i olak terug op oude nest 'Onderzoek moord is onvolledig' 3 KUNST Zeventiende eeuws vertier in koninklijk paleis Elgars „Gerontius" muzikaal verouderd l1 IJ ■wethouder volgt Samkalden op in Amsterdam Muzikaal protest op Groninger Markt Raadsman na eis van vijftien jaar en tbr: s- Theateruiie •"niet in Holland festival De Appel viert eerste lustrum met Oresteia ERDAG 30 APRIL 1977 BINNENLAND Trouw/Kw nuoor Jan Roelfs r (jMSTERDAM De benoeming \an de demissionaire =rjaatssecretaris van binneniandie zaken, de Amster dammer Wim Polak, is geen verrissing. Zowel politiek terugkeer van Polak (52) naar Imsterdam, in de functie van burge- eester, stuitte nergens op overwe- >nde bezwaren. Alle raadsfracties Ihten Polak in alle opzichten aan- rs lardbaar, niet alleen omdat vele )ofdstedelijke politici uitstekende !m[rinneringen aan hem, als raadslid i wethouder, bewaren, maar omdat it voor Amsterdam nuttig wordt ditmaal een ingewijde als lei- h" te kunnen begroeten. Daarbij is iet en dat spreekt in een tijd van en zich verbredende demo- mee deze bestuurder een je jboren en getogen hoofdstedeling, ie zeker ook bij het korps van gé- jeente-ambtenaren goed ligt. Hij lw<erd tijdens zijn Amsterdamse pe lde gewaardeerd om zijn optreden, edmoedig, ontwapend, maar irdnekkig. De straks 'scheidende .mkalden noemde zijn loco- •gemeester van destijds: „Een be urder met ongewone bekwaam- iden". linnenstad-ter nieuwe burgemeester weid op 14 èptember 1924 in de Koestraat, in t Bethaniënbuurt (Nieuvmarkt- burt) geboren, niet ver Tan het Den Haag als politiek Amsterdam achtte hem reeds geruime tijd de meest geschikte kandidaat voor een der moeilijkste bestuursposten in het land. Prinsohof (stadhuis), dat zo'n een belanfijke rol in zijn verdere leven zou gan spelen. Hij ging op de lage re sctool in De Pijp (Oud-Zuid) en was darna leerling van de voormali- - ge hj.s. in de P. L. Takstraat. Tij dens de bezetting nam Polak deel aan !et verzet, in die tijd verander den lij en zijn vrouw Bea hun naam in Duma. Na de bevrijding kandi daatexamen, was graag verder ge- gaat maa* belandde in de Journalis tiek bij Het Vrije Volk, toen nog tooaangevend voor Amsterdam in het au verdwenen bolwerk aan het Hetelveld. Hij klom daar op tot chef var de financieel-economlsche re- dacie, Zijn loopbaan in de PvdA ha< iets meteoorachtigs, binnen drie jas na bestuurswerk op lagere ni- veius was hij al wethouder Vtrschil Mt zijn definitieve bezetting van de vioreitterstoel in de Amsterdamse gmeenteraad zet Wim Polak de koon op een vrij stormachtige poli- teke carrière, zonder dat hij daarbij - zijn instelling als medeverspreider \an Amsterdamse gein de realiteit lit het oog zal verliezen. Wim Polak, niet kleiner van gestalte dan Sam kalden, wacht een grote taak. Wie ervan uitgaat dat Samkalden. na de Van Hall-crisis, toen de beste man was, die de PvdA voor Amster dam kon aanbiedep en - na tien Jaar Samkalden vergelijkingen zou willen treffen met de komende man, Wim Polak, komt tot de conclusie, dat men met twee geheel verschil lende personen te maken heeft. Samkalden mist het lokale bestuur lijke verleden, dat Polak, als raadslid, oud-wethouder en loco burgemeester van Amsterdam, heeft, met tevens zijn bestuurlijke opgang in zijn partij, de functies in onderscheidene PvdA-lichamen. Samkalden had bestuurservaring als minister van justitie op het hoogste niveau, maar kon niet op een verwevenheid met Amsterdam bogen. Dit is het grote voordeel van Wim Polak in een situatie, die weliswaar plaatselijk-politiek gezien, wat min der moeilijk is, dan toen de oud minister zijn intrede deed. Polak, die als het ware zijn opleiding tot eerstei stadsbestuurder heeft afge rond met zijn werkzaamheden van staatssecretaris, heeft niet gekozen voor de volksvertegenwoordiging, maar voor de zuiver bestuürlijke sector. In zeker opzicht bezit hij de ongebreidelde werkkracht van Sam kalden, maar is hij als geboren Amsterdammer, met een ontwape nende humor, beduidend minder formeel dan Samkalden, die toch wel enigermate als „een modern re gent" de hoofdstedelijke geschiede nis ingaat. Wim Polak heeft in 1962 zijn intrede gedaan in de raad van de hoofdstad als oud-journalist, en in dat opzicht zijn baan destijds bij Het Vrije Vplk economisch-financieel ge schoold. Hij deed zich op onder scheidene posten in de raad kennen als een politicus, die zich nimmer als een „diehard" opstelde, altijd bereid was tot het aanhoren van redelijke argumenten, maar wel als er was uitgepraat de beslissing als niet meer aantastbaar beschouwde. Hij reageert snel, formuleert uitstekend en is heel belangrijk aanspreek baar voor de gewone man. De opstelling van Polak is steeds ge weest, dat hij het functioneren van een afspiegelingscollege, wél met De gaande en de komende man in Amsterdam. Links de nieuwe burgemeester Polak, rechts de aftredende Samkalden. De foto is in 1972 genomen, toen Polak nog wethouder van de hoofdstad was. een duidelijk program, zinvol acht voor een turbulente stad als Amster dam. In de dagelijkse omgang valt zijn talent voor het maken en onder houden van sociale contacten op. Contacten Wim Polak, straks terug op de oude stek, kan bezwaren oproepen, in die zin: is het verstandig terug te keren op het oude nest. Afgezien van het feit, dat het niet wemelde van be kwame kandidaten voor de post van burgemeester van Amsterdam, is deze gedachtengang aanvechtbaar. Het grote voordeel is, dat Amster dam een nieuwe burgemeester krijgt, die na enige jaren van absen tie, een grote kennis van de stad en haar problematieken heeft behou den. Argelozen meenden overigens, dat men in Polak als staatssecreta ris van binnenlandse zaken de beste pleitbezorger voor het vaak in Den Haag onbegrepen Amsterdam zou hebben. Zelf heeft hij ervan gezegd: „Vergeet niet, dat ik ook de zwókke plekken van Amsterdam héél goed ken.". Amsterdam krijgt met Polak, die tijdens zijn onderduiktijd fer vent studeerde, die zich onder meer een grote kennis van het Oude en Nieuwe Testament heeft eigen ge maakt, een burgemeester, die volop Amsterdammer mét de Amsterdam mers zal zijn. Een burgemeester van een geheel andere allure dan Sam kalden, die uiteraard op die veelzij dige „vooropleiding" van zijn opvol ger geen aanspraak kan maken, maar wiens verdiensten voor de stad, zeker in de moeilijke jaren zestig, zeer aanwijsbaar zijn ge weest. Wim heeft alle politieke baantjes uitgevoerd, hij was ook plakker tijdens verkiezingscampag nes in Amsterdam, mist wellicht de gedistingeerde wijze, waarop Sam kalden representatief optrad, maar zal een bindende figuur zijn. En dat laatste is voor Amsterdam zeker niet te versmaden. door R. N. Degais 'Amsterdam „iropdracht ten Hare Majesteit ce Konin- rin en van Zijne Koiinklijke ioogheid de Prins d r Neder anden" had de Intendant vai ^et Koninklijk Pileis t( isterdam een paarhonderi lorgvuldig geselecteerle liedei uitgenodigd tot het üjwonei fan een muzikaal spd, uit iroeren door Studio laren ii het Paleis op de Dam. Tot de aanwezigen bij dit;ebeurin donderdagavond behorden z>- wel prinses Beatrix en pins Clais als deze muziekrecensenten vercfer éen groot aantal personenlie minof meer opvallende functiesn het cil- turele leven van ons vaórland le- kleden en die zq niet vadaag din -toch zeker bij vorige geïgenhedm ^oor een drupje van de htjesregen liverkwikt mochten worda. Geen ge woon publiek dus. ...En geen gewone gebertenis ook. JbWant „wat gebeurt er s een mens Uit de 20ste eeuw de opracht knjgft ben documentair spel teerzorgea in iet Paleis op de Dam' (die zoveel jude muziek uit de IJSte eeuw de opdracht krijgt een iocumentair spel te verzorgen in he Paleis op de Dam?" Dat vroeg Majke Ferguson van „Studio Laren" (d zoveel oude muziek in haar progunma's doet) pich af. Zij moest nl. fotendeels ten Dehoeve van een d*r de NCRV- elevisie te maken locumentaire, een programma inelkaar zetten waarin 17e eeuwse ïltuuruitingen 'als muziek, poëzie enoneelhoorbaar en zichtbaar zoudeiworden. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN Enkele honderden aankomende muzikanten en zangers hebben een massaal actieconcert ge houden op de Grote Markt in Grohin- gen. Het Groninger conservatorium is verspreid over zes gehorige panden in de stad en nieuwbouw laat op zich wachten. Dit jaar is de bouw van het nieuwe conservatorium opnieuw ondanks toezeggingen op de lange baan geschoven. Het kan nu pas over enkele jaren worden gebouwd. De 300 musici en hun 70 docenten zijn hier tegen gisteren muzikaal in de weer gekomen ten aanhore van een grote schare Groningers, die onder meer een strijdlustig "nieuwbouwlied ten gehore gebracht kregen. dóór Leo Kleyn De burgerzaal van het Paleis op de Dam naar een 17e-eeuwse ets. AMSTERDAM De verdediger van de 23-jarige gevelreiniger Ronald M. uit Amsterdam heelt gisteren de Amsterdamse rechtbank gevraagd een nader onderzoek te gelasten naar de op 23 oktober gepleegde moord op een 21-jarig meisje en haar 22-jarige vriend in hun woning aan het Spui in Amsterdam. De officier van justitie, mr. J. G. A. Wolfs, die bewezen achtte dat de gevelreiniger het meisje heeft vermoord, eiste tegen hem vijftien jaar gevangenisstraf en ter beschikkingstelling van de regering. Isoi et resultaat werd anderdag in een lort generale rejtitie gepresen teerd en volgende week donderdag komen de tv-camera's eraan te pas. In de Burgereaal en de daaromheen gelegen lokaliteiten werden'door ge kostumeerde muzikanten, to neelspelers en dansers kleine voor stellingen gegeven die de bezoekers een indruk van 17e eeuws vertier wilden geven. Madrigalen van Swee- linck en Padbrué, een lucht van Bre- dero, gedichten van Hooft, Revius en Cats, burgermansmuziek met ano nieme liedjes en hekeldichten, en dat alles begeleid en afgewisseld door muziek op gamba's, krom hoorns, luiten en allerlei ander speel tuig waarop men in onze twintigste eeuw veelal vergeefs probeert mu ziek uit lang vervlogen eeuwen au thentiek te doen klinken. Zelfs in deze authentiek 17e eeuwse omge ving lukte dat niet. Misschien dit maal wel door de fleurig in het pak gestoken uitvoerenden die zoals ge bruikelijk bij dergelijke gelegenhe den toch verklede 20e eeuwers bleven. Voor Marijke Ferguson en haar Stu dio Laren, en de vele medewerkers die extra aangetrokken waren een fijne, drukke avond. Voor de andere aanwezigen zijn er in zulke gevallen dacht ik maar twee mogelijkheden: je vindt zoiets „enig", of je vindt er niets aan. Ik vond het niet enig. De president van de rechtbank, mr. PI. Michels, die van 'een heel trieste zaak' sprak, deelde bij het begin van de zitting mee dat de ouders van de slachtoffers hem hadden gevraagd de wel in de dagvaarding voorko mende namen van de Jongen en het meisje niet te nomen. Ook in de verslaggeving wilden zij deze namen graag onvermeld zien gelaten. Tij dens de behandeling van de zaak werd slechts over 'het meisje' en 'de jongen' gesproken. Ronald M. werd ervan beschuldigd het meisje met een mes de hals te hebben doorgesneden, nadat hij sa men met zijn jongere broer Peter in het pand in de Amsterdamse bin nenstad had ingebroken. Zijn broer, die in militaire dienst is, zal te- AMSTERDAM -De voorstellingen I van drie één-akts die de Theater unie in het Hcand Festival zou geven, gaan nii door. Een week voordat de repeties zouden begin nen kreeg Thearunie bericht van de minister varfRM dat geen sub sidie voor de vorstellingen gegeven zou worden, w(ens gebrek aan fi- nanciële midden. Theaterunie m«st daarop besluiten de voorstelling af te gelasten. „Voor de betroken medewerkers is dit een rampilig bericht", aldus i Theaterunie „ingezien de voorbe- j reidingen reis in volle gang waren". - De subsidie ws al in juni van het vorig jaar aarevraagd. Kort daar na bracht deraad voor de kunst positief advie uit. Na een eerste afwijzing eindnaart, en eendaarte- gen ingedieni protest, heeft CRM vorige week aten weten iat het standpunt va de minister niet zal worden veraderd. Aan het af gelaste progimma werkten als re gisseurs meeLodewijk de Boer en Adrlane Brie, de acteu.-s Cocki Boonstra, Hib Broos, Marine Cref- coeur en Get Llnnebank. De voor stellingen zaden worden gegeven in Theater Je Brakke Grond in Amsterdam fan 1 tot en mjt'll Juni, 7 en in Den Hag, Rotterdam, Nijme- I gen en Utrent tussen 13 ei 19 juni. door Jac. Kort AMSTERDAM De Nederlandse Haendelvereniging, die onder leiding van haar dirigent Jack P. Loorij reeds meer dan dertig jaar het pleit voert voor de oratoria van de componist, aan wie zij haar naam ontleent, had voor haar concert in de Westerkerk ditmaal een compositie van Engelse origine gekozen uit de meer recente tijd: Edward Elgar's The Dream oi Gerontius, op tekst van Cardinal Newman. Elgar had in 1889 een exemplaar van deze tekst ten geschenke gekregen van de priester, die zijn huwelijk sloot, en in 1900 schreef hij daarop in drie maanden tijd zijn oratorium. Niettegenstaande het feit, dat het naar de begrippen van die tijd een moeilijk uit te voeren compositie was, kreeg het toen al spoedig be kendheid, zowel in Engeland als, na de vertaling ln het Duits, ln Duits land. In Nederland zijn de uitvoerin gen vrij zeldzaam gebleven. Het lijkt mij, dat dat niet zo zeer komt door de moeilijkheden die er in het werk zijn (moeilijkheden, die on ze koren tegenwoordig heus wel aan kunnen) als wel door het karakter van het werk, zowel van de tekst als van de muziek. De strijd van de ziel van Gerontius om via het vagevuur de heme* binnen te treden, is zo typerend Voor het negentiende- eeuwse katholicisme, dat het naar ik meen vandaag de dag zelfs ln die kringen (laat staan in niet- katholieke) nauwelijks meer aan spreekt. De muziek is zeker bewonderens waardig en consequent van opzet. Zo Is ook de instrumeritatiekunst van Elgar. Maar ze is tevens zo gedateerd als laat-Wagneriaans, dat ze ons op enkele uitzonderingen na, niet meer echt kan.overtuigen. De uitvoering voldeed evenwel aan hoge eisen. Het Groot koor van de Nederlandse Haendelvereniging ver vulde zijn taak buitengewoon fraai van klank, expressie en nuancering. In Carolyn Watkinson (alt), Anthony Rolfe Johnson (tenor) en Henk Smit (bas) had men drie uitstekende ver tolkers van de solopartijen. Het Noordhollands Phllharmonlsch Or kest zorgde voor een goede uitvoe ring van het instrumentaal gedeelte. Het geheel werd bekwaam en geipi- reerd gedirigeerd door Jac P. Loorij. DEN HAAG De Toneelgroep De Appel gaat haar eerste lustrum vie ren met twee produktles die, zoals gebruikelijk bij De Appel, naar nieu we theatergebieden voeren. De eerste helft van het komende seizoen zal gewijd zijn aan de Ores- teia-trilogie, de tweede aan een eve nementenmarkt waarop drie keer drie half-uur-programma's worden gepresenteerd. De oorspronkelijke versie van de Oresteia-trilogie (Aeschylus) heeft een speelduur van meer dan zes uur. Deze Is tot de helft teruggebracht en wordt onderbroken door een maal tijd-pauze. De Appel-produktie wordt geheel gebouwd voor de mo gelijkheden van het Appeltheater ln Bcheveningen. Dit benadert wat de vorm betreft zeer dicht het Ideaal vari de Grieken: rondom de speel plaats zit het publiek ln halve cir kels die steeds hoger liggen. De nu vijfjarige Toneelgroep De Ap pel begon met vijf acteurs in een sousterraln van een oude elektrici teitscentrale. Nu heeft de Appel, met als regisseur Erik Vos, twintig medewerkers, exploiteert een eigen gebouw en geeft per, Jaar ongeveer 230 voorstellingen. rechtstaan voor de krijgsraad in Arnhem. Hij wordt ervan verdacht de jongen met een ketting te hebben doodgeranseld. De twee broers troffen de jongen en het meisje om ongeveer drie uur 's nachts aan in hun slaapkamer op de bovenste verdieping van het'pand, waarin ook een uitzendbureau was gevestigd. Peter sommeerde het meisje met hem naar de, een verdie ping lager gelegen, woonkamer te gaan. Even later voegde Ronald zich bij hen. In strijd met de waarheid ver telde hij zijn broer, om hem gerust te stellen, dat hij de jongen bewuste loos had geslagen. Nadat (of voor dat: de verklaringen spreken elkaar op dit punt tegen) de belde broers het doodsbange meisje hadden ver^ kracht, ging de jongste weer naar boven. Daar sloeg hij de jongen, die in het geheel niet bewusteloos bleek te zijn, zo lang met een als riem gebruikte ketting, totdat deze geen tekenen van leven meer gaf. Nadat ook Ronals had geconsta teerd dat het slachtoffer dood was. zou hij gezegd hebben dat het meis je, dat inmiddels was flauwgevallen, er ook maar aan moest. Met een in het huis aanwezig mes zou hij haar vervolgens gedood hebben. Leugendetector Hoewel hij tegenover de politie en de rechter-commissaris en tijdens de reconstructie bekend had het meisje om het leven ie hebben ge bracht, zei Ronald M. gisteren dat hij zich daarvan niets kon herinne ren. Volgens zijn Jongste verklaring wist hij nog dat hij, weer beneden gekomen, een mes had gepakt, maar daarna was er een gat in zijn geheu gen gevallen. Op een vraag van de president zei hij niet te willen ont kennen dat het mogelijk is dat hij het meisje heeft gedood. Behalve op zijn aanvankelijke be kentenis, berust de beschuldiging tegen Ronald M. ook op, een verkla ring van zijn broer. Overigens had deze er Ronald aanvankelijk van beschuldigd zowel de jongen als het meisje gedood te hebben. Hij zou daartoe gekomen zijn, omdat hij zich niet kon voorstellen de jongen vermoord te hebben. De verdediger van Ronald M., mr. I. de Vos, vroeg zich in zijn pleidooi ai of niet Peter beide mensen heeft gedood. Volgens hem wordt ook zijn cliënt door deze vraag achtervolgd Ronald zou meermalen de wens te kennen hebben gegeven deze vraag door een leugendetector te laten be antwoorden. De pleiter voerde on der meer aan dat zijn cliënt tot zijn aanvankelijke bekentenis kan zijn gekomen om zijn broer, met wie hij veel optrok en met wie hij een zeer nauwe band had, te vrijwaren van een al te uitzichtloze straf De verdediger meende dat nog zo veel vragen met betrekking tot het drama onbeantwoord zijn gebleven, dat een nader ondereoek ingesteld zou moeten worden. Zo'n onderzoek zou volgens hem mogelijk duidelijk kunnen maken wie van de twee broers het meisje heeft gedood. Daarbij wees hij erop dat hij al van stonde af aan had getwijfeld aan de juistheid van de bekentenis van zijn cliënt, wie het er volgens hem ook slechts om te doen is de ware toe dracht aan het licht te brengen. Risico De raadsman van Ronald M. vond het onjuist dat Peter door een ander rechtscollege berecht zal worden Hij meende dat de Amsterdamse rechtbank geen vonnis zal kunnen vellen, omdat het daarmee de krijgsraad zou binden. De rechtbank, zei hij, zou daarmee in breuk maken op het beginsel dat geen uitspraken worden gedaan over zaken die nog onder de rechter zijn. In een vonnis over Ronald M. zou de rechtbank impliciet ook Pe ter M. vonnissen. De officier van justitie zei dat Peter M ook in Amsterdam terecht had kunnen staan, als aannemelijk ge weest zou zijn dat hij had deelgeno men aan de misdrijven waarvan zijn broer wordt beschuldigd. Volgens de officier heeft Peter niet deelgeno men aan het doden van het nieisje, zoals Ronald niet heeft deelgeno men aan het doden van de jongen, en is het verder dubieus of er sprake is van deelneming aan diefstal met geweld. De officier verklaarde niet het risico te hebbenwillen lopen dat de rechtbank inzake de berechting van Peter M. onbevoegd zou worden ver klaard en meende dat de nadelen van een gescheiden berechting maar voor lief moesten worden genomen. Diefstal Behalve wegens de moord op het meisje stond Ronald M. ook terecht wegens twee gevallen van diefstal met geweldpleging, volgens de pre sident een bescheiden keuze uit een veel grotor aantal soortgelijke delic ten In een over Ronald M. uitge bracht psyc ïiatrisch en psycholo gisch rapport werd hij gekenschetst als een „kwetsbare man", die mede als gevolg van gevoelsmatige ver waarlozing in zijn jeugd is „scheef- gegroeid", en „neurotisch gestoord" moet worden genoemd. Het rapport komt tot de conclusie dat hij ter beschikking van de regering zou moeten worden gesteld. Ronald M zei aan een behandeling te willen meewerken. De rechtbank zal op 13 mei uit spraak doen. U/i UOuGHBV fc -WOVLE-

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9