Ondernemingsraad in ziekenhuis is anders KORTj Maar H 'Vrijetijdscentrum is rendable te maken' REGIO DEN HAAG Kontaktdag in Bronovo Haagse wijkagent op 14 mei de buurt in Gebouw „Oude Haagsche" tegen de vlakte 'Beslissing AZL valt binnen enkele weken' Residentieorkest en mannenkoor Plan wisselvalig ontvangen Kamervragen over nieuwbouw De Dobbe DINSDAG 3 MEI t977 Trouw/Kwartet H 6^ door Teun Lagas DEN HAAG De vertegenwoordiger van de ondernemingsraad uit het Scheveningse Nebo- Ziekenhuis bracht het nog eens duidelijk naar voren: een ondernemingsraad in een ziekenhuis is wel even wat anders dan zo n zelfde inspraakorgaan in het „gewone'' bedrijfsleven. Zeker op dit punt waren de ruim honderd deelnemers aan de Zuid hollandse Kontaktdag voor onderne mingsraden in ziekenhuizen het met elkaar eens In de gezondheldssektor moeten meedenkende werknemers nu eenmaal altijd in het achterhoofd houden dat koste wat het kost de verzorging van de patiënt, cliënt, pu pil. of hoe de zieken medemens in de verschillende inrichtingen ook beti teld is. dóOr moet gaan Bij een ge schil kan een ondernemingsraad in een ziekenhuis onmogelijk alle machtsmiddelen ter hand nemen waarover men in het bedrijfsleven beschikt Het ondernemingsraadslid van het Nebo opnieuw: De meeste zieken- huisdtrekties proberen dat dan ook in hun installatietoespraken de nieu we O R leden op het hart te druk ken. dan is dat alvast gezegd Lid zijn van een ondernemingsraad in een ziekenhuis, bejaardenoord, verzorgingstehuis, een zwakzinni gengesticht Het is anders dan lid zijn van de ondernemingsraad van de Hoogovens. Philips of een meu- belfabriekje in de provincie Niet moeilijker, niet gemakkelijker, maar anders Een gemiddelde leeftijd van het personeel die ruim onder de 25 jaar moet liggen, een altijd aanwezig tekort aan gediplomeerd verplegend personeel, een in veel ziekenhuizen nog steeds aanwezige autoritaire sfeer, het zijn faktoren die het goed functioneren van de ondernemings raden in de weg kunnen staan. Bedrijfscommissie In ons land draaien momenteel zo'n 450 ondernemingsraden in ziekenin- richtingen Het merendeel van deze raden zal inmiddels te maken heb ben gehad met de provinciale kon- taktdagen die de in Utrecht geves tigde Bedrijfscommissie. ingesteld door de Sociaal Economische Raad. houdt zich bezig met het begeleiden van de ondernemingsraden Bij de begeleiding hoort een samenkomst zoals die een dezer dagen in het Haagse Bronovoziekenhuis plaats vond Het zijn provinciale kontaktdagen waar leden van ondernemingsraden onderling informatie en ervaringen kunnen uitwisselen Voor de provin cie Zuid-Holland geldt dat er na de nu gehouden dag in Bronovo. gezien de itei gTote belangstelling, nog een tweede kontaktdag gehouden wordt. Hoe functioneren de ondernemings raden in ziekenhuizen? Wordt er door de direkties en besturen van ziekenhuizen geluisterd naar het standpunt van de ondernemings raad? De ervaringen lopen uiteen Wanneer het gaat om het goed of minder goed functioneren van de O R komt echter steeds de rol van de voorzitter naar voren. De voorzitter van een ondernemingsraad is in de huidige wet op de ondernemingsra den steevast een direktielid (in zie kenhuizen veelal de geneesheer- direkteur». Ondanks de in dezelfde wet vastgelegde bescherming van ondernemingsraadsleden blijkt de voorzitter door zijn hoge positie bin nen het ziekenhuis maar al te vaak remmend te werken op de vergade ringen van de ondernemingsraad. Voetenwerk „Je praat makkelijker als de voorzit ter er niet bij is", zo was herhaalde lijk te horen op de bijeenkomst in Bronovo Vergaderen zonder het di rectielid als voorzitter gebeurt wel in het vooroverleg van de onderne mingsraad. Daar worden de standpunten gevormd die de leden in de ..echte" vergadering in zullen nemen. In het vooroverleg wordt ook bekeken wie van de leden welke kwestie ter sprake brengt. Een pro- tesemaker tegen ..medestrijders" uit andere ondernemingsraden ..Is bij Jullie het voetenwerk ook zo be langrijk? Bij ons wordt dat toege past wanneer iemand op het beslis sende moment toch niet. zoals in het vooroverleg was afgesproken, een bepaalde pijnlijke kwestie ter spra ke durft te brengen Een flinke schop onder de vergadertafel is dan een goed middel om hem toch zijn mond open te laten doen". Zo werden er op de contactdag meer staaltjes verteld van directieleden met een nogal merkwaardige kijk op hun functie als voorzitter van de O R Een andere deelnemer aan de contactdag vertelde het verhaal van een nijdige voorzitter die hij een dag na een roerige vergadering in de gangen van het ziekenhuis te genkwam. „Ik kreeg te horen dat ik niet zo moest doordrammen in de ondernemingsraad. Als ik nog een Van een onier verslaggeefsters DEN HAAG De bewoners van hel Zeeheldenkwartier, de Bomenbuurt, het Statenkwartier en de Molenwijk kunnen binnenkort met hun problemen terecht bij hun eigen wijkagent. De proef van de Haagse politie met de wijkagent gaal 14 mei van start. In principe krijgen de eerder genoemde wijken elk een vaste agent, maar het is niet ondenkbaar dat zijn werkterrein in de praktijk zo groot blijkt te zijn. dat er een tweede wijkagent wordt aangesteld. De proef met deze nieuwe politie functionaris. in verscheidene sleden van ons land al een bekend verschijnsel, gaat onbepaalde lijd duren. De wijkagent, die in principe 's nachts geen dienst heeft, zal zich in zijn uniform lopend of fietsend door zijn wijk begeven. Op deze wijze kan bij zelf waarnemen en ook kan hij waargenomen worden. Wanneer de wijkagent problemen constateert, treedt hij in het begin zelf op. Daartoe moet ook het verbaliseren behoren. De verwachting is, dat door het intensieve contact met de burgerij de werking van de mondelinge waarschuwing meer effect zal hebben bij het optreden van de wijkagent dan bij andere soorten van surveillance. keer zo zou blijven doorzeuren zou ik wel eens op straat kunnen komen te staan, vertelde de voorzitter mij zonder blikken of blozen". Daar naast zijn er de verhalen van ver wachte promoties die verdacht lang uitbleven. Iemand mag door zijn werk in de ondernemingsraad niet belemmerd worden in zijn functie, zo is wettelijk geregeld. Maar een belemmering is meestal niet keihard waar te maken. Er zijn geen bewij zen. Bovendien, zo kwam uit de ge sprekken naar voren, „ontslag kun je wettelijk beschermen, werksfeer niet". Cursussen Nu is het beslist niet zo dat alle directeuren van ziekenhuizen die als voorzitter in een O.R. zitten op de contactdag afgeschilderd werden als onwillige regenten. Het gaat ech ter om het stempel dat een voorzit ter op de vergadering van een onder nemingsraad kan drukken. Dat kan hij doen door zijn betere vergader techniek of door een ruimere kennis van de achtergronden van een be paald agendapunt. Dat laatste kun nen de overige ondernemings raadsleden in veel gevallen zelf voorkomen door steeds maar op nieuw informatie bij hun directies en besturen op te vragen. De fijne kneepjes van het vergaderen kun nen worden geleerd op vormingscur sussen. De cursussen worden vaak georganiseerd door de vakbonden en duren een paar dagen. Geleerd wordt wat de rechten en plichten zijn van de ondernemingsraad, er wordt aandacht besteed aan het spreken in het openbaar, bekeken wordt hoe besluiten van de onderne mingsraad het beste worden overge bracht naar de collega's, de achter ban. De O R.-leden die zo'n cursus gevolgd hebben zijn over het alge meen goed te spreken over het resul taat. Informatie over de cursussen, over het gehele reilen en zeilen van ondernemingsraden, kan worden verkregen bij de Bedrijfscommissie voor het Ziekenhuiswezen. Klachten waren er ook naar de an dere kant. naar collega's die maar weinig interesse opbrengen voor het werk dat de ondernemingsraad doet. Publikaties over de onderne mingsraad moeten worden opge hangen op plaatsen waar het perso neel vaak in lange rijen moet wach ten. dan worden ze misschien gele zen. luidt één van de belangrijkste stelregels voor het „bereiken van de achterban". Bovendien wordt de tijd die aan de ondernemingsraad moet worden besteed nogal eens door de collega's gezien als vrije tijd. Een deelneemster aan de contact dag: „Zelfs deze bijeenkomst in Bro novo vinden mijn collega's maar een uitje". DEN HAAG. Een 19-jarige be- roepsloze Hagenaar heeft tegenover de Haagse politie bekend dat hij vorige week dinsdagochtend betrok ken was bij de overval die gepleegd werd op het postkantoor aan de Dierenselaan in Den Haag. Bij de overval werd 230.000 buitgemaakt. De Haagse politie hield de jonge man vorige week donderdagavond aan bij een inval in een bar in Den Haag Twee andere verdachten, bij de politie bekend als „gevaarlijk", zijn nog steeds spoorloos Een van de twee moest onlangs terechtstaan wegens poging tot doodslag. Van een onrer verslaggevers DEN IIAAC. De slopershamer hecfl de afgelopen tijd twee keer loegcslagen in de gevellijn van de l.aan \an Meerders oort ter hoogte \an de Zeeheldenbuurt. Dil bleef er over van bet gebouw, waarin sroeger de er/ekeringsmaalsrhappij ..de Oude Haagsche" gevestigd was. Het pand. Laan van Meerdcrvonrt 64-74. is onlangs ..trapsgewijs" weggebroken. In opdracht van B.O.Z. Amsterdam is het architektenhureau Lucas Nicmcijcr uit Den Haag bezig met het ontwerp van een confessioneel gedacht kantoorgebouw op deze plaats. cn§_ :us Ds. D. Veldkamp Samen met Israël mag de zichtba-J re gemeente zich de bruid weten van de Grote Bruidegom. Jezus' Christus. Dat Israël Gods' Volk en wij zijn bruidsgemeente mogengg zijn. is geen geloofsdaad van ons.*»- maar een bewijs van Gods' red- dend handelen in deze wereld. Zo1111 sprak zondagmiddag ds D.uit Veldkamp, herv. predikant vantw wijkgemeente 13 in een stampvol-dei le Wilhelminakerk aan de Juliana van Stolberglaan te Den Haag in D verband met bekomen emeritaat. d Ds Veldkamp, die zijn tekst geko- tl zen had uit Hosea 2 19. beeft bijna 33 jaar in Den Haag ge- staan, waarvan ruim 30 jaar in het (U^ Bezuidenhout. Brj pei pu Ds. J. F. van Woerden jjjjj „Maar in dit alles zijn wij meer hei dan overwinnaars, door Hem die Iet ons heeft liefgehad." Met deze bij woorden nam ds J. F. van Woer- ko den zondagmorgen afscheid van de hervormde wijkgemeente Mar- P cuskerk te Delft. Het thema van de prediking was: „Verbond tegen het lot". Ds Van Woerden, die vanaf november 1968 in Delft werkzaam is geweest, wilde zijn werk daar samenvatten met de woorden, die Jezus meermalen ge- sproken heeft „U geschiedde naar Uw geloof" en met „geloof" is dan V. de mate bedoeld waarin een mens innerlijk gericht staat naar het komende Godsrijk en daarbij be trokken is. Zondag 15 mei zal ds Van Woerden worden bevestigd in zijn nieuwe gemeente Santpoort. Ds C. A. Helms Zondagmiddag nam ds C. A. Helms afscheid van de hervormde gemeente van Delft met een dienst in de Nieuwe Kerk. in ver band met aangenomen beroep naar Elim (Drente). De scheiden de predikant had zijn tekst geko zen uit Philippenzen 4 19: „Doch Mijn God zal naar Zijn rijkdom vervullen al Uw nooddruft, in heerlijkheid door Jezus Christus." In zijn predikatie stond hij stil bij de drie gedeelten uit de tekst, te weten de rijkdom van God. onze noden en behoeften en de volheid van Christus. Ds Helms zal 15 mei in zijn nieuwe gemeente Elim worden bevestigd. Ds. B. van Smeden De gemoedsrust waarin wij verke ren en de gezapige rust van onze geordende maatschappij zijn te vergelijken met die ten tijde van de profeet Zacharia (hoofdstuk 1:11), waarin men de verzoening en de zegenende handen van de Heiland niet nodig had. Deze rust van beneden is echter de rust van de dood. Aldus zondagavond ds. B. van Smeden, tijdens zijn intre- de-predikatie in de Chr. Geref. Kerk van 's-Gravenhage-Zuid (Moerdijk), na te voren bevestigd te zijn door ds. A. W. Drechsler uit Haarlem-NoorcL'Santpoort. De ge meente van Den Haag-Zuid is, na het vertrek van ds. Drechsler naar Haarlem-Noord, ruim 3'/i jaar va cant geweest. Lunchconcert Vanmiddag van 12.30 tot 13.30 uur geeft de Koninklijke Militaire Kapel o.l.v. Anne Posthumus het tweede concert in de reeks van maandelijkse lunchconcerten '77 in Den Haag. Het concert vindt plaats in de gemeentelijke mu- ziektent bij het Oude Stadhuis. Concertserie In het Huygensmuseum Hof- wijek. Westeinde 2 te Voorburg treedt vanavond om 8.15 uur het Ensemble Ars Musica op De avond wordt gevuld met 17e en 18e eeuwse muziek op authentie ke instrumenten. Terzijde In de Centrale Bibliotheek. Dr. H. Colijnlaan 343 te Rijswijk wordt vanaf vandaag een fototen toonstelling gehouden onder de titel .Terzijde'. De tentoonstelling wordt gepresenteerd door de Ne derlandse Kunststichting en heeft tot onderwerp: „Vergeten groepen in de samenleving." Avondwandeling Het Instituut voor Natuurbe schermingseducatie organiseert in samenwerking met de Ge meentelijke Dienst School en Kindertuinen vanavond om 7.00 uur een avondwandeling in Oostduin. Deelnemers moeten zich verzamelen op de hoek van de Wassenaarseweg/Oostduin- laan. Voorlichting Vanavond om 8.00 uur is in zaal Irene te Katwijk aan Zee de twee de voorlichtingsavond van het ge meentebestuur over de rehabili- tatiegebieden Noord en omgeving Louwestraat. Voor verdere infor matie over rehabilitatie is er in Katwijk een voorlichtingsboekje van het gemeentebestuur uitge bracht. Ook kan men terecht bij het informatiecentrum in de di rectiekeet in de E.A. Borger- straat. Duisenberg bezoekt Leiden Van onze correspondent LEIDEN Hoewel het kabinet demissionair is. zal het over en kele weken een besluit nemen over het nieuwe Academisch Ziekenhuis Leiden. Dit zei mi nister Duisenberg (financiën) tijdens een bezoek van de PvdA-delegatie aan Leiden. Mi nister Duisenberg wilde nog niet zeggen naar welke oplos sing voor het AZL volledige nieuwbouw of gedeeltelijke nieuwbouw met renovatie van bestaande gebouwen de voor keur van het kabinet uitgaat. Samen met o.a. staatssecretaris Schaefer (volkshuisvesting) maakte de heer Duisenberg een tocht door Leiden om de proble men van de stad te leren ken nen. De minister zei een uiterst prettig gesprek gehad te hebben met de winkeliers in de bin nenstad, waarbij hij de nadruk legde op de z.g. interimrcgeling. Deze regeling stelt middenstan ders in staat om het hoofd boven water te houden wanneer de klandizie door renovatie van een stuk stadswijk terugloopt. De heer Schaefer bracht een bezoek ban verscheidene nieuwbouwprojecten, zoals in Leiden-Noord en bij de Heren gracht. Hij toonde zich zeer te vreden over de resultaten. Hij sprak met bewoners van z.g. „wisselwoningen". Deze wo ningen bieden huisvesting aan bewoners van oude huizen, die gerenoveerd worden en worden door het rijk gefinancierd. Men had hem echter matig geïnfor meerd over het hete hangijzer van de Morssingel. B. en w. willen de oude panden afbreken om er nieuwbouw voor in de plaats te zetten. De bewoners zijn er echter tegen omdat zij van mening zijn dat de huizen makkelijk kunnen worden op geknapt. Staatssecretaris Schaefer was er zoals hij zelf zei slechts langs gereden. „Voorzo ver ik het uit de verte kon zien. zagen de huizen er niet zo floris sant uit, dat ze tegen een voor delig bedrag gerenoveerd kon den worden", was zijn commen taar. door Adr. Hager DEN HAAG - Een kleine vijfdui zend muziekliefhebbers gingen za terdagavond op weg naar twee dicht bij elkaar liggende concertzalen. In het Congresgebouw zong het Chr. Residentie Mannenkoor o.l.v Anne Posthumus, in de Houtrusthallen speelde het Residentie orkest o.l.v. Uri Segal Twee traditionele feestconcerten op Koninginnedag. Het concert door het mannenkoor droeg nog een extra feestelijk ka rakter. De bloemen en vlaggen on derstreepten het feit dat het CRM op 25 november 1927 is opgericht en men is dus in het Jubileumjaar. Be schermheer mr. M. Vrolijk schrijft terecht in het voorwoord, dat het in stand houden van een koor alleen mogelijk is door grote inzet, overtui ging en offerbereidheid Veel is be reikt in die halve eeuw, al denkt men alleen maar aan de concertreizen naar Canada en Amerika. Men heeft vele vrienden, dat bleek ook zater dagavond uit de grote opkomst. En het populaire programma, lichtvoe tig en ontspannend, met plaats voor samenzang, viel bijzonder in de smaak. Dat geldt ook voor de solis ten en in niet mindere mate voor het Philips Harmonieorkest o.l.v. Plet Swtnkels Houtrust herhaalde het Residentie Orkest twee werken uit het pro gramma van de afgelopen weken. De ouverture „Benvenuto Cellini" van Berlioz en de negende symlonie van Dvorak zijn een kolfje maar de hand van gastdirigent Uri Segal, die veel kleur aan de composities gaf. Concertmeester Willem Noskes gaf weer eens een vertolking van het vioolconcert van Mendelssohn. Het wonderschone werk kreeg een stra lende vertolking Muzikaal boeiend en meeslepend, technisch gaaf Ui teraard werden beide concerten gep- pend met het zingen en spelen van het eerste couplet van het Wil helmus. DEN HAAG VVV-directeur B. Kijzer gelooft dat het na een redelijke inloopperiode goed mogelijk is om zo'n 500.000 bezoe kers per jaar in het Vrijetijdscentrum Scheveningen te krijgen. Een dergelijk aantal bezoekers is nodig om het op de boulevard geprojecteerde zwembad rendabel te maken. De plannen voor het luxe zwembad onder een glazen overkapping wer den gisteravond tijdens een voor lichtingsavond gepresenteerd aan de inspraakgroep Scheveningen. Zoals bekend zou het Vrijetijdscentrum op het parkeerterrein tussen de boule vard en het flatgebouw dat op de plaats van het Grand Hotel is verre zen gebouwd moeten worden. De inspraakgroep Scheveningen. die al geruime tijd met wisselend succes de plannen voor de wederopbouw van de badplaats van commentaar voorziet, reageerde gisteravond in eerste instantie vrij positief op het ontwerp voor het Vrijetijdscentrum. Felle bezwaren waren er wel van bewoners van het flatgebouw die het zwembad voor hun deur krijgen. Met name gaat het er de bewoners om dat afspraken over vrij uitzicht naar zee niet worden nagekomen. Achter het op palen staande flatgebouw worden patiowoningen gebouwd. Vanuit die woningen zou vrij uitzicht op zee mogelijk zijn. onder het flat gebouw door. Dat uitzicht dreigt be lemmerd te worden door het Vrije tijdscentrum. De middenstanders van Schevenin gen. die zich inmiddels verenigd blij ken te hebben in de Vereniging Groot-Scheveningen. zien het Vrije tijdscentrum helemaal zitten. „Een goed initiatief om Scheveningen le vend te maken", complimenteerde hun voorzitter de gemeente. Zoals gezegd vindt men dat bij de VVV ook. „We hebben jaren gewacht op een dergelijke slecht-weer- voorziening", zei directeur Kijzer. Volgens hem kan het Vrijetijdscen trum ertoe bijdragen dat toeristen ook in andere seizoenen dan de zo mer Scheveningen bezoeken. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Op de school voor huishoud- en nijverheidsonderwijs „De Dobbe" in Zoetermeer heerst een noodsituatie onder andere om dat de 800 leerlingen van deze school les krijgen in 10 verschillende gebouwen, waardoor de leerlingen soms 15 minuten moeten fietsen om van de ene les naar de andere te komen. Aldus het Tweede Kamerlid mevrouw Ginjaar-Maas (VVD), die een viertal schriftelijke vragen over deze situatie stelt aan staatssecreta ris De Jong (onderwijs en we tenschappen). Het WD-kamerlid wijst er op dat de huishoud- en nijverheidsschool al sinds 1970 bezig is een nieuw school gebouw te doen bouwen Het be stuur van de school, de Hollandse Maatschappij voor Landbouw, wil de aanvankelijk in 1975 een aan vang maken met de bouw. maar dit werd toen uitgesteld naar 1977. In middels. aldus het kamerlid, heeft het bestuur vernomen dat de bouw alweer is uitgesteld. Het kamerlid wil nu van de staatssecretaris horen welke verwachtingen de leerlingen en docenten van „De Dobbe" mogen koesteren ten aanzien van een nieuw schoolgebouw. ADVERTENTIE

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 6