>eschikt politie straks over ntembaar meesterbrein? Verzet tegen benoeming Ten Brink duurt voort I deTijd deTijd deTijd deTijd Nog geen besluit over wensen lanqbouw annen tol vermaling wisumptie-aardappelen Nederland wil over Dollardhaven praten Hoe vaak moet ik't nu nog zeggen? Financieel Dagblad weer niet verschenen reede Kamer zou projekt moeten doormeten Handtekeningen voor vrijlating van Rus Georgi Vins Nieuwe richtlijnen voor straffen na rijden onder invloed Buskes, de rode preektijger De Gaay Fortman Heerlijk, helder Heineken. Herzberg terug in Israël Nouchka's Debuut "Weekblad DAG 12 MEI 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet 13 DRECHT/BREDA De politiekorpsen van tweeëntwintig en middelgrote steden in Nederland maken gebruik van natische surveillanceplanning. Dat zal bitter weinig men- ets zeggen. Toch hebben zij er zijdelings over kunnen lezen berichten over de heibel die is ontstaan over een bij de ■rdamse politie voor de registratie van verdachten in ge- zijnd meldingsformulier. De automatische surveillance- ilng en het door de Rotterdamse hoofdinspecteur B. D. ,a gewraakte formulier hebben op zich zelf niets maar in r verband alles met elkaar te maken. Dat verband is de aatisering van vitale onderdelen van het politieapparaat. Barend Mensen i oefende kritiek uit op het feit t het door hem bedoelde formu- gevens moeten worden inge- ie als discriminerend, ja zeis Kch te beschouwen zijn. Zo forden aangegeven of een ver bijvoorbeeld woonwagenbe- invalide. gluurder, homofiel lie is. Ook moet worden aange- I Iemand jood, neger, Moluk- geuner. Antilliaan, Noordafri- if blanke is. Kalma sprak over irraulier dat gebruikt wordt e automatisering van de her- igsdienst. Dat is een van de itomatiseringsprojekten die in itie-apparaat ontwikkeld wor- let tweede is de automatise- de meldkamer, het eerste de atische surveillanceplanning. men bij de politie eigenlijk ït doen? Dat zullen velen zich en na kennis te hebben geno- an Kalma's kritiek en van de over de automatisering van 5P-kamerlid Van der Lek aan nisters van binnenlandse Za- van justitie. Het antwoord op raag is eenvoudig: men is bezig iparaat te perfectioneren door Ic te maken van computersys- die la minute bepaalde voor »ek, opsporing en preventieve lamheden benodigde gege- kunnen produceren. Een ande- lag is hoever men met die gege- - vooral als het persoonlijke effen gaat. Daar is moeilijk loort op te geven. •zelig 1 verleden is wel gebleken dat eide en door buitenstaanders controleren computerbestan- e dan ook nog met allerlei „magnestische opslag" van gegevens gekoppeld kunnen worden, griezelig worden gevonden. Men wil er haring of kuit van hebben en op zijn minst weten hoe en onder welke reglementering ze gehanteerd wor den. Over het gehel automatiserings- projekt van de politie is tot dusver weinig meer bekend dan wat de mi nister van binnenlandse zaken er in een brief (van 14-11-75) aan de Twee de Kamer over meedeelde en wat er sindsdien in politiebladen over toepassing en mogelijkheden is ge schreven. Minister De Gaay Fortmans mededelingen kwamen hoofdzakelijk neer op de organisatie van de automatisering, die dus om vat: de surveillanceplanning, de meldkamer en de herkennings dienst. De eerste twee vallen onder zijn verantwoordelijkheid, de derde resoorteert onder de minister van justitie. Het project surveillance- planning is sinds een jaar operatio neel. Het meldkamerprojekt is tot dusver in ontwikkeling in Amster dam, Rotterdam en Den Haag. Auto matisering van - de herkennings dienst is een projekt waarmee men al jaren bezig is in Amsterdam en sinds kort ook in Rotterdam. Het (oppervlakkige) verschil is dat Amsterdam is aangesloten op het computercentrum in Apeldoorn en het Rotterdamse, evenals de surveil lanceplanning in de tweeëntwintig gemeenten, op dat in Heerlen. Van tevoren De surveillanceplanning stelt de po litie in staat aan de hand van statis tische, in de computer opgeslagen gegevens vooraf uit te maken hoe veel mankracht en materiaal wan neer en waar moeten worden inge zet. Als in een stad bijvoorbeeld op een bepaalde plaats en op een be paalde tijd incidenten plegen voor te komen dan kan men die als het ware van tevoren plannen en maat regelen nemen. Ook in dit project worden voor het verzamelen van ge gevens formulieren gebruikt. 'Ras' Volgens de minister betreffen de ge gevens die daarop worden vermeld alleen tijd en plaats en nog wat zakelijke dingen. De praktijk is ech ter dat er ook een kolommetje rasJ type op staat en moet even goed worden ingevuld. Over dit formulier heeft Van der Lek zijn vragen ge steld. Vrijwel gelijktijdig bracht de Rotterdamse hoofdinspecteur Kal ma het formulier in de openbaar heid dat gebruikt wordt voor de automatische herkenningsdienst in Rotterdam. Dat formulier is hele maal in strijd met wat nog leuk kan worden gevonden. Vermeden Natuurlijk pas een nuchtere beoor deling: het is uitsluitend bedoeld voor intern gebruik, in eerste instan tie voor opsporingswerkzaamheden. Het moet er aan meehelpen de kring van voor een misdrijf aan te kijken verdachten te vernauwen zodat de dader sneller is te vinden. Een woordvoerder van de Rotterdamse politie zei dat het in feite niets te maken heeft met het opmaken van een proces-verbaal, zoals Kalma zou hebben gesuggereerd. Een hoofdin specteur van een ander politiekorps zei ons er geen enkel gevaar voor iemands persoonlijke belangen in te zien, temeer niet omdat ongetwij feld ook voor de in dit kader verza melde gegevens de wet op de justi tiële documentatie geldt. Maar de voor de automatisering verantwoor delijke ministers hebben inmiddels toch wel laten weten dat een stan daardformulier is ontworpen waar op ongewenste kwalificaties en dis criminerende aanduidingen zorgvul dig zijn vermeden. Ze zeggen er niets over dat ook het formulier voor de surveillanceplanning zal worden gekuist. Dat is overigens niet het enige. De heer N. Garritsen, die zich gron dig in deze materie heeft verdiept nadat de PSP-afdeling Breda was opgeschrikt door een kr an te bericht over deelname van de Bredase poli tie aan een groot automatiserings project. vraagt zich af onder wiens controle dit alles eigenlijk valt. De doelstellingen van bijvoorbeeld de meldkamerautomatisering zijn op zich zelf goed. zij ontlast het perso neel en maakt een efficiënter en sneller gebruik van mankracht en materiaal mogelijk. In het kader van dit project is het mogelijk zgn hulpbestanden te raadplegen. De minister noemt er in zijn brief zeven, te gebruiken bij rampen als grote branden, de benadering van een ge bouw bij stil alarm enz. Nog te bevatten Maar er zijn ook andere mogelijkhe den. Men wil een koppeling met het kentekenregister in Veendam, men wil het opsporingsregister op het meldkamerproject aansluiten. Dat zijn twee hulpbestanden die niet op het lijstje van de minister voorko men. Voorts is men bezig de verkeer songevallenregistratie te koppelen. Daar behoeft men al komen daar wel persoonlijke gegevens aan te pas op zichzelf in het geheel niet tegen te zijn. Maar als dat allemaal kan kunnen er meer dingen en wie houdt dat in de hand? In de politiebladen hebben voor beelden gestaan van tot stand te brengen koppelingen van gemeente lijke computers, personen- en goe derenbestanden. De artikelen daar over zijn geschreven door mensen, die op het ogenblik actief zijn in de automatisering, zegt de heer Garrit sen. Wie kan straks nog bevatten hoe het allemaal in elkaar zit? Wie kan nog overzien wat er mee ge beurt? Wat tot dusver naar buiten is gekomen noemt hij zeer onvolledig. De doelstellingen kunnen allemaal eerbaar zijn, het belang van het volk kan er ten volle mee zijn gediend, een gerechtvaardigde eis is dat het automatiseringsproject in zijn ge heel moet kunnen worden doorzien. Er moet daarenboven niet pas aan reglementering worden gedacht als de systemen ontwikkeld zijn en er in theorie misschien wel, maar in de praktijk geen greep meer op te krij gen is. In elk geval is het zo dat nu al verder wordt gegaan dan de minis ter in zijn brief heeft aangeduid. Daarom zou het project naar de Tweede Kamer moeten worden ddorgespeeld om eens grondig te worden doorgelicht. -H- Bij de Moerdijkbrug op Rijksweg 16 j i ÏÏÏSSiFÏÏÏ Van der Stee wil eerst; discussie in ministerraad DEN HAAG Minister van dejr Stee (landbouw), heeft nog geen besluit genomen over financiële wensen, die het landbouwschap hem heeft voorgelegd na deteleurstellende verhoging van de landbouwprijzen door „Brassier. De bewindsman wil eerst in de ministerraad een discussie over de wensen van land- en tuin bouw. j ren een enorme verkeerschaos ont staan toen een tankauto met butagas kantelde en werd aangereden door een vrachtauto met mammoetkraan en een personenbusje, waarvan de bestuurder om het leven kwam. Aan beide zijden van de Moerdijkbrug ontstonden kilometerslange files. Op de foto de zwaarbeschadigde kraan die de weg volledig blokkeerde. DEN HAAG Minister Van der 8toel krijgt vanmorgen om tien uur op het ministerie van buitenlandse zaken ruim 60.000 handtekeningen aangeboden, welke zijn verzameld voor de vrijlating van de Russische Baptisten predikant Georgi Vins. De handtekeningen worden over handigd door de CHU-senator Piket, en zijn het resultaat van een actie van de comités ds. Geordi Vins en vrijheid voor vervolgden. Beide co mités posten sinds maandagmorgen bij de Sovjet-ambassade in Den Haag. Tot en met zaterdag willen de demonstranten op deze wijze de aandacht vestigen op het lot van talrijke christenen in de Sovjet-Unie die in strafkampen en verbannings oorden verblijven vanwege hun geloof. Drs. P. Bukman, voorzitter van h& landbouwschap, deelde dit gisterefc mee na een gesprek met de minister „Wij hebben aangedrongen op een zeer spoedige beslissing over oixst wensen", aldus Bukman. De prijs verhoging voor landbouwprodukten. die de EG-ministerraad heeft vastgesteld, valt voor Nederland ci*- ca 350 miljoen gulden te laag uij. zegt het Landbouwschap. Het wil nü een lastenverlichting voor de Nedet landse agrariërs, verbetering van df concurrentiekracht en sociale maat regelen. waaronder „maatregelen dië de inkomens ondersteunen". „WS hebben de minister verteld, dat wi de wens van BTW-verhoging lateri vallen", aldus de heer Bukman Dè minister had op die wens afwijzend gereageerd. De maatregelen die heft. landbouwschap bepleit, moeten INDAM De aardappelmeelindustrie, zowel het coöperatie- fcneern Avébé in Veendam als de particuliere onderneming pklijke Scholten-Honig, overweegt dit jaar een voor- icampagne op te zetten met overschotten consumptie- pppelen. Dit om hun tekort aan grondstof, veroorzaakt door kleine fabrieksaardappeloogst en van de afgelopen twee t enigszins goed te maken. pébé is het principebesluit ge- fc Men onderzoekt daar nu lel consumptieaardappelen er Jcbaar zijn en hoe geschikt de itijn voor verwerking tot aard- neel. Leidt dit onderzoek tot rfinitief besluit om de campag- beginnen. dan zal deze zich itend afspelen in de fabriek te Veendam. Volgens Avébé de aardappelhandel op deze igne aangedrongen. (ANP) De beschuldiging et Nederlands Maritiem Insti- dat de Russen hun han- loot op een onevenredige wijze ten uit te breiden om daarmee iverheersende positie in de we- sheepvaart in te nemen, wordt de Russen „schromelijk over- n" genoemd. toofd buitenlandse betrekkin- an het Russisch ministerie van ivaardij Igor M. Averin zegt, r geen enkele reden is de Wes- wereld te waarschuwen voor verovering van de zeehan- Dutes door Rusland en andere turopese landen. Koninklijke Scholten-Honig heeft plannen om in Nederland con sumptie-aardappelen te gaan ver werken laten varen. Eerst dacht men dat hier nogal wat van deze aard- apppelen over waren, maar bij nader inzien blijkt dat volgens de directie nauwelijks het geval te zijn. Wel heeft men nu nog plannen aardappe len te gaan verwerken in het bedrijf te EÈhlichhëim, in Duitsland nabij Coevorden, en/of te Haussimont tus sen Troyes en Chalons in Frankrijk. Dat kunnen Duitse en/of Franse aar dappelen zijn, eventueel aangevuld met Nederlandse. Contracten zijn reeds opgemaakt. Geen idee Schattingen van aardappel- overschotten in Nederland en Euro pa hebben de beide ondernemingen nog niet. Ook het Produktschap voor Aardappelen kan ze niet geven: veel hangt er van af hoe vroeg of laat de nieuwe aardappelen beschikbaar komen en de oude uit de con- sumptiemarkt verdringen. En dat hangt weer af van het weer in diverse landen. Van een verslaggever AMSTERDAM Er zullen spoedig nieuwe richtlijnen komen voor de door de officieren van justitie te eisen straffen, die overtreding van artikel 26 van de wegenverkeerswet (het rijden onder invloed van alco hol). Dit heeft de Amsterdamse pro cureur-generaal, mr. J. F. Hartsui ker, meegedeeld. Deze nieuwe richtlijnen zullen een ruimer gebied bestrijken dan de richtlijnen die de vijf procureurs generaal in november 1974 uitgaven, toen een wetswijziging van artikel 26 van de WVW van kracht werd. De destijds door de vergadering der vijf procureurs-generaal uitgegeven richtlijnen, gelden uitsluitend voor de overtreding van artikel 26 lid 2 en zijn alleen van kracht voor zover het bloed-alcoholgehalte ligt tussen de 0,5 en 1,5 promille. vporal ten goede komen aan de sec toren. waar de financiële problemen het grootst zijn: de melkveehouderij en de akkerbouw in de veenkoloniën, „pe minister kan op een groot aantal punten wel met ons meedenken De beslissing is. zei hij echter, een zaak van de ministerraad", aldus Buk man Hij hoopt, dat volgende week zekerheid bestaat over het inwilligen van de wensen. Emden rekent op uitvoering project Van een onzer verslaggevers ASSEN De Dollardhaven die Duitsland bij Emden wil bou wen, zal nog onderwerp van gesprek moeten zijn tussen Duits land en Nederland. Dit zei gisteren drs R. J. Eysink Smeets, plaatsvervangend directeur regionale economische politiek van het ministerie van economische zaken. „Bij het Eems-Dollard verdrag van 1960 is de kwestie met de landsgrens niet geregeld maar er is wiel afgespro ken dat er goed overleg zou worden gepleegd zoals dat tussen nabuur landen behoorlijk is", aldus de heer Eysink Smeets. Hij en ook dr. Hel mut Wachter van de Duitse ambas sade in Den Haag wilden echter niet te diep ingaan op deze kwestie. In Emden wordt echter al zonder meer gerekend op uitvoering van het pro ject, dat een miljard gulden gaat kosten. De bondsregering heeft toe gezegd 435 miljoen gulden (bijna de helft) te zullen betalen. De deelstaat Nedersaksen moet tets meer betalen. Hoewel de Duitse pers meldt dat deze zaken al vaststaan, is volgens dr. Wachter de zaak alleen nog maar technisch rond. Er zal ondermeer met Nederland nog worden gespro ken over de grenskwestie in het Eems-Dollardgebied, over het milieu (Nederland ziet de Dollard als na tuurgebied) en ook over de sociaal- economische gevolgen met betrek king tot de nog Immer lege Eemsha- ven bij Delfzijl. De Duitse Dollardhaven, die iets gro< ter wordt dan de Eemshaven, is eed f van de knelpunten op een inventarii satieüjst die is opgesteld door eeii Duits-Nederlandse werkgroep. D^ afgelopen twee dagen vond in Asset j overleg plaats tussen de ministeriep van economische zaken in Den Haas t en Bonn over de sociaal! i economische aspecten van het regio» t nale beleid. Het is de bedoeling da$ de vorig jaar april gestarte j werkgroep nog voor het eind van diq jaar komt met een grensoverschrij- dend actieprogram, waarin tevenji i beleidsaanbevelingen worden ge- daan. Het gaat om een experiment 1 dat volgens de heer Eysink Smeets nieuw is in Europa. Indien het slaagt, zal het een vervolg krijgen in het grensgebied van Limburg met Duitsland zowel als België. Met de j Belgen ls hierover inmiddels al con tact gelegd. (ADVERTENTIE) Dominee J.J. Buskes. weerbarstig christen, hardhekkig non-conformist. lastig bondgenoot. Wil even graag christen zijn als socialist maar verbindt die woorden niet graag met elkaar. Een interview van Ton Oostveen, over leven en dood. geloof en ongeloot, Christus en Marx en de politieke boodschap van de bijbel. r Herman van Run in gesprek met de demissionaire minister van binnenlandse zaken Een begaafd verteller over het einde van het kabinet, de verkiezingsstrijd, zijn verleden en zijn naar hij hoopt nog lange toekomst ADVERTENTIE Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het perso neel van het Financieel Dagblad heeft gisteren niet voldaan aan het verlangen van de heer H. Sijthoff naast de krant van die dag, ook de niet verschenen editie van dinsdag nog te maken. Met name de grafische bonden vonden dat onverantwoord. Er zou veel te veel overwerk voor verricht hebben moeten worden. Deze afwijzing belette de algemeen directeur van Hendrik 81Jthoff Fi nanciële Bladen B.V. die het Finan cieel Dagblad met een oplage van 21.000 uitgeeft, niet te reageren op het door het personeel gestelde en gisteren om vier uur aflopende ulti matum. Hij ging voorshands niet in op het verzet tegen de benoeming van de heer H. ten Brink tot direc teur. Vla zijn raadsman, mr. L. van Vollenhove, nodigde hij het ruim tachtig man tellende personeel slechts uit tot bijwoning van een 's avonds om acht uur te houden vergadering om „alle wrijfpunten" te bespreken Opnieuw ontstonden lange discus sies. Velen wilden niet praten. Zij vinden dat de benoeming van H. ten Brink gewoon ongedaan moet wor den gemaakt. De mildere opvatting was dat na het „open gesprek" de verantwoordelijkheid voor de regel matige verschijning van het FD al tijd nog op de directie zou kunnen worden afgeschoven. De stemming was minder emotioneel dan dinsdag. Toen veroorzaakte het nieuws dat directeur Richard (om wiens opvol ging per 1 september het conflict draalt) twee maanden eerder ontslag was verleend en feitelijk deze week nog zal vertrekken, zoveel deining dat de krant niet verscheen. zelf al tot de conclusie gekomen dat het FD de volgende dag weer zou moeten verschijnen. Als het conflict echter niet op bevredigende wijze Bed rei ffi Ti IT wordt opgelost, ligt de verantwoor- delijkheid daarvoor echter ln de eerste plaats bij de heer Sijthoff zelf." krant die onafhankelijkheid hoog in haar vaandel heeft staan." Geen opzet „Er was geen enkele opzet bij," aldus een lid van de redactie. „De redac teuren en het zetterijpersoneel wa ren door alle emoties eenvoudig niet bij machte de krant te maken. Het dreigement van de heer Sijthoff dat het niet of onregelmatig laten ver schijnen van de krant onherroepe lijk ontslag zal betekenen, hebben we dan ook maar naast ons neer gelegd. Dinsdag waren we namelijk Het zit het personeel bijzonder hoog dat de algemeen directeur met wie men tot dusverre via de directeur Richard en hoofdredacteur Metse- maekers een goede verstandhouding had. zijn beloften niet heeft gehou den en de heer Ten Brink als nieuwe directeur heeft voorgedragen. „Het gaat om drie dingen," aldus het re dactielid. „Ten eerste om de benoe mingsprocedure waar Je anno 1977 niet meer mee aan kunt komen, ten tweede om de benoemde en ten der de om de wijze waarop deze zich. zonder ook zelf eens te komen pra ten, laat binnenhalen." Al staat de „benoemde" op de tweede plaats ln het rijtje, het ls wel duidelijk waar de schoen wringt. Een lid van de redac tie: „Wie of wat de heer Ten Brink ls, weten we ln feite niet. Wat we wel weten ls dat hij een omstreden fi guur is. Alleen daarom al vinden wij het niet passen ln de sfeer van onze Het personeel zal op den duur nlet^ bereid zijn, of zich gedwongen voe len, water in de wijn te doen. „Wij zien ln hem een bedreiging van het FD." De grafische bonden en de Ne derlandse vereniging van Journalis ten stellen zich achter het personeel. Ze ontkennen echter niet dat het een moeilijk conflict is, waarin voor bel de partijen maar weinig manoeu vreerruimte bestaat. „De Juridische basis is maar smal," aldus mevrouw Galama van de NVJ, „want er ls geen enkele wettelijke regeling die bij de benoeming van een directeur in spraak voorschrijft." Op enkelen na hebben de ongeveer 25 redacteuren van het FD zich dezer dagen gemeld als lid van de journa listen-vakbond. Slechts twee van hen waren georganiseerd. ZIJ hebben de advocaat mr. P. C. van den Hoek in de arm genomen. De om steun verzochte NVJ wilde omtrent haar taak echter eerst duidelijkheid. De vakbond zal nu met medewerking van de raadsman officieel voor de redacteuren van het FD opkomen Mr Abel Herzberg over de vele rijke maar vage beloften aan de vooravond van de verkiezingen j in Israel: 'De behoefte aan 'verandering' in dit land is zo gestegen, dat zich een nieuwe .partij heeft aangemeld die dit woord als voornaamste slogan in haar vaandel draagt 'Ik ben heus geen schatje op de set, hoor.' Regisseuse Nouchka van Brakel ('Ik ben de enige filmende moeder') over vrouwenfilms in het algemeen en Het Debuut in het bijzonder. Bon voor proefabonnement S wikin di Tijd vow 5 gulden. •dril: pints B Zonder postzegel renden iin de Tijd. «j Antwoordnummer 6. Amsterdam Belilmg ni ontvangst vin icciptgiro.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 13