Acties bij VMF opgeschort Omroepen proberen schade te herstellen Vrouw verdient twee procent minder dan man Juffrouw van de 002. Draagt u toevallig 'n Seiko Quartz horloge? Onvoltooid Joods monument PvdA-raadslid is niet blij met ordeverstoring Bestuur gaat praten met Lubbers en vakbonden Nieuw monument Onderduikers morgen weer naar Andijk In bedrijfsleven: Seiko Quartz. Eens zullen alle horloges zo nauwkeurig zijn. FLEUR OP STER met tonnen schadevergoeding aan adverteerders uitbetalen Van Agt eens met Carter over energie Geen bijeenkomsten Glastra van Loon Wiegel Knipselkrant "zandstap" 2 WOENSDAG 4 MEI 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet3 fan onze sociaal-economische redactie HENGELO/UTRECHT De werknemers van de plasticspuit- machine-fabriek SPPM in Hengelo en van de ijzergieterijen van VMF-Stork in Hengelo en Utrecht hebben besloten hun acties op te schorten. Ze gaan weer normaal aan het werk, omdat de raad /an bestuur van VMF-Stork zich bereid heeft verklaard tot een Dpen gesprek met minister Lubbers en de vakbonden. Het gesprek zonder voorwaarden vooraf vindt aanstaande vrijdagavond plaats. De bereidheid van de raad van be stuur om een gesprek aan te gaan zonder voorwaarden vooraf komt na de bezetting van de SPPM en na de .ontregelingsacties", die sinds gisterochtend in de ijzergieterijen zijn gevoerd. De bonden spreken nu an „met succes bekroonde acties", /olgens vakbondsbestuurder Bas Nieuwland van de Industriebond DNV gaan de bonden er vanuit dat 7MF-Stork de ontslagaanvrage voor de 300 werknemers van de SPPM zal ntrekken en dat er geen ontslag zal vorden gevraagd voor de 550 verknemers van de gieterijen in Hengelo en Utrecht. 1 an een onzer verslaggevers. ANDIJK Ds. F. Slomp (Frits de Zwerver) en tal van andere oud- erzetsstrijders komen morgenoch tend naar Andijk om in aanwezig- leid van ruim hónderd voormalige onderduikers eer te bewijzen aan Andijk waar tijdens de bezetting aan zoveel door de Duitsers ver- olgden gastvrijheid verleend is. Het feit, dat op bevrijdingsdag een nieuw monument wordt onthuld ter lerinnering aan de jaren, dat Andijk een centrum van onderduikers was, ïeeft mede geleid tot een groot scheepse herdenking. Tal van be kende figuren, die destijds het ver zet hebben georganiseerd, hebben gehoor gegeven aan de uitnodiging /an het gemeentebestuur van het Noordhollandse dijkdorp. Centraal staat de onthulling van het monu ment, dat het in 1949 onthulde ge denkteken vervangt, dat in verval was geraakt. Het betrof een schen ding van de oud-onderduikers. Het nieuwe monument, een werkstuk van de beeldhouwer Rob agtvoet, heeft een relatie met het ude gedenkteken. De toenmalige /ekst: „Verberg de verdrevene en ermeld de omzwervende niet" is gehandhaafd. Vanaf tien uur wor den de gasten ten raadhuize ontvan gen, waarna om elf uur een kransleg- ging bij het gedenkteken der geval- en verzetsstrijders. Daarna volgt de feestelijke onthulling van het ver- angende onderduikersmonument met toespraken. De bijeenkomst, die het karakter van een reünie draagt, wordt beslóten met een ge meenschappelijke koffiemaaltijd. Nieuwland wees erop dat het gevaar van verlies aan arbeidsplaatsen on danks het open gesprek met de VMF-top nog niet is bezworen. De mogelijkheid van verlies aan arbeidsplaatsen blijft aanwezig, ook al omdat de bonden de raad van bestuur hebben toegegeven dat er in Nederland geen plaats is voor twee gieterijen. Ook bij de bezetters van de SPPM heerste er gisteren geen feeststemming. „We moeten ons voorbereiden op een eventuele nega tieve uitslag van het open gesprek, aldus een van de kaderleden. Beslo ten is dat de actiecomités intact zul len blijven. .Ontregelingsacties" De ontregelingsacties" bij de giete rijen in Hengelo en Utrecht begon nen gisterochtend. In Utrecht beslo ten de werknemers dat er geen werk meer de poort uit zou gaan. De pro- duktie van het gietwerk, het tele foonverkeer en de aflevering aan de klanten werden zoveel mogelijk ont regeld. In Hengelo voerden de werknemers op advies van de bon den een soortgelijke tactiek: her haaldelijk onttrokken zich groepen werknemers aan het arbeidsproces om in de kantine te gaan praten over de situatie bij de VMF. Woordvoer ders van de bonden noemden het ontregelingsplan geslaagd. Bij de SPPM werd gisteren ondanks de bezetting gewoon gewerkt. Dat gold niet voor de werknemers die waren belast met het toezicht. De raad van bestuur van VMF liet minister Lubbers gistermiddag we ten bereid te zijn tot een gesprek zonder voorwaarden vooraf. De raad reageerde met deze bereidverklaring op een ijlbrief, die de minister maan dag had laten bezorgen. In deze brief liet minister Lubbers weten „dat bij het gezamenlijk zoeken naar oplos singen een verantwoorde continuïteit van het VMF-concern voorop moet staan. Dit standpunt geldt evenzeer voor de regering als voor de werknemersorganisaties", liet de minister weten. In zijn brief biedt Lubbers ook tijdelijke finan ciële steun aan „voorzover de finan ciële structuur van de VMF niet toe reikend is om haar verantwoorde lijkheden tegenover de VMF- werknemers na te komen". Ook mi nister Lubbers acht het onvermijde lijk dat de belangen van talrijke werknemers geraakt zullen worden. Nieuwland noemde het gisteren bij alle onzekerheid een belangrijk punt dat er met de VMF-top nu in ieder geval over het totale bedrijfsbeleid kan worden gesproken. Tot dusver wilde de VMF alleen over de positie van de afzonderlijke, al dan niet in moeilijkheden verkerende, werkmaatschappijen praten. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN Vanavond zal bij de dodenherdenking in Groningen burgemeester Harm Buiter een krans leggen bij een monument dat onvoltooid zal blijven. De beeldhouwer Eduard Waskowsky stierf vóór dat hij het Joods monu ment, dat aan de Hereweg in Gro ningen is geplaatst, kon afmaken. In plaats van zeven telt het monu ment nu zes expressionistische handen. De zevende sokkel is nu getooid met een eenvoudige pla quette. Daarop staat dat het monu ment is bedoeld ter nagedachtenis van de drieduizend in de tweede wereldoorlog omgekomen Gro ningse Joden. De totstandkoming van het beeldhouwwerk heeft veel voeten in de aarde gehad. De kunstenaar begon er aan in 1967. Jaar op jaar drong de Stichting Joods Monu ment er op aan dat het monument vóór de vierde mei van dat jaar gereed zou zijn. Slechte afspraken vooraf, uit de hand gelopen kosten izes ton in plaats van de aanvanke lijk begrote vijfenzestig mille) en onbegrip leidden tot allerlei ver wikkelingen die enkele malen tot voor de rechter werden uitgevoch ten. De Stichting wilde een collega kunstenaar laten meewerken aan Waskowsky's beeld, kreeg van de rechter ook gelijk maar Was kowsky weigerde een ander, die het volgens hem verprutste, te la ten werken aan wat hij als zijn levenswerk beschouwde. De stich ting droeg de zaak uiteindelijk met een zucht van verlichting over aan de gemeente, die ietwat moeizaam een regeling met de kunstenaar trof. In overleg met de familie van Was kowsky. die begin dit jaar over leed, is besloten ook na zijn dood geen ander aan het monument te laten werken, overeenkomstig de wens van Waskowsky tijdens zijn teven. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG In het Nederlandse bedrijfsleven verdienen de vrouwen gemiddeld twee procent minder dan de mannen, terwijl ze gelijkwaardig werk verrichten. Soms lopen deze inkomensver schillen op tot maar liefst twaalf procent. Dit is gebleken uit een nog niet gepu bliceerd onderzoek dat de loon- technische dienst van het ministerie van sociale zaken eind vorig jaar, begin dit jaar heeft verricht onder ongeveer achthonderd Nederlandse bedrijven, die gekozen waren uit alle bestaande bedrijfstakken. De loontechnische dienst komt hier mee tot een aanzienlijk somberder conclusie over de gelijke beloning van man en vrouw in ons land dan een jaar geleden. Toen kwam deze dienst na een soortgelijk onderzoek tot de conclusie dat er slechts in enkele \gevallen sprake was van een onvoldoende betaling van vrouwelij ke werknemers. Men rapporteerde toen, dat men over het algemeen geen ongelijke betaling had aange troffen. ADVERTENTIE Seiko dames-horloges vanaf f 145,- Seiko Quartz dames-horloges al vanaf f 370- Te makkelijk Verschillende deskundigen (o.a. ver tegenwoordigers van de FNV) had den indertijd nogal wat bedenkingen tegen dit onderzoek van de loon technische dienst, omdat men van mening was, dat de dienst zich veel te gemakkelijk door de bedrijfslei ding had laten afschepen met een positief antwoord. Het nu gehouden onderzoek lijkt in derdaad dieper ingegaan te zijn op de problemen, vandaar waarschijn lijk dat de resultaten heel wat nega tiever zijn uitgevallen. Uit het onderzoek is verder geble ken, dat bij 89 procent van de bedrij ven, die ondervraagd werden, onder scheid gemaakt werd tussen man nen en vrouwen bij het aanstellen van nieuw personeel (in feite, werden er veel vaker mannen aangenomen dan vrouwen). Soms gebeurde dit op grond van de wettelijke regelingen (in 14 procent van de gevallen). Zo bestaan er wettelijke belemmerin gen om vrouwen nachtdienst of zwaar werk te laten vervullen. Ook mogen vrouwen bijvoorbeeld niet worden aangesteld in abattoirs, om dat, volgens een wettelijke regeling, vroiiwen niet aanwezig mogen zijn bij het doden en slachten van dieren. In 26 procent van de gevallen speel den andere motieven een rol: meestal ging het hier om vooroorde len, die bij directies van bedrijven leven tegen het in dienst hebben van vrouwelijk personeel. Zo kreeg men uitlatingen te horen als „Onze klan ten willen niet met een vrouw over technische zaken praten" of „in de produktie passen geen vrouwen tus sen de mannen, dat geeft maar on rust", of „vrouwen zijn te emotioneel voor het bedrijfsleven." Geen verandering Een kwart van de 761 bedrijven, die een onderscheid maakten tussen mannen en vrouwen bij het aanne men van nieuw personeel, zei niet van plan te zijn in de toekomst iets aan deze manier van optreden te veranderen. Verder verdienen vrouwen eindeloos lang het minimumloon, howel ze, ge rekend naar hun werk. al lang een hoger salaris hadden moeten heb ben. Ten slotte bleek, dat in bepaal de hogere functiegroepen geen ver gelijking mogelijk was tussen de be loning van mannen en vrouwen, om dat er in deze groepen helemaal geen vrouwen bleken voor te komen. Geen moeder woont te ver voor 'n bloemengroel. Moeders mooiste vindt u in 't ideeënboek van de Fleuropbloemist. Fleurop Interflora staat er voor in. koninginnegracht 135, Den Haag. /an onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Bij de omroepen en de STER is men druk bezig de schade te nerstellen die is ontstaan doordat maandagmiddag en -avond geen uitzendingen nden worden opgenomen of uitgezonden. De STER die maandagavond 73- reclamespots niet kon uitzenden, zal tonnen schadevergoeding aan de tzendin- gen adverterende klanten moeten uitbetalen. Wel wordt geprobeerd een aantal reclamespots in te passen op andere zenduren dan met de klant was afgespro ken. Maar de directie gelooft niet dat alle 73 spots de komende dagen kunnen worden „weggewerkt". Directeur drs. J. C. Smeekes schat dat voor 450.000 gulden niet kon worden uitgezonden. De omroepen hebben geen extra-zendtijd bij de NOS ge claimd en deze heeft dat ook niet aangeboden als vergoe ding. De NCRV zal de mini voetbalshow die maandag op het programma stond nu op woensdag 11 mei uitzenden op Nederland 2 na elf uur. Op 13 mei komt de finale. De zesde ronde van het interna tionaal operaconcours komt pas 29 mei voor het scherm. De finale is een dag later. Voor het programma van Jan van Hillo over de staking van arbeiders in Polen wordt nog ruimte gezocht. Achter het Nieuws van de VARA die dinsdagavond toe vallig het voordeel van extra- zendtijd had, kon daarin veel van de voor maandag geplan de onderwerpen kwijt plus een verslag van het ar beidsconflict bij de omroep. Het zevende deel van „Tus sen wal en schip" zal naar de volgende week maandag wor den verplaatst een de achtste aflevering naar maandag 16 mei. Programmawijzigingen leve ren voor de omroepen altijd extra problemen op, omdat de omroepgidsen weken van te voren persklaar moeten worden gemaakt, zodat cor recties binnen die tijd niet meèr mogelijk zijn. Boze re acties van de kijkers blijven regelmatig binnenkomen, naast de positieve die op de vingers van één hand te tel len zijn. Honderden tele foontjes en brieven zijn bij de NOS. NCRV en VARA gearri veerd. De laatste omroepen omdat deze uitzendtijd op maandag hadden. Over het algemeen blijkt dat de kij kers weinig begrip kunnen opbrengen voor de televisie- loze avond. Voor heel wat mensen schijnt televisie „al les" te zijn. Speciaal onder zoek Bij de afdeling kijk- en luis teronderzoek van de NOS wordt een speciaal onderzoek gedaan naar wat de men sen die anders regelmatig „kastje kijken" maandag avond hebben gedaan. Be kend is dat toen in Amerika enige jaren geleden de elektriciteit uitviel een kleine geboortengolf het gevolg was. Uit vluchtige prognoses bleek echter ook dat maan dagavond de krant uitvoeri ger werd gelezen, dat naar de Duitse en Belgische televisie werd geken. mits die kon worden ontvangen en dat de radio extra aandacht kreeg. De telefonistes van de NOS hebben de afgelopen dagen de grofste scheldwoorden naar hun hoofd geslingerd gekregen, waarvan „rooie so demieter" een heel net voor beeld was. Verder werd ge dreigd dat als er geen televi sie komt er harde klappen zullen vallen. Een ander ad vies was: de televisietoestel len maar op de schroothoop te gooien. Op briefpapier met rouwrand stond: „schandalig die linkse NOS moet snel ver anderen!" Toch was er ook een positieve reactie bij van een dame die nu pas merkte dat ze televisie-verslaafd was Ze zou nu wel één keer per maand een televisieloze avond wensen. CDA-lijsttrekker Van Agt juicht de activiteiten van de Amerikaanse president Carter ten aanzien van de beperking van het energiegebruik toe. Vooral de inspanningen van de nieuwe Amerikaanse president voor beperking van kerne nergie en sterkere internationale controle op het gebruik van kernenergie vindt het CDA erg belangrijk. Dat zei Van Agt gisteravond in Groningen. Van Agt zei verder dat het ge bruik van kernenergie in Neder land niet kan worden uitgesloten, maar dat eerst moet worden ge probeerd het gebruik van de kern energie overbodig te maken. Hij wees daarbij op passages uit het CDA-program waarin staat dat het energiegebruik moet worden beperkt. Van Agt vervolgde, dat er moet worden onderzocht of het gebruik van kolen en alternatieve energiebronnen Nederland kan weerhouden van verder gebruik van kernenergie. Het besluit van het kabinet Den Uyl om de beslis sing over de bouw van drie kerncentrales in Nederland uit te stellen tot de volgende kabi netsperiode noemde Van Agt in dit verband „een redelijke beslis sing". Niet persoonlijk Van Agt sloot zich met grote instemming aan bij de oproep die premier Den Uyl maandagavond deed om een campagne te voeren zonder persoonlijke aanvallen Van Agt zei dat het CDA vanaf het begin een campagne heeft ge voerd zonder persoonlijke aanval len. „Ik hoop dat de aanhangers van de PvdA dit punt van hun lijsttrekker goed zullen opvol gen," zei van Agt. wiens spreek beurt zoals bekend maandaga vond in Rotterdam werd gestoord door PvdA-ers. De campagneleiders van het CDA denken met gemengde gevoelens terug aan het rumoerige verkiezingsavondje, maandag in Rotterdam, waar lijsttrekker Van Agt diverse malen het spreken onmogelijk werd gemaakt door individu ele actievoerders en kaderleden van de PvdA. De rekenmeesters van de cam pagne, die iedere gebeurtenis in verlies of winst van zetels omzet ten, hebben de vaste indruk dat de in het oog lopende acties tegen hun lijsttrekker het CDA niet zul len schaden. Door tegen confessi onelen aan te trappen maak je hen alleen maar sterker, je moet gematigd tegen ze optreden, zei VVD-leider Wiegel eens. Een waarheid, die zoals maandaga vond bleek, een aantal menspn nog niet had bereikt. Eventuele versterking van het CDA was al lerminst de bedoeling van diege nen die de CDA-bijeenkomst be moeilijkten. Geen excuses Eén van hen, het PvdA-raadslid Bakema, is achteraf ook niet ge lukkig met de gang van zaken. Hij ging met een groep geestverwan ten onder wie volgens Bakema ook andere PvdA-raadsleden op het podium zitten, waardoor Van Agt zijn optreden niet kon beginnen. Bakema en de zijnen weigerden aanvankelijk, ondanks herhaaldelijk verzoek, van het po dium af te gaan Achteraf zeg ik dat het beter niet had kunnen gebeuren, maar een briefje met excuses? Nee, ik beschouw het gewoon als een vervelend inci dent. Iemand van De Doelen had mij trouwens gezegd dat het zit ten op het podium niet tegen de brandweervoorschriften was. en de zaal was vol Bakema ontkent trouwens dat er van een gecoördineerde actie sprake was. De man die vlak voor dat Van Agt de zaal binnenkwam de microfoon stuk sloeg kent hij niet, en van de man die bij het binnenkomen van Van Agt in de zaal zijn broek uittrok distanti eert hij zich volledig In verband met de dodenherdenking zijn er vandaag geen verkiezingsbij eenkomsten en geen uitzendingen van politieke partijen op radio en televisie. Wel presenteert Veronica een terugblik op vier jaar kabinet- Den Uyl (Nederland 2, 21.30) en verzorgt Don Haag Vandaag uitzendin gen op Hilversum 2 (23.20) en Nederland 1 (21.40). De geconstateerde corruptie bij de Amsterdamse politie moet aanleiding zijn om een grondig onderzoek in te stellen naar de organisatie, de opleiding en de begeleiding van politieambtena ren. Dat zei D'66-voorzitter Glas tra van Loon gisteravond in Delft. Hij vond dat niet volstaan kan worden met een diepgaand onder zoek naar wie er in het politieap paraat heeft gefaald, maar dat tegelijkertijd de hele opzet van het politieapparaat aan de orde moet komen. Hij zei dat de gesig naleerde corruptiegevallen ernsti ge vragen oproepen over het groeitempo, en de opleiding en begeleiding van de politiemensen bij hun vaak zware taak. Als een grondig onderzoek naar de orga nisatie extra geld moet kosten, moet het politiebudget daartoe verhoogd worden, aldus de oud staatssecretaris van justitie. Waarom nam de knipselkrant van het ministerie van onderwijs wel het artikel over het Neder landse partijstelsel, dat minister Van Kemenade schreef in Trouw van 16 april en niet de reactie daarop van de ARP-vice- voorzitter Dick Kuiper, dat op dezelfde pagina van Trouw stond afgedrukt? Deze schriftelijke vraag hebben de CDA- Kamerleden Kraayeveld- Wouters, Hermes, Beinema en Van Leijenhorst aan minister Van Kemenade gesteld. De Kamerleden vragen de mi nister ook welke criteria er gehan teerd worden ten aanzien van het wel of niet opnemen van bepaalde artikelen in deze knipselkrant. De VVD vindt het niet redelijk dat de uitkeringen via de wet ar beidsongeschiktheid (WAO), wor den verlaagd van 80 naar 75 pro cent van het laatstverdiende in komen, zoals het kabinet over weegt. VVD-lijsttrekker Wiegel zei gisteren voor de KRO-radio de plannen voor verlaging voor volle dige arbeidsongeschikten onrede lijk te vinden. De VVD heeft overigens wel plan nen voor wijzigingen van de WAO voor gedeeltelijk arbeidsonge schikten Zo wil de VVD arbeids ongeschikten pas tot de WAO toe laten als ze voor 25 procent ar beidsongeschikt zijn (is nu vijf tien procent). Verder wil men mensen die gedeeltelijk arbeids ongeschikt zijn, bijvoorbeeld der tig procent, voor de overige zeven tig procent in de gewone werkloosheidswet (WW) laten de len indien ze geen werk kunnen vinden. Dat betekent dat men dus een geringere uitkering krijgt, omdat de WW na twee jaar door de bijstand wordt vervan gen. Momenteel is de praktijk dat gedeeltelijke arbeidsongeschik ten toch in vrijwel alle gevallen de volledige WAO-uitkerlng krijgen. „Als een man 766 gulden verdient en er 807 uitgeeft, hoeveel. eh wacht maar deze vraag ik aan mama." ADVERTENTIE DONDERDAG KOOPAVONO een nieuwe loop-dimensie De toepassing van een nieuwe rubbersoort voor de constructie van de loopzooi geelt de voel een natuurlijke vlakke stand en onbeperkte bewegeli|8he«d "Zandstap" m naturel leder voor dames en heren malen 37/45prijzen va 89.50 zwartjes van 1883 IUtrechtsestfMi 123 Getderiandptem 8 Amsterdam lel 070 - 23 37 01 hel hun der e>fr* O/ede zcs-fccnj modeiion b>| 2wart|<". kunt u ook per post bestellen voor verzending naar bmncn- en burleniand'

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3