'Polen'was redelijk beveiligd NAVO-TOP: De tekening van een lezer Commentaar I Subsidie 3? Het kan altijd beter, zegt hoofd Amsterdamse brandpreventie Het geheim dat je deelt met Sandeman. j Hypotheekrente verder omlaag ALLES IS KOEK EN'EI. &EUAIVE DAN EN l&E ONDERHUIDSE SPANNING-EN.. I hond die voor de dove hoort foutparkeerder puur frans schoolconcert eindelijk 1NSDAG10 MEM977 BINNENLAND Trouw/Kwartet 5 Het betaalde voetbal in Nederland krijg op de valreep van minister Van Doorn nog een zet in de goede richting. Er zullen in de toekomst jaarlijks subsidiegelden aan deze bedrijfstak worden toegekend, maar wel alleen als die bedrijfstak ook akkoord gaat met arbeidsver houdingen zoals die in 1977 in Ne derland algemeen aanvaard zijn. De KNVB, zo blijkt, legt zich daar bij neer. Van harte zelfs, want de voorzitter van de sectie betaald voetbal heeft laten weten dat hij vindt dat zijn college op alle punten in het gelijk is gesteld. Een hoogst merkwaardige opstel ling van de heer Hogewoning. Im mers de KNVB en met name het sectiebestuur betaald voetbal heeft een modernisering van de structuur de afgelopen maanden nadrukkelijk geremd. Medezeggenschap op het hoogste niveau was in eerste instan tie voor spelers en trainers niet weggelegd. Pas toen minister Van Doorn duidelijk maakte dat de KNVB op dat punt bakzeil diende te halen omdat er anders geen spra ke van subsidie kon zijn, is men akkoord gegaan met een regeling van de medezeggenschap voor de werknemers ii» het betaalde voet bal. Medezeggenschap overigens die ook op clubniveau gerealiseerd gaat worden. Het ziet er naar uit dat de algemene vergadering van de KNVB deze voorstellen wel zal (moeten) aanne men. Dat is een niet onbelangrijke overwinning voor minister Van Doorn. Wel is het duidelijk dat daarmee nog lang niet alle problemen zijn opgelost. Er dient een kleine sane ring uitgevoerd te worden, er dient een volledig nieuw transfersysteem te komen, de onwettige arbeidsbe middeling dient nog verboden te worden en de secundaire ar beidsvoorwaarden zijn hard aan verbetering toe. Voorop staat echter dat er eindelijk eens iets bereikt is op het punt van modernisering van de structuur van het betaalde voetbal. Als de KNVB dat als een overwinning ziet is dat slechts een taxatiefout die typerend is voor dat apparaat. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM „Het alarm bij de rampzalige brand in hotel Polen is te laat geweest", vindt het hoofd van de Amsterdamse brandpreventie, M. de Vries. „We waren zo snel mogelijk ter plaatse, maar ik heb de indruk dat we iets eerder gewaarschuwd hadden kunnen worden". ADVERTENTIE Sandeman. Fbrt en Sherry cVerbuqt-cDe Qröte&Merken HOEVELAKEN - Met Ingang van 5-jarige hypotheken gaat het tarief vandaag gaat het Bouwfonds Neder- "-2 pet omlaag naar 8.5 pet resp. 8,7 landse Gemeenten de hypotheek- pet, tenvrjl de 30-jarige daalt van 9.3 rente opnieuw verlagen. Voor 2 en Pct naar 9-2 Pot- In het Amsterdamse hotel was geen automatische alarminstallatie aan wezig. Er was geen rookmelder, die bij een te grote rookontwikkeling alarm slaat bij de portier of bij de brandweerkazerne. Er was geen hit- temelder, die bij brand direct de brandweer tot actie kan laten ko men. Ook beschikte het hotel niet over een zogenaamde Sprinklerin stallatie: in iedere ruimte van het gebouw is dan een aantal water sproeiers aan het plafond bevestigd die op een thermostaat werken: zo dra de temperatuur sterk stijgt, be ginnen ze te spuiten. „Het hotel was echter redelijk goed beveiligd", zo zegt de heer De Vries, „maar het kan natuurlijk altijd be ter. Een hotel kan nooit voor hon derd procent brandveilig zijn. We streven naar het optimale. In Amsterdam zijn we op vele plaatsen met verbeteringen begonnen, maar dat heeft tijd nodig. Ook met de directie van Krasnapolsky hadden we besprekingen over nog enige ver beteringen in hotel Polen. In dit langdurige proces zijn eerst de meest urgente gevallen aan de orde geko men en daarbij hoorde hotel Polen ook. De grote hotels die de laatste Jaren in Amsterdam zijn gebouwd zijn vol gens de heer De Vries absoluut brandveilig. Dramatische gebeurte nissen, zoals bij de hotelbrand in de Koreaanse stad Seoel in 1971, waar bij 148 mensen In het 22 verdiepin gen tellende gebouw het leven verlo ren, zijn in Amsterdam niet moge lijk, is de rotsvaste overtuiging van de heer De Vries. Paniek „Brandveiligheid is echter niet al les", gaat de heer De Vries verder. De mensen raken vaak in paniek en daar kan je weinig tegen uitrichten. Hij noemt daarbij het voorbeeld van iemand die gistermorgen uit het brandende Polen eerst zijn koffer in het vangzeil, dat de brandweer op houdt, gooit en daarna pas zelf springt boven op zijn koffer en dan ernstig gewond raakt. Vaak zijn er meer slachtoffers dan er werkelijk nodig zou zijn geweest. Ook in veili ge hotels blijft deze paniek altijd mogelijk. „Een van onze belangrijkste taken is daarom dan ook om het personeel van hotels en dergelijke goed te in strueren. Wij vertonen films en hou den lezingen voor deze mensen, al dus de heer De Vries. „Ook behoren de hotelgasten be hoorlijke instructies te krijgen. Of dat in hotel Polen gebeurd is, weet ik natuurlijk niet. In de kamers hangt een instructie hoe er gehandeld moet worden bij een eventuele brand. Dit kan de paniek enigszins verminde ren, alhoewel: de menselijke reactie op vuur is onberekenbaar". Model De Vereniging van Nederlandse Ge meenten heeft enkele jaren geleden een model brandverordering opge steld die tegenwoordig door veel Ne derlandse gemeenten opgevolgd wordt. 437 gemeenten hebben dit advies overgenomen. Amsterdam is daar niet bij, maar heeft eigen nor men, die zo zegt een woordvoerder van de vereniging, zeker kunnen ij veren met de landelijke normen. Bij het bouwen van een nieuw hotel of een ander gebouw waarin veel men sen verblijven, heeft men zich te houden aan een bouwverordening, met een aantal veiligheidsmaatrege len. De heer Wolthoff. chef van de afdeling preventie van de hoofdaf deling brandweer op het ministerie van binnenlandse zaken, heeft al eerder gewezen op het feit dat zijn ministerie aan alle Instanties die er om vragen adviezen geeft. Het mi nisterie kan niet zijn wil opleggen aan gemeenten en provincies, om dat gemeenten in Nederland auto noom zijn. Sinds 1960 wordt er in ons land een speciale studie gemaakt van het voorkomen van branden in hoge ge bouwen. Bij de norm, die nu voor hoge gebouwen is opgesteld, staat voorop dat bij brand het aantal slachtoffers zoveel mogelijk moet worden beperkt. Pas daarna komt de zorg voor de beperking van de schade, in de directe omgeving en in het gehele gebouw. In Nederland is de norm dat bij lage gebouwen redding van buiten moge lijk moet zijn door omwonenden en De Amsterdamse brandweer kon gistermorgen bij de brand in hotel Polen en in boekhandel De Slegte weinig meer uitrichten. Al bij hun komst op de plaats van de brand was het al „te laat". dat bij gebouwen hoger dan dertien meter de beveiliging dusdanig moet zijn, dat de mensen zichzelf in veilig heid kunnen brengen zonder de hulp van de brandweer. Dat betekent dat er voor elke bewoner twee vluchtwe gen moeten zijn. Deze 'dubbele vluchtweg lost echter niet het groot ste probleem op bij branden: de rook. Zeventig tot tachtig procent van de mensen die bij branden om komen zijn het slachtoffer van de rook. De heer C. H. J. Brauers, hoofdin specteur voor het brandweerwezen van het ministerie van binnenlandse zaken vindt dat er na deze brand een grondig onderzoek ingesteld moet worden naar de oorzaak ervan, hoe het mogelijk was dat de brand zich zo snel kon ontwkkelien en of de melding van de brand de Amster damse brandweer te laat bereikte De heer Brauers noemt het zeer ver velend dat „juist nu er meer aan dacht besteend wordt aan brandpre ventie en brandveiligheid er een der gelijke ramp gebeurt. Misschien had er een snellere brandmelding kun nen zijn als er een brandmelding of een rookmelding in het gebouw aan wezig geweest zou zijn. Het is moei lijk na te gaan wat de oorzaak van de late melding van de brand is." aldus de heer Brauers. „Een snelle melding van hotels en dergelijke ge bouwen moet verzekerd zijn" „Met deze brand zijn we met de neus op de harde feiten gedrukt", zegt de heer Brauers, „maar we moeten er voor waken dat er nu maatregelen genomen worden die technisch en organisatorisch niet te verwezenlij ken zijn of die alleen maar als pa niekvoetbal te betitelen zijn". Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent. Postbus 859, Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. HET WEER door Hans de Jong Weerrapporten s.V Oo"|6 Weinig 'buitenweer' Hoe hoog moet de middagtempe- ratuur oplopen voor een zitje bui ten in de tuin al of niet met een kopje koffie of thee? Die vraag stelt een abonnee in Kampen en hij geeft er bijvoorbaat al zijn eigen mening over. Volgens hem is circa 15 graden het criterium. Bij zo'n temperatuur is het bij zonneschijn en niet al teveel wind mogelijk om je, met name in een beschutte tuin, happy te voelen. Bij een middagtemperatuur van rond 15 graden kan bovendien de verwarming in huis ook in feite worden gemist. Door instraling van de zon en algemene warmte- afgifte van buiten heerst er dan binnen een constante tempera tuur van rond 21 graden wat als draaglijk kan gelden. Nu zal dit oordeel dus sterk beïnvloed wor den door subjectieve factoren zo als bijvoorbeeld de leeftijd van de persoon in kwestie. Bejaarden bij voorbeeld voelen zich pas bij 24 graden behaaglijk en het is voor stelbaar dat na sport en spel bin nenstormende jeugd, het in de kamer bij 21 graden al te warm vindt. Mijn zegsman heeft wel een beetje recht ven spreken: hij is namelijk werkzaam in de verwar mingsindustrie, leeftijd 40 jaar. Zijn Indruk dat het dit voorjaar met de „buitendagen" tot nu toe droevig gesteld is, lijkt wel juist. Bij het raadplegen van mijn eigen gegevens, representatief voor een vrijwel geheel door tamelijk hoge coniferen omsloten tuin, is het kwik in maart drie maal, in april ook drie maal over de 15 graden Celslus-grens heengekomen. Op 1 mei J.L was het totaal aantal „bui tendagen" dus zes. De werkelijk heid gebiedt te zeggen dat mijn vrouw en lk maar twee ervan geëi gend vonden om werkelijk zit tend de natuur in te snuiven. En hoe was het in het voorjaar van vorig Jaar? April leverde toen meer dan 15 graden Celsius-of- hoger-dagen te weten negen. In april 1975 waren het er vijf, in april 1974 maar liefst 13 (totaal aantal op 1 mei al 16). Beide aprils van 1973 en 1972 waren bereslecht met maar één zo'n lief dagje, april 1971 gaf er vijf en verder terug gaande in voorjaar 1970 viel er en In maart en In april totaal niets te beleven en overschreed het kwik pas op 3 mei voor de eerste keer de grens van 15 graden Celsius. Duidelijk blijkt hieruit dat a. het in deze lente niet bijster voor spoedig gaat met de temperatuur b het nog veel erger kan, zie 1970. Nu is 15 graden Celsius natuurlijk toch wel enigszins een theoretisch criterium, 14.7 graad Celsius telt niet mee in dit onderzoekje. Wat zou er bijvoorbeeld tegen in te brengen zijn de grens bij 14 en hoger graad Celslus als 15 5 graad Celsius te leggen? Verder zou een temperatuur van 13 graden wel licht ook al te pruimen zijn, wan neer het maar super rustig en zeer zonnig weer is en vluchten de mensen anderzijds bij een tempe ratuur van 18 graden op een win derige dag of bewolkte dag naar binnen. Kortom men zal misschien wel wat kritiek kunnen hebben op „de methode van de buitenda gen" maar het zou toch wel nuttig zijn wanneer in naaste kolommen met zomerse dagen van 25 graden of meer, te vinden in wetenschap pelijke verhandelingen, ook series van lente-achtige dagen van 15 graden Celsius of meer zouden worden afgedrukt. In het huidige computertijdperk is dat een koud kunstje zou men zeggen. Het actuele weer: door toegeno men depressieactiviteit ten wes ten van de Britse eilanden zal het eerst komende dagen verander lijk zijn met vandaag regen en een krachtige zuidwestelijke wind bij een ook verderop in de week wei nig veranderende temperatuur en dus kunnen we nog altijd flui ten naar kwikstanden van 20 gra den Celsius of hoger. c 1 in gisteren 17 uur Amsterdam regenbul 13 De Bilt .zwaar bew 14 Deelen zwaar bew. 13 Ealde regenbui 13 Eindhoven zwaar bew. 15 Den Helder zwaar bew 11 Rotterdam geheel bew 13 Twente licht bew 15 VU&singen geheel bew 11 Zd Limburg zwaar bew. 15 Aberdeen zwaar bew 13 Athene onbewolkt 19 Barcelona zwaar bew 10 Berlijn zwaar bew. 10 Bordeaux zwaar bew 17 Brussel geheel bew. 13 Frankfort zwaar bew 14 Geneve Ucht bew 13 Helsinki rwaar bew 7 Innsbruck regenbui II Klagenfurt zwaar bew 13 Kopenhagen licht bew 13 Lissabon onbewolkt 28 Locamo Ucht bew 20 Londen regen 11 Luxemburg zwaar bew 12 Madrid licht bew 25 Malaga onbewolkt 21 Mallorea Ucht bew 19 MUnciien zwaar bew. 11 Nice Ucht bew 17 Oslo zwaar bew 12 Pan fa geheel bew 15 Rome licht bew 19 Splil onweer 15 Stockholm zwaar bew 12 Wenen Ucht bew 10 Zurich zwaar bew 11 Casablanca onbewolkt 21 Tunis Ucht bew 20 HOOOWATER woensdag 11 mei: Vllssln- gen M 17-33.47. Haringvlietsluizen 9 31-22 II. Rotterdam 11 39-23.55, Scheve- rungen 10 28-23 OS. Umulden 12 32- Den Helder 1 39 14 31; Harlingen 4 26-17 01 Delfzijl 7 03-19 15 De wekker loopt af, maar de slaper hoort het niet. Zijn hondje wel. Dat staat op, rekt zich uit, springt op het bed en likt zijn slapende baas wakker. De baas hoort het ook niet, als de telefoon gaat, of de huisbel. De baas is doof en houdt er daarom geen gewone hond op na, maar een hond die voor hem hoort. Een soort blindengeleidehond voor doven dus. Geen splinternieuw idee, maar wel is Amerika het eerste land. waar zulke hulp-honden opgeleid worden. Een vereniging in de stad Denver traint de dieren gratis. Vo rig Jaar oktober zijn ze er mee be gonnen en sindsdien zijn elf hon den „afgestudeerd". De eerste gediplomeerde dovenge- leidehond is dezer dagen bij zijn nieuwe baas In Boston afgeleverd. Het hondje heet Penny en is ge woon een lid van het grootste ras ter wereld, het vuilnisbakkenras. Het doet er ook niet toe, zeggen deskundigen, van welk ras de hond is. Vrijwel elke hond, groot of klein, ls geschikt voor deze taak. De hon den kunnen leren de baas of bazin te waarschuwen als de baby huilt, als er iemand op de deur klopt of aanbelt, als er een brandalarm gaat. een telefoon rinkelt of wekker afloopt, of als er iets in het verkeer gebeurt dat extra opletten noodza kelijk maakt. Als Penny bijvoor beeld hoort, dat er op de deur ge klopt wordt, draalt het hondje een paar keer opvallend om zijn baas heen, loopt naar de deur en terug en herhaalt de voorstelling totdat de baas de bedoeling snapt. Drie maanden les brengen een hond ge garandeerd minimaal drie be langrijke geluiden bij, waarop hij in alle gevallen reageert, maar de meeste leren er meer. Zo'n cursus kennen we in ons land (nog) niet, maar daarom zijn zulke honden er wel degelijk, vertelt di recteur Zuur van de stichting Aan passingen voor Gehandicapten in Leidschendam. Honden en ook kat ten met name Siamezen bewij zen vaak goede diensten als het om alarmering in noodgevallen gaat. Behalve dat ze in geval van brand vaak kans zien een gezin op tijd wakker te maken, noemt de heer Zuur het recente geval van een vrouw, die ln Rotterdam werd aan gerand. Op haar hulpgeroep rea geerde de hond van een dove man. Het dier wist zijn baas naar het schreeuwende slachtoffer te trek ken, waarop de aanrander de benen nam. „Het idee een hond als hulp voor doven ls hier riiet onbekend", zegt de heer Zuur. „Er wordt wel over gedacht, maar vaak is het zo dat gehandicapten er zelf niet zo op gebrand zijn te laten merken dat ze gehandicapt zijn. Dat speelt speci aal onder slechthorenden en ande ren met een 'verborgen' handicap. Niettemin zijn er doven, die Juist met het oog op hun doofheid een hond aanschaffen en het dier zelf een en ander bijbrengen In elk geval ls zo'n hond anders dan een blindengeleidehond hele maal niet opvallend, maar wel erg nuttig. En gezellig is ie ook nog. Ook een (demissionaire) minister van Justitie doet wel eens wat fout, maar dat wordt blijkbaar makke lijk door de vingers gezien. Terwijl mr Van Agt zaterdag in de Rotter damse Doelen de AR-PartiJraad bijwoonde, had zijn chauffeur de auto op de stoep voor het gebouw gezet - wat hij overigens niet als enige deed. Dat mag natuurlijk niet, en dus was alras een politie man bezig bekeuringen aan dc foutparkeerders uit te delen. De chauffeur van de CDA-lljsttrekker stond er bij, toen de agent zijn bon wilde uitschrijven en hij zal dus wel heftig geprotesteerd hebben. Pas toen mr Van Agt er zelf aan kwam, drong het blijkbaar tot de politie man door, dat hij zijn hoogste baas stond te bekeuren. Na een babbel tje tussen belde heren (zie foto) borg de agent gauw zijn bonboekje op. zonder een bonnetje bij de mi nister of diens chauffeur achterge laten te hebben. Andere foutpar keerders werden wél beboet. Omdat de betrokken politieman gisteren overdag geen dienst had. wilde de Rotterdamse politie het gebeurde bevestigen noch ontken nen zonder dat eerst uit de mond van de afwezige agent zelf gehoord te hebben. Maar persfotograaf Bo- gaerts die bijgaande en nog een andere foto van de confrontatie tussen agent en hoogste chef maakte, kan er zijn hand voor in het vuur steken, dat het zo en niet anders gegaan is. Die automobilist die het ontdekte, moet zich een ongeluk geschrok ken zijn. Hij reed door het Franse plaatsje Meze ten westen van Mar seille, toen hij stromen rode vloei stof op het wegdek tegenkwam. Bloed? Nee, wijn. Vlakbij die plek ligt een wijnkelder, waar een actie groep van Franse wijnboeren 's nachts vijftien vaten met ijzeren staven bewerkt had. De wijnboeren daar zijn woedend, omdat er goed kope Italiaanse wijn mag worden ingevoerd, wat de handelaren ook doen. Ditmaal leek hun protest op de verkeerde plaats beland te zijn, want de eigenaar van de wijnkelder vertelde later, dat het grootste deel van de weggelopen wijn puur Frans was. afkomstig van de protesteren de boeren uit de omgeving „Op het schoolconcert speelde het Nederlands Balletorkest onder lei ding van Jan Stulen. Het leek me wel een aardige man „Er zijn mooie stukken bij, zoals de Vuurvogel van Strawinsky. Ik kan erg lang naar die muziek luisteren. Maar het mooist vind lk toch pop muziek. daar luister ik elke dag naar t Ik vind: alles op z'n tijd, dan weer eens klassieke muziek, maar het meeste popmuziek „Ik vond het orgel en de lampen erg ..mooi, maar de mensen van het or kest zaten vreemd door elkaar. De ene zat recht en de ander scheef' (Reacties van zesdeklassers Rei- noud, Claudia en Rik van de Amsterdamse Van Heemstraschool op hun eerste schoolconcert in het Concertgebouw). „Nog nooit heb lk het Heilige Land echt gezien. Al 24 Jaar kom ik hier. maar ik ben niet één keer verder geweest dan hotel Avia bij het vliegveld van Tel Avlv." De man die dezer dagen meteen na de landing ln Tel Avlv deze woor den sprak, was Michel Bacos. be paald geen onbekende in Israel. Hij was de gezagvoerder van het Air France-toestel, dat vorig Jaar met 103 joodse passagiers aan boord verscheidene dagen op het vlieg veld van Entebbe in Oeganda werd vastgehouden. Dankzij een Israee- lische verrassingsaanval op En- lebbe werden de gijzelaars bevrijd. Captain Bacos weigerde toen zijn gevangenen gehouden en bedreig de passagiers alleen te laten en bleef al die dagen t>U hen Hij vond het nu eindelijk wel eens tijd wor den om het land. waar zijn passa giers vandaan kwamen te leren kennen. Vandaar dat hij na 24 jaar vliegen op Isratl nu met zijn vrouw voor een vakantiereisje in Tel Avlv is neergestreken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5