bonden en Washington lebben Rhodesië-plan Vlam in de pan? Trudeau van Canada: een aangeslagen leider Nieuwe uranium- smokkel faalde ezoek Young aan ÏZuid-Afrika onzeker. Zege Suarez verwacht Midden-Oosten leiders aanvaarden bufferzones nith moet in de zomer aftreden Paisley Jjrij gelaten Royal Nederland |fg nerikaanse VN-ambassadeur op safari Amerikaanse vrouwen willen vrij ,,La Passionaria" krijgt paspport Werkloosheid, inflatie en afscheidingsbeweging achtervolgen Canadese premier :NSDAG 11 MEI 1977 BUITENLAND Trouw/Kwartet 7 jjmil var jeorgi ASHINGTON/LOESAKA (Reuter, UPI, AP) Groot-Brittannië en de Verenigde Staten hebben :e Ne^en plan uitgewerkt voor een oplossing van de kwestie-Rhodesië. Premier Ian Smith en zijn blanke Ve' underheidsre gering zouden deze zomer moeten aftreden en plaats maken voor een overgangsbe- iaton ind dat het land naar volledige onafhankelijkheid in de loop van het volgend jaar moet leiden. zijn. STRAATSBURG (AP. Reuter) De Westduitse firma, die verantwoorde lijk was voor de 200 ton uranium die in 1968 waarschijnlijk naar Israël werd gesmokkeld, probeerde enkele maan den later een nieuwe lading verrijkt uranium te kopen. Deze poging is echter verijdeld door de Europese atoom-organisatie Euratom, zo zei gis teren de Europese commissaris voor energie, Guide Brunner, in het Euro parlement in Straatsburg. Toen de nieuwe lading uranium al op weg was naar West-Duitsland kreeg Euratom er lucht van, aldus Brunner. en werd de transactie verboden. Het bewuste bedrijf, Asmara Chemie, is drie jaar geleden failliet verklaard. Brunner zei verder niet te weten waar de 200 ton die in 1968 verdween is gebleven. De Israëlische geheim agent Dan Aarbei zou enkele jaren geleden aan de Noorse politie hebben verteld dat hij heeft meegewerkt aan vervoer van de uranium naar Israël. Dit werd ver voerd met een schip dat op weg van Antwerpen naar Genua spoorloos ver dween maar een jaar later onder een andere naam weer opdook. De Israe* liër was meedeelzaam om te bewijzen dat hij inderdaad een Israëlische agent was, zo zei in Oslo de voormali ge procureur-generaal Haakon Wilker. De agent werd in Noorwegen tot vijf jaar veroordeeld wegens medeplich tigheid aan moord op een Arabier die volgens Israël zich bezig hield met terrorisme. Dan Aarbei werd echter voortijdig vrijgelaten en woont nu weer in Israël waar hij het verhaal van de Noren als nonsens bestempelde. ok komt er een fonds van 5 miljard ilden voor de ontwikkeling van mbabwe (de Afrikaanse naam voor lodesiël. Blanken zouden met dit ld moeten worden aangemoedigd de overdracht van de macht aan zwarte meerderheid in Rhodesië blijven en mee te werken aan de 1JSW1 ibouw van het land. onden en Washington zouden vori- week vrijdag in Londen over stemming hebben bereikt over 17 in it plan- Volgens zegslieden zien de uuri merikaanse minister van buiten- erkiei ndse zaken Vance en zijn Britse jn gi nbtsgenoot Owen niets in een nieu- itie grondwetconferentie over Rhode- Een dergelijke bijeenkomst. m blank en zwart aan de tafel iscus^ten. mislukte vorige jaar in Genè- omdat de partijen het niet eens inden worden over het karakter m de overgangsregering, plaats van een conferentie zouden erkeiff Vereni&de Staten en Washington erken sis V! ELFAST (AFPIAP) - Dominee Ian i he aisley. een van de extreem protes- chev mtse stakingsleiders in Ulster, die [iradagmorgen door de Noordierse iïA\e werd gearresteerd, is in de ip van gistermiddag op vrije voe- ?n gesteld. Met hem zijn nog een tiental gearresteerden vrijgelaten, it Ver-De aanhouding van Paisley had tot ïamripote beroering in Ulster geleid. De Onder predikant werd gearresteerd toen rt voofhij weigerde een wegversperring te in ..Dfiaten afbreken in zijn woonplaats voo Ballymena. dubtx n De De meeste winkels en kantoren in ivonc Ulster waren gisteren open. Het dUPoor- en wegverkeer ondervond ook weinig hinder. Alleen in de be- angrijke haven van Lame in het loordwesten van Ulster werd niet ïwerkt. De staking waartoe Paisley iad opgeroepen om de Britten te t rm iwin&en naar protestants zelfbes- in Noord-Ierland terug te keren over het algemeen op een mistak ing uitgelopen. St. Ji 4 en 11 jdad ?nhe; toezicht op de gang van zaken in Rhodesië willen uitoefenen door twee vooraanstaande diplomaten te stationeren in de Zambiaanse hoofd stad Loesaka, of in Dar es Salaam (Tanzania). Voor Groot-Brittannië wordt dat volgens zegslieden in Lon den John Graham, die zich veel heeft beziggehouden met Afrikaanse zaken. Toezicht Vanuit Loesaka dan wel Dar es Sa laam zouden de Amerikaanse en Britse diplomaten overleg willen voeren met de verschillende zwarte bevrijdingsbewegingen in Rhodesië. Willen deze niet naar één van de twee hoofdsteden komen dan zullen de westerse functionarissen hen zelf opzoeken. In Salisbury zullen zij ver der praten met Ian Smith en verder met de Zuidafrikaanse premier John Vorster die grote invloed heeft op Smith en de staatshoofden van Rhodesië's zwarte buurlanden, de ..frontstaten". Vervolgens zouden Amerikanen overeenstemming tussen de ver schillende partijen willen vertalen in een nieuwe grondwet voor Rhodesië. Zodra de regering Smith is afgetre den moet volgens de Brits- Amerikaanse plannen het handels embargo tegen Rhodesië worden beëindigd, evenals de strijd tussen Rhodesische regeringstroepen en zwarte guerrillastrijders. „Er kan geen sprake van zijn dat de blanken na het vertrek van de regering Smith nog zeggenschap hebben over defen sie en justitie", aldus een zegsman. Tijdens het overleg in Genève was dit één van de breekpunten. De blan ken meenden dat in een overgangs regering landsverdediging en recht spraak in hun handen moesten blijven. Bloedbad Ondertussen gaat op het ogenblik de strijd tussen blank en zwart in Rho desië in alle hevigheid door. Rhode sische troepen zetten gisteren de achtervolging in van acht guerrilla strijders. die het bloedbad van maandag in Dabwa in het Ndanga- gebied hebben overleefd. Daar kwa men vrijdag in een hevig vuurge vecht tussen regeringstroepen en gu errillastrijders 35 Afrikaanse burgers om het leven, die letterlijk tussen twee vuren waren gekomen. Sommi ge van de guerrilleros, die ontkwa men, zijn gewond. Volgens de versie van de leger- woordvoerder in Salisbury gaven de guerrilleros in het dorp een politieke uiteenzetting voor de dorpsbewo ners. Toen Rhodesische regerings troepen het dorp naderden werden ze opgemerkt door een uitkijkpost van de nationalisten. Er ontstond een hevig vuurgevecht, dat zeven minuten duurde. De dorpsbewoners probeerden dekking te zoeken, maar na afloop van het vuurgevecht lagen in het dorp de lijken van 12 kinderen, 16 vrouwen en zeven mannen. Slechts één van de doden was een guerrillastrijder. 31 dorpsbewoners zijn gewond. ADVERTENTIE Geluk bij een ongeluk dat een brandpolis van Royal Nederland ook de kleinste brandjes blust verzekering maatschappij riv ru tr<* ABIDJAN (Reuter - UPI) De Amerikaanse VN-ambassadeur (f°5 Andrew Young is zijn reis door Afrika begonnen, terwijl nog geen jew< duidelijkheid bestaat over zijn omstreden plannen voor een ;and bezoek aan Zuid-Afrika. n K at o oun8 arriveerde in Abidjan, hoofd- ,s j tad van Ivoorkust, waar hij bespre ngen voert met Amerikaanse Ara- assadeurs in Afrikaanse landen. Hij eist daarna naar de Mozambikaanse oofdstad Maputo voor een bijeen- omst van de dekolonisatiecommis- e van de Verenigde Naties over •hodesië en Namibië. Volgens zijn Ten reisplan volgt dan een bezoek *n Zuid-Afrika. Ook bezoeken aan hana. en mogelijk Nigeria, staan olie °P het program «i lesluit Zu d-Afrikaanse regering heeft lm? j^ter een besluit genomen over wc '°ungs bezoek en dat aan Was- mt "ngton meegedeeld Anden dan ek<T®Jd verwacht is de inhoud van dat •«luit niet bekend gemaakt. Vorige 'eek liet minister van buitenlandse 'ken Botha weten dat Young met welkom was in Zuid-Afrika als hij geen verandering brengt in zijn be nadering van de Zuidafrikaanse au toriteiten. Young was uitgenodigd om een rede te houden voor een gehoor van studenten en zakenlie den. Hij was ook van plan om zwarte leiders te ontmoeten, maar hij had niet verzocht om een onderhoud met leden van de Zuidafrikaanse rege ring. Lessen Bij zijn aankomst in Abidjan zei Young dat er voor Zuid-Afrika moge lijk lessen te trekken zijn uit de strijd (om gelijke burgerrechten) in de Verenigde Staten ..Eén van die lessen is dat geweld geen middel is om problemen op te lossen. De pro blemen kunnen met een minimum aan bloedvergieten geregeld worden als het volk krachtdadig handelt". Amerikaanse president Jimmy Carter: LONDEN, PARIJS (Reuter, UPI, AP) President Jimmy Cartel van de Verenigde Staten heeft na zijn gesprek met de Syrische president Hafez Assad gezegd dat alle leiders uit het Midden Oosten met wie hij heeft gesproken, het algemene denkbeeld aanvaarden van bufferzones tussen Israël en zijn Arabische- buren. Amerikanen in de Santa Marta Acatitla-gevangenis in Mexico-Stad beschuldigen de Verenigde Staten ervan gevangenenruil met Mexico te vertragen. De vrouwen hielden daartegen op moederdag een protest. De foto werd door een gevangene gemaakt en gisteren de gevangenis uitgesmokkeld. MADRID (Reuter, AP) De opiniepeilingen in Spanje beloven de zittende premier Adolfo Suarez een overwinning bij de verkiezingen van 15 juni. De premier, die in de paar maanden dat hij aan het bewind is een groot vertrouwen heeft weten op te bouwen, besloot pas onlangs aan de stembusstrijd deel te nemen. Volgens een peiling in liberale blad El Pais kan de Democratische unie van het centrum (UCD) van Suarez rekenen op 19 procent van de stem men. Geen van de partijen zou bij de verkiezingen meer dan 20 procent behalen, zo blijkt uit de peiling, die verder laat zien dat 28,4 procent van de kiezers nog niet weet welk hokje zij 15 juni rood zullen maken. Uit El Pais blijkt verder dat de socialisten 12,5 procent van de stemmen zouden krijgen, de Volkssocialisten 5,1 pro cent en de commufisten 5 procent. De voorzitster van de Spaanse com munistische partij. Dolares Ibarruri, beter bekend als „La Passionaria", zal voor de verkiezingen naar haar geboorteland terugkeren. Zij woont op het ogenblik in ballingschap in Moskou maar heeft nu van de Spaanse regering een paspport ge kregen. „La Passionaria". zo ge noemd door haar emotionele oproe pen tijdens de burgeroorlog door de strijden tegen Franco, staat kandi daat voor het Spaanse huis van afge vaardigden. In een buitenwijk van Madrid is een lid van de extreem rechtse Fuerza Nueva bij een steekpartij die volgde op een politieke discussie om het leven gekomen. Volgens een ano niem telefoontje Is 'n 76-jarige ont voerde fabrieksdirecteur door rechts vermoord. Hij probeerde een lading explosieven die op zijn borst was vastgemaakt te verwijderen, met fa tale afloop. Carter zei dit na zijn terugkomst uit Genève in Londen Hij heeft reeds eerder in Washington met de aftre dende premier van Israël, Jitzak Ra bin. president Sadat van Egypte en Koning Hoessein van Jordanië. Car ter dacht aan een vredesleger dat gestationeerd zou worden in buffer zones aan weerskanten van toe komstige grenzen in het Midden- Oosten. Hij wilde niet ingaan op de vraag welke landen militairen zou den moeten leveren voor dit vredes leger. Inmiddels hebben de uitspraken van Carter in Jeruzalem voor enige ver warring gezorgd. Functionarissen deelden gisteren mee dat grenskwes tie samenhangen met de aard van de vrede en de grenzen die tezijnertijd erkend moeten worden. Israëlische leiders hebben altijd vast gehouden aan de uitlopers van de Golan- heuvels, van waaruit het noorden van Israël bestreken kan worden. Verschillende Israëlische kranten hebben de regering verweten veel te laat en te onzeker te hebben gerea geerd op aanwijzingen dat president Carter Israël zou willen dwingen tot concessies die voor de Arabische buurlanden aanvaardbaar zijn. Som mige kranten noemden Carter rond uit pro-Arabisch. Donderdag komt het Israëlische parlement bijeen en men verwacht dat de regering onder hevige kritiek zal komen te staan Ontmoeting Israëls minister van buitenlandse za ken Jigal Allon is gisteren naar Lon den vertrokken om daar te praten met zijn Amerikaanse collega Cyrus Vance. In Jeruzalem hebben functio narissen laten weten dat Allon er bij Vance op zal aandringen dat Israël wel degelijk het modernste Ameri kaanse wapentuig wil blijven ont vangen. Verder zal hij opheldering vragen over de gesprekken die Car ter gevoerd heeft met de Syrische president Assad Op zijn reis naar Londen deed Allon Parijs aan en ontmoette daar de president van Ivoorkust Houphouet Boigny. Deze heeft in januari al eens geheime be sprekingen gevoerd met Rabin Ook nu waren de besprekingen geheim en werd er na afloop niet meer gezegd dan dat de beide mannen elkaar aardig vonden. Houphouet Boigny treedt op als een soort bemiddelaar tussen de Israëli's, westerse leiders Arabische topfiguren en vertegen woordigers van de Palestijnse ver zetsorganisatie PLO. Hij staat met name op zeer goede voet met de Franse president Valèry Giscard d'Estaing. Gisteren heeft de PLO berichten te gengesproken als zou ze bereid zijn het bestaansrecht van Israël te er kennen. Faroek Khaddoemi. hoofd van de afdeling buitenlandse zaken van de PLO, noemde deze berichten „onjuist en ongegrond"en zei dat dergelijke kwesties op dit tijdstip prematuur zijn." Volgens de berich ten had de Sowjet-Unie Washington laten weten dat de PLO bereid was de resolutie 242 van de Verenigde Naties te aanvaarden in ruil voor erkenning van het recht op een Pa lestijns tehuis. Khaddoemi zei giste ren dat de resoluties van de 13-de Palestijnse nationale raad. welke in maart in Cairo bijeen was. „duidelijk en precies" waren. Hierin wordt de VN-resolutie 242 verworpen omdat „deze voorbij gaat aan het Palestijne volk en zijn onvervreemdbare rechten MELBOURNE (Reuter) De be sprekingen ter beëindiging van de staking van alle Australische luchtverkeersleiders zijn gisteren af gebroken zondt» dat resultaat werd bereikt. De 900 stakers zetten hun actie voort, zeker tot vrijdag Een nieuwe vergadering voor die tijd wordt niet waarschijnlijk geacht. De verkeersleiders willen hogere lonen. door Rimmer Mulder Bij de topconferentie in Londen van afgelopen weekeinde wist premier Pierre Trudeau van Canada toch nog even op te vallen: hij droeg een corduroy pak en moccasins. Het zijn details die herinneringen oproepen aan Trudeau's komeetachtige opkomst in de Canadese politiek tien jaar geleden. Als vrijgezel die aan formaliteiten het land had en menig liberaal idee koesterde baande hij zich toen een weg naar nationale macht en internationale roem. Trudeau leek een inspirerend leider te zullen worden meB invloed tot ver buiten de Canadese grenzen. Uit zijn aanwezigheid op de confe rentie van „westerse leiders" in Lon den mag blijken dat Trudeau nog steeds zijn partijtje mee blaast. Maar zijn glorietijd is al lang voorbij. De machtsbasis van waaruit de Ca nadees In Londen kon opereren is. erg wankel. Werkloosheid Om te beginnen heeft Trudeau's prestige danig te lijden gehad van de alom heersende economische malai se, die Canada hard heeft getroffen. Al jarenlang zoekt de Canadese rege ring tevergeefs naar de middelen waarmee de werkloosheid en de In flatie gelijktijdig te bestrijden zijn. Canada heeft zo op het eerste ge zicht een goede basis voor een gezon de economie. Het is rijk aan grondstoffen en heeft een hoog ge schoolde bevolking. Toch stond Ca nada er vorig Jaar nog maar po vertjes voor met een werklozenleger van ruim één miljoen (ruim negen procent van de beroepsbevolking) en een inflatie van 7,9 procent. Bij de indiening van de laatste begroting heeft minister van financiën Macdo- nald de Canadezen voorgehouden dat ze voor dit Jaar ook maar niet teveel moeten verwachten. De rege ring hoopt dat het aantal werklozen in elk geval niet zal groeien en dat de kosten van levensonderhoud met niet meer dan zeven procent zullen stijgen. Voor het bereiken van deze zeer be scheiden doelen zal de twee jaar ge leden opgelegde loonmatiging wel gehandhaafd moeten blijven Trudeau en zijn Liberale partij be haalden dne jaar geleden bij de par lementsverkiezingen een klinkende overwinning. Maar door het uitblij ven van een duidelijk economisch herstel ls de populariteit van de libe ralen onmiskenbaar gedaald. Zwakke eenheid Een tweede probleem waar voor Tru deau geen pasklare oplossing heeft is het gebrek aan Canadese eenheid. Als staat zit Canada niet zo heel stevig in elkaar. De natie ls opge bouwd uit negen staten, die een be hoorlijke mate van zelfbestuur heb ben. met daar overheen een federale regering. Tussen die federale rege ring en de besturen van die verschil lende staten hebben altijd wrijvin gen bestaan. Al jarenlang wordt er in Canada gesproken over een nieuwe grondwet waarin de onderlinge ver houdingen nu eens goed en definitief moeten worden geregeld. Daarover is echter nog nooit overeenstemming bereikt. Deze zaak heeft een zeer gevoelig karakter doordat deze nauw verbon den is met de taalstrijd, de rivaliteit tussen de Franstalige en Engelstali ge Canadezen. Het ls de Franstalige provincie Quebec, die zich het minst thuis voelt in de Canadese federatie. De Franstallgen voelen zich histo risch achter gesteld bij de rest van het land. Nota bene In hun eigen Quebec zijn ze tientallen jaren lang de ondergeschikten geweest van de Engelsen De heftigheid waarmee de Fransen nu hun rechten opeisen roept prompt weer reacties op in de rest van Canada, die de eenheid bin nen de federatie niet ten goede ko men Niet alleen in Quebec heeft de leuze „baas in eigen huis" veel aan hang. ook in het aan de westkust gelegen Brits Columbia Het vervelende voor Trudeau is dat hij er niet in is geslaagd een brug te slaan tussen de Engelse en Franse gemeenschap in zijn land, terwijl hij daar toch geknipt voor leek. Hij is zelf afkomstig uit Quebec, spreekt beide talen vloeiend en is steeds bereid geweest het aanzien van het Frans op te vijzelen. In de negen jaar dat hij Canada nu regeert is de tweetaligheid van het land steeds duidelijker naar voren gekomen. Trudeau leek daardoor de man die het vertrouwen van de Frans- Canadezen in de federale regering zou kunnen versterken. Aan de an dere kant heeft hij steeds waarde gehecht aan een sterk federaal ge zag en hechtere banden tussen de provincies onderling. Door zich als zoon van Quebec zo duidelijk als federalist te presenteren zou hij ook iets van het wantrouwen tegen de Frans-Canadezen hebben moeten weg nemen. Maar de spanningen binnen de Ca nadese federatie zijn onder Trudeau alleen maar groter geworden. Hoe diep de tegenstellingen binnen Ca nada zijn bleek eind vorig Jaar in eens heel duidelijk door de specta culaire overwinning van de Parti Quebecols (PQ) bij de regionale ver kiezingen in Quebec. De PQ die vol gens zijn programma streeft naar een volledig onafhankelijk Quebec, heeft nu een zeer ruime meerderheid in het regionale parlement De over winning van de PQ betekent in feite dat Trudeau's streven om de federa tie te versterken volledig is mislukt Trouwens, de grote verliezers in Quebec waren ook de liberalen, de partijgenoten van Trudeau Premier Trudeau, samen met zijn vrouw, met wie hij het ook al moeilijk heeft. De premier heeft totnutoe uiterst beheerst gereageerd op de ontwik keling in Quebec en dat is ook het verstandigste wat hij kan doen. Hoe minder emoties er worden los ge maakt hoe groter de kans is dat de meerderheid van de bevolking in Quebec de banden met Canada toch niet zal durven dóór snijden Toch heeft hij nu in Quebec te ma ken met een regering die doelbewust zal proberen zich los te weken uit de federatie. Quebec streeft nu bijvoor beeld al naar een soort eigen buiten landse politiek, waarbij wordt ge poogd bij andere Frans sprekende landen sympathie te wekken voor het idee van een onafhankelijk Que bec Trudeau zal daarover zonder twijfel zijn ongenoegen laten blijken als hij deze week in Parijs bij de Franse regering op bezoek gaat. Frankrijk heeft altijd veel belang stelling gehad voor Quebec en kan veel invloed uitoefenen op de af scheidingsbeweging Hoe ver Quebec zich in de komende drie Jaren van de rest van Canada zal verwijderen en wat voor gevol gen dat zal hebben durft eigenlijk niemand te voorspellen. Het hele staatsbestel staat nu weer ter dis cussie. De federale regering is op dit moment kennelijk niet in staat lei ding te geven aan die discussie en Canada naar een nieuwe staatsvorm te voeren. Trudeau ls stuk gelopen met zijn streven naar een grotere Canadese eenheid en kan wat dat betreft geheel opnieuw beginnen. ADVERTENTIE PARTIJ KIEZEN VOOR ZUIDELIJK AFRIKA Debat in DE POPULIER met Relus ter Beek (PvdA), Jan Nico Scholten (CDA). Bas de Gaay Fortman (P P R Woensdag 11 me», aanvang 20 uur. Nieuwe Herengracht 93. Amsterdam

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 7