Geels: perfecte kansenbenutter BOB waagt dit jaar grote sprong Shell tip no.5 Franz Beckenbauer doet boekje open Shell helpt de autokosten drukken. „Der Kaiser" teleurgesteld in DFB «Alles gaat om de doelpunten, het is een lekker gevoel de bal in dat net Oud-Beyerlanders met nieuwe sponsor in eredivisie basketbal Weer winst voor Viktor Kortsjnoj Etappezege voor Fed or den Hertog Zwartkruis bondscoach af Shell helpt 'O tTEROAG 30 APRIL 1977 SPORT T rouw/Kwartet27 loor Matty Verkamman AMSTERDAM John Frederikstadt aan de lijn. Die man weet Ules van voetbal, wanneer het om cijfers en statistieken gaat. De iotale competitie-productie van Ruud Geels als eredivisie- roetballer, luidt de vraag. Even eerder schatte Ajax' konings- "chutter zelf: „Tussen de honderdtactig en de honderdnegentig (oals". Frederikstadt, binnen tien seconden weer aan de tele- bon: „Hier heb ik het, Bij Telstar vijf goals, als Feyenoorder irijfenveertig, bij Go Ahead vijfendertig tot dusverre bij Ajax lrieennegentig. Opgeteld honderdachtenzeventig." Het is niet üks. 'e*Jog enkele cijfers: na de invoering Oflran de eredivisie sinds 1956, wordt inJe schutterslljst schier onaan- ,ljastbaar aangevoerd door Willy van fler Kuylen. Verleden week scoorde de PSV'er zijn tweehonderdzestigste competitie-doelpunt. Geels staat vierde. Nog achter Tonnie van der -tinden (205) en Johan Cruyff (190). Jekijk Ruud Geels een uurtje op de, egenwoordig ontspannen training van landskampioen Ajax. „We doen de laatste weken nogal veel partijt jes, dat vind ik wel prima. Duurlopen heb ik al genoeg gemaakt in mijn jeven. Daar word ik niet goed van". En je ziet ook dan een aanvaller, die op zoek is naar goals. Een niet te stillen honger naar doelpunten. Hij schiet en kopt uit alle standen. Vaak ongegeneerd hard. Ruud Geels: „Gek is dat, maar ik kan op de training ook echt genieten van een doelpunt. Een lekker gevoel, de bal in dat net". 1 In competitieverband werd z'n lust B dit seizoen al vierendertig keer be vredigd. Een score, die voor de ze ventiger jaren „van het steeds verde- digender voetbal" ongekend hoog is. Lang geleden deden alleen Coen Dil len (1957, drieënveertig goals) en Henk Groot (1960, achtendertig, en 1961, eenenveertig) het nog beter. De competitie telt evenwel nog drie wedstrijdendagen, dus er kan nog meer bij. Ruud Geels, lachend: „Nee, ik heb geen streefgetal. We zien wel. Leuk in ieder geval dat de trainer en de spelers zich in de laatste wedstrij den zich extra voor mij willen inzet ten. Dat geldt trouwens ook voor Piet Schrijvers, die de minst gepas seerde doelman in het betaalde voet bal kan worden. Ook voor hem wordt gewerkt. Aan de andere kant ben ik toch ook wel weer nuchter in dit soort zaken. Hoewel, als Kees Kist twee doelpunten maakt, dan stimu leert mij dat." Die nadruk op zijn gouden speciali- teit doet Ruud Geels als voetballer wellicht te kort. Ook als kaatser in een één-twee, is hij bijvoorbeeld van waarde. Technisch ruim voldoende. Dat be wezen de vertraagde tv-beelden, in het programma „Het spel en de knikkers" onlangs nog eens. Een be gaafde voetballer, wiens snelheid van handelen de tegenstander di kwijls teveel was. goed passend, combinerend én scorend. Ruud Geels: „Heb Je ze gezien, die hakbal- letjes? Ik ben geweldig blij met die opname; heb ze ook op video vastge legd." Toch heeft hij geen moeite met het beeld dat het publiek zich van hem heeft gevormd. Het beeld van de naar perfectie neigende kansenbe nutter. Oeels: „Het publiek wil mij in die spits zien. Ik ben er om te scoren. Daar richt ik me ook op. Ik bekijk mezelf kritisch wat dat be treft. Omdat Ajax een ploeg is, die doorgaans niet al teveel kansen krijgt, kan ik het me bijna niet ver oorloven om te missen. Een kans moet eigenlijk een doelpunt zijn. Zo niet. dan ben ik niet tevreden. Ook al scoor ik later nog een paar keer. In de thuiswedstrijd tegen FC Den Haag miste ik de ene na de andere kans. Verschrikkelijk slecht was dat." Ondanks die zelfkritiek, is dit sei zoen geen enkele eredivisieclub aan Geels' jacht op goals ontkomen. Dat verblijdt de persoon in kwestie in De toekomst van Ruud Oeels ten aanzien van het Nederlands elltal Is nog altijd onzeker. Nadat de AJaxled onlangs verklaarde zich niet meer beschikbaar te stellen voor de reserve bank. Is er van de zijde van'de KNVB tot dusverre geen reacUe gevolgd Oeels: ..Dat lt ergens wel begrijpelijk, want officieel is Zwartkruis geen bondscoach meer Het is echt niet zo, dat ik me te goed voel voor die reserve bank. omdat ik nu zoveel doelpunten maak. Ik ben eerder tot de overtuiging gekomen, dat lk bovenal een clubspeler ben Daarbij heb ik er moeite mee om een week van huis te zijn. terwijl Je weet dat Je toch niet speelt Je hangt er als reserve ook een beetje bij De laatste keer. tegen België, vroeg er nota bene Iemand aan mij. of Ik België—Nederland nog had ge zien hoge mate. Op het veld komt dat het sterkst tot uiting. Geels is gelukkig na een goal. Hij gt: „Het hele spel gaat om doelpunten. Dan maakt het niet uit of het hobby of je vak is. Nog maar pas bij Ajax. verbaasde ik mij erover dat een ate. doelpunt de spe lers amper nog vrede schonk. Als je die blijdschap niet meer voelt, kun je er volgens mij maar beter mee stoppen. Juichen voor jezelf en voor het publiek, dat komt spontaan bij me op." De score van vierendertig goals, hield hij in de beginfase van deze. nu bijna beëindigde competitie vol strekt niet. voor mogelijk. In het aanvankelijk super-behoudende Ajax, verpieterde vooral de meest vooruit geschoven pion. Dus Ruud Geels. Terugkijkend, zegt hij: „Wer kelijk, in het begin dacht ik niet verder te komen dan hooguit tien doelpunten. In de eerste zes k zeven wedstrijden scoorde ik ook nauwe lijks. Ja, we hebben het er al vaker over gehad, ik heb nogal over die speelwijze geklaagd bij Ivic. Dat he le gedoe met die dubbele ausputzer heb ik nooit zo zien zitten. Maar het is wel zo, dat er lange tijd nauwelijks een weerwoord uit de spelers-ploeg is gekomen. Dat zal ook wel te ma ken hebben gehad met dat steenko Ruud Geels scoorde reeds 178 competitiedoelpunten en is met iedere goal blij: „Gek is dat, maar ik kan op de training ook echt genieten van een doelpunt". len-Engels van Ivic. Iedereen greep hem altijd even goed. Maar wanneer Ivic na een tactische bespreking ruimte gaf om wraak te stellen, dan kwam er nooit iets naar voren. Die at zal overschakeling van twee naar drie spitsen is echter mede op ver zoek van de spelers tot stand ge komen." Met het bekende gevolg. Ajax ging sinds de uitwedstrijd tegen Sparta aanzienlijk attractiever voetbal spe len. Weliswaar uitgaand van de eigen, zeker niet al te grote moge lijkheden werd de ploeterende con currentie (Feyenoord, PSV) afge troefd. Morgen heeft Ajax genoeg aan één winstpunt tegen stadsge noot FC Amsterdam, om de landsti tel die vorige week na de winst op Feyenoord al werd gevierd van een officieel tintje te voorzien. Dat neemt volgens Oeels niet weg. dat de ploeg zich in de nabije toekomst toch zal moeten versterken. Voor uitblikkend meent hij: „Ajax schijnt niets meer te voelen voor dure aankopen. Daar kan ik inko men, wanneer Je ziet hoe het met spelers als Mulder en Brokamp is afgelopen. Maar om mee te draaien in de Europa-Cup, heeft de ploeg toch behoefte aan een stuk routine. Een paar aankopen zullen beslist noodzakelijk zijn. Zo niet, dan ver wacht ik weinig in de Europa Cup". Geels is er langzamerhand wel aan gaan twijfelen of hij er volgend sei zoen in De Meer nog bij zal zijn. Ofschoon hij herhaaldelijk heeft ge zegd, „doodziek te zijn van het ge praat over geld en transfer", kan hij er, reëel, niet omheen, de huidige stand van zaken in enkele zinnen te schetsen: „Ik hoop dat er een oplos sing komt waardoor ik bij Ajax kan blijven. Maar het wordt me steeds duidelijker, dat Ajax niet meer zo gebrand is op een langdurig contract. Daar gaat het mij nu Juist om. Nee, ik heb zelf geen concrete contacten met buitenlandse clubs. Dat gaat in dit vreemde wereldje allemaal via-via." door Bob Lieshout en Berend van Baak STRIJEN Wanneer u eens de kans zou krijgen aan iemand, die bij het Nederlandse basket bal betrokken is. de vraag te stellen of het goed gaat met zijn favoriete sport, dan zou hij u geen eenduidig antwoord kunnen geven. Hjj zou u laten weten dat het spelpeil in de eredivisie ongetwijfeld enorm is gestegen, maar ook dat het zeer twijfelachtig is of die spelpeilverbe tering een blijvende zaak zou zijn. Het gevolg van het feit dat die spel peilverbetering afhankelijk is van de goede luim van een aantal geldschie ters. Geldschieters, die overigens niet uit filantropische overwegingen hun geld beschikbaar stellen, maar in de hoop hiervoor een aantrekkelij ke dosis publiciteit terug te krijgen En van die goede luim is weinig over nu één van die geldschieters de over igen uit die beperkte markt voor publiciteit dreigt te drukken. Bovendien kunt u ervan verzekerd zijn dat zijn toekomstverwachtingen des te somberder zullen zijn naarma te het einde van de competitie na dert. Dat is namelijk de tijd dat de sponsorcontracten aflopen en het is nog maar de vraag of er nog wel nieuwe gegadigden zijn. Vooral dit jaar leken er problemen te over Niet minder dan vijf van de tien sponsors zouden er de brui aan geven Het einde van de opbloei van het Nederlandse basketbal leek slechts een kwestie van tijd. Een einde overigens, waarom menigeen geenszins rouwig zou zijn. Toch lij ken er voor het seizoen 1977 78 nog overlevingskansen te zijn. Niet al leen lijken niet alle sponsors te stop pen, maar er zijn ook nieuwe be langstellenden. In de eerste plaats bleek dat Arke Reizen, zij het op kleinere schaal, toch als sponsor door zou gaan, zo dat ook volgend jaar Twente in de eredivisie vertegenwoordigd zal zijn. Een tweede meevaller was de aan kondiging dat de firma Parker als de sponsor van de basketbalclub uif Leiden zou gaan optreden en nog wel met een budget van maar liefst éér miljoen gulden in dri£ jaar. Dat neemt niet weg, dat er nog veel te wensen overblijft voor die liefheb ber van het Nederlandse basketbal. In Den Bosch is de naam van de nieuwe sponsor nog steeds niet be kend, al zal daar op een of andere manier wel een redelijk team op de been gebracht worden. De grootste problemen liggen vooralsnog in Rot terdam en Utrecht. Rotterdam-Zuid, twee seizoenen geleden nog kampi oen van Nederland, publiektrekker en trotse deelnemer aan de Europa cup I. Is op sterven na dood en in Utrecht mogen de spelers zelf beslis sen of ze onder de huidige, marginale omstandigheden nog door willen gaan Als zij die beslissing zullen nemen, hebben ze In ieder geval de zekerheid dat twee van de sterkste spelers volgend jaar zullen ontbre ken. Emill Hagens gaat terug naar Buitoni'Flamingo's, terwijl Bill Mal- lory volgens velen de beste Ameri kaan in de afgelopen competitie, ver trekt naar BOB Dit seizoen werd de ploeg uit Oud- Beljerland kampioen in de eerste divisie A en men vindt het nu tijd voor de grote sprong voorwaarts en daarmee wordt de sponsor van de club. Vastgoed Strijen. de tweede nieuwe sponsor in de ere divisie. Ge zien het feit dat een dergelijke sprong nogal wat geld kost. rijst de vraag wat een landelijk weinig be kend bedrijf er in ziet dat benodigde bedrag te fourneren. In hoeverre denkt eigenaar Martin van der Vin den zijn geld er weer ui£ te krijgen, of heeft hij zich niet alleen door dit soort overwegingen laten leiden? „Ik heb acht jaar voor BOB ge speeld en ik wilde graag iets voor de ploeg doen. Toen in september 1975 het fout liep met de vorige sponsor, door een failissement, ben ik er in gesprongen. Het Initiatief hiertoe is van mijn kant uitgegaan. Dat eerste bedrag, vijftienduizend gulden, was om de ernstigste nood te lenigen. Het werd ook onmiddellijk uitbe taald na de ondertekening van het contract. Binnen het beperkte ge bied van de Hoekse Waard was het een mooi stukkie reclame". „Daarnaast wilden we betere presta ties. Maar we waren niet van plan deze te forceren ten koste van de vereniging. Het zou niet terecht zijn als ik, als sponsor, zou zeggen, ik koop zes goede spelers en de rest zien we wel. Dat zou betekenen, dat wanneer ik met de sponsoring zou stoppen, ook de vereniging op zou houden te bestaan. Daarbij zouden de leden van BOB een dergelijke handelswijze nooit geaccepteerd hebben. Voor hun is de vereniging BOB een begrip. Eén van de Amen kanen die dit Jaar voor ons speelt, merkte onlangs op. dat BOB een echte „community" was. Het is dan ook niet verwonderlijk dat de naamsverandering en het idee dat men met Amerikanen zou gaan spe len nogal wat problemen teweeg bracht. Men was bang dat het alle maal ten koste van BOB zou gaan De eerste Amerikaan was in het begin dan ook helemaal niet wel kom. Die problemen zijn nu over wonnen en daarom kunnen r e een stap verder doen. Maar dat bet» kent niet dat we de rest van de vereni^ng uit het oog verliezen. Een deel van het sponsorbedrag verdwijnt in de pot die de hele vereniging ten goede komt. Dat bedrag zal ik overigens blijven geven, ook al zou ik aan het einde van het komende seizoen met de sponsoring stoppen". Wat zijn de plannen en verwachtin gen voor het volgende seizoen? „We gaan volgend jaar spelen met twee Amerikanen, te weten Bill Mallory en Terry Shlely en met één Ameri kaanse Nederlander, Ron Kruidhof Deze drie zullen worden aangevuld met de Nederlandse spelers uit het huidige team. Met dit team denken we een redelijke kans te hebben ons in de middenmoot te handhaven. Als we zeker zouden weten dat we negentien van de twintig keer ge veegd zouden worden, dan zouden we nooit aan dit avontuur beginnen. Naast deze spelers hopen we ook nog een Amerikaanse coach aan te trekken, die moet gaan samenwer ken met de huidige coach. Oor Bras- sien" Twee jaar geleden was het sponsor bedrag vijftienduizend gulden, nu een team met twee Amerikanen, een Amerikaanse Nederlander en een Amerikaanse coach Hoeveel geld kost dat wel niet? „Als je een kleine sponsor op één ton zet en een grote op vijf ton. dan ben ik een mid delgrote sponsor" En dan te bedenken dat een Neder landse speler van BOB nog niet be taald wordt en met een onkosten vergoeding genoegen neemt. „Voor de oude groep van BOB-ers is het spelen in de eredivisie een kans en een eer. Het lijkt me voor hun een hele belevenis" Al met al. haalt Martin van der Vinden zijn geld eruit? Voor de ton nen die ik er in stop zou ik misschien beter STER-reclame kunnen kopen, maar dat is een passieve vorm van reclame. Ik laat liever iets ge beuren". LEEUWARDEN Na de negende ronde van het nationaal schaak kampioenschap in Leeuwarden heeft Viktor Kortsjnoj zijn voor sprong van anderhalve punt behou den. De naar Nederland uitgeweken Rus won van Van Baarle. Zijn naas te concurrent en titelhouder Jan Timman won eveneens. Hartoch moest in Timman zijn meerdere er kennen. Vandaag krijgt Timman zijn laatste kans om zijn ach terstand op Kortsjnoj te verkleinen. Timman speelt met zwart tegen Kortsjnoj en zal moeten winnen. Bij verlies is Kortsjnoj nagenoeg zeker van de titel. Tijdens een tweekamp die beide schakers enige tijd terug speelden, kwam Kortsjnoj als win naar uit de strijd te voorschijn.In de negende ronde won verder Van der Sterren van Van Vliet en zegevierde Ree over Ligterink. Uitslagen negende ronde: Van der Sterren-Van der Vliet 1-0, Boersma- Langeweg afg. Van Wijgerden- Donner afg, Ree-Ligterink 1-0, Böhm-Hofland afg. Van Baarle- Kortsjnoj 0-1, Timman-Hartoch 1-0. Stand: 1. Kortsjnoj 8''=, 2. Timman 7. 3. Donner 6(^1), 4. Ree 5'5. Lange- weg 5 1), 6. Ligterink 47,7. Har toch 4. 8. Van Baarle en Van der Vliet 37,, 10. Böhm en Boersma 3 1), 12. Van der Sterren 3, MCNCHEN Frani Beckenbauer heeft in een interview met het Westduitse weekblad „Der Stern" verklaard dat hij zeer teleurgesteld is in de DFB de Westduitse voet balbond, en in zijn voorzitter Her mann Neubcrger. In het eerste deel van het interview, dat onder de veelzeggende kop „Jctzt rede Ich" verschijnt, beschuldigt Bec kenbauer de DFB van een vertrou wensbreuk rn verband met zijn op banden zijnde transfer naar de New York Cosmos. „Ik wilde open kaart spelen met de DFB, ofschoon ik wist in welke situatie ik terecht zou komen wanneer mijn plannen voortijdig zouden uitlekken. Maar ik vertrouwde op geheimhouding van de kant van de DFB- voorzitter", aldus Beckenbauer. Toen Neuberger echter al een dag na het gesprek met Beckenbauer de plannen van „Der Keiscr" in de openbaarheid bracht, was de Bay- crn-libero zwaar teleurgesteld: „Toen Neuberger bekend maakte dat ik op 28 mei mijn eerste wed strijd voor Cosmos zou spelen, was dat voor mij een inbreuk op het vertrouwen dat ik in hem stelde. Daarbij komt dat het bericht on juist was. Als ik naar New York vertrek, speel ik mijn eerste wed strijd voor Cosmos op 26 mei en niet op 28 mei." Via woordvoerder dr. Wilfricd Ger- hardt heeft de DFB Beckenbauer tot een verklaring willen bewegen, waarin hij toe zou geven dat hij naar de Verenigde Staten wilde vertrekken en zich niet meer be schikbaar zou stellen voor het nati onale elftal. In die verklaring zou verder komen te staan dat hij geen interesse meer had in het eindtoer- nooi om het wereldkampioenschap volgend jaar in Argentinië. „Toen Eredivisie Eindhoven-FC Utrecht Telstar-FC Twente Go Ahead Eaglcs-FC VVV Feyenoord-NAC FC Amsterdam-Ajax Roda JC-Sparta NEC-FC Den Haag De Graafschap-PSV AZ'67-Haarlem Eerste Divisie Heden: Forluna SC-Vcendam FC Groningen-FC Vlaardingen Morgen: FC Dea Botch-SC Cambuur SC Aaatrsfoort-PEC Zwolle Helmond Sport-Vitessc Wageningcn-SVV Willem ll-Excclsior Heercnveen-FC Dordrecht Heracles-MVV Omdat de competities in dc beslissen de stadia zijn gekomen beginnen morgen alle wedstrijden om half drie. BENIDORM De derde etappe van de ronde van Spanje Is gewonnen door Fedor den Hertog, één van de drie Nederlanders die in de Vuelta gestart is. Den Hertog legde de 200 kilometer tussen Murcia en Beni- dorm af in twee uur 51 minuten en 28 seconden. Aan het eind van de derde etappe, waarin vijf bergen moesten worden beklommen, had Den Hertog een voorsprong van zes seconden op de Spapjaard Jose-Luis Viejo en de Belg Freddy Maertens ADVERTENTIE snapte ik er niets moer van. Ik verzocht dr. Gerhardt dringend om mijn versie in het perscommuni qué te zetten, dat wil zeggen „af zien van twee interlandwedstrij den vanwege de perscampagne te gen mij." Verder zegt Beckenbauer in het interview over het feit dat dc DFB in zijn eigen verklaring zijn bedan ken voor het Westduits elftal in verband brengt met zijn Amerika- plannen: „Ik begrijp niet waarom men steeds weer met valse argu menten wil bewijzen dal ik niet meer beschikbaar zou zijn voor Ar gentinië *78". DFB-voorzitter Hermann Neuber ger wijst overigens dc beschuldi gingen van de kant van Becken bauer resoluut van dc hand: „Daarover kan ik slechts lachen. Ik heb geen vertrouwensbreuk be gaan. Het was toch al bekend. Ik kan de buitenwereld toch niet be driegen over een thema, dat allang bekend Is." Neuberger zei verder over Bec- kenbauers opmerking dat de DFB geen enkele moeite had gedaan om hem voor West-Duitsland te be houden: „Wij hebben alles gepro beerd en gedaan om hem voor het Westduitse voetbal te behouden. Wij konden hem echter geen zeven miljoen mark bieden, maor wij hebben hem verzekerd dat wij hem in zijn verdere loopbaan be hulpzaam zouden zijn." Op de vraag of Beckenbauers loopbaan als international door deze be schuldigingen nu definitief tot het verleden behoort, antwoordde Neuberger: „Of Beckenbauer ooit nog voor het Westduits elftal zal uitkomen, beslist alleen onze bondscoach." ZEIST Jan Zwartkruis zal in de toekomst niet meer optreden als coach van het Nederlands elftal. Jan Zwartkruis, kapitein bij de luchtmacht, was tweemaal interim- bondscoach. Telkens voor twee wed strijden. Vrijdag antwoordde Jan Zwartkruis op het verzoek van het sectiebes- tuur betaald voetbal het bondsco- achschap voort te zetten. Hij liet het sectiebestuur weten dat hij dat niet kon doen. De beweegredenen die tot zijn besluit om te stoppen hebben geleid dragen een prive-karakter. Hij wenste daar vrijdagavond door competitie-leider Jan Huybregts werd verstrekt. De letterlijke in houd luidde als volgt ..De kapitein Zwartkruis heeft op verzoek van het sectie-bestuur be taald voetbal overwogen of er een mogelijkheid is het bondsco- achschap van de KNVB voort te zetten. De kapitein Zwartkruis is het bestuur betaald voetbal erken telijk voor de wijze waarop in ge meenschappelijk overleg is gezicht naar een oplossing. Hij heeft uiterst serieus alle factoren, die van invloed zijn, overwogen. Hij heeft het be stuur betaald voetbal heden doen weten dat zijn besluit is genomen en dat het hem niet mogelijk Is zich voor het bondscoachschap in te zet ten. Hij zal het bestuur betaald voet bal persoonlijk Informeren over de beweegredenen, die tot dit besluit hebben geleid. Gezien het pnvé- karakter daarvan is de kapitein Zwartkruis niet genegen zijn over wegingen openbaar te maken Autoreparaties zijn meestal niet goedkoop. Maar gelukkig hoeft u-het niet altijd zo ver te laten komen. Bij Shell kunt u nu gratis een boekje krijgen, waarin staat hoe u autoproble- men kunt ontdekken voor ze veel geld gaan kosten. Dat boek je heet „Shell helpt''deel 1 en de tips daarin zijn heel simpel. 7" Kijk maar eens naar zon tip over de kontrole van het koel- water. Dal is zo gebeurd en het kan u een hoop geld besparen, yggeen hoekftQHtrwi&M? Vraag er 0 i... Cl..IIL.. Iw cfcdl Hof u Hi7 kochcater kunt u het beste kmirndcicn in hel ex'pamietaukir Als u: iuno Jat niet heeft zult tt tn de radiateur marien k'iihrn. maar pa\ dan goed ap-,Irani muni dc dap vuil de radiateur als de mat ar nag arm Wacht tot d,n afgekoeld Het nut et moet zo)t2d 4cmonder dr bovenrandstaan. AU hel rjutcr in een paai dagen \terh zakt n liet verstandig rem naar een

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 27