Volvo-Saab wordt Europa's vijfde automobielgroep 0 West land Utrecht E35EESHB W asprogramma op 60 graden 'bont en grauw' u Amfas ziet kansen voor meer arbeidsplaatsen Ruim zestig miljoen pakjes koffie gehamsterd Concurrentie dwong tot samenwerking Tevredenheid over werken via uitzendbureaus Industriële produktie iets gedaald Hypotheekbank nv afgifte 87*% pandbriefbiljetten aan toonder in coupures van 1.000,- en 10.000,- Zuinige wasautomaat bestaat nog niet Mening over reclame (5) Bedrijven staken 653 miljoen in vestiging in België DINSDAG 10 MEI 1977 FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet pS 17/RH 19 Het nieuw gevormde autoconcern Volvo-SaabfScania geeft werk aan 100.000 mensen. Links een Saab met directeur Curt Mileikowsky en rechts een Volvo met topman Pehr Gyllenhammer. Laatstgenoemde zal de leiding van het nieuwe con cern krijgen. den Van onze automedewerker GOTHENBURG /STOCKHOLM De nieuw ge vormde combinatie Volvo- 'Saab-Scania wordt het vijfde autoconcern in Europa. In Zweden waren deze onderne mingen afzonderlijk al de grootste twee particuliere be drijven van het land, met vele particuliere aandeelhouders. Vorig jaar bereikte Volvo een omzet van 15,7 miljard Zweedse kronen 9.5 miljard) tegen Saab 9,6 miljard kronen 5,5 miljard). Gezamenlijk komt dat neer op een omzet van bijna 15 miljard gulden waarmee Volvo-Saab-Scania in de automo bielindustrie na Daimler-Benz, Volkswagen. Renault en Peugeot- Citroën komt, maar voor Fiat en British Leyland. Volvo maakt over wegend personenauto's (300.000 per jiar) maar bij Saab-Scania ligt het zwaartepunt van de activiteiten op de vrachtwagens. Beide onderne mingen hebben in Nederland doch terbedrijven: Volvo Car met een fa briek in Born en Saab-Scania Neder land met assemblagebedrijven te Zwolle en Meppel. Stagnatie De fusie tussen beide ondernemin gen is nodig om hun internationale concurrentiepositie te handhaven. Bride hebben in 1976 een redelijk rendement behaald, maar sinds eind vorig jaar zijn in de personenauto- produktie moeilijkheden ontstaan. AMSTERDAM Uitzendkrachten zijn over het algemeen nogal tevre den over de samenwerking met hun uitzendbureaus. Slechts 12 procent is niet zo tevreden en 2 procent ontevreden, aldus een enquête van de Algemene Bond van uitzendbu reaus dat door het NIPO is ver werkt. De uitzendkrachten verwachten duidelijk meer van het uitzendbu reau dan van de Gewestelijke Ar beidsbureaus. Volgens slechts 9 pro cent van de 2.300 ondervraagden zouden zij beter af zijn indien het werk van de uitzendbureaus zou worden overgenomen door de GAB's Vijftig procent vindt dat zij dan juist slechter af zijn terwijl het voor 35 procent niets uitmaakt. De belangrijkste reden om bij een uitzendbureau te gaan werken is dat iemand slechts een deel van de dag of een deel van de week wil of kan werken. Dit werd geantwoord door 27 procent van de ondervraagden Anderen willen maar een deel van het jaar werken (23 procent). 17 pro cent werkt via een uitzendbureau om meer afwisseling in zijn of haar arbeid en 12 procent doet dit om de periode tot een vaste baan te over bruggen. De Zweedse economie is minder sterk gebleken dan voorheen, de au toverkopen zijn in het eerste kwar taal van dit jaar met 10 procent teruggelopen en de export naar Amerika van zowel Volvo als Saab daalde vorig jaar met meer dan een kwart. Beide automerken hebben in de Ver enigde Staten hun belangrijkste ex portmarkt gevonden, maar de kos tenstijgingen in Zweden prijsden hun auto's juist uit de markt. Dit jaar hebben Volvo en Saab dan ook een paar weken de fabriekspoorten moeten sluiten Door te gaan samenwerken hopen beide ondernemingen op den duur jaarlijks een miljard kronen ruim een half miljard gulden te kunnen besparen. Dat is meer dan belde vo rig jaar samen verdienden: Volvo boekte in 1976 namelijk een winst van 582 miljoen en Saab-Scania van 255 miljoen kronen. De besparingen zullen vooral moeten voortkomen uit gezamenlijke research en ontwik keling voor personen- en vrachtau to's en mogelijk ook uit standarise- ring van de produktie. Over dit laatste is echter niets aangekondigd. Ook op het gebied van de personen auto's zijn Volvo en Saab concurren ten, al maakt Volvo er vijfmaal zo veel als Saab. Maar op andere gebie den vullen beide elkaar aan.' Zo fa briceert Volvo de motoren voor het straalvliegtuig Saab Viggen. Volvo produceert verder boot- en indus triemotoren, veel speciale mobiele werktuigen en vrijetijdsartikelen. Saab-Scania heeft ondermeer een computerafdeling Datasaab Voor de produktie van lichte vrachtwagens is Volvo al eerder een samenwerking aangegaan met Daf, Magiris-Deutz en Renault. Motoren voor de zes cylinder personenauto van Volvo 264 worden samen met de Renault en Peugeot in Frankrijk gebouwd', de motoren voor de Ne derlandse Volvo's 66 en 343 komen eveneens van Renault. Voor diesel motoren werkt Volvo sinds kort met Volkswagen samen. Saab-Scania importeert in Zweden de merken Volkswagen, Porsche en Autobianchi, dat tot de Fiatgroep behoort. Motoren voor het model Saab 96 worden van Ford betrok ken. Maar Saab maakt zelf. evenals Volvo, motoren in de twee- literklasse. Op dit gebied mag dan ook wel het eerste tastbare resultaat van de aangekondigde samenwer king verwacht worden. De fusie is volgens de bekendma king van beide als „Zweedse oplos sing", dus zonder buitenlandse partners, behalve voor de twee grote ondernemingen ook goed voor het land. Concurrenten Wel wordt in het fusiebericht de nadruk erop gelegd, dat de bestaan de merknamen en verkoop organisa ties volstrekt gescheiden zullen blij ven. Vooral op vrachtwagen gebied zijn beide ondernemingen eikaars concurrenten. In Nederland nemen Scania en Volvo waar het om zware vrachtwagens en trekkers gaat de derde en vierde plaats in na Daf en Mercedes-Hanomag. Beide hebben een zelfstandige Nederlandse impor teur: voor Scania is dat Beer's Zo nen en voor Volvo Nebim, beiden in Den Haag. De personenauto-verkoop voor Vol vo wordt in Nederland behartigd door Volvo-Car. Voor Saab is dit de Algemene Import Maatschappij de Vianen, die behoort tot de A R M. groep en evenals Beer's los staat van Scania Nederland te Zwolle. Zowel van de zijde van Volvo-Car ais van Scania Nederland wordt als enig commentaar op het Zweedse fusie bericht gegeven dat dit geen consequentie zal hebben voor de Ne derlandse vestigingen. Hoe de ont wikkelingen binnen het nieuwe con cern op de duur zullen voortgaan valt natuurlijk moeilijk te voorspel len. Saab en Scania zijn eind 1968 gefuseerd en bleven naast elkaar voortbestaan. Volvo heeft eind 1975 de Daf personenauto-fabriek over genomen en vorig jaar het bestaan van het merk personenauto Daf beëindigd. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Uitbreiding van arbeidsplaatsen voor ons concern zien we in hoofdzaak in de sfeer van diversificaties (grotere verscheidenheid). Dit zei mr. J. van Someren, voorzitter van de raad van bestuur van de Amfas Groep (verzekeringen) tijdens de presentatie van het jaarverslag 1976. In ons hele bedrijf, zo merkte hij verder op. zullen wij moeten trach ten om de werkzaamheden op een zo efficiënt mogelijke wijze te verrich ten. Want hoe vreemd het ook klinkt, daarmede is de uitbreiding van ar beidsplaatsen het meest gediend via de tussenstap winst. Sprekende over het uitstel van het wetsontwerp van staatssecretaris Van Rooi jen inzake de kortlopende koopsom-levensverzekeringen zei hij van mening te zijn, dat een behande ling van het wetsontwerp in het na jaar de terugwerkende kracht steeds moeilijker gaat maken en onaan vaardbaarder. Het spaarkas-sparen zag hij beslist niet als een aflopende affaire. Integendeel, de Amfas (met ruim 27 procent van de markt het grootste spaarkasbedrijf in Neder land) merkt een grote belangstelling voor spaarkassen, vooral bij mid dengroepen en speciale bevolkings groepen als artsen e.d. Goed jaar Met 1976 heeft de Amfas Groep een goed jaar achter de rug. De totale omzet (het totaal van premieinko men en opbrengsten van de beleg gingen) nam met 14,4 procent toe tot 836 miljoen. De winst steeg met 11,5 procent tot 24,8 miljoen. Het dividend wordt verhoogd tot 5,80 (5,20) per aandeel van 20. Wat de toekomst betreft is het beleid gericht op stimulering van een ge zonde omzetgroei. Verwacht wordt, dat de diversificaties in toenemende mate aan de resultaten zullen gaan bijdragen. Hoewel vermoedelijk enige daling van de winst in de schadeverzeke ringsbedrijven zal plaatsvinden, wordt voor het gehele concern dit jaar een zodanige winststijging ver wacht. dat ook na uitbreiding van het aantal aandelen door de reeds aangekondigde emissie de winst per gewoon aandeel slechts weinig zal afwijken van die over 1976. Ook 1978 wordt door de raad van bestuur nog als een goed jaar gezien, zij het dat door het huidige economische klimaat de dienstverlening aan be drijven wat terugloopt. Dit wordt echter meer dan opgevangen door de dienstverlening aan particulieren De nieuwe aandelen die zullen wor den uitgegeven kan op 20 mei wor den ingeschreven en wel door hou ders van uitstaande aandelen in de verhouding 1:5 tegen de koers van 70. De claimhandel vangt op 12 mei aan. Stortingsdatum is 9 juni. De emissie houdt mede verband met de activiteiten op het gebied van hypo theken, vast goed en financierings- bedrijven. Versterking van het eigen vermogen is hierdoor noodzakelijk geworden. ADVERTENTIE DEN HAAG De produktie van de Nederlandse industrie zonder de bouw is in maart een kleinigheid gedaald en lag weinig hoger dan in maart van het vorige jaar. Het door het CBS samengestelde hoeveel- heidsindexcijfer van de gemiddelde dagproduktie (gecorrigeerd voorsei zoenbeweging) bedraagt voor maart )1 123 tegen 124 voor februari jl en 122 voor maart van het vorige jaar In februari van het vorige jaar was het indexcijfer eveneens 122. Het indexcijfer van maart lag onder het gemiddelde van geheel 1976 (125). Wij stellen vanaf 10 mei 1977 verkrijgbaar Looptijd 5 jaar Hoofdsom plus rente is ook eerder opneembaar: opklimmend van 5' na twee jaar tot 8- /r na vijf jaar Volgens samengestelde interest Verkrijgbaar bij uw adviseur voor verzekeringen of bela^ tingen en onze kantoren Tegelijkertijd is de afgifte van onze 8' ten gestaakt. r pandbriefbiljcl- Arr.m.-rOsm Goud ƒ11460 11 MO 'US0 117W.I per k* Zdwer MS-3MSO *1590 50. pit kg Kantoren door hel gehele land Hoofdkantoor Amsterdam. Sarphattsirajl I 020- 252525. 1st 41 en 42 De bonte was komt lang niet zo schoon uit de wasautomaat als het witte wasgoed. Dit blijkt uit een onderzoek naar de wasresultaten van elf wasautomaten bij het gewone witwasprogramma en het 60° bontwasprogramma, dat door de Stichting Vergelijkend Waren-Onderzoek (VWO) is gedaan, met de bonte was (waarnaar voor het eerst zo'n onderzoek is gedaan VIP) blijken de machines duidelijk moeite te hebben. Hierbij wordt door de Stichting VWO aangetekendl dat AEG en Bosch de witte was duidelijk schoner deden dan Blue Air. Erres en Indesit. De resultaten van de andere machines lagen daar tussen met uitzondering van Vendomatic, die het minst schoon waste. De bonte was werd nog het best gedaan door Bosch, Siemens en Zanker Zanussi gaf bij de bonte was de minst goede resultaten, terwijl die van de andere merken daar tussenin lagen. Het verschil in vuil- en vlekkenverwijdering bij het witwasprogramma en het 60 bontwasprogramma is niet zo groot bij lakens en slopen die doorgaans niet zo vuil zijn als bij ondergoed en vooral bij keukendoeken, tafellakens, kindergoed, werkkleding enz. Bleekmiddel Dit blijkt ten dele het gevolg te zijn van het feit dat bij wassen tot 60% het bleekmiddel in de waspoeder nagenoeg niet werkt Vlekken die alleen door bleken geheel te verwijderen zijn, zoals bijvoorbeeld koffie-, thee- en vruchtenvlekken. gaan er bij temperaturen tot 60* zodoende niet Uit. Vaak. zo wordt opgemerkt, zal een niet zo goed wasresultaat met bontgoed toch nog wel als voldoende worden ervaren Maar dat komt, doordat vuil en vlekken op een bonte ondergrond niet zo goed zichtbaar zijn dan op wit wasgoed Opvallend is voorts, dat uit alle gebruiksaanwijzingen blijkt, dat het op elkaar afstemmen van wasprogramma's en wasadvlezen in textielartikelen zoals de wassymbolen op ingenaaide etiketten tot dusver nauwelijks sprake is. De nadruk, die in de reclame voor wasautomaten nogal eens wordt gelegd op het aantal wasprogramma's, blijkt niets te zeggen over de werkelijke mogelijkheden. De ene fabrikant telt allerlei programma-variaties en Tabel 1 ft 1 «'«Ma* f i l i 11 f CA CM AtO LM.am.lF 101» 455 «0 >5» «MS *3 BA* AM LB 120 94» 550 59 «53 >445 BoachVASB 'SST 1145 (O >00 >95 K": EfM AEH W7 1300 1000 45 lOhNbIKI - Mótll LI L. NL .•49 495 60 iS7.S>9» Marl|n#n LT 1010 «80 650 60 >»0 >6» PfMIip* AWB 101 OM >52» 1150 40 >615<9V12B Stommt WV 4700.12 1ST» 1400 «0 aSO If:: VandomaUc TM» '99 799 59 5*43 >8» Zankaf VA 401 L 1*98 1095 60 HI was It-: ZAffuwOiaOT 1049 «00 60 >595.» I: apart in te stellen programma-onderdelen (zoals spoelen en centrifugeren) bij elkaar op. terwijl de andere dat niet doet terwijl dat merk die mogelijkheden wel op de machine heeft De Stichting VWO meent dat kan worden volstaan met zeven basis-wasprogramma's, indien die goed zijn afgestemd op de gangbare textielsoorten Voorts blijkt, dat de zuinigè wasautomaat nog steeds niet is uitgevonden. De huidige waspoeders en wasmachines werken nauwelijk energiebesparen. Hieruit volgt dat. om zuiniger te wassen, de wasprogramma's van de automaten én de wasmiddelen verbeterd moeten worden Er blijken bij de onderzochte machines grote verschillen in water- en stroomverbruik. Prijzen Tot slot van deze korte en daarmee onvolledige behandeling van deze test (die, zoals ik vorige week schreef, voor 2,50 te koop is) wil ik de aandacht richten op de adviesprijzen en winkelprijzen Per winkel kunnen de prijzen sterk verschillen en daarom is het goed cat bij aankoop van een wasautomaat de laagst gesignaleerde prijzen in het tabelletje bij dit artikel, stevig in het achterhoofd worden gehouden. Let voorts op de garantietermijn en op wat deze garantie omvat en vergeet ook niet te vragen naar de servicekosten Het servicetarief voor eén uur arbeidsloon (inclusief voorrijdkosteni bedraagt bij Erres 99 19. Daarentegen vraagt Indesit. ongeacht de tijdsduur, een vast bedrag van 45.28 Tabel 2 Wasreeuhaten «EG ItilBH f •M AM l» 120 lOKAVIM Int* ACM 3S7 MN* LAX. NL LI 1010 Ahritpt AWB 101 PM Swnwnt WV 4700.37 VrnOomalic 7131 Zankar VA «01 L 2»nuaal SL 25 T nlwatptogiaflima 9.»,«»M ti res -• Me *0«H «IW De koffie is de laatste tijd afschuwelijk duur gewor den en we zijn nóg niet aan het eind Want een prijs van zeven gulden (of meer) per pakje is niet uit gesloten Aan de andere kant moeten we ook weer niet Al te dramatisch over de koffieprijs doen. Heel wat landgenoten drinken hun dagelijks bakje nog tegen een lagere of zelfs de oude prijs. Want met z'n allen hebben we knap ge hamsterd: de een met een pakje extra: de ander met dozen tegelijk. Met elkaar hebben we. zo blijkt uit een gesprek met Douwe Egberts, niet min der dan 64 miljoen! pakjes koffie gehamsterd Snel uitgerekend komt dat op een gemiddelde buffer per gezin voor twee maanden, dan wel op een gemiddel de voorraad per gezin van dertien pakjes. Maar zelfs bij de huidige prijs is een kopje koffie nog redelijk goedkoop vergeleken met een glaas je bier of frisdrank (om van een borrel maar te zwijgenhetgeen blijkt uit een berekening die Douwe Egberts onlangs heeft gemaakt. Kop koffie 15.5 ct (met melk en suiker) Kop oploskoffie 13.5 ct (met melk en suiker) Kop thee (met suiker) 3 ct Olas bier (pijpje)32 ct Glas cola 21 ct Glas cassis31 ct Een sigaret 9 ct Speculanten Zoals de hulsvrouw in het klein heeft gehamsterd, zo hebben de speculanten op de termljnmarkten in het groot gespeculeerd. Deze „jongens" zijn de laatste weken gelukkig wat in hun piepzak komen zitten doordat de consumenten de Amerikaanse huisvrouwen voorop voor een deel op koffie- mengsel zijn overgestapt en minder ..echte" koffie Zijn gaan kopen. Het ge volg is geweest, dat de prijzen op de termijn markten, waarop de koffie niet tastbaar aanwezig is, fors zijn gedaald Op korte termijn zal hier van nog niets in de win kelprijs te merken zijn. In ons land hebben de koffie- branders nog een prljsach- terstand van een maand of drie in te lopen, waaro ver driftig met de regering wordt onderhandeld In dien de daling op de ter- mijnmarkten blijft door zetten. zal dat op de wat langere termijn wel dege lijk in een (lagere» win kelprijs gaan doorwerken. Intussen mogen wij wel varende mensen wel eens bedenken, dat de ar me bevolking In de Zuida- merikaan.se exportlanden geen cent wijzer is gewor den van de sterk gestegen koffieprijzen Consument Of de prijs van koffie op de wereldmarkt gedu rende langere tijd zal blij ven teruglopen hangt voor een groot deel van ons als consument af Indien we met z'n allen onze hamstervoorraad gaan aanspreken of zolang de Minister Gruijlers (Volkshuisvesting): Ik vind reclame meestal een overbodige verleiding; zonder aansporing ben ik al kooplustig genoeg. Wel waardeer ik reclame die zakelijk informeert en mij er daardoor van kan weerhou den dingen (e kopen, die ik eigenlijk niet kan gebrui ken." (Uit Adformatie) koffie zo duur blijft in gro ten getale op „gemengde" koffie overstappen, kan het niet anders of de we reldmarktprijs van koftie zal structureel zoals dat in vakjargon heet dalen In afwachting van de tijd dat dit gaat doortikken in de huishoudportemonnee adviseert de Consumen tenbond, zélf eens een kof- fiemengscl te maken door koffie te mengen met chi- chorei of gebrande gerst. Met een mengsel van een op twee is het verschil met „zuivere" koffie niet te proeven en het scheelt vijf cent op een kopje, aldus de Consumentenbond De grote koffiebranders in ons land zijn ook aJ aan het experimenteren gesla gen met een mengpro- dukt. Momenteel wordt echter nog geen markt voor kofficmengsel aan wezig geacht. De Neder landers zijn niet zo gewel dig geporteerd voor koffie- surrogaat, en hechten meer aan „zuivere" koffie TILBURG Van 1971 tot en met 1975 zijn In België 1.173 nieuwe Ne derlandse vestigingen tot stand ge komen. De investeringen in deze vestigingen van het Nederlandse be drijfsleven bedroegen in totaal 653 miljoen gulden, aldus het Econo misch-Technologisch Instituut te Tilburg Ruim 80 procent van het geinves teerde bedrag ging in vestigingen in de industrie, die ongeveer zes pro cent van het totale aantal nieuwe vestigingen uitmaakten Dit komt erop neer. dat in deze periode van vijf Jaar 71 Nederlandse industriële ondernemingen zich in België heb ben gevestigd en daar voor 505 mil joen gulden hebben geïnvesteerd De industriële vestigingen hebben aan ongeveer 3.800 mensen werk verschaft De meeste industriële vestigingen kwamen tot stand in Belgisch Limburg, waar in totaal bijna 2.000 arbeidsplaatsen werden gecreëerd

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 19