3 Grandioze Moederdag- aanbiedingen van Moulinex Postbus 503^ Apeldoorn. Vraagbaak en wegwijzer voor mensen en bedrijven die energie willen besparen. Blokkade van spoorlijn na overleg opgeschort Trouw Bioscoopbezoek leed onder warme zomer Carmiggelt ontvangt P.C. Hooftprijs in Koninklijke Schouwburg. Bijzonder concert van oude muziek Toonkunstkoor niet voldoende voor Verdi's Requiem Boersma voorkomt bezetting Werk aan nieuw Fokker-project wordt versneld In Libelle deze week: DiaconessenhuiS DOCENTEN Verstandig met energie WOENSDAG 4 MEI 1977 TROUW/KWARTET PS14/RH16 AMSTERDAM De uitzonderlijk warme en droge zomer van vorig Jaar heeft de bioscopen een aanzien lijk aantal bezoekers onthouden. In het Jaarverslag van de Nederlandse Bioscoopbond wordt een daling van 6.4 procent aan bezoekers geconsta teerd. die aan klimatologische omstandigheden wordt toege schreven. De nationale filmproduktle blijft van Jaar tot Jaar een wisselend beeld vertonen. De omzet van Neder landse hoofdfilms bedroeg in 1974 ongeveer negen procent van de tota le omzet, in 1975 was dit aandeel gestegen tot 18.3 procent, maar vo rig Jaar was het weer gedaald tot 8.6 procent. Deze films trokken samen 1.7 miljoen bezoekers. Vorig Jaar gingen acht Nederlandse speelfilms in première (tegen veer tien in 1975) benevens drie nieuwe Jeugdfilms (twee ln 1975). De meest succesvolle Nederlandse films wa ren vorig Jaar ..Max Havelaar „Andrè van Dulns pretfilm" en ..Wan plpel". In totaal werden 293 nieuwe buitenlandse hoofdfilms uit gebracht. DEN HAAG Omdat men veel publiek verwacht bij de uitreiking van de P.C. Hooftprijs aan Simon Carmiggelt, wordt deze plechtigheid niet zoals gebruikelijk in het Mulderslot gehouden, maar in de Koninklijke Schouw burg te Den Haag, de geboorteplaats van Carmiggelt Uitreiking en daarop volgende manifestatie (21 mei) zijn gratis toegankelijk. Aan het huldigingsprogramma werken mee Caro van Eyck, het Residentie Orkest, en Herman van Veen samen met de gitarist Harry Sackslonl. Het Nederlands Letterkundig Museum verzorgt een overzichtstentoonstelling over Carmiggelt en zijn werk in de Koninklijke Schouwburg. UTRECHT In de kortgeleden vol- ledlg^ gerestaureerde Jacoblkerk in Utrecht wordt op 7 mei een uitge breid programma van oude muziek uitgevoerd. De stichting COMU (overkoepelend de Nederlandse Bach vereniging, de Hfindelverenlging, de stichting Jr. Jacob van Eyck en het Nederlands Vocaal Ensemble) organiseert deze manifestatie. Te horen zal zijn Gre goriaanse muziek, een cantate van Bach, een Psalm van André Campra, Intocht van de Koningin van Sheba uit Solomon van Hftndel, werken van John Dowland en het Utrecht Jubilate van Hftndel. Mede werking verlenen het koor van de- Nederlandse Hftndelverenlging, het Amsterdams Kamerorkest, het Ne derlands Vocaal Ensemble, het groot koor van de Nederlandse Bachverenlging, het Utrechts Stu dentenkamerkoor en diverse solis ten. Het concert begint om 20.00 uur. ROTTERDAM Het Toon kunstkoor Rotterdam voldoet vol gens dirigent Edo de Waart niet aan de hoge professionele eisen die hij en het orkest moeten stellen voor de uitvoering van het Requiem van Verdi. De uitvoering daarvan in De Doelen op donderdag, vrijdag en zondag zal dan ook geen doorgang vinden. Na een koorrepetitie kwam de diri gent van het Rotterdams Philhar- monisch Orkest tot de conclusie dat hij voor een uitvoering van dit werk met het Toonkunstkoor geen arties- tieke verantwoordelijkheid kan dra gen. HIJ heeft wel waardering voor de goede kwaliteiten van het en semble als amateurkoor, en vindt ook dat het in het afgelopen jaar duidelijk in niveau is gestegen, maar het is nog niet voldoende. De drie concerten gaan nu met een ge wijzigd programma door. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Een aangekondigde blokkade van de spoorlijn Utrecht-Arnhem, gistermiddag tussen vier en vijf uur, door het personeel van de vleeswarenfabriek Gevato in Driebergen, is op het laatste moment door een telefoontje van minister Boersma opgeschort. Uit naam van minister Van der Stee van landbouw, die gisteren naar Spanje is vertrokken, kondigde hij aan, dat over het al dan niet verlenen van subsidie door de overheid pas een definitief besluit zal worden ge nomen na een gesprek tussen een delegatie van de werknemers en mi nister Van der Stee volgende week. Volgens de secretaris van de onder nemingsraad, de heer Tj. Woltjens, ls de bezetting van de spoorbaan „met de hakken over de sloot" voorko men. „Er was al een enorme solidari- teits-actie aan de gang en het zag er wel naar uit, dat massaal aan de bezetting zou worden meegedaan. De politie was overigens op de actie voorbereid, 's Morgens vroeg al wa ren ongeveer zestig rijkspolitieman nen en ongeveer tien man van de spoorwegrecherche bij de baan ge posteerd. In de loop van de dag werd' dit aantal echter aanzienlijk terug gebracht. Reactie De aangekondigde bezetting door het personeel van Gevato, was een reactie op de weigering van minister Lubbers van economische zaken om overheidssteun te verlenen aan het bedrijf, nadat minister Van der Stee had gezegd nog wel mogelijkheden te zien. Zoals bekend, is voor de 275 werkne mers ontslag aangemeld bij het ar beidsbureau door de Deense moe dermaatschappij Plumrose. Volgens Roel Dik, bestuurder van de voedingsbonden FNV is het uitstel van een definitieve beslissing over overheidssteun een hoopgevend te ken. „Het personeel zal echter wel aan de weg moeten blijven timme ren. De voedingsbonden denken daarbij de acties te kunnen onder steunen", aldus Dik. DEN HAAG De minister van eco nomische zaken heeft het verzoek van het Nederlands instituut voor vliegtulgontwikkeling en ruimte vaart (NTVR) ingewilligd om de werkzaamheden in het kader van een nieuw Fokker-VFW-vlieg- tulgproject te versnellen. Dit blijkt uit het zojuist verschenen Jaarver slag van het instituut over 1976. Het toestel is op het ogenblik nog in het stadium van de tekentafel en •wordt een van de F28 afgeleid ont werp. Het moet 115 tot 125 zitplaat sen krijgen, een vliegbereik van 2800 km en start- en landingseigenschap pen, die het gebruik van korte ba nen (1500 meter) onmogelijk maken. Het accent bij de projectstudie zal komen te liggen op verbetering van de gebruikseconomie door toepas sing van een nieuwe vleugel, gebruik van modernere materialen en van nieuwe, zuiniger en geluidsarmere motoren. 1 Sledestofzuiger 803 +J autostofzuiger Een fantastische Moederdagaanbieding. De nieuwe robuuste Moulinex sledestofzuiger 803 TA en de 803 TB (met automatisch snoerhaspel). Modem van vorm en kleur. Krachtige 800 W. motor. Metalen huis en buizen. Extra royale stofzak. Speciaal voor Moederdag: bij aankoop van de nieuwe Moulinex sledestofzuiger 803 TA of TB een Moulinex autostofzuiger GRATIS! 2 Grill grills chort Een Moulinex zelfreini gende grilL Kompleet met alle hulpstukken. Een prach tig kado voor Moederdag waar het hele gezin jaren lang plezier van heeft Speciaal voor Moederdag: bij aankoop van een Moulinex grill een leuk blue- denim grillschoit GRATIS! 3 Bak-grill elektrisch mes Bakken èn grillen: de Moulinex bak-grilL Alles even lekker en gezond. En, alles kan want een Moulinex bak-grill is een 100% oven èn een 100% grill Speciaal voor Moederdag: bij aankoop van een bak- grill het bekende Moulinex elektrisch mes voor slechts 5 gulden. maakt méér mogelijk voor minder geld GEMEENTE TEN BOER Burgemeester en wethouders der gemeente Ten Boer bren gen ter openbare kennis dat vanaf 5 mei 1977 gedurende veertien dagen ter gemeentese cretarie voor een ieder ter inza ge is gelegd het Koninklijk Be sluit van 5 maart 1977. nr. 66, houdende onttrekking van het openbaar verkeer van een ge deelte van de Oude Rijksweg te Carmcrwolde ter lengte van ongeveer 18 m ter plaatse van de aansluiting aan de weg Gro- rungcn-Delfzijl (RW 41) bi) km 7.438, voorkomende onder nr. 41 van de wegenlegger van de gemeente Ten Boer TEN BOER. 4 mei 1977 Burgemeester en wethouders der gemeente Ten Boer. J. M. Zandbergen, K. H. Kuperus, sekretaris. INLICHTINGEN over de aantrekkelijke advertentie tarieven van worden u gaarne verstrekt. TEL. 020-913456 toestel 743 Kennisgeving Gedeputeerde Staten van Utrecht maken bekend dat in verband met het uitvoeren van herstelwerkzaamheden aan de schutsluis te Nieuwersluis het noodzakelijk is de scheepvaart op de Nieuwe Wetering (oost) ter plaatse vanaf 18 april a.s. tot en met 27 mei 1977 of zoveel langer of korter als de werk zaamheden dit nodig of moge lijk maken, te stremmen. Bij vonnis van de Rechtbank te Amsterdam van 26 april 1977 is Ada IJclena Sara Salentijn, ge boren te Amsterdam op 30 juli 1944, wonende te Amsterdam aan de Admiraal de Ruyterwcg no 457, onder curatele gesteld met benoeming van Willem Gijsbert Salentijn, wonende te Amsterdam aan bovengemeld adres tot curator en van Neeltje Salentijn-van den Broek, wo nende te Amsterdam aan bo vengemeld adres tot toeziend curator. \Vibo,Willeke en hun moeder Omdat het bijna moederdag is, ging Libelle op bezoek bij moeders met bekende kinderen: mevrouw Van Ammelrooy bij voorbeeld en mevrouw Van de Linde. Op blz. 82 Moedertjelief.poeh Zijn uw kinderen óok wel eens zo lastig dat het u allemaal te veel wordt? Moeders hebben ook rechten. Daarover vertellen 3 moeders op blz. 42 Moeder en dochter in de mode I Hebben u en uw dochter de zelfde smaak? Ga dan eens samen naar de winkel en zoek iets uit op de zelfüe afdeling. '-j\ Libelle geeft het goede voorbeeld *1 op blz. 68 Alles draait om moeder... ...ook in de dierenwereld. In Libelle deze week heel veel sterke staaltjes van zorgzame, originele, lieve, maar helaas soms I ook ontaarde dierenmoeders. Vanaf blz. 20 De Libelle Tip Telefoon Bel voor de Libelle Tip van de Week én meer informatie over de nieuwe Libelle: 023-330853 Libelle is overal te koop voor maar l,S0. Abonnee worden? Goed idee.' Bel overdag 023 -319420. Op vsn on» chirurg**» e«s«ng#n te v»n hoofd-verpleegkundlge Os Mtmg M 38 bsödsn Gum# komen wt) in kontak! met de funkbe vsksnl HSndellaan2 Heemstede Tel. 023-319310 STICHTING AMAVO A'DAMSE AVONOSCHOLENQEMEENSCHAP VOOR HAVO EN MAVO Voor het a.9. schooljaar vraagt het bestuur en wel voor de afdelingen: 1. DAG-MAVO en DAG-HAVO (bij voorkeur vrouwelijke docenten) 2. AVOND-MAVO en AVOND-HAVO Voor de Havo Is 1e graads bevoegdheid vereist. Inlichtin gen verstrekt de direkteur de Hr. G. W. v. Heuvelen, tei. Aalsmeer 02977-27622. Soüicrtatie richten aan het be stuur p/a A. M. J. Kok, Margrietlaan 19 Soest. Uw advertentie in onze Pijltjesrubriek staat ook ais Victorie in de Volkskrant Voor f 1820 zien 1 miljoen mensen dat u uw kollektie Wajang poppen wilt verkopen. De heer G.M.A. Brummer, direkteur van de Stichting Voorlichting Energiebespa ring Nederland. .De SVEN heeft zich tot doel gesteld de landelijke vraagbaak en wegwijzer voqr energiebesparend Nederland te worden. Voor panikutierenj/n bedrijven. .Her instituut is nog jong, we weten niet alles, maar we werken hard aan een zo volledig mogelijke informatie-bank. .Mensen en bedrijven die middels hun kennis kunnen bijdragen aan energiebe sparingsvoorlichting bewijzen ons een dienst door dit te melden. Mensen en bedrijven vragen om energie te besparen is prima, maar dan moet je ook vertellen hóe ze energie kunnen be sparen. Eenvoudige, algemene tips over zaken als licht en verwarming zijn vrij mak kelijk te geven. En dat gebeurt ook. Het geven van ingrijpende adviezen is echter moeilij ker. omdat die adviezen van geval tot geval verschillen. Daar komt nog bij dal de kennis over energiebesparingstechnieken nog betrekke lijk beperkt is. Specialisten op dat gebied zijn nog vrij zeldzaam, ledereen weet iets, maar niemand alles. Toch is er wat licht in deze duisternis. Door de oprichting, een half jaar geleden, van de Stichting Voorlichting Energiebesparing Nederland, kortweg SVEN, bij briefschrijvers beter bekend als .Energiebesparing". Postbus 503, Apeldoorn. Daarom volgt een vraaggesprek met de heer G. M. A Brummer, direkteur van de SVEN. Een centraal adres voor alle informatie. Mijnheer Brummer, waarom de Stichting Voorlichting Energiebesparing Nederland? Er was duidelijk behoefte aan een coördinerend voorlichtingscentrum op het gebied van energiebesparing. De energie nota van 1974 wees daar al op. Ook bij de be handeling van die nota in het parlement werden er suggesties in die richting geuit Inmiddels werd bij het ministerie van Econo mische Zaken al gewerkt aan een opzet voor zon centrum. De ontwikkelingen in deze zijn versneld, doordat de mensen die de lande lijke voorlichtingscampagne .Verstandig met Energie* begeleiden, dringend behoefte kregen aan een centraal informatie-adres. Alle in Nederland aanwezige kennis over energiebesparing op één punt samen brengen. Welke taak heeft de Stichting zich gesteld „Die taak bestaat uit een aantal ele menten. Wie kennis wil uitdragen, zal deze eerst moeten vergaren. U moet begrijpen dat er wel voldoende specialisten op het gebied van energievoorziening zijn, maarnogweinig op het gebied van besparing. Ik zou in deze graag een parallel met het milieuvraagstuk trekken. Eerst was er sprake van bezorgdheid bij een kleine groep. Pas toen het milieu probleem algemeen werd erkend, zijn er langpam specialismen op dat gebied ge groeid. Met energiebesparing zitten we nu in het begin van die groeifase. Er zijn allerlei mensen en instanties in Nederland die zich in toenemende mate bezig houden met de eneigieproblematiek. Installateurs, technische adviesbureaus, bouwkundigen, computerspecialisten enz. De stukjes van de puzzel zijn er dus. maar de puzzel moet nog gelegd worden. En dat nu is de eerste taak van de SVEN. Naarmate we meer stukjes van de puzzel weten te vinden, kunnen we meer mensen en bedrijven op weg helpen, door ze naarvoor hun geval geschikte specialisten leverwijzen." Energie besparen in bedrijven biedt onge kende mogelijkheden. Is de SVEN er meer voor partikulieren of voor bedrijven? .Beslist voor beiden. Veranderingen zullen voor een groot deel uit het bedrijfs leven moeten komen. Denk aan de wijze waarop huizen worden gebouwd. En bij voorbeeld het energieverbruik van allerlei produkten die op de markt komen. De taak van het bedrijfsleven is dan ook tweeledig. Enerzijds het bieden van pro dukten en diensten die de partikulier in staat stellen energie te besparen. Anderzijds een produktiesysteem dooi:,, voeren dat zo min mogelijk ener gie kosl Met name dat laatste biedt ook op koite termijn goede mogelijkheden. Men kan vaak Dit is een publikatie van het ministerie van Economische Zaken. enorme bedragen aan energie besparen door relatief lage investeringen. Ik ken b.v. een bedrijf dat zonder een cent te investeren, puur door het toepassen van verantwoorde werkmethodes, f 300.000.- per jaar op ener gie wist te besparen. En dat heeft njet alleen een gunstig efTekt op het landelijk energie verbruik, maar ook op dé gezondheid van het bedrijfsleven. Een kwestie van eigentijds management. Er zijn meer facetten die het reilen en zeilen van een bedrijf bepalen dan alleen scherpe inkoop en gunstige verkoop. Een daarvan is energiebesparing. En bedrijven die in deze een beroep op ons doen. brengen we graag naar de instanties die hun daarbij kunnen helpen. Dat is onze taak," Ook partikulieren kunnen terecht bij de SVEN. Mijnheer Brummer, wal kunt u op dit mo ment voor partikulieren doen? .Voor ik daarop antwoord even dit, ik zie het als mijn taak om van de SVEN een voorlichtingsinstituut zonder drempel te maken. Mede daarom zijn in de bestuurs raad van de SVEN zoveel mogelijk belangen groepen uit de samenleving vertegenwoor digd. Bedrijfsleven èn konsumentenorgani- saties. ledereen krijgt evenveel aandacht Met name voor de partikulieren wer ken we op dit moment hard aan een goed voorlichtingspakket over isolatie. U moet weten dat 75% van de energie die een gezin verbruikt voor verwarming is. dus dat tikt aan. Zodra dat voorlichtingspakket gereed is, zullen we dat via advertenties bekend maken. Op dit moment kunnen partikulieren ook naar ons schrijven. Zij ontvangen dan een tipboekje met eenvoudige, praktische tips om energie in huis te besparen. Plus het boekje „Energie van alle kanten bekeken", dat de ingewikkelde energieproblematiek in eenvoudige woorden uiteen zei Voor de volledigheid nog even het adres: Energiebesparing. Postbus 503. Apeldoorn."

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 16