maar hij werd getroffen door een Berufsverbot. Ik ontmoet hem ten huize van de Heemskerkse hervormde predikant Roel Pomp, die hem in het kielzog van de kritische IJmond-gemeente uit Duitsland had meegebracht. Zeven Jaar geleden was Hans Roth Oberleutnant in de Bundeswehr. toen hij de opdracht kreeg, zijn troep te trainen in het neerslaan van stakin gen en demonstraties. „Da kann ich nicht mit- machen" dacht hij en hij weigerde zijn manschappen te oefenen in het optreden tegen burgers. „Ik zat in het leger, omdat lk vind dat mensen beschermd moeten worden tegen de willekeur van een staat. Ineens merkte ik dat hier van mij verwacht werd dat ik de staatswille- keur zou verdedigen tegen individuele burgers". Zij diensttijd zat er zowat op en toen hij afzwaai de verwachtte hij gewoon reserveofficier te wor den. Wie schetst echter zijn verbazing, toen hij een briefje thuiskreeg dat hij erkend was als gewetensbezwaarde militaire dienst. „Ik wilde helemaal niet ontslagen worden, maar toen ik protesteerde tegen mijn erkenning als gewetensbezwaarde, schreef men mij terug dat de procedure reeds afgesloten was en niet meer teruggedraaid kon worden." Zo werd Hans Roth de eerste gewetensbezwaarde in de Bondsrepu bliek. die tevens reserve-officier was. HIJ bleef tegen deze dubbelrol protesteren, hetgeen tot gevolg had dat hij niet in aanmerking kon ko men voor een studiebeurs „Vraag maar geld aan uw vader." zei men hem. „Maar mijn vader wilde niet met een zoon te maken hebben, die als dienstweigeraar door het leven moestZo ver loor Hans Roth ook zijn vrienden uit de offi ciersmess en tenslotte ook zijn verloofde. Vier jaar lang combineerde hij zijn studie theolo gie en politieke wetenschappen met werk als industrie-arbeider. Toen hij afgestudeerd was. solliciteerde hij naar een baan als leraar aan een school Op een goede dag werd een hoogleraar van hem. met wie hij bevriend was. opgebeld door de autoriteiten in Kassei, een van de twee regionale centra van het Bundesland Hessen. Zij vroegen of hij eens langs wilde komen, omdat er nog wat gevraagd moest worden. Een verkoop „Toen ik in Kassei aankwam In het ministerie van cultuur, zaten daar twee ambtenaren met voor zich allerlei krantenknipsels en handge schreven rapporten, die door spionnen samenge steld waren. Ik schrok nogal, toen bleek dat dit een verhoor was over mijn houding tegenover de grondwet Het was voor de ambtenaren ook wat onplezierig, omdat de eerste minister van Hes sen net een week tevoren had gezegd dat er in dit land geen „Gesinnugsschnüffelei" (gesnuffel naar iemands mentaliteit) bestond." ..Door mijn onzekerheid en door de moeilijke positie waarin de ambtenaren waren, was er meteen een vervelende sfeer, die steeds onaange namer werd naarmate het bijna twee uur duren de verhoor verder ging Eerst zette een van de mannen uiteen dat het ministerie van cultuur een onderzoek naar mijn politieke betrouwbaar heid wilde, voordat ik mijn aanstelling als leraar aan een Hauptschule kon krijgen." „Zet u alstublieft uw politieke standpunt ui teen", vroeg hij. „Ik antwoordde dat ik niet een standpunt had. omdat ik dat te eng vond. Toen haalde hij een knipsel uit de regionale krant uit Biedenkopf voor de dag. waarin stond dat ik de Westduitse maatschappij tijdens een toespraak ergens „een systeem van georganiseerde on vrede" had genoemd „Hoe kunt u dat over eenbrengen met onze vredebevorderende grondwettige orde?", vroeg de man. „Hebt u vredebevorderend gezegd?" antwoord de ik. „U hebt me Juist verstaan", antwoordde de man. Roth zei; „Ach, lk heb als officier geleerd hoe wij ons voorbereiden op een burgeroorlog. Dan kan ik niet over „vredebevorderend" spre ken. We leven reeds in een maatschappij waar het geweld bijhoort, zo overdreven zelfs dat het soms aan fascistische vormen grenst." Artikel 87a Zo vroegen de twee mannen verder, over de communistische partij, die Hans Roth verwerpt, over de volkssouvereiniteit en over zijn belang stelling voor een radensysteem („Ik weet niet of dat in een hoogontwikkelde industriestaat toe te passen is") en tenalotte over de Notstandswetge- ving. „Hoe »Uat u tegenover artikel 87a?" „Daar zou ik als leraar niets mee te maken hebben" „Nee, maar stel dat u over artikel 87a zou moeten lesgeven." „Dan zou ik eerst informatie geven over onze sociale geschiedenis en over de geschiedenis van onze grondwet. Dan zou ik informatie geven over de grondwet in andere landen in samenhang met hun maatschappelijke ontwikkeling. Ik denk dat onze grondwet uit 1949 dan nogai gunstig uit de bus zou komen." .Gunstig?" „Ja. gunstig. Misschien verrast u dat. omdat u mij als een radicaal ziet. U kunt mij beter voor een conservatief houden, die graag onze grondwet van 1949 in stand wil houden." „Vereenzelvigt u zich dus met ons systeem?" „In de eerste plaats wel. Men kan nu eenmaal niet uit de geschiedenis stappen. Op basis van onze grondwet uit 1949 kan een uitstekende maatschappij gebouwd worden, waarin eigen dom niet verplicht tot het maken van steeds meer winst." Wachten Toen het verhoor voorbij was. zeiden de twee „De Poort", de Oudemanhuisp in Amsterdam wel te verstaan, het oude gebouw van de Univeéver van Amsterdam; de Poort dan wal niet meer wat het geweest is. Ik gof. toe dat de terminologie niet err« origineel is.'In 't algemeen staa: mij zelfs tegen. Ik doe niet grai mee met die verzuchtingen dieh.et moeten doen voorkomen alsof) .lem vroeger allemaal zoveel beter» e Mensen die dat denken, weten meestal niet veel van vroeger, 't jen^ een heel goed ding dat de meesi dingen niet meer zijn zoals ze «ern geweest zijn. want ze waren n eenvoudig niet goed. Misschien L in die tijd. die beperking kan erLt bij. maar in ieder geval nu niet. Maar goed, de Poort dan. De voi week telde ik zegge en schrijve! boekverkopers in de hele lange Poort. Er schijnen diep ingrijpt veranderingen plaats gevonden hebben. Promoties, publieke colleges, de inschrijving van nü studenten, de kantoren van de pedel, 't is allemaal naar anden plekken in de stad verlegd. He» stil in de poort. Net alsof het inderdaad weer een Oudemannenhuis geworden is. kunt niet alle ontwikkelingen tegenhouden, maar niemand ka ontkennen dat de Oudemanhuispoort metz'n lanj boekenstallen en middenin de scharesliep een typerend en gra bezocht plekje was. Met één van beide boekverkopers stond ik ei te praten. Er was nog iemand in Poort. Een dame. Ze bleek uit hi hoge noorden gekomen te zijno nog eens in de oude stad rond te dwalen. Ze vroeg ons met haart op jaren: Heren, kunt u mij misschien zeggen waar de Oudemanhuispoort is? We schol uiteraard een beetje in de lachi vertelden haar dat ze er midden! stond en, gekscherend, dat wijl z'n tweeën de Oudemanhuispoot waren. We kregen een gesprekd *i vroeger. Er schijnen plannen tu V van een aantal handelaars in j tweedehandsboeken om de leg r plaatsen in te nemen. Maar U misschien zouden zij die hieroi] wat te zeggen hebben ook eens ge kunnen nadenken over de vraartpu zulke karakteristieke plaatsen in^er Amsterdam bewaard kunnen «ar blijven en vooral: kunnen |jjS functioneren. hia heren Hans Roth dat hij op een bericht van het ministerie moest wachten alvorens zijn tatfk als leraar op zich te nemen. Thuisgekomen vertelde hij zijn vrienden en professoren wat hem was overkomen. Het regende schriftelijke protesten aan het ministerie. Een krant schreef over de vreemde gebeurtenissen, in het leven van deze jongeman. Tenslotte kreeg hij een briefje van het ministerie dat hij te laat zijn sollicitatie had ingezonden en derhalve tot spijt van de minister niet in aanmerking kwam voor een baan als leraar. Te langen leste bleef Hans Roth niets anders over dan een noodoplossing. Hij werkt nu een half jaar op proef als Jeugdleider in een honk, dat aan de kerk toebehoort. „Dat is dan toch maar mooi van de kerk. Zij ziet zeker haar diakonale taak tegenover mensen zoals u", vraag ik naief. Hans Roth moet even zuur glimlachen. „De kerk is de halleluja-wagen van de staatstrein gewor den. Vroeger was bij ons in Hessen Martin Nie- möiler voorzitter van de kerk. Maar hij heeft al gezegd dat hij in deze kerk geen voorzitter zou willen zijn. Ook in de kerk Hans Roth zet uiteen dat hij in de kerk ook al een soort verhoor gehad heeft, waar men hem naar zijn politieke gedachten heeft gevraagd. „De kerk bij ons is een uiting van het burger dom", zegt hij. „Ik ben geen lid van een partij. Ik voel mezelf een socialist die de vrijheid hoog heeft. Ik ben tegen Berufsverbote in West- Duitsland en in Oost-Duitsland. Wolf Biermann (de liedjeszanger, die niet meer mag terugkomen in de DDR) is mijn vriend. Ik wil niet dat dingen over de mensen heersen, maar dat de mensen over de dingen heersen. Ik wil de mensen mee helpen hun geluk te verwerkelijken." Roth overweegt nu zijn baan bij de kerk op te zeggen. Hij wil nogmaals, maar dan ruimschoots vroeg genoeg, solliciteren naar een functie als leraar. Het is nu zijn laatste kans, want als hij eenmaal boven de 35 jaar is. krijgt hij om zijn leeftijd geen baan meer. Hij kan niet wachten met het opzeggen van zijn kerkelijke functie totdat hij een leraarsbenomeing in zijn zak heeft. Dan zou hij zijn contract met de kerk moeten breken, hetgeen terugkeer in een kerke lijke functie later onmogelijk zou maken. Daar om zit Hans Roth binnenkort toch zonder baan en is hij aangewezen op het salaris van zijn vriendin. Intussen heeft hij een proces tegen het Land Hessen aangespannen, om gedaan te krij gen dat zijn dossier vernietigd wordt. „Ik voel me nu net een jood zonder jodenster. Dat dossier wordt bij elke sollicitatie op tafel gelegd Het ziet er naar uit dat slices niet uitgesloten is. Hans Roth voelt zichzelf soms naar eigen zeggen zoals Amos staan tegenover Amazia, de priester van Bethel. „Ik blijf vechten." zegt hij op zakelij ke toon. „Volgend jaar moet men mij de le raarsbenoeming geven. Ik ben dan vroeg genoeg met de sollicitatie. Ik had de beste cijfers en ik ben reserveofficier." li] Beroepingswerk NED. HERV. KERK. jE Beroepen te Stolwijk: C. den Boe Wageningen; te Eierland (Texel) Muis. kand. te Utrecht; te pendrecht (buiteng. wijkgem. wording; toez.): G. H. Otte te Aa^C kerke, die bedankte voor Mid burg (toez.); te Veenendaal: C. Sliedregt te Oude Tonge, die dankte voor St Annaland, te Kaf» rik W. Westland te Veen. Bedankt voor Zegveld: E. M. Baiu dc te Nieuwerkerk a. d. IJssel Afscheid op 15 mei van Goes: Kwakkelstein ber. te Bever»!» Heemskerk. Intrede te Voorthuizen (buitafc wijkgem in wording): H Roest gi Oud-Avereest/Balkbrug; te Héén; /Leende: C. Maas uit Schooneb ki te Elim: C. A. Helms uit Dellt Herwijnen: kand. B. Gijsbertsea A Lunteren? te Nigtevecht: kand Janse uit Hilversum; op 19 mei Zwartebroek; kand. H. Rosebp uit Barneveld. Bevestiging te Amsterdam (pa raat binnengasthuis); kand. F Brommet te Amsterdam, waai reeds werkzaam is als ziekenb predikant. GEREF. KERKEN Afscheid van Vroomshoop: R Boiten ber. te Dokkum. Beroepen: te Bovensmilde. J. H Boer te Hengelo (O). Intrede te Lt Hornhuizen/Kloosterburen: E Wigboldus uit Genderen; te Ber Th. M. Middelkoop uit Lioessen Doezum: drs G. A. Versteeg, k aldaar. GEREF. KERKEN VRIJ Beroepen te Voorburg; C. J. Sn te Enschede Z.W. Aangenomen naar Arum i. cm. neker-Sexbierum: J J. Pouö kand. te Nijega, die badankte Bellen i. c. m. Hooghalen, Sn i.c.m. Diever, Gorcum i.c.m. La rak. Loppersum i.c.m. Westei den, Monster. Musselkau Valthermond, Nieuw Leusen, Pil buren i.c.m. SchouwERzijl. S i.c.m. Baam, Ulrum en Vrou' polder. Afscheid van Enschede N.: W Drost te Groningen Z. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Tricht-Geldermal J. Mijnders te Ridderkerk. Vrije ev. gem. beroepen te Rotterdam Z.: A f maas te Amsterdam Z. JOHANNESBURG De Zuidj kaanse regering heeft de nieuj uitgave van de Zuidafrikaansef van kerken, „Voice" verbodet raad van kerken zegt in een me» ling dat de regering het bladfl lijk als schadelijk voor de ras: houding beoordeelt. Het vert tekent dat niemand het blad] verspreiden of bezitten. De 5 nog niet verkochte exempl moeten worden vernietigd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 2