Spoedcursussen voor alle verkeersdeelnemers bepleit Geleerde ziet af van lectoraat aan de VI Rechten van de mens beter waarborgen Minder huwelijken en meer echtscheidingen De ware halfzware. Om mentaliteit te verbeteren Pechprijs van keurslagers voor politie Na protesten uit studentenwereld Truck met opleggj botst: één dode Galerie te Amsterdam. Gedwongen trouwen neemt af Nederlandse afgevaardigde pleit bij VN: DINSDAG 10 MEI 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet Van een onzer verslaggevers LEIDEN De verkeersopvoeding op scholen en bij de rijoplei ding is te veel een technische zaak. Aan de menselijke aspecten, het aanleren van een juiste verkeersmentaliteit wordt nauwe lijks of geen aandacht besteed. Het introduceren van voor alle verkeersdeelnemers verplichte spoedcursussen, gericht op ver betering van deze mentaliteit, zou dan ook een goede zaak zijn. van een mentaliteitsverandering en een grotere garantie beiden dat deze mentaliteit ook daadwerkelijk stand houdt. Merkwaardig noemt de heer Hauber het. dat de verkeersopvoeding op scholen eindigt op twaalfjarige leef tijd. Juist in de periode waarin de ontwikkelende mens ontvankelijk is voor nieuwe ervaringen en gemoti veerd is om te experimenteren met nieuw gedrag krijgen de leerlingen op school geen verkeersonderwijs. Hij pleit ook voor het inschakelen van ouders bij het verkeersonder wijs. zoals dat op het ogenblik in Denemarken gebeurt. Dit Is één van de aanbevelingen van drs A. R Hauber in zijn proefschrift ..Gedrag van mensen in beweging onderzoek naar agressie in het ver keer en fraude bij het openbaar ver voer." waarop hij morgen aan de Leidse universiteit hoopt te promo veren tot doctor in de rechtsgeleerd heid De heer Hauber ziet hier een taak voor verkeerspsychologen. Zij zou den een landelijke actie moeten voorbereiden en programma's voor zo'n cursus moeten opstellen. Dit zou in principe een eenmalige trai ning kunnen zijn.met desnoods eni ge herhalingsoefeningen voor hen die zich nog agressief blijken te ge dragen. Volgens de promovendus zal het verplicht stellen van zo'n ver volgcursus een groter effect hebben dan het laten betalen van een boete, die in veel gevallen toch op het be drijf kan worden verhaald of anders alleen de kans geeft nog meer agres sie op te wekken. Tegelijkertijd dient, aldus de heer Hauber. te worden overwogen in hoeverre de verkeerswetgeving die uitsluitend negatieve sancties kent (boete, vrijheidsstraf, ontzegging van rijbevoegdheid), kan worden aangevuld met een positieve sanctie, zoals het belonen van correct en vei lig rijgedrag. Een dergelijke wet zou beter aansluiten bij de ontwikkeling Experimenten De promovendus komt tot deze aan bevelingen op grond van twee expe rimenten. Op 3 middeldrukke zee- brapaden in Leiden. Rijswijk en Voorburg liet hij bij 966 automobi listen nagaan hoe wordt gereageerd op een correct overstekende voet-i ganger. Later liet hij bij.een deel van deze autorijders, (die hij achterhaal de via het kenteken) een telefoonex periment uitvoeren. De mensen wer den tweemaal achtereen onder een vals voorwendsel gebeld, waarbij werd gevraagd naar een in dat gezin niet bestaand persoon. Doel van dit laatste experiment was na te gaan hoe gauw iemand geirriteerd raakt en of die irritatie even groot is als zijn gedrag bij de zebra. Op deze manier zou kunnen worden vastge steld of automobilisten zich in het verkeer agressiever gedragen dan in andere situaties. Opvallend Het resultaat van de onderzoeker was opvallend. Bij de zeebrapaden trad 25.4 procent van de automobi listen agressief op, bij het tele foonexperiment maar 10.9 procent. Enkele andere uitkomsten mannen zijn in het verkeer vrij wel even agressief als vrouwen (mannen 27.5 procent, vrouwen 24.4 procent) Automobilisten onder de veerig jaar rijden veel agressiever dan ou deren (31 en 20.7 procent). Dit ver schil is bij de mannen groter dan bij de vrouwen (bij mannen 33.3 tegen 21.2 bij vrouwen 26.1 tegen 19 pro cent.) Mannelijke automobilisten to nen zich dubbel zo vaak agresseif als een man oversteekt dan wanneer een vrouw dat doet. Dit zou misschien kunnen samenhangen met het feit dat tweemaal zoveel mannen als vrouwen als voetganger in het verkeer de dood vinden. Jeugdjaren Uit na beide experimenten gehou den interviews met de proefperso nen kwam naar voren dat agressie in het verkeer veelal is terug te voeren tot sociale omstandigheden in de jeugdjaren. De heer Hauber ver bindt hieraan de voorzichtige conclusie, dat agressief gedrag in het verkeer een methode van conflictoplossing is die men in het ouderlijk huis heeft aangeleerd. Ten aanzien van fraude bij het open baar vervoer (25 procent van de pas sagiers pleegt die, soms vaak, soms nu en dan) komt de heer Hauber tot de conclusie, dat de sterke toename daarvan vooral in de hand wordt gewerkt door het door de bedrijven gehanteerde systeem. Daarbij spe len een rol de zelfbediening (geen conducteurs meer), de controle (ver rassende controle door controleurs in burger voorkomt eerder fraude dan controle door controleurs in uniform, werkend volgens een be kend patroon), het tarief (een een heidstarief blijkt minder fraude- uitnodigend dan een zónetarief) en de hoogte van de boete (hoe hoger, hoe minder fraude.) EDE Kolonel Vogel, comman dant van de Algemene Ver keersdienst (AVD) van de Rijkspolitie in Driebergen heeft van de keurslagersorganisatie de pechprijs 1977 gekregen. De prijs houdt een barbecue in voor drie honderd man. De keurslagers hadden hiertoe besloten omdat de Rijkspolitie in Driebergen in februari werd getroffen door een miljoenenbrand waarbij veel voertuigen en apparatuur verlo ten gingen. De AVD werd gepre zen voor zijn bijdrage aan de ver keersveiligheid. Kolonel Vogel heeft eerder al te kennen gegeven de prijs te willen delen. Zo zullen op 4 juli in de Flevohof in Dronten vijftig poli tiemannen samen met vijftig Grieken, vijftig Italianen, vijftig Marokkanen, vijftig Spanjaar den, vijftig Turken en vijftig zi geuners van de familie Romanov als één grote familie gaan eten. Het gaat de keurslagers intussen „naar den vleze", zo werd tijdens hun congres in Ede verklaard. De vleesconsumptie is in de afgelo pen tien jaar gestegen van 51,9 naar 61,4 kilo per hoofd van de bevolking. De groei in het vlees verbruik is er thans echter uit. Dat wordt geweten aan o.a. de stagnering van de besteedbare in komens. Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM De in Ameri ka wonende geleerde, dr. J. M. van der Kroef heeft gistermor gen het college van bestuur van de Vrije Universiteit laten weten, dat hij afziet van zijn benoeming tot lector aan deze universiteit. Van der Kroef was benoemd als lector in de internationale betrek kingen aan de sub-faculteit sociaal culturele wetenschappen. Toen deze benoeming bekend werd, rezen er felle protesten uit met name de stu dentenwereld. Van der Kroef zou volgens de studentenvereniging Mundus SRVU contacten hebben met Amerikaanse inlichtingendienst CIA. Bovendien zou hij zich schuldig hebben gemaakt aan plagiaat. Een geval van plagiaat (het onder eigen naam uitbrengen van ander mans wetenschappelijk werk) zou volgens Mundus bewezen zijn. Bo vendien zou er sterke verdenking van nog enkele gevallen zijn. Van der Kroef zelf ontkent dit. De sub faculteit sociaal-culturele we tenschappen heeft enige tijd geleden geweigerd een onderzoek in te stel len naar het Amerikaanse verleden van Van der Kroef. De studentenver eniging Mundus had hierom ge vraagd. Volgens deze studentenvereniging zou Van der Kroef al twee geleden in een telegram hebben] ten weten af te zien van de ming. Toen zou hij door het col van bestuur alsnog zijn overgel om toch te komen. Zijn stam lijkt nu definitief. Het college van bestuur heeft niet gereageerd op het telegram Van der Kroef van gistermorgen, dit nog zal gebeuren is onder afhankelijk van een gesprek datl college van bestuur gisteren zou hi ben met enkele vertegenwoordig van de studentenvereniging Van een verslaggever LEEUWARDEN De 43-jarige J. Baneman uit Zutphen is giste bij een verkeersongeval bij Wolvi om het leven gekomen. De man stuurde een truck met oplegger, het afremmen schoot hij op het kerweggedeelte op een andere tn met oplegger, bestuurd door de jarige J. de G. uit Heerde. Hij raai zwaar gewond en werd overgebrai naar een ziekenhuis in Heerenve Beide trucks werden vrijwel geh vernield. Van een verslaggever DEN HAAG De daling van het aantal huwelijken heeft zich ook in 1976 voortgezet: toen werden er 97 000 huwelij ken gesloten, wat drieduizend minder is dan het Jaar daar voor. De daling was al begon nen in 1970, toen er nog 124 ooo Scheiding: huwelijken gesloten werden. trouwt. In 1975 was de gemiddelde leeftijd van de huwende mannen 26.6 jaar tegen 26,4 jaar in de jaren i 197074, 26,7 in de jaren 1965 69 en 27,9 jaar in de jaren 1960/64. Voor de j vrouwen waren de gemiddelde leef- tijden resp. 23,9, eveneens 23,9, 24,1 en 25,1 jaar. Dit blijkt uit nieuwe cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek, waaruit ook op te maken valt dat het aantal echtscheidingen blijft toe nemen. Er wordt, al dus het hoofd van de hoofdafdeling bevolkingsstatistie ken van het CBS. drs. J. C. van den Brekel, minder getrouwd voorname lijk doordat er minder móet worden getrouwd. In 1970 waren er nog 20 000 gedwongen huwelijken, maar in 1975 moesten er nog maar achtduizend huwelijken worden ge sloten. omdat er een kindje op komst was Volgens drs Van den Brekel heeft deze ontwikkeling zich in 1976 voortgezet. Hij gelooft, dat de laatste jaren ook andere, wellicht meer structurele, veranderingen in het huwelijkpa troon een rol hebben gespeeld. De niet-gedwongen huwelijken lopen namelijk ook terug, namelijk van 104 000 in 1970 tot 92 000 in 1975 Met deze ontwikkeling gaat gepaard, dat er een einde is gekomen aan de da ling van de leeftijd, waarop men Zoals gezegd, de echtscheidingen blijven toenemen: in 1975 waren het er 20 000 tegen 19.000 in 1974, 18 000 in 1973 en 15.000 in 1972. Aan het eind van de jaren vijftig en in het begin van de jaren zestig kwamen er jaarlijks nog maar 5.500 echtschei dingen voor. Dat was iets meer dan twee per duizend echtparen en dit is opgelopen tot bijna zes per duizend paren. Geboorten De snelle teruggang van de bevol kingsgroei door geboorte en sterfte is in 1976 sterk afgezwakt. Dit komt doordat de in de afgelopen jaren waargenomen daling van het aantal levendgeborenen zich in 1976 nauwe lijks heeft voortgezet. De daling be droeg in 1976 nog slechts 900 tegen 8.000 in 1975, 9.000 in zowel 1974 als. 1973 en zelfs 12.000 en 13.000 in resp. 1971 en '1972. Er werden in 1976 177.000 levende kinderen geboren te gen 177.900 in 1975. Drs. van den Brekel vindt het nog te vroeg om uit deze ontwikkeling de conclusie te trekken dat er een einde is gekomen aan de daling van het geboortencij- fer in ons land. Van een verslaggever DEN HAAG De rechten van de mens kunnen slechts wor den verwezenlijkt in een econo mische en sociale structuur waarin aan de elementaire menselijke behoeften wordt voldaan. Dit heeft de Neder landse afgevaardigde bij de Verenigde Naties, dr. J. Kauf- mann. verklaard op een bijeen komst van de Ecosoc, de eco nomische en sociale commissie van de Verenigde Naties. „Wat betekent het recht op le ven voor iemand die bijna niets te eten heeft, het recht op fysie ke integriteit voor een slachtof fer van een epidemie", aldus dr. Kaufmann. De rechten van de mens mogen door regeringen noch Individuen worden ge schonden. De Nederlandse af gevaardigde noemde slechts Chili en Zuid-Afrika met name als landen waar de rechten van de mens worden geschonden, maar verwees in nauwelijks mis te verstane termen naar Oost-Europa en Cambodja. De apartheid in Zuld-Afrika werd terecht krachtig veroordeeld, maar over moordpartijen in andere Afri kaanse landen heeft de commissie voor de rechten van de mens het stilzwijgen bewaard. Berichten over massale deportaties en terechtstel lingen, die de gehele bevolking van een land in een ander werelddeel raken hebben niet tot optreden van deze organisaUe geleid. In alle delen van de wereld zijn landen waar men sen van wie de autoriteiten denken dat hun opvattingen afwijken van de officiële doctrine, worden onderwor pen aan discriminatie of erger". De commissie voor de rechten van de mens heeft, aldus de Nederlandse afgevaardigde, veel tijd besteed aan onderwerpen die steeds op haar agenda staan. Nederland is teleurge steld dat geen voortgang is gemaakt in de kwestie van gewetensbezwaren tegen militaire dienst. ..Talrijke jon ge mensen en vredesbewegingen ver wachtten. vergeefs, dat de commis sie op dit punt iets constructiefs zou doen. Nederland heeft ook. tot zijn teleurstelling, moeten constateren dat de commissie geen belangrijke stap voorwaarts heeft gedaan naar een ontwerp-verklaring over reli gieuze onverdraagzaamheid De Ne derlandse regering hoopt dat het werk over deze kwestie actief zal worden voortgezet" r „Om de waarheid te zeggen, ik ben pas echt kritisch geworden toen ik zo'n beetje met dat galeriewerk begon. En niet alleen met m'n werk. Zelfs met shag kopen. Gek eigenlijk. Ik rook alleen nog maar Drum. Omdat het lekker rolt, denk ik. En het is ook niet te licht of te zwaar. Maar pittig is 't wel. Dram als je je draai gevonden hebt

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 8