Orkestleden krijgen weer meer salaris 'Dorp in zee' is juridisch mogelijk Overdekt bad in Oegstgeest Vervoer in Rijswijk nog knellend probleem „Scheveningen"vierde groots het jubileum ft s Huize Royal moet verdwijnen Waterschappen verhogen heffingen dèrtig procent Meerderheid raad steunt Residentie Orkest Wrevelige reactie op anti-CDA leus 'Onderwatershof' breidt uit voor vijf miljoen G.S. Zuid-Holland: Raad akkoord met rampenkelder Restauratie klokkentoren wordt duurder Beroep bij Raad van State tegen Breestraat-proef Schoonhouden water kost miljoenen: DINSDAG 10 MEI 1977 REGIO DEN HAAG Trouw/Kwartet H> van een onzer verslaggevers DEN HAAG De musici van het Residentie Orkest krijgen tien procent salarisverhoging. Dat heeft de Haagse gemeenteraad gisteren na een langdurig debat besloten. Het voorstel van b. en w. om het salaris voor het hele Residentie Or kest te verhogen bracht verdeeld heid in maar liefst twee frakties, die van de PvdA en het CDA. teweeg. Eigenlijk was niemand in de raad zaal gelukkig met salarisverhoging. „Maar", zo zeiden de voorstemmers. we staan voor het blok. omdat de salarissen van het Rotterdams Phil- harmonisch Orkest en het Amster damse Concertgebouworkest opge schroefd zijn". De voorstanders van de salarisverhoging zijn bang dat de kwaliteit van het Residentie Orkest achteruit gaat. waooeer de salaris sen in dit orkest lager blijven liggen dan in Rotterdam en Amsterdam Met name de meest getalenteerde orkesUeden zouden snel geneigd zijn naar een ander orkest over te lopen, wanneer ze daar meer kunnen ver dienen. Het opdrijven van de salarissen in de drie grootste orkesten van ons land begon toen in 1974 de Rotterdamse gemeenteraad besloot om het Rot terdams Philharmonisch Orkest te spekken met Uen procent salarisver hoging uit de gemeentekas. Rotter dam streeft er naar om de salarissen Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Een spandoek met de tekst „Agter uit met het CDA" aan de voorgevel van het jongerencentrum „Paard van Troje" is de ge meenteraadsfractie van het CDA in het verkeerde keelgat geschoten. Fractieleider Du Chatinier stelde gisteren in de Haagse raad monde linge vragen over het opvallende spandoek aan de gevel van het jon gerencentrum aan de Prinsegracht. Du Chatinier vroeg of b. en w. het met hem eens waren dat groepen jongeren die de CDA-polltiek aan hangen zich niet thuis zullen voelen in een jongerencentrum waar een anti-CDA leus aan de voorgevel hangt De fractieleider van het CDA vindt het spandoek in strijd met het open karakter van het „Paard van TYoJe". Namens het college antwoordde wethouder Vink dat hij het inderdaad onverstandig en niet wenselijk acht dat een stedelijk open-Jongerencentrum dergelijke leuzen aan de gevels hangt De ver antwoordelijkheid voor de actie laat het college echter aan het bestuur van het „Paard". Het bestuur van het Jongeren centrum heeft Inmiddels laten we ten vandaag te zullen vergaderen over de vraag of het spandoek nu moet blijven hangen of niet. Sint Bavo: geld brandpreventie noodzakelijk DEN HAAG Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland stellen Pro vinciale Staten voor om de SUch- Ung Centrum Sint Bavo te Noord- wijkerhout een garantie van 1.150.000 te verlenen. Dit bedrag is nodig voor het treffen van een aan tal brandpreventieve maatregelen zoals het aanbrengen van rookde- tectoren in de paviljoens van het centrum, waar dat nog niet gebeurd is. De noodzaak van deze brandpreven tieve maatregelen bUJkt wel uit het feit dat binnen het psychiatrisch centrum de laatste Jaren twee maal een grote brand heeft gewoed. De gebouwen van Sint Bavo zijn veelal meer dan 50 jaar oud en bijzonder brandgevaarlijk. Omdat de meeste paviljoens voorlopig nog wel in ge bruik zullen blijven is het aanbren gen van bijv. rookdetectoren beslist geen overbodige luxe. „Dat maatre gelen worden getroffen als door Sint Bavo beoogd, achten wij dringend gewenst." aldus Gedeputeerde Staten. Nieuw scholencomplex aan Duinlaan Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Wethouder A A. J M van Lier van Onderwijs heeft de eerste paai geslagen voor een nieuw scholencomplex aan de Duinlaan in Den Haag. De school gaat hulsves ting bieden aan twee openbare scho len voor buitengewoon onderwijs, de Valentijnschool voor leerlingen met leer- en opvoedingsmoeilijkhe den (LOM) en de openluchtschool ..Leyenburg" voor kinderen met ademhalingsmoeilijkheden De eerste school, nu gehuisvest aan de Majubastraat, heeft 125 leerlingen en gaat in de nieuwbouw over 11 lokalen beschikken. Het huidige ge bouw is oud en ondoelmatig De „Leyenburg" heeft 100 leerlingen en krijgt in het nieuwe complex acht lokalen, een eetzaal, een keuken, een rusthal en enkele para-medische ruimten De llggtng van deze school aan de Volendamlaan ls door de sterke toename van verkeer on gunstig geworden Ook is de school te oud. te klein en zijn de voorzienin gen voor de leerlingen onvoldoende De nieuwe school krijgt een geluid- werende wal om de overlast van het verkeer op de Machlel Vrljenhoek- laan tot een minimum te beperken De bouw van het scholencomplex zal ongeveer anderhalf jaar duren. van haar orkestleden op het peil te krijgen van het Amsterdamse Con certgebouworkest, waar zo'n twintig procent meer verdiend wordt. Den Haag is min of meer verplicht om met de Maasstad mee te doen. Overigens kregen de leden van het Residentie Orkest in januari van het vorig jaar al een „eenmalige" salaris verhoging om op niveau te blijven van de orkesten in Amsterdam en Rotterdam. De heer Meijburg, die samen met de raadsleden Bakker. Otterloo. Wiersma en mevrouw Van Llempt tot de tegenstemmers in de PvdA- fraktie behoorde, wees er nog eens goed op dat hij vorig jaar al betwij felde of die salarisbijstelling inder daad eenmalig zou zijn. De heer Meijburg: „Rotterdam zal gewoon doorgaan met het verhogen van de salarissen en wij volgen de spiraal maar die zij in werking stellen". Binnen het CDA kreeg de salarisver hoging geen instemming van me vrouw Otter en de heren Lampe en Du Chatinier. De heer Lampe: „We twijfelen niet aan het gewenste ni veau van het Residentie Orkest, maar deze salarisverhoging van maar liefst tien procent is in strijd met een beleid waarbij een recht vaardige verdeling van de inkomens voorop staat. Leden van dit orkest behoren echt niet tot de laagst be taalden". Hij stelde verder dat goede vaklui als bv. loodgieters „toch ook niet voor een dergelijke salarisverho ging in aanmerking komen". Wethouder Vink (jeugd, sport en re creatie) die het voorstel namens het college moest verdedigen gelooft dat Den Haag als enige van de drie grote gemeenten heeft geprobeerd het opdrijven van de salarissen tegen te gaan. Vink heeft inderdaad twee jaar lang vergeefs pogingen in het werk gesteld om met name b. en w. van Rotterdam tot andere gedachten te brengen. Vink is dan ook allerminst gelukkig met de gang van zaken: „Twee jaar hebben we geprobeerd dit te voorkomen. We zijn daarin niet geslaagd. Daarvan moeten we van daag de consequenties trekken". De woorden van de wethouder bracht de minderheid van CDA-, PvdA- en PPR-raadsleden die tegen het voor stel waren, echter niet tot andere gedachten RIJSWIJK De burgemeester van Rijswijk mr J. H. Greshei- de heeft maandag de eerste paal geslagen voor de uitbreiding van het Nederlands Hervormd Rusthuis Onderwatershof" aan de Van Vredeburchweg 26 in Rijswijk. De huidige capaci teit van het bejaardencentrum zo'n 60 plaatsen zal ruimschoots worden verdub beld. Bij het huidige complex zullen wat vleugels gebouwd worden. De uitbreidingskosten beslaan een bedrag van 5 mil joen gulden. Daar is dan nog niet het bedrag bij dat op tafel moet worden gelegd om de be staande behuizing te renove ren. Met die renovatie wordt na het voltooien van de nieuw bouw in het tweede gedeelte van 1978 begonnen. f l -11 ji. DEN HAAG Dit is het voormalige bajaardencentrum Huize Royal aan de Badhuisweg in Scheveningen dat binnen niet al te lange tijd gaat verdwijnen. Het pand staat al sinds januari leeg en werd verkocht aan de projectontwikkelaar Westland Utrecht. De 85 bejaarden die onderdak vonden in Huize Royal zijn verhuisd naar het nieuwe Royal aan de Rusthoekstraat, waar in totaal 200 bejaarden mensen gehuisvest zijn. De projectontwikkelingsmaatschappij is nog zeer vaag over haar bedoelingen met het pand. Sloop lijkt zeer waarschijnlijk en er zijn inmiddels onderzoeken naar de mogelijkheden voor woningbouw op het terrein geweest. Als Westland Utrecht inderdaad zou besluiten woningbouw op de grond van Huize Royal te plegen dan juicht de wijkvereniging Belgisch Park dat van harte toe. Men is daar tegen de vestiging van kantoren. DEN HAAG „Het gemeentebestuur van Den Haag is wel degelijk bevoegd om eventueel een bestemmingsplan vast te stellen voor het zeegebied nabij Scheveningen." Aldus Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland in antwoord op schriftelijke vragen van de PPR-statenleden Van Dongen en Tilanus De beide statenleden waren van mening dat het zeegebied waar het ..Dorp in Zee" van de projectontwikkelingsmaatschappij Polyza- the zou moeten komen, gezien een vroeger arrest van de Hoge Raad der Nederlanden niet tot het terretoir van de gemeente Den Haag zou behoren. Voor de heren Van Dongen en Tila nus aanleiding om te veronderstel len dat „het niet tot de bevoegheid van het gemeentebestuur van Den Haag behoort, voor dit gebied een bestemmingsplan vast te stellen." De statenleden vroegen zich verder af of het door de ontwikkelingsmaat schappij ontwikkelde plan consequ enties zou hebben voor de procedure van het tot stand komen van het streekplan Zuid-Holland-West. Vol gens Gedeputeerde Staten loopt het allemaal zo'n vaart nog niet: „Niet alleen staat geenszins vast of de plannen voor een dorp in zee zullen worden uitgevoerd, maar bovendien is het tijdstip waarop met de werkzaamheden een aanvang kan worden gemaakt hoogst onzeker." G.S. achten het dan ook weinig zin vol om voor de streekplanperiode reeds met deze plannen rekening te houden. De vraag of de onderhavige plannen problemen met zich mee brengen met betrekking tot de toe stand van de Noordzeekunst, verwij zen Gedeputeerde Staten naar de gemeente Den Haag. waar men mo menteel op gemeentelijk niveau met een onderzoek bezig is. Bij dat on derzoek zal zeker ook overleg worden gevoerd met het Hoogheem raadschap van Delfland, zo menen Gedeputeerde Staten. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Onder het nieuw te bouwen politiebureau komt een kelder die als ge meentelijk centrum zal dienen bij het bestrijden van groot scheepse rampen. De Haagse gemeenteraad heeft daar gis teren negen ton voor beschik baar gesteld. Een aantal raadsleden van de PvdA, PPR en CPN twijfelden aan het nut van een dergelijke kelder. De raadsleden meenden te weten dat de kelder vooral bedoeld is om in te kunnen grijpen bij een atoomramp. „Als het zo ver is valt er weinig meer te regelen" stelden zij. Het college en de meerderheid van de raad kan zich echter ook minder ernstige rampen voorstellen waarbij de kel der zijn diensten kan bewijzen. Mo menteel is er een rampenkelder in het Overvoorde-complex. Dit is ech ter verouderd. Onder het nieuwe po litiebureau komt naast de kelder van de gemeente een rampenkelder voor de politie. Volgens burgemees ter Sehols wordt zoveel mogelijk ge probeerd om technische installaties en nevenruimtes gezamenlijk te ge bruiken. OEGSTGEEST Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland zijn in principe akkoord gegaan met de financiële opzet van een te bouwen overdekt zwembad in Oegstgeest. Al in een eerder stadium had de gemeenteraad hiervoor een bedrag van ruim drie miljoen gulden uitgetrokken. Het in beginsel akkoord gaan van G.S. loopt vooruit op de goedkeuring van het bestemmingsplan „Haaswijk 1976" door het provinciaal college. Het overdekte zwembad zal gaan voorzien in twee bassins, waarvan de afmetingen waarschijnlijk 12'/i maal 25 meter en 8 maal 15 meter gaan bedragen. Over de grootte van bet laatstgenoemde bassin, bedoeld voor instructie, is men het al eerder eens geworden. Het hoofdbad kent echter twee varianten; één van 12'/: en één van 15 bij 25 meter. De eerste variant is het duurste, maar heeft een beweegbare vloer en daardoor meer mogelijkheden voor bijvoorbeeld gehandicapten en waterpolospelers. De andere variant biedt meer ruimte voor de recreatiezwemmer en is visueel aantrekkelijker. De bouwkosten van de tweede variant zijn negen ton minder dan van dê eerste en heeft geen beweegbare vloer. Naast deze plannen voor een overdekt bad wil Oegstgeest ook nog een verwarmd buitenbad aan het complex toevoegen. De bijkomende kosten hiervan bedragen 50.000 gulden, maar omdat de toekomstige bouwer een dergelijke voorziening nooit eerder heeft aangebracht en dit min of meer als een visitekaartje wil gaan gebruiken heeft hij de gemeente Oegstgeest aangeboden dit buitenbad voor 20.000 gulden te bouwen. De raad moet nog akkoord gaan. Van een onzer verslaggeefsters 's-GRAVENZANDE De restaura tie van de klokkentoren van de Ne derlandse hervormde kerk aan de Langestraat In 's-Gravenzande ver loopt moeizaam. Het bedrag van 30.000.-, dat de gemeenteraad vo rig Jaar beschikbaar stelde voor het restauratiewerk, is niet voldoende. Er ls momenteel nog een extra be drag van 25.000,- nodig, om de to ren en het uurwerk in hun oude glorie te herstellen. Ooizaak van deze hogere kosten is het uitblijven van de rijks- en pro vinciale subsidies en de financiële positie van de kerkvoogdij laat ook niet toe de resterende zeventig pro cent van de benodigde ƒ110.000.- zelf voor haar rekening te nemen. Aan de gemeenteraad ls daarom ge vraagd het gemeentelijke deel van dertig procent te verhogen tot de helft van het restauratiebedrag, t.w. 55.000.-. De eisen, die door de rijksdienst voor monumentenzorg, het kerkgebouw staat op de monu mentenlijst, zijn gesteld, werken ook kostenverhogend. Zo moeten het uurwerk en de wij zers worden hersteld in plaats van vernieuwd. Ook zal de klokkestoel ln eikenhout moeten worden uitge voerd en niet in staal, zoals eerst in de bedoeling lag. (Van een onzer verslaggevers) RIJSWIJK In een informatieve nota wordt de aandacht van de raadsleden van Rijswijk gevraagd voor de vervoersproblemen in Rjjs- wijk-Zuid. Om tegemoet te komen aan de wén sen van de bewoners in Rijswijk- Zuid moet een oplossing gezocht worden voor de vervoersproblemen ln het algemeen en het vervoer van schoolkinderen in het bijzonder. Zoals wellicht bekend loop dè ver pachting van het pontveer over het Rijn-Schiekanaal ln verband met de pensionering van de pachter per 1 september 1977 af In het vervoer over het Rijn-Schiekanaal wordt thans voorzien door een met de hand bediende veerpont. Van de veer dienst wordt in het bijzonder ge bruik gemaakt door kinderen voor het bezoek aan school en door de bewoners om in betrekkelijk korte tijd de dichtst bijzijnde gelegenheid van openbaar vervoer te gebruiken. Het aantal bewoners van Jaagpad. Van Hardenbroeklaan, Pasgeldlaan en 't Haantje bedraagt 362. Om een Inzicht te krijgen omtrent hetgeen er na 31 augustus 1977 zou moeten gebeuren, is er een werkgroep ingesteld Deze werkgroep heeft ter oplossing van de vervoersproblemen de verschillende mogelijkheden onderzocht en wel het openbaar busvervoer, het ver voer schoolkinderen, de handhaving van het pontveer en de overbrugging van het Rijn-SchiekanaaJ. Aan het einde van de informatieve nota aan de raadsleden wordt een aantal discussiepunten naar voren gebracht. Zo vraagt men zich af of de algemene vervoersproblemen in Rijswijk Zuid dienen te worden op gelost in samenhang met de ver voersproblemen van het scholenbe- zoek, of beide problemen als een afzonderlijke materie moeten wor den behandeld. Men vraagt zich in de nota af of-men het in het kader van het onderwijs gewenst vindt, dat de gemeente voorzieningen tot stand brengt, wel ke in belangrijke mate bestemd zijn ten gerieve van het bezoek aan scho len, gelegen in een naburige gemeen: te. Zal het scholenbezoek van de kinderen in Rijswijk-Zuid aan scho len. gelegen in de gemeente Rijswijk, moeten worden gestimuleerd om leegstand van Rijswljkse scholen te beperken? Verder vraagt men zich af of de kosten van het vervoer wegens het bezoek aan scholen voor reke ning van de gemeente moeten wor den genomen. In de nota wordt ver der als discussiepunt naar voren ge bracht of het pontveer moet worden opgeheven of een motorpont ge handhaafd moet worden. door Adr. Hager DEN HAAG Weinig koren kunnen zich erop beroemen, datbl de viering van het 25-jarig bestaan vierduizend toehoord aanwezig waren. Het Christelijk Mannenkoor Schevenii zong zaterdagavond in een vrijwel geheel bezette Houtrustj een compliment voor het koor. een beloning voor de orga toren! Op de door Henk Hereog gelegde basis bouwde dirigent Gerard Brëas verder en het mannenkoor telt mo menteel 110 leden. Zij hebben gezon gen dat het een lieve lust was, spon taan, fris, helder, kernachtig en voor al welluidend. Brëas koos voor deze gelegenheid populaire en geliefde werken, zoals Jerusalem, Pelgrimskoor, The Holy City, Fin- landia en ook uit het lichtere genre. Hij wist zich daarbij verzekerd van de klankrijke medewerking van de Kon. Militaire Kapel o.l.v. Anne Posthumus. Im enkele composities zag men zodoende twee dirigenten aan het werk en dat ging (bijna) steeds goed. Marie-Cécile Moerdijk voorzag op haar eigen wijze het programma van een toelichting en zij maakte ook als vocaüste veel indruk. Marco Bakker had dp microfoon in het geheel niet nodig gehad, „The Holy City" bij voorbeeld knalde er uit. Willy Caron kent zijn vocale omvang en vulde de ruimte met gemak. „Pro Musica" uit Bussum o.l.v. Lex Karsemeijer zorgde voor vocaal amusement en Jan van Weelden hield met zijn „ma gie organ" het publiek bezig in de voortijdige pauze toen het podium was doorgezakt. Men kon van Marie-Cécile Moerdijk verwachten dat zij ook het publiek zou laten zingen en dat slaagde uitstekend. Zo werd het niet alleen feest voor de jubilerende zangers van „Scheveningen" die zich geen mooie re avond konden wensen i ook voor de duizenden bezoekers] De Haagse en Scheveningse mam doen het goed in 1977. Die Hat Sanghers naar Rusland, het Chr. I_ sidentie Mannenkoor Schevening« onderstreepte een kwart eeuw l staan met veel succes. Van een onzer verslaggevers LEIDEN De Vereniging Leids ty Centrum heeft beroep bij Raad van State aangetekend tegi de proef die burgemeester en m houders van Leiden nemen met gedeeltelijke afsluiting van de Bn straat. De winkeliers menen door de prex die zes maanden duurt, ernstig g dupeerd te worden. Ook is aan c Raad van State verzocht de pro onmiddellijk stop te zetten. De ai vocaat van de vereniging, mr. Teekens, heeft het college ook v< zocht de uitvoering van het beslu over de Breestraat stop te zetten Maandag 23 mei zal de Raad va State over de zaak oordelen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De waterschappen in Zuid-Holland, die belaf J zijn met het schoon houden van het oppervlaktewater in provincie, zijn van plan om de verontreinigingsheffingen verhogen met gemiddeld dertig procent. Dit blijkt uit overzicht van de Provinciale Waterstaat van Zuid-Holland. Rekenden de waterschappen vorig jaar nog 15 tot 31 per inwoners equivalent, dit jaar zullen de heffin gen komen te liggen tussen de 24.- en 40,-. Het inwonersequivalent is de gemiddelde verontreiniging, die één inwoner per dag veroorzaakt. Aan de hand van dit equivalent wordt de vervuiling van zowel huis houdens als bedrijven uitgerekend. Het zuiver houden van het water in de Zuidhollandse meren, rivieren, kanalen en boezemwateren kost de waterschappen vele miljoenen. De oorzaken van de verdere stijging van de verontreinigingsheffingen liggen o.a. aan de kosten die het bouwen van nieuwe zuiveringstechnische in stallaties met zich mee brengen. Zo zijn de waterschappen van plan om de komende jaren ruim 90 van dit soort werken uit te voeren. Een aan tal van deze zuiveringstechnische werken is al ln voorbereiding. Ande re faktoren die de kosten doen ging zijn de jaarlijkse kosten, die bestaande installaties veroorzal rr en de overdracht van gemeentelij It zuiveringsinstallaties aan de terschappen. Vooral gelet op hetd rr te aantal nog te realiseren insta ei ties is het volgens de Provinci Waterstaat te verwachten dat del fingen ook de komende jaren zullen stijgen. Daar staat natuui wel het een en ander tegenover zuiveringscapaciteit is in de pro cie sterker gestegen dan in enig vi afgaand jaar. Een diepgaand on< zoek van het oppervlaktewater to de aan dat de vervuiling niet ver is toegenomen en een zekere stal satie heeft bereikt. De provincie Zuid-Holland str naar het verkrijgen van biologi gezond oppervlaktewater. Er w naar gestreefd dit in 1985 voorelï te krijgen. sc

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 6