Europees parlement zou grote vooruitgang zijn w0f A 'Of loon, óf voorzieningen' ril Pandbriefbiljetten Personeel Douwe Egberts wil aandeel in vermogen West land Utrecht Koffieprijs stimulans voor omzet Hagemeyer Unilever-topman Van den Hoven: onvoldoende vooruitgang in de afgelopen jaren Bankiers treden af na schandaal Meer activiteiten in Noord-Amerika Banken met nieuw bankgiroformulier hagemeyer n.v Lubbers: vakbeweging moet keus maken Geen subsidie op vloeibare suiker Hypotheekbank nv - ONDERDAG 12 MEI 1977 FINANCIËN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET P19/RHS21 ROTTERDAM „Werkelijk representatieve verkiezingen voor het Europese parlement zullen politici en partijen naar voren brengen, die van nature in Europese dimensies denken en in termen van gemeenschapsbeleid in plaats van in nationaal beleid." Dit zei voorzitter H. F. van den Hoven van de raad van bestuur van Unilever gisteren in de aandeelhoudersvergadering in Rotterdam. Als de voor 1978 in het vooruitzicht gestelde rechtstreekse verkiezingen voor het Europese Parlement inder daad worden gehouden, zou dat een enorme vooruitgang betekenen, al dus de Unilever-topman, die hieraan toevoegde dat zulke verkiezingen aan het Europese Parlement het ge zag zullen verlenen dat het tot nu toe ontbeert. Hij zei dat nieuwe initiatieven zullen moeten worden ontplooid. Uit de ge meenschappelijk in Brussel te ne men beslissingen zou moeten blijken dat de nationale overheden de doelstellingen van de Europese Ge meenschap op lange termijn voor ogen hebben, en niet slechts een gelegenheidscompromis tussen te genstrijdige nationale belangen op korte termijn. Duidelijk zou moeten blijken dat de Europese Ge meenschap zowel op belangrijke als op ondergeschikte punten op weg is naar een economische eenwording. Het tijdrovend proces van harmoni satie zou versneld moeten worden, aldus de heer Van den Hoven. Wil verzwakt Volgens hem lijdt het echter geen twijfel, dat de politieke wil tot een wording is verzwakt. De be langrijkste oorzaak hiervan noemde hij het steeds sterker uiteenlopen van de economische ontwikkeling in de verschillende lidstaten. Doordat elk land individueel worstelt met de eigen werkloosheids- en inflatiepro blemen. zag hij de aandacht voor de Europese Gemeenschap als zodanig „onvermijdelijk" in het gedrang komen. De ontwikkeling van de Europese Gemeenschap over de laatste jaren overziende kwam de heer Van den Hoven tot de slotsom, dat er niet voldoende vooruitgang is geboekt. Vele beslissingen waren niet meer dan het resultaat van een koehandel in nationale belangen, klaagde hij. Even later waarschuwde hij, dat, indien het beleid steeds meer op nationale leest wordt geschoeid in plaats van op gemeenschapsniveau, ook het bedrijfsleven zijn beslissin gen weer op nationale basis moet jaan nemen. Hetgeen op lange ter mijn ongetwijfeld verlies voor alle landen zou betekenen. De heer Van den Hoven twijfelde er echter niet aan dat Unilever zal blij- WOLSPINNERIJ EDE heeft in '976 in de dekensector (nu afgesto- len) opnieuw een gevoelig verlies ge leden. Omdat de overige sectoren be ledigende resultaten opleverden, kwam de nettowinst uit op 159.000 (v j. verlies van 220.000). Het divi dend wordt opnieuw gepasseerd. ven groeien, zelfs als de Europese Gemeenschap blijft zoals ze nu is. Groot belang Hij wees erop, dat de landen van de Europese Gemeenschap voor Unile ver van groot belang zijn. Het con cern behaalt hier zestig procent van de omzet, hetgeen vorig jaar neerkwam op bijna 22 miljard gul den. Voorts wees hij op de ongeveer duizend wetenschapsmensen in de researchlaboratoria van Unilever in Engeland, Nederland, Duitsland en Frankrijk. Anderzijds, zo zei hij, is Unilever niet zonder betekenis voor de eco nomie van de Europese Ge meenschap. In de meer dan twee honderd fabrieken verschaft het concern werk aan bijna 177.000 men sen. waardoor Unilever tot de groot ste werkgevers in Europa behoort. Voor een bedrag van meer dan twee miljard gulden wordt van de landbouw betrokken en voor onge veer eenzelfde bedrag van andere bedrijfstakken. In de lidstaten werd afgelopen vier jaar in totaal ruim anderhalf miljard gulden directe en indirecte belastingen betaald. Hij besloot zijn opsomming met de me dedeling, dat Unilever van plan is dit jaar ruim een miljard gulden in de Europese Gemeenschap te inves teren. Medezeggenschap Sprekende over medezeggenschap zei de heer Van den Hoven, dat die dient te gelden voor alle medewer kers Maar. zo voegde hij hieraan onmiddellijk toe, de doelmatigheid van de bedrijfsvoering mag daar door niet worden aangetast. Ook met de belangen van de aandeelhou ders moet rekening worden gehou den. en een moedermaatschappij moet een beslissende stem hebben in de samenstelling van de directies van haar dochterbedrijven in welk land deze ook gevestigd mogen zijn. Voorts sprak hij als zijn mening uit dat medezeggenschap alleen werkt als die zich naar eigen aard ontwik kelt, geënt op cultuur, tradities, ge bruiken en denken van de betreffen de samenleving. De ervaringen met de systemen van medezeggenschap in Duitsland en Nederland noemde de Unilever-topman positief Unilever-topman H. F. van den Hoven: „Harmonisatie moet worden versneld" ZURICH (Reuter) De voorzitter van de hoofddirectie van Schweize- rische Kreditanstalt (SKA). Heinz Wuffli. is afgetreden in verband met een financieel schandaal dat speelt rond een filiaal van SKA in Chiasso in het Zwitserse Kanton Tessin. Ten onrechte verstrekte kredietga ranties hebben SKA grote verliezen bezorgd. Officieel is nog niet be kendgemaakt om hoeveel het gaat, maar in financiële kringen in Zwit- seriand wordt een bedrag van een miljard Zwitserse frank (ongeveer een miljard gulden) genoemd. Direc teur Wuffli was van 1973 tot 1976 formeel verantwoordelijk voor het beleid van het filiaal in Chiasso. Ook Sergio Demieville, waarne mend voorzitter van de hoofddirec tie en sinds april 1976 verantwoorde lijk voor de bank in Chiasso. heeft zijn functie neergelegd. UTRECHT De werknemers van Douwe Egberts willen deelnemen in het aandelenkapitaal van de onderneming teneinde medezeggenschap te krijgen in het ondernemingsbeleid.De Voedings bond CNV heeft de directie van Douwe Egberts een plan voorgelegd om dit te realiseren. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Hagemeyer heeft de met bijna 30 procent gestegen omzet met name te danken aan de produktenhandel, een van de drie pijlers waarop dit concern rust. Hagemeyer handelt (internationaal) ondermeer in koffie, thee en rotan en met name de koffie had invloed op het omzetcijfer. Van de totale omzet van 1,36 (was 1,07) miljard zorgde de produk tenhandel voor 500 (was 200) mil joen. De industriële activiteiten droegen voor 216 (was 200) miljoen aan de omzet bij en de importactivi teiten van consumentenartikelen (huishoudelektronika, speelgoed, de licatessen) voor circa 600 miljoen. Hagemeyer heeft na het magere jaar 1975 de winst zien toenemen van 9,8 tot 17 miljoen waarbij nog moet worden verdisconteerd dat de jaar winst van 1975 was geflatteerd door bijzondere baten van 6.8 miljoen. Voor 1977 is de raad van bestuur positief gestemd. In de loop van dit jaar zal de uitkomst bekend worden van een onderzoek van McKinsey „op basis waarvan een intensivering van de huidige en een uitbouw naar nieuwe activiteiten moet worden be werkstelligd". McKinsey kijkt ook of wellicht het mes moet worden gezet in de Nederlandse industrie activiteiten van Hagemeyer Werktijdverkorting is overigens dit jaar niet te verwachten bij deze in dustrievestigingen. Het concern Is van plan in de naaste toekomst de vleugels meer uit te slaan in Noord-Amerika. In dit kader is een meerderheidsbelang verwor ven in York Electronics, een maat schappij die in het Verre Oosten huishoudelijke apparaten laat ver kopen en ze in de VS verkoopt. Al vorig jaar juni. dus nog ruimschoots voor er sprake was van de besprekingen tussen Douwe Eg berts en Consolidated Foods (Chica go) over een samenwerking, heeft de Voedingsbond CNV het initiatief ge nomen en zich per brief met dit plan tot de raad van bestuur gewend. Het voorstel van de Voedingsbond CNV voorziet in de instelling van een „Stichting ten behoeve van de Werknemers", waarin jaarlijks een deel van de overwinst (binnen enkele jaren 50 procent) door Douwe Eg berts gestort moet worden. De Stichting zal moeten starten met een storting van 5 procent van het huidige, nominale aandelenkapitaal. De Voedingsbond CNV heeft dit voorstel, dat vooraf uitvoerig bespro ken is met de leden bij Douwe Eg berts. mede gebaseerd op de overwe ging, dat in de loop der jaren een kleine groep aandeelhouders een vermogen van vele miljoenen heeft opgebouwd, dat mede verkregen is door de inspanning van de werkne mers. Aandelen Douwe Egberts zijn in privé-handen, ze worden niet op de beurs verhandeld. Volgens de Voedingsbond CNV is het verlangen door de onderhandelingen tussen Douwe Egberts en Consolida ted Foods (waarbij de laatste een minderheid in de stemgerechtigde aandelen zal verwerven) alleen drin gender geworden. Door samenwer king komen sociale belangen op het spel te staan. Kwaliteit en hoeveel heid van de arbeidsplaatsen moeten behouden blijven en waar mogelijk verbeterd en uitgebreid. Om dat te realiseren moeten de werknemers kunnen meebeslissen over het te voeren ondernemingsbeleid, aldus de Voedingsbond CNV. Douwe Egberts, zo laat een woordvoerder weten, heeft nog geen standpunt ingenomen over de voor stellen van de CNV-bond. AMSTERDAM - De bij de Bank girocentrale aangesloten banken gaan een nieuw bankgiro- opdrachtformulier in gebruik ne men. De rekeninghouders zullen dit formulier, voorzien van hun adres gegevens en negencijferig reke ningnummer, van hun bank of spaarbank ontvangen. Met de uitgifte van het nieuwe for mulier wordt in de loop van 1977 een begin gemaakt. Het huidige groene bankgiroformulier zal verdwijnen. Het nieuwe formulier is volgens de Bankgirocentrale ontwikkeld in ver band met het feit, dat het bankgiro- verkeer sinds enkele maanden ge heel is. geautomatiseerd. Hierdoor behoeft op de bankgiro-opdrachten niet meer de bank van de begunstig de te worden ingevuld. ADVERTENTIE Statutair gevestigd ie Amsterdam Oproep lot het bijwonen van de jaarlijkse Algemene Vergadering van Aandeelhouders, te houden op woensdag 1 juni 1977, aanvang 14.30 uur, in één der zalen van het Amstel-Hotel, Prof Tulpplein 25 te Amsterdam. Het jaarverslag overhel boekjaar 1976 met de agenda, liggen vanaf heden voor aandeelhouders ter inzage en zijn kosteloos te verkrijgen ten kantore der vennootschap. Rijksweg 69 te Naarden. alsmede bij de hoofdkantoren van de AMRO-Bank N V. en de Algemene Bank Nederland N.V. te Amsterdam. Aandeelhouders die de vergadering wensen bij te wonen dienen hun aaodeelbewijs (-bewijzen uiterlijk 25 mei 1977 legen depotbewijs ten kantore der vennootschap of bij één der bovengenoemde banken te deponeren. Het depotbewijs strekt tevens tot bewijs van toegang tot de vergadering. DELI-MAATSCHAPPIJ: de re sultaten dit jaar ontwikkelden zich bevredigend en er zijn geen sombere ontwikkelingen te verwachten. De omzet steeg vorig jaar tot 1.4 (1.2) miljard gulden en de nettowinst tot 13,3 (11,5) miljoen. Het dividend is verhoogd tot 9,80. Het aantal per soneelsleden ging vorig Jaar met rond 200 man omhoog De koers van uitgifte van de emis sie van 150 min 8,5 pet 20-jarige kapitaalobligaties 1977 door de Amsterdam-Rotterdam Bank is vastgesteld op 101 pet. DAINIPPON PRINTING is van plan zich terug te trekken uit haar volledige dochteronderneming Ro tobrite in Oss en de voor 51 procent in haar bezit zijnde Westduitse Ha bra Druck D.N.B. Ofto. Dainippon voert in Nederland en Duitsland on derhandelingen over de manier waarop zij haar belangen aldaar kan afstoten. Bij Rotobrite werken 325 man. KON. NEDERLANDSCHE MA CHINEFABRIEK VOORHEEN E H BEGEMANN heeft 1976 met een po6ltief resultaat kunnen afsluiten De winst over 1976 kwam uit op 363 068 (V J. 574.016) Voorgesteld wordt de winst in mindering te bren gen op het restant-verlies van 746.623 over 1973 en 1974 Voor het laatst werd dividend uitgekeerd over 1972 (9 pet.). De omzet van de afgeleverde orders daalde met 32 pet. Elders in deze krant staat nog meer financieel-economische nieuws. Beroep KSH ongegrond LUXEMBURG (ANP) Het Hof van Justitie van de Europese Ge meenschappen heeft het beroep van Koninklijke Scholten-Honig (KSH) tegen afschaffing van de EG- subsidie op de produktie van gluco- sestroop (vloeibare suiker) onge grond verklaard. De ministers van landbouw van de Europese Gemeenschap hebben be sloten dat de subsidie per 1 augus- j tus zal vervallen. KSH had het Euro- 1 pese Hof verzocht deze beslissing nietig te verklaren. I Het Hof is van oordeel dat het be- L sluit is genomen krachtens artikel 1189 van het Verdrag van Rome ■(waarbij de EG werd opgericht) en I dat dit artikel niet ter discussie kan I worden gesteld. Het Hof veroordeel- |de KSH tot betaling van de kosten Ivan het geding. [Verleden week vrijdag deelde KSH dat zij eveneens in beroep zal an tegen een beslissing van de sters van landbouw om per 1 1977 een heffing van ongeveer alf gulden per honderd kilo te _gen op glucosestropen. Wanneer [de gerechtelijke stappen tegen de '»ee maatregelen geen succes heb- en, zo voegde KSH eraan toe, moet e fabriek voor vloeibare suiker in [Koog aan de Zaan worden gesloten moet de bouw van een suikerfa- riek in Tilbury (Engeland) worden f «opgezet. door Johan van Workum Den Haag De vakbeweging staat nu voor een nadere keus: óf de collectie uitgaven (overheid, sociale voorzieningen) moeten verder terug, óf we moeten afzien van verdere algemene loonron- den, dus alleen koopkracht handhaven via enig systeem van prij scompensatie. li] d Dat vertelt CDA-minister Lubbers (economische zaken) in een gesprek over het rapport van de SER- professoren, in zijn auto onderweg naar enkele politieke spreekbeurten. Lubbers is het eens met de hoofdlijn in het professorenrapport. „En wel omdat zich twee zaken hebben voor gedaan die we een jaar geleden nog niet wisten, en die we nog niet in het regeringsbeleid hadden verwerkt. Er is de internationale economische re cessie. Die komt wat harder aan dan we hadden gehoopt. En ten tweede is nu al het arbeidsaanbod toenemend, terwijl we dachten dat dit pas na 1980 zou gaan optreden. Dat zit 'm onder meer in het aantal gehuwde vrouwen dat zich meldt op de ar beidsmarkt. „Zodoende zullen er per jaar 10.000 arbeidsplaatsen meer nodig zijn dan we vorig jaar dachten. (Vorig jaar was de doelstelling om in vier jaren, tot 1981, 200.000 nieuwe arbeid splaatsen te scheppen,' dus gemid deld 50.000 per jaar). We zullen er dus wat harder tegen aan moeten gaan met het drukken van de arbeidskos ten voor de bedrijven. En, zoals u weet, bestaan de arbeidskosten uit twee delen, een collectief deel (de premies en belastingen die per werknemer verschuldigd zijn), en een arbeidsvoorwaardendeel (het nettoloon en andere faciliteiten voor de individuele werknemer)." Eens met kritiek Niettemin is de heer Lubbers het eens met de kritiek dat het rapport van de SER-deskundigen eenzijdig is. Het hele rapport draait om één aanbeveling: de bedrijfswinsten moeten in sneller tempo beter kun nen worden. Maar de vraag of die grotere winsten ook zullen worden „omgezet" in meer werkgelegenheid, blijft onbesproken. En ook gaat het rapport voorbij aan de noodzaak om bij investeringen en economische groei rekening te houden met de „facetten" milieu, ruimtelijke orde ning, verbruik van grondstoffen en energie, en internationale ar beidsverdeling (ontwikkelingshulp). Lubbers: „Een pleidooi voor hoge re rendementen heeft wel zin, maar is niet toereikend. Het is als met een auto: een auto met benzine in de tank maar zonder stuur, -daarmee kom je niet ver. Maar omgekeerd kun je met een auto met een mooi stuur erop maar zonder benzine ook niet rijden. Er is dus geen strijdig heid tussen verhoging van rende menten en meer aandacht voor de facetten. Een goed „facettenbeleid" zal ook nooit kunnen opleveren dat verbetering van rendement overbo dig is." Te hard ..Het SER-rapport is incompleet. Met theorie alleen kun je niet uit de voeten. Het is een aardig rapport, maar het eindigt waar het voor poli tici interessant begint te worden. Het is een typisch deskundigen rapport, niet operationeel. Een rap port ook van macro-economen, dat vertaald moet worden naar de micro situatie (per bedrijf en per be drijfstak). Maar daarmee zeg ik niet: Minister Lubbers in de prullenbak ermee. Integendeel, wij politici moeten dit rapport juist aanvullen." Daarom vindt Lubbers de kritiek van zijn collega Duisen- berg (PvdA. financiën) op het SER- rapport veel te hard. Winst-werk Vergrote winsten zullen dus ten goe de moeten komen aan meer werkge legenheid. Maar hoe bereik je dat? Langs twee wegen, denkt Lubbers: via het individuele bedrijf, en via beleid voor sectoren (bedrijfstak ken). Per bedrijf zal het investe ringsbeleid moeten zijn gericht op werkgelegenheid. Er moeten meer jarenplannen komen voor investe ringen. Die plannen moeten lopen via de ondernemingsraden. Daartoe dient ook de vernieuwing van de wet op de ondernemingsraden, die we als kabinet hebben ingediend. Als de directie die zaken voortaan met zijn personeel moet bespreken, zul len zij samen licht ais uitgangspunt kiezen behoud van werkgelegen heid. De kans wordt ook klein dat extra winst terecht komt in een tweede huisje, of iets buiten de grenzen. Nu is het nog vaak praten achteraf, wanneer een bedrijf in problemen zit en verlies van arbeidsplaatsen dreigt. Het was onvermijdelijk ge worden. moeten dan ook vaak de vakbonden constateren. Als die za ken via de ondernemingsraden gaan lopen, wordt er meer vooruit geke ken. Daarom ook kwamen we met de vermogensaanwas-deling, om de werknemers meer te betrekken bij de resultaten van hun bedrijf. Offensief In het beleid per sector moeten we meer een offensieve strategie gaan voeren (dwz niet uitsluitend gericht op behoud van wat er aan werkgele genheid is). We moeten nieuwe din gen opbouwen. Er is een grote dyna miek in het bedrijfsleven, van af sterven en nieuwe bedrijven die ont staan. Ongeveer de helft van de be drijven die vandaag goed floreren, bestond tien jaar geleden nog niet. Er zijn verschuivingen van de ene soort industrie naar de andere, en van industrie naar dienstensector. Je kunt daardoor moeilijk werken met per sector een doelstelling inza ke werkgelegenheid. En het invullen van een doelstelling voor het hele bedrijfsleven kost tijd. Het facettenbeleid van Lubbers komt vooral tot gelding via de wet op de investeringsrekening, ook een van de vier hervormingszaken die het kabinet niet heeft kunnen afma ken. Via deze wet komt er de komen de vier vijf jaar zo'n 20 miljard beschikbaar Voor stimulering van investeringen. De premie zal hoger zijn naarmate een investering beter is afgestemd op milieu-eisen, ruim telijke ordening, zuinig gebruik van grondstoffen en energie, en interna tionale arbeidsverdeling. Lubbers: er wordt soms gedacht dat dit facettenbeleid alleen maar ro mantisch is. Maar het levert ook harde werkgelegenheid. Stadsver nieuwing bij voorbeeld vergt wel meer kapitaal ais investering, maar is zuiniger in energieverbruik. En het levert werkgelegenheid. Dat be leid komt nu langzaam op gang. We staan de komende tijd voor vrij for se investeringen in de milieu- en energiehoek. Lubbers trekt een ver gelijking met de overschakeling op aardgas in de jaren zestig. Een gi gantisch project dat veel werkgele genheid met zich bracht. Overgangsproblemen De overheid moet dus de onderne mingsgewijze produktie meer stu ren. Lubbers spreekt dan over een georiënteerde markteconomie. Vrees voor te veel overheidsinvloed heeft hij niet Denk aan de voor schriften voor de veiligheid in be drijven. Die leggen ook beperkingen op aan de ondernemingsgewijze pro duktie. Maar niemand zegt: weg met die voorschriften. Zo ben ik ervan overtuigd: als milieu-eisen zich een maal hebben ingebed, dan voelt men zich er niet meer door belem merd. Waar we nu mee zitten, zijn overgangsproblemen. Nederland is niet dirigistischer dan andere landen. We zijn een van de westerse landen met het laagste per centage overheidsdeelneming in be drijven. De prijs daarvoor is een sterke gerichtheid op sturing van de economie. Als je die sturing niet hebt. krijg je te veel druk van onder af die zal leiden tot meer over heidsdeelneming. We moeten daar om niet bang zijn voor democratise ring, voor vermaatschappelijking van de produktie. Het is niet gewenst dat de overheid de leiding in ondernemingen over neemt. De technologie kan zelf de oplossingen aandragen Je moet dat uitlokken, door te werken met kos tenfactoren en verboden. De dyna miek. waar we het van moeten heb ben, vind je aan de basis, bij de ondernemingen en de burgers. Pro cessen zijn ook nooit puur econo misch Er zitten maatschappelijke bewegingen onder. Het hogere ni veau van bewustwording van de mensen vereist dat periodiek ver antwoording wordt afgelegd. Het is voor bedrijven een positieve factor dat zoveel mogelijk mensen voort durend het beleid beïnvloeden. Dat verheldert de doelstellingen en maakt de maatschappelijke proces sen duidelijk, en helpt zo de ver vreemding terug te dringen Maar. voegt Lubbers eraan toe. meer aandacht voor het facettenbe leid bij investeringen kost geld En ook humanisering van de arbeid kost geld. evenals het eerlijker ver delen van arbeid door bijvoorbeeld vervroegde pensionering in die be drijfstakken waar sprake is van in ternationale overcapaciteit, zoals scheepsbouw, Ijzer- en staalindus trie, textielvezels. Daarom vindt Lubbers dat er geen ruimte meer is voor loonsverbetering, alleen nog voor prijscompensatie De loonpost incidenteel van 1,5 procent bevat dan voldoende ruimte voor aan dacht voor het facettenbeleid. voor een betere kwaliteit van de wel vaart. In coupures van f 1 000.- ol f 10 000.-. Aan toonder. Loopti|d 5 jaar Hoofdsom plus rente is ook eerder opneembaar: opklim mend van 55/«% na twee taar tot 8V« na vijf jaar Volgens samen gestelde interest Verknigbaar bij uw adviseur voor verzekeringen ol belastingen en onze kantoren. Amsterdam.Sarphatistraat L 020 252525.tst.41 en 42

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 21