'Schending mensenrechten symptoom' De tekening van een lezer DICHTBIJ Commentaar iomensverdeling Nieuwe directeur Van Boven niet zonder vertrouwen naar Genève Ilicht ."beeft "bet bare majesteit behaagd. Niet stralend Minder treinen na 22 mei tour de france in gedichten mozaïek prinsje stuur een brief terug =£RDAG RDAG 30 APRIL 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet periode 1970 tot 1973 zijn is een opgavfe van het Straal Bureau voor de Statistiek 5S) de gemiddelde inkomens van »^>cteuren van óndernemingen en v Yl zelfstandigen veel minder geste- 1 dan die van werknemers en pensioneerden. Iets concreter: in I jo was het inkomen van een di- ieur bijna vijf maal zo hoog als een werknemer en in 1973 )g) ongeveer vier maal zo hoog. 5 over veranderingen (lees: ver in de inkomensverde- KI4 wordt gesproken zoals in ge- mde periode, hoort men nog eens spreken van nivellering. |t is niet juist. In genoemde perio ds de groei van de inkomens wat flijker en rechtvaardiger ver- ld; de lager betaalde werkne- jrs en de wat minder bedeelde nsioneerden hebben daar wat jer van geprofiteerd. fet is dus niet zo dat directeuren en Jfstandigen er op achteruit .zijn gaan; het tegendeel is waar. Wie deze interessante gegevens be kijkt moet het met ons betreuren dat deze definitieve CBS-cijfers zo laat ter beschikking zijn gekomen. Men kan het CBS er niet kwaad op aan kijken, want die ontvangt het basismateriaal van de belas tingdienst. En laatst genoemde in stantie schijnt zelfs in deze compu- tertijd niet in staat te zijn de gege vens van de bijna zes miljoen belas tingplichtigen sneller te verwerken. Meer politiek geïnteresseerden zul len uit de periode waarop de cijfers betrekking hebben opmaken dat deze vrijwel samenvalt met het laatste jaar van het kabinet-De Jong en de bijna gehele periode van het kabinet-Biesheuvel. Men kan er ook uit concluderen dat het huidige kabinet wat de inko menspolitiek betreft voortgegaan is op de door deze kabinetten uitge stippelde weg. Ee,n interessant gegeven in de huidi ge verkiezingsstrijd. dooT Nico Kussendrager Maandag begint dr. Theo van Boven als de nieuwe directeur van de atdeling voor de rechten van de mens van de Verenigde Naties. Hij staat daar zeil nogal tweeslachtig tegenover. redactie van „Internationale Sa- fenwerking", periodieke uitgave de voorlichtingsdienst ontwik- llingssamenwerking, interviewde [of. dr. P. Steenkamp, de voorzit- r van het CDA over de hulp aan }me landen. dit gesprek poneert Steenkamp stelling dat ontwikkelingssamen- erking in feite veel belangrijker is jan de zeggenschap of het milieu, oe interessant die zaken ook mo- rd en zijn. mi 00 kis wij later door de geschiedenis ?e allen worden beoordeeld, als gene ratie, aldus Steenkamp, ben ik er 3n ast van overtuigd dat gevraagd zal e morden: „Wat heb je gedaan voor anjie straatarme zuidelijke helft van J e wereld". eljVij delen de mening van Steen- amp, alleen we zouden liever niet ile geschiedenis als laatste Rechter iver onze daden willen noemen. ginder belangrijk maar wel moedi ger is de stelling van Steenkamp dat A de ontwikkelingshulp niet om laag moet, zelfs niet nu het met de economie in ons land wat slechter gaat. Dat kost natuurlijk een hoop geld en het kan een partij als het CDA volgens Steenkamp zelfs kie zers kosten: „Als de mensen zien dat je ingrijpt in het land omwille van de straatarme andere mensen, dan is dat niet altijd een populaire zaak om dat te vertellen en toch moet je daarmee doorgaan". Steenkamp verdient waardering voor zijn moed om dit standpunt op dit moment nog eens duidelijk naar voren te brengen. Dit geldt temeer nu volgens opinie peilingen in ons land blijkt dat meer hulp aan arme landen een minder populaire zaak is. Ja het is zelfs zo erg dat sommigen menen dat wij nu maar op ontwikkelingshulp moeten bezuinigen. Nee, aldus Steenkamp. je moet ontwikkelingshulp bedrij ven om die mensen te helpen, om dat het je plicht is". Een interessant gegeven in de huidi ge verkiezingsstrijd. ..Je komt in een groot spanningsveld als dienaar van meer dan honderd regeringen. Je kunt wat betreft de mensenrechten hoge idealen stellen, maar de werkelijkheid zal er nog ver vanaf blijven. Wezenlijke verander ingen verwacht ik ook de komende jaren niet omdat we ingebakken zit ten in de Verenigde Naties en vanwe ge de onwil van veel regeringen. Het is best mogelijk dat ik daar in die nieuwe baan niet zo zinvol kan wer ken, terwijl ik mij elders nuttiger had kunnen maken. Ik ga er met gemengde gevoelens daar toe". Een nogal somber verhaal geeft dr. Van Boven toe (die tot gisteren di recteur juridische en sociale zaken op het ministerie van buitenlandse zaken was). Maar toch: „Als ik het helemaal niet zag zitten was ik er niet aan begonnen. Het is niet volsla gen uitzichtloos. De kwestie van de mensenrechten begint steeds meer belangstelling te krijgen. Je ziet het in Nederland, je ziet het ook met het optreden van de Amerikaanse presi dent Carter. In een aantal opzichten is er de laatste jaren iets verbeterd: in Griekenland verdwenen de kolo nels. Portugal werd vrij en in Spanje gaat het de goede kant op", aldus de nieuwe directeur. ,,Je ziet verder hoe na Helsinki in Oost-Europa normen voor mensenrechten worden opge pikt". Zelfzuchtig Aan de andere kant lijkt het of steeds meer regeringen zich laten leiden door eigen economische en politieke belangen, waarbij de men senrechten bijna vanzelfsprekend in het gedrang komen, met name in Latijns-Amerika, maar ook in Afrika en Azië. De VN die immers uit die landen bestaat kan daar weinig aan veranderen. De commissie voor de rechten van de mens kan op zijn best wat rimpels gladstrijken, zonder het systeem aan te pakken. Van Boven: „Samenlevingen schie ten te kort en zijn onrechtvaardig door menselijk falen. Zelfzuchtige mensen proberen met het politieke en sociale stelsel hun eigen belangen veilig te stellen, ten koste van ande ren. Schending van mensenrechten is 'n symptoom, een uiting van die per liggende oorzaken. Maar je ziet wel dat daar tegen steeds meer ver zet komt. Onderdrukte groepen in de samenleving beginnen hun rechten op te eisen. Het gaat weliswaar lang zaam. maar toch geeft ook dat mij vertrouwen in die nieuwe baan te beginnen". Niet iets aparts Volgens Van Boven zijn de mensen rechten niet los te zien van een nieu we economische en sociale orde. „Mensenrechten is niets iets aparts naast wat betere levensomstandig heden voor onderliggende groepen in met name de derde wereld, "i Hangt ermee samen. De afdeling voor de rechten van de mens is op het ogenblik ook bezig met een on- derzoek naar het recht op ontwikke- ling". De vraag is wat dat meer zou kunnen opleveren dan weer een nieuw papier dat regeringen naast zich kunnen neerleggen, Juist omdat ontwikke ling ten goede van ieder ten koste gaat van eigen belangen. Bovendien wordt bemoeienis door de Verenigde Naties vaak gezien als inmenging in de binnenlandse aangelegenheden in een land. „Op zich kan ik mij de angst daarvoor wel voorstellen." zegt Van Boven, „gezien de inmenging in het verleden. Aan de andere kant wordt het ook vaak gebruikt als alibi voor het eigen optreden". Dr. Theo van Boven: kerken kunnen lich opwerpen als vertolker van wat rij noemen stemlozen" in de wereld. Puur politiek De moeilijkheid is dat mensenrech ten binnen de Verenigde Naties vaak een puur politieke zaak zijn. Besluiten die niet tegen Israël, Chili of Zuid-Afrika gericht zijn verdwij nen in de prullenbak: over schen ding van mensenrechten in invloe drijke landen als Brazilië of Iran wordt niet gepraat. „Ieder concreet geval waarmee je je kunt bezighou den is winst, maar daarnaast zou je meer moeten doen". Van Boven ziet wel enige kansen op verandering. „Als in Chili een onderzoek wordt ingesteld, als dat land voortdurend aan de kaak wordt gesteld zie ik niet waarom je aan de grens zou ophou den. De behandeling van Chili kan een voorbeeld zijn voor de behande ling van andere Latijns- Amerikaanse landen, waar verge lijkbare toestanden bestaan". Het Midden-Oosten ^n zuidelijk Afrika zijn volgens de nieuwe direc teur bijzondere gevallen. „Het heeft te maken met kolonialisme, met in ternationale vrede en veiligheid. Wel geloof ik dat als da'&r een oplossing zou komen, dat ruimte zou schep pen voor de commissie voor de rech ten van de mens om zich ook met andere zaken bezig te houden. Maar je blijft zitten met een politieke commissie, bestaande uit regerings vertegenwoordigers, die aen het ene geval wel aandacht zal geven en aan een ander even ernstig niet". Van Boven wijst op het belang van de vertrouwelijke behandeling, die op het ogenblik onder andere aan de gang is inzake Oeganda. Andere ook Afrikaanse landen zijn niet onwillig zich daarmee bezig te hou den. maar doen dat liever niet in de openbaarheid. Ik kan me voorstel len dat dat voor de buitenwereld nogal ongrijpbaar is, maar het blijft niet altijd zonder succes" Wereldwijd? De commissie voor de rechten van de mens gaat uit van de wereldwijde (universele) verklaring die in 1948 is opgesteld, toen veel landen nog niet onafhankelijk waren. Tegen de ver klaring is wel aangevoerd dat zij te westers is en te zeer een produkt van haar tijd. Het zou niet te doen zijn, gezien de culturele verschillen, de rechten van de mens in alle delen van de wereld onder één noemer te brengen. Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent, Postbus 859, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. I - h HET WEER door Hans de Jong ■(y ?p*' aè Van Boven voert aan dat „de verkla ring nauwelijks wordt aangevoch ten. Er zijn geen regeringen die zeg gen ik heb cr geen boodschap aan. Bovendien geloof ik dat er een aan tal basisbeginselen zijn die wel de gelijk wereldwijd kunnen worden toegepast. Het verbod bij voorbeeld op moord en marteling, het recht of voeding en huisvesting. Alleen de uitwerking kun Je verschillend be oordelen. Het zou dan ook niet ver standig zijn de verklaring van de rechten van de mens aan te passen. Daarvoor is zij te zeer een eigen leven gaan leiden. Wel zou je kun nen denken over aanvullingen". Van Boven wijst op het verdrag over de rechten van de vrouw, van het kind. het overleg over de rechten van geestelijk en lichamelijk gehan dicapten (daar is veel te weinig van bekend"), gesprekken over gevolgen van wetenschappelijke ontwikkelin gen (afluisteren, medische proefne mingen). „Dat ligt weer moeilijk om dat de ontwikkelingslanden het be schouwen als een westers, luxe pro bleem. Mogelijk zou je dat weer wel regionaal moeten oplossen". Verdraagzaamheid Binnen de kerken is Van Boven zeer actief geweest op het punt van de mensenrechten. Hij houdt zich ook sterk bezig met een verklaring over godsdienstige verdraagzaamheid, en promoveerde daar ook op. De kerken kunnen zich vaak opwerpen als vertolker van wat zij noemen de „stemlozen" in de wereld. Zij heb ben het gezag en moeten de moed hebben om te spreken, om ook machthebbers aan te spreken op hun christen-zijn". Van Boven, die de wereldraad in Nairobi meemaak te, wijst op de rol van sommige priesters in Latijns-Amerika, op eer. man als Burgess Carr van de Afri kaanse raad van kerken. „Zij kun nen invloed hebben". Wat betreft de godsdienstige ver draagzaamheid stelde de rooms- katholieke kerk zich aanvankelijk nogal terughoudend op. „Met het tweede Vaticaans concilie is dat ver anderd. Nederland heeft samen met Zweden een ontwerp over godsdienstige verdraagzaamheid bij de VN ingediend, maar de derde wereld loopt daar niet zo warm voor Zij hebben het wantrouwen dat het gaat om de zekerstelling van de christelijke godsdienst. Bovendien is godsdienstvrijheid in oost- westverband een gespreksonder werp, waarin de ontwikkelingslan den geen partij willen kiezen". Wie het over kerken heeft denkt al snel aan de tien geboden. Theo van Boven: „De tien geboden en de ver klaring van de rechten van de mens hebben met elkaar gemeen dat ze veelvuldig worden overtreden maar hun waarde niettemin behouden" Een stralende koninginnedag wordt het niet. Daarvoor is de bovenlucht te koud. Toch zullen er ongetwijfeld vandaag overal opklaringen en zonnige perio den voorkomen. De kans op een zonnetje in de ochtend blijkt bovendien groter te zijn dan in de namiddag, dan is de kans op stapelwolken ep enkele buien namelijk groter in de eerste plaats in het binnenland. Dat is een typisch kenmerk van de voorzomer. De dagelijks hoger komende zon krijgt meer greep op de verticale luchtbeweging; aan zee heeft men het door het 8 9 graden koude water eind april en in begin mei koeler en er ontstaat minder gauw bewol king door stijgende stromingen. Het is van Teleac-presentator Joop den Tonkelaar dan ook niet zo gek bekeken Juist nu met vakantie naar Texel te gaan. de kans op regen is er in deze tijd van het jaar beslist kleiner en de stranden bovendien stiller en rustiger dan in het hoogseizoen. De temperatuur kan vandaag wel eens een of twee graadjes hoger worden met name in de zuidoostelijke helft van het land waar het 14 of 15 graden kan worden, maar verwacht ln de andere delen van het land maar niet al te veel van een tempera tuurstijging. De aanwezigheid en vooral het nog wat dichterbij komen van een koude put boven Schotland (temperaturen boven de Britse eilanden op 5000 meter hoogte -30 tot -33 graden) no pen tot voorzichtigheid, ook in ons land. Het zou niet de eerste keer zijn, wanneer zo'n Britse hoogtetrog (ook aan de grond te bespeuren aan de hand van windtegenstellingen) roet in het eten gooide. En nu weet ik wel, dat de atmos feer boven Duitsland gisteren wanner was nfet -21 boven Hannover en -19 boven Berlijn en München, maar toch blij ven wij op het westen aangewe zen. Het oplopen van warme lucht uit het Middellandse Zee gebied tegen de koude grondlaag vanuit zuid tot zuid west veroorzaakte gisteren een uitgebreide regen in Noord- Italië en Zwitserland. Locarno ving in zes uur tijd 18 mm neerslag, Turijn 14. Bern 11 en Lyon 8 mm. Tegelijkertijd vier de Oostenrijk zomerfeest bij 20 tot 23 graden en werd het in Hongarije nog warmer met Pécs in het uiterste zuiden om een uur 's middags al 26 graden. Meer naar het westen was het in zuid-Duitsland echter nog hui len met slechts 9 graden C. De barometers stegen gisteren wel boven het continent en aan de westzijde van een trog over oost- Engeland (Londen en omgeving eerst, sommige delen van Neder land waaronder noord-oost Gro ningen later onweer) en dat was op zichzelf gunstig. Toch moet er meer gebeuren. BIJ voorbeeld de opbouw van een all-round maximum boven midden Euro pa om ook bij ons mooi en warm voorjaarsweer tot stand te bren gen. In 1966 was het op konin ginnedag echt eten en drinken in de tuin met zelfs ln Friesland 21 graden, Vlisslngen 20, Vpnlo 22 en Emmen de topscore van 23 graden. De daaropvolgende mei dagen waren om te stelen met voluit zomerse warmte op de tweede: Hoorn, Noord-Holland en Urk 25.2, Marken 25.7, Oude Wetering 26.5 en Ermelo zelfs 28.4 graden C. Er Is kans dat de huidige april maand ln de Bilt kouder zal uit vallen dan de voorafgaande maart. Etmaalwaarde tot giste ren circa 6.3 graden C. tegen 7.1 in maart. Eén van mijn con tactmannen in Amsterdam ging de zeldzaamheid van zo'n gekke verhouding na en vond. dat se dert 1735 in niet meer dan vijf gevallen ook zo was geweest na melijk in 1780, 1790, 1903. 1936 en 1938. In gevallen, waarbij april relatief kouder was dan maart (grotere negatieve afwij king vertoonde) bleek mei in „lichte" meerderheid wel wat te voelen voor een wat warmere aanpak, vooral in jaren waarin de temperatuur-inzinking in de grasmaand ingrijpend was ge weest. Ieder heeft kunnen constateren dat het ook dit Jaar zo was, dus.wie weet. HOOGWATER, zondag 1 mei - Vlissln gen 0.58-12.28, Haringvllelslulzen 1 07-13.30. Rotterdam 2.48-15.28. Scheve- nlngen 2 04-14.30. IJmuiden 2.41-15.05, Den Helder 6 54-16.18, Harllngen 9.24-21.30. Delfzijl 11.12-23.20 HOOGWATER maandag 2 mei - Vlissln gen 1.44-14.09, Harlngvlletslulzen 1.58-14.18. Rotterdam 3.41-16.16. 8chove nlngen 2 55-15.18, IJmuiden 328-15 51. Den Helder 7.56-20 11, Harllngen 10.17-22.23. Delfzijl 12.04- UTRECHT De Spoorwegen heb ben in de nieuwe dienstregeling, die 22 mei ingaat, een aantal onderbe zette treinen laten vervallen. Hier en daar werd ook een trein toegevoegd; per saldo daalt het aantal dagelijks rijdende treinen met één procent. Op een aantal lijnen worden kwar tierdiensten ln halfuurdiensten of halfuurdiensten in uurdiensten omgezet. Het. meest in het oog springende nieuws in het spoorboekje is de ope ning van de Zoetermeerlijn. Ieder kwartier kan men reizen op de lijn Den Haag Centraal-Zoetermeer v.v. In Zoetermeer worden zeven van de twaalf geplande haltes geoepnd. Zoetermeer wordt de eerste Neder landse stad met een eigen stadsspoorweg, de eerste nieuwe NS-lijn sinds 1934. Het uur tijdsverschil tussen Neder land cn Duitsland tot 25 september wordt ln het spoorboekje opgevan gen door dubbele tabellen voor de betrokken grensbaanvakken en de intercity-tabellen. Het comfort ln de Rheln Expres (Hoek van Holland-Innsbrück) en de meeste D-trelnen op Parijs is aan zienlijk verbeterd. „Er was eens een dorp noem het Carpentras waar niets bijzon ders was slechts doodgewone mensen allen wijzen in een land van truffels en radijzen. Het is een paraciljs. vooral mentaal dat hoor je aan de klanken van hun taal: Combien les melons? Ils sont bons Maman, des bonbons! Vlens. mon petit, sois sage Un quart de fromage, ga fait combien? rien, madame, rien. En in de schaduw van den hoge berg zei hier een dwerg: Geef mij mijn handschoenen, ik ga de berg beklimmen". De Belgen, en wie naar de Bel gische radio luistert, moeten deze tekst al kennen. Het is een van de „tourgedichten" van Elie Saege- man. producer Woord bij de BRT in Gent. De BRT begon de dage lijkse berichtgeving van de Ronde van Frankrijk steeds met zo'n tour gedicht waarin, zegt uitgever Nijgh Van Ditmar in Den Haag. ..het soms heroïsche, soms tragische as pect" steeds terug te vinden is. Al die ..tourgedichten" zijn nu gebun deld dat wil zeggen: losbladig, op paarse, rose, rode en oranje vellen, en samen in een grote gele map uitgegeven. De gedichten worden afgewisseld met even grote en even gekleurde karikaturale tekeningen van de Vlaming Leo de Budh, die al meer dan 25 jaar elke dag een teke ning over een rit uit de Tour de France maakt. Het dorp Carpentras was het startpunt voor de dertiende rit in de Tour, maar voor Saegeman be gon het al eerder, met een algeme ne beschouwing, zijn diepere ge dachten over de Ronde van Frank rijk. dat hij „woord vooraf" noem de: „Hoe oud is dit verhaal? is het van vóór de mens bestond? begon het in de grond? tenslotte is er maar één vaste waarde: de aarde. Ook onze weg begint en eindigt nergens het leven is een ergens en dit begin is geen begin. Deze tocht duurt zoveel minu ten. één seconde en een eeuwig heid w&arin wij vorm geven aan de tijd. Er is een berg (uw God, de dood of uw Nirwana) over Een deel van de tekening die Leo de Budh voor de omslag van de bundel tourgedichten maakte, hem gaat dit drama". Aan het eind van „zijn" Tour de France komt Saegeman op zijn uit gangspunt terug: „Maar ach hoe oud is dit verhaal? begon het in de grond? is het van vóór de mens bestond? aan 't einde is er maar één waarde: de aarde". Wie 28,50 wil neertellen voor de bundel „Tour de France" kan zelf Saegemans (w)aarde in enkele tien tallen gedichten ontdekken, en krijgt er dan de cartoons van De Budh nog bij. Ooit een gezicht van rose hyacin ten met een aardbeienmond, en ha ren van appelen met daarop eer) kapje van bloemkool gezien? De koningin krijgt het op haar verjaar dag in elk geval wél te zien en met haar iedereen die bij het défilé op Soestdijk is of het op de televisie volgt. Tijdens dat verjaardagsdéfi lé gaan twintig meisjes, allemaal dochters van tuinbouwers en fruit telers. met 375 aubergines, 1400 ap pels. 375 bloemkolen, 240 aardbeien, 75 trossen druiven. 25 kroppen sla, 1400 tomaten, tien kilo peentjes, 875 schorseneren, 200 bossen radijsjes en nog meer groen ten en vruchten een smakelijk mo- zaïk van 70 vierkante meter leggen. Nog een paar bijzonderheden: de mouwen van het mozaïek-meisje worden gemaakt van witte ramme nas en aubergines, haar keurig beklede boezem van schorsene ren. Samen met een zonnetje van appelen komt zij in het veldje van lichtblauwe hyacinten te liggen met een rood-wit-blauwe rand van achtereenvolgens radijs, prei en druiven er omheen. Haar hand wijst naar beneden naar een veld van sla, komkommers en tuinkers, waarin met grote bloemkool-letters '40 jaar', en daar weer onder ln tomaten 'Soestdijk' komt te staan. Het geheel is het vignet van het CBT, het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen ln Nederland behalve dan die '40 Jaar Soestdijk', die er vanwege de feestelijkheden aan toe is gevoegd. Het is zo'n gezond snoep-verstandig-eet-een- appel-cadeautje van het CBT voor de Jarige, die dat natuurlijk niet allemaal kan opeten. De koningin laat daarom maandag het meeste naar het Leger des Heils brengen, maar zondag is het mozaïek dus nog ln tie paleistuin te zien. Hal! Nijkerk heeft 68 jaar geleden drie weken te vroeg gevlagd voor een prinsje dat niet kwam. Ieder een wachtte in spanning op de dag dat koningin Wilhelmina een baby zou krijgen, maar de ouders van een inwoner van Gouda zaten dub bel ln spanning: behalve ln het ko ninklijk gezin werd er ook bij hen thuis een kind verwacht Die ou ders woonden toen ln Nijkerk en heetten Prins. Een zoon beschrijft het voorval ln Libelle: „Vader kwam Juist terug van het raadhuis, waar hij zijn pasgeboren zoon had aangegeven. Wat loop Jij hier? Heb Je armoei? vroeg een dorpsgenoot. Vader lachte en zei: Welnee, er is een klein Prinsje geboren. O ja, zei de man en ging alle scholen en het weeshuls langs om te vertellen dat er een prinsje geboren was. Half Nijkerk stak de vlag onmiddellijk uit. Pas toen het prinselijk misver stand was opgehelderd, gingen de vlaggen weer naar binnen. Onge veer drie weken later werd er een prinsesje geboren, Juliana". Dissidenten in de Sowjet-Unie vind je niet alleen onder schrijvers en geleerden, al komen die het meest in de publiciteit. Ook onder christe nen, met name de in 1960 afgeschei den baptisten, de „initlativniki". Die baptisten zegden toen het ver trouwen op ln de leiders van hun kerk die akkoord gingen met de door de staat opgelegde beperkin gen: wel erediensten, maar geen „propaganda", zoals catechisaties en zondagsscholen. De initlativniki kregen geen fiat van de autoritei ten op hun verzoeken om officieel geregistreerd te worden en dus mo gen zij zelfs geen diensten houden; doen ze het toch, dan worden hun leiders opgepakt en gevangen gezet. Een van hen is ds. Mikhail Lawren- tewitsj Sigarew, die ln 1969 tijdens een dienst werd gearresteerd en veroordeeld tot drie Jaar werkkamp.' Zijn oude moeder, zie ke vrouw en acht jonge kinderen bleven achter. In het kamp weiger de hij op zondag te weiken. wat hem op twee weken Isoleercel kwam te staan. Een half Jaar voor zijn vrijlating stierf zijn vrouw; hij mocht toen naar huis op voorwaar de dat hij zijn overtuiging zou op geven. Sigarew ging daar niet op in en bleef dus nog een half Jaar. Fe bruari 1972 kwam hij vrij. maar vier maanden later werd hij weer opge pakt tijdens een gebedsdienst en ditmaal tot vijf jaar gevangenis straf (in Omsk) met streng regiem veroordeeld. Sigarews straf zit er nu bijna op. In juni komt hij vrij, maar omdat hij de vorige maal vrijwel direct op nieuw is gearresteerd, vreest Am nesty dat hij ook nu weer gevaar loopt. Daarom heeft het schrijven van brieven veel zin: door te laten merken dat we er ln het Westen van weten dat hij binnenkort vrijkomt, kan een nieuwe arrestatie misschien voorkomen wordca U kunt de Russische autoriteiten beleefd vragen op de hoogte te worden gesteld van het tijdstip waarop ds. Sigarew vrijkomt, en de hoop uitspreken dat hij voortaan ongehinderd mag leven. Brieven kunnen gericht worden aan: Mr. N. Podgorny, Chairman of the Presidi um of the Supreme 8owJet of the USSR Kremlin Moscow, USSR, met eventueel een afschrift aan de Russische ambassadeur ln ons land: Dr. A. Romanow, An dries Blckerweg 2, Den Haag. Onze nationale ooievaar ls terug. HIJ ls weer neergestreken op zijn oude. vertrouwde nest op het oude stadhuis van Oudewater, waar al sinds de zeventiende eeuw ooie vaars plegen te broeden. HIJ. want de Oudewaterse vogelkenners we ten haast zeker dat de nu gearri veerde vogel het mannetje van het struise echtpaar is, en dat het vrouwtje over een paar dagen klap wiekend thuis zal komen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5