Beperking bij Bayern S0 V* Viktor Kortsjnoj Nederlands kampioen Stielike negeert transferverbod VÏ*"* im Jansen gt op bij -tyenoord £ugSrzoek om 'enkerfinale j verplaatsen lleybaljeugd ^geschakeld erenigde Staten it Davis Cup larcelona ïhterop nland wint Kleine kans op Europees voetbal Na remise van Jan Timman: Freddy Maertens blijft winnen Duitser naar Real Madrid G 3 MEI 1977 SPORT Trouw/Kwartet 13 ?6evtERDAM Wim Jansen, de Antnvelder van Feyenoord. heeft b'bpen week zijn contract bij de ot etrdamse eredivisieclub per aan- 1 d^ende brief opgezegd. Het Preiacht van Jansen loopt aan het i van het seizoen af. verjJ HAAG Het bestuur van de Idenkring van de FC Twente t Han Huybregts. secretaris en etitieleider betaald voetbal Ie KNVB, in een telegram ver- de bekerfinale tussen FC ite en PEC op 19 mei niet itterdam. maar in het oosten, in iegen, te laten spelen, nêfipboud van het telegram luidt als ret£: fin* bestuur van de Vriendenkring ig ïrwente verzoekt u beleefd, doch 3 uitend, in te willen gaan op het ende verzoek van de besturen PEC Zwolle en FC Twente om (inale van het toernooi om de yB-beker op 19 mei in het en van het land, bijvoorbeeld in negen, te laten verspelen. Dit 3 ie in het belang van onze leden tupporters, die daardoor gemak- jker en voordeliger de finalewed- latijd kunnen bezoeken. Gezien de ot Je tijd van voorbereiding ten raaien van de supportersreizen, ndejoeken wij u een beslissing op veet korte termijn te willen medede- i. Uw medewerking stellen wij gaaf op prijs. ILVfwachting verblijven wij, Het -ftuur van de Vriendenkring van eeifC Twente." de Kimpe, de directeur van het 5re: iion Feyenoord. heeft in een ver- Ing gezegd dat het onmogelijk is j iekerfinale ergens anders te spe- lan in Rotterdam. Het bekerreg- ent. waarmee alle clubs destijds aa,ben ingestemd, staat geen nuan- j.toe. aiKimpe: „De ene wedstrijd is de ^„tJere niet en een bekerfinale maar eens aan Engeland loort een happening te zijn. De le clubs kunnen daar zelf veel meewerken en bovendien heb- wij voor de goede toeganke- j^ieid een station voor de deur." na Df EDAPEST De Nederlandse eybal juniorenploeg (heren) ft zich niet kunnen plaatsen voor eindronde van het toernooi om Europese kampioenschap. Ne land verloor in Boedapest het lissende duel met 0-3 van Honga- waardoor Hongarije en West- jtsland overgaan naar de inde, die op 27 juli in Parijs flroi fint. Ierland had eerder in Boedapest eerste wedstrijd tegen Grieken- d met 3-0 gewonnen. De setstan- l waren: 15-9, 15-11. 15-9. Het lede duel tegen de jeugd van Bt-Duitsland ging met 3-1 verlo- De setstanden waren: 15-12, 7- 15-7 en 15-9. istand: 1. West-Duitsland 6 pnt.. ongarije 4 pnt., 3. Nederland 2 4. Griekenland 0 pnt. i fENOS AIRES -r- Argentinië eft voor het eerst in de geschiede- I een ontmoeting om de Davls ip van de Verenigde Staten ge- mnen. De 24-jarige Guillermo Vi- versloeg de Amerikaan Dick __pckton met 5-7, 6-2, 6-2, 6-2 en »cht de score daarmee op een be- isende 3-1 in het voordeel van de jentijnen. De eindstand werd 3-2 irdat Brian Gottfried met 7-5,7-5, zegevierde over Ricardo Cano. wijl de Amerikaanse ploeg voor toernooi om de Davis Cup weer is voortijdig werd uitgeschakeld, eg Jimmy Connors de dollars bij- in lucratieve toernooien. De lerikaan. als eerste geplaatst, ft het internationale tennistoer- 3i in Las Vegas, versloeg daar in finale de Mexicaan Raul Rami- tweede op de plaatsings lijst. met 6-4. 5-7, 6-2. Connors diende aan zijn zege 50.000 dol- zo'n 250.000 gulden. DRID De achterstand van celona is in de 31e ronde van de lanse voetbalcompetitie ge- eid tot drie punten op Atletico de ürid. Zondagavond eindigde de Istrijd Real Sociedad-Barcelona 0. Las Palmas won de tweede ndwedstrijd, tegen Real Madrid, 4-2. De ranglijst, met nog drie Istrijden te spelen is: 1. Atletico Madrid 43 punten, 2. Barcelona pnt, 3. Athletic Bilbao 35 pnt. WEN Tijdens het wereldkam- inschap ijshockey in Wenen ft Finland de zeer zwak spelende itduitse ploeg met 4-1 (2-0, 10. verslagen Peltonen, Rautakal- Koivulhati en Roisma scoorden r Finland. Köberle maakte in de te minuut het Duitse doelpunt. MUNCHEN In de Oekraïne is half maart alweer een voetbaltijd perk afgesloten. Het tijdperk Bay- ern München. De Beiers, die drie keer achter elkaar de Europa Cup veroverden, een maal de wereldbe ker en ook nog eens de Europese bokaal van de bekerwinnaars, be reikten niet eens de halve finales van de strijd der landskampioenen. Dinamo Kiev. bijna identiek met de nationale elf van de Sovjet Unie, versloeg de Westduitse ploeg in een niet onfortuinlijke eindsprint. Die eliminatie is één aanwijzing. De matige positie op de Westduitse ranglijst, gedeeld vijfde tot en met achtste met Hamburger SV, FC Köln en MSV Duisburg is een twee de. Nederlagen op eigen veld, als 1-2 tegen Dortmund, 0-3 tegen Frankfurt en 0-7 tegen Schalke is de derde. Desondanks houdt mana ger Robert Schwan vol dat het tijd perk van Bayern nog niet voorbij is. „Niemand kan dit nu stellen." beweert Schwan. „Pas in, of liever nog na, het volgende seizoen zal men een juist oordeel kunnen ge ven. Wanneer wij volgend jaar weer helemaal mee tellen, is de kritiek van de buitenwacht voorbarig ge weest. Wij kijken nu niet om naar wat geweest is, wij richten de blik naar voren." De toekomst van Bayern lijkt een zuiniger toekomst te moeten wor den. Dat werd duidelijk uit de ge sprekken die manager Schwan. trainer Dettmar Cramer en voorzit ter Wilhelm Neudecker eigenlijk onmiddellijk na de nederlaag in het stadion van Kiev begonnen. Cra mer stelde nadrukkelijk dat het seizoen nog niet helemaal verloren is omdat Bayern nog altijd de mo gelijkheid heeft zich te plaatsten voor het volgende toernooi om de UEFA-beker, waarin West- Duitsland met vier ploegen mag uitkomen. „Dat was het kleinste doel dat wij ons voor dit seizoen hadden gesteld." verklaarde de trainer. Zou Bayern ook dat niet bereiken dan zal er danig moeten worden bezuinigd. Neudecker maakt daar geen geheim van. „Wanneer wij vol gend jaar niet Europees spelen, zul len wij de tering naar de nering moeten zetten. Een ploeg die min der inbrengt, moet ook minder kos ten. De uitgaven zullen tot onge veer de helft moeten worden terug geschroefd." Ook op het aankoopbeleid van Bayern zal de gehele situatie van invloed zijn. Neudecker: „Met een wedstrijd in de halve finales zou den wij een half miljoen gulden hebben verdiend. Zouden wij in dit toernooi verder zijn gekomen dan de kwart-finales dan had ik een bedrag van een miljoen mark uitge trokken om nieuwe spelers naar de club te halen. Dat heb ik Cramer ook voor de wedstrijd in Kiev toe gezegd. Dat is nu niet mogelijk. Slechts door de transfer van Bec- kenbauer is er wat geld beschik baar. Nieuwe spelers zullen uit de kring van de amateurs en eigen kweek moeten komen. Wij zullen ons ook beperkingen moeten opleg gen in de huishouding, zeker waar het de premies van de spelers be treft." De wat sombere vooruitzichten zijn door de Beierse leiding tamelijk koel onder ogen gezien. „Wij zullen heus niet in paniek raken of aftre den", zei manager Schwan. „Zo iets ligt niet in onze aard en er is boven dien geen aanleiding toe gezien de kwaliteit die er nog altijd binnen de ploeg is." De minder rooskleurige positie zal ook niet van invloed zijn op de verhouding tussen club en trainer Cramer. Neudecker: „Zijn positie staat in het geheel niet ter discussie. Hij heeft een contract tot 1981 en hij heeft zonder meer een MüNCHEN Na Feyenoord heeft nu ook Bayern München belangstel ling laten blijken voor de 30-jarige Joegoslavische middenvelder Bran- ko Oblak, die nu nog bij Schalke 04 speelt. De interesse voor Oblak is in Bayern-kringen flink gestegen toen men vernam dat de Joegoslaaf slechts 500.000 mark kost. Bayern- administrateur Walter Fembeck be vestigde dat de onderhandelingen met Schalke 04 en Oblak zelf op korte termijn op gang gebracht zul len worden. groot aandeel gehad in onze suc cessen tot nu toe. Hij heeft alles gedaan wat men van een uitsteken de trainer mag verwachten." Ro bert Schwan voegde er aan toe: „Neudecker sluit geen contracten voor vijf jaar af om die van de ene dag op de andere als een vodje papier te beschouwen." Bayern München klampt zich nog vast aan de kans op het spelen van Europees voetbal voor de UEFA- beker nadat de ploeg in de strijd om de DFB-bokal door Hertha in de kwart-finales werd uitgescha keld. „Daarvoor zullen wij ons nu volledig moeten inzetten", liet Cra mer weten. Het zal niet gemakke lijk zijn voor de ploeg die komend seizoen Franz Beckenbauer moet gaan missen en in de Bundesliga grote overwinningen met nog gro tere nederlagen afwisselt gezien de stand met nog slechts een drietal wedstrijden te spelen: Borussia Mönchengladbach 40. 2. Eintracht Braunschweig 39. 3. Schalke 04 37. 4. Eintracht Frankfort 36. 5. FC Köln 34, 6. MSV Duisburg 34. 7. HSV 34. 8. Bayern München 34. Overigens: Franz Beckenbauer zal definitief gaan spelen voor de New Vorkse profclub Cosmos. Na da genlange onderhandelingen tussen de manager van de Amerikaanse vereniging Clive Toye, en de voor zitter van Bayern München, Wil helm Neudecker kwamen beiden in München een afkoopsom van 1,75 miljoen gulden overeen. De Westduitse club had aanvankelijk 2,5 miljoen gevraagd. Er moeten nog enkele details worden gere geld, maar aangenomen wordt dat Beckenbauer op 25 mei het contract zal ondertekenen. Oefenduels DUSSELDORP - het Westduitse nationale elftal zal ter voorberei ding op het eindtoemooi om het wereldkampioenschap voetbal vol gend jaar ln Argentinië 14 oefen wedstrijden spelen. West-Duits land heeft als huidige wereldkam pioen automatisch toegang tot het eindtoemooi van Argentinië Het oefenprogramma van de nationale ploeg onder leiding van Helmut Schön begon afgelopen woensdag in Keulen met de interland-wed strijd tegen Noord-Ierland (5-0). tegenstander van Nederland in Groep 4 van de Europese zone in de Twee van de mannen achter Bayern München. Links voor zitter Wilhelm Neudecker, rechts trainer Dettmar Cramer. voorronden van het toernooi om het wereldkampioenschap. Zater dag kwam het Westduits elftal in Belgrado uit tegen Joegoslavië (1- 2). De overige twaalf wedstrijden zijn: 5 juni 1977: Buenos Aires: Ar gentinië-West-Duitsland; 8 juni 1977: Montevideo: Uruquay-West- Duitsland; 11 juni 1977: Rio de Ja neiro: Brazilie-West-Duitsland; 14 juni 1977: Mexico stad: Mexico- West-Duitsland; 7 september 1977: Helsinki: Finland-West-Duitsland; 8 oktober; Berlijn: West-Duitsland- Italië; 16 november 1977: Stuttgart: West-Duitsland-Zwitserland; 14 de cember 1977: Dortmund: West- Duitsland-Wales; 22 februari 1978. West-Duitsland-Engeland; 8 maart 1977: West-Duitsland-Sowjet-Unie; 5 april 1978. Hamburg: West- Duitsland-Brazilië; 19 april 1978: Zweden-West-Duitsland Straffen ZURICH De tuchtcommissie van de UEFA heeft de Zwitserse kampioensploeg FC Zürich een boete opgelegd van 10.000 Zwitser se francs (10.500 gulden) vanwege de nonchalance waarmee bij de wedstrijd Zürich-Liverpool in de halve finale van het toernooi om de Europese beker voor landskam pioen met de persbelangen werd omgesprongen. FC Zürich plaatste de buitenlandse journalisten ach ter de beide doelen. De FC Zürich werd het zwaarst gestraft. AEK Athene kreeg een boete van 5.000 francs, omdat tij dens de UEFA-bekerwedstrijd te gen Juventus door toeschouwers vuurwerk werd afgestoken en ste nen het veld ingegooid. AEK was in maart al met 1000 francs beboet, omdat tijdens de wedstrijd tegen Queens Park Rangers ook onregel matigheden waren voorgekomen. De tuchtcommissie van de UEFA strafte ook de voetbalbond van de Ierse republiek. De Ierse bond moet een boete van 2500 francs betalen LEEUWARDEN De in de Sovjet Unie geboren schaker Viktor Kortsjnoi is gisteren te Leeuwarden Nederlands schakkampioen geworden. Grootmeester Kortsjnoi verkreeg de titel doordat Jan Timman, kampioen in de vorige drie jaren, in de eerste voltooide partij uit de twaalfde ronde het punt deelde met Ligterink. Kortsjnoi kan door geen van de an dere deelnemers meer worden inge haald Hij had bij het ingaan van de twaalfde van de dertien ronden al twee punten voorsprong op Timman. Viktor Kortsjnoj aelf kwam gisteren in de twaalfde ronde in de eerste zitting nog niet tot een resultaat in zijn partij tegen Fred van der Vliet. De partij werd afgebroken. Twaalfde ronde: Fred van der Vllet-VIIctor Korujno) afgLeo Hofland-Rob Hartoeh afg.. Gert Ligerlnk-Jan Timman 1/2-lft. Jan Hein Donner-John van Baarle 0-1. Kick Langeweg- Hans Böhm 0-1, Paul van der Sterren-Hans Ree 1/2-1/3, Paul Boersma-Cor van WIJgerden 1/2-1/2. Stand 1 Kortsjnoj 10 punten 1 afg). 2. Timman B'/i. 3 Donner Vu. 4 Ree 6'/> 1 afg 5. Langeweg en Ligterink 6'/>. 7. Van der Vliet 5 1 afg.i. 8 Van Baarle. Boersma, Böhm en van WIJgerden 5, 12. Hartoeh 4'/, l alg.). 13. Van der Sterren 4 1 afg.). 14. Hofland 3 1 afg.l. Uit de twaalfde ronde: Wit: K. Lange weg, zwart: H. Böhm. 1. Pgl-f3, d7-d5 2. c2-c4, d5-d4 3. d2-d3, Pb8-c6 4. g2-g3, e7-e5 5. Lfl-g2, Lf8-d6 6. 0-0, Pg8-e7 7. Pbl-a3, 0-0 8. Pa3-c2, a7-a5 9. a2-a3, b7-b6 10. b2-b3, Lc8-f5 11. Tal-bl, Dd8-d7 12. Tfl-el, h7-h6 13. b3-b4. Ta8-c8 14. e2-e3, d4xe3 15. Lclxe3, Pe7-g6 16. Ddl-d2, Ld6-e7 17. Tel-dl, te8-d8 18. Pf3-el, Lf5-g4 19. Tdl-cl, f7-f5 20. Lg2-d5+, Kg8-h7 21. b4-b5. Pc6-b8 22. f2-f4, c5xf4 23. g3xf4, Le7-d6 24. d3-d4, Tf8-e8 25. Pel-d3, Dd7-e7 26. Tbl-b3, Pb8-d7 27. Pd3-e5, Pd7-f6 28. Pe5-c6, De7-d7 29. Pc6xd8, -f6x5 30. c4xd5, Dd7xd8 31. Tcl-fl, Te8-e4 32. Pc2-el, Dd8-a8 33. Pel-f3, Da8xd5 34. Tb3-d3, Ld6xf7, wit geeft het op. Uit de derde ronde: Wit: J. H. Donner, zwart: L. Hofland. 1. d2-d4, d"-d5 2. c2-e4. e7-e6 3. Pbl-«J. Pg8-f6 4. c4xd5, e6xd5 5. Lcl-gS, c7-c6 6. e2-e3. Dd8-b6 7. Ddl-c2. Pf6-e4 8. Lg&-h4, Lf8-b4 9. Lfl-d3. LcMS 10. Pgl-e2. Pe4xc3 11. b2xc3. LfSxd3 12. De2xd3, Lb4-d6 13. e3-e4. dSxH 14. Dd3xe4t, Ke8-f8. 15. 0-0. Db6-e7 16. c3-c4. PbW7 17. c4-c5. Ld6xh2t ig. Kgl-hl, Ta8-e8 19. De4-d3. LH2-Ï4 20. Dd3-f3, g7-g5 21. Lh4-g3, Te8-e6. 22. Pe2xf4, g5xf4 23. Lg3xi4. Dc7-d8 24. Tal-el, Dd8-f6 25. Df3-g3. Df6-g6 26. Dg3-h4. Kf8-g7 27. Tel-e3. Te6xe3 28. f2xe3. Th8-e8 29. Tfl-f3, Kg7-H8 30. Tf3-g3, Dg6-fS 31. Lf4-h6, zwart geeft het op. TERUEL Wereldkampioen Fred dy Maertens heeft gisteren ook de zesde etappe van de Ronde van Spanje gewonnen. Maertens ver sloeg in de eindsprint van de rit over 170 kilometer van Valencia naar Te- ruel de groep, waaruit Klaus Peter Thaler tweede en Miguel Maria Lasa derde werden in dezelfde tijd. Maer tens behield uiteraard de eerste plaats in het algemeen klassement. MADRID De Westduitse interna tional Ulrich Stielike (22) van landskampioen Borussia Mönchen gladbach heeft een contract gete kend voor de Spaanse club Real Ma drid. Dit heeft de clubleiding van de „Koninklijke" in Madrid bekend ge maakt. Hiermee is Stielike de eerste international, die het verbod van de Westduitse voetbalbond om voor Ar gentinië '78 naar het buitenland te vertrekken, negeert. Real Madrid zou voor Stielike, die aan zijn vierde seizoen bij Gladbach bezig is en voorheen voor de ama teurvereniging Ketsch speelde, vijf tig miljoen peseta's aan de Westduit se landskampioen moeten betalen, hetgeen overeenkomt met ongeveer 1.8 miljoen gulden. De Westduitse international zal bij Real een jaarsa laris krijgen van ongeveer 420.000 gulden. Don Bernabeu, die Stielike overi gens onlangs in Dusseldorp heeft zien spelen (Gladbach-Kiev). vertel de dat in het contract is opgenomen dat Stielike ln ieder geval met de Westduitse selectie naar het toer nooi om het wereldkampioenschap in Argentinië kan gaan. Met het contracteren van de mid denvelder van Gladbach, komt de derde Westduitse international bin nen een aantal jaren naar Real Ma drid. Eerder gingen ook Günther Netzer en Paul Breitner deze weg. maar hen zal Stielike daar binnen de lijnen niet meer tegenkomen. Netzer speelt bij Grasshoppers Zürich, Breitner komt het volgend seizoen uit voor Eintracht aunschweig. Herman Neuberger. de voorzitter van de westduitse voetbalbond zegt dat \jrich, Breitner komt het volgend seizoen uit voor Eintracht Stielike geen toestemming zal krijgen om naar Spanje te vertrekken. Neuber ger: „Geen enkele voor het we reldkampioenschap geselecteerde speler mag naar het buitenland ver trekken. Ook Stielike niet. Regels zijn regels. In de Jaren voor de we reldkampioenschappen in '66, '70 en '74 was dat ook zo." Stielike heeft aangekondigd via de rechter zijn Spaanse transfer erdoor te krijgen, als de Westduitse bond geen toes temming zou geven. HEIMAT De Duitse voetballer Ulrich Stielli- ke heeft zich hals over kop in een bijzonder onvaderlandslievende af faire gestort. Vorige week kondigde de Duitse voetbalbond een uitvoer verbod af voor spelers die in aan merking komen voor de nationale Mannschaft. Stielike was er daar één van. maar juist dit weekeinde kwam hij tot overeenstemming met Real Madrid uit Spanje. Via de rechter wil hij nu zijn vertrek als nog afdwingewn. De Duitse voetbalbond blijft ech ter dwarsliggen. Immers, er dreigen moeilijkheden bij de oefencampag ne ter voorbereiding op het komen de wereldkampioenschap Indien de spelers steeds maar weer losgepeu terd moeten worden bij hun buiten landse werkgever. Jacques Hoge- woning weet daar alles van. En omdat „Unsere National Elf' nu eenmaal boven alles gaat. hebben de spelers zich ook maar daarnaar te schikken. Opmerkelijk is echter dat alleen het uitvoerverbod de pu bliciteit heeft gehaald. Want de Duitse voetbalbond kondigde meer maatregelen al om straks in Argen tinië goed voor de dag te komen. Zo mogen spelers van de nationale selectie voortaan niet meer aange vallen worden tijdens een wed strijd terwijl de keepers de opdracht hebben gekregen om schoten van deze spelers ook con sequent door te laten. De spelers uit de selectie, herkenbaar aan de blauwe ogen, het blonde haar en de rechte rug. mogen tijdens de trai ning met de zweep achterna geze ten worden. Het is echter alleen aan Helmut Schön gegund om ook werkelijk raak te slaan. Het ls de selectiegroep verder verboden om nog alleen op straat te komen. ZIJ dienen vooraf gegaan te worden door een familielid dat de nationale vlag draagt. Er bestaat nog enige onzekerheid over het lied dat hier bij aangeheven moet worden. De medische commissie heeft er ver der op aangedrongen dat het iedere speler tot juli 1978 verboden lszlch tot hun c.q. een vrouw te bekennen, tenzij het beoogde doel ls een Duit ser van het mannelijke geslacht voort te brengen. Echter ln die ge vallen dient de medische commis sie in kennis te zijn gesteld, zodat *)- if. •cc voor een adequate opvang gezorgd kan worden. Tenslotte hebben de spelers tot meerdere eer en glorie van de Heimat ook een speciaal menu voorgeschreven gekregen. Kleine variaties zijn daarbij toes taan (8auerkraut in plaats van Zuckererbse) maar het dagelijkse toetje ls verplicht: een hap uit het tapijt. Kaiser Franz is al gevlucht, de we reld is gewaarschuwd. AMATEURS (1) De Nederlandse Basketbal Bond houdt nog steeds bij hoog en laag vol dat men de scepter zwaait over een uitgelezen corps amateurs. Na tuurlijk, er komt hier en daar soms wel eens geld bij te pas. maar het betreft dan altijd kleine onkosten vergoedingen. Je kunt nu eenmaal van een amateur niet eisen dat hij gratis komt trainen. Een reiskos tenvergoeding is dan toch wel het minste. Je hebt pech als dat een zogenaamde Amerikaanse Neder lander betreft. Drie keer per week een retourtje New York- Amsterdam kan aardig in de papie ren lopen. Met een kléine sponsorbijdrage valt er dan ook nauwelijks meer iets te bereiken in de hoogste bas ketballklasse. Van daar dat BS Lei den met sponsortje Mercasol er heel andere ideeën op nahield. Men vond dat er sprake diende te zijn van een gezonde vereniging met voldoende herkenbaarheid voor de vaste supporterskern. Om het team steeds van niquwe aanvoer te kun nen voorzien werd er een schaduw- vereniging (Leiden Trotters) opge richt, zodat talentvolle spelers wat ervaring op konden gaan doen. Kortom een gezonde basis voor een gezonde club. 8inds kort is daarin echter veran dering gekomen. BS Lelden heeft een kapitaalkrachtige sponsor ge vonden (Parker, goed voor één mil joen gulden in drie Jaar) en dus is er geen tijd meer om weloverwogen te bouwen aan de toekomst Er die nen prestaties te komen. Als het niet vandaag kan dan uiterlijk morgenmiddag om twaalf uur. Zodoende beweegt B8 Leiden zich nu op de spelersmarkt. Officieel bestaat die wel niet want het zijn amateurs, maar de vergoedingen zijn inmiddels zo genereus gewor den dat men wel over handel moet spreken. Neem bijvoorbeeld Kees Aker boom, de beste basketballer die hier geboren is. BS Leiden wilde hem graag inlijven en bood hem een begin-onkostenvergoeding van 50.000 gulden. Dat leek leuk voor een speler van een thans sponsorlo- ze club (EBBC). Geld voor een flatje, een autootje, een paar liter benzine en een hapje tussendoor. Akerboom hapte echter niet toe. Er komen nog wel betere aanbiedin gen moet hij gedacht hebben. BS Leiden is echter geenszins uit het veld geslagen. Er zijn nieuwe aanbiedingen gedaan aan speler* als Dan Cramer en Jlmmy Woud stra. En verder vertrekt binnenkort een speciale delegatie naar de Ver enigde Staten om daar te gaan speuren naar basketballers met hier of daar in de familie een Neder landse tak. Zij mogen naar Neder land komen, worden in Leiden uit geprobeerd en horen dan wel of ze mogen blijven dan wel onmiddel lijk terug naar huis kunnen gaan. BS Leiden handelt daarmee op pre cies dezelfde wijze als eerder Theo Kinsbergen die zich een weg naar de basketbaltitel kocht. Juist in Leiden vond men dat afkeurens waardig. Maar Ja, een sponsor met centjes verandert niet alleen een hele club, die sponsor verandert ook een filosofie. Zodat ze in Lei den nu wel drie jaar lang zullen roepen dat dit nu weer zo'n gezon de situatie is. AMATEURS (2) Ook volleyballers ln Nederland be horen tot de rijen der amateurs. Hoewel pionier Cees van Zweden vindt dat deze amateurs met hun leuke onkostenvergoedingen wel aanmerkelijk minder voor hun sport over hebben dan de echte amateurs van eerlang. Voorzitter Piet de Bruin heeft in het officiële orgaan van de volley- balbond een boekje open gedaan over de manier waarop clubs on kostenvergoedingen betalen Re glementair is het een club toe gestaan Jaarlijks 150 trainingen te houden voor het eerste team Per training mag maximaal 35 gulden onkostenvergoeding betaald worden. Hoe maakt een club het dan aan trekkelijk voor een speler. Wel men vermenigvuldigt gewoon 150 met 35 en betaalt aan het begin van de competitie 5250 gulden uit Of die 150 trainingen gehouden worden en of men ook werkelijk aan 35 gulden onkosten toekomt ls niet van be lang. Trouwens, te controleren valt het ook niet. De Nederlandse Vol leybal Bond heeft daar het appa raat niet voor. Zoals ook niet te controleren valt of er mèèr dan het maximum toegestane bedrag wordt uitgekeerd. Volgens De Bruin is dat wel het geval. Maar de bond staat machteloos. Hypocriet noemt Piet de Bruin die situatie. Merkwaardig ls echter dat hij niet aandringt op het met een stevige bezem schoonvegen van zijn stallen. Nee. hij wil de huidige situ atie met al zijn uitwassen het liefst via officiële kanalen gaan leiden Er kan met hem over gepraat worden. Want: „Wij zijn in Nederland veel te netjes." Andere bonden betalen hun amateurs toch ook schaamte loos, waarom wij dan niet? Als het NOC iets aan te merken heeft, dan zullen we ze wel eens Iets onder de neus wrijven, want wij hebben die andere bonden door. Collegialiteit, heet dat geloof ik. Evenwel, Plet de Bruin is gaarne bereid tot samenwerking met wat hij noemt „de goedwlllenden in de sport." Hij zal echter blijven ageren tegen de „bla-bla-tnstantles" en de „baantjesjagers". En uiteraard te gen de mensen die een Iets andere visie op sport en met name topsport hebben. Meneer De Bruin is dus voorzitter van een bond. Te hopen valt dat hij slechts uit hoofdé van die functie af en toe stekeblind is en de bereid heid toont om de hand te lichten met de regels die hij zelf heeft hel pen opstellen KAMPIOEN Het zal zo'n beetje 35 zondagen geleden zijn dat de eerste voetbal liefhebbers plotseling enthousiast warm begonnen te lopen voor de nivellering. AJax was niet meer wat het was. Feyenoord was nooit ge weest wat ledereen dacht dat het was en P8V kwam uit de provincie. Zo erg was die nivellering dus ook weer niet. Roda JC kwam het eerste aan de beurt. Vooruit, goed voetbal was het niet, maar het was allemaal zo spontaan wat daar gebeurde. En wie weet hielden ze er ln Limburg wel het eerste gezonde bedrijf aan over. Helaas, Roda verloor een keer. maar FC Utrecht zorgde onmiddel lijk voor aanvulling. Ja lk weet het, goed voetbal was het niet maar Je kon toch ook zien dat een Jonge dictator best z'n vruchten afwierp tussen volwassen voetballers. En zocht Utrecht niet al jaren naar topvoetbal? Maar ook FC Utrecht verloor, van Telstar of zo. Oelukktg nam Haarlem meteen de fakkel over Natuurlijk, goed voetbal was het niet Maar de constante stroom van onzinnige gedachten over het Ne derlandse voetbal die de trainer zo leuk spuide, werkte toch ook ver frissend voor het voetbal hier. Toen verloor Haarlem ook. En in eens stonden Feyenoord, Ajax en PSV weer bovenaan. Dat bleef zo, de overige 28 wedstrijden lang. Af en toe haalde Iemand nog dat prachtige Idee over nivellering te voorschijn. en ledereen knikte dan wat triest voor zich uit. Gelukkig bleef het voetbal slecht. En daar was het toch om begonnen. SPORT Tijdens de eerste Grand Prix in dit Jaar voor motorcoureurs veronge lukte afgelopen weekeinde de 36- Jarige Zwitser Hans Stadelmann. In Innsbruck raakte hij betrokken bij een gecompliceerde botsing na dat eerst de Italiaan Unclni onder uit was gegaan. Zijn machine kaatste terug van de vangrail en veroorzaakte op de baan een mas sale valpartij. Het gevolg: een dode en zes gewonden, waarvan één zeer ernstig. Het ongeluk zette nogal wat cou reurs aan het denken. Men vond de veiligheidsmaatregelen op het cir cuit onvoldoende. Niet alle cou reurs bleken echter dezelfde me ning erop na te houden. In de zij- spanklasse ging men gewoon van start. In de 500-cc klasse kwamen 15 van de Ingeschreven 36 coureurs aan de start. Daarbij ook de Neder landers Marcel Ankoné en Boet van Duimen. Wil Hartog weigerde te starten. Het is duidelijk dat de organisato ren niet al te gelukkig waren met de weigeringen. Het ging hen in ieder geval meer ter harte dan de veiligheid van de coureurs zelf. Want na afloop van de races wer den er twee ernstige berispingen uitgedeeld: aan Barry Sheene en Angel Nieto, de twee coureurs die voorop liepen ln de aktie om betere veiligheidsvoorwaarden. Zo gaat dat ln dat wereldje. Ieder een moet z'n verantwoordelijk heden kennen: de organisatoren voor het geld. de rijders voor de races. Veiligheid ls gewoon een tri viale kwestie. C- pretstroom it op de transfermarkt, het zal wel weer voor even zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 13