Berkhof ziet in kerken zes Israël-visies Het malle petje van Van Agt Waarom gereformeerde bond naar Zuid-Afrika? Portugese zendelingen naar Frankrijk gezonden Pax Christi: geen onderzeeërs voor Indonesië Kerkelijke delegaties Indonesië Gezinsavondmaal Europees congres van doopsgezinden Adolfo Esquivel gearresteerd Huizenactie Nes Ammim: 576.000 gulden naar VANDAAG R VOORBUGANGEI DINSDAG 10 MEI 1977 KERK Trouw/Kwartel door A. J. Klei Blijkens onze krant van gisteren heeft dr. Anne van der Meiden op een conferentie van de hervormde diakonale raad opgemerkt dat. ook al zou dominee Van den Heuvel, de secretaris generaal van de hervormde kerk. iets .rechts" beweren, er altijd mensen zullen zijn die vinden dat hij iets „links" gezegd heeft. Bij het lezen van deze woorden bedacht lk dat je in plaats van de naam van dr. Van den Heuvel heel goed die van onze krant zou kun nen zetten Want het gebeurt nogal eens dat één en t zelfde artikel in dit blad door de éne lezer knorrig als .rechts" verworpen wordt en door een ander misprijzend tot Jinks" wordt verklaard. Soms is een foto al voldoende aanleiding tot uiteenlopende soorten opwin ding. Hiervan heb ik een treffend voorbeeld. Onlangs stond ln Trouw een afbeel ding van de heer Van Agt met een mal petje op. dat hem op een of andere verkiezingsbijeenkomst aangesmeerd was Eerst belde mij een gereformeerd predikant uiteen niet onaanzienlijke stad in het wes ten des lands op. Hij had zich geër gerd aan dat plaatje van Van Agt. Waarom? Omdat wij. naar hij op droeve toon verklaarde, aardig op weg waren een braaf CDA-blaadje te worden met aldoor de lijsttrek ker er in en ditmaal zelfs voorzien van een pet met een leus er op en of ik wel begreep dat-ie daarvoor onze krant niet in huis haalde. Later op de ochtend meldde zich per telefoon een hervormde domi nee uit een vriendelijk dorp in het oosten des lands HIJ had zich geér- gerd aan dat plaatje van Van Agt. Waarom moesten wij nu zo nodig zo'n gekke foto van die man in de krant zetten? Net alsof er geen be tere afbeeldingen van de lijsttrek ker voorhanden zijn, maar ja, daar hadden wij zeker nooit van ge hoord! Maar hij snapte het wel. wij wilden het CDA weer eens een hak zetten. Nou. hij wou geen lelijke woorden gebruiken, maar ik snapte zeker wel dat. als wij zo doorgin gen. wij alle CDA-ers op onze buik konden schrijven. Ik teken hierbij aan dat deze con versaties plaats vonden nog vóór dat dr. Okke Jager een pen op papier had gezet met betrekking tot het CDA. Diens artikelen heb ben daarna voor de lezers aanlei ding gevormd, onze krant van de éne hoek naar de andere te slinge ren. Letterlijk en figuurlijk. Het ls. dat merk ik. voor veel men sen nog steeds moeilijk te verteren dat de eigen kerk en de eigen krant (om me nu maar tot deze twee te beperken) zich niet voor de volle honderd procent en luidkeels ach ter één bepaalde partij scharen. Ze wantrouwen de dominee als hij op wekt tot een verantwoorde keus en nalaat te vertellen wèt dat dan precies voor een keus is. Ze wan trouwen de krant, als die niet voortdurend op de knieën ligt voor één bepaalde groepering en volstaat met het aandragen van informatie en materiaal voor dis cussie. Het ontgaat veel lezers (en nu ben ik weer bij de krant alléén terug), dat betrokkenheid bij een zekere partij of groepering vandaag meebrengt dat je zo n partij of groep extra op de hielen zit. Het is Immers je eigen club? Als via bijdragen van dr Jager doorgepraat kan worden over wat het CDA nu precies voorstelt en wil. geschiedt dat enkel en alleen omdat het CDA zo erg dicht bij huis ligt. Zelfs bij het huis van degenen die, zacht gezegd, enige moeite hebben met het CDA. In „Voorloper", het blad van de her vormden in de Amsterdamse Bijl mer. merkt dr J. van Slageren op dat de kerken geen stemadvies geven. Christenen weten vaak van elkaar niet. wat ze stemmen. Dominee Van Slagteren vindt dit jammer, je zou er ronduit met elkaar over moeten praten. Hij vindt ook dat het evan gelie voldoende perspectief en kri tisch inzicht biedt in wat politieke partijen doen met vrede, recht en gerechtigheid. Hij eindigt met zijn gemeenteleden op te wekken vooral zeil na te denken, te studeren en misschien ook te twijfelen tot het einde, en ook na de verkiezingen. In „Ons Orgaan", het officiële blad van de vrije evangelischen. wordt op de zelfde wijze over de politieke keus van de christenen gepraat Je schrijft niets (meer) voor. maar je wijst wel met nadruk op de ver antwoordelijkheid van ieder ge- meentelld. Weer terug naar Trouw. We kregen ter publikatie een brief van de her vormde dominee J. Kroeze te Krim pen aan den IJJsel over het onder werp: Trouw en politiek. Ik citeer daar tot slot het volgende uit. want daarin staat mi.i. aardig wat wij hier zo'n beetje aan het doen zijn. Domi nee Kroeze: Jn onze kerken lopen de meningen over de weg naar een rechtvaardiger wereld uiteen, weet ik als predikant in een gemengde hervormde/gere formeerde nieuwbouwgemeente. Men stemt in onze kringen zowel op de progressieven als op het midden en gematigd rechts. Christenen ver schillen blijkbaar van mening over de te volgen politieke koers naar het doel. Laat Trouw daarom doorgaan met haar berichtgeving over wat er binnen en buiten de kerken gedacht wordt, zonder zich te vereenzelvigen met welke partij dan ook. Als mon dige mensen zullen we zelf wel onze politieke keus bepalen. Natuurlijk zal niemand voor 100% goed kiezen. maar een echte keuze ls wel noodza- 'kelijk, want niet alle beslissingen zijn gelijkwaardig. Daarover moe ten we discussiëren. Maar laten we nu Trouw buiten onze politieke nie- renproeverij laten. Trouw oriënteert ons terecht links en rechts. Een dagblad dat ons goed voorlicht over de wereld van de kerken en het christendom en over de ethische be slissingen waarvoor wij staan en dat dan nog bovendien van onze eigen politieke signatuur zou zijn is finan cieel onhaalbaar en misschien ook wel ongewenst." Tot zover dominee Kroeze. En wat dat petje betreft, dat vonden we gewoon een leuke foto. FRANKFORT De Duitse afde ling van de r.k. vredesbeweging Pax Christi heeft krachtig geprotesteerd tegen het besluit van de Westdultse bondsregering, om de verkoop van twee onderzeeërs aan Indonesië toe te staan en daarvoor een krediet van 250 miljoen mark te verlenen. Vol gens Pax Christi wijkt de bondsre gering hiermee van haar eigen be ginsel af. geen wapenen te leveren aan spanningsgebleden. Pax Chris tie wijst erop. dat Indonesië Oost- Tlmor heeft bezet en zich in oor logstoestand bevindt met de onaf hankelijkheidsbeweging daar. Indo nesië heeft tegen het eiland een zee blokkade ingesteld. Ds. M. Magagant rn dv J. C. Adonis, (wee zwarte predikanten uit Zuid-Afrika, die momenteel aan de Vrije Universiteit te Amsterdam theologie studeren, schrijven ons: Een delegatie van de gereformeerde bond in de hervormde kerk gaat bin nenkort naar Zuid-Afrika op uitnodi ging van de blank N O Kerk, de blan ke Oeref Kerk en de Nederduits- hervormde kerk van Zuid-Afrika. Dit bericht wekt bij ons zwarte leden van die kerken grote weerstanden op In de eerste plaats omdat het zenden van deze delegatie het officiële en praktische beleid van de Nederlands hervormde kerk ernstig doorkruist. Dat officiële beleid is een voortdu rende poging om de dne blanke ker ken in Zuid-Afrika te vermanen om zich af te keren van de Ideologie en de praxis van de apartheid. De offi ciële vertegenwoordiger van de Ne derlands hervormde kerk. dr A. H. van de Heuvel ontvangt om die re den geen visum van de regering Vorster en geen uitnodigingen van de drie bovengenoemde kerken. Naar ons oordeel is de gang van de ..aparte delegatie van de gerefor meerde bond in de hervormde kerk een poging om het beleid van die Nederlandse kerken die bij de we reldraad aangesloten zijn te onder mijnen en te saboteren. In de tweede plaats verbaast en irri teert het ons m hoge mate, dat zelfs de Nederduits hervormde kerk van Zuid-Afnka als gastheer aanvaard wordt Weinigen in Nederland weten dat de Nederduits hervormde kerk in haar ..Kerkwet" officieel tot op de huidige dag het volgende artikel heeft (art III) ..Tot die Nederduitse Hervormde Kerk van Afrika behoort slegs blanke persone"! Nog nooit in de kerkgeschiedenis heeft een kerk zo'n artikel durven opnemen in de K O Zo'n artikel heb ben zelfs de N O Kerk en de gerei kerk niet officieel durven opnemen. De Nederduitse hervormde kerk handhaaft dat artikel nog steeds en de voorzitter Dr J P. Oberholzer vertelde nog dit jaar in West- Duitsland de aperte leugen dat de leden van de zwarte Nederduits her vormde kerk om handhaving van dat artikel hebben gevraagd (Zie: Die Hervormder van maart 1977). Dezelfde prof. Oberholzer was het ook. die de gereformeerde bond kwam uitnodigen. Mede onder invloed van de principi- ëe houding van de Amerikaanse pre sident Carter en ambassadeur Andrew Young wordt momenteel de druk op Zuid-Afrika om het apartheidssysteem los te laten ver groot. De kelken hier moeten nu alles op alles zetten om hun morele druk op de kerken in Zuid-Afrika te versterken Wij beschouwen het zenden van de delegatie van de gereformeerde bond als een poging om de suppor ters van het apartheidssysteem te steunen. Dat lijkt veel op het verraad van de Zoon des Mensen met een kus in de Hof der Olijven. Een van de kleinste en meest gefotografeerde legers ter we reld viert zijn 450-jarig bestaan. Het is de Zwitserse garde, in 1527 door paus Paulus II opge richt ter bescherming van per soon en paleizen van de paus. Nog altijd zijn deze bewakings troepen van het Vaticaan Zwit sers van geboorte en dragen zij een veelkleurig gestreept uni form. Bij geestelijke gelegenhe den zijn zij uitgerust met ijze ren kuras, helm en hellebaard, zoals op de foto, waar een nieu we soldaat de eed van trouw aan de paus aflegt. LISSABON De Portugese bap tisten hebben ds. Antonio Tiago naar Frankrijk gezonden om daar te werken onder de meer dan één mil joen Portugese arbeiders. Tiago heeft lange tijd gewerkt in Angola, maar kreeg geen toestemming naar dat land terug te keren. NOTTINGHAM - Vanuit het noorden van Angola heeft de zen ding van de baptisten berichten ont vangen over massale doopplechtig- heden, waar honderden bekeerlin gen werden gedoopt. TOKIO In Zuid-Korea zijn minstens 42 ondertekenaars van het handvest tot redding van de demo cratie en van de natie gevangen ge zet. Onder de arrestanten zijn leden van de Zuldkoreaanse raad van ker ken, theologische studenten en le den van de arbeidersbeweging onder wie predikanten van de arbeiderse- vangelisatle. Twaalf kerkelijke ver tegenwoordigers uit de VS hebben aan president Carter gevraagd zich voor de rechten van de mens in Zuid- Korea in te zetten. LOBBECKE Dr. Helmut Bege- mann uit Lübbecke. lid van de kerkleiding van Westfalen, heeft het presisium van de „Gemeindetag un- ter dem Wort", die van 17 tot 19 mei in Dortmund gehouden wordt, opge roepen zijn uitspraak over de onver enigbaarheid van Gemeindetag en Kirchentag te herroepen. „U heeft het goed recht en de plicht verkeerde ontwikkelingen en dwaalleringen te onthullen, maar u heeft niet het recht voor de Gemeindetag het ware evangelie in bezit te nemen en het aan de Kirchentag te ontzeggen." ISTANBOEL De anglicaanse primaat dr. Coggan en de orthodoxe ereprimaat Dimitrios zijn het niet eens kunnen worden over de pries terwijding van vrouwen, die voor de ruim 200 miljoen orthodoxen onaan vaardbaar blijft. Dr. Coggan heeft de orthodoxen gevraagd om begrip voor zijn standpunt. Ook de paus heeft de vrouw in het ambt een „re cente en ernstige hinderpaal" genoemd. NUENEN De reformatorische ge meente te Nuenen, een samenwer kingsverband van de hervormden en gereformeerden ter plaatse, heeft besloten de avondmaalsvieringen ook open te stellen voor kinderen in gezinsverband. De katechetische voorbereiding op deze tot nu toe ongebruikelijke deel name ook door jongere kerkgangers die nog geen belijdenis des geloofs hebben afgelegd, zal op de katechi- satie worden gegeven. ELSPEET Ruim 350 doopsgezin den uit zes Europese landen komen van Hemelvaartsdag 19 tot en met zondag 22 mei in het doopsgezind broederschapshuis te Elspeet bijeen voor de tweede doopsgezinde Euro pese conferentie. (MERK-11). Het thema is „Het Koninkrijk van God in een veranderende wereld," dat ook thema zal zijn op het tiende doopsgezind wereldcongres, juli 1978 In Wichita (VS). De eerste Euro pese bijeenkomst werd in 1975 bij Bazel in Zwitserland gehouden. MERK-II is voorbereid door een in ternationale commissie onder lei ding van dr. Heinold Fast te Emden. Van Nederlandse zijde namen onder meer ds. J. P. Jacobszoon, Haarlem en dr. S. L. Verheus. Amsterdam hieraan deel. De openingspreek wordt gehouden door ds. B. K. Ho- man, Koog aan de Zaan. De confe rentie wordt besloten met een avondmaaldienst, waarin zal voor gaan ds. C. F. Brüsewitz, voorzitter van de algemene doopsgezinde so ciëteit. Ter conferentie zullen de ver schillende broederschapsinstellin gen (jeugdwerk, zending, ontwikke lingssamenwerking e.a.) zich presen teren. De conferentie is belangrijk voor het onderlinge gesprek van de Europese doopsgezinden, die zowel in geloofs- als in culturele opvattingen aanzien lijke verschillen tonen. Enerzijds de Nederlanders en Noordduitsers, an derzijds de Zuidduitsers. Zwitsers en Fransen, een verschil als tussen IKON en EO. Nederland heeft ongeveer 25.000 doopsgezinden, West-Duitsland on geveer tienduizend, Zwitserland drieduizend en Frankrijk twaalfhonderd. In België. Luxem burg en Italië bevinden zich zeer kleine groepjes. Daarnaast zijn de laatste jaren ongeveer vierduizend doopsgezinden uit de Sowjetunie in West-Duitsland gearriveerd. Zes van hen zullen aan de conferentie deel nemen. Van een onzer redacteuren AMERSFOORT - Kerk en Vrede heeft bekendgemaakt, dat in Bue nos Aires de Argentijn Adolfo Es quivel is gearresteerd. Vermoed wordt, dat zijn betrokkenheid bij de internationale campagne voor de rechten van de mens aanleiding is tot deze arrestatie. Esquivel nam in 1975 het initiatief tot deze campagne, die haar hoogte punt krijgt in december 1978. Hij is coördinator van Servicio. een coör dinerend orgaan van een groot aan tal Latijnsamerikaanse basisgroe pen. Ook is Esquivel betrokken bij de organisatie van de conferentie over geweldloze actie, die in juli in Mexico zal worden gehouden. Vorig jaar mei was Esquivel in Nederland op uitnodiging van Kerk en Vrede. Deze organisatie heeft protesttele grammen en -brieven gestuurd naar de Argentijnse president Videla en naar de Argentijnse ambassadeur in Nederland Vazquez. Onze adressen: AMSTERDAM: Postbus 859 Wibautstraal 131 Tel. 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM/DORDRECHT Postbus 948 Wesltrtaak 9 Rotterdam Tel 010-115588 DEN HAAG/LEIDEN Postbus 101 Parkstraat 22 Den Haag Tel 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN Posibus 3 Melkmarkt 56 Zwolle Tel. 05200-17030 LEUSDEN Ds P G. van Berge van de gereformeerde zending en ds. P Bons van de hervormde zending zullen de Jaarlijkse vergadering van het centrale comité van de Indone sische raad van kerken bijwonen. Deze wordt van 16 tot 23 mei gehou den. ditmaal niet in Sukabumi op Java. waar het conferentie-oord van de raad van kerken staat, maar in het pas geopende centrum van de kerk op Bali, in Kuta De afvaardi ging van de Europese partnerkerken gebéurt via de ..Eukumindo". de in stantie waarin de Europese kerken, die door zendingswerk met Indone sië verbonden zijn. bij elkaar komen Vanaf 25 mei zal ds. Van Berge sa men met de heer J. 8. H. Wierenga. penningmeester van de sectie Oos telijk Indonesië van de gereformeer de zending en dr ir N. C Keulemans. staflid van het gereformeerd alge meen diakonaal bureau, een bezoek brengen aan Soemba Zij zullen daar onder meer spreken over de consequenties van het vijfjarenplan van de kerk op Soemba. waardoor vanaf dit jaar de kerk op Soemba zelf alle kosten voor de evangelie verkondiging onder nlet-christenen moet dragen Ook komt de toe komst van het christelijk onderwijs ter sprake, nu het subsidiebeleid van de Indonesische regering voor het bijzonder onderwijs er niet rui mer op lijkt te worden Van een onzer verslaggevers UTRECHT Zes éénge zinswoningen, drie paviljoens elk voor vier alleenstaanden, een crèche en een schuilkelder kunnen ln de christelijke ne derzetting Nes Ammim in Gali- lea gerealiseerd worden van het geld dat via een huizenac tie in ons land is bijeenge bracht. Het eindbedrag van ruim 576.000 gulden (Inclusief een grote gift van het algemeen diakonaal bureau van de gereformeerde kerken) werd in Utrecht tijdens een goed bezochte Nes Ammim-dag symbolisch over handigd aan één van de bewoners van het dorp. rozenkweker Cees van Egmond. Eerder op de dag had de Leidae theologie-hoogleraar dr H. Berkhof de huizenactie al ln een breder kader geplaatst Prof Berkhof noemde Is raël verleden, heden en toekomst voor de christelijke kerk Verleden, omdat je Christus niet kunt verstaan dan vanuit het Oude Testament, de geschiedenis van Israël Toekomst, omdat in Romeinen 11 staat dat gans Israël gered zal worden (.Dat bijbelgedeelte wordt pas moeilijk als je er vanuit gaat dat niet bedoeld is wat er staat Film Bij Israël als heden blijkt in de ker ken aan minstens zes verschillende soorten Israël gedacht te worden Allereerst zijn er aldus nog steeds prof Berkhof degenen die Israël zien als een film. waarin heel het elndUjdgebeuren zich voltrekt Een tweede groep ziet in Israël slechts een boek. de ..tenach" (het Oude Testament) die het eigenlijke evan gelie zou zijn. een visie die wel het onderscheid maar niet de eenheid der testamenten onderkent. Dan is er de IsraëJ-visie die naar Israël slechts ideologisch kan kijken. Een van de paviljoens voor alleenstaanden, die als resultaat van de actie in Nes Ammim gebouwd worden. daarbij uitgaande van b.v de profe tie van Amos. De Palestijnen zijn dan de onderdrukten en Israël staat gelijk aan onderdrukking, uitbui ting. racisme en imperialisme, daar bij voorbij ziend aan het feit dat vanuit de landbelofte het zionis me het jood-zijn zélf is. Prof Berkhof zei in dit verband te hopen dat de Amsterdamse hervormde Centrale Kerkeraad aan de Herv. Jeugdraad duidelijk zal maken wat gelovigen wél en niet te zeggen hebben. Talmoes Een vierde groep christenen denkt bij Israël aan de joodse wijsgerige traditie (Talmoed). die naar Berkhofs oordeel een christen slechts hinderen en niet helpen kan Vervolgens noemde hij de christenen die. in navolging van Leo Baeck tot Ernst Bloch, de joodse traditie wil len vermengen met westers gesecu lariseerd denken, waarbij liberaal joodse invloeden steeds meer door humanistische en marxistische ten densen overheerst worden. Tenslotte zijn er de mensen die bij Israël aan de staat denken. „Er zijn christenen die geen goed woord van de demissi onaire Nederlandse en tegelijk geen kwaad woord van de demissionaire Israëlische regering willen horen." De hoogleraar wees de zes door hem geschetste visies af. „Deze uiteenlo pende beelden, de onverwerkte schuldgevoelens t.o.v. Israël en onze-1 kerheid over de eigen identiteit van het christelijk geloof maken dat we maar niet te snel van de „dialoog met Israël" moeten spreken" aldus prof. Berkhof Hij voegde daaraan toe dat de meest bevrijdende dialoog het gesprek met die ene jood. Jezus Christus, is Samen dragen Over Nes Ammim: „Daar ontmoet ik telkens de meest hoopvolle kijk op Israël: deelhebben aan het Israël van Er zijn omstandigheden waarin je door nadere informatie soms op je oordeel moet terugkomen. Niet iedereen heeft dat fijne gevoel van doorgronding op het eerste gezicht en heeft dan ervaren hoe hij zich bi een eerste indruk van iemand deerlijk vergist heeft. Maar goed.e is een nieuwe kans. De nadere kennismaking geeft meer licht en verdiept de kennis. Ook met zaken kan zich dat voordoen. Je hebt een visie op een bepaalde stand van zaken. Die is in je oog goed of kwaad. Maar nadere informatie brengt wijziging in je oordeel. Som ten gunste van de zaak. Het was ni zo erg als je dacht. Er zitten toch ook nog andere kanten aan die affaire, die Je niet overwogen hade die bij nadere bezinning je mening wijzigen en soms doen omslaan. ft andere geval kan ook voorkomen., mening wordt versterkt. Ik wist nie dat 't zo erg was. zeg je dan. De heli was me nog niet aangezegd. Zoiet* overkwam me de vorige week toen ik las hoe iemand even exact had nagegaan hoeveel zendtijd verschillende omroepen hadden. B had dat vooral gedaan ten opzicht van de STER. De gegevens waren verbluffend. Gedurende het vierde kwartaal van 1976 was de STER ruim 55 uur voor de buis. tegenova de EO en de VPRO ieder ruim 38 ui en de kerken samen 30 uur. Al die paar minuutjes tellen toch nog leli op. Ik heb, meen ik, eens gehoord, dat er iets aan gedaan zou worden Dit soort milieubederf kan toch nh doorgaan. En als er dan van de revenuen andere goede zaken betaald moeten worden, is het dai niet mogelijk die reklame b.v. helemaal aan het eind van het avondprogramma te plaatsen. Dan kan het wat mij betreft ook nog va uitlopen. Laten we zeggen, na twaalven, dan mogen ze van mij w 100 uur per kwartaal uitzenden. Di kan dan voor niemand kwaad en misschien is de werkgelegenheid af nog mee gediend. Nadere i kan je soms bevestigen i ere informal! a in je afkeer Beroepingswerk NED. HERV. KERK. Beroepen te Veenendaal (toez.): J. W. Koppenhol te Huizen (N.-H.) Thoien: M. van Campen vic. te P pendrecht; te Broek op Langedij Chr. van Andel te Heteren; te Wie den: J. Bogaards te Rotterdam Delf shaven. Benoemd tot bijstand in het psstc- raat te Ermelo (zendingskerks T C. Frederikse te Wassenaar. Aangenomen naar Lisse (toez.): P. 3 't Hooft te Emmen. Bedankt voor Monster: H. van dl Post te Bergambacht: voor Kinde dijk: H. Koudstaal te Ridderkerl. voor Kapelle (Zld.): C. J. Baart j Vaassen. GEREF. KERKEN Beroepen te Klazienaveen: S. B vr der Molen te Maasdijk: te Dend« leeuw: O. K. Geerds te Keulen d dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen naar Oenkerk: J. Kuipers te Roodeschool die ti dankte voor Orijpskerk en Gerki klooster-Stroobos; naar Leiden (pi tor voor een aantal bejaardentehi zen): A. Verdoorn te Heerlen. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Aangenomen naar Harllngen: H. de Vries te Amsterdam-Z.W.. na Rozenburg: A. v. Houdt kand. Zwijndrecht. die bedankte vo Avereest, Dronten, Haulerwij Marknesse-Nagele. Nijverdal. 0 nen, Opende-Surhuisterveen, Schi dam-Pemis. Frieschepale Wijnjewoude en Zuidwolde (Dr.). CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te IJmuiden: A. Bijkerki Aalten. Bedankt voor Amersfoort: J. Pla tinga te Dronten; voor Putten: Bilkes te Bennekom. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Haarlem: M. Mondt te Waardenburg. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP Aangenomen naar Harlingen: B. Homan te Koog-Zaandijk. VRIJE EV. GEM. beroepen te Kampen: J. A. Hi te Wormerveer. Lamont vlees en bloed; het samen geleefde leven en het samen gedragen lot. Een joodse vriend zei me eens: waarom maken Jullie Je zo druk over zending of dialoog? Ken je één jood die bij zoiets vreemds als Nes Am mim niet onmiddellijk vragen gaat stellen?" De geslaagde huizen bouwactie noemde de spreker dan ook een wel kome uitbreiding van de mogelijkhe den om christenen op een goede wij-' ze met Israël te confronteren Dat die christenen niet alleen uit Nederland (moeten) komen onder streepten nog eens Fritz Lehmann uit Zwitserland en prof dr Heinz Kre- mers uit Duitsland. Zij wezen op de activiteiten en de eigen problemen van de Nes Ammim-verenigingen in hun land Onder de bewoners van de nederzetting zijn weliswaar de Hol landers ruim in de meerderheid, maar de 12.000 bezoekers die ln 1976 Nes Ammim aandeden, vormen een bont internationaal gezelschap De uit Rhodesië gezette bisschop Donal Lamont zal sam met president Carter op 22 mei eredoctoraat krijgen aan de Jezi tenuniversiteit Notre Dame in In anapolls (VS).

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 2