'«Israel in portief isolement DOPINGGEBRUIKERS BESTRAFT Overwinning voor gelegenheidsdubbel Volleybalteam door Fransen onttroond V V;>v* Beleid gericht op Europa er Foreman: slaan is verkeerd Derde plaats voor Okker en Fibak matig spel leidt tot nederlaag: 2-3 Hordenrecord Wilma Hillen he,JMaertens blijft ™3eentonig bezig VflliyDAGIO MEI 1977 SPORT Trouw/Kwartet PS 13/RH 15 ph I hiifTEL AVIV (AFP) Telkens weer komen Israëlische sportploe- n in het nieuws, wanneer zij tegen ploegen uit de Arabische en ;teuropese landen moeten spelen. Herhaaldelijk weigeren de instanders Israël te ontvangen, ofschoon Israël zelf bereid is jJoveral ter wereld te spelen. BRUSSEL De Belgische wieler bond heeft bevestigd dat het do pingonderzoek van zes vooraan staande profs heeft aangetoond dat er verboden stimulerende mid delen zijn gebruikt. Het zestal, we reldkampioen Freddy Maertens en Michel Pollentier, (ploegleider Driessens). Eddy Merckx en Karei Rottiers (ploegleider Rafael Gemi- niani). Waiter Planckaert (ploeglei der Berten de Kimpe) en Willy Teir- linck (ploegleider Cyrille Guimard) wacht een ^>orwaardelijke schor sing van een maand en een boete van 1000 Zwitserse franken, onge veer 1000 Nederlandse gulden. De Belgische wielerbond verwacht echter dat de betrokkenen beroep zullen aantekenen. Hun appèl zal pas volgende week worden behan deld, daarna worden de straffen definitief. De positieve reacties van de ren ners zijn gevolgd op onderzoekin gen in de Ronde van België, de Ronde van Vlaanderen en de Waal se Pijl. Maertens leverde drie keer een urinestraal waarin de aanwe zigheid van het verboden middel pemoline werd aangetoond. Ren ners echter die meer dan één keer werden betrapt, worden slechts ge straft voor een overtreding omdat de schuldige niet op de hoogte was van zijn vorige vergrijp voor hij het volgende beging. De beschuldigden hebben, met uit zondering van Merckx, een tweede onderzoek aangevraagd, dat ook positief was. Merckx zag van die mogelijkheid af, omdat, zoals hij zei, zijn vertrouwen in de methoden van de controle volledig was ver dwenen. „De hele manier van onderzoek bij de dopingcontrole is belachelijk en hypocriet. Daarom heb ik besloten geen contra-expertise aan te vra gen. Dat tweede onderzoek wordt in hetzelfde laboratorium gedaan en dat is nutteloos. Ik teken beroep aan en zal bij de behandeling daar van de bewijsstukken overleggen van alle fouten die zijn gemaakt bij het onderzoek. Het betreffende middel, „stimul" ken ik niet. Ik heb ter bestrijding van ziekte genees middelen gebruikt. Het blijkt nu dat geneesmiddelen en doping on der een noemer worden gebracht. Dat is voor professionals, die ge baat zijn bij een snel genezingspro ces onaanvaardbaar." Bij het onderzoek In België is ook Freddy Maertens de Fransman Guy Sibille (ploeglei der Maurjce de Muer) betrokken. Sibille is ervan beschuldigd zich onttrokken te hebben aan de controle na de Ronde van Vlaande ren. Zijn ploegleider noemt deze beschuldiging onjuist. „Na de wed strijd heeft Sibille zich aangemeld en heeft daar onder toezicht van de met de controle belaste medici van zowel de UCI als de BWB zijn monster ingeleverd. Toen heeft men hem er niet van op de hoogte gesteld dat hij te weinig urine heeft ingeleverd. Het feit dat hij minder dan het vereiste minimum (7 kubie ke centimeter) had afgescheiden, werd pas geconstateerd op het la boratorium. Toen was er geen cor rectie meer mogelijk Zou Sibille echter ter plekke op zijn fout zijn gewezen, dan had hij zonder twijfel aan zijn reglementaire verplichtin gen voldaan. Wij zullen ons verweer baseren op dat punt», wanneer de zaak in beroep zou moeten worden behandeld." i6ï -Het is voor ons een bijzonder moei- ijke situatie," aldus Chmouel Lalki- ie. voorzitter van de overkoepelende iportorganisatie in Israël. „Wij wil- braa en graag deelnemen aan alle inter- die lationale toernooien. Maar pogingen jen. »m overal erkend te worden zijn tot n"t - iu toe mislukt. De landen van het ;arn )ostblok, met uitzondering van Joe- ons [oslavië en Roemenië, spelen liever erk t üet tegen ons. Onlangs waren er nog iroblemen, toen Maccabi, de basket- begj lalkampioen, tegen de titelhouders t aa de Sovjet Unie en Tsjechoslowa- 'je moest spelen. Uiteindelijk lukte he: iet dan wel- maar op neutraal ter- \q gf,; ein in België. Ik betwijfel echter of gektfiet een doorbraak is geweest", won hui >ok de relatie met de Aziatische e n snden is verre van ideaal. Lalkine: >nsU I"dia weigerde ons in 1975 te ont- x ol angen voor het toernooi om de we- eldkampioenschappen tafeltennis, inb )ntwikkelingen als deze hebben er gd,1 0® geleid, dat we nu geen lid meer bel* ija van de federatie voor Aziatische ïoog ipelen. Wij kunnen dan ook niet 2ij 1 needoen aan de Spelen van 1978 in nc iangkok. De meeste landen kennen t e.'d0 Islam als godsdienst en staan wo: onder de politieke invloed van de de Arabische landen. Ook China erkent die ons niet. Slechts met Japan en Zuid- tieKorea hebben wij sportieve banden". 119 Zesf Ondanks al die gesloten deuren is de Israëlisch^ sportleider optimistisch over de deelneming aan de .Olym pische Spelen van 1980 in Moskou. Wij zijn ons al aan het voorbereiden »n dat we deelnemen staat gewoon 'ast. Wij Zijn nog nooit uitgesloten an Olympische Spelen. Het drama an München heeft ons er niet van ;ing( eerhouden naar Montreal te gaan. incië et terugtrekken van al die landen an qad niets te maken met onze aanwe- mofgheid. dB feit, dat de volgende Spelen in scorcip105^ worden gehouden houdt 1, die niet in, dat er problemen komen. De de beiSovjet Unie heeft zijn diplomatieke [betrekkingen met Israël verbroken, zodra er ook maar de minste lilijkheden ontstaan, weten wij it de Verenigde Staten achter ons it. Amerika zal nooit toestaan it Israël uitgesloten wordt." mmm ov pis ..W fen en v van ?id app abri eth.' ond jnn sail cao ijl »ttt lad de en OP HOUSTON - George Fore man, de ex-wereldkampioen in het zwaargewicht, heeft in Houston verklaard te stoppen met boksen. „Vanuit mijn ge loofsovertuiging geloof ik dat het verkeerd is een ander te slaan, ook al is het sport. Mijn loopbaan begon in Houston als straatvechter en daar eindig ik ook. Ik mag van geluk spreken dat ik in de ring nog nooit iemand ernstig heb verwond of gedood", zei de 28-jarige Fore man Foreman werd op 22 ja nuari 1973 in Jamaica we reldkampioen door een knock out zege in de tweede ronde tegen Joe Frazier Hij verloor zijn titel op 30 oktober 1974 door knock-out in de achtste ronde tegen Muharpmad Ali. Zijn laatste gevecht was in maart in San Juan toen hij na twaalf ronden op punten ver loor van Jimmy Young, het geen de tweede nederlaag in zijn profloopbaan betekende. Het zou normaal zijn wanneer, nu de Oostbloklanden en Azië Israël boy cotten, het land zich sportief meer zou richten op West-Europa en zich zou aansluiten bij de Europese bon den. Lalkine: „Daar zijn wij volop mee bezig. Het is voor een deel ook al gelukt. Wij hebben ons kunnen aan sluiten bij de Europese federaties voor volleybal, basketbal, handbal, judo, roeien en zeilen. Wij zouden graag zien, dat Europa onze voetbal lers en tafeltennissers ook erkent. De Europese voetbal unie (UEFA) heeft ons verzoek echter onlangs, onder druk van de Oostbloklanden, afgewe zen Het officiële argument was dat Israël geografisch deel uitmaakt van Azië. Het is echter wel vreemd, dat de UEFA zijn volgende congres in Ankara houdt. Ankara hoort geogra fisch bij Azië". Het leven tussen vrede en oorlog doet zich danig voelen in de Israë lische sport. Lalkine? „Wij trainen met jongens van tien tot vijftien jaar, maar wanneer zij de top van hun kunnen naderen, op achttienja rige leeftijd, moeten zijn voor drie jaar in militaire dienst. Zo'n onder breking van drie jaar levert sportief gezien een enorme achterstand op. Wanneer de jongens na hun diensttijd weer in traing gaan durft het soms jaren voordat ze weer op hun oude niveau zijn. De spieren hebben hun souplesse verloren. Dat alles maakt het niet eenvoudig om een ploeg goed voor te breiden op een belangrijk, evenement als de Olympische Spelen. Maar we hebben nog drie jaar voor 'Moskou' enacht, wie weet kunnen onze ploegen ooit nog eens hun buurlanden, tegen wie we nu onze grenzen moeten verdedi gen, op een sportveld ontmoeten. Tijdens de Olympische Spelen voor gehandicapten in Toronto lag een Israëlische zwemmer in een baan naast een Egyptenaar. Heus, alle hoop is nog niet verloren..." KANSAS CITY (UPI) Dick Stockton en Vijay Amritraj, die tot aan dit seizoen nog nooit hadden samengespeeld, zijn in Kansas City wereldkampioenen in het dub belspel van de WCT geworden. De combinatie, die in de voorgaande toernooien slechts tweemaal de fina le bereikte, zegevierde in de eind strijd met 7-6, 7-6, 4-6, 6-3 over Vitas Gerulaitis en Adriano Panatta. De winnaars verdienden daarmee 40.000 dollar elk. Stockton en Amritraj wonnen de tie- brake van de eerste set met 7-1 en die van de tweede met 7-3. Daarna verlo ren zij de derde set door een doorbraak van de service van Amri traj in de zevende game. De Indiase speler verloor ook in de tweede set eenmaal zijn opslag. Dat werd echter weer ongedaan gemaakt doordat di rect erna Gerulaitis zijn opslag niet kon houden. De Amerikaan zag zijn service opnieuw doorbroken in de achtste game van de vierde set. De samenwerking tussen Amritraj en Stockton is pas de laatste week goed op gang gekomen. De Indiaas/ Amerikaanse combinatie versloeg Ken Rosewall en Ray Moore in de eerste ronde en schoof op weg naar de finale vervolgens Eddie Dibbs en Corrado Barazzutti op zij. Amritraj Tom Okker en zijn Poolse partner Fibak begonnen als fa vorieten aan de WCT-finale in Kansas City. Er was uiteindelijk slechts een derde plaats voor de Nederlands/Poolse combinatie weggelegd. en Stockton hadden ongetwijfeld ge luk, dat de favoriete dubbel Okker/ Fibek als gevolg van de verwikkelin gen rond de Poolse Davis Cup deelname veel minder op dreef was dan gewoonlijk. Gerulaitis en Panat ta, die nooit'eerder hadden samenge speeld, versloegen de Neder lands/Poolse combinatie in drie sets. Okker en Fibak herstelden zich enigszins door in de strijd om de derde plaats Dibbs/Barazzutti te ver slaan. Oorspronkelijk had Panatta met. Nastase zullen dubbelen, maar de Roemeen trok zich terug wegens Da- vis Cup-verplichtingen. Gerulaitis was één van de vier invallers, die aan het toernooi werden toegevoegd. Evenals Panatta hield hij aan zijn finaleplaats 20.000 dollar over. Van onze volleybalmedewerker KAMPEN Het Nederlands heren volleybalteam kan de kroon van Westeuropees volleybalkampioen afzetten. Met 2-3 werd in Kampen van Frankrijk verloren. Dat gebeurde na een meer spannende dan fraaie wedstrijd. Opnieuw werd duidelijk dat dit Nederlands team belist niet in grootse vorm is. Het moet zelfs betwijfeld worden of het getoonde spel op het ogenblik beter is dan dat van menige topclub in de eredivisie Voor de overvolle Kampense sporthal, waar de laatste kwalificatie wedstrijden voor de Europese kampioenschappen werden gespeeld, kwamen de volgende cijfers uit de bus: 15-13, 11-15, 14-16, 15-12 en 6-15 Het Nederlandse spel was weer zeer wisselvallig. Voornaamste oorzaak daarvan was dus het gebrek aan spelvastheid. Daardoor werd het voor de spelverdelers enorm moei lijk hun aanvallers te lanceren. Op vallend was bijvoorbeeld dat Ruud de Wit een zeer sterke eerste set speelde, maar daarna wegzakte. Hij moest vervangen worden door Geert Trompetter. In die eerste set leek Nederland overigens op een duidelijke set winst af te gaan. Met 11-12 kwam de formatie van trainer-coach Jaap Korsloot voor. Pas toen ging de Franse ploeg wat draaien. Bij 12-12 dreigde er zelfs een catastrofe. Coach Korsloot moets bij elke ser vewisseling een speler wisselen. Het leverde pas in de eindfase succes op toen Veldhuis Loek Willemstein kwam vervangen (15-13). Het terugkomen van de Fransen in de eerste set zette zich voort in de twee volgende speelperiodes. Via 11-15 en 14-16 namen ze een 1-2 "Oorsprong op de Nederlandse ploeg die opgebouwd was uit een kern van Blokkeer aangevuld met afwisse lend dus Ruud de Wit en Geert Trompetter. In de vierde set mocht het Nederlandse team nog even wat terugspartelen. Ondanks een duide lijk onder zijn vorm spelende Frank Constandse werd het via 15-12 nog 2-2 Ondanks de hardwerkende Harry Veldhuis kon Nederland zich tegen de Spring Cup-kampioen niet verder waarmaken als sterk Westeuropees land. Met 6-15 werd die illusie de grond ingeslagen (2-3). PAPENDAL Tijdens de oostelij ke districtskampioenschappen, die op Papendal werden gehouden, heeft Wilma Hillen (TION) het Ne derlandse record op de 400 meter horden voor dames verbeterd en ge bracht op 61.1 seconden. DOPING (1) '"""lok de 13de etappe van de Ronde le h van Spanje heeft gisteren een over- 1(j rinning opgeleverd voor de Bel- ij [ische wereldkampioen Freddy 0f i laertens. die de leiding in het alge- tingf^a klassement behoudt. re vc 'Intens legde de 135 kilometer van di Tossa de Montbui naar Ierida af O0p drie uur, 51 minuten en 52 secon len met een gemiddelde snelheid an iets meer dan 37 kilometer per itsiag: U Freddy Maertens Bel). 135 kilometer in 3 uur I minuten en 52 seconden 2 Mare Demever J«li. 3 Benny Schepmans (Bell, 4 Danielle tochclla iltai. 5 Klaus-Peter Thaler (Wdli. r. «rt Mallait (Bell, 7 Javier Elomaga (Spai 8 ■•in Pierre Baert (Bell. 9 Dirk Ongariae (Bel:. Jose Luis Viejo iSpai. 27 Fedor den Hertog jl ij i«>. lallen z t i gemeen klassement 1 Maertens. 51 uur 34 rUiqfcmuten en 23 seconden 2 Miguel-Maria Lasa pP», op 1,57. 3. Thaler, op 2 47. 4. Domingo trarena iSpai, op 3 21. 5 Viejo. op 4.28, 6. «hel Pollentier ibell, op 5.03, 7 Gary Clively losi. op 6 02, 8. José Pesarrodona iSpai. op -V 9 José Gonzales Linares (Spai, op 7.53,10 upistln Tamames (Spat, op 9 00. 34 Fedor Hertog, op 10.12. Toch benieuwd waarmee het EH- BO-kastje in de badkamer van hui ze Racké gevuld is. Naast de bus met haarlak tegen afzakkende wenkbrauwen moeten daar de meest ingrijpende middelen staan om de kwalen van alle dag te be strijden. Als je hoort hoe die man het opwekkende middel Stimul de gradeert tot een onschuldig aspi rientje, kun je wel nagaan dat hij naar forsere middelen dan een ren- nie grijpt als de maag opspeelt om dat moe de kip eens in de oven heeft geprobeerd. Racké was aardig in de weer de afgelopen dagen. Vrijdag bevond hij zich eerste te Gent, daarna te Zeeland, in de avonduren kijk hij naar de Belgische televisie om tenslotte rond het middernachte lijk uur de dag in de studie te besluiten. Op zaterdag bezocht hij Vlissingen en Alphen aan den Rij, terwijl hij ook wel de hand zal hebben gehad in de montage. Dat doe je niet op een boterham met pindakaas en een glas melk. Dat allemaal dus om de suggestie te wekken dat er behalve niets aan de hand ook groot onrecht te vin den was. Dat liet hij voortdurend doorschemeren. Met zijn sugge sties bereikte hij zijn dieptepunt toen hij het tegen Jan Raas over de „Gentse dopingjager" had.. Doping, zo menen Koenen- Endepols, is het toedienen van sti mulerende middelen om de presta ties op te voeren. Racké heeft ech ter zo zijn eigen omschrijving ge vonden; voor hem is Stimul niet de moeite waard. Of zoals Hennie Kui per het zo fraai omschreef: „Je hebt stimulerende middelen en verbo den stimulerende middelen". Of nog zo'n mooie van Kuiper: „Iede reen heeft wel z'n middeltjes". Als interviewer moeter en dan een dozijn lampjes bij je gaan branden. Racké liet het er echter maar bij zitten en concentreerde zich op de brandende kwestie of Kuiper nu toevallig die Nederlander was die ook betrapt was. Nee, zei Kuiper, ik weet van niks. DONING (2) Een uitspraak die aan duidelijk heid niets te wensen overlaat. In de wielersport is dat echter niet zo Daar mag men er op los liegen of doen alsof je neus bloed tot de contra-expertise is uitgevoerd. De directeur van de KNWU vond dat ook heel terecht; dat wordt immers gedaan om het grote geheim, de naam van de betrapte renner, vast te kunnen houden Iedere renner heeft het grootste gelijk als hij al zijn collega's tot verdachte bestem pelt Want dat is wel het gevolg van het consequent mogen ontkennen *}- 4- tot het overtuigend bewijs is gele verd. Het gaat wel over sport dfus. Nog zo'n aangrijpend onderdeel in de zaak; de renners wisten niet dat er een dokter was die kon ontdek ken dat in Stimul een verboden opwekkend middel zat. Hij wist het en zij wisten het; dat het ook oktdekt kon worden wist hij alleen en dat vinden zij weer op z'n zachtst gezegd flauw. De perfecte misdaad toch nog ontdekt, De ge middelde rechtzaak zou bijzonder leuk worden als iedereen er zo over dacht. En tenslotte het gekste van alles. Je koopt bij de apotheker voor 44 francs een potje pollen waar Stimul op staat. Je gaat er beter van eten, het ontziet de maag, is niet slechts voor het hart. werkt binnen tien seconden en verdrijft de vermoeid heid. Als je dan nog steeds denkt met een onschuldig aspirientje te doen te hebben, kun je maar beter nooit om een boodschap gestuurd worden. Voor je het weet sta je dan bij de bakker voor een krop sla Maar je bent in ieder geval niet alleen. Reken maar dat Racké er ook staat. Voor een mals biefstuk je. „Maar dan wel graag geschild, loodgieter". Geld Ieder voor zich en God voor ons allen, dat was zo'n beetje de stelre gel achter het succes van Theo Kinsbergens ploeg in de basketbal competitie Hij werd er dit jaar Daarbij komt dat Jimmy V ook al niet haar Amstel' opnieuw kampioen mee. De regel is echter dermate simpel, dat een ie der hem over kan nemen. Het enige wat je dan nog nodig hebt is veel geld. Sinds kort heeft ook BS Lei den dat grote geld en het gevolg is dat de prijzen van basketballers plotseling snel omhoog vliegen. Kees Akerboom kreeg vanuit Lei den een aanbod van 50.000 gulden. Andere spelers zijn hoge eisen gaan stellen. Dat was voor Kinsbergen nog niet zo erg, als hij niet een kleine vergissing had begaan. Hij diende op onjuiste wijze de lijst van beschermde spelers bij de bond in. Beschermde spelers die nen toestemming van hun oude club te hebben als ze over willen gaan naar een nieuwe club. Nu Kinsbergens lijst officieel niet be staat dreigt er een uittocht bij de club. Spelers schermen met aanbie dingen en eisen van 40.000 tot 50.000 gulden. Kinsbergen weigert daarop in te gaan zodat er een kleine ramp dreigt voor zijn ploeg Hij kan immers geen nieuwe blik met Nederlandse/Amerikanen meer open trekken omdat de inter nationale basketbalfederatie die spelers niet als Nederlander erkent. Reden genoeg voor Kinsbergen om zich zeer boos af te vragen of hij nog wel door moet gaan met zijn zegenrijke arbeid. Woudstra Amstelveen wil komen. In eerste instantie had hij dat volgens Kinsbergen wel toege zegd, maar hij is op zijn schreden teruggekeerd en blijft voor Punch spelen. Daar moet dan wel de hui dige coach van Punch voor wegge stuurd worden omdat er anders te weinig geld overblijft om Woudstra te betalen, maar het gaat nu een maal hard tegen hard als het om basketballers gaat. De basketbalbond heet nog steeds een amateurorganisatie te zijn. Wat zal dat erg worden als ze ge woon de huidige profsituatie gaan erkennen. STELLINGEN Bij snelheidswedstrijden dient veelal het afvuren van een pistool als startsein. Gelet op de voort- plantingssnelheid van het geluid is het dan doorgaans niet zinvol de tijdwaarneming tot in honderdsten van seconden uit te voeren tenzij er speciale voorzorgsmaatregelen ge troffen worden. (J. A. J. Hermans te Utrecht) Het verdient aanbeveling om in na volging van het instellen van ge wichtsklassen bij sporten als bok sen. gewichtheffen en Judo, over te gaan tot het instellen van lengte klassen bij basketbal en volleybal. (F. H. M. Borgsteede te Utrecht) Het verdient aanbeveling om in na volging van voetbal ook hockey zonder stok te spelen. Als bij een viswedstrijd lengte en gewicht van de vangst van doorslaggevende betekenis zijn dient men de wet op de kansspelen hierop van toepassing te verklaren. Als roeien een echte elitesport was lieten ze het andere mensen doen. Het is overdreven om korfbal een gemengde sport te noemen als mannen en vrouwen elkaar op het veld niet mogen benaderen. Bij de huidige stand van de techniek en de door autoverkopers aan races toegeschreven waarde voor het materiaal is het ouderwets deze wagens nog met de hand te laten besturen. Een voetbalscheidsrechter gaat veelal niet ten onrechte in het zwart gekleed. Zolang een schorsing en een geldboete geruikt worden tegen profvoetballers die zich binnen hun club misdragen, mag het geen ver bazing wekken dat het gemiddelde voetbalbestuur ongeveer 77 jaar achter loopt. Als turnsters een pakje zonder mouwen en pijpen en met een de colleté moeten dragen, staan tur ners in een lange broek met bretels voor aap. De gemiddelde voetbaltrainer had vroeger zeer de pest aan de gemid delde voetbaltrainer. Als men in biljartkringen het libre- spel te makkelijk vindt verdient het eerder aanbeveling er een vier de bal bij te nemen dan de lengte van de partij uit te breiden. Het is niet vreemd dat de meeste profvoetbalclubs ontheffing van vermakelijkheidsbelasting krijgen. J. C. Brak te Amsterdam). AANKOPEN Volgens onze J. C. Brak kopen ze bij Feyenoord zoveel voetballers die niet opgesteld worden, omdat ze er dan in ieder geval niet tegen hoeven te spelen. Maandelijks zwermen enkele keren bestuursdelegaties uit om her en der gearriveerde talenten te ont dekken die zoals het er naar uitziet Feyenoord volgend sei zoen weer aan voetbal op Europees niveau moeten gaan helpen Zo heeft een delegatie nu reeds twee maal het Joegoslavisch elftal beke ken. Met name wilde men wel eens weten hoe Branco Oblak voetbal de. Twee jaar geleden vond men hem te duur voor zijn leeftijd (28). Inmiddels in Oblak 30 jaar en dat kan de prijs weer aardig drukken, zodat men opnieuw de aankoop van de Joegoslaaf overweegt. He laas heeft Oblak niet de vorm om de Rotterdamse bestuurders te kunnen overtuigen. Zoals ook zijn ploegmakkers niet bepaald als de grote aanwinsten worden gezien nu ze zo slecht voetballen. Feyenoord met een steeds hoger oplopend verlies— blijft echter alert opereren op de internationale markt. Maar als Brox in Belgrado uit het vliegtuig stapt begint het grondpersoneel inmiddels wel uit volle borst „kijken, kijken niet be talen" te roepen. POLITIEK(1) Op 25 mei is het volgens de mannen van de paardenrenbaan Duindigt een feestdag voor de Nederlanders. Alsof iedereen vrij heeft, wordt de renbaan in Wassenaar dan gratis open gesteld. Er zijn zeven drave rijen en drie rennen te zien. In een begeleidend schrijven wij zen de organisatoren erop dat op 25 mei de verkiezingen zijn. zodat ie dereen na het uitbrengen van zijn stem de dag in afwachting van de uitslagen van de stembus, in gepas te vrolijkheid bij de paarden kan doorbrengen. Maar waarom zo'n dag niet in het weekeinde valt ontgaat iedereen. Of willen die vijftienhonderd gok kers dan weer gezellig onder elkaar zijn. POLITIEK (2) In de verkiezingscapagne speelt de sport nauwelijks een rol. Terwijl NSF-voorzitter Van Zijll dagelijk toch minstens driemaal trots uit roept dat zijn organisatie inmid dels zo'n drie miljoen sportende Nederlanders overkoepelt. Alleen Van Agt en Van Doorn heb ben wat sport In hun campagne gestopt. Hoewel Van Agt daar In middels nauwelijks meer over rept, maar wat wil je als je steeds maar zalen toespreekt waar het publiek beter op de hoogte is van de situa tie in het betaalde voetbal. En ze ker beter op de hoogte is van de consequenties van die prachtige volzinnen van de lijsttrekker. Wat dat betreft had Van Doorn het wat gemakkelijker. Per slot van rekening viel de sportbeoefening onder zijn bevoegdheden en hield hij zich er buiten het openen van nieuwe sporthallen soms ook nog wel mee bezig. Van Doorn heeft nu zijn te ver wachten beslissingen over subsidie aan het betaalde voetbal in de cam pagne verwerkt. Hoewel het vrijwel geen opzien baarde, gaf hij vorige week donderdag de KNVB al uit sluitsel over de te verwachten steun Dat gebeurde tijdens een discussie met Hans Kraay, de trai ner van AZ'67. Overigens leverde die discussie zelf nauwelijks iets op. Kraay werd ervan verdacht op de WD te stemmen, maar blijkt inmiddels gevallen te zijn voor de charmes van D'66 voorman Jan Terlouw. Alle kleine beetjes helpen. Een echte discussie kwam er in Alkmaar tussen Van Doorn en Kraay ook niet van. De heren ble ken het met enkele nuance verschillen eens te zijn. En Kraay kon alleen maar tevreden zijn over de maatregelen die Van Doorn in het vooruitzicht stelde. De minister herhaalde ze zaterdag middag nog eens voor een groter publiek in „In de Rooie Haan De leukste reactie daarop kwam deze keer van mr. Jacques Hogewo- ning, voorzitter van de sectie be taald voetbal. Tegen het Algemeen Dagblad zei hij: ,,We krijgen aan alle kanten onze zin; ook wat de subsidiëring en medezeggenschap betreft." Mensen die de discussie tussen Van Doorn en de KNVB hebben gevolgd, zullen ongetwij feld alle moeite hebben om te ont dekken waar Hogewoning precies zijn zin krijgt. Hij zal dan ook wel gezegd hebben: „We krijgen aan alle kanten onzin; ook wat de subsi diëring en medezeggenschap be treft." POLITIEK (3) Het lijkt niet uitgesloten dat de Partij van de Arbeid binnenkort ook wat sport in de verkiezings campagne gaat strooien. In de Par tij Krant van april die gisteren ver scheen, doen Ruud Vreeman en Wim Sprenger, de auteurs van „Voetballen als beroep" (een kri tische beschouwing vanuit de spe lersorganisatie), een dringende op roep aan de Partij van de Arbeid om zich toch ook eens in opbou wende zin met het betaalde voetbal bezig te gaan houden Natuurlijk, zeggen zij, er is veel mis In dat huidige profvoetbal, maar het is toch ook niet Juist als met name de partijtop zich maar zo afzijdig houdt van zo'n belangrijk stuk passieve recreatie De PvdA'ers die zich wël met het voet bal bezig houden, krijgen ook een veeg uit de pan: „De bedrijfstak bleek in handen van particulieren, die er volstrekt eigen maatstaven op nahielden. Soms ging het daar bij om vooraanstaande PvdA- leden, maar dat maakt hoege naamd geen verschil." Het advies van Vreeman en Spren ger „Vooruit PvdA. speel eens wat totaalvoetbal. Dat zien de mensen graag". Als ze hier ook maar niet alles door het centrum gaan proberen. g. pretslroom is «ven afwezig. en net nou brux komt vragen hoe oud hij is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 15