'Bordes onder bloemen bedolven' Saccharine en de consument ^Veertig jaar geleden werd ^jarige prinses S3 Juliana voor r» het eerst op Soestdijk gehuldigd. Wetenschap en techniek door Rob Foppema El BINNENLAND Trouw/Kwartet 15 -f 3. ur| F Veertig jaar geleden legden de inwoners van Baarn en Soest voor het eerst, persoonlijk, mee gebrachte bloemen neer voor de toen 28 jaar geworden prinses Juliana; foto rechts. door Fred Lammers SOESTDIJK „Het ge hele bordes in een mini mum van tijd onder bloemen bedolven. De meeste deelnemers kwa men met losse bloemen, doch velen ook brachten hun hulde met ruikers en bloemenmanden. Dat er veel belangstelling voor deze bloemenhulde be stond, kan hierüit blij ken dat het. gehele défilé ongeveer drie kwartier duurde. Buiten de hek ken van het paleis had den zich honderden be langstellenden verza meld om deze hulde gade te slaan", aldus een oog getuige-verslag van de feestelijkheden op Soestdijk op 30 april 1937, nu veertig jaar geleden. Het was voor het eerst dat toen nog prinses Juliana op Soestdijk een bloemen hulde in ontvangst nam. Het was niet het eerste bloemen- defilé. In de jaren twintig en dertig was het al gebruikelijk geworden dat de inwoners van Baarn en Soest op de tweede augustus, de verjaar dag van koningin-moeder Emma, naar haar zomerver blijf kwamen om de grijze vorstin een bloemengroet te brengen. Dat gebeurde voor het laatst in augustus 1933 toen Emma 75 Jaar werd. In 1937 kwamen prinses Juli ana en prins Bernhard op Soestdijk wonen. Dat Baarn daar erg mee was ingenomen, bleek uit de woorden waar mee burgemester Jhr. mr. G. C. J. van Reenen het prinse lijk paar op 14 april 1937 be groette. „Baarn is een open, landelijk dorp, geen stad met wallen en poorten. Ik kan u dus niet volgens oud gebruik bij uw intocht in de gemeente de sleutels onzer poorten overhandigen.'WatiIk u kan aanbieden heeft in mljmogen echter veel grotere wagjde: dit zijn de sleutels van'jqnze harten. In die harten moogt u dan lezen de oprechte wens dat het u nimmer zal berou wen Baarn tot woonplaats gekozen te hebben." De entourage veranderd van jaar tot jaar. In 1939 was de drie maanden jonge Beatrix even van de partij. Voor een van de paleisramen toonde prinses Juliana haar eerste ling aan het publiek. Op za terdag 29 april 1393, tijdens het laatste voor-oorlogse de- filé, ging de belangstelling ook in de eerste plaats uit naar de kleine Beatrix. Een van de dagbladen meldde: „Het publiek was zeer en thousiast en moest voortdu rend tot doorlopen worden gemaand. Veel deelnemers zwaaiden met hun bloemen, wat prinses Beatrix met handgeklap beantwoordde. De geestdrift was zo groot dat velen, zowel ouderen als Jongeren, vergaten hun bloe men af te geven." Des on danks lagen de bordestreden vol als men de foto's die bij die gelegenheid werden ge maakt, bekijkt. Twee stoeten De inwoners van Baarn en Soest trokken voor de oorlog gescheiden op naar Soestdijk. Er werden twee af zonderlijke stoeten gefor meerd: eerst wandelden de deeelnemers uit Baarn, daar na die uit Soest langs het bordes, beide stoeten met de burgemeester voorop. De ver houding tussen belde ge meenten was in die tijd niet al te best. Zelfs moesten bij Oranjefeesten de opgerichte erepoorten worden bewaakt door vrijwilligers oih te voor komen dat over en weer ver nielingen werden aangericht. Het conflict ging over de vraag of Soestdijk bij Baarn of bij Soest hoorde. Toen kon men zich daar erg over op- In 1939 viel de verjaardag van prinses Juliana op een zondag en werd er op de daaraan voorafgaande zater dag gedefileerd. Prinses Beatrix volgde het schouw spel in de paleistuin met grote belangstelling. winden, terwijl het antwoord voor de hand lag: het paleis staat op Baarns grondgebied, als is de naam Soestdijk meer aan Soest verwant. Het zou na 1939 negen jaar duren eer men weer met bloe men naar de jarige prinses kon gaan. In 1948 was het eindelijk zover. Het Jaar erop was Juliana Koningin. Het bloemendefilé ging echter door, zij het dat de opzet niet langer plaatselijk werd ge houden. Met uitzondering van 1962, toen de Koningin haar verjaardag in de hoofd stad vierde als onderdeel van het zilveren huwelijkfeest, en ln 1971 toen het défilé op het laatste moment werd afge last wegen het overlijden van prinses Armgard, de moeder van prins Bernhard, is er sinds 1948 elk Jaar een défilé gehouden op Soestdijk, al vertelde prins Bernhard in 1949 kort voor de verjaardag van zijn vrouw, de viering van geboortedagen in zijn ge zin „voor alles als een huise lijk feest te willen be schouwen." De opzet bleef in grote lijnen gelijk. Toch piekeren de or ganisatoren zich elk jaar bij na suf om met originele plan netjes te komen. Ballonnetjes In 1949 gingen duizenden bal lonnetjes de lucht in tijdens een hulde van de Baarnse en Soester schooljeugd, die voorafging aan het défilé; in 1950 dwarrelden pakjes siga retten met nagemaakte OZO-wikkels (Oranje zal overwinnen) ter herinnering aan de droppings in de oor logsjaren, in de paleistuin neer; ln 1952 werd de landkaart van Nederland in voorjaarsbloemen uitgelegd op het gazon voor het paleis met daaronder de woorden „Nederland dankt u"; ln 1953 stond het défilé ln het teken van de watersnoodramp, die een deel van Nederland kort ervoor had getroffen; in 1956 Geborgen Een paar weken later kreeg Baarn. dat bij de intocht was uitgelopen om het prinselijk paar tijdens de rit ln een open rijtuig door de versierde straten en lanen, waar tien tallen erebogen waren opge richt, toe te Juichen, gelegen heid prinses en prins op Soestdijk opnieuw van dichtbij te bekijken. Het défi lé was toen nog een echte plaatselijk aangelegenheid en naar duidelijk werd ge steld „niet bedoeld als een optocht van verenigingen of scholen". Tegenwoordig is het omgekeerde het geval. Nu komen individuele bur gers er in vergelijking met de omvangrijke groepen die in georganiseerd verband naar Soestdijk trekken nauwelijks meer aan te pas. Vroeger was het défilé in de middag nu in de ochtend. Niettemin is het bloemendefilé een Neder landse traditie geworden, die evenmin als het bloemencor so ln de bollenstreek is weg te denken. Hef bloemendefilé in 1976. De entourage is in vergelijking met 1937 veranderd, maar het uitgangspunt is hetzelfde gebleven. kwamen stoere werkers uit de Noordoostpolder naar Soestdijk en in 1959 vrouwen die op dezelfde dag als de Koningin ter wereld kwamen en dus ook vijftig jaar waren geworden. De Koningin kreeg die dag een paar bijzondere ver jaarsgeschenken: een platina horloge bezet met briljanten en één miljoen gulden voor een liefdadig doel. „Ook al ben ik persoonlijk niet erg gesteld op gedenkdagen en in het bijzonder niet op die Waar men zelf het middel punt van de feestvreugde moet zijn, nu deze eenmaal is gekomen is hij door allen tot een hoogtijdag in mijn leven gemaakt. Ik ben gelukkig, te rug en vooruit te mogen zien samen'met hen die mij lief zijn," zei de Koningin op die bijzondere aprildag. Hoewel de Jarige haar mede-jarigen vaarwel zei met de groet: „Tot over 25 jaar" waren ve len van die „30 aprillers" tien jaar later opnieuw op Soestdijk. De Koningin sprak hen heel persoonlijk toe: „Ik moet u zeggen: Je kunt Je nog heel Jong voelen met zestig. Ik geloof dat iede re levensperiode weer mooier kan zijn dan de vorige." In 1974, op de dag dat zij 65 Jaar werd, kwam de Koningin achter de microfoon om haar gevoelens onder woorden te brengen. „Ik ben dankbaar deze dag te mogen vieren met mijn man, mijn kinderen en mijn kleinkinderen. Ik ben ook heel dankbaar dat ik nog niet hoef op te houden met werken nu ik 65 Jaar ben ge worden". Vorig jaar pakten de donkere wolken van Lockheed zich samen boven Soestdijk. Extra veel mensen kwamen die dag naar het palels, wat de Koningin zichtbaar goed deed. Ontroerd riep zij aan het slot van het défilé uit: „Het geeft Je weer moed om verder te gaan". Vandaag trekken opnieuw duizenden mensen langs het bordes. Er zullen dit jaar een kleine zestig deputaties met in totaal 4000 personen mee doen. Daarnaast wordt er ruimte gemaakt voor parti culieren. Schilderij In het begin van de stoet zal een deputatie gaan van het comité veertigjarig huwelijk. Kunstschilder William Hale wijn zal dan het schilderij aanbieden dat hij ln opdracht van het comité van het koninklijk paar heeft ge maakt. Het schilderij is vrij dag reeds naar Soestdijk ge bracht, verpakt in een specia le met watten beklede kist. Als de weersgesteldheid het - toelaat zal het schilderij op een ezel op het bordes wor den gezet, waar het konink lijk paar het zal onthullen. Het is hard aanpoten geweest voor William om het dubbel portret op tijd gereed te krij gen. „Ik heb er maandenlang tot diep ln de nacht aan ge werkt. Het is het beste schil derij geworden dat ik tot nu toe heb gemaakt. Degenen die het koninklijk paar goed kennen zeggen dat ik precies hun wezen heb weergegeven, al hebben ze niet persoonlijk voor mij geposeerd", vertelde een opgetogen William Hale wijn mij deze week. Toen het Amerikaanse bureau voor voedings- en ge neesmiddelen FDA vorige maand aankondigde dat de zoetstof saccharine binnen enkele maanden uit de markt genomen zou worden, riep dat een protest op van onvoorziene omvang en hardnekkigheid. Ook in ternationaal maakten overheden opmerkelijk weinig haast om het Amerikaanse voorbeeld te volgen. Toch had de FDA niets anders gedaan dan onberispelijk de Amerikaanse wet uitvoeren. Al bijna twintig jaar bepaalt een artikel in de Voedsel-, genees middelen- en cosmeticawet dat chemische stoffen die bij de mens of bij enig proefdier kanker veroorzaken, niet aan voedingsmiddelen mogen wor den toegevoegd. De bepaling, die naar haar indiener nog steeds wordt aangeduid als het amendement-Delaney, laat daarover geen enkele discussie toe. Toen dus uit een Canadees on derzoek bleek dat grote hoe veelheden saccharine in het voer van ratten een verhoogd aantal gevallen van blaaskan ker tot gevolg hadden, was de FDA verplicht om een ver bodsmaatregel voor te berei den. Het bureau wist van te voren dat daar heibel van zou komen, want het had ln 1969 iets dergelijks aan de hand ge had. Toen moest de zoetstof cyclamaat om overeenkomsti ge redenen van het Ameri kaanse toneel verdwijnen. De fabrikanten vonden toen dat die redenen niet deugde lijk waren aangetoond, en daar hadden ze meer dan een beetje gelijk in. De belangen achter de door zoetstoffen beconcur reerde suiker daarentegen, za gen de kans schóón om die hinderlijke chemici publieke lijk in de verkeerde hoek neer te zetten. Het peil van de dis cussie was af en toe weinig verheffend. Consumenten Deze keer leek het mee te vallen. De chemische indus trie, intussen meer gewend aan wettelijke hinderpalen op haar weg, kondigde gelaten aan dat de produktie van saccharine gestaakt zou worden. In plaats van de verwachte belangen strijd deed zich iets heel an ders voor. Drommen Amerika nen repten zich naar hun su permarkten en kochten de schappen met kunstmatig ge zoete levensmiddelen en frisdranken leeg. zolang het nog kon. Van het geringe risico dat ze daar op den duur moge lijkerwijze kanker van zouden kunnen krijgen, waren zij ken nelijk weinig onder de indruk. Zij zagen duidelijk meer be zwaren kleven aan het alterna tief: suiker. Van te veel suiker, wisten zij, word Je dik en dat brengt zeer reële risico's met zich mee voor bloeddruk en hart. Daarom juist kochten zij dingen waar saccharine in zat. Het was een puur emotionele reactie. Als saccharine toch verdwijnt, doet het er weinig toe of je dat een maand kunt uitstellen: ook te veel suiker werkt pas op lange termijn. Maar de spontane volksstem ming met de boodschappen wagen tj es verleende wel poli tiek gewicht aan de twijfels over de bruikbaarheid van het amendement-Delaney. De FDA zag zich zelfs genoopt om een stapje terug te doen. Saccharine in frisdranken en voedingsmiddelen blijft ontoe laatbaar. Maar in de vorm van tabletjes mag het voorlopig in de handel blijven, zij het met een waarschuwend etiket dat het mogelijkerwijs het risico op kanker vergroot. De Indus trie krijgt acht maanden de tijd om aan te tonen dat blij vende verkrijgbaarheid van saccharine medische voorde len biedt. Waar het intussen om gaat is, hoe realistisch en hoe hanteer baar dat amendement- Delaney nu is. Er zijn in de al oude discussie daarover twee argumenten vooral van be lang, Ten eerste zit een rat of welk proefdier dan ook an ders in elkaar dan een mens. Als een rat van saccharine kanker krijgt bewijst dat nog niet dat het ook voor een mens gevaarlijk is. Dat argument is zwak. De biologische overeen komst tussen mens en dier is groot genoeg om in zo'n geval de betrokken stof met groot wantrouwen te bezien. Hoeveelheid Het tweede argument is aan zienlijk lastiger, en heeft be trekking op de gebruikte hoe veelheid van de te onderzoe ken stof. Het amendement- Delaney laat zich daar niet over uit. Het komt er op neer dat een stof die, in willekeurig grote hoeveelheden, bij proef dieren het aantal kankergeval len duidelijk verhoogt, per de finitie verboden dient te wor den, Ongeacht de, mogelijk veel kleinere, hoeveelheden die mensen in de praktijk bin nen krijgen. In het concrete geval van sa charine kwam het erop neer dat de Canadese ratten een hoeveelheid in hun voer kre gen. die voor de mens over eenkwam met het dagelijks drinken van achthonderd blik jes kunstmatig gezoete cola. Het laat zich denken dat met dit gegeven enige demagogie is bedreven, Afgezien daarvan, vroegen medische deskundi gen zich in alle ernst af hoe ver je nu moet gaan met dit soort dingen. Ook uit de medische praktijk kwamen namelijk ge ruststellende geluiden. Bij mensen met suikerziekte, die jarenlang systematischer sa charine gebruikt hadden dan mensen die alleen aan hun lijn denken, was bepaald niet méér blaaskanker geconstateerd dan bij de bevolking als geheel. Het sacharineverbod wordt in Amerika in brede kringen ge zien als tamelijk loos alarm en er zijn wettelijke maatregelen voorgesteld om het starre amendement-Delaney van enig elastiek te voorzien. Toch is het nuttig om kennis te ne men van het principiële betoog waarmee bioloog Barry Com moner onlangs in de Washington Post tegen al te vlotte compromissen ■waarschuwde. Commoner wijst om te begin nen op een eigenaardigheid van laboratorium-proefdieren die wel eens uit het oog wordt verloren. Niet alleen zijn ze systematisch gekweekt, maar om de proefresultaten zo dui delijk en overzichtelijk moge lijk te maken, zijn hun erfelij ke eigenschappen door intelen nogal gestandaardiseerd. Bij mensen daarentegen (en bij in het wild levende dieren) verto nen allerlei eigenschappen een zeer brede variatie, ook wat betreft details van de stofwis seling die bepalend kunnen zijn voor de gevoeligheid voor schadelijke stoffen. Daaruit ontwikkelt Commoner de stelling dat, wat zijn gevoe ligheid voor een bepaalde stof betreft, elk soort laboratori umbeest waarschijnlijk over eenkomt met een beperkt aan tal mensen. Wanneer de ene stam ratten van een bepaalde stof kanker krijgt en de andere niet, moet Je daar volgens Commoner niet uit conclude ren dat het kennelijk kan vrie zen of dooien, maar dat het voor een bepaald percentage van de mensen waarschijnlijk wel zal vriezen. Je weet alleen niet vbor welk percentage. En je weet ook niet hoe hard het zal vriezen. Het is erkend moeilijk, schrijft Commoner, om op grond van dit soort on derzoek een zinnige uitspraak te doen over de mate van ge voeligheid voor een bepaalde stof. Daarmee verwerpt hij het argument van de achthonderd blikjes per dag. Het is eenvou dig niet te voorspellen hoeveel of hoe weinig mensen kanker zullen krijgen wanneer Je de bevolking gedurende een be paalde tijd blootstelt aan een bepaalde concentratie van een bepaalde stof. Afwegen Het enige dat we in deze rede nering van sacharine weten Is dat het voor een onbekend per centage van de gebruiker* een onbekende verhoging van het risico op kanker veroorzaakt. En op basis van die onkunde zul je een beslissing moeten nemen. Het amendement- Delaney gaat er dan van uit dat het onbekende risico nooit aanvaardbaar is. Wil je daar elastiek ln aanbrengen, dan zul Je dat onbekende risico op een of andere manier moeten afwe gen tegen het wel redelijk te overziene maatschappelijk nut van voortgezet gebruik van de verdachte stof. Je zou dan voor sacharine, schrijft Commoner, bijvoor beeld tot de conclusie kunnen komen dat het gebruik voor mensen met suikerziekte toe gestaan zou worden, omdat die geen andere manier hebben om een aanvaardbaar dieet te bereiken. En dat de massale toepassing in frisdranken ver boden zou moeten worden, om dat er andere of betere manle ren zijn om te zorgen dat Je niet te dik wordt. Commoner heeft ln zoverre geen al te best voorbeeld bij de kop dat, Juist voor sacharine, er wél enige informatie bestaat over 't effect bij mensen. Dat is de (al genoemde) klinische ervaring dat suikerzieken die langdurig veel sacharine heb ben gebruikt, niet vaker blaas kanker krijgen. Dat bewijst, strikt genomen, ook niet alles, maar het is wel degelijk ge ruststellend. Overigens, wat die frisdranken betreft heeft Commoner natuurlijk het grootste gelijk van de wereld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 15