rTTTTrnrri unst bij Van Tilburg miljoenen waard TyresquS e koerier Gesloten tv-circuit op bijeenkomsten Van Agt" noeierij bijstandsuitkeringen in Rotterdam Nilfisk,daar vliegt het vuil CDA-verkiezingscomité raadt aan: Kloos Boekwerk Verkiezingsagenda Hartchirurg ontmoet patiënten Raadsman Frans H. in cassatie Nederlandse justitie kan oud-wethouder niets ten laste leggen Toch vergunning voor manifestatie van Amicales Spuiter nog steeds actief Onderzoek bandjes Tenerife voltooid Al die zware jongens staan niet voor niks opTyresoles. Eis ook |RDAG 30 APRIL 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet3 net 36 verdachten een onzer verslaggevers it-e^TTERDAM Er zijn nu zesendertig verdachten in het fraude-schandaal bij de Rotterdamse maneentelijke sociale dienst. Negen van hen zijn ambtenaren, vier van hen zijn werkers aan het erct-Kruiskadeproject. de drieëntwintig overigen zijn bemiddelaars. Al deze mensen worden deudacht van knoeierij met gelden van bijstandsuitkeringen aan uit Suriname afkomstige i terdammers. ko U r de ambtenaren is het nu al anjnden lopende politie-onderzoek em sloten. Het proces-verbaal tegen nderen zal, wordt verwacht, over enje weken kunnen worden afge- ^eten. Wat betreft de omvang van fraude, er worden bedragen ge simd tot ver boven de tien miljoen nspen. „Al deze genoemde bedra- icht zijn een slag in de lucht," verze- "de ons echter een woordvoerder rvai het Rotterdamse gemeentebes- ,et< r. „Het werkelijke bedrag is onbe- an ld en er is nu nog niet bij benade- na te gaan om hoeveel het gaat." ussen staat wel vast, dat het zeker t om kleinigheden gaat: de bedra- ?Pf(i die de verdachten in hun zak gestoken variëren van vijf- DJiderd tot tweeduizend gulden. bedragen waren „beloningen" ijfbr het verlenen van „bemiddeling" he* „Bemiddeling" werd beloond het verkrijgen dssteun. van over- ficier van justitie mr. J. Schoon- •d, die zich met deze gigantische ak bezighoudt, zegt dat er geen an rdenking rust op beleidsambtena- ui\n van de Rotterdamse sociale stanst. Er werken daar achthonderd ibtenaren. Het gToepje, dat zich n de wanpraktijken zoü hebben huldig gemaakt, ziet hij naar ver- uding als klein. angifte direöteur van de dienst, de heer Bruens (59 jaar), kwam in septem- er vorig jaar tot de ontdekking dat ch in zijn dienst onregelmatighe- ;n voordeden. Hij deed aangifte bij politie. Deze week déëlde hij mee ïtslag te nemen naar aanleiding an de problemen binnen de dienst, r bestaat tegen de directeur geen erdenking. e heer Bruens zei niet in staat te ijn de noodzakelijk gebleken reor- anisatie door te voeren. Tevens wam de-directeur onder druk te ;aan van intimidatie. Ndat de frau- e in september aan het licht was «komen, werd hij persoonlijk bij gelmaat belaagd. Een van de opgaven, waarvoor offi- (ier van justitie mr. Schoonaard itaat is nagaan hoe het mogelijk is, dat deze fraude niet eerder is ont dekt en, dat zij zo'n omvang heeft gekregen. In het algemeen kwam de zaak neer op het opmaken van valse rappor tages, waardoor mensen, die geen recht hadden op een uitkering, toch geld kregen. Een aantal „klanten" speelde het spel mee, na daartoe te zijn aangezet door de bemiddelaars. De frauderende ambtenaren eisten hun deel van het geld op door de mensen te vertellen dat zij geen recht hadden op uitkering of slechts recht op een geringer bedrag. Vertrouwenspositie Daarbij hebben Surinamers, die in dienst waren van de stichting socia le belangen Surinamers en die heb ben gewerkt aan het West- Kruiskadeproject hun vertrou wenspositie onder hun landgenoten misbruikt. Hun werk was het leggen van contacten tussen de pas in Ne derland aangekomen Surinamers en de ambtenaren van de gemeentelij ke sociale dienst. Zij vertelden hun landgenoten-dat bepaalde ambtena ren voor hun belangen opkwamen als die daarvoor geld kregen. Gewil lig stonden deze pas uit Suriname aangekomenen, die de Nederlandse gewoonten niet kenden, bedragen af aan de werkers in het West- Kruiskadeprpject. De West-Kruiskade, een van de straten in het westen van de Rotter damse Binnenstad, geldt als voor naamste trefpunt van Surinamers. Bekend is in het West- Kruiskadeproject het werk van Mau Fabri, die als „streetcornerworker" de diepst afgegledenen poogde te bereiken. Bij een politie-rel werd hij gearresteerd, kort daarop vrijgela ten en uiteindelijk is hij volgens zijn zeggen in alle opzichten teleurge steld, naar Suriname teruggegaan. In 1975 hebben zich 20.000 van deze ex-rijksgenoten onj een uitkering gemeld bij de gemeentelijke sociale dienst in Rotterdam. Die uitkerin gen betroffen verhuiskosten, ver nieuwing van elektrische bedrading bij het betrekken van een oud huis, installatiekosten en ook wel remi gratie naar Suriname. In één land De gemeentelijke woordvoerder zei: „In het algemeen behoren er twee ambtenaren te.zijn, die bij een uit kering moeten optreden: de man die de beslissing omtrent de uitkering neemt en de man die de uitbetaling doet. In een aantal gevallen bleek dat deze beide functies in één hand samen kwamen. Hier ligt een moge lijkheid tot fraude. De bemiddelaars zijn geen ambtenaren, zij hebben geen enkele officiële status, maar waar de binnenkomende Surina mers vreemd waren in onze samen leving kwamen er uit de eigen ge meenschap vertrouwensmannen naar voren, mensen die die de weg wisten". In dit alles haalt de gemeentelijke woordvoerder nog een extra moeilijkheid aan: „Rotterdam heeft, evenals Amsterdam, een aan tal kosten vergoed, welke vergoedin gen later in opdracht van het minis terie van CRM moesten worden te ruggedraaid. Maar dit gold vooral voor bejaarden, niet in de eerste plaats voor Surinamers." Een raadsel Voorzitter Sumodihardjo van het COOS., het Centraal opbouw- orgaan voor Surinamers in de regio Rotterdam en tweede op de lijst voor het Democratisch Actie centrum bij de Kamerverkiezingen is het een raadsel hoe de zaak zover heeft kunnen gaan. „Ik ben blij," zegt hij, „dat deze zaak grondig wordt schoongemaakt. De betalin gen en knoeierijen hebben helemaal geen goede invloed op de Surinaam se gemeenschap gehad. Wij van het Vandaag viert Pieter van Vol lenhoven zijn 38ste verjaardag. COOS hadden problemen omdat wij helemaal geen inzicht konden krij gen in het doen en laten van de mensen van de West-Kruiskade, hoewel dat project deel uitmaakt van het COOS. Het West- Kruiskadeproject werkte helemaal op zichzelf, in een uiterst los ver band met het COOS. Men kan dat project misschien beschouwen als een wat losse vereniging van men sen, die wellicht agressiever waren dan anderen, verder dan anderen gingen in hun optreden. Ik zie de zaak in ethische zin misschien an ders dan velen van mijn landge noten." Ook de heer Sumodihardjo kan over de omvang van de fraude weinig zeggen: „De door velen genoemde bedragen lijken mij erg aan de hoge kant, maar ik durf nu geen enkele reële schatting te maken." Geen weg terug Mr. Schoonaard zei nog: „Er zijn geen aanwijzingen dat de handel wijze van de verdachte ambtenaren bij hun collega's of chefs bekend was. Het vermoeden is, dat de strak ke normen, volgens welke de betrok ken ambtenarten gewend waren te werken en de klaarblijkelijk veel rekbaarder normen van de werkers aan het West-Kruiskadeproject en de bemiddelaars geleidelijk aan in elkaar zijn gaan overvloeien. Zo ont stond tenslotte een situatie waarin het groepje van negen ambtenaren, eenmaal verstrikt in een net van onregelmatigheden, geen weg terug meer heeft gezien en steeds verder is gegaan. De dienst heeft deze ont wikkeling niet tijdig onderkend" ADVERTENTIE 1HIPHOL Samenwerking tus- en de NLM City Hopper (een volle ochter van de KLM) en City Cou- een bedrijf gespecialiseerd in vergat mijn ei erbij te het verzorgen van spoedzendingen, maakt vanaf volgende week moge lijk om expresse pakketten in hoo guit vier uur in vrijwel heel Neder land van huis tot huis afgehaald en bezorgd te krijgen. De NLM onderhoudt vier maal per dag met F-27 vliegtuigen diensten tussen Schiphol en Eelde, Twente, Eindhoven en Beek. Voor vervoer tussen plaatsen, die binnen een straal van dertig kilometer van deze luchthavens liggen en voor zendin gen ipet een maximaal gewicht van 25 kilo en een maximale lengte van een meter geldt voor geheel Neder land een standaard-tarief van 65 gul den. Voor verder gelegen plaatsen en grote zendingen gelden andere ta rieven. De nieuwe dienstverlening richt zich vooral op zendingen met een spoedeisend karakter, zoals compu tergegevens en andere documenten, vervangende machine-onderdelen en ipedicijnen. De stoere stofzuiger uit Denemarken Nilfisk b.v.- Diemen.Tel. 020 - 99 43 01, toestel 1Ï3 DEN HAAG In een circulaire aan de regionale campagne teams raadt het centraal verkiezingscomité van het CDA deze teams aan om. wanneer ze een avond met lijsttrekker Dries van Agt organiseren, maar een gesloten televisie-circuit aan te leggen. De ervaring leert namelijk dat Van Agt zoveel mensen trekt, dat ook de grote zalen die het CDA huurt steevast te klein zijn om het aantal mensen te bevatten. Regel is dat er telkens mensen naar huis moeten, ondanks het feit dat iedereen best bereid is wat in te schuiven. In Zwolle en Hoogeveen trok de CDA-lijsttrekker zo'n 1500 mensen. Afgelopen donderdagavond in Til burg werd het aantal geschat op ongeveer 2000. Hiermee zou wel eens een naoorlogs record bereikt kunnen zijn. Volgende week spreekt Van Agt in Rotterdam, Groningen. Alphen a/d Rijn en Ede De voorzitter van de VARA, de heer A. Kloos heeft de verwijten van WD-leider Wiegel huichelach tig genoemd. Wiegel meende dat de VARA een platformvoor linkse partijen zou zijn. Kloos zei: „Wiegel en de zijnen komen ruim aan de bak. Zij hebben in diverse pro gramma's van de VARA hun zegje kunnen doen, maar wij kunnen het niet helpen, dat Wiegel een debat met Duisenberg voor de VARA- televisie weigert." In een gisteren verschenen boek werk zijn de programma's van alle politieke partijen die momenteel in de Tweede Kamer zitting hebben, bijeengebracht. De programma's werden bijeengebracht en van een register voorzien door prof dr I. Lipschiets uit Groningen. Van vier partijen, te weten D"66, PSP, SGP en VVD, kon slechts het ontwerp-verkiezingsprograntma worden opgenomen, omdat pas in een vrij laat stadium het definitie ve programma werd vastgesteld. In een verantwoording zegt de sa mensteller dat dit gebeurd Is in overleg met de betrokken partijen. Het boekwerk verkiezingsprogram ma's wordt uitgegeven door de Staatsuitgeverij te Den Haag. In het boek is ook een interessante verhandeling over het Nederlandse kiesstelsel te vinden van de hand van mr. dr. W. K. J. J. van Ommen Kloeke, de secretaris van de Kies raad. Het voorwoord van het boek is geschreven door Kamervoorzit ter Vondeling. PvdA: 1 mei viering Ahoy- Complex Rotterdam om 16 uur met Den Uyl, Van Thijn en mevr. Van den Heuvel. CPN1 mei viering schouwburg t/o De Doelen Rotterdam om 19.30. Spreker. Bakker. PSP: 1 mei viering PSP-afdeling Groningen. Spreker: Van der Lek. Radio en televisie: Nederland 1: Teleaccursus over ministers (zater dag, 18.15); Hilversum 1: Staatsse cretaris Schaefer en mr. W. Aantjes in De Rooie Haan (zaterdag 12.41); Hilversum 2: Uitzending ARP (za terdag 18.20); Nederland 1: Teleac cursus over de regering (zondag 14.30); Nederland 2: 1 Mei toespraak Den Uyl in Rotterdam (zondag 20.30). In het St. Radboudziekenhuis ln Nijmegen ontmoette de belaamde hartchirurg dr D. A. Cooley uit Houston gisteren honderden ex-patiënten. Een van hen, de jeugdige Henk Dinter uit Apeldoorn bedankt de chirurg nogmaals met een handdruk. Henk's ouders kijken toe. ROTTERDAM De raadsman mr J Hermans van de 41-jarige hoofd- verpleger Frans H uit Kerkrade, die vorige week woensdag door het ge rechtshof in Den Bosch werd veroor deeld tot een gevangenisstraf van achttien jaar, heeft voorlopige cas satie ingesteld tegen het arrest. De hoofdverpleger, die zich niet schuldig acht aan moord op bejaar de patiënten, heeft de wens te ken nen gegeven tot het uiterste toe door te vechten. Hij houdt vol nim mer de injectie-spuit te hebben ge- pan een onzer verslaggevers ^DORDRECHT Als heeft de ruime publiciteit rond de minstens twintig niljoen waard zijnde kunstcollectie van Jacob Abraham van Tilburg (88) de Jniversiteit van Pretoria ook in Zuidafrikaanse ogen wel in een moeilijk parket gebracht, toch zal de verzameling als geschenk worden aanvaard. Met die "estrictie dat indien iemand met bewijzen kan aantonen dat bepaalde Kunststukken hem toekomen er onmiddellijk en onvoorwaardelijk afstand van ?al worden gedaan. nadruk verklaart niets in haar bezit te willen hebben waarop anderen aanspraak zouden kunnen maken. Dit geldt niet voor één of meer stukken maar zonodig voor de gehele collectie". van zijn De oud-wethouder Dordrecht heeft kunstschatten overigens nog niet overgedragen. In te genstelling tot wat werd ver dacht heeft het ministerie Van justitie geen officieel ver- toek ontvangen de om duide lijkheid in deze zaak te ver schaffen. Volgens de ambas sade van Zuid-Afrika is, na- xiat twijfel over de afkomst van de door Van Tilburg ten geschenke aangeboden col- ectie was gerezen, aan de Ne derlandse ambassade in Pre toria gevraagd of er iets be kend was over de ach tergrond van de kunstschat ten van Van Tilburg. De am bassade verklaarde „daar «een ambtelijke bevestiging van te kunnen geven". Daar- nee was voor de universiteit kennelijk de kous af, want verdere stappen zijn niet on dernomen. Een woordvoerder van de Zuid-Afrikaanse ambassade stelde het zo; „Er is de uni versiteit een kostbaar ge schenk aangeboden. Er zijn heftige aanvallen op Van Til burg gedaan, maar niemand heeft tot dusver bewijzen ge leverd. De universiteit heeft uit het contact met de am bassade de indruk gekregen dat ook de Nederlandse justi tie Van Tilburg niets ten las te kan leggen. Tenslotte zegt Van Tilburg zelf dat hij voor de identiteit van elk stuk van zijn verzameling een getuige heeft. Welnu, kan de universi teit dan anders doen dan het aangeboden geschenk aan vaarden? Wat niet weg neemt dat zij bij voorbaat en met Verjaring Men kon niet vertalen waar de vorig jaar al aangeboden schenking nog altijd niet is overgedragen. „Dat heeft de universiteit niet in de hand, Van Tilburg zal zijn eigen voorwaarden wel stellen". De juridische aspecten van de zaak-Van Tilburg lijken een voudig. Al wat hem aan ver mogensdelicten in de schoe nen zou kunnen worden ge schoven, Is, zoals minister Van Agt onlangs verklaarde verjaard. „De universiteit zit goed", zei Van Tilburg zelf. Even goed had hij kunnen zeggen: „Wie doet mij nog wat?" Hetzelfde geldt in feite voor tegen hem aangedragen zaken, die niet direct met de kunstcollectie te maken heb ben, zoals verraad en mede plichtigheid aan deportatie, misdrijven die niet verjaren maar die uiterst moeilijk of helemaal niet te bewijzen zul len zijn. De Rijksrecherche is op Jast van de procureur- generaal in het ressort Den Haag mr G. W. baron van der Feltz een onderzoek begon nen. Maar volgens het minis terie betekent dit nog niet dat het op meer zal uitlopen dan op een algemene oriënta tie op de zaak. De kunst en antiekverzameling van Jacob van Tilburg bestaat uit onge veer zevenduizend stukken. Daaronder bevinden zich cir ca drieduizend schilderijen, aquarellen en grafisch werk van zogeheten kleine mees ters uit de 17de tot en met de 19de eeuw. Zijn porseleinver zameling omvat 2400 stuk ken waaronder 570 stuks Delfts-blauw van grote waar de en zeer zeldzaam Chinees en Japans porselein. Van een hand geschilderd porseleinen bord is slechts één ander exemplaar op de wereld be kend. Het bevindt zich in het Victoria en Albertmuseum in Londen. De collectie wordt één van de grootste particu liere verzamelingen van de wereld genoemd. Hetzelfde geldt voor Van Tilburgs bezit aan aquarellen van de Itali aanse meester Falconi. Hij heeft dan ook nog een aan Rembrandt toegeschreven doek in zijn bezit. Andere kostbaarheden zijn antieke uurwerken, waaronder tien uit hout gesneden Japanse klokken, brons, antieke kas ten, volgepropt met kleinere kunstvoorwerpen, antiquitei ten, en beeldhouwwerk. Museum Dit alles heeft zijn huis ln Pretoria tot een rijk museum gemaakt. In de particuliere correspondentie die de zaak- Van Tilburg aan het rollen heeft gebracht komt de vol gende omschrijving voor: „Als Je daar rondloopt kun Je je ogen niet geloven. Letter lijk alles waar het oog op valt is echt, oud, antiek.Daar komt dan nog bij wat Je niet direct ziet omdat het achter een schot of een gordijn ligt, te weten opgestapelde schil derijen en aquarellen. Er is één kamer vol Chinees porse lein en meubelen, meubelen en nog eens meubelen. Er zijn grote „kussenkasten" die als hij ze opent vol blijken te liggen met zilveren tafelbe stekken, kristal en noem maar op. Ons lekenoog is niet bij machte de waarde te be palen van dit alles. Maar als je daar dan nog bij rekent een enorme postzegelverza meling en buiten het huis du re cactusplanten en een col lectie van honderden „zeepsteen"-beelden (primi tieve Afrikaanse kunst) dan moet Je wel komen aan een bedrag dat in de miljoenen loopt. In zijn „kasteel" haalde Van Tilburg zoals hij aan een Zuidafrikaanse krant vertel de op zekere dag uit een klein Chinees beeldje drie diaman ten en twee robijnen. Dat was dan nadat hij het met een mes had opgemaakt omdat hij „gevoeld" had dat het een schat bevatte. hanteerd om de bejaarde patiënten van de Lückerheidekliniek van het leven te beroven. Hij zou insuline hebben toegediend om ze van pijn en onrust te bevrijden. Voor de rechtbank ln Maastricht hoorde Frans vorig jaar twee maal levenslang tegen zich eisen. Hem waren toen negen moorden ten laste gelegd. De rechtbank, die slechts vijf moorden bewezen achtte, ver oordeelde hem ten slotte tot dertien jaar gevangenisstraf. Zowel de offi cier van justitie als de hoofdverple ger gingen in hoger beroep. DORDRECHT De gemeente Bre da heeft aan de organisatie Amica les vergunning verleend om op Ko ninginnedag op een sportterrein een manifestatie te houden. Eerder deze week werd de organisatie zaalruim te geweigerd omdat Amicales actief is onder Marokkaanse gastarbeiders om hen in de greep van koning Has san II te houden. De gemeente Breda wees het ver zoek van anders denkende organisa ties om tegen Amicales een demon stratie te houden van de hand. Men mag wel demonstreren als men maar van het veld dat Amicales ter beschikking heeft gekregen van daan blijft. STAVANGER (DPA. AFP) De Amerikaanse specialist op het ge bied van ollerampen Paul „Red" Adair is gistermiddag in Stavanger aangekomen om te helpen bij het dichten van de spuiter op het boo reiland „Bravo". Tot dusver worden de werkzaamhe den geleid door Adairs medeven noot Boot Hansen. Een woordvoer der van de Amerikaanse Phllllps- groep in Noorwegen, eigenaresse van het spuitende booreiland, ver telde dat het moederbedrijf Adair heeft gevraagd zelf naar Noorwegen te gaan. WASHINGTON Amerikaanse luchtvaartdeskundigen hebben hun onderzoek van de vijf .zwarte do zen" met registraties, die uit de wrakken van de twee op Tenerife verongelukte Boeing 747- passagiersvliegtuigen waren gebor gen gisteren voltooid. De registraties zijn deze week naar de Spaanse autoriteiten opge stuurd, aldus een woordvoerder ln Washington. Alleen de Spaanse au toriteiten zijn bevoegd de tekst en de bevindingen van de Amerikaanse specialisten te publiceren. Bij de vliegramp zijn op 27 maart 579 men sen omgekomen. (ADVERTENTIE) DE BAND MET DE GROENE SVP

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3