Estel verwacht groter verlies Verbruik van staal nam redelijk toe Rorento Akzo: investeringen moeten toenemen Minder interesse voor naslagwerken Nieuwe' Ogem wil positie in de wereld versterken Positief oordeel over maatregelen voor zuivel EG-beleid over staalprijzen aandeelhoudersrekening mmip Ook in belang werkgelegenheid elders Onbevredigend eerste kwartaal Schelhaas: Meer voedselhulp kan Saoedi-Arabië toch duurder? Japan bezorgd over subsidies aan EG-scheepsbouw Hoechst-bedrijven in EG moeten leningen uitgeven VNU: sociaal jaarverslag onding Fusie twee groothandels in levensmiddelen vrijdag 6 mei 1977 FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet P19/RH23/S21 Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Estel (Hoogovens en Hoesch) rekent voor 1977 op een groter verlies dan vorig jaar, daar dit jaar geen bijzondere baten aan het concern zullen toevallen. De sectoren staalverwerking, handel en diversificatie zullen weliswaar winstgevend zijn, maar niet in staat de verliezen van de staalsector te compenseren, aldus de voorzitter van de raad van bestuur, drs J. D Hooglandt tijdens de presentatie van het jaarverslag. Desondanks heeft Estel vertrouwen in de ontwikkelingen op langere ter mijn Door het moderne produktie- apparaat en de brede samenstelling van het produktiepakket is de posi tie van Estel binnen de Europese Gemeenschap betrekkelijk sterk. Daarnaast is het beleid gericht op een uitbreiding van de sectoren staalverwerking en diversificatie, waardoor de afhankelijkheid van de staalconjunctuur geringer zal worden. De totale bezettingsgraad van de staalsector van Estel in het eerste kwartaal van dit jaar bedroeg 70 procent tegenover 75 procent als ge middelde voor heel 1976. De bezet tingsgraad verschilt echter van pro- dukt tot produkt en kan voor som mige produkten beneden de 50 pro cent liggen. Volgens voorlopige cijfers is de om zet van Estel in het eerste kwartaal met 8 procent gedaald tegenover het laatste kwartaal van 1976. toen de verkopen 2.4 miljard gulden be droegen Slechts matig Estel verwacht, dat het economisch herstel ook in 1977 slechts matig zal zijn. waardoor veel bedrijfstakken rekening moeten houden met een lage bezettingsgraad en met een re latief hoog werkloosheidscijfer. Het matige conjuncturele herstel zal voor de staalindustrie een zekere toeneming in het staalverbruik tot gevolg hebben. Niettemin moet de Europese staalin dustrie met twee problemen reke- ning houden: het achterblijven van belangrijke staalverwerkende be drijven als de scheepsbouw, de bouwnijverheid en de machine industrie bij de totale economische groei, en de gestegen invoer van staalprodukten naar de EG en de grotere concurrentie van vooral Ja pan op traditionele afzetmarkten van de Europese staalindustrie Wat dit laatste betreft signaleerde de heer Hooglandt een lichte verbe tering in de exportpositie van Euro pa tegenover Japan in derde landen Was de verhouding EG-Japan in 1974 en 1975 nog 45 55. in 1976 ver slechterde de exportpositie naar 27 73 om in het eerste kwartaal van dit jaar weer licht te verbeteren. De reden is. dat de Europese staalindus trie. ondanks een verdere verslechte ring van de concurrentiepositie (va luta). zich agressiever is gaan opstel len. De heer Hooglandt: „We hebben, met andere woorden, slechtere prij zen geaccepteerd." AMSTERDAM Het staalverbruik in de Europese Ge meenschap is vorig jaar redelijk toegenomen, maar het niveau van het topjaar 1974 is niet bereikt, aldus drs. J. D Hoogland in een toelichting op het jaarverslag. Ook in 1976 heeft de staalindustrie in Europa gewerkt met een tè lage bezettingsgraad en tè lage staalprij- zen. De staalmarkt werd verstoord door factoren als een toegenomen produktiecapaciteit in zowel Europa als Japan (hieraan liggen ten grondslag investeringsbeslissingen uit betere staaltijden) en structurele veranderingen op de wereldstaal- markt, waarbij het Europese staal op de traditionele afzetmarkten en zelfs op de thuismarkt terrein verloor. De huidige lage bezetting en de te lage staalprijzen zouden door een hausse, zoals in 1974, worden geëli mineerd. Maar niets wijst erop dat die in aantocht is. De economische opleving is volgens drs. Hooglandt onvoldoende om de voor de staalin dustrie zo belangrijke investerings- goederenindustrie te stimuleren. Om het hoofd te bieden aan de ern stige problemen. Zijn staalindustrie, nationale overheden en de Europese Commissie het eens geworden over het te voeren beleid, zoals neerge legd in het plan-Davignon (vervolg op het plan-Simonet). Het plan- Davignon. aldus drs. Hooglandt. be vat. naast maatregelen op de korte termijn, een aanzet tot een herstruc turering van de staalindustrie in de EG Voor de korte termijn hangt het ef fect van de crisismaatregelen, die zijn gebaseerd op de vrijwillige me- De Europese Commissie gaat mini mum- en richtprijzen invoeren voor de Europese staalindustrie, zo heeft Europees commissaris Davignon be kendgemaakt. Die prijzen gaan in op 9 mei en blijven geldig tot aan het eind van dit jaar. Ze kunnen tussentijds worden herzien. Een mi nimumprijs komt er alleen voor be tonstaal. Voor Nederland is die vastgesteld op 550 tot 570 gulden per ton. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De „oude" Ogem. het ouderwets aandoende koloniale energiebedrijf, is definitief verleden tijd. Ogem is nu een nieuwe wereld binnengetreden". Aldus de heer K. Fibbe, voorzitter van de raad van bestuur van Ogem Holding, tijdens de presentatie van het jaarverslag. Eind dit jaar zal hij op eigen verzoek miljard. Het nettoresultaat zijn functie neerleggen en worden opgevolgd door drs. B. J. Udink, de huidige vice-voorzitter. De heer Fib be zal zich echter nog een aantal jaren aan de Ogem blijven wijden. O.a. zal hij zorgen voor de afwikke ling van de energiebelangen van Ogem. Als strategie voor de toekomst staat Ogem o.a. een versterking van haar internationale positie voor ogen in het Midden- en Verre Oosten en Afri ka. Voorts is het streven erop gericht om een sterke internationale bouwgroep te organiseren door sa menbundeling van de bouwdivisie tnet de Nederhorstbedrijven Maar ook wil Ogem echter haar positie in Nederland en omringende landen handhaven en haar financiële positie versterken Te gering De vennootschap sloot 1976 af met een omzet aan derden van 3.3 (2.9) Ogem Holding beliep 20,5 (15.1) miljoen of 7,5 (5,6) procent van het gemiddeld eigen vermogen. De raad van bestuur acht dit te gering en meent, dat het rendement op het eigen vermogen zeker 12 d 13 procent zou moeten bedragen. Dit met het oog op het voortbestaan van de on derneming, de expansie en de moge lijkheid om nieuwe middelen te kun nen aantrekken Meegedeeld werd. dat het niet uitge sloten is dat Ogem dit Jaar gebruik zal maken van de optie op de aande len Nederhorst, die in het bezit van de staat zijn. Een beslissing is echter nog niet genomen. Wat 1977 betreft wordt in het Jaarverslag opgemerkt, dat dit jaar voor enkele Nederlandse bedrijven en vooral voor de interna tionale handelsgroep niet eenvoudig zal zijn. De plussen en de minnen afwegend wordt verwacht, dat mede dank zij nieuwe activiteiten het re sultaat verder zal verbeteren Crisisplan Naast een lage bezettingsgraad, zijn ook de staalprijzen verder gedaald. Estel streeft er dan ook naar om samen met de overige Europese staalproducenten, met behulp van het per 1 januari 1977 van kracht geworden crisisplan van de Europe se Commissie, tot een capaci teitsvermindering te komen. Wan neer hieraan wordt voldaan en wan neer de opbrengstprijzen voldoende verbeteren, kan mede gezien de verwachte economische opleving een verbetering van het bedrijfsre sultaat worden verwacht. Maar de verliezen in de eerste helft van 1977 zullen waarschijnlijk niet in de twee de helft worden ingehaald Minder personeel De omzet steeg vorig jaar van 8.4 tot 9.3 miljard gulden. Het brutoverlies werd beperkt door aanzienlijke bui tengewone baten, waardoor het net toverlies uitkwam op 69 miljoen te gen 201,9 miljoen in 1975. Zoals be kend zal Hoogovens een dividend uitkeren van 2,05 per aandeel van 20 uit de algemene reserve. Drs Hooglandt over dividend in een ver liesgevend Jaar en bij slechte voor uitzichten: „Dit is geen precedent voor toekomstige schijnbaar verge lijkbare gevallen." De investeringen van Estel zullen dit jaar iets lager zijn dan vorig jaar (841 miljoen) en vooral betrekking heb ben op een groot aantal kleine pro jecten voor vervanging en rationali satie. Hoogoven 6 (links) en 7 Ie IJmuideii De interne maatregelen van Estel om tot een rendabele basis te komen betreffen een aanpassing van het personeelsbestand aan de bezet tingsgraad. een personeelsstop, werktijdverkorting en vermindering van overwerk. Bij Estel heeft dit in het eerste kwartaal geleid tot een vermindering in het aantal perso neelsleden door natuurlijk verloop met 800. van wie 350 bij Hoogovens in IJmulden. Voor heel 1977 wordt de vermindering van het personeelsbe stand geschat op 1.000 tot 1.200 (450 bij Hoogovens) Directeur M Albracht, lid van de raad van bestuur van Estel, acht de kans op verdere werktijdverkorting groot. Als de omstandigheden gelijk blijven, zal in het najaar opnieuw een periode van werktijdverkorting moeten worden aangevraagd De derde periode van korter werken loopt eind deze maand af. Werktijd verkorting bij de Verenigde Buizen- fabrieken is vermoedelijk niet meer nodig, omdat de orderontvangsten flink toenemen. ADVERTENTIE dewerking van de staalindustrie, af van de mate waarin de producenten zich aan de aanbevelingen van de Europese Commissie houden met betrekking tot zowel produktieom- vang als de prijzen Voor betonstaal zijn door de Europe se Commissie inmiddels mini mumprijzen vastgesteld (zie elders op deze pagina) en minimum- referentieprijzen voorgesteld voor de overige staalprodukten. Italië heeft zich niet vastgelegd op de prijsaf spraken. Diplomatieke druk Van groot belang is verder in hoever re de Europese Commissie er via diplomatieke druk in slaagt de ex- portdruk «p de EG te verminderen. Getracht wordt bij ondernemingen die naar de EG exporteren een met de Europese staalproducenten ver gelijkbare discipline met betrekking tot de prijzen en de hoeveelheden te bewerkstelligen. Over de herstructurering van de staalindustrie op langere termijn, merkte drs. Hooglandt op, dat de EG beschikt over moderne produktieca paciteit tegenover een vrij omvan grijke verouderde capaciteit. Het staat vast, aldus de Estel-topman, dat het kunstmatig laten voortbe staan van deze verouderde capaci teit schadelijk is uit het oogpunt van gezonde marktverhoudingen. Met de noodzakelijke herstructure ringen zijn grote nationale en vooral sociale belangen gemoeid. Estel heeft er begrip voor dat de regerin gen van landen zoals België. Enge land en Frankrijk, waar een belang rijk deel van de verouderde capaci teit gesitueerd is, ondersteunings programma's uitwerken. Bij de ver ouderde capaciteit gaat het om „een aantal miljoenen tonnen", aldus drs Hooglandt. die opmerkte dat België wellicht al vier miljoen ton te veel heeft Estel kijkt echter, mede omdat het concern zeer modern uitgerust is. met gemengde gevoelens tegen deze honderden miljoenen guldens belo pende steunprogramma's aan. Estel acht deze steun met name verwerpe lijk wanneer daarmee niet- levensvatbare bedrijven of capaci teiten kunstmatig blijvend overeind gehouden worden en concurrentie vervalsing optreedt. De belegging gerichl op rendement. Extra gemakkelijk gemaakt met een kokimos voordelige "rekening-courant" in aandelen. Documentatie? Stuur een envelop met Uw naam en adres aan: rorinto. Antwoordnummer 1957 (525). 3000 VB Rotterdam. Bellen kan ook: 010-650711 (toestel 157). regelrecht rendement AMSTERDAM Bij Akzo. waar vorig jaar Investeringen dras tisch werden teruggebracht, zal naar de leiding hoopt het inver- steringsniveau in de komende jaren weer geleidelijk kunnen worden opgevoerd. Het lange voortduren van het lage niveau zal ernstige afbreuk kunnen doen aan een gezonde ontwikkeling van produktgroepen, die Akzo verder wil laten uitbreiden. veer zeventig miljoen mensen een bescheiden hoeveelheid melkpoeder van drie kilo per Jaar worden ver strekt. Dat is aan slechts 1/7 deel van de momenteel aan ondervoeding lij dende mensen, aldus de heer Schel haas. die nog opmerkte dat de voor voedsel hulp beschikbare hoeveel heid mager melkpoeder volgens het thans geldende programma dit jaar beperkt zal blijven tot 105.000 ton Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Bij de te leurstelling over de onvoldoen de verhoging van de landbouwprijzen en de weinige aandacht voor verbetering van de achtergebleven structuur in de Europese melkveehouderij, kon drs H. Schelhaas een posi' tief oordeel vellen over de maatregelen om vraag en aan bod op de zuivelmarkt wat meer in evenwicht te brengen. De voorzitter van het Produktschap voor Zuivel zei dit gisteren in de openbare bestuursvergadering over de recente beslissingen van de Raad van Landbouwministers ten aanzien van de nieuwe landbouwprijzen. Zijn voorlopige Indruk is dat de maatregelen, waartoe de ministers hebben besloten, in elk geval een bijdrage zullen kunnen leveren om de zuivelmarkt gezond te maken. Hij betwijfelde echter, of ze voldoende zijn om het overschotten-probleem geheel op te lossen. Voorts waarschuwde hij goed te beseffen, dat zeker niet op korte termijn dui delijke resultaten daarvan te ver wachten zijn, maar dat op zijn vroegst over een Jaar beoordeeld kan worden of het programma het ge wenste effect heeft Aanvullingen De heer Schelhaas bepleitte nog en kele aanvullende regelingen. Hij noemde: Een primieregeling ter versnelling van de afvloeiing van oudere en kie ne boeren (nog vóór deze zomer» - Omschakeling van de melkpro- duktie op bijvoorbeeld voeder ge wassen en bepaalde granen, Een veel grootscheepser voedse.- hulpprogramma dan tot nu toe is gerealiseerd Voor de komende drie Jaar kan een minimum aan voedselhulp (doelstel ling) van ongeveer 250 000 ton mager melkpoeder als realistisch worden aangemerkt. Daarmee kan aan onge- Ook voor de werkgelegenheid werkt de terughoudendheid in de investe ringen negatief Iedere honder mil joen gulden aan investeringen bij Akzo betekent werk voor 100 tot 150 mensen binnen het concern en voor naar schatting 1000 tot 1500 in de industrie, die de investeringsgoede ren levert, tijdens de bouw en onge veer 200 personen daarna. „Vergro ting van de investeringsruimte is derhalve niet alleen voor Akzo zelf. maar vooral ook voor de werkgele genheid buiten Akzo. van essentieel belang", aldus jhr. G. Kraljenhoff. voorzitter van de raad van bestuur in de aandeelhoudersvergadering. Volgens de heer Kraljenhoff ls het bittere noodzaak dat de aangekon digde saneringsmaatregelen bij het Europese vezelbedrijf Enka- Glanzstoff met spoed en onverkort worden doorgevoerd. De chemische vezelgroep zou ln 1978 weer uit de rode cijfers moeten komen. Waarschijnlijk nog deze week zal Ak zo maatregelen bekend maken om de verschillende chemische vezelon- dememlngen binnen het concern ln een hechter organisatorisch verband te brengen. Hij hield de aandeelhouders voor, dat over de resultaten van 1977 geen concrete verwachtingen kunnen worden uitgesproken Hij herhaalde, dat Akzo hoopt op een bescheiden positief resultaat. President-commissaris dr. J R. M. van den Brink merkte eerder in de vergadering op, dat een belangrijk deel van de Europese textielindus trie behouden zal moeten blijven. Volgens hem kan dat ook wanneer de textielindustrie voldoende tijd wordt gelaten om zich op de hoog technologische en -modlsche activi teiten te concentreren. Daarbij zal mimte moeten worden gegeven voor de groei van de produktle en werkge legenheid in de „echte" ontwikke lingslanden ARNHEM Akzo heeft over het eerste kwartaal van 1977 een netto winst van 11 miljoen behaald, tegen een nettowinst van f 21,6 miljoen in dezelfde periode van 1976. De raad van bestuur acht deze nettowinst on bevredigend, vooral doordat nog geen herstel in de afzet en prijzen bij de textiele garens en vezels is opge treden. De omzet bedroeg 2682,5 miljoen, dat is 5 pet lager dan in het eerste kwartaal van 197G (f 2820,9 miljoen). Deze daling wordt grotendeels ver klaard doordat de Edet-grocp In 1977 niet meer in de cijfers is begrepen en voorts door een daling van de waarde in guldens van de omzetten van de ondernemingen buiten Nederland. liet bedrijfsresultaat van 84,9 mil joen, ofwel 3,2 pet van de omzet, was lager dan in het eerste kwartaal van 1976 (f 128,6 miljoen), echter (en op zichte van het tweede halfjaar van 1976 was er sprake van een verbete ring. BEIROET (AP) Saoedi-Arabiê zou voorlopig een voorstel van Vene zuela hebben aanvaard de olieprijs met drie procent te gaan verhogen Dit meldde gisteren hei blad Al An war ln Beiroet Dit bericht is opmerkelijk, omdat vorige week werd vernomen, dat de ze belde landen niet van plan waren hun olieprijzen te verhogen Saoedi-Arabië en de Verenigde Ara bische Emiraten waren begin dit Jaar de enige landen, die met een prijsverhoging van vijf procent ge noegen namen voor het hele jaar 1977 De overige OPEC (olieprodu cerende)-landen zetten tien procent erop met de boodschap dat er op l Juli nog eens vtjf procent bij zou komen. PARIJS Japan maaktzlch zorgen over de subsidies, die door landen als Engeland, West-Dutisland, Ne derland en Zweden aan de scheepsbouw worden verleend. Ja pan liet dit in een vergadering van de Organisatie van Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) weten De Europeanen in de OESO- vergaderingen merkten daarente gen op. dat genoemde landen op korte termijn geen andere mogelijk heden zien om hun noodlijdende scheepsbouw te helpen. De Europe anen lieten de Japanners weten, dat ze niet tevreden zijn met de verho ging met 5 procent van de prijzen van schepen, die Japan uitvoert. Dit deed Japan om tegemoet te komen aan de els van Westeuropese scheepsbouwers om een groter aan deel te krijgen op de markt voor nieuwe schepen FRANKFORT - Hoechst wil dat de bij dit Westdultse chemische con cern aangesloten bedrijven ln de an dere landen van de Europese Ge meenschap dit jaar obligatielenin gen van 150 miljoen mark of het equivalent daarvan ln Europese va luta's of dollars uitgeven. De obliga ties zullen later omgezet kunnen worden ln aandelen Hoechst. De dochterondernemingen van Hoechst ln Nederland. Frankrijk en Italië zullen één of twee van die leningen ln de nationale valuta uit geven ter financiering van de activi teiten van het concern in het buiten land. De plannen worden 7 juni be sproken ln de Jaarvergadering. Hoechst AG, de moedermaatschap pij van het Westdultse chemische concern Hoechst, heeft in het eerste kwartaal van dit Jaar een winst vóór belasting behaald van 210 miljoen mark, vergeleken met 215 miljoen in het eerste kwartaal van het vorige Jaar, De omzet van het Hoechst- concern heeft ln de eerste drie maanden van het Jaar 5,84 miljard mark bedragen (waarvan 3,83 mil Jard ln het buitenland), tegen ln dat tijdvak van 1976 5,59 miljard (waar van 3,64 miljard buiten de Bondsre publiek). Van een onzer verslaggevers HAARLEM Voor naslagwerken zoals encyclopedieën en ande re boeken die in meer dan een aflevering verschijnen, heeft het publiek vorig jaar minder belangstelling getoond dan ln 1974 en 1975, toen deze uitgaven Juist zeer goed liepen. Van deze ontwik keling ook al gesignaleerd in het Jaarverslag van Elsevier deed het bestuur van de Verenigde Nederlandse Uitgeversbedrij ven (VNU) mededeling in een persbijeenkomst bij het verschij nen van het Jaarverslag Vijftig ontslagen UTRECHT De Levensmid delengroothandel Unlgro heeft de Verenigde Nederlandse Groothandel Venegro overge nomen. Door de integratie zul len tachtig arbeidsplaatsen ko men te vervallen. Maar in ver band met natuurlijk verloop zullen er uiteindelijk vijftig man worden ontslagen. Voor deze mensen is een sociaal plan opgesteld. Volgens een woordvoerder van de vakbonden waren er al enige UJd problemen bij Venegro. Het minis terie van Economische Zaken gaf ln verband daarmee al eens steun tot een bedrag van anderhalf miljoen Maar dit op voorwaarde, dat naar een overname-partner zou worden gezocht. Die is dus nu gevonden Unlgro ls aangeloten bij de Vlvo- organisatle. terwijl Venegro zowel lid is van de Vivo-als van de Ifa- organisatie Unlgro heeft een Jaar omzet van ongeveer 320 miljoen en Venegro van zo n 120 miljoen BUIIRMANN-TETTERODE: Voor het concern (grafische machines, pa pier. karton» was 1976 een Jaar van verdere expansie, waarbij de omzet steeg tot 1 371 1.0891 miljoen en de winst tot 36.8 32.6) miljoen Het dividend wordt verhoogd tot 5 4.60). De verder expansie zal voor al in West-Europa gezocht worden, omdat die een voorwaarde wordt ge acht voor de continuïteit op lange termijn WYERS: Deze groothandel in wo ningtextiel bereikte ln het vijftien maanden tellende boekjaar 1975/'76 een winst van slechts 130.000. In het voorafgaande uit twaalf maan den bestaande boekjaar werd nog 248.000 verdiend. Er wordt op nieuw geen dividend betaald. De ver wachting is dat ln 1977 „een aanzet" tot herstel van de resultaten zal optreden. SANDERS BEHANG; Indeeerate negen maanden van het lopende boekjaar 1976/*77 is een lichte verbe tering te zien geweest. De verwach ting ls echter dat het gehele boek jaar toch weer met verlies zal worden afgesloten KR ASNAPOLSKY: Mede dankzij het vrijvallen van een bedrag uit de latente belastlngvoorzlenlng. ver dubbelde de winst voor aftrek van belastingen tot 1 miljoen Na belas üng bleef daarvan 0 4 0.31 mil joen over. hetgeen aanleiding ls het dividend te verhogen tot 3 2 50) per aandeel. Voor 1977 bestaat een gematigd optimisme. Toenemende concurrentie speelde de VNU hier parten. Oeleldelijk aan. ook zo blijkt uit onderzoekingen vindt de klant echter minder bevre diging in uitgaven, die soms pas na vijf Jaar een complete serie vormen. Een encyclopedie, die de VNU ln de Verenigde Staten op de markt bren gen. wordt in ieder geval niet in delen maar als totaal pakket uitge geven. Ook de nieuw gevormde VNU Busi ness Press Group zal zich mede op het buitenland richten. De groep os gevormd uit enkele al bestaande ac tiviteiten binnen het concern 2oals uitgeverij Diligentia (vakbladen) en het weekblad Intermediair Boeken Twee concernonderdelen baarden veel zorgen bij de VNU. In het bijzon- THOMASSEN DRIJVER: Als gevolg van het gebruik van drankbiikjes en een verlaging van het kostenpell, bereikte dit concern ln 1076 een winst van 23.8 9.9) miljoen. Niettegenstaande deze ..winstexplosie" ls de verwachting, dat het resultaat over 1977 niet bc langrijk zal hoeven afwijken van dat over 1976 ANIF.M Hoofdzakelijk door een lagere rentebate die weer het ge volg was van de terugbetaling op het aandelenkapitaal -- was de winst ln 1976 212.000 372.000) Er zal dit Jaar geen uitkering worden gedaan Intussen wordt gewacht op de 7'/, procent dollarobllgatles. die Peru heeft toegezegd ln verband met de overdracht van Senrlclos Electrlcos aan Ptru der de boekengroep die tenminste 10 miljoen verlies leed. De VNU brengt de eigen boeken voor een belangrijk deel vla eigen bezorgers aan de man maar dit distributie apparaat heeft steeds minder zo als voorheen wekelijks contact met de afnemers van voornamelijk tijdschriften. Dit door de veranderde betallngsgewoonten Problemen zijn er ook In de vellenoffsetsector, een gebied waar in Europa flinke overca paciteit ls en waar door steun van overheden nogal wat concurrentie vervalsing optreedt De directie verwacht dat de con cernwinst die in 1976 van 16,6 op 20,6 miljoen kwam. dit Jaar ten minste weer op het peil van 1973 zal komen. Toen werd netto ruim 24 miljoen verdiend De eerste maan den versterken deze verwachting, ai- dus bestuurder drs. Snoeker De voorzitter van de raad van be stuur. mr. E. Bloembergen hekelde de huidige mode van veel bedrijven om naast een financieel ook een soci aal Jaarverslag uit te geven. De grondslag voor zon produkt ont breekt zijns inziens Het personeel blijkt ln het sociaal Jaarverslag zijn eigen situatie niet te herkannen. de vakbonden zien het met een zeker wantrouwen als een public relati ons-Instrument van de onderneming en van buitenstaanders komen wei nlg reacties. Het tijdstip wordt afge stemd op de verschijningsdatum van het financieel verslag maar voor sociaal nieuws is het verslag dan eigenlijk al te laat. Mr Bloembergen constateerde verder dat een eerste sociaal Jaarverslag boelend is maar dat de volgende afleveringen worste len om een greintje originaliteit

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 23