Huurders in actie tegen Rotterdamse huizengigant Frankrijk legt meeste snelwegen aan: met tol AUTOBIOGRAFIE Peugeot GLD504 r I Autokeus Automatisch rijden is geestelijk gunstiger Met steun Gemeente WOENSDAG 4 MEI 1977 AUTO Trouw/Kwartet RH 11 Siccode Jong Vier maal vakantie-per auto In deze rubriek „Autobio grafie" schenken we aan dacht aan de autovakanties naar het buitenland, die steeds sterker in aantal toe nemen. Deze maand volgen nog drie artikelen over va kantie-per-auto: over het rij den in het buitenland, de conditie van de auto en als belangrijkste tot slot over de conditie van uzelf als va kantieganger. Frankrijk blijft koploper met de wegenaanleg in Europa. Vo rig jaar werd het snelwegennet er met 550 kilometer tot rond drieduizend kilometer uitge breid; dit jaar komt er 325 kilo meter „autoroute péage" bij. Voor de vakantiegangers, die van noord naar zuid rijden, zijn de aanwinsten aan Europese snelwegen dit jaar echter vrij gering. In Frankrijk is de oost-west verbinding Straatsburg-Parijs-Caen over een afstand van meer dan ze venhonderd kilometer gereed. De aansluiting van het gedeelte tussen Straatsburg en Metz op de Duitse autobanen is eveneens gerealiseerd. Maar in de verbindingen met de Ita liaanse en Spaanse grens ontbreekt nog steeds een vitaal stuk. Volgende maand wordt de inmiddels door Nice geleide snelweg die uit Nederland vandaan onafgebroken via snelwe gen bereikbaar is doorgetrokken tot La Turbie, maar dan ontbreekt nog net ruim vijf kilometer naar Ro- quebrune, vanwaar men naar de autostrada langs de Italiaanse Rivie ra rijdt. Op dit gedeelte zal dus tij dens drukke dagen nog wel wat oponthoud ontstaan. Datzelfde geldt voor de tolwegen naar de Spaanse Middellandse- Zeekust. Tussen Narbonne en Per- pignan wordt wel gewerkt aan de autoroute, maar aan de gigantische files op hoogtijdagen komt hier pas volgend jaar een eind. Wel komt men zuidwaarts rijdende vóór Perpignan op een snelweg terecht, die dan tot Barcelona gereden kan worden. Spanje, dat vorig jaar 275 kilometer „autopista" openstelde, werkt im- niddels hard aan de verdere verbin ding in zuidelijke richting. Tussen Barcelona en Valencia mist nog een In Frankrijk, maar ook in Spanje, komen steeds meer tollen met geldinworp voor: men moet dan wat losse franc- of peseta-munten bij de hand houden. derde gedeelte: Amposta-Castellón de la Plana. Maar daarvan komt het deel Amposta-Peniscola vermoede lijk volgende maand klaar. De af stand Peniscola-Castellón bedraagt 66 kilometer. Bezuiden Valencia welke stad men evenals Barcelona dóór moet is 90 kilometer klaar op de tracés Silla-Gandia en Altea- Alicante. Wie de Atlantische kusten opzoekt kan van Parijs naar Tours rijden, maar het gedeelte van Tours naar Poitiers is in aanleg en komt eerst aan het einde van dit jaar gereed Daarna is er nog een stukje snelweg voor Bordeaux en volgen enkele wegverbredingen voor Bavonne en Biarritz. Voorbij Biarritz hebben de Spanjaarden weer een stuk autopis ta klaar van de grens tot Bilbao. België In België, dat de laatste jaren zo voortvarend was met de wegenaan leg. is inmiddels ook het tempo daar van wat teruggebracht. Onze zuider buren hebben echter de A 18. die bij Jabbeke aftakt van de snelweg Brus- sel-Gent-Oostende. nu aangelegd naar het uit 1600 befaamde Nieuw- poort. Deze weg is 24 km lang. Ver der is het gedeelte van de Brusselse rondweg aan de oostkant zo ver. dat men van Mechelen naar Namen kan zonder door de hoofdstad te rijden. De weg loopt tot Quatre Bras als onderdeel van de E 10. Vandaar komt men twee kilometer verder op de E 40 naar Namen. Het Duitse autobanennet is natuur lijk al zeer compleet en groeit lang zaam doch zeker voort Van Venlo en uit Zuid-Limburg vandaan kan men nu naar Keulen over snelwegen en talrijke alternatieven zijn rond de Duitse Domstad te vinden: op de linker-Rijnoever. op de rechter- Rijnoever (de oude weg) en de Sauer- landroute. De wegen van Milnchen naar Innsbruck en Salzburg zijn vol tooid. terwijl men ook op de route Neurenberg-Passau-Wenen de Oos tenrijkse stad Linz kan mijden. Via de Elbetunnel langs Hamburg komt men in de noordelijke richting naar Denemarken thans op autobanen tot Sleeswijk. De Italianen hebben met nogal wat vertraging in hun wegenbouw te kampen Niettemin is de weg van Rome naar Pescara aan de Adria- kust gereed. De Zwitsers hebben door de bergen nogal wat perikelen en krijgen de snelwegen bij stukjes en beetjes van twee tot vier kilome ter gereed Enorme tunnels staan op het programma, met als grootste de over drie vier jaar te voltooien Gotthardtunnel van zestien kilome ter Tussen Bern en Lausanne en bij Luzern zijn er weer enkele belangrij ke kilometers bij gekomen. Wat de toltarieven betreft krijgt de buitenlandse toerist in Italië reduc tie, maar in Frnakrijk zijn de prijzen weer iets verhoogd, al is de koers van de Franse franc ten opzichte van de gulden gedaald. Om van Lille naar de Italiaanse Riviera of de Spaanse grens te rijden is men rond de 75 gulden kwijt. De vergrote motor van de Peu geot 504 Diesel heeft tot effect, dat deze qua rij karakteristiek al zeer comfortabele wagen ook in andere opzichten meer gerief biedt. Vijf pk's extra maken de« trekkracht net even beter en vooral het motorgeruis is op merkelijk afgenomen. Lawaai en traagheid zijn technisch vanouds de twee slechte eigenschap pen van de dieselmotor. Maar Peu geot heeft met de nieuwe 2,3 liter 504 GLD van 70 DIN-pk duidelijk ge maakt ook deze nadelen een flink eind onder de knie te kunnen krij gen. Bij het starten houdt men het autobusachtige gebrom, bij lage snelheden brengt de diesel wel wat maar niet hinderlijk meer lawaai voort dan een benzinemotor, en bij constant hoge snelheden is er nau welijks onderscheid te maken. Juist als de toch vrij zware wagen eenmaal enige snelheid heeft, valt ook de re serve aan trekkracht mee. We hebben de automatische versie aan de tand gevoeld en daarmee op Franse autoroutes nagegaan welke continue snelheid het meest ideaal is. Die ligt op net zo'n 120 km per uur. Daarmee komt het sonore ge luld niet meer als .dieselen' op de inzittenden af. terwijl het brandstof-, verbruik bij de automaat beperkt De Peugeot 504 Diesel, die zich uiterlijk niet van de 504 benzinemotor onderscheidt. Qua comfort verliest men weinig; qua brandstofkosten wint men veel met de dieselmotor. blijft tussen de 1 op 9 en 1 op 10. of voor de gewone handgeschakelde uitvoering tussen de 1 op 10 en 1 op 11. Ten opzichte van de benzinever sie is dat een besparing van rond een kwart. Zo komt Peugeot in Frank rijk. waar dieselolie een derde goed koper is dan benzine, reëel tot de slagzin „kilometers voor de halve prijs". In ons land is het verschil net even sterker, omdat een liter dieselolie 57 cent kost en een liter superbenzine 109 cent. Per dieselkilometer heeft men dus rond 57. cent aan brandstof kosten te rekenen tegen 137, cent aan benzinekosten voor dezelfde au to, die dan net boven de 1 op 8 blijft. Bespaart men aldus acht cent per kilometer, dan valt uit te rekenen hoeveel kilometers men nodig heeft om de hogere aanschaffingsprijs en de duurdere motorrijtuigenbelasting te compenseren. Van een Peugeot 504 GL. die 19.330 gulden kost. verliest men ongeveer de helft in waarde na drie jaar (van elk 25.000 km). Dat blijkt uit de ANWB-BOVAG-koerslijst Houden we nu voor de diesel bij vergelijkba re kilometrage ook een waardehalve- ring aan op basis van de prijs van 23.555 gulden voor de 504 GLD. dan is dat wel wat ongunstig voor de diesel, maar in de praktijk rijdt men daarmee per jaar gauw wat meer Aftrek van de twee gehalveerde prij zen geeft voor de diesel een extra afschrijving van 2.100 gulden in drie jaar of 700 gulden per jaar. Belasting Rijden met automatische transmissie, dat ten onrechte vaak gezien wordt als een niet-sportleve öf wat ingeslapen vorm van autorijden, is rustiger en daardoor veiliger. Dit is vastgesteld in een onderzoek, dat aan de universiteit van Milaan werd verricht in opdracht van General Motors Italia Volgens de Italiaanse wetenschappers zorgt de automatische transmissie voor een psychische energiebesparing (zoals bekend is het brandstofver bruik bij automaten hoger). Daardoor worden de waakzaamheid en het reactievermogen positief beïnvloed De rijder is minder gauw prikkelbaar Hij zal zich realiseren, dat een minder positieve stemming bij anderen tot gevaarlijke situaties aanleiding kan geven en hij zal daarmee ook rekening houden. Wie met automatische transmissie rijdt met name daar waar anderen veel moeten schakelen, zoals in de stad of in files wordt ook minder gauw moe De motorrijtuigenbelasting van de Peugeot 504 GL (1200 kg) bedraagt 579 gulden tegen 917 gulden voor de GLD (1300 kg) Dat is nog eens 338 gulden per jaar extra. In totaal is de diesel dan een goede duizend gulden per Jaar duurder en moet men dus dertienduizend km per Jaar rijden om het verschil er uit te halen Wordt daar nog renteverlies op de iets ho gere investering bijgerekend dan is in elk geval bij twintigduizend km een overweging om van benzine naar diesel te gaan interessant Gevolg is uiteraard en dat geldt voor alle dieselauto's, zoals we vorige week zagen dat steeds meer auto mobilisten op diesel overstappen en daardoor fikse levertijden ontstaan Voor een deel komt dit ook doordat de dieselmotoren steeds verder ver beterd worden. We constateren bij deze Peugeot 504 toch weer wat extra comfort vergeleken bij de ge wone 504 LD met 2,1 liter 65 pk- motor, dat uiteraard nog geaccentu eerd wordt door de uitstekende rijel- genschappen van deze auto. de aan gename vering en de wel zeer com fortabele stoelen. De dieselmotor maakt het sturen wel ietsje zwaar der. maar over het geheel is de bedie ning ook van de remmen ge makkelijk. De automatische transmissie, die overigens wel 2 320 gulden extra kost. verhoogt het be dieningsgemak Van de gehele wagen, die uiteraard ruim en zeer compleet uitge monsterd is, gaat een zekere rust uit. die met deze nieuwe diesel weldadig aandoet Na de nu ook eenvoudige start alleen een minuutje wachten voor het voorgloeien is het lawijt daarvan alras vergeten. door Hans W. Ledeboer ROTTERDAM Het ziet er naar uit, dat de heer H. J. P. Fennis, eigenaar van ongeveer vijfduizend woningen in de oude buurten rond de Rotterdamse binnenstad, van zijn huurders, die daarin worden geruggesteund door de gemeente Rotterdam, een koekje I van zijn eigen verre van smakelijke deeg krijgt gepresenteerd. besproken. Straatbeeld in een van de oudere Rotterdamse wijken: lekkende huizen, slechte riolering, ratten, afgekeurde elektrische leidingen, een aantal huizen reeds onbewoonbaar en dichtgetimmerd. pijen met namen en afkortingslet- ters, waarvan ik de betekenis niet weet. Dat maakt het moeilijk vor deringen tegen hem in te stellen, hij kan heel gemakkelijk geld van de ene onderneming naar de ande re laten gaan. Bovendien doet hij zijn zaken zo ingewikkeld mogelijk. Zelfs als het om een gewone huur overeenkomst gaat, treedt het GAB op als eigenaar, de HIM als beheerder." Belastingschuld? Willem Kuyvenhoven grinnikt even: „Ik neem ook aan dat hij een fikse belastingschuld heeft. Kan nog pikant worden." Hij vervolgt: „Voor ons is belangrijk dat de vor deringen op Fennis worden ver haald en dat hij als huisbaas ver dwijnt, desnoods via een faillisse ment. Maar als dat gebeurt verval len zijn huizen aan de hypotheek gever en het is de vraag of je daar wat mee opschiet. Misschien ko men ze via de bank dan in handen van de gemeente, dat zou een leuke politieke ontwikkeling zijn. Maar wethouder Van der Ploeg krijgt nu al op z'n brood dat hij teveel koopt. En als hij de zaak in handen krijgt, heeft hij te maken met een enorme post achterstallig onderhoud. Hoe de gemeente daaruit moet komen, weet ik niet. Er zijn meer dergelijke „clubs" als die van Fennis, maar die zijn kleiner. Maar als je te ma ken hebt met een kleine particulie re huisbaas ben je over het alge meen beter af dan met zo'n be- heersmaatschappij." Gastarbeiders iets moeten doen, voorlichting kunnen geven, de ge vallen in handen van de buurtorga- nen geven. Maar dat gebeurt niet, voor zover mij bekend doet Pro Gastarbeiders hier niets aan." Mevrouw Nel Soetens van het stichtingsbestuur van Pro Gastar beiders bevestigt dat: „Inderdaad wonen veel buitenlanders in pan den van Fennis. Maar wij weten dat meestal niet, de mensen komen bij ons met andere problemen. Maar ik wil wel graag contact opnemen met de Stichting Huurdersbelangen GAB om te zien wat we voor de buitenlanders kunnen doen." Over het achterstallig onderhoud zegt Willem Kuyvenhoven: „Dat moet nu gebeuren via het inroepen van hulp bij de dienst van bouw- en woningtoezicht. Die dienst geeft Fennis dan opdracht de woningen te verbeteren. Fennis doet dat niet, waarna Bouw- en woningtoezicht het zelf gaat doen op kosten van Fennis. Met als gevolg dat Fennis een grote schuld heeft bij de ge meente Rotterdam. De gemeente ambtenaren zijn nu aan het bezien in hoeverre er nog meer vorderin gen op Fennis lopen." Ingewikkeld Ook over de opkooppraktijken van de heer Fennis weet Willem Kuy venhoven wat te vertellen: „Hij blijft met omkopen doorgaan, vooral uit oogpunt van speculatie. Hij heeft pas nog een aantal pan den gekocht in de wijken rond de oudere binnenstadwij ken met een hypotheek van 1.600.000, hem verstrekt door het bankiershuis Van Lanschot in 's-Hertogenbosch. Die hypotheek is verdeeld over H. J. P. Fennis, G. H. Wiegmans. de HIM, het GAB. een bedrijf dat „Achates" heet en een Bouw- en Exploitatiebedrijf H. Fennis. Hij werkt dus met allerlei maatschap- Wethouder Van der Ploeg in een van de oude Rotterdamse buurten. Hel actiecomité „Het Oude Westen" roept de bewoners van deze oude stadswijk bijeen: er moeten plannen worden Wethouder Van der Ploeg: „We hebben van allerlei eigenaren in een aankoopactie, die eind 1974 begon, 24.000 woningen gekocht. Het ach terstallig onderhoud inlopen is een heidens karwei, dat boven het nor male onderhoud komt. Dat gaat in een tempo van honderd woningen per week, dus vierduizend per jaar. We hebben een exploitatietekort van twintig miljoen gulden per jaar. Dat betekent dat wij heel veel doen. En dan te bedenken dat de huiseige naren exploitatiewinst hadden." Over de actie van de Stichting Huurdersbelangen GAB zegt de heer Van der Ploeg nog: „De drie maanden huur als waarborgsom zie ik niet als het ergste, al is het de vraag of die som zo hoog moet zijn. Een waarborg is altijd nodig. Maar al die administratiekosten en derge lijke zijn zonder meer fout. Fennis gaat tegen beslissingen van de dienst van bouw- en woningtoezicht altijd in beroep, er zijn zaken die via zijn advocaten nu al jaren lopen." beurt komen, wil de heer Fennis en orme winsten maken. Hij heeft pan den gekocht voor vijf maal de huur waarde en wil ze nu aan ons doorver kopen voor elf maal de huurwaarde! We kunnen wat doen op het gebied van onteigening als er een wet stadsvernieuwing is en dan nog pas als de betrokken woningen in een stadsvernieuwingsgebied liggen en op een plan voorkomen. Maar mocht onteigening mogelijk worden, dan is dat weer een procedure die jaren kost." Willem Kuyvenhoven zet alle za ken op een rijtje: „Behalve zijn vijfduizend woningen in verschil lende oude Rotterdamse buurten heeft Fennis nogal wat nieuwbouw in Eek en Wiel en in Veenendaal. Wij hebben ernstige klachten over het onderhoud van zijn huizen in Rotterdam, ook over zijn nieuw bouwhuizen zijn klachten over lek kages, verfwerk, scheve sponnin gen, loslatende plafonds en derge lijke. We hebben ons in een stich ting georganiseerd, de heer Fennis is vrij snel met aanklachten wegens smaad en laster. Hij kan ons nu niet meer persoonlijk pakken. On ze klachten betreffen allereerst het volkomen ontbreken van ieder on derhoud. Verder vraagt hij bij het betrekken van een woning allerlei kosten, die wisselen van 250 tot 800 per geval. Dat zijn admini stratiekosten, bemiddelingskosten, courtage, informatiekosten, kosten voor overname roerend goed, d.w.z. voor wat de vorige huurder niet meer de moeite waard vond om mee te verhuizen en een waar borgsom van dire maanden huur, die bij vertrek nooit wordt terugbe taald. Ondanks ontbreken van ie der onderhoud vraagt hij elk jaar huurverhogingen. Boven advieshuur Zijn normale huur ligt twintig gulden boven de gemiddelde ad vieshuur van de huuradviescom missies. Actiecomité's van huur ders ageren al jarenlang tegen Fen nis, vorig jaar hebben de huurders geweigerd de huurverhoging te be talen. Normaal is in zo'n geval, dat de huisbaas tegen de huurders gaat procederen, dat heeft Fennis nu niet gedaan. Voor mij betekent dit. dat hij weet dat hij fout zit. Hij stuurt wel aanmaningen, dreigt met procedures, maar daar blijft het bij. Ik ken mensen, die al een jaar of zes weigeren de huurverho gingen te betalen. Die zijn nog nooit aangepakt. Onze weigerings- grond is vanzelfsprekend het ach terstallige onderhoud. Er zijn veel buitenlanders bij de huurders van Fennis. Die betalen de huurverho gingen wel, omdat zij hun eigen rechtspositie niet kennen. Hier zou een organisatie als de Stichting Pro Sharp's betere bijrijders Alleen voor enthousiaste muriek minnende automobilisten MetjlACl F M storings- onderdrukker en met heen-- en terugspeel mogelijkheid Bij de betere Hi-Fi handel Want die huurders, verenigd in een Stichting Huurdersbelangen, gaan met ingang van komende maand weigeren hun huur te betalen, tot via deze weigering het bedrag aan „ad ministratiekosten" dat het GAB een van de ondernemingen van de I heer Fennis bij betrekken van de woning heeft gevorderd, is inge lopen. j „Natuurlijk volgt een juridische pro- cedure van de kant van de heer Fen- I nis", meent Willem D. Kuyvenhoven, I een van de bestuursleden van de stichting en lid van de Actiegroep I Oude Westen, „maar wij rekenen er- I op. dat met de hulp van het advoca- tencollectief dat zich voor ons inzet die procedure een heel langdurige geschiedenis wordt. Net als alle pro cessen. die de heer Fennis achter de rug heeft wegens allerlei vorderin gen, tot ellenlange zaken zijn uitge lopen". Dat advocatencollectief is een groep jonge juristen, die zich inzet voor de stichting en wethouder drs. J. G. van der Ploeg (Stadsvernieuwing) zegt over deze bewonersactie: ,Ik heb veel vertrouwen in de mensen, ik hoop dat de heer Fennis zal schrikken. Ik denk dat hij op den duur onderuit gaat, de bewoners zijn gezamenlijk veel sterker dan hij. Als die beginnen komt er een procedure waarvan hij weet dat die erg lang zal duren. Als de huurders hun actie uitvoeren zal Fennis een Juridische procedure moeten voeren. Dan keert de wer king van het juridische apparaat zich door de tijd welke zo'n procedu re kost, tegen hem, zoals die werking in het verleden vaak ten gunste van hem werkte." De heer Van der Ploeg denkt aan de vordering van ruim twee ton, die de gemeentelijke drinkwaterleiding op de Fennis had. Het duurde jaren eer deze vordering was voldaan. Rotter dam werkt zonder watermeters in de woonhuizen. In iedere huur is een vast bedrag voor waterverbruik ver disconteerd. dat de huiseigenaar moet doorbetalen aan het waterlei dingbedrijf. De heer Fennis betaalde niet. De steun van wethouder Van der ploeg aan de huurders van Fen- niet uitsluitend van morele Via de gemeente Rotterdam kjinnen- zij rekenen op gratis rechtskundige bijstand. ADVERTENTIE Speculatie Er is nog een andere reden, waarom Rotterdam de heer Fennis als een doom in het vlees ondervindt. Wet houder Van der Ploeg: „De heer Fen nis is nu druk aan het opkopen van panden in buurten direct rond de oude binnenstadwijken. Deze buur ten worden straks voor een groot deel renovatiewijken en de heer Fen nis weet dat. Wij kunnen daar nu nog niet kopen en straks, als zij aan de

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 11