Voor nieuwe loonrondes eigenlijk geen ruimte Stemmen bij volmacht eenvoudiger Nog geen stappen tot verbod Ned. Volksunie Vrouwen-affiche valt in PvdA niet zo goed Dezevader heeft zojuist een spaarrekening geopend. Lubbers op bijeenkomst in De Lier: Ria Beckers Burger: marges zijn maar klein Van Thiin Van onze Haagse redactie •Bejaarden Verkiezingsagenda Van der Lek 1 Wiegel eerst m'n §6udJduü§e v opeten..! Fraaie speelboot voor nieuwe Amro spaarders. Buurman kan tien minuten voor sluiten nog ingeschakeld worden In bepaalde gevallen spoed nodig ISDAG 10 MEI 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet Van onze parlementsredactie DE LIER CDA-minister Lubbers van economische za ken meent, dat er eigenlijk geen financiële ruimte is voor nieuwe loonrondes, die alle werknemers betreffen. Op een verkiezingsbijeenkomst in De Lier (Westland) noemde Lub bers twee redenen: de komen de jaren zal er veel geld nodig zijn voor zaken als vervroegde pensionering en de werkge vers zullen veel zogenaamd incidenteel loon uitbetalen (voor promoties, bijzondere toeslagen en dergelijke). De bewindsman ging er bij deze opmerkingen van uit, dat de prijscompensaties niet zullen verdwijnen. Hij noemde meer terughoudend heid op het loonvlak onvermijde lijk. ..DeSER-deskundlgen hebben daarin volkomen gelijk", zei hij, doelend op het vorige week uitge brachte rapport van een groep eco- UTRECHT PPR-lijsttrekker Ria Beckers heeft gistermiddag in Utrecht de PvdA en D'66 verweten zich bewust af te keren van de mogelijkheid om met een linkse meerderheid in het parlement een progressief beleid te gaan voeren. PvdA en D'66 doen. aldus de lijsttrekker, alle mogelijke moeite om niet buiten de naar hun mening meest haalbare meerderheid met het CDA te vallen, en van een nieuw beleid horen we van hen niets meer. „Den Uyl spreekt alleen nog maar over een acht-acht PvdA- CDA kabinet. Zo'n kabinet pro gressief noemen is onzin". Ria Beckers achtte een echt pro gressief kabinet zo nodig met wat extra steun uit de Tweede Ka mer bij de komende verkiezin gen zeer goed haalbaar. nomen uit ae Sociaal-Economische Raad. De minister was het ook met de SER-deskundigen eens. dat een verdere beheersing nodig is van de collectieve sector (overheidsuitga ven, sociale voorzieningen). De be lasting- en premiestijging moet vol gens het kabinet en de PvdA tot één procent per jaar beperkt blij ven, volgens het CDA-programma tot 0.7 procent. De SER-deskundi- gen willen liefst geen stijging. Vol gens Lubbers zit er niet zo'n groot verschil in de drie zienswijzen. „Bij het huidige regeringsbeleid stijgt de collectieve lastendruk in feite met niet meer dan een half of 0,6 procent. Bij uitvoering van het CDA-program komt dat nog weer enkele tienden lager uit". Lubbers waarschuwde tegen „te scherpe be zuinigingen", vooral omdat er dis criminatie dreigt tussen actieven en niet-actieven en de investerin gen. die echt op de toekomst ge richt lijken, tegenvallen. Lichte voorkeur In een discussie met de studenten vereniging Sanctus Virgilius in Delft vertelde minister Lubbers dat hij „een lichte voorkeur" heeft voor doorregeren als CDA met de PvdA. „Een niet te verwaarlozen moge lijkheid" is volgens Lubbers echter dat het CDA in de oppositie gaat. namelijk als het veel zou verliezen, en „PvdA zowel als WD hun eigen program victorie willen laten kraai en, zodat we te weinig van ons eigen CDA-program zouden kun nen realiseren." Lubbers toonde zich teleurgesteld in zijn collega-ministers van de PvdA. „De PvdA voert campagne met een dubbele tong. De leuze luidt: kies de minister-president. Dus: kies voortzetting van het be leid maar het PvdA-program be vat dingen die geenszins voortzet ting van het huidige beleid zijn, zoals nationalisatie ge zondheidszorg. nationalisatie grond, geen bevordering eigen wo- ningbezit. Mijn vraag is nu: wat is de echte PvdA? Maar gelukkig zin gen sommige politici voor verkie zingen wel eens een ander lied dan erna." Dat de vier „hervormingszaken" ondernemingsraden, grondpoli- tiek, vermogensaanwas-deling, in vesteringsrekening niet meer zijn afgemaakt, komt volgens Lub bers niet door de tegenwerking vanuit het CDA, zoals „links" be weert. De werkelijke oorzaak is „dat gepoogd is een groot deel van de socialistische dogmatiek in te leggen in de wetsontwerpen. Daar is het kabinet op vastgelopen, en daarom zijn die vier zaken nu nog steeds onderwerp van veel onder linge discussie, in plaats van dat ze (als wet) in het staatsblad staan." OUD-BEIJERLAND Volgens mr. Jaap Burger beseft men in de verkiezingscampagne niet goed hoe klein de marges in de Neder landse politiek zijn. Mr. Burger, die zijn enige spreekbeurt tijdens deze verkiezingsperiode vervulde voor de PvdA-afdeling Oud-Beijerland, is minister van staat en trad op als informateur bij de totstandkoming van het kabinet-Den Uyl. „Een ka binet dat er alleen maar kwam om dat er geen andere mogelijkheid was". Er kon volgens Burger ge woon geen ander kabinet worden gemaakt. Burger noemde de uitspraak van CD A-lijsttrekker Van Agt, dat de grootste partij ook de premier zal moeten leveren, „kletskoek". Kamerlid en jongeren dringen aan Afwijkend biljet Niet iedereen in het CDA is ge lukkig met de keuze van lijsttrek ker Van Agt Dat blijkt uit dit raambiljet (door de fotograaf in Amstelveen gesignaleerd) waarop de naam Van Agt is overplakt met die van Aantjes. Ook elders zijn dergelijke acties waargenomen. ADVERTENTIE TUTM TJA An TAo irrnnnran edij EMMEN De één miljard over- heldsguldens, die vrijkomen nu de raa"\ V/et Investeringssrekening uitblijft, moeten gebruikt worden om de gebieden met de grootste werkloosheid te hulp te komen. Dat heeft Ed van Thijn, fractielei der van de PvdA in de Tweede Kamer, gisteren gezegd op een ver kiezingsbijeenkomst in Emmen. Het vrijkomende geld moet vol gens Van Thijn gebruikt worden om de bestaande premieregeling voor investeringen op te peppen. Van Thijn toonde zich verontwaar digd over een recente brief van CDA-minister Lubbers (Econo mische Zaken) aan de vakbonden over het verlies aan arbeidsplaat sen bij Danlon in Emmen. Volgens t de minister betekent dit verlies' niet vanzelfsprekend: het scheppen van nieuwe werkgelegenheid in Z.O.-Drente. Dat is volledig in strijd met toezeggingen van de mi nister, gedaan in de Tweede Ka mer", aldus Van Thijn. DEN HAAG De vrouwen in de politiek hebben het niet gemakkelijk, ook niet in de Partij van de Arbeid. De Rooie Vrouwen, vrouwen in de PvdA ontmoeten op ver schillende plaatsen in het land binnen hun partij span ningen over hun verkiezings affiche met de tekst: „vrou wen kom op voor jezelf, stem een vrouw, PvdA, lijst 2. Op veel plaatsen in de PvdA is de afgelopen tijd gediscussiëerd over de wenselijkheid van het affiche, dat in feite vraagt om niet op lijsttrekker Den Uyl te stemmen. „We weten dat er leden en ook afdelingen zijn die het niet zo pret tig vinden dat wij zeggen: stem op een vrouw", zegt een woordvoer- dster van de Rooie Vrouwen in Amsterdam. „Mannen in de Partij van de Arbeid zijn echt niet anders dan mannen in andere partijen." Een voorbeeld van hoe het Rooie Vrouwen-initiatief door PvdA-ers in de grond wordt geboord onder vond een PvdA-Rooie Vrouwen- sympathisante in Rotterdam vori ge week. Ze vroeg een afdelingsse cretaris om het raambiljet met de bekende tekst „Kies de minister president," en het vrouwen-affiche. Het eerste kreeg ze vlot, het tweede niet. „Dat zou maar verwarring wekken", was de argumentatie, bo vendien zouden de „vrouw- biljetten" van hogerhand niet ver spreid mogen worden. „Hogerhand", in dit geval de Rot terdamse gewestsecretaris Van Achteren, zei, om een reactie ge vraagd: „Er is wel discussie in het gewest en in de afdelingen geweest over het vrouwenaffiche, maar er is geen sprake van een opdracht. Het moet een ongelukkig misverstand zijn geweest. Het hoofdbureau van Rooie Vrouwen in Amsterdam: „dit is het beste bewijs dat de Rooie Vrouwen in de partij nog nodig zijn". dé vakbeurs voor bedrijfshuishoudingen ziekenhuizen verpleeginrichtingen gebouwendiensten ,yan de overheid schoonmaakonder- nemingen diensten voor de behan deling van afvalstoffen internationale vakbeurs voor bedrijfsmatig onderhoud en schoonmaak vakbeurs voor gemeentereiniging en vuilverwerking 10-13 MEI dagelijks geopend vanK)-17uur AMSTERDAM ral Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het openbaar ministerie in Amsterdam heeft nog geen stappen onder nomen om te komen tot een verbod van de Nederlandse Volksunie, de partij die onder leiding van de Hagenaar Joop Glimmerveen aan de komen de kamerverkiezingen deel neemt. De Nederlandse Volksunie stelt zich als voornaamste doel Surina- mers en gastarbeiders zo snel mo gelijk uit ons land te sturen, en wordt mede daarom door veel orga nisaties als racistisch bestempeld. Na de rellen vorig jaar zomer in Schiedam rond gastarbeiders, waarbij de Nederlandse Volksunie een rol speelde, werd op het minis terie van justitie afgesproken dat na de Schiedamse processen over de rollen het Amsterdams open baar ministerie van Justitie de mo gelijkheden zou bekijken om te ko men tot een vordering bij de rechtbank om de Volksunie te ont binden. De Volksunie is in Amster dam gevestigd, de Schiedamse pro cessen zijn inmiddels voorbij. Glimmerveen werd wegens het ver spreiden van racistische pamflet ten tot gevangenisstraf veroor deeld, maar op het Amsterdams openbaar ministerie heeft men de zaak nog niet rond. „De tijd gaat nu wel dringen", zei gisteren een woordvoerder van het ministerie van justitie met het oog op de snel naderende verkiezingsdatum. Inmiddels heeft de Nederlandse Volksunie gisteren weer felle reac ties opgeroepen, na de politieke TV-uitzending van deze partij za terdagavond laat. Daarin werd on der meer gesteld dat de aanwezig heid van buitenlanders en gastar beiders in ons land niet nodig is, een veel te zware financiële druk geeft, en „tenslotte zal leiden tot chaos en bloedige rassenoorlogen". De Volksunie strijdt voor „het be houd van ons eigen blanke volk", aldus de TV-uitzending. Runenteken Het PvdA-kamerlid Kosto heeft gisteren minister van justitie Van Agt schriftelijk gevraagd de Neder landse Volksunie te verbieden, het geen volgens hem gerechtvaardigd is omdat de partij zich in de verkie zingsstrijd onder meer bedient van een runenteken, dat in de tweede wereldoorlog het symbool was van de 23-ste SS-pantserdivisie Neder land. de beruchte Waffen-SS. Ook de JOVD, de jongerenorgani satie van de WD, dringt aan op het verbieden van de Volksunie. ..Iede re vorm van discriminatie en van racisme moet met kracht worden bestreden", aldus de JOVD giste ren in een verklaring. Schendtaal Het Auschwitzcomité vindt dat de televisie-uitzending van de Volksu nie nogmaals duidelijk heeft ge maakt dat de partij moet worden verboden. De uitzending heeft aan getoond hoe terecht deze schendtaal ook op ons aandringen op vijf mei uit de ether is geweerd", aldus het comité in een verklaring. Uit Groningen meldt onze verslag gever nader dat een tiental jeugd- organisaties b. en w van die stad gevraagd heeft een stokje te steken voor het optreden van Glimmer veen, die voor morgenavond een zaal gehuurd heeft in Hotel De Doelen aan de Grote Markt in Gro ningen. De jongeren vragen de avond te verbieden in verband met heh racistische karakter van de Ne derlandse Volksunie. Van een verslaggever DEN HAAG Het bestuur van de samenwerkende organisaties van ongeveer 400.000 bejaarden ai- tijd goed voor acht Kamerzetels heeft de aangeslotenen geadvi seerd niet te stemmen op aparte politieke partijen van bejaarden. Deze partijen zijn in strijd met de integratie van de ouder wordende mens in de samenleving, aldus de organisaties. Het COSBO, centraal orgaan van samenwerkende bejaarden organi saties, heeft dit meegedeeld. De organisaties zijn: Algemene bond van Bejaarden. Bond voor staatspensionering, Protestants- christelijke ouderenbond. Unie van Diocesane katholieke bonden van bejaarden en gepensioneerden. Het COSBO distantieert zich van poli tieke partijen van bejaarden. Het ziet geen enkele zin in het trachten belangen van boven 65-jarigen te verwezenlijken door een dergelijke politieke partij. CDA: Aantjes, om 20 uur in de foyer Schouwburg Ogeterop te Meppel: Van Agt. om 20 uur in het cultureel centrum De Lindenberg. Ridderstraat 23. te Nijmegen. Andriessen. om 20 uur in het Zuid- landtheater te Temeuzen. mevr Van Leeuwen, om 20 uur in De Kriekmure. Tesselschadestraat te Harderwijk; Lubbers, om 20 uur m gebouw De Poort. Harddravers- weg. te Joure; Westerterp om 20 uur in het r.k. Ver. Gebouw Marti niplantsoen te Franeker. PvdA: Van der Doef. om 20 uur in Zalencentrum Wildenbeest. dr. Hu- bemoodstraat 63. te Doetinchem. Meijer, om 20 uur in gebouw De Meenthe te Steenwijk; Van Keme- nade. om 20 uur te Groot Scher mer; Kosto, om 20 uur in het Wa pen van Landsmeer, Dorpsstraat 72, te Landsmeer (debat met Keja van de WD); Wierenga, in 't Tref punt. Hoofdstraat, te Nieuwwolda WD: Wiegel, om 20 uur in de Schouwburg te Dordrecht; Riet kerk. om 20 uur in Alberts Corner te Leiderdorp (debat met mevr Ba- rendregt van de PvdA); De Beer, om 20 uur. Vondelstraat 3, te Ouder Amstel. PPR: De Gaay Fortman, om 19 30 uur in centrum 0-42 Oranjesingel 42 te Nijmegen; Van Huiten. om 20 uur in Huize Dommelhoes te Uithuizermeden; Jansen, om 20 uur in De Kunstmin te Gouda D'66: Brinkhorst, om 20 uur in De Schaapskooi (caping Duinrell) te Wassenaar; Terlouw. om 20 uur in het Cultureel Centrum te Amstel veen DS'70: Drees, om 20 uur in het Doopsgezind centrum Stadsring 137 te Amersfoort (in debat met Nypels van D'66). GPV: Jongeling en Verbrugh om 20 uur in hotel Haarhuis te Arnhem RPF: Rietkerk om 20 uur in Almkerk (n.b FORUM: Delft De Koornbeurs. Voldersgracht 1. om 19 30 uur met De Boer (CDA). Joekes (WDi, Glastra van Loon (D'66). Van der Spek (PSP). SPIJKENISSE - De lijsttrekker van de PSP. dr Van der Lek heeft gisteren tijdens een spreekbeurt in Spijkenisse zijn partijgenoot Kal- ma. hoofdinspecteur van de Rot terdamse politie, in bescherming genomen. Van der Lek noemde het zeer terecht dat Kalma de omstre den tekst van het Rotterdamse ar restantenformulier naar buiten heeft gebracht. Het optreden van PvdA-burgemeester Van der Louw in deze zaak noemde hij „een schande". UTRECHT WD-lijsttrekker Wiegel vindt het bijzonder laf van de PvdA-lijsttrekker Den Uyl dat hij de schuld voor de prijsstijgin gen probeert af te schuiven. „Het is de koffie en het zijn het CDA en de WD die het hebben gedaan, zei Den Uyl, je moet maar durven, al dus Wiegel gisteravond in Utrecht. Wiegel wees er met nadruk op dat de jaarlijkse huurverhoging vol gens Den Uyl een belangrijke fac tor bij de prijsstijging die nu per 1 april inging (doordat een kamer meerderheid van onder meer CDA en VVD aan deze datum vasthield) er toch gekomen zou zijn. maar als de PvdA haar zin gekregen zou hebben pas op 1 juli. Derhalve na de verkiezingen ADVERTENTIE het vers gebraden 10 minuten haantje van Herman Kramer „Ik kijk alleen even, hoe ik er in een lijst zou uitzien. Ik doe het schilderij weer terug." >nd: ADVERTENTIE Goed nieuws voor nieuwe spaarders, want als die tussen 9 mei en 10 juni bij de Amro Bank een spaarrekening openen, kunnen ze een fraaie duurzaam uitgevoerde speelboot aanschaffen voor maar f 17,50. Goed voor een fantastisch stuk vakantieplezier voor de kinderen. En eigenlijk geen geld. Zeker als u bedenkt dat tijdens deze periode elke nieuwe Amro spaarder ook nog f 7,50 spaar- premie krijgt bijgeschreven. Overigens is deze premie één maand lang niet opvraagbaar. De minimum-inleg bedraagt f 15,-. Dus snel aktie ondernemen. Want het zou kunnen zijn dat u anders even op de boot moet wachten! Nu bi) elke Amro Bank. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Wie op 25 mei beslist zelf niet kan gaan stemmen en er toch prijs op stelt zijn stem niet verloren te laten gaan, vindt heel wat minder moeilijkheden op zijn weg dan bij vorige verkiezingen. Het „stemmen bij volmacht" is aanzienlijk vereenvoudigd, evenals het stemmen in een andere gemeente dan waar men woont. Het stemmen bij volmacht kan het eenvoudigst gere geld worden Indien men ie mand bereid vindt die in hetzelfde stemdistrict woont.(Dat komt neer op: iemand die in dezelfde buurt woont. De meeste ge meenten zijn namelijk weer onderverdeeld in stemdistricten.) In dat ge val heeft men niets anders te doen dan onderaan de oproepingskaart die iede reen nu wel in zijn of haar bezit zal hebben een ver klaring te tekenen dat men de ander machtigt om plaatsvervangend te stem men. Het verstrekken van deze „eenvoudige" machti ging, waaraan geen enkele officiële instantie vooraf te pas hoeft te komen, is aan geen tljdsgrens gebonden. Men kan bij wijze van spre ken nog tien minuten voor het sluiten van het stembu reau zijn buurman machti gen, mits die dan maar be reid is om flink de pas erin te zetten, richting stembu reau. Behalve degene die de machtiging geeft moet ook degene die de machti ging aanvaardt de oproe pingskaart aan de onder kant ondertekenen. Ander district Iets ingewikkelder wordt het als men iemand wil machtigen die niet in het zelfde stemdistrict woont. Dat kan iemand zijn uit een ander deel van de stad of het dorp, maar ook ie mand uit een gemeente die honderd kilometer of meer weg ligt. In dit geval moet men wel haast maken: ui terlijk morgenmiddag voor sluitingstijd moet dan een formulier dat bij de ge meentesecretarie te ver krijgen is. daar ook weer ingeleverd zijn. Ook dat formulier moet door beide betrokkenen, de vol machtgever en de vol machtkrijger. getekend zijn. De gemachtigde ont vangt dan na enige tijd van de gemeente een zoge naamde volmacht-, legitimatiekaart, waarmee hij of zij op de 25e mei op elk Nederlands stembu reau terecht kan. Welke weg men ook bewan delen moge. de eenvou digste of de meer ingewik kelde, de zaak is veel min der gecompliceerd dan bij vorige stemmingen. Toen golden er nog allerlei be perkende voorschriften die nu vervallen zijn: zo moest men bij het verzoek om bij volmacht te mogen stem men de reden van dit ver zoek aangeven en kon men als gemachtigde slechts ie mand aanwijzen met wie men een (in de wet toen precies omschreven) fami lierelatie had, of een huis genoot Iedereen kan nu in principe voor ledereen stemmen. De enige voor waarden zijn dat de ge machtigde zelf kiesgerech tigd is en dat hij of zij niet meer dan twee stemmen bij volmacht uitbrengt Een andere mogelijkheid is dat men zijn stem uitbren gtin een andere gemeente. Wie dat wil, kan op de ge meentesecretarie een zoge naamde kiezers- legltlmatiekaart krijgen, waarop een verklaring staat dat men kiesgerech- tigd is. Met die legitimatie- kaart kan men in elk stem bureau in elke Nederlandse gemeente zijn stem uitbrengen. Wil men een kiezerslegitimatlekaart aanvragen in een andere gemeente dan waar men woont dan moet dit uiter lijk morgen voor sluitings tijd gebeurd zijn. Vraagt men de legitimatie aan op het raadhuis van de ge meente waar men woont dan heeft men langer de tijd: tot en met vrijdag 20 mei. Lijstverschillen Interessant is dat beide mogelijkheden, stemmen bij volmacht en stemmen in een andere gemeente, ge bruikt kunnen worden om te stemmen op iemand die' niet voorkomt op een lijst in de kieskring waar men zelf woont. Dit kan van be lang zijn voor bijvoorbeeld de lijsten van het CDA en de PvdA, die per kieskring verschillen vertonen Ie mand die, om een voor beeld te noemen, in de kieskring Den Helder woont en een voor keursstem zou willen uitbrengen op Boersma zou hem op de CDA-lijst tever geefs zoeken. Op de PvdA- lijst zou hij evenmin Von deling aantreffen Wie toch zo wil stemmen, kan dit nu doen via een volmacht of een kiezerslegitimatie- kaart. Hetzelfde geldt voor de kleinere groeperingen, van welke er verscheidene niet in het hele land deelne men. Wie niét in de kies kring Den Helder woont en toch wil stemmen op de Partij van de Belastingbe talers". kan een van de bei de hiervoor aangegeven mogelijkheden benutten (de partij komt namelijk al leen uit in Den Helder». De zelfde mogelijkheid is er ten aanzien van de andere nietrlandelijke groeperin gen: de lijsten Griek en Ju- sia (alleen Amsterdam», dc federatie bejaardenpartij en (Friesland. Zuid- Holland. Noord-Brabant. Utrecht en Amsterdam» de Europese Conservatieve Unie (Arnhem. Rotterdam. Den Haag en Dordrecht» en de Nederlandse Mid denstandspartij (alleen kieskring Den Haag)

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3