rie Haan: eer libero Clubs moeten beleidsplan opstellen Vrijspraak Kuiper na tegenonderzoek PPR, lijst 4 lefensief ^zwak HSV in rol van inderdog Revanche voor basketbalteam ijfde finale voor ex-Ajacied gelijkspel jjkmateurteam Straffen voor zes Belgische renners PPR, 'n heldere kijk opt milieu R Rotterdamse adviescommissie volgt lijn commissie Christiaanse ENSDAG 11 MEI 1977 SPORT Trouw/Kwartet_PS 13 - RH 15 door Johan Woldendorp HAMBURG In het spoor van de spelersbus van de Hamburger Spielverein trekken vandaag zeker twintigduizend Duitsers naar de beton klomp, die Olympisch Stadi on heet. Toch heeft HSV het idee. dat ze in de Amsterdamse sportare- na een loodzware uitwedstrijd speelt. Niet ten onrechte gaat trai ner Kuno Klötzer volgend sei zoen de opvolger van Georg Kessler bij Hertha-BSC ervan uit, dat het Nederlandse voetbal volk in de Europa Cup Il-finale zijn aanhankelijkheid zal betuigen aan bekerhouder Anderlecht HSV kan weleenswaar twee voor malige „Amsterdammers" (de ge wezen Duitse Ajacieden Horst Blankenburg en Arno Steffenha- gen) inbrengen, die „concessie" aan het publiek valt in het niet bij de lawine van Nederlands voetbalta lent, die Anderlecht over de gras- v mat laat rollen. Bovendien is het onwaarschijnlijk, dat Blankenburg zijn trainingspak in de kleedkamer kan achterlaten. De blonde verde diger leeft in onmin met Peter Krohn. de „te" machtige manager van HSV en een belangrijk gedeel te van de spelersgroep. Het einde van Blankenburgs kortstondige carrière bij de Hamburgse club lijkt daarom in zicht. Daarnaast heeft het legertje statis tici zich van HSV, dat zich ten koste van L F. Keflavik. Hearts Edinburgh. M.T.K. Boedapest en Atletico Madrid voor de eindstrijd plaatste, afgewend. De equipe van trainer Klötzer peurde in het recen te verleden slechts één punt uit de drie wedstrijden, die ze zij het in een andere samenstelling om uit eenlopende redenen tegen Ander lecht speelden. Voorts verliep de eerste Europa Cup II-finale, die HSV bereikte, voor de Hamburgers niet al te gunstig. In 1968 was de Duitse club niet opgewassen tegen AC Milan (2-0), dat een jaar later Ajax de weg naar de Europese be ker voor landskampioenen versper de. Saillant detail: de Cup-finale van 9 jaar geleden werd ook in Nederland (Rotterdam) gespeeld. „Anderlecht is licht favoriet", wil vleugelverdediger Manfred Kaltz wel kwijt. HSV is vooral defensief 'kwetsbaar. In de Bundesliga- competitie werd doelman Rudi Kargus in 32 wedstrijden liefst 53 keer gepasseerd. Dat is in die zin uiterst merkwaardig, omdat de Hamburgse verdediging liefst drie internationals (behalve Kargus en Kaltz ook voorstopper Peter Nogly) herbergt. Manfred Kaltz werd in West- Duitsla'nd gepousseerd als op volger van de tot voor kort „heili ge" Franz Beckenbauer. Bondsco ach Helmuth Schön stelde de 24- jarige Hamburger in de oefenwed strijden tegen Noord-Ierland en Joegoslavië als vrije verdediger op. Kaltz was aanvankelijk niet onder ste boven van het gedachtenspin- seltje van de nationale keuzeheer. „Ik had er totaal geen belang bij om als libero te opereren", blikt hij nu terug. „Ik had helemaal geen vertrouwen in die positieverwisse ling. Mijn toekomst ligt, dacht ik, op de rechtsbackplaats." Kaltz heeft die stelling inmiddels herschreven. De man. die kort gele den nog uitriep, dat HSV zich met een vrije verdediger van internatio naal niveau moest versterken, weet nu zeker, dat hij volgend seizoen naar die verantwoordelijke stek verhuist. „Mijn vereniging wil dat graag", zegt hij met de bedeesd heid van de angstige scholier.'die denkt, dat iedere zijwaartse blik goed is voor een portie strafwerk. „Ik ben tot de conclusie gekomen, dat ik ervaring genoeg heb opge daan om als centrale verdediger mijn vleugels verder uit te slaan. Ik heb al drie jaar op internationaal niveau gespeeld, al weet ik dat ik Franz Beckenbauer niet zal doen vergeten. Dat is ook logisch. Wat Franz kan. kan eigenlijk niemand Iedere speler heeft zijn eigen stijl van voetballen. Ik ook. Daarmee wil ik de Duitse sportliefhebbers overtuigen van mijn capaciteiten." Het ziet er niet naar uit dat HSV nog lang van zijn vijfvoudige inter national kan profiteren De in vloed, die de zakelijk uitstekend onderlegde Peter Krohn op het technische beleid van Kuno Klöt zer laat gelden, heeft Kaltz niet onberoerd gelaten. Bovendien voe ren hij en Krohn een privé oorlogje met elkaar, toen de talentvolle ver zekeringsagent het hem aangebo den contract niet van zijn handte kening wilde voorzien. Om de lieve vrede te bewaren hebben beide kemphanen een wapenstilstand ge sloten Kaltz: „Mijn contract loopt nog een jaar. Wanneer dat seizoen voorbij is. zie ik wel weer." AMSTERDAM Het Nederlandse herenbasketbalteam heeft zich gere vancheerd voor de 82-85 nederlaag in de eerste oefenwedstrijd tegen Frankrijk in Den Heider In de Amsterdamse Apollchal werden de Fransen in het tweede oefenduel met 100-98 verslagen. Bij de rust had Frankrijk nog een 51-44 voorsprong. De oefenwedstrijden staan in het teken van het kwalificatietoernooi voor het Europees kampioenschap, dat binnenkort in Stockholm wordt gehouden. De grote man in de Ne derlandse ploeg was Kees Aker boom. die in de spannende slotfase (Nederland had zes punten voor sprong) veel rebounds pakte en me nig schot van de Fransen blokkeer de. Akerboom was met twintig tref fers trouwens topscorer bij Neder land. Ook Jan Dekker was met ne gentien treffers produktief. oor Matty Verkamman lit vi voor RUSSEL Arie Haan wordt weer libero. Net als in die mooie ln6>mer van 1974, toen hij op die plaats in Oranje als een „vondst" .gevc an Rinus Michels) werd beschouwd. De nieuwe, driejarige n j e irbintenis. die de inmiddels 28-jarige Haan onlangs met Ander- rogn cht overeenkwam, heeft van alles te maken met die verande- proclng van positie. De leiding van de Brusselse club heeft ingezien at Haan de aangewezen man is om de op jaren geraakte laatste an kj jrdediger Erwin Van den Daele op te volgen. rustig af. „Die drie cóntract-jaren staan hier inderdaad niet los van. Mijn sterkste punt is, dat ik steeds aanspeelbaar ben. Wat dat betreft zou er dus niet zo veel voor mij veranderen. Ik ben nu ook de vrije man." Het mag een opmerkelijke gang van zaken worden genoemd, dat het door Michels gelanceerde experiment met Haan. nauwelijks navolging heeft ge vonden. Wellicht heeft het met een zeker wantrouwen in Haan's puur- verdedigende kwaliteiten te maken. Maar als verdediger heeft hij amper de kans gekregen om zich waar te maken. In Oranje stond hij zelden onder druk. Feit is. dat George Kno bel in de eerste de beste interland na de WK, voor een nieuw centraal duo koos. In die wedstrijd, tegen Zweden, stond het gelegenheidskoppel Schneider-De Jong opgesteld. On danks de 1-5 overwinning, slaagde dót experiment zeker niet. In de vol gende interlands tegen Finland- Zwitserland en Italië stond Haan weer wel vlak voor doelman Jongbloed. Maar daama werd Arie Haan gewoon weer middenvelder, als altijd. Arie Haan: „Ik ben nietzo'n midden velder als Neeskens of Van Hane- gem. Die zijn het sterkst aan de bal. Ik probeer steeds aanspeelbaar te zijn, sterk te zijn zonder bal. Dat is ook zo belangrijk als libero. Het feit dat ik bij Ajax en Anderlecht op andere plaatsen werd ingezet ik heb inmiddels overal in het elftal gespeeld heeft er toe geleid, dat er in het Nederlands elftal voor een club-libero werd gekozen. Na die in terland tegen Italië is Van Kraay er in gekomen." ;rma cede Kwel de bjd voorbij is, dat men als dat< ij* verdediger stokoud kon worden toen de accenten nog op het „aus- itzende". corrigerende werk lagen mag worden aangenomen dat aan zijn laatste voetbaljaren als Isdo^imulerende libero in het Astrid- aati lark'zal slijten. Het moment van laaris overplaatsing hangt af van fan den Daele's plannen. Mogelijk :kt de voormalige Belgische in- itional al in de komende fer-periode bij de paars-witten. 32-jarige Vlaming staat op het •langlijsije van AA Gent. he Haan, momenteel nog de vierde. scha)je middenvelder, wacht voorlopig n m» «»Td™LWIJK - Het Nederlands 'ivoorlmat€urelftaI heeft zich niet weten iwonee P'aatsen voor de eindronde van 28 na et Europees landenkampi- iezicl enschaP- dat volgend jaar in een Incio l0&nader aan te wüzen land wordt v frspeeld. Nederland reikte gistera- ond op het terrein van RKC in indefaalwilk tegen de Ierse Republiek ij iet verder dan een 2-2 gelijkspel en e lat< at was onvoldoende voor het berei- en van de finale-ronde, aangezien rden( p 22 maart in Dublin al met 2-1 van ischar Ieren was verloren. |et teleurstellende Nederlandse tl was al zwak gestart; eerst in de itfase van de eerste helft was men >zins op toeren geraakt. Pas na- Jat de fel van zich afbijtende Ieren i bene de leiding hadden geno- m. De veel te voorzichtig gestarte matie van oefenmeester Arie de *t. werd door een goal van Dela te met de neus op de feiten ge bukt Doelman Spierings was kans- op een kopbal van de lange ivaller. nadat de niet al te best taniseerde verdediging massaal 1 misgetast: 0-1. treffer deed de Oranje-ploeg een hogere versnelling over- elen. En met succes. Binnen, kwartier werd de achterstand in 2-1 voorsprong omgezet. De wel- lar gevaarlijke maar in doorsnee zelfzuchtige Jaan de Graaf zorgde oor de aansluitingstreffer. De sterk •uwde rechterspits van IJssel- leervogels die onlangs een aan- od van Anderlecht afsloeg pikte ir hoogte van de middenlijn de bal P en scoorde op hoogst eigen wijze: BRUSSEL De Belgische Wielerbond heeft een zestal wielreiv ners gestraft, nadat aan het licht kwam dat deze renners doping hadden gebruikt in de ronde van België, de ronde van Vlaande ren en de Waalse Pijl. Bij deze renners is niet de Nederlander Hennie Kuiper, die ook vaak genoemd werd in de doping-affaire. Bij het tegenonderzoek in het Gentse laboratorium van prof. De Backere werden geen sporen van stimulerende middelen in de urine van Kuiper ontdekt. Arie Haan wijt het missen van de Belgische titel door Anderlecht aan het gemis van een echte spits, nadat de Brit Duncan Mc Kenzie weer terugkeerde naar zijn land. Ofschoon hij dus zelf de positie van libero best ambieert, heeft hij het momenteel als vrije middenvelder ook uitstekend naar zijn zin. In de uitgebalanceerde Europese topclub Anderlecht (Haan: „te vergelijken met het Ajax uit de goede tijd. Ook een elite-club") heeft hij zich tot een leider opgewerkt. Anders dan in zijn Ajax-tijd derhalve. In Amsterdam was Haan voornamelijk een arbei der in dienst van de vele vedetten. Haan: „Ik heb altijd in dienst van het elftal gespeeld. Dat is nu nog zo. Maar bij Ajax was het moeilijk om je op de voorgrond te spelen. In dat elftal liepen al zo veel vedetten." Zijn meer in het oog springende speelwijze heeft ook te maken met Anderlecht's gemis aan een spits. Na het voortijdig vertrek van de Brit Duncan Mc Kenzie. is die positie dit seizoen steeds vacant gebleven. Middenvelder Frangois Van der Eist fungeert doorgaans als de „diep"- gaande man die dan ook hoog staat genoteerd op de topscorers- lijst maar ook Haan duikt gere geld op in de punt van de aanval. Arie Haan: „In de Europa Cup heb ben we dat goed opgevangen. Maar in de competitie hebben we op den De vermoedelijke opstellingen: HSV: Kargus; Kaltz, Ripp, Nogly, Hidien; Memering, Magath, Rei- mann; Steffenhagen, Keiler, Volkert. Anderlecht: Ruiter; Van Binst, Van den Daele, Broos, Thissen; Dockx (eventueel Van Poucke), Coeck, Haan; Van der Eist, Ressel, Ren- senbrink. Scheidsrechter: Partridge (GB). duur te veel moeten compenseren. Het enige verschil tussen Club Brug ge (voor de tweede achtereenvolgen de maal kampioen-red.) en Ander lecht is die spits. Dat gemis is ons uiteindelijk opgebroken." Desondanks maakt Anderlecht on der de nieuwe trainer Raymond Goethals („Het heeft geen zin om te zeggen, hoe ik over hem denk. Je zult het trouwens wel weten") weer een goed seizoen. Vanavond wordt de Europa Cup II tegen Hamburger SV verdedigd. Arie Haan kan z'n vijfde europa cup verdienen. „Het wordt tegen Hamburg waarschijn lijk moeilijker dan vorig jaar tegen West Ham United. Ik sla het Westduitse voetbal toch nog hoger aan dan het Engelse. Wij zijn intus sen niet sterker of zwakker gewor den, of het moet zijn dat Ludo Coeck zich verder heeft ontwikkeld. In vergelijking met de vorige finale hebben we het voordeel dat Van den Daele er nu bij is. Vorig jaar was hij geblesseerd en speelde Lomme voor hem." Haan, die op het oog succes aan trekt „vier Europa Cups, een in tercontinentale Cup, drie Super Cups en finalist in het wereldkampi oenschap" heeft nog steeds niet begrepen, waarom hij na het te leurstellende gelijkspel (2-2) tegen Noord-Ierland uit het Nederlands elftal moest verdwijnen. Nu hij weer op het punt staat om libero te wor- den, lijken zijn kansen op een terug keer in Oranje, er niet groter op geworden. Ruud Krol is immers dè libero in het Nederlands elftal. Arie Haan: „Later wordt het mij misschien nog wel eens duidelijk waarom ik er uit moest. Er speelt zo veel rond dat Nederlands elftal. Zwartkruis heeft me er wel over ge beld, maar bleef nogal vaag. Maar ach, ik verdien bij Anderlecht mijn brood. Dat staat voorop." De zes rijders (allen Belgen), waarbij dit wél het geval was, zijn we reldkampioen Freddy Maertens, Mi chel Pollentier, Karei Rottiers. Wal ter Planckaert, Willy Teirlinck en Eddy Merckx. de enige renner die heeft afgezien van een tegenonder zoek. Al deze renners hebben een boete gekregen van duizend Zwitser se francs en een voorwaardelijke schorsing van een maand. Ook de Fransman Guy Sibille kreeg deze straf, omdat hij na de ronde van Vlaanderen te weinig urine had afge staan om controle mogelijk te ma ken. Volgens zijn zeggen is hem dat destijds niet medegedeeld. Hij over legt momenteel met de Franse Wie lerbond wat hem te doen staat. De unie van beroepsrenners heeft uit naam van de bij de Belgische dopingaffaire betrokken renners heeft een dossier samengesteld, waarin de huidige wijze van do- pingcontole wordt aangevallen. Het dossier is aangeboden aan de voor zitter van de Belgische Wielrij- dersbond. Allereerst zijn er volgens het dossier procedurefouten gemaakt tijdens de dopingonderzoeken. Het afne men van urinemonsters gebeurde niet conform de Belgische en inter nationale reglementen inzake do pingcontrole. In geen enkel geval bevond de te controleren renner zich alleen met de personen belast met de controle in het daartoe bestemde lokaal. In alle gevallen voldeden een of meer renners tegelijkertijd aan hun plicht. Dit is formeel in strijd met de voorschriften. In een enkel geval was de hoeveelheid van het monster onvoldoende en werd de urine met water aangelengd. In meerdere andere gevallen werden de flesjes niet verzegeld in aanwezig heid van de renners. Een commissa ris van de UCI liet in een geval zelfs een fotograaf toe tot de controle Ten tweede zijn er volgens het dos sier administratieve fouten ge maakt. Een renner, wiens onderzoek een positief resultaat opleverde, kon niet worden geïdentificeerd wegens fouten in de identificatiecode ge bruikt' door de BWB Walter Planckaert. die na de ronde van België positief werd bevonden en hiervan op de hoogte werd gesteld, onving enkele dagen later een brief waarin stond dat het geheel op een misverstand berustte en dat hij het eerste schrijven maar als niet ge schreven diende te beschouwen. Tenslotte zijn er tijdens het tegen onderzoek volgens het dossier fou ten gemaakt. Zo weigerde professor De Backer een simpele test uit te voeren op aanvraag van een verde diger van Freddy Maertens. advertentie 't CDA gooit ook altijd olie op de golven. We minuten nadien produceerde e hard spelende aanvoerder Wim 'isse de tweede goal. Uit een vrije rap. even buiten het strafschopge- 'ed, verraste hij de nog niet opge leide Ierse muur en doelman Weill: 2-1. ndanks het teleurstellende resul- 'at. heerste Nederland wel na rust. e Bloeg speelde onbevangen, maar ^nauwkeurig óp de aanval, het- ten de Britten toch herhaaldelijk verlegenheid bracht. 'I trok Nederland vaak te onstuimig aanval, De drie offensief ingestel- middenvelders kwamen onvol- «nde terug, wanneer de toch niet gevaarlijke Ieren voor de aanval 'zen Dat brak tien minuten voor het 'de tenslotte lelijk op De Ierse aan- !|er Hefferman profiteerde toen "dig van het gebrek aan mankracht de oranje-afweer 2-2. 'aterdag Voetbal "AM uitslagen van de vijfde U **n d* bekercompetiue zaterdagvoetbal "CSC Volendam 0-4, Zuldvogels-Llsser 30. Ter Leede Noord wijk t-2. Heer- Mam Zwaluwen 2 2 Zwaluwen w na. De nel 55?VD 2-1 nv. Spijkeniaae-VVOR 4-0. ete Ukken Boys Veen 3-0. Flevo BoysWHC 2-3 werenveenje Boys Drachtster Boya 0-4. iröïd" z*"luw*n Hollandscheveld 2-3. Jf DKB 2-1. Harkemase Boys-WZC 21. Nunspeet 2-0 '"JO-NU! P«*n_Ci einoord I I. Huizen door Richard Matthijsse ROTTERDAM De adviescommis sie die van het gemeentebestuur van Rotterdam een jaar geleden de opdracht kreeg een aanbeveling te doen om het financieel noodlijdende voetbal in de Maasstad weer gezond te maken, is tot conclusies gekomen, die nauwelijks afwijken van de aan bevelingen die de (landelijke) com- missie-Christiaanse aan de minister van CRM heeft gedaan. Die aanbe velingen betroffen tijdelijke steun, gemeentelijke zorg voor accommo daties en zelfwerkzaamheden van de clubs bij het opstellen van herstruc tureringsplannen. De Rotterdamse adviescommissie heeft nauwelijks nieuwe elementen kunnen aandra gen. De bal wordt teruggespeeld aan de clubs, die worden uitgenodigd nog dit jaar met een gezamenlijk beleidsplan voor de dag te komen. Dat plan dient dan door de gemeen teraad te worden aanvaard. In de overgangsfase, zo meent de commis sie, die zich voor steunverlening in de accommodatiesfeer uitspreekt, moeten de clubs financieel in een redelijke uitgangspositie worden ge bracht. De commissie stelt In het rapport dat het betaalde voetbal een be drijfstak is waarbinnen de verenigin gen niet alleen concurrenten, maar ook partners zijn. Anders dan in het bedrijfsleven staat in de voetbalwe reld het streven naar een monopolie positie gelijk aan zelfmoord. Een boeiende competitie Is pas mogelijk als er vijftien twintig ploegen zijn die onderling niet veel in kracht ver schillen. De commissie constateert tot haar spijt dat de Nederlandse betaalde clubs, de spelers en de trai ners onvoldoende inzien dat er spra ke is van een grote onderlinge afhan kelijkheid en een sterke belangenge meenschap. Daarom is er van sa menwerking en een gemeenschappe lijke belangenbehartiging nog nau welijks sprake geweest. Toch moet het zover ooit eens ko men. wil het betaalde voetbal in Ne derland niet langzaam wegkwijnen. Een nieuwe aanpak van zaken bin nen de bedrijfstak van het betaalde voetbal moet ergens op gang ge bracht worden. Waarom dan niet in Rotterdam? Als men de mogelijkheden tot sa menwerking tussen de drie clubs in Rotterdam bekijkt, is volgens de commissie, een wederzijdse afbake ning van hun posities in Rotterdam het eerste waarover duidelijkheid moet bestaan. De commissie ziet die als volgt: Sparta en Feyenoord blij ven bestaan als potentiële eredivisie clubs die nationaal en internationaal ln die hogere regionen moeten kun nen meedraaien. Excelsior krijgt als taak op ietwat lager niveau als ge zonde eerstedivisieclub te fungeren als kweekvijver voor jong Rotter dams talent, dat te zijner tijd be schikbaar komt voor Sparta of Feyenoord dan wel voor andere clubs. Tevens kan Excelsior dienen als opvang van oudere spelers van Sparta en Feyenoord, die op rustige wijze hun loopbaan willen besluiten. De wederzijdse voordelen zijn vol gens de commissie de volgende: A) Sparta en Feyenoord kunnen geza menlijk de scouting en opleiding van jonge spelers ter hand nemen; spe lers die nog niet rijp zijn voor de eredivisie kunnen ervaring opdoen bij Excajsior Er zou zo een Rotter damse voetbalschool kunnen ont staan waarin ook de maatschappelij ke begeleiding van profspelers beter zou kunnen worden geregeld dan tot nu toe per club het geval is. B) Ook Excelsior is met een dergelij ke regeling gebaat. Als de club ook spelers zou kpnnen inlijven die een eredivisiecarrière ambiëren dan zou dat een elftal kunnen opleveren dat voor zeer aantrekkelijk voetbal kan zorgen. Zeker als men bedenkt dat oudere spelers hun capaciteiten en ervaringen in zo'n team inbrengen. Een korps van jonge talenten, aange vuld met veteranen die hun sporen al in het betaalde voetbal hebben verdiend, zou zeker een grote aan trekkingskracht op het publiek uitoefenen. Het is naar het oordeel van de com missie duidelijk dat aan de prak tische uitvoering van de kweekvij vergedachte veel bezwaren kleven. Het voornaamste bezwaar heeft be trekking op het feit dat de.speler de belangrijkste stem heeft in waar hij wil gaan en staan. De commissie meent echter dat indien de clubs tot samenwerking besluiten er dan ver wacht mag worden dat er een minder grote wegstroming van talenten plaatsvindt. Gedacht kan zelfs wor den aan „Rotterdamse" spelerscon tracten ln plaats van clubcontrac ten. gemeenschappelijke opzet van de spelersbegeleiding, enz. De adviescommissie staat ln het rap port ook uitvoerig stil bij de onstel- lend slechte wijze waarop de clubs ln het betaalde voetbal hun public rela tions bedrijven. Er wordt zeer ama teuristisch geopereerd De situatie zou al heel wat verbeteren als er vanuit de clubs een brede informa tiestroom gaat waarbij niet moet worden geschroomd ook zo uitge breid mogelijk te informeren als er onaardig nieuws over de club of haar ROTTERDAM De Rotterdamse wethouder van sport en recreatie, drs Roel den Dunnen zegt niet veel waarde te hechten aan de recente uitspraak van CRM-minister Harry van Doorn dat hij bereid is het betaalde voetbal in de toekomst blijvend te subsidiëren. „De minister kan dit nu hij demissionair is gemakkelijk zeggen. Bovendien naderen de verkiezingen en daarom weet ik niet hoe ik zijn woorden moet interpreteren", aldus de heer Den Dunnen tijdens de presentatie van het rapport dat een adviescommissie aan het Rotterdamse gemeente bestuur heeft uitgebracht over de toekomst van het betaalde voetbal in de Maasstad. Bestuursleden van Excelsior, Sparta en Feyenoord hadden gisteren weinig commentaar op de aanbevelingen van de commissie. „We gaan de zaak eerst goed bestuderen", aldus drs Cor van Rijn, voorzitter van Sparta. die namens de andere clubs zijn waardering uitsprak voor het feit dat de gemeente zich Intensief gaat bezighouden met de problematiek van het betaalde voetbal ln Rot terdam spelers bekend wordt. Ook dan moet de informatie betrouwbaar zijn. In alle opzichten moet er een open rela tie met de media zijn. Over het amusementsgehalte van de wedstrijd wordt opgemerkt dat som mige spelers onvoldoende beseffen dat aantrekkelijk voetbal dè trekpleister voor het publek Is. Het louter spelen op resultaat met een zwaar accent op de verdediging heeft reeds voor een groot aantal slaapverwekkende wedstrijden ge zorgd. Deze ontwikkeling wordt me de in de hand gewerkt door het pre miestelsel dat gebaseerd is op het behalen van punten Bestuur, trai ners en spelers zouden er echter van doordrongen moeten zijn dat het voetbalvak bestaat uit het leveren van een boeiende voetbalshow De commissie doet in dit kader de sug gestie eens te experimenteren met premies die gerelateerd zijn niet aan de behaalde punten, maar aan de bezoekersaantallen Naar het oordeel van de commissie leden kan de service aan het publiek en het comfort van het stadion aan zienlijk worden verbeterd door het creëren van meer plaatsruimte en bewegingsmogelijkheden en het in richten van loges met meerdere zitplaatsen achter glas die bij voor beeld per seizoen kunnen worden gehuurd. Verder wordt een pleidooi gehouden voor het organiseren van kermisattracties buiten het stadion. Uitvoerig staat het rapport stil bij de accommodaties van de drie betaalde clubs, waarvan men vindt dat het Feyenoord-stadion. een paar top wedstrijden uitgezonderd, te groot is voor de huidige bezoekersaantallen; dat Spangen een slechte ambiance heeft door de ongelukkige situering van de Schietribune en dat Wou- denstein een veel te geringe capaci teit heeft voor het rendabel bedrij ven van eredivisievoetbal. BIJ haar beoordeling van mogelijke steunmaatregelen in de accommo datiesfeer. die erop gericht moeten zijn voor de Rotterdamse clubs een accommodatie te scheppen waarvan een positieve invloed uitgaat op het aantal toeschouwers heeft de com missie een viertal alternatieven in overweging genomen A) Feyenoord en Sparta spelen hun thuiswedstrijden in het Feyenoord- stadion, waar een aantal verbeterin gen moeten worden aangebracht. Daarmee zou, inclusief het slopen van Spangen en het overnemen van Sparta's schuldenlast een investe ring van bijna 4 miljoen zijn gemoeid. B) De gemeente Rotterdam neemt het stadion van Sparta over en bouwt dit om tot een modern stadi on met een capaciteit van circa 25000 toeschouwers en dat door Sparta en Excelsior wordt bespeeld Kosten: 14 miljoen Daarnaast b^jft het Feyenoord-stadion als tweede accommodatie bestaan C) De gemeente Rotterdam neemt Woudenstein over en bouwt dit om tot een modern complex met een capaciteit van circa 20.900 toeschou wers, waarop Sparta en Excelsior hun wedstrijden spelen. Kosten: ƒ12 miljoen. D) De gemeente Rotterdam bouwt voor Sparta en Excelsior een nieuw stadion op een nader te bepalen lo- katie met een capaciteit van 25 000 toeschouwers. Kosten: 25 miljoen De commissie is de mening toege daan dat er in Rotterdam plaats is voor twee accommodaties (één op dc linker-Maasoever en één op de rech- ter-Maasoever). Ten aanzien van de ze laatste accommodatie zijn de me ningen verdeeld. Een meerderheid spreekt haar voorkeur uit voor Wou denstein; een minderheid is van me ning dat een zorgvuldige afweging van de verschillende voor- en nade len van 8pangen en Woudenstein noodzakelijk is alvorens een keuze kan worden gedaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 15