Visserijconflict naar Europees hof IHC-Holland laat kranen in Japan bouwen Accijnzen als financiering voor gezondheidszorg Wereldkoffieprijs daalt aanzienlijk Nederlander grote lezer van vakbladen Koffielanden bang voor surrogaten Staatslening 500 miljoen Slagers verontrust over huisslachten Hypotheekrente per 2 mei Prijzen hier aanzienlijk hoger dan in Japan Verdere winststijging bij Elsevier WOENSDAG 4 MEI 1977 FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet PS1 5/rhi 7 Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM - De koffieprodu- cerende landen zijn opgehouden, zo lijkt het, de koffieprijzen kunstmatig op te vijzelen. Ze zijn daar bang voor de surrogaten die in Amerika (door General Foods) aan de koffie worden toegevoegd ten einde de prijs te drukken. Ook in Nederland wordt de toevoeging van surrogaten overwogen. Dit zegt de heer Slob, directeur van de Verenigde Levensmiddelenfa- brieken (VLF) in Bolsward in antwoord op vragen over de dalen de koffieprijs op de wereldmarkt. De noteringen op de koffietermijn- markten in Londen en New York zijn maandag met bijna driehon derd pond sterling per ton gedaald. Daarmee zijn de prijzen rond dui zend pond sterling beneden het topniveau van half maart gedaald en is het laagste punt sinds half februari bereikt. De Verenigde Levensmiddelenfa- brieken heeft overigens nog geen plannen om koffie met surrogaten (granen als rogge en gerst worden daarvoor gebruikt) te mengen. De VLF heeft namelijk niet de indruk dat het koffieverbruik terugloopt, zoals in de Verenigde Staten (met tifen tot vijftien procent). Daar naast hebben consumentenonder zoeken uitgewezen, dat de Neder landse huisvrouw niet staat te wachten op surrogaatkoffie. Dat het verbruik van koffie niet terug is gelopen is intussen niet meer dan een indruk. Zekerheid krijgen de koffiebranders pas als de gezinnen door hun hamstervoor raad van tien tot twaalf pakjes per gezin heen zijn. Tenslotte wacht de VLF met surro gaatkoffie, omdat de koffiemarkt onzeker is. „Als de markt tenslotte daalt, dan accepteert de consu ment het surrogaatprodukt niet meer en dan zitten fabrikant en handel met de gemaakte kosten en voorraden onverkoopbare produk- ten", aldus de heer Slob. Een verlaging van de consumen tenprijs op grond van de lagere wereldmarktprijzen zit er niet in. „Er moet nog een behoorlijke prijs verhoging komen aldus de heer Slob. die erop wijst dat de Industrie nog met duur gekochte voorraden zit. Maar als de wereldmarktprijzen nog eens met 300 pond sterling zakken de komende weken, is dan een verlaging van de consumen tenprijs mogelijk? De heer Slob: „nou nee .op het eerste gezicht zou ik nee zeggen. Ik denk, dat zo'n daling ook nog on voldoende zal zijn. Ik weet het ech ter niet zeker. Ik zal het voor u nakijken". CORK Het EuropeseJSerecIbtshof in Luxemburg zal nu een oordeel moeten geven over de rechtsgeldigheid van het instellen door de Ierse regering van een 50-mijls-visseriJzone. Daarna zal de districtsrechter in Cork beslissen of de tien Nederlandse schippers en hun bemanning, die afgelopen vrijdag werden opgebracht wegens het schenden van de 50-mijlszone, al dan niet schuldig zijn. In de motivering van Zijn tussenvon nis stelde rechter Carroll, dat Ier land, toen het In 1973 toetrad tot de Europese Gemeenschap, het aantal supra-nationale voorschriften had ^aanvaard. Een daarvan is dat een lidstaat geen verschil mag maken tussen haar eigen zeevissers en die van de andere leden van de Europese Gemeenschap. Voorts is het een lidstaat niet toegestaan regels uit te vaardigen betreffende het proberen op peil te houden van de visstand in wateren, meer dan 12 mijl van de kust. Alleen de Europese Commissie heeft die bevoegdheid. Nu Ierland dat toch gedaan heeft, acht de rech ter zich niet bevoegd de Nederlandse vissers te vonnissen alvorens het Eu ropese Hof heeft uitgemaakt of de Ierse vijftig mijlszone legaal is. Het vrij laten van de Nederlandse Vls»erlJberlcWec van dinsdag IJMÜIDEN 330 kg tong, 4 kisten tarbot en griet, 151 kisten kabeljauw, 1124 kisten koolvls. 409 kisten schelvis, 413 kisten wljUng, 24 kisten schol, 30 kisten schar, 75 kisten makreel. 308 kisten diverse. Prijzen In guldens: Per 1 kg: heilbot 13.18, tarbot 13.78, gr. tong 10.40-10.01, gr. m. tong 11.01-11.10, kl. ra. tong 12.10-11.67, tong I 13.07-12.31, II 11.63-10.81. Per veertig kg: hammen met kop 186-164. poontjes 60-72. wolf 122-106, heek 254 leng 84-70. lommen 76-72, tarbot 444-260, griet 324-164. kabeljauw I 110-114, n 127-100, in 128-124 IV 130-124, V 82-35, witte koolvls I 102, UI 02-00. koolvls I 57-54. O 63-56. III 70-50, IV 52-42. schelvis I 136-122, II 108-00. UI 100-76 IV 93-48, Schol m 120, IV 84-78, wijting IU 88-45, bot 35-34. haal 100-80. schar 77-59. makreel U 56-33. schartong 116, horstmakreel 23-8 Besommingen: KW 11 1800, KW 41 ƒ82.700, KW 221 4800. VL 73 45.800, SL 6 3000, UK 135 en 145 2200. IJM 18 5100. LJM 27 1600. SCHEVENINOEN - In totaal aangevoerd: 170 kisten. Tong en tartjot 301 kilo. schol 17. wijting 40, kabeljauw 71, makreel 14 en diversen 29. Noteringen per kilo: tong groot 10,27, tong groot middel 10,48 tót 10,49, tong klein mid del 10,86 tot 11,03, tong 1 10,00, tong 2 0,08, tarbot 1 14,08, tarbot 2 12,-, tarbot 3 0,50, tarbot 4 6,50, griet 2 5,86, schol 2 130, schol 3 118 tot 118,. schol 4 73 tot 75, poon 70 tot 88, schar 40 tot 50. kabeljauw 1 360 tot 370, kabeljauw 2 140 tot 145, kabeljauw 3 130 tot 145, kabeljauw 4 132 tot 136, kabeljauw 5 136, makreel 40 tot 70, garnalenaanvoer totaal li^.kllo. Oar- nalen flauw 6,- tot 6,07. Besommingen kustvlsser schev 32 5.160, schev 64 4,573, th 04- 7,184 en de ljm 501.600. verwachte aanvoer voor mogen, ongeveer vijf kustvlssers. vissers en hun schepen is" het resul taat van de overeenkomst tussen de openbare aanklager en de advocaat. De eerste zei dinsdagmiddag dat de staat zich kon verenigen met de me ning van de verdediging dat de dis trictsrechter een uitspraak had ge daan door de zaak te verwijzen naar het Europese Hof. Daarmee was vol daan aan de formele eis. neergelegd in een wet van 1959, dat een detentie niet opgeheven kan worden voordat er een vonnis is geveld. Politieke oplossing Aanklager Fenelly verklaarde in de rechtszaal, dat zijn regering hem geïnstrueerd had het voorstel van zijn tegenplelter te aanvaarden. Dinsdagochtend, nadat de rechter had verklaard geen wettelijke moge lijkheid te hebben de verdachten en hun schepen te laten vertrekken, wa ren alle partijen het er over eens dat de betreffende wèt niet voor "deze situatie geschreven is en dat er iets op gevonden moest worden, Fenelly beloofde contact op te nemen met „Dublin". Gezien het feit dat er voortdurend overleg is geweest tus sen de Ierse pn Nederlandse rege ring, is het waarschijnlijk dat het nu bereikte compromis een politieke oplossing is. De Nederlandse schippers en reders in Cork zeiden dat wel zeker te we ten. Eén van hen, schipper J. M. Bal, van de „Onderneming 2" (Sch 108). vertelde dat minister Van der Stoel (buitenlandse zaken) zich al die da gen persoonlijk met de zaak had beziggehouden. „Alle telegrammen aan onze advocaat en de man van de ambassade waren door hem persoon lijk ondertekend. Ik neem mijn petje voor hem af dat hij dit bij de Ieren heeft weten te bereiken. We weten nu tenminste zeker dat de regering achter ons staat:'. Opgetogen De schippers en reders tonen zich DEN HAAG Het ministerie van Financiën heeft de 8 procent staatslening 1977 per 1978/1979, waar op de inschrijving volgens het tender- systeem gisteren openstond, vastges teld op 500 miljoen. De koers van uitgifte van de lening is bepaald op 100,50 procent. De inschrijvingen op deze lening, die zijn gedaan tegen een koers van 100,50 procent of hoger worden ten volie toegewezen. Op de inschrijvin gen tegen een lagere koers dan 100,50 procent vindt uiteraard geen toewij zing plaats. Van een onzer verslaggevers LUNTEREN De slagers zijn ver ontrust over de nog steeds toene mende illegale verkoop van vlees. In veel Nederlandse gemeenten is het huisslachten door boeren nog steeds toegestaan. De bedoeling is dat de veehouder uitsluitend voor de con sumptie van zijn eigen gezin slacht maar in de praktijk wordt steeds meer aan familie, kennissen en zelfs vreemden verkocht vaak zonder btw. Dit zei de heer H. de Mooy, voorzitter van de Bond van Christe lijke Slagerspatroons tijdens de jaarvergadering van zijn organisatie in Lunteren. HIJ stelde vast dat vlees dat in de winkel wordt verkocht terecht is on derworpen aan strenge keuringsei sen. Daarom bepleitte de heer De Mooy dat slachtingen voor privé- verbruik voortaan plaatsvinden in officieel goedgekeurde slachthuizen en dat paal en perk wordt gesteld aan de illegale verkoop. Naam bank Rente vast gedurende: Afsluitprov. (procenten) Rentepercentages met zonder gemeentegarantie ABN 5 jaar 1 jaar 1.5 1.5 9 875 9 8.75 AMRO-Bank 5 jaar variabel 1.5/2.- 1.5/2.- 9.25 9- 9.25 9 Bouwfonds 30 Jaar 5 jaar 2 jaar 1.5 1.5 1.5 9.3 8.9 8.7 9.3 8.9 8.7 Centraal Beheer 10 jaar 8.9 8.9 Ennla 10 jaar - 8.9 9.1 Nat. Nederl. 10 Jaar 5 jaar 89 89 9.1 9.1 Rabobank (adviesrente variabel 1.25 9- 9.- Rabo-Hyp. Bank 5 jaar 1.5 9.25 9,25 RPS 5 Jaar I.- 8.75 8.75 Stad A'dam 5 jaar 1.- 8.75 875 Westland Utrecht standaard no risk budget 5 Jaar 5 Jaar variabel 2.- 2- 2.- 8.9 93 89 9.1 9.5 8.9 Geldt voor alle levensverzekeringmaatschappijen die lid zijn van de NVBL Op de hypotheekmarkt is momenteel een zekere stabilisatie waar neembaar. Het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten heeft als enige besloten om de rente zelf iets te verlagen. (Publikatie samengesteld door de Vereniging Eigen Huis in Amersfoort). Districtsrechter Bernard Carroll opgetogen over de overwinning van hun advocaat in de rechtszaal. „We hebben bereikt, wat we wilden berei ken, namelijk dat het Europese Hof zich over die 50-mijlszone uit spreekt." aldus reder Cor Vrolijk, eigenaar van een van de opgebrach te trawlers. Hij en zijn collega's zijn ervan overtuigd dat het Hof in Luxemburg de uitbreiding van de Ierse visserijzone tot 50 mijl onwet tig zal verklaren. Vandaar dat er onmiddellijk werd afgesproken die zelfde avond aan boord van het hos pitaal-kerkschip „De Hoop" feest te gaan vieren. De Nederlandse vissers gaan voorlo pig niet meer binnen de 50-mijlszone vissen. „Daar wachten we mee tot er in Luxemburg uitspraak is gedaan. Dat heeft buitenlandse zaken ons geadviseerd en daar houden we ons aan," aldus de schipper van de Sch 108. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM IHC-Holland heeft van Napier Shipping (een van de werkmaatschappijen van de Heerema-Groep) een opdracht gekregen voor het ontwerpen van vier grote offshore kranen. Onlangs werd door IHC-Holland al een order ontvangen voor het ontwerpen van een grote kraan voor de Netherlands Offshore Comp., zodat nu het ontwerpen van vijf grote offshorekranen aan de orderportefeuille is toegevoegd. Napier Shipping en de Netherlands Offshore Comp. zullen de „bijbeho rende" kraanschepen in Japan laten bouwen. Daarom zullen, aldus zegt IHC-HoUand, de kranen^om prak tische rédenen ook grotendeels ln Japan worden gebouwd. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM - Verhoudingsgewijs worden nergens zoveel professionele vakbladen gelezen als in Nederland en de Verenig de Staten. Deze twee landen worden gevolgd door de Duitse Bondsrepubliek, Engeland en Frankrijk, zo meldt Uitge versmaatschappij Elsevier in het jaarverslag. Het verslag gaat in een algemene beschouwing wat dieper in op de internationale aspecten van de uit geverij en in het bijzonder op de mogelijkheden van internationale uitgaven. Die mogelijkheden blijken in feite slechts onbeperkt te zijn bij in het Engels verschijnende boeken of tijdschriften op het gebied van de bèta-rwetenschappen. Niet- wetenschappelijke vaktijdschriften 'zijn ephter weer landgebonden, om dat déze bladen niet zonder adver tenties kunnen en reclame meestal op nationale markten gericht is. Kostbare boeken In Nederland is ook de vraag naar kostbare boeken of boekenseries bij zonder groot, zo citeert Elsevier in ternationale schattingen. Ons land bevindt zich hier in het gezelschap van België, Frankrijk, Duitsland en de Scandinavische landen maar niet van Groot-Brittannië en de VS. In de Angelsaksische wereld beschikt men Over een hoog ontwikkeld uitleenap paraat via de openbare en schoolbi bliotheken zodat de afzet per kostbaar werk soms nauwelijks gro cer is dan in Nederland ondanks het grote taalgebied. Omgekeerd is de afzet van het lager geprijsde boek veak veel groter dan in Nederland, niet alleen absoluut maar ook rela tief gezien. Tekenen wijzen erop, al dus Elsevier dat het verschil in marktstructuur tussen de Angelsak sische en de andere landen door de jaren heen eerder toe dan afneemt. Overigens viel de verkoop van nas lagwerken in Nederland in 1976 wat tegen. Volgens het bestuur is dit te wijten aan de inhaalvraag voor au to's, die vorig Jaar optrad. Elsevier acht de vooruitzichten voor 1977 bevredigend. Het bestuur ver wacht dat de groei van de resultaten even hoog zal zijn als in 1976 toen de nettowinst groeide van 15.6 tot 17,5 miljoen. De bijdrage aan de winst van de sinds 1974 overgeno men en opgezette bedrijven in bin nen- en buitenland zal dit Jaar naar verwachting verder verbeteren. De overname van de Edicomgroep zal het resultaat waarschijnlijk niet on gunstig beïnvloeden. Kenmerkend voor 1976 was ener zijds de toeneming van de winst bij de hoofdgroep wetenschap en ander zijds het relatief achterblijven van de hoofdgroep boeken ten opzichte van 1975. Een opmerking van onge veer dezelfde strekking stond deze week ook ln het jaarverslag van Kluwer. IHC-Holland zal het ontwerp, de es sentiële delen en het toezicht bij de bouw leveren. Bij Sumitomo Heavy Industries sinds een Jaar of vier licentiehouder van IHC-Holland zal de feitelijke bouw plaats hebben. Over de waarde van de opdracht kon de woordvoerder van IHC-Holland nog geen mededelingen doen en evenmin over het prijsverschil tus sen Nederland en Japan Opgemerkt werd wel dat. gezien de huidige offshore-marktverhou dingen waarbij de prijzen voor de bouw in Nederland aanzienlijk hoger liggen dan die ln Japan. IHC- Holland steeds meer zoekt naar sa menwerking met buitenlandse be drijven die qua prijs en levertijd in deze markt nog kunnen concurreren. Bij IHC-Holland wordt dit in de ge geven omstandigheden de enige ma nier geacht, om de bestaande kennis in stand te houden en verder uit te bouwen. JANSON SHIPYARD: Deze scheepswerf en machinefabriek, ge vestigd ln Aalst, heeft de contracten getekend voor de levering van pon tons, boorplatforms, sleepboten, fa- brieksschepen en opslaghallen voor een waarde van bijna 40 miljoen. Deze bestellingen komen van bedrij ven ln Saoedi-Arablë. Koeweit en Nigeria. Voor de enkele honderden mensen bij het bedrijf betekent dit werk voor ongeveer anderhalf Jaar BOLIDT BOUW: Het bouwbedrijf Bolidt in Alblasserdam heeft uit Sa- oedi-Arabië een order van bijna 5 miljoen gekregen voor kunststof- vloeren in sportcomplexen. Het gaat om 40.000 vierkante meter. VFW-FOKKER: Eastern Airlines gaat vier „luchtbussen" huren voor een periode van vier maanden. Het is voor het eerst, dat een Amerikaanse luchtvaartmaatschappij belangstel ling toont voor deze A-300. welke machine wordt gebouwd door een combinatie waaraan VFW-Fokker deelneemt. IBB-KONDOR: De vooruitzichten worden niet onbevredigend geacht, aangenomen dat de komende tijd nog zodanige (bouw)orders veroverd kunnen worden, dat de omzet op het peil van 1976 kan blijven. In 1976 was de omzet 45 43) miljoen, waaruit een winst resulteerde van 476.756 (ƒ451.728). De uitkering wordt her vat met een dividend van 5 procent. Voor het laatst werd over 1970 divi- dent uitgekeerd. Dat was toen ook 5 procent. AKZO: In de Jaarvergadering van donderdag zullen de resultaten over het eerste kwartaal van dit Jaar be kend worden gemaakt. door mr. J. Reugebrink Enige tijd geleden heeft men in de krant kunnen lezen dat prof. dr. B. van Praag een aantal accijnzen wil verhogen en en kele nieuwe invoeren om langs die weg tot een rechtvaardiger financiering van de gezond heidszorg te komen. Van Praag is hoogleraar ln de economie te Leiden; hij is specialist in de economie van de „non-profit" sector, waaronder ook de ge zondheidszorg valt. We merken het allen: de gezondheiszorg gaat steeds méér geld kosten. Eén van de oorzaken daarvan ls bijv. dat we zoveel tan dartsen nodig hebben. En waa rom hebben we zoveel tan dartsen nodig? Omdat vele mensen buitensporig snoepen. Welnu, aldus Van Praag, laten we dan een accijns op snoep goed invoeren. Soortgelijke re deneringen kun je houden bij andere artikelen waarvan wij weten dat ze de gezondheid van de mens schaden. Men zou het ook zo kunnen zeggen: naar de mening van Van Praag moe ten mensen die ongezond wil len leven dat zelf weten, maar ze moeten wel zelf de extra- kosten betalen die ze de ge meenschap als gevolg van hun levenswijze bezorgen. De theorie van Van Praag-heeft al verschillende bestrijders gekregen. Dat was ook wel te verwachten: be lastingverhogingen zijn immers niet populair. Bovendien ondervinden belastingtheorieën, die min of meer worden gebouwd op ethische uit gangspunten vaak kritiek. Zo vat de commentator van NRC/Handelsblad op 29 april Jl. de mening van Van Praag als volgt zeer tendentieus sa men: „mensen die ongezond leven moeten zelf voor de risico's opdraai en. Door tijdens het leven extra ac cijns te betalen op suiker, snoep goed, rokerij en alcohol komt boon tje mooi om zijn loontje, met als toegift een hartinfarct, kunstgebit, longkanker of misschien wel een rol beroerte. Voor de oppassende burger die zich niet aan de ondeugd over geeft kan de ziektekostenpremie drastisch omlaag". Naar de mening van deze commentator legt Van Praag het accent op de straf voor de zonde. Uitverkiezlngsleer Toen ik dit commentaar las moest lk denken aan de Amerikaan Simons, die zich eens bezig heeft gehouden met de vraag, waarom accijnzen ei genlijk geheven worden. Hij meende de grond voor deze belastingen te hebben gevonden ln de uitverkie zlngsleer van Calvijn. Hij stelt dan: „De enige overtuigende verdediging van de accijnzen berust op de calvi nistische premisse dat de arme ge bruikers van het aan een accijns onderworpen artikel kennelijk zijn verdoemd voor hun volgend leven, zodat zij ln dit leven derhalve rustig mogen worden voorbereid op hun toekomstig lot door een belas tingdruk te dragen die anders bij de uitverkorenen terecht zou komen." Zeer ver gezocht, denkt u? Maar het kan niet worden ontkend dat ner gens ter wereld ln de zeventiende eeuw de accijnzen zo populair waren als bij de calvinistische overheid in onze streken. In 1643 werden deze belastingen in Engeland geïntrodu ceerd vanwege het succes dat zij in de Nederlanden hadden. En nog ln het midden van de vorige eeuw was er een Nederlander, die algemeen als een serieus mens werd beschouwd, die betoogde dat de alcolholaccljns moest worden verhoogd, omdat drin kers die zich die duurdere drank toch niet wilden ontzeggen door gro ter gebrek aan eten wat spoediger aan hun einde zouden komen, waar door de maatschappij werd verlost van enige ballast! Nochtans komt de theorie van Si mons mij voor de zeventiende eeuw toch wel ver gezocht en voor onze tijd zelfs als baarlijke nonsens voor. Immers hoe hoger de zon komt, hoe geringer de Invloed van Calvijn. Lan den als Italië zijn dan ook zo goed als geheel vrij van calvinistische smet ten. Maar geen enkel land ln Europa heeft zoveel accijnzen als Juist Italië! Wanneer Je de commentator van NCRC/Handelsblad leest zou Je den ken dat de theorie van Van Praag veel lijkt op die van Simons. Maar dat ligt dan niet aan Van Praag maar aan die commentator. In wezen doet Van Praag namelijk weinig anders dan een uitgangspunt, dat elders al is aanvaard, toepassen op de ge zondheidszorg. Wanneer het gaat om milieuheffingen zijn de meesten van ons van mening dat degene die de boel verpest ook de kosten moet dragen om de zaak weer schoon te krijgen. Vervuiler betaalt We hebben daarvoor zelfs een begin sel bedacht: de vervuiler betaalt. Welnu, zo redeneert Van Praag ken nelijk, dat beginsel zou lk ook willen toepassen binnen het kader van de gezondheidszorg. Buitensporig snoe pen heeft tot gevolg dat die kosten worden betaald door degene die ze veroorzaakt? Neen, aldus de com mentator ln NRC/Handelsblad, want' het ongezonde gedrag van die men sen ls geen bewuste keuze. ZIJ heb ben van kindsbeen af verkeerd in een milieu waar het ongezonde leven als aanvaardbaar gold. Daarom ls de hele samenleving schuldig, zeker als die samenleving tolereert dat het ongezonde leven vla pers, radio en televisie wordt gepropageerd. Bo vendien acht hij het onverstandig de overheid aan te moedigen accijnzen te verhogen: „dat bedenkt ze zelf wel". Dat laatste argument verzwakt de redenering naar mijn mening ln hoge mate. En wat het eerste argu ment betreft: zou 8lmons dan toch gelijk hebben? Zijn sommigen onder ons Inderdaad gepredestineerd tot snoepen, roken en drinken? Het ls immers geen bewuste keuze? Het idee van Van Praag spreekt mij wel aan. het is overigens ook niet nieuw. Maar de vraag rijst of wij in Nederland het punt, waarop zo'n idee kan worden gerealiseerd, al niet hebben gepasseerd. Het komt mij voor dat ook hier geld: tussen droom en daad staan wetten in de weg en praktische bezwaren. De speelruim te die Nederland heeft op het gebied van de accijnzen is namelijk uiter mate gering. Dat komt dit keer niet zozeer door de EEG (van een harmo nisatie van de accijnzen is binnen de EEG nog^üet veel terecht gekomen, en het zal ook nóg wel enige tijd duren voordat daar wat van terecht komt) maar door de Benelux. Met België en Luxemburg hebben we een verdrag gesloten (in 1972) tot unifica tie van de accijnzen. In de drie lan den worden dezelfde accijnzen gehe ven, terwijl ook de tarieven gelijk Zijn. Ingewikkelde proce dure Natuurlijk kun Je de accijnzen nog verhogen of verlagen, maar dan ls er een ingewikkelde procedure voorge schreven om dat op een gemeen schappelijke basis te bereiken. De vraag ls, of bijv. een verhoging van de suikeraccijns (die inderdaad niet hoog mag worden genoemd: ruim 4 cent per kilo) zoals Van Praag voor stelt, haalbaar ls binnen de Benelux. WIJ kunnen dat misschien wel willen, maar als België en Luxemburg dat niet wensen, komt er niets van te recht. En wat betreft de invoering van nieuwe accijnzen, bijv. een ac- eljns op snoepgoed, ln beginsel opent het verdrag de mogelijkheid dat één van de drie lid-staten een nieuwe accijns invoert (gezamenlijk kan natuurlijk altijd, maar dan moe ten ook alle drie landen ermee in stemmen), maar daaraan zijn wel verstrekkende gevolgen verbonden. Accijnzen plegen te worden terugge geven wanneer de goederen worden uitgevoerd. Dat zal ook met een ac cijns op snoepgoed moeten plaats vinden. Immers, niet de produkiie van die goederen, maar de con sumptie daarvan veroorzaakt de kos ten die Van Praag wil bestrijden. En als een goed wordt geëxporteerd, wordt hier hier te lande niet gecon sumeerd. zodat de belasting „ten on rechte" is geheven. Of het land van invoer dan ook een accijns op dat goed wil heffen, moeten ze zelf we ten: zij kunnen bij de invoer dat goed aan een accijns onderwerpen Wanneer je een accijns heft op hier te lande vervaardigde goederen, be tekent dat dat je ook een accijns moet heffen bij de invoer van die goederen. Wanneer bijv. onze alcoholaccijns niet bij Invoer zouden worden gehe ven, zou de groothandel alle alcohol houdende dranken uit het buiten land halen. Op die dranken zou im mers geen accijns drukken, omdat het ultvoerland een eventuele ac cijns bij uitvoer heeft teruggegeven. Dat zou natuurlijk nogal wat gevol gen hebben voor de binnenlandse Industrie. Voor de schatkist trou wens ook. Welnu, het verdrag tussen België. Luxemburg en Nederland zegt, dat indien één van de landen een accijns gaat heffen op een goed waarvoor geen gemeenschappelijke accijns wordt geheven, zulks geen aanleiding mag geven tot het instel len of handhaven van controles of formaliteiten aan de binnengrenzen Stel je nu eens voor dat wij het idee van Van Praag zouden volgen en bijv. een accijns op snoepgoed zou den invoeren. Dan zou dat praktisch betekenen dat de snoeplndustrie uit wijkt naar België, en wij hier vervol gens gewoon accijnsvrij Belgisch snoepgoed consumeren. Want België kent die accijns niet, en wij mogen bij de gTens geen formaliteiten in stellen om bij invoer die accijns te gaan heffen. Van Praag heeft dan niet bereikt wat hij bereiken wilde, maar er is wel een stuk werkgelegen heid overgeheveld naar onze zuider buren. En dan praat ik nog niet eens over andere problemen: wie weet bijv. precies de grens tussen snoep goed en andere goederen"' Ik vrees dan ook dat het op zichzelf aardige idee van Van Praag niet voor realisering vatbaar is. omdat wij de autonomie op dit gebied hebben op geofferd aan een vrij verkeer van goederen binnen de Benelux. De eni ge weg lijkt mij voor Van Praag, dat hij nadat hij Nederland heeft over tuigd van de Juistheid van zijn idee, naar België en Luxemburg vertrekt om ze daar ook voor zijn standpunt te winnen En dat kon wel eens te lang gaan duren Mr. J. Reugebrink is lector in het belastingrecht aan de Rijksuniversi teit te Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 17