ferdwenen uranium mogelijk in Israël van Smith poot rechtse uit Het Sowjet-systeem is verkeerd, maar waarom? Westerse cultuur als bedreiging Kongolees Bevrijdingsfront denkt aan langdurige oorlog krijgt weer verkiezingsklappen 1 oppositieleider in Pakistan opgepakt Burgemeester W.-Berlijn weg 'Huurlingen zijn geen militairen' Juro-cpmmunisten weigeren te zoeken naar het antwoord •RDAG 30 APRIL 1977 BUITENLAND T rouw/Kwartet7 ndn iSHINGTON lUPIi De Ameri- i^nse inlichtingendienst CIA pft gisteren verklaard op de bgte te zijn van de mysterieuze «ssifdwijning van 200 tpn ura- Imerts die in 1968 vervoerd werd °r*br een Westduits schip dat als eindbestemming Genua had. 'adit woordvoerder van de CIA wei- verder commentaar op de ■3* en zei dat de dienst niet de was van afzonderlijke berich- in de New York Times en de Los Jigeles Times. ser, ir; «jlgens deze berichten verdween ,e".i 200 tori uranium, genoeg om 30 mee te maken, negen jaar geleden op de Middellandse Zee tijdens een actie van het „Ja mes Bond" type. De lading zou uiteindelijk zijn terechtgekomen in Israël. Volgens de Los Angeles Times gaat het in deze zaak om de verdwijning van de grootste hoeveelheid kernmateriaal in een keer. De New York Times zei zijn informatie ge kregen té hebben van een niet met néme genoemde CIA-furictionaris. „Het mysterie begon in 1968 toen een vrachtschip met een lading van 200 ton uraniumerts uit Antwerpen vertrok voor een tussenstop in Rot terdam en als eindbestemming Ge- Jdeii van tel de .dissidenten bevinden zich parlementsleden en de vice- litter van de partij Harold Cole^ De twaalf parlementsleden ben zich vorige maand verzet te- de regeringsmaatregelen ter ver- van de rassendiscriminatie dmt der ^jAMABAD (UPI, Reuter) - In JJjJ mabad is gisteren Sjaukat Hajat mbjan, die twee weken geleden uit de Groot-Brittannië heeft de sancties istaanse Volkspartij (PPP) van «Mho»#* mier Bhoetto werd gestoten, ive gehouden Bhoetto had Hajat nb an eerder verweten niet met na- genoemde buitenlandse diplo ten te hebben ontmoet. Bhoetto ooichuldigde eerder deze week de fe"tenigde Staten ervan de opposi ng ampagne tegen zijn regering te fdtfmcieren. rel {jjjjpositieleider Pir Pagaro Ver aarde -gisteren dat nog meer D«*ctionarissen van de oppositie i^^dsdien zijn gearresteerd. Hij. ent dat Bhoetto met zijn beschul- „rfing dat achter de campagne'een ;ernationale samenzwering zou ten de deur heeft dicht gegooid tij,or een voortzetting van het. ge met de oppositie. Hajat ver aarde in het politiebureau dat hij ier de noodmaatregelen was ge- fsteerd maar dat er nog geen schuldiging tegen hem is uitge- icht. iertussen hebben de VS bij Pa- itan tegen de geuite aantijgingen .Jptest aangetekend. Een functio- 'ayis van de Amerikaanse ambassa in Islamabad verzekerde de se van het Pakistaan- oti ministerie van buitenlandse za- "n dat de beschuldigingen onge- Japnd zijn. tegenover Rhodesië verhard. Eerder was dit vertraagd omdat de regering een eventueel akkoord over Rhode sië niet wilde bemoeilijken. Onder minister van buitenlandse zaken Ted Rowlands zei in het lagerhuis dat de sancties zullen worden opge heven zodra een bevredigend ak koord is bereikt. Door de maatregel is het voor Britse bedrijven onder andere onmogelijk geworden hun handelsmerk aan ondernemingen in Rhodesië te verkopen. De conserva tieve oppositie laakte de nieuwe re gels omdat ze overeenstemming in zake Rhodesië zouden kunnen te- gërthouden Minister van buitenlandse zaken Da vid Owen heeft de Britse jurist Tho mas Bingham belast, met de leiding van eën commissie die moet onder zoeken of bepaalde westerse olie maatschappijen in strijd met de .sanctiebepalingen der Verenigde Na ties olie aan Rhodesië leveren. De Britse bewindsman, heeft. Bingham verzocht het onderzoek zo diep gaand en snel mogelijk te verrichten Owen maakte dit onderzoek reeds op 8 april bekend, twee dagen voor zijn bezoek aan Afrika. Hij zei toen dat twee oliemaatschappijen, Shell en British Petroleum, alsmede de Nederlandse regering op de hoogte waren gesteld. nua". aldus de New York Times. ..Het schip en de lading 'hebben hun afgesproken bestemming nooit bereikt." Beide kranten lieten een hoogge plaatste functionaris in Europa aan het woord die zei dat het schip, verscheidene weken later weer op dook met een bemanning van een andere nationaliteit en zonder de lading uranium. „Het was een James Bond-verhaal en heeft ons knap wat kopzorgen bezorgd," zo zou een CIA- functionaris de New York Times hebben verteld. De functionaris zei ook dat hij en anderen van mening waren dat de lading in Israel te recht Is gekomen. Ook de voormalige adviseur van het Amerikaanse congres. Paul Le- venthal is van mening dat het ura nium in Israel terecht is gekomen. Hij verklaarde dit in zijn toesprak gisteren tot een apti-nucleaire ver gadering in Salzburg. Volgens de Los Angeles Times kan het verhaal de oplossing zijn voor een al jaren bestaand vraagstuk: waar haalt Israel het uranium van daan waarmee de Israeli's de kleine kernreactor bij Dimona in de Ne- gev-woestiin aandrijven. Deze in stallatie behoort tot de zwaarst be waakte in het land. De Los Angeles Times zei voorts vernomen te hebben dat de Israe li's mogelijk hulp gehad hebben van sympathisanten in de regerin gen van Frankrijk en Italië bij het verkrijgen van ds uranium. Van het uraniumerts op zich kan geen atoombom gemaakt worden, maar in een reactor kan het -voor een deel in plutonium worden om gezet. Daarmee kunnen atoom bommen worden gemaakt. sauLISBURY, LONDON (AFP, Reuter) De Rhodesische van pr.emie.r Ian Smith heeft gisteren dertien rechtse pidenten uit de partij gestoten. in de wetten van het land. De parle mentsleden zijn van mening dat Smith zich niet aan de principes van de partij houdt en de positie van de 270.000 blanken in Rhodesié ver zwakt. Na de vergadering van het partijbestuur, waar tot uitstoting werd besloten, verklaarde Coleman: „Het lijkt -erop dat ik uit de partij werd gestoten door te pogen de prin cipes van de partij, op basis waarvan de huidige regering werd gekozen, na te leven." Verwacht wordt dat de dertien uitgestotenen een nieuwe op positiepartij zullen stichten. Dc inmiddels erkende Spaanse vakbonden hebben gisteren verklaard morgen, 1 mei, toch een grote manifestatie te zullen houden in Madrid. Dit ondanks een verbod van de Spaanse autoriteiten. Op de foto de eerste bijeenkomst van de erkende bonden. PARIJS (AFP) Het Kongolese Nationale Bevrijdingsfront (FLNC) bereidt zich voor op een langdurige oorlog tegen het bewind van president Moboetoe van Zaire. Dit verklaarde de voorzitter van het front, generaal Nathanael Mboemba, in een gesprek met het tijdschrift „Afrique Asie". Mboemba schat het aantal mensen dat door zijn troepen is „bevrijd", op anderhalf miljoen. Deze mensen, zegt hij, stellen het volste vertrou wen in het FLNC. Generaal Mboem ba zegt dat hij een beroep heeft gedaan „op alle vooruitstrevende landen en aanhangers van de vrede" om medicamenten en voedsel te stu-' ren. Hij verzekert dat zijn organisa tie geen Russische, Cubaanse. Oostduitse of Angolese adviseurs heeft. „Onze commando's bestonden al in de tijd van de Portugezen en na hun vertrek hebben wij ons nooit bij een ander leger laten inlijven in An gola, daar wij onze strijd tegen het regime van Moboetoe voorbereid den. Wij hebben zelf, in onze eigen kazernes, onze eigen mensen opge leid en wij hadden onze eigen in structeurs". De wapens van het FLNC zijn van Belgische. Amerikaanse, Franse en zelfs Chinese herkomst. Ze zijn vol gens de generaal bij gevechten buit gemaakt. „Zo veroverden wij in Ka- sadji vijf tanks en B-10 kanonnen van Chinees fabrikaat en in Moetschascha vijf wagons met mu nitie die uit Loeboembaschi af komstig warem." BERLIJN (DPA) De West- berlijnse burgemeester Klaus Schütz treedt af. Zijn partij de SPD heeft Dietrich Stobbe „senator" (mi nister) voor de Westberlijnse betrek kingen met Bonn, voorgedragen voor de opvolging. Nadat burgemeester Schütz weken lang geruchten en eisen over zijn heengegaan had afgewezen, opper de hij gisteren, de mogelijkheid van 4- NB B iNDEN (Reuter. UPI) De Britse Labourpartij heeft gister- icht opnieuw ernstig gezichtsverlies geleden door de grote en iderlaag bij twee tussentijdse verkiezingen. De partij van ju emier James Callaghan wist weliswaar ternauwernood de zetel int>or de Noordoost-engelse vissersplaats Grimsby te behouden laar de als hecht bolwerk beschouwde vacante zetel voor ïhfield viel in handen van de conservatieven. uitslagen verrasten heel politiek jjigeland. De verwachting was na Clijk dat zowel Labour als de con- Jr va tie ven beiden één zetel zouden poveren maar ze zijn precies tegen- jsteld aan de voorspellingen ver deeld. Labour had namelijk erg veel tegen in Grimsby, de vacante zetel van de overleden minister Tony Crosland en het leek erop dat de conservatieven hem vrij gemakke lijk zouden veroveren. Grimsby bleef Labour echter trouw, zij het dat het verschil tussen de beide be langrijkste kandidaten bijzonder klein was. Veel ernstiger was de uitslag in Ashfield. in het midden-Engelse mijngebied. Labour had hier, een meerderheid over de conservatieven van ruim 23.000 stemmen. Door een vrij geringe opkomst ongeveer 60 procent en een massale desertie van Labourkiezers wist de consefva- tieve kandidaat de zetel met een meerderheid van enkele honderden stemmen te veroveren. De uitslag van deze twee verkiezin gen zal de positie van de regering niet onmiddellijk bedreigen maar de afgang in Ashfield, het hart van La bour, toont aan dat de Britten dus niet alleen cte conservatieven maar ook grote' delen van over het alge meen links stemmende arbeiders het bewind in Londen beu zijn. Voor de liberalen tenslotte is net als eer der deze maand gebleken dat het pact met de socialisten hen de das om doet. Ze hebben in Grimsby en Ashfield de helft tot tweederde van hun aanhang verloren zien gaan. Film over Indianen in Peru door Herman Amelink ,,Ik was bang om commentaar te leveren," zegt Ton Aarden over de film die hij maakte over de Shipibo-indinanen in Peru en die morgenavond door het Humanistisch Verbond wordt uitgezon den (Ned. 1, 22.50 uur). Afgezien van een kort historisch overzicht aan het begin van de film wordt het woord vrijwel geheel gela ten aan de bewoners van Paoydn, een dorp waar ongeveer 750rieden van de Shipibo-stam wonen. De film doet niet veel méér dan registreren wat er in het dorp gebeurt, wat de mensen zeggen, wat ze doen, wat ze denken. De makers van de film, Ton Aarden en Paul van den Bos (camera) wilden een zo eerlijk mogelijk beeld geven van de manier waarop de Shipibo's leven en de manier waarop ze de steeds groter wordende invloed van de westerse cultuur ondergaan. Ton Aarden is enige maanden voordat hij met de opnamen begon ln het dorp gaan wonen. Op die manier was hij in staat een vertrouwensrelatie met de mensen op te bouwen. Daardoor konden unieke opnames gemaakt worden van een medicijnman die de ziekte van een kind bezweert. Geen kritiek De film, die als tite!heeft „Ze zeggen dat we ons moeten beschaven levert nergens uitgesproken kritiek op de invloed van de westerse cul tuur. Er wordt alleen maar gesigna leerd. Een transistorradio naast ie mand die aan een fraai handwerk bezig is. Platenspelers en naaima chines. Ton Aarden vertelde bij dé presenta tie van de film dat de Indianen in meerderheid ernaar streven om steeds meer deel te krijgen aan de westerse cultuur. Ze willen dezelfde dingen bezitten als de mestiezen en de blanken. Vooral de scholen doen veel afbreuk aan de eigen cultuur van de Indianen. Waneer de kinde ren eenmaal rekenen èn lezen heb ben geleerd dan zijn ze niet meer bereid met hun ouders mee op Jacht, te gaan. Het gedeelte dat een van de schoolkinderen bij een leesoefening voorleest, maakt de culturele ver- vreemdingl tastbaar „In mijn stad staan huizen, kerken en bankgebou wen". leest het kind, terwijl buiten de kippen tussen de hutten door scharrelen. Ton Aarden vertelde dat zowel de rooms-katholieke missie als de zen ding van de evangelicals als de ad ventisten in dit dorp actief zijn. Vooral de adventisten doe een ern stige aanslag op het leefpatroon van de mensen, maar ze bieden aan de andere kant het meest aan medische voorzieningen. De Evangelicals zijn ln trek omdat ze veel zingen, iets wat de Indianen graag en spontaan doen. Het zijn echter wel vertalingen van Engelse liederen en dat doet vreemd aan. Ondanks de keuze van beelden die iedere filmer maakt en ondanks het commentaar van de Indianen zelf, geeft de film op geen enkele wijze een boodschap. „Naast alle boodschappende films moet er ook eens gewoon een gevoelsmatige, ge woon mooie film gemaakt worden," zegt Ton Aarden. Respect De Intentie van de film ls het voor honderd procent respecteren van de eigen leefwijze van deze mensen en zo past de film in het kader van de filosofie van het Humanistisch Ver bond. De filmmakers willen niet uit maken wat goed of slecht ls. Ze constateren alleen dat een aantal elementen uit de opdringerige wes terse cultuur destructief zijn, in het besef dat culturele beïnvloeding niet Iets ls dat zich laat tegen houden. Ton Aarden gaat met de film ook weer terug naar Paoyan. Het opmer kelijke effect van de film daar, ls dat het zien van de eigen wereld op een wit doek het prestige van de eigen cultuur opvijzelt. Het enige wat ze wel eens zien zijn Amerikaanse pro- duktles in zwart-wit. De presentatie van de eigen wereld ln kleur geeft de Shipibo's het bewustzijn dat ze niet moeten neerzien op de eigen wereld. Met eerdere films had Ton Aarden deze ervaringen al. zijn vertrek. Dit naar aanleiding van het gedwongen heengaan donder dag van zijn senator voor binnen landse zaken. Kurt Neubauer, die gedurende een aantal jaren heeft verzuimd tantièmes voor zijn deel neming aan de raad van beheer van de Berliner Bank. in aflossingster mijnen terug te betalen. GENEVE (TJPI) De conferentie van het internationale Rode Kruis heeft vastgesteld dat huurlingen niet zullen worden behandeld als dienstplichtigen of krijgsgevange nen wanneer de vijand hen in han den krijgt. De 130 deelnemende lan den willen dat de conventie van Ge neve van 1949 wordt aangepast aan de moderne oorlogvoering. Het be trokken artikel werd met algemene stemmen aangenomen ,,Ze zeggen dat we ons moeten beschaven f or Victor Zorza bestaan hoge communistische functionarissen, die niet in het Kremlin zitten, en die geloven dat iets fundamenteel fout is met het Sowjet-systeem Deze functionarissen zijn ook bereid om deze irertuiging publiekelijk te uiten. j geloven dat de „centralisatie en ctatuur" die zich in de Sowjet- pie heeft ontwikkeld, misschien in eerste jaren na de Oktoberrevolu gerechtvaardigd was. maar dat it nu tot een middel geworden is èe'in het voortbestaan van de huidige klasse in de Sowjet-Unie waarborgen. Sommige van de oegere communistische critici van Sowjet-systeem zeiden dat het ch tot een „staatskapitalistisch" steem had ontwikkeld Sommige in de huidige communistische cri- :i omschrijven het Sowjet-systeem een ..staatssocialistisch" sys tem. „De verdediging van het aatssocialistische systeem' zeggen j „is het gevestigde belang gewor en van de Sowjetrieiding en van het jparaat" waarmee zij op de officië- partijfunctionarissen doelen fit citaat komt uit een vraaggesprek let Lombardo Radice, lid van het centrale comité van de Italiaanse communistische partij. Dergelijke - opvattingen zijn herhaaldelijk ook geuit door andere Italiaanse Franse en Spaanse communisten Het be lang van het vraaggesprek met Radi ce, dat in het laatste nummer van Encounter is verschenen ligt in het feit dat het werd toege staan uitdrukkelijk met de bedoe ling dat via Radio Vrij Europa naar Qost Europa zou worden uitgezon den Dit radiostation heeft, volgens het Kremlin tot doel het Sowjet- systeem omver te werpen Veranderingen En inderdaad Radice verklaarde te genover de journalist die hem onder vroeg dat hij voorstander is van drastische veranderingen zowel in de Sowjet-Unie als elders in Oost- Europa en hadden ze al lang moeten worden doorgevoerd Volgens het Kremlin zijn hervormingen een po ging om zijn macht te ondermijnen. Radice benadrukt dat de Sowjet- leiders moeten beseffen dat het soci alisme niet zonder het nemen van risico's kan worden bevorderd. Hij maakt een onderscheid tussen Sow- jet-burgers die hij beschouwt als le den van een Ingelichte, wetenschap pelijk geïnspireerde en technolo gisch ontwikkelde beschaving en hun leiders Hij beschouwt het Kremlin als een „vasthoudend con servatisme, onbeweeglijk uit vrees voor verandering, de vrees voor elke vorm van onzekerheid Radice is van mening dat de landen die nu door communisten worden geregeerd lijden aan een „crisis van onevenwichtige groei" waardoor sommige aspecten van het systeem zich overdreven snel ontwikkelen terwijl andere aspecten in hun ont wikkeling achterblijven. „Zij hebben pientere koppen op intellectueel, technologisch en economisch gebied ontwikkeld, maar niet geworteld in een systeem van politiek structuren, culturele emanicpatie, burgerrech ten en dergelijke." Dergelijke alge meenheden. hoe dramatisch ze ook mogen kiinken zijn nooit onder bouwd door een gedetailleerde stu die van het Sowjetrsysteem door de Italiaanse communistische partij Geen analyse Het betekent iets dat de partij het Sowjet-systeem in algemene termen kritiseert en zich ervan distantieert. Dit heeft er mede toe geleid dat niet alleen de Italiaanse, maar ook de Franse en de Spaanse communisten op grote schaal aanhang kregen Maar om te beginnen aan een gede tailleerde analyse van wat er fout gegaan ls. wéérom het fout gegaan is en hoe het recht getrokken zou kunnen worden, zou betekenen juist die vraag aan de orde stellen die zij dagelijks onder tafel willen vegen namelijk de vraag of de zaken op een vergelijkbare manier mis zou den kunnen gaan wanneer commu nisten deel uit zouden gaan maken van Westeuropese coalitierege ringen. Het oude argument van de Euro communisten is dat de economische en politieke verhoudingen vandaag in West-Europa dermate verschillen van de verhoudingen in Rusland in de tijd van de revolutie dat er geen gevaar voor een herhaling van de Sowjet-„fouten" kan bestaan. Het oude anti-communistische argu ment is dat het stalinisme geen „his torisch ongeluk" is maar het resul taat van een waardensysteem dat de communisten nog steeds aanhan gen, het resultaat van een organisa tiesysteem dat verschillen van in zicht voorkomt, het resultaat van een economische filosofie die leidt tot de uniformering van de maat schappij. Radice geeft de noodzaak toe van een brede historische en sociolo gische analyse „van de huidige fase van het spel". De Italiaanse commu nisten beloven inderdaad al jaren een dergelijke studl?. Ook Radice herhaalt de belofte maar de partij durft de belofte niet na te komen Toen de partij enkele jaren geleden daartoe werd uitgedaagd, zei een partijfunctionaris dat de partij dat zou doen als het uitkomt en dat dli een serieuze zaak ls die veel naden ken en uitvoerige voorbereiding ver eist De noodzaak van een dergelijke studie werd voor het eerst toegege ven ruim twintig Jaar geleden, vlak na de „geheime" toespraak van Chroestjew in 1956 over het kwaad van Stalins bestuur. Maar desalniet temin is Radice hier ln 1977 aan het toegeven dat „ons huidig begrip hiervan klaarblijkelijk onvoldoende is" en dat „nog veel meer gedaan moet worden." Oppositie Radice volgt de weg van de minste weerstand, zoals zo vele Europese communisten doen, door bij Mos kou erop aan te dringen de opkomst van een politieke oppositie toe te staan. Maar niemand die de ontwik kelingen in de Sowjet-Unie nauw keurig volgt gelooft dat het Kremlin op dergelijke verzoeken zal ingaan. Soizjenitsin zou volgens Radice naar de 8owjet-Unle mogen terug keren om zijn evangelie te prediken. Er moet „volledige vrijheid" van alle standpunten. Tsjechische sociaal democraten zouden het recht moeten hebben om aan vergaderin gen van de Socialistische Internati onale ln het Westen deel te nemen en Poolse boeren zouden de vrijheid moeten hebben om vergaderingen van de „groene Internationale" te bezoeken. HIJ redeneert dat hierin geen gevaar schuilt omdat na zestig Jaar so cialistisch bestuur ln Rusland en dertig Jaar ln Oost-Europa de bevol king van deze landen de „klok niet terug zou willen zetten." Het Kremlin weet beter. Het Krem lin weet dat de grootse bedreiging van haar macht ligt ln de discussie en de verspreiding van politieke Ideeën die haar Interpretatie van het marxistische dogma ln twijfel trekt. Dit dogma kan alleen effectief door marxisten in twijfel worden getrok ken net als het katholieke dogma door de eeuwen heen alleen vanuit de kerk door de krltlcl die het voor bereidend werk deden, voorde grote hervormingsbewegingen kon wor den uitgedaan. Maar het dogma van het Kremlin, zoals dat ln het func tioneren van het 8owJet-systeem tot uitdrukking komt, wordt niet in twijfel getrokken door enige serieu ze marxistische analyses van de Eu- rocommunlstslche partijen. Hun ln gebreke blijven bij het doen van de analyse die zij beloofd hebben, maakt hun andere beloftes pünder geloofwaardig.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 7