In mei: blij met prei „Kunnen wij u helpen?" Nieuw! British Airways Businessman's Special naar Londen. Vertrek Schiphol 8.45. Aankomst Londen 8.45. Nederlandse tekst was tamelijk pittig Mengsel van koffie en surrogaat gaat vlot over toonbank Opzettelijke olielozing Der jaar bijna 5 miljoen ton rinses eatrix prins ;nlflaus China Vaak bij reinigen op zee Examen Frans leek gemakkelijker Ideaal om morgens vroeg in Londen te zijn. Bovendien directe doorverbindingen naar 11 Noord-Amerikaanse zakencentra. Prijs per half pond 2,95 ENSDAG 11 MEI 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet Foto onder: ier rookt prins Saus met enkele woners een jpje mee. Prei Is er het hele Jaar door. Omdat er zovele verschil lende soorten zijn. Er is win ter- zomer- en voorjaars- prel. De laatste is het lek kerste maar eind van de maand is het daarmee afge lopen. Dus nog even profite ren. Prei is al van oudsher bekend maar bij ons he laas wat verguisd. Keizer Nero bijvoorbeeld zong erg graag en hij smeerde zijn stem met sap uit prei. Of het de stem ten goede kwam is natuurlijk een vraagteken. Een weet is dat prei een hoog gehalte aan mineralen heeft (veel vita minen B en C). Toch is prei bij ons veelal een „bij komstigheid". Hij wordt ge bruikt om soepen een pitti ger smaakje te geven. Maar met prei valt zoveel meer te doen. Stengel Prei is een stengelgewas. Meestal wordt alleen het einde van de stengel, dat wit. of een beetje gelig, is, gebruikt. Als de groene bla deren licht van kleur zijn is het echter Jammer om ze weg te gooien. De prei moet voo>r gebruik eerst goed ge wassen worden, want er wil nogal eens zand of aarde tussen de bladeren zitten. Altijd het onderste bo dempje wegsnijden, want dat is hard. Behalve enkele lekkerbekken, die weten wat prei waard is (hij is nooit echt duur) rangschik ken we de prei toch tot de „laagstaande" groenten. Geheel ten onrechte. Prei met ham Prei met ham ls wel de meest bekende schotel. Maar ook asperges eten we met ham. Toch ls asperge een „koninklijke" groente en prei niet. Nog eens: ge heel ten onrechte! We heb ben nodig: 1 kg prei, wat boter of margarine, 100 gram geraspte kaas, ietsje citroensap. Dit voor de prei. We geven erbij: aardappel puree en 100 gr. (of meer) gekookte ham. Wie wil kan er béchamelsaus bijgeven, maar een botersausje doet het ook. Snijd de schoonge maakte prei in dikke schij ven. Doe ze in de pan met zoveel water dat de groente eronder staat en laat ze op een zacht vuurtje gaarko ken. Als de stukken gaar zijn worden ze in een plakje ham gerold en in een oven vaste schotel gezet. De aar dappelpuree er omheen gar neren en de geraspte kaas erover strooien. Wachten tot de kaas in de oven ge smolten is en de puree een bruin korstje gekregen heeft. Dat is het meest ge bruikte recept voor prei. Maar van prei kan ook een heerlijke stoofschotel ge maakt worden. Die willen we liever tot de winter be waren. We kunnen die „ge wone" prei ook een „onge wone" naam geven. Dat is dan: Vichyssoise Vlchyssolse is een preisoep, die een echte maaltijdsoep is. Drie grote preien zijn er voor nodig, 3 aardappelen (in plakjes gesneden), 1 bouillontablet vlees- of kippebouillon 1 ui, 4 dl. melk of room, wat Worces- tershiresaus en een beetje slagroom. Natuurlijk ook wat zout en peper. Was de gesneden prei en ui en laat ze uitlekken. Snijd de aar dappelen in plakjes en laat alles samen ongeveer 15 mi nuten zachtjes koken, of be ter: trekken. Doe dan het bouillonblokje met liter water erbij. Laat alles goed gaar worden. Dan wordt de hele zaak door een zeef ge wreven. Dat doen de Fran sen bij voorkeur altijd met hun groentesoep. Groentes tukjes, zoals wij die in de soep hebben, treft u in Frankrijk zelden aan, en Vi chyssoise is een Franse soep. Maak de soep af met zout en peper, laat hem af koelen en meng dan de room en de slagroom er doorheen. Als de soep hele maal koud is, afgedekt in de koelkast zetten en ongeveer l'A uur laten staan. Doe de soep in koppen en garneer met wat peterselie. een snuf suiker. Snipper de prei heel klein. Snipper ook een paprika fijn; twee uien eveneens, strooi er wat bies look bij en wat merikswor- tel, die in een potje klaar te koop is. Hak er twee of drie eieren in en het slaatje ls klaar. Wel pittig, maar fris. Ook voor rauwkostsalade is prei erg geschikt. Past goed Prei en tomaten passen erg goed samen. Neem een pond tomaten en fruit die (zonder velletjes) in 30 gram boter. Twee kg prei, die in stukjes gesneden is, erbij Slaatje Ook als salade valt prei niet te versmaden. Maar het ge wone slasausje aan. zoals u gewend bent Olie, azijn, wat melk, peper en zout en doen en alles zachtjes laten frul ten. Het duurt ongeveer 25 minuten voor alles gaar is. Wel even af en toe roeren. Wat gehakte bieslook er over strooien en er gebak ken krielaardappeltjes bij geven. Gevulde tomaat met stukjes prei gaat ook heel goed samen. Snijd het kap je van de tomaat, hol hem uit. Laat de heel klein ge sneden prei gaar koken, vul de tomaat er mee en strooi er parmezaanse kaas over heen. Wie het liever niet koud wil, kan de tomaten in de oven zetten tot de kaas smelt. Brood Prei op brood. Geen alle daagse broodbelegging. In Zuid-Afrika eten ze dat. De stukjes prei koken en laten uitlekken. Daarna even bakken in boter of margari ne. Sneetjes brood rooste ren en de warme prei als belegging erop doen. Bles- look of kaas erover strooien. Voor de tekening bij deze •ethoek heeft Marieke Stafleu gezorgd. Simpkins an een verslaggever BLO Tankers lozen Jaar- |ks met opzet vier tot vijf mil- ien ton olie op zee. Door plakken met tankschepen oomt per jaar echter niet eer dan twee- tot driehon- Jerdduizend ton olie in het wa ter. In vergelijking met de op zettelijk geloosde hoeveelhe- len olie, valt de hoeveelheid lie die onlangs op het boorei- and Bravo op de Noordzee rijkwam (20.000 ton) in het iet. tee cijfers werden gisteren be- lendgemaakt door Erling Naess, oorzitter van de Internationale or ganisatie van onafhankelijke tank eigenaren, tijdens een scheep vaartcongres in Oslo. Naess noemde het een grof schandaal dat zulke grote hoeveelheden olie opzettelijk worden geloosd. De lozingen geschie den meestal wanneer een tanker moet worden schoongemaakt, het geen vaak op zee gebeurt omdat de havens veelal onvoldoende zijn uit gerust. Volgens Erling Naess moeten er meer schoonmaakstatlons komen en moet het lozen van olie op zee worden verboden. Het valt echter niet te verwachten dat de internatio nale maritieme organisatie IMCO vóór 1978 een resolutie van deze strekking opneemt De Verenigde Staten zullen overi gens niet wachten op eventuele maatregelen van de IMCO ter be scherming van de zee tegen ongeluk ken met olie. De Verenigde Staten wil nog deze zomer verplichten dat tankschepen die Amerikaanse ha vens aandoen, zijn uitgerust met extra beveiligingsapparatuur om het risico op een aanvaring te verminde ren. Ook zullen nieuw gebouwde tan kers moeten zijn voorzien van een dubbele bodem. Robert Blackwell, onderminister van scheepvaart van de Verenigde Staten, zei gisteren in Oslo dat de situatie thans zo ernstig is, dat niet langer kan worden ge wacht met strenge controle op olie tankers. „Die mol volgt me als een hond ADVERTENTIE door Henri Kruithof ROTTERDAM De eindexamenkandidaten HAVO kregen gisteren een pittige Nederlandse tekst voorgelegd, waarover een twaalftal vragen beantwoord moesten worden. De tekst was ontleend aan „Het verlangen naar almacht" van K. L. Poll en ging over de vraag of we nu wel of niet kunnen spreken van grote sociale veranderingen in de afgelopen 25 jaar. Onder de titel „1950-1975: Van 2CV naar 2CV" probeert Poll dui delijk te maken dat we in het derde kwart van deze eeuw een betrekkelijke rust hebben gekend ten opzichte van de eerste twee kwarten. Een leraar Nederlands op de Mar-, nix-HAVO in Rotterdam vindt met name de laatste vraag pittig.' De leerlingen moesten uiteenzet ten hoe de titel de hoofdgedachte weergeeft. Reacties van enkele leerlingen deden echter het tegen deel vermoeden. Zij vonden het nogal duidelijk: de titel geeft aan dat er in 25 Jaar niets veranderd Is. Met de tekst van Poll op zich hadden de leerlingen meer moei te. „Een rare tekst", zei een van de leerlingen en dat kan lk mij wel voorstellen. Poll haalt namelijk een veelheid van voorbeelden san, waarmee hij wil aantonen dat de veranderingen die wèl heb ben plaatsgevonden niet van erg essentiële aard zijn. Deze voor beelden lopen heel erg uiteen, hetgeen bij de kandidaten ver warring kan hebben gewekt Frans Gistermiddag hadden de HA- VO-eindexamenkandldaten het jets gemakkelijker, tenminste zo leek het. De leerlingen die Frans jn hun examenpakket gekozen hadden, kregen een vijftal tekstjes voorgelegd, waarover ze zogeheten meerkeuzevragen moesten beantwoorden. Volgens Ida Huljssoon, lerares Frans aan de Rotterdamse school, was met name de eerste tekst knap moeilijk, maar waren de overigen goed te doen. ZIJ was het overigens niet erg eens met de keuze van het eerste tekstje. In de titel kwam namelijk het woord „recensements" voor, hetgeen zo moeilijk ls dat het al direct onder de tekst vertaald moest worden. Hierdoor wist iedere kandidaat onmiddellijk dat het stuk over volkstellingen ging. De leerlingen waren het over het algemeen aardig met hun lerares eens. In het eerste tekstje waren de meeste fouten gemaakt. De mannelijke kandidaten hadden het echter ook wat moeilijker met een stukje tekst over de mode in Rusland. Meisjes leken het hier wat gemakkelijker mee te hebben dan de Jongens. Bert. een kandi daat die vorig Jaar was gezakt, over het eindexamen Frans. „Het was gemakkelijker dan vorig Jaar". Diezelfde Bert deed overigedns nog een aardige ontdekking. Als Je de Juiste antwoorden, die wor den aangeduid met de letters A, B, C of D achter elkaar zet. kun Je daaruit niet een keer de combina tie CDA halen. Toeval of opzet? ARNHEM In de winkel» van Theeko te Arnhem, Nijme gen en Venlo wordt sinds korte tijd een artikel verkocht dat voor éénderde bestaat uit koffie en voor twee derde uit peulvruchten. Een halfpondpak kost tweeguldenvljfenne- gentig. De reacties zijn nogal uiteenlopend, maar het pro- dukt gaat vlot over de toonbank, zodat men bij Theeko de Indruk heeft dat velen het alternatieve pakje troost wel weet te waarderen. Deze 08.45 vlucht is een belangrijke uitbreiding van onze dienstregeling Schiphol-Londen: 08.45 I5.I0 1055* 1720 12.10 19.30 025 2015 Alleen op werkdagen [TriStar] Men wil bij Theeko, die speciaal zaken drijft in zuidvruchten, no ten, thee en koffie en die zeil koffie brandt wel kwijt dat het artikel voor twee derde uit peulvruchten bestaat. Welke soorten gebruikt worden, deelde men niet mee. „Keukengeheim", is het antwoord. Het idee om met een produkt te komen, dat deels uit koffie deels uit peulvruchten bestaat, is van de bedrijfsleider van Theeko- Venlo, de heer P. Pas. Hij dacht daarbij aan de „koffie", die in de jaren 40-45 en dadelijk na de oor log werd gedronken. Van dat sur rogaat bestonden enige versies. Na veel geëxperimenteer meent men het recept gevonden te heb ben voor een soort, dat ter vervan ging van onvervalste koffie aan vaardbaar werd geacht. Om het gemengde artikel onder het publiek te krijgen, geeft Thee ko van tijd tot tijd gelegenheid kosteloos met het produkt te ko men kennismaken. Vooral aan vankelijk waren de opvattingen over de smaak nogal verschillend. Sommigen moeten het alleen al niet omdat ze eens dergelijke kof fie ten gevolge van de Duitse be zetting hebben gedronken. Ande ren proeven dat het geen zuivere koffie is omdat ze weten wat hun wordt voorgezet. Weer anderen echter blijken er wel tevreden mee, helemaal wanneer ze zich realiseren dat echte koffie naar een prijs van zeven gulden per half pond snelt. BIJ Theeko zegt men overigens dat het mogelijk van tijdelijke aard zal zijn. „Op langere termijn komen de prijzen misschien zo dicht bij elkaar te liggen dat het geen zin meer heeft een melange van koffie en peulvruchten pp de markt te brengen". Vpor Informatie enrcwntenngcn hunt utwtchtbqj uw UIA rtabursau of bqBrifahAirwayv Akkoord over wijziging van woonwagenwet Van onze parlementeredactle DEN HAAG De Eerste kamer is akkoord gegaan met de wijziging van de woonwagenwet. ondanks fel le kritiek van met name de WD- fractie op „het bureaucratische be- dllzuchtlge woonwagenbeleld" van het ministerie van CRM. Door de wetswijziging stapt de over heid weer af van de gedachte van regionale woonwagenkampen, en gaat men weer over tot de mogelijk heid van gemeentelijke kampen. CRM-ralnlster Van Doorn hekelde in de Eerste Kamer de passive opstelling van de gemeenten tegen over de woonwagenbewoners. Hij vond de gemeenten niet voldoende willig tegenover de woonwagen kampen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9