Illegale pers bedreigd in Sow jet-Unie Carter en Assad vandaag bijeen Geboortedag Lenin uitgebreid herdacht Amnesty vraagt Cambodja opheldering Panama uit harde taal tegen VS Boerenleger moet Eritrea aanvallen Na berichten over massa-executies Premier Japan niet populair Israël vestigt 110 nederzettingen in Negev en bezet Sinai Bij mislukking onderhandelingen Kanaal Economische top in Londen jrasduinen in de Russische pers lAANDAG 9 MEI 1977 BUITENLAND T rouw/Kwartet5 Van onze redactie buitenland DEN HAAG Amnesty International (de organisatie voor mensenrechten) maakt zich ernstige zorgen over Cambodja. In een verklaring wijst Amnesty op de aanhoudende stroom van geruchten over executies en verdwijningen uit Cambodja. Hoewel er weinig concrete informa tie over de toestand in Cambodja bestaat, meent Amnesty toch dat er reden is voor bezorgdheid. Alle verzoeken om inlichtingen die de organisatie aan de regering van Cambodja heeft gericht zijn zonder antwoord gebleven. Sinds het einde van de burgeroor log in Cambodja, begin 1975, komt er vrijwel geen informatie uit dat land. Vast staat wel dat de zoge naamde Rode Khmers, die na jaren strijd de geheel op de Verenigde Staten steunende regering versloe gen, op zeer drastische wijze de samenleving zijn gaan hervormen. Daarbij zijn naar alle waarschijn lijkheid vele duizenden slachtof fers gemaakt. Al direct waren er berichten dat de nieuwe Cambod jaanse machthebbers alle kaderle den van het overwonnen regime en alle officieren van de overwonnen strijdkrachten aan het uitroeien waren. Later werd verteld dat alle Cambodjanen die zich niet wilden schikken naar de nieuwe orde naar speciale heropvoedingskampen gingen, waar ze een barbaarse be handeling kregen. Honderden zou den daarbij het leven hebben verlo ren Vluchtelingen uit Cambodja, die in Thailand aankwamen vertelen gruwelijke verhalen over de behan deling in die kampen en de massale executies, die op tal van plaatsen in het land moeten zijn uitgevoerd. Deze om politieke redenen ge vluchte Cambodjanen zijn echter niet de meest betrouwbare infor manten. Amnesty meent echter dat de beschuldigingen zo ernstig en zo talrijk zijn dat ze onmogelijk kun nen worden genegeerd. De organisatie heeft daarom de Cambodjaanse regering gevracgd opheldering te verschaffen over de beschuldigingen. Met name wil zij informatie over het lot van de vroe gere regeringsfunctionarissen en over de vele gevallen waarbij „vij andige" of „ongehoorzame" bur gers zonder vorm van proces zijn terecht gesteld. Amnesty heeft eerder dit Jaar al geïnformeerd naar één concreet ge val. Het ging om 26 Cambodjaanse burgers die naar Thailand waren gevlucht en door dit land waren teruggestuurd naar Cambodja. Daar zijn ze kort na aankomst ge dood, zo is uit Cambodja verno men. Amnesty heeft Thailand ver zocht geen vluchtelingen uit Cam bodja meer terug te sturen zolang er vrees bestaat dat zij daar worden omgebracht TOKIO (UPI) De Japanse premier Takeo Foekoeda, één van de „westerse leiders" die afgelopen weekeinde in Lon den bijeen waren, geniet in ei gen land maar weinig steun. Bij een nationale opiniepeiling had maar 19,2 procent van de ondervraagden vertrouwen in de regering-Foekoeda. Ruim 36 procent had er geen enkel vertrouwen in. BIJ een andere vraagstelling zei nog geen tien procent dat Foekoeda's optre den als premier goed was. Der tig procent vond het slecht. Foekoeda regeert sinds vorig jaar met een kabinet dat in het parlement een zeer krappe meerderheid heeft. LENINGRAD (UPI) De Sowjet-Unie dreigt te zullen gaan optreden tegen alle niet-officiële publikaties. Al deze publikaties zullen worden verboden terwijl de belangrijkste medewerkers terecht zullen moeten staan. Dit is gezegd door een redactrice van zo'n niet-officieel periodiek. De 30-jarige Emilia Sotnikowa, re dactrice van het blad „Joden in de Sowjet-Unie", vertelde dat het drei gement door een niet nader om schreven Sowjet-autoriteit was geuit tegenover de schrijver David Dar. De functionaris had tegen Dar ge zegd dat ,,we alle publikaties die niet officieel zijn goedgekeurd zullen uit bannen Ik zal u of in het verdach tenbankje of in de getuigenbank te rug zien." Dar had dit toegevoegd gekregen van een functionaris van het bureau voor de uitgifte van visa. De 69-jarige schrijver heeft een uit reisvisum voor Israël aangevraagd nadat hij uit de Russische bond van chrijvers is gestapt. Hij heeft in een irief een groot aantal bekende bui- enlandse schrijvers gevraagd hun nvloed aan te wenden om te voorko nen dat het blad „Joden in de Sow- et-Unie" zal verdwijnen. De brief is (gericht aan onder anderen Saul Bel- \ow, Arthur Miller, Jean-Paul Sartre, Heinnch Böll en Günther Grass. Mevrouw Sotnikowa moet dinsdag op het kantoor van officier van justi tie in Leningrad melden. Haar flat is al enkele malen doorzocht door de veiligheidsdienst, de KGB. „Joden in de Sowjet-Unie" is één van de twee bekendste onofficiële periodie ken in de Sowjet-Unie. Het andere is „Kroniek van lopende gebeurtenis sen" dat in Moskou wordt uitgege ven en een veel politieker inslag heeft. In zijn brief aan buitenlandse schrij vers zegt Dar dat „Joden in de Sow jet-Unie" van groot belang is als te genwicht voor de „krachtige golf van anti-semitische propaganda" die wordt gedragen door alle massa media. „Zelfs het woord Jood wordt geschrapt uit Sowjet-boeken en - periodieken, of wordt gebruikt als synoniem voor zionist of racist.De officiële Sowjet-pers plaatst de jo den niet alleen in één rij met racis ten, maar uit beschuldigingen dat alle grote en invloedrijkste kranten in de Verenigde Staten, in Engeland en vele andere landen worden uitge geven met behulp van joods kapi taal," aldus Dar. Dar is 29 jaar lid geweest van de Russische bond van schrijvers, maar kort geleden uitgetreden. In een brief aan de bond schreef hij dat de bond „zuiver een afdeling van een politieke partij" is geworden. „In mijn visie is deze (partij-)afdeling een dam geworden die een enorme krachtige stroom van Russische lite ratuur tegenhoudt. Daarom vraag ik u mij niet langer te beschouwen als lid van de schrijversbond," aldus Dar. Volgens dissidenten-kringen in de Sowjet-Unie is het nog nooit eer der voorgekomen dat een schrijver vrijwillig uit de bond stapt. Het aan tal royementen om politieke redenen is legio. Ongeveer vierduizend man van de Ja panse oproerpolitie hebben afgelopen weekeinde slag moeten leveren met minstens evenveel studenten en boe ren die zich verzetten tegen het in gebruik stellen van een nieuw vlieg veld bij Tokio. Al bij de aanleg van het vliegveld Narita zijn er vele malen botsingen geweest tussen de politie en boeren die zich niet van hun grond wilden laten verwijderen. Die boeren kregen steun van radicale studenten. Na de aanleg wisten deze groepen de luchthaven praktisch onbruikbaar te maken door vlakbij het eind van de belangrijkste startbanen twee hoge torens te bouwen, waardoor geen gro te vliegtuigen konden landen of opstijgen. Vorige week vrijdag zijn deze torens met inzet van een groot politieleger vernietigd. Daarna pro- 'beerden studenten en boeren de ba nen weer onbruikbaar te maken door grote vuren te stoken. Ook deze nieu we daden van burgerlijk verzet wer den door de politie met veel geweld de kop ingedrukt. Op de foto: studenten hebben zich gereed gemaakt voor het gevecht. «EXICO (DPA) Vlak voor Ie vijftiende onderhandelings onde over de toekomst van iet Panama-kanaal, die van- laag in Washington begint, ïeeft de premier van Panama, [eneraal Omar Torrijos, op- lieuw gedreigd met „ernstige onsequenties" als de bespre ngen op niets zouden uit- open. ■Als vreedzame middelen niet baten al het volk van Panama naar andere middelen moeten grijpen," verklaar de Torrijos gisteren in de Mexicaan se plaats Cancun, waar hij een sa menkomst had met president José Lopez Portillo van Mexico. Deze her haalde dat Mexico de eis steunt van Panama dat de Verenigde Staten de kanaalzóne, die zij sinds 1903 onder hun bestuur hebben, teruggeven. Bij de al langer dan twaalf jaar du rende onderhandelingen met de Ver enigde Staten wil Panama bereiken dat het „voor eeuwig" met de Ameri kanen gesloten verdrag binnen een bepaalde tijd afloopt en daarbij wil Panama niet verder gaan dan het jaar 2000. De Verenigde Staten hou den officieel nog steeds vast aan een duur van vijftig Jaar, maar naar ver luidt zou met hen ook wel over een periode van 23 jaar te praten zijn, mits zij daarbuiten het recht behou den het kanaal te verdedigen tegen wijzigingen van zijn huidige functie. Dit heeft Panama tot dusver van de hand gewezen. Het wil de veiligheid van het kanaal niet via een bilate raal verdrag met de VS regelen. Het stelt in plaats daarvan een garantie vla de Verenigde Naties voor. JERUZALEM (UPI, Reuter) Is raël is van plan om 110 nieuwe ne derzettingen te vestigen In de Ne- gev-woestljn en in de noordelijke delen van de in 1967 bezette Sinai-' woestijn. Volgens een woordvoerder van de Israëlische regering heeft een ministeriële commissie een begro ting van ongeveer acht miljoen gul den voor deze ontwikkelingsprojec ten goedgekeurd. De meeste neder zettingen zullen in het zuidwesten van de Negev worden gesticht. Een niet nader genoemd aantal komt in Rafiah in het noorden van de Sinai, dat in 1967 op Egypte werd vero verd. Ondertussen heeft de waarnemende Israëlische premier Sjimon Peres op een verkiezingsbijeenkomst in Hai fa verklaard dat Israël een eigen vredesplan zal moeten opstellen, wil het geen oplossing van de Verenigde Staten opgelegd krijgen. Volgens Peres ligt het voor de hand dat Ame rika een vredesplan voor het Mid den-Oosten zal opstellen en tijdens de Geneefse vredesconferentie Is raël zal proberen te dwingen dit plan te aanvaarden. „De enige manier om dat te voorkomen is te komen met een eigen Israëlisch plan, waarin overleg met de Arabieren centraal staat," aldus Peres Eerder al had de directeur-generaal GENÈVE (UPI, Reuter) In het zwaar bewaakte Intercontinen tal hotel in Genève zullen de Syrische president Hafez al Assad en de Amerikaanse president Jimmy Carter vier uur lang overleg plegen over de situatie in het Midden-Oosten. van het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken, professor Schlomo Avneri gezegd met een ge detailleerde kaart te komen hoe Is raël zich zijn toekomstige grenzen voorstelt wanneer buitenlandse vre desplannen niet aanvaardbaar zou den blijken. De Israëlische minister van buiten landse zaken, Jigal Allon, heeft gis teren verklaard dat Israël er niet mee akkoord zal gaan dat het bij Amerikaanse wapenleveranties een lagere prioriteit krijgt dan de Navo of andere westelijke landen. Israë lische berichten uit Washington hadden gemeld dat de V.S. Israël niet meer de hoogste voorrang ver leenden bij wapenleveranties, het geen er op zou duiden dat Wash ington er bij de Israëli's op aan dringt voortgang te maken op weg naar een vredesregeling. Allon deelde het kabinet mee dat hij de zaak later deze week in Londen met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Cyrus Vance, zou bespreken. Volgens de Israë lische staatsradio werd op de kabi netszitting de vrees geuit dat de V.S. hun vredesprogramma voor het Midden-Oosten zouden kunnen ver binden aan de wapenleveranties aan Israël teneinde een vredesregeling te bespoedigen. De ontmoeting vandaag vormt een onderdeel van de reeks besprekin gen tussen Carter en de leiders van de verschillende landen in het Mid den-Oosten over mogelijkheden om het conflict in dat gebied op te los sen. Oorspronkelijk had Carter As sad uitgenodigd om net als de Israë lische premier Rabin, de Egyptische president Sadat, de Jordaanse ko ning Hoessein en de Saoedi- Arabische kroonprins Fahd naar Washington te komen. Dit werd door Assad geweigerd. Ook wilde hij niet naar Londen komen waar Carter ver blijft voor de economische topconfe rentie en de vergadering van de Na- vo-raad. Uiteindelijk werd op wens van Assad het neutrale Zwitserland als ontmoetingsplaats overeenge komen. Bij zijn aankomst gisteren in Genève sprak Assad de hoop uit dat deze „ontmoeting een nieuwe duw in de richting van de vrede teweeg zal brengen". Assad die onder meer door de Syrische minister van buiten landse zaken Khaddam en de Sy rische ambassadeur in de Verenigde Staten word^ begeleid, benadrukte dat de Arabische wereld „vastbeslo ten is om vrede te bereiken omdat vrede onrechtvaardigheden, doden en vernietiging uitroeit". Maar vrede kan volgens Assad alleen worden be reikt wanneer Israël zich uit alle in 1967 bezette gebieden terugtrekt en de „legitieme rechten van het Pales tijnse volk" erkent Voor zijn vertrek uit Damascus voer de Assad overleg met de leider van de Palestijnse Bevrijdingsbeweging (PLO). Jasser Arafat, die de afgelo pen dagen besprekingen had ge voerd met de leiders van Polen en Bulgarije. Volgens Syrische functio narissen is Assad naar Genève geko men om voornamelijk naar Carters visie op het conflict in het Midden- Oosten te luisteren. Deze functiona rissen zeiden wel dat Syrië met „te vredenheid" zag dat Carter over „globale oplossing" van het conflict in het Midden-Oosten sprak in plaats van over de stapsgewijze be nadering waaraan de voormalige Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Henry Kissinger, de voorkeur gaf. DAMASCUS (UPI, Reuter) Minstens tachtigduizend gewapen de Ehtiopische boeren maken zich gereed om vanuit het zuiden de Ethiopische provincie Eritrea binnen te trekken voor een groot offensief tegen de guerillastrijders van de onafhankelijk heidsbewegingen. Dit verklaarde gisteren de Eritreese guerillaleider Abdalla Soeleiman in de Syrische hoofdstad Damascus. Volgens hem wil de Ethiopische re gering tweehonderdduizend mannen opleiden en uitrusten voor een veldtocht tegen de provincie. „Wij bereiden ons voor om deze aanval terug te slaan", aldus Soeleiman. Hij voegde hieraan toe dat meer dan negentig procent van het platteland in Eritrea in handen is van de drie organisaties die voor de onafhanke lijkheid van het gebied strijden. Ook de leider van het Eritreese Bevrij dingsfront (ELF), Achmed Nasser, die momenteel de Soedanese hoofd stad Khartoem verblijft, heeft het afgelopen weekeinde laten weten dat de Eritreese strijders de Ethio- piërs een „onvergetelijke les" zouden geven. Volgens de Ethiopische regering is een voorhoede van het boerenleger dat Eritrea moet binnenvallen al naar het noorden van het land ver trokken. In een kamp in de buurt van de Ethiopische hoofdstad Addis Abeba worden momenteel vijftien duizend boeren militair getraind. Volgens politieke waarnemers zou de mars van het boerenleger binnen twee weken van start kunnen gaan. Aangenomen wordt dat het boeren leger in eerste Instantie zal proberen de oppositionele Ethiopische Demo cratische Unie (EDU) uit te schake len voordat het een confrontatie aangaat met de veel ervarener Eri treese onafhankelijkheidsstrijders. Diplomatieke kringen in Addis Abe ba wisten ondertussen te vertellen dat een groep Cubaanse militaire adviseurs in Ethiopië is aangekomen na het bezoek eerder dit jaar van de Cubaanse premier Fidel Castro om het boerenleger te helpen opleiden. Ongeveer dertig Cubanen zouden zich nu al ln Ethiopië bevinden, ter wijl er nog eens driehonderd nog voor het einde van deze maand zou den worden verwacht. De Eritreese bevrijdingsbewegingen verklaarden zelf dat Cubanen al in Eritrea waren aangekomen om de regeringstroe pen daar te steunen. De Eritreërs deden een beroep op de Amerikaan se president Carter om in „Ameri ka's eigen belang" de Russen ertoe te bewegen de Cubanen terug te roepen. Vervolg van pagina 1 De Industrielanden hebben niet en ook dat is tegengesteld aan de verwachtingen gepleit voor een ruimer beleid van het Internationale Monetaire Fonds (IMF) bij het ver strekken van leningen. In de slotver klaring wordt gezegd dat zij zich stellen achter de opvattingen dat leningen van het IMF moeten wor den gebruikt voor het stabieler ma ken van de nationale economieën. Het beleid van het IMF in deze wordt met name in een aantal niet- westerse landen gekritiseerd omdat men bang is dat een groot deel van de regimes deze voorwaarden niet aan hun eigen bevolking kunnen verkopen. Deze landen zouden er daarom veel meer voor voelen bij gewone banken te lenen, waar geen politieke eisen bij worden gesteld. De kwestie van de hulp aan arme landen is slechts op bescheiden schaal aan de orde geweest. Hulp loor Louis Smit >e 107de verjaardag van de rote revolutionair Lenin en de van de Zaterdagarbeid ijn twee van de opvallendste opics in de Russische pers van e laatste tijd. et aprilnummer van Ogonjok en de rawda van 22 april publiceerden rote fotc's van de stichter van de owjet-stiat. Lenin, wiens echte aam. Wladimir Iljitsj Oeljanow, mg niet iedereen meer kent. Alleen e stad Oeljanowsk (aan de Midden- folga; heette vroeger Simbirsk) her- inert crnog aan. Lenin zou dit Jaar 17 zijn geworden als hij niet op 21 inuari 1324 (of op een dag daarna) as gestorven. Zijn lichaam ligt nu ■balsemd en zwaar bewaakt in het ausoleun op het Rode Plein in loskou Dat wordt tenminste ge- 'gd in tepaalde Russische kringen nrdt echter gefluisterd dat het niet snin zijn lijk is, maar het lijk van mand die heel veel op hem lijkt, oen het lichaam van de revolutio- hr zelf al te zeer tot ontbinding was ikomen zou een prijsvraag zijn uit geschreven om iemand te vinden die een sprekende gelijkenis met hem vertoonde. De winnaar mocht dan de hoofdrol spelen in een film over Le- nin.Mu wordt in die bepaalde Rus sische kringen gefluisterd dat de winnaar spoorloos is verdwenen De Prawda van 22 april had op de voorpagina in het rood de leus „Via de Leninistische weg naar het com munisme" en bevatte enige herden kingsartikelen. De volgende dag drukte de krant een ter ere van de verjaardag van Lenin gehouden re den van M. W Zimjanin af onder de kop „Het Leninisme is het revolutio naire vaan van ons tijdperk." Verder stond er in hoe men de verjaardag had gevierd in Tsjechoslowakije, Mongolië, de DDR. Polen, Finland, Zwitserland, Somali, op Cyprus, in Engeland, Sri Lanka, Irak, Mexico en Hongarije. ZATERDAGARBEID Op werkdagen wordt er in Rusland gewoonlijk hard gewerkt. Dat tonen ons de kranten met foto's van tevre den glimlachende werknemers in ac tie. Op één dag in het jaar wordt er echter nóg harder gewerkt. Dat is op de „Dag van de Zaterdagarbeid". De-' ze vindt meestal plaats op de zater dag voor de geboortedag van Lenin. Deze extra werkdag, die dit jaar op 16 april viel, werd al vroeg in de pers aangekondigd. Al weken hadden de Izwestija en de Prawda een dagelijks rubriekje met de titel „signalen van de zaterdagarbeid". waarin ver klaard werd dat nu ook de werkne mers van die en die fabriek „spon taan" of „unaniem" hadden besloten om deel te nemen aan dit ar beidsfeest. Een Russische emigrante vertelde mij dat alle arbeiders een voudig verplicht zijn om op die dag te werken. CPN-Nederland De Prawda publiceerde een positief verslag van het gesprek van een CPN-delegatie (Henk Hoekstra, Paul de Groot. Gijs Schreuders en Karei Hoogkamp) met enkele leden van het Politbureau op 22 april. De CPN- ers deden daarin verslag van de slechte economische situatie in Ne derland, van de groei van de werk loosheid en van de pogingen van reactionaire groeperingen om de de mocratische rechten van de bevol king in te perken. ZIJ veroordeelden de neiging van „reactionaire krin gen" in Nederland om zich te be moeien met binnenlandse kwesties van de socialistische landen. De de legatie zou de buitenlandse politiek van de Russische CP daarentegen geprezen hebben als een politiek die een nieuwe wereldoorlog wil voorko men en de bewapeningswedloop wil stoppen. ROESSKAJA MYSL Het in Parijs uitgegeven emigran tenblad Roesskaja Mysl De Rus sische Gedachte) besteedde aan dacht aan de steeds groeiende vrij heidsdrang onder de Russische bur gers. Nikolaj Bokow constateert in het weekblad dat de oppositie in de Sowjet-Unie tegenwoordig veel mon diger is dan voorheen. Als één van de oorzaken hiervan noemt hij de hoge vlucht die de zgn „Samizdat" lett. zelfuitgeverij) heeft genomen. Sa mizdat is het ondergronds versprei den van oppositionele literatuur. Bo kow zette ook alle activiteiten van de oppositie nog even op een rijtje en memoreerde o.a. de uitstoting van Solzjenitsin uit de Schrijversbond in 1969, het proces van de schrijvers Sinjavski en Daniel en de arrestatie van Ginzboerg een Jaar of wat gele den. Glnsboerg zit momenteel overi gens weer in de gevangenis. De Roesskaja Mysl vierde in april haar dertigjarige Jubileum. In 1947 werd dit blad door een kleine groep Russische emigranten met hulp van de Franse christelijke vakbond op gezet. Het blad tracht een stukje vaderland te zijn voor geëmigreerde Russen. Het informeert hen over de situatie in de Sowjet-Unie en be steedt veel aandacht aan dissiden ten. Als zodanig fungeert het als spreekbuis voor die dissidenten. 1 Mei Jongens en meisjes! Vermeerder de prachtige revolutionaire, strijd- en arbeidstraditles van het Sowjet- volk! Sta in de voorste gelederen voor een succesvolle realisatie van de beslissingen van het 15de congres van de Communistische Partij van de SU. Arbeiders van het vracht- en perso nenvervoer. Ontwikkel en vervol maak de vervoersmiddelen! Verbe ter op alle mogelijke manieren de nationale economie, willig de verzoe ken van de Russen zo veel mogelijk in! Leve de Leninistische buitenlandse politiek van de 8owJet-Unie, een po litiek van vrede en vriendschap der volkeren en van samenvoeging van alle krachten die tegen het imperia lisme, de reactionairen en de oorlog strijden! Dit zijn drie van de 66 leuzen die het Centrale Comité van de Communis tische Partij in de Prawda publiceer de ter ere van de Dag van de Arbeid. De dag zelf verliep op de gebruikelij ke wijze met veel vlagvertoon, para des en optochten. Tsjechoslowakije Doet men er in Nederland alles aan om het geboortecijfer te drukken, in de Oostbloklanden wordt het krij gen van kinderen zeer op prijs ge steld. Niet omdat men daar meer van kleine kinderen houdt dan in Neder land. maar vooral omdat er nog steeds veel arbeidskrachten nodig zijn voor de verdére opbouw van het land. Het is daarom, dat de Prawda Juichend aankondigde dat ze in Tsje choslowakije „nu voor het eerst met zijn vijftienmiljoenen" zijn. Dit aan tal inwoners werd eind maart gehaald. Verscheidene landen lieten gisteren doorschemeren dat er bijna drie mil jard gulden beschikbaar zou worden gesteld als speciale hulp aan arme landen, een bedrag dat voor ruim éénderde door de VS, ruim éénderde door de EEG-landen en voor de rest door de andere rijke landen zou wor den uitgekeerd, maar achteraf is ge bleken dat een dergelijke toezegging niet vastligt. Ten aanzien van de noord-zuiddialoog in Parijs is men in Londen niet verder gekomen dan het vage „We zullen ons best doen om het overleg ln Parijs succesvol af te ronden" en „We verplichten ons tot een constructief overleg met de on derontwikkelde landen". De zeven hebben overigens de lan den van het Oostblok uitgenodiga zich meer aan de Derde Wereld gele gen te laten liggen en eenzelfde ver zoek, zij het tussen de regels door, is er aan de olielanden gedaan. De mensenrechten en de wijze waa rop deze het best kunnen worden gediend, is wel aan de orde geweest maar is buiten de slotverklaring ge houden. Gebleken is dat de Westeu- ropese landen, inclusief West- Dultsland, begrip hebben voor Car ters beleid, maar dat alle zeven het erover eens zijn dat er nog andere wegen zijn. Met name wordt dan gedoeld op de Westduitse ver- dragspolltick waardoor de afgelopen Jaren 60.000 mensen van oost naar west hebben kunnen komen. Men heeft zich overigens zeer verbaasd over de goede verstandhouding, die deze top heeft opgeleverd tussen 8chmldt en Carter. Van groot belang is waarschijnlijk het ontbijt geweest dat belde regeringsleiders zaterdag morgen vooraf aan het overleg heb ben gebruikt. De voorzitter van de Europese Com missie, Jenkins, trachtte ginstera- vond manmoedig de vraag weg te lachen hoe hij zich de afgelopen dagen heeft gevoeld nu hij slechts éeag bij de zeven aan tafel mocht zitten. „Het is altijd nog beter dan wat we in het verleden hebben mee gemaakt". zei hij. Jenkins lelt wel merken dat er bij een volgend over leg betere afspraken moeten worden gemaakt. De vreemde rol van Jen kins in het geheel van het overleg werd gisteravond nog eens duidelijk op een wat genante manier toen hij wel met de zeven andere aan de slotbijeenkomst mocht deelnemen, maar geen woord mocht uiten. „Dat was een onderdeel van het compro mis met de Franse presidentaldus Jenkins.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5