EEN MOOI AANBOD VOOR SLECHTS 1250 SIMCA Persoonlijke brief aan Prins kwam bij een ochtendblad terei Overweldigend succes von Karajan in Wenen KUNST Natuurschilder Henri Kley overleden SIMCA1100:9 MODELLEN TUSSEN ZO N tl EN 15 MILLE. Defresneprijs voor Chileense kunstenaars Jones, schrijver van From here to eternety' overleden Bezetters fabriek willen snel besluit over steun overheid Rooie Vrouwen verbaasd Terug na dertien jaar Een genre apart WOENSDAG 11 MEI 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet Nu is het voor Simca 1100 liefhebbers De Simca 1100 LX Special. Een mooie erg interessant om bij hun Chrysler/Simca auto voor een hele mooie prijs. Simca 1100 dealer binnen te stappen. Want liefhebbers, haast u naar uw naast alle, toch al aantrekkelijke, dealer, want we kunnen maar Simca's 1100 is er nu een beperkt W ran 1250 LX Specials leveren. Dus stap aantal in bijzondere uitvoering. J SJ1100LX vandaag nog bij ons binnen. Voor informatie, proefritten of gewoon een goed gesprek over auto's bent u altijd welkom ra bij uw Chrysler/Simca dealer. En omdat er in Nederland meer dan 350 Chrysler/Simca dealers zijn gevestigd, is er altijd wel één in uw buurt E3 door Jac Lelsz LOENEN (Veluwe) Op de leeftijd van 73 jaar is overleden de kunstschilder Henri Kley uit Loenen op de Veluwe. Hij was een van de markantste natuurschilders van Gelderland, wellicht zelfs van Nederland. Typerend voor hem is, toen hij een dag voor zijn heengaan naar het ziekenhuis moest worden vervoerd, Kley de ambulance-broeders verzocht hem maar liever naar de bossen te brengen. Dé&r zou hij het liefst van het leven afscheid hebben genomen. Maar dergelijke afwijkende verlangens passen niet in ons cultuurpatroon. Kley werd aan de T H. in Delft opge leid als Ingenieur, maar heeft als zodanig nooit gepraktizeerd. Hij wil de kunstenaar worden. Bij Netty Brouwer op de Koninginnegracht in Den Haag hield hij zijn eerste ten toonstelling. en deze werd geopend door zijn leermeester professor Huib Luns. Daarna zijn tientallen exposi ties gevolgd. hij een zeldzaam zwaar empètement toe Dat reliëf achtlge karakter, veelszins gepaard met een ongemeen kleurengeweld. maar soms met mo menten van grote verstilling, maak te zijn werk tot een genre apart. Zijn manier van werken is meermalen romantisch-expressionistisch ge noemd. Soms bevindt hij zich in het grensgebied met de abstractie. Hoewel Kley bijvoorbeeld ook veel Moeilijk de Deltawerken en de bollenvelden heeft geschilderd, was hij toch in de eerste plaats natuurschilder. Schil der van de Veluwse natuur, dat „wild en bijster lant". En schilder van de grootse, ongerepte natuur in de Scandinavische landen, waar hij minstens een dozijn maal doorheen reisde Overigens werkte hij ook in verschillende andere landen Meer dan een vriendelijk landschap je zocht Kley oerstaat, evenwicht. Een rechtschapen, ruig soort schoonheid. Als olieverfschilder past AMSTERDAM De Toneelgroep Sater heeft de Defresneprijs die zij voor het seizoen 1976- 77 heeft ont vangen, geschonken aan het centrum van Chileense kunste naars De onderscheiding met een geldbedrag van 2.000 gulden werd toegekend voor de produktle „Op komst en neergang van een Hol lands familiebedrijf", die door het gezelschap in het afgelopen seizoen op de planken werd gebracht. De Defresneprijs werd in 1956 inge steld als eerbetoon aan de beste regisseur van een toneelseizoen. In 1974 is de prijs herdoopt in een on derscheiding voor de beste voorstel ling. waarbij als extra criterium geldt, dat het stuk een maatschap pelijke strekking moet hebben. In „Opkomst en neergang van een Hol lands familiebedrijf" wordt een beeld geschetst van de geschiedenis van Van Doorne's Daf-fabrieken vanaf 1939 tot heden Het stuk ver oorzaakte enige deining doordat de rol van de Dal-directie onder de Duitse bezetting erin aan de orde kwam. De gebroeders Van Doorne zouden hebben gecollaboreerd met de Duitsers. Sater heeft de onderscheiding geac cepteerd. maar het geld werd over eenkomstig Saters maatschappelijk bewogen opstelling bestemd voor hulp aan Chileense kunstenaars. NEW YORK De Amerikaanse schrijver James Jones, auteur van o m „From here to eternity" en vele andere bestsellers, is maandag op 55-Jarige leeftijd in een ziekenhuis aan een hartaanval overleden. From here to eternity verscheen in 1951 en was het eerste deel van een trilogie over de tweede wereldoor log Jones was op het moment van zijn dood bezig met het derde deel Naar het boek werd een film ge maakt die al evenveel succes had In de tweede wereldoorlog was Jones militair, hij kreeg voor zijn ver diensten het „Purple heart" en de ..Bronze star" Kley was een religieus mens. hoewel in dogmatische zin niet scherp om lijnd. In zijn psalmboek werd de bladwijzer aangetroffen bij psalm 8, een psalm waarin de relatie tussen Schepper en het geschapene aan de orde wordt gesteld. In kunstenaars verenigingen werd hij nogal eens als moeilijk ervaren, maar aan zijn inte griteit is zelden getwijfeld. Hij was een groot individualist en tegelijker zeer sociaal-voelend. Aan kunstsubsidies („een soort her senspoeling"), studiereistoelage, contra-prestatieregelingen en dat soort dingen had hij het land. En liever stond hij een schilderij voor vijfentwintig gulden af aan iemand die er wezenlijke belangstelling voor had dan er duizend gulden voor te ontvangen van iemand, van wie hij vermoedde dat deze het meer als een belegging beschouwde. Eens bracht hij een comité in verlegenheid dat een doek van hem wilde aanbieden aan een plaatselijke autoriteit. Hij weigerde omdat de man op zijn ten toonstellingen verstek placht te la ten gaan. Tot degenen die meermalen een ex positie van hem bezochten, behoor de koningin Wilhelmina, die ook eni ge keren werk van hem heeft aange kocht. Henri Kley is gisteren naar zijn wens temidden van de kleinst denkbare kring van familieleden en kennissen in Dieren gecremeerd. Van een verslaggever ROOSENDAAL - De zestig bezet ters van de failliet verklaarde ra- menfabriek Technovum in Roosen daal hebben er vla een telegram bij de ministers Boersma en Lubbers op aangedrongen snel een beslissing te nemen over overheidssteun voor het bedrijf, zodat het kan worden over genomen door een potentiële koper. Volgens de bezetters dreigen er na melijk orders weg te vallen, waar door de overname in gevaar komt. Voor de verkoop van Technovum aan de nog onbekende gegadigde is een steunbedrag van ongeveer een miljoen gulden nodig. Tijdens de bezetting, die gisteren de achttiende dag inging, kan niet worden doorge werkt. omdat door het faillissement eigendomsrchten op een deel van het machinepark van het bedrijf zijn komen te liggen. Volgens bestuurder Hans Stehman van de Industriebond NKV komen aannemers in moeilijkheden door de stagnerende levering van de stalen en aluminium ramen, die bij Technovum worden vervaardigd. Hij deelde mee. dat de afnemers blijkbaar nog vertrouwen hebben in de bezetters, omdat geen van de lopende orders nog is terug getrok ken Om die reden ook vragen de industriebond NKV en de unie BLHP die samen de bezetting bij Technovum lelden, van de be windslieden om enige soepelheid te betrachten bij het toekennen van de benodigde overheidssteun Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Pijkei van de Merwe, voorzitter van de Rooie Vrouwen, is nogal verbaasd hoe een persoonlijke brief van de Rooie Vrouwen aan prins Bernhard, waarin men medewerking weigert te verlenen aan een collecte voor het Wereldnatuurfonds, letterlijk geciteerd kon worden in het dagblad De Telegraaf. „Van die brief zijn geen kopieën ge maakt. de enige doorslag zit hier in ons archief. Er moet dus wel een lek zitten op het secretariaat van de Prins. Ik vind het erg onaangenaam, dat een privé-brief zo. zonder dat je er iets van weet. terecht kan komen, bij de Telegraaf", aldus Pijkei van der Mérwe. Enige tijd geleden hebben alle bij de Nederlandse Vrouwenraad aangeslo ten organisaties een brief van prins Bernhard. als voorzitter van het We reldnatuurfonds, ontvangen waarin men verzocht werd voor een bijeen komst naar Soestdijk te komen. De bedoeling was dat hier inlichtingen gegeven zouden worden over een col lecte voor het Wereldnatuurfonds. waarvoor men hoopte een groot aan tal Nederlandse vrouwen te kunnen inschakelen. Op een algemene bestuursvergade ring heeft de Nederlandse Vrouwen raad gezegd, dat de aangesloten le den zelf maar moesten weten, wat zij met deze uitnodiging deden, maar dat men het wel vervelend vond. dat er. juist nu het weer eens c stukje onbetaald liefdadighei als collecteren ging, weer vrouwen gedacht werd De Rooie Vrouwen hebben j brief aan de Prins laten weU zij niets voelden voor het meet aan een collecte voor het Werf Hf tuurfonds. omdat zij een ins zijn, die alleen voor vrouwengC tiek werkzaam is. maar nief dieren. „Wij slaan alle uitnodiging! }|o deel te nemen aan acties af. w ze niets te maken hebben mei wenzaken. vandaar ook onze ring om aan de collecte va Wereldnatuurfonds deel te n aldus Pijkei van de Merwe WENEN Voor het eerst na 13 jaar is de veel bewonderde en benijde dirigent Herbert von Karajan weer met overweldigend succes in Wenen opgetreden. In 1964 besloot hij daar nooit meer te dirigeren wegens financiële moeilijkheden met de overheid. Hij was toen artistiek directeur van de Weense Staatsopera. Afgelopen zondag opende hij daar een reeks van negen voorstellingen met een uitvoering van Verdi's „II trovatore". Na afloop van de voor stelling heeft het sjieke publiek hem en de andere uitvoerenden ruim een half uur toegejuicht Velen van zijn bewonderaars hadden zich drie da gen voor de kaartverkoop begon in rijen voor de loketten opgesteld, voorzien van vouwstoelen en hete thee De hoogste prijzen waren 2000 Schilling (ongeveer 300 gulden) per plaats, maar op de zwarte markt werden zij tot 1.500 gulden per stuk verkocht Niet iedereen was blij met von Kara- jans terugkeer De klachten over ver spilling van belastinggelden voor dergelijke luxe uitvoeringen, waar voor de nu 69-jarige dirigent per avond een honorarium van 150.000 Schilling (ongeveer 22.000 gulden) krijgt, werden weer gehoord. En ter wijl het in avondkleding gestoken publiek genoot van de prestaties van beroemde sterren als Leontine Price. Christa Ludwig, l.uviano Pavarotti en Piero Cappuccili, werd er voor het gebouw een protest-demonstratie gehouden onder meer tegen de hoge subsidies (ruim honderd miljoen gul den) die naar de staatstheaters en in hoofdzaak naar de opera gaan. Von Karajan tussen zijn orkest en het enthousiaste publiek bij zijn eerste wederoptreden in Wenen. ll/nll/nm i-in KnnrH Schuifdak of radio Voorruit van gelaagd glas Radio-inbouwkit wisser en -wasser Halogeen koplampen Getint glas rachtige interieurbekleding Speciale kleurstrips

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 8