Beslissingen over studieduur Iets goeds voor moeder. Van Philips. Om lang plezier van te hebben. „Geen verandering nodig van economische orde" Vandaag advies aan staatssecretaris Klein Wetenschappelijk bureau van de VVD: MANNA OE BAVIAAN 'T BEGON ONDER MELKENSTIJD OE DAG DAT HET MANNA VIEL JNV Uitgeverij J. N. Voorhoeve Den Haag Middenschool Lelystad kan beginnen Wereldpremière oorlogsfilm toch in Deventer ■iSmi Nieuw! DONDERDAG 28 APRIL 1977 TROUW/KWARTE Van onze onderwijsredactie DEN HAAG De studieduurverkorting in het wetenschappelijk onderwijs komt vandaag in een beslissend stadium. De Academische Raad (een adviescollege, waarin alle universiteiten en hogescholen zijn vertegenwoordigd) zal vandaag haar adviezen aan staatssecretaris Klein opstellen. In de wet. die deze studieduurver korting regelt, wordt uitgegaan van een cursusduur van vier jaar, waarop uitzonderingen mogelijk zijn van vijf jaar. In dat laatste geval moet dan wel overtuigend worden aangetoond dat die vijf jaar hard nodig zijn. Als aan die eis niet wordt voldaan kan Klein de voorstellen terugsturen met de opdracht het huiswerk nog maar eens over te doen. Dat betekent ech ter automatisch een jaar uitstel van de studieverkorting voor de betref fende studierichting. Vijf jaar Ongeveer tachtig procent van de. studierichtingen hebben een cursus duur van vijf jaar aangevraagd en de rest zit ergens tussen de vier en vijf jaar in. De dagelijkse raad van de Academische Raad heeft voorge steld hiermee akkoord te gaan. De Academische Raad komt van daag dus voor de vraag te staan wat ttTdoen. Moet hij de faculteiten vol gen en daarmee voorbijgaan aan de wet of moet hij met de wet in de hand negatief adviseren over de aan vragen? De verwachting is overigens dat de Academische Raad het eerste zal doen. De grootste problemen zullen van daag vermoedelijk gevormd worden door de studierichtingen die niet tot een gelijke studieduur gekomen zijn. Dit is onder meer het geval bij medi cijnen en theologie.Over deze studie richtingen zal de Academische Raad zelf een standpunt moeten innemen. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG „Aan de huidige economische orde hoeft niets veranderd te worden om de economische problemen, zoals werkloosheid, de baas te worden. De gedecentraliseerde onder nemingsgewijze produktie, zoals die nu bestaat, heeft in het verleden bewezen te kunnen zorgen voor de snelste stijging van de welvaart in de menselijke geschiedenis." Dit betoogt de prof. Teldersstich- ting, het wetenschappelijk bureau van de WD. in een rapport „over de economische orde in Nederland". De nota bevat een pleidooi voor „een liberale industriepolitiek", naast al gemene maatregelen ter stimulering van de economische bedrijvigheid. Gewaarschuwd wordt voor over heidssteun aan individuele bedrij ven in financiële nood. De subsidies voor de zwakke bedrijven worden immers opgebracht door de nog winstgevende sectoren. In een aantal sectoren acht het WD- rapport vermindering van de totale capaciteit van de bedrijfstak nodig, gepaard gaande met modernisering, automatisering, specialisatie en bundeling van marktactiviteiten. Bovendien dwingt schaalvergroting voortdurend tot rationalisatie, aldus het WD-rapport. Nieuwe activiteiten waarvoor het WD-rapport Nederland geschikt acht, zijn onder meer: buitengaatse constructie-industrie (off-shore); in dustrie voor middelgrote ver keersvliegtuigen; natrium- technologie voor kernreactoren Boeken over de donkere oorlogsjaren de dag dat het viel Een nieuw boek over een vrijbuiter in het verzet! JAN STOUT Richard Navest in het verzet 212 blz.. met loto s 19.90 Richard Navest vervulde tijdens de oorlog een heldenrol in het verzet en werd onder de schuilnaam De Baviaan alom bekend In 1938 zag hij hoe in Essen een oud vrouwtie tegen de grond geslagen werd omdat zij geen halt en tronl maakte naar de voorbij marcherende S A - colonnes. Hij herkende hpt verderleli|ke systeem, zijn verzetshouding werd geboren, vechtpartijen met de W A. waren het gevolg. Deze vrijbuiter in het verzetswerk dook op m Utrecht, de Betuwe en Antwerpen, waar hij gevan gen zat. Daarna belandde hi| in de Alblasserwaard onder het commando van Jan Snor (het kamerlid M. W. Schakel). De Baviaan behoorde tot degenen die Schakel. vi|t minuten voor deze geëxecuteerd zou worden, uit de gevangenis te Schoonhoven bevrijdden. In zi|n voorwoord schrijft de heer Schakel over De Baviaan ..De creatieve flierefluiter, de ruige zwerver, gezegend met stalen zenuwen en onvoorwaardelijk trouw, ontplooide zich tot een uniek verzetsstrijder, een partisaan m de volle zin van dat geladen woord." Uit de geweldige hoeveelheid materiaal heeft de journalist Jan Stout dit meeslepende boek ge schreven. Een nieuwe druk, de achttiende, van de meestver- kochte verzetsroman! G. J. PEELEN 194 blzgeb. met illustraties f 17.50. Jan Peelen. de hetd van dit verhaal, is geen gefantaseer de romanfiguur In 1950 werd hij onderscheiden met de Militaire Willemsorde Na de luchtlandingen bij Arnhem moest Renkum ontruimd worden. Jan Peelen bleef er alleen achter om zijn gevaarlijke werk te doen Zijn meest gedurfde huzarenstukje was wel toen hij tweehonderd Engelse soldaten rakelings langs het Duitse stafkwarlier veilig naar de Rijn bracht. JAAP VAN OER ZWAN 2e druk. 240 blz.. met foto's 19,90 Dramatisch gebeuren rond een jachthuis langs de rivier de Rotte in de laatste dagen van de Tweede We- Aiie handelingen m deze aangnjpende roman/documen taire leiden naar de gebeurtenissen op 29 apnl 1945, de dag van de grote voedsetdropping boven Nederland. De werkelijkheid die m dit unieke en opzienbarende boek aan het hcht komt was zelfs bij historici niet bekend! BESTELBON Deze bestelbon zenden boekhandelaar of m open (zonder postzegel) aan ons dres Antwoordnummer 18. Kampen Hierbij bestel ik via boekhandel ea. DE BAVIAAN ex t BEGON ONDER MEtKENSTUD e> OE DAG OAT HET MANNA VIEL Naam Adres: Woonplaats zonder daarbij uit te kunnen gaan van een eensluidend advies van de faculteiten. De landelijke studentenvakbonden (kortweg het LOG genoemd) zullen vandaag in grote getalen naar het Academiegebouw in Utrecht gaan, om daar de vergadering van de Aca demische Raad bij te wonen. Zij doen dit om hun standpunt ten aan zien van de herprogrammering kracht bij te zetten. Lager niveau Het LOG heeft zich van het begin af aan fel verzet tegen de herprogram mering. Het vreest namelijk dat de studieduurverkorting een onaan vaardbare niveau-verlaging van het wetenschappelijk onderwijs tot ge volg zal hebben. Bovendien vindt het LOG de gelijkschakeling van de zelfde studierichtingen op verschil lende universiteiten onverantwoor delijk. Het moet mogelijk zijn om er verschillende cursusduren op na te houden, vindt het LOG. De protesten van de vakbonden tij dens de behandeling van de wet in de Tweede Kamer hebben toen ook succes gehad. Aanvankelijk wilde staatssecretaris Klein namelijk al leen maar studieprogramma's van vier jaar. Onder druk van de univer siteiten en hogescholen is daar de mogelijkheid van vijfjarige program ma's bijgekomen, echter met de uitdrukkelijke aantekening dat dit uitzonderingen moeten blijven. Toen de wet, ondanks de protesten toch werd aangenomen, is er volgens de studentenvakbonden hard ge werkt door de faculteiten om tot verantwoorde studieprogramma's te komen. Alleen daarom al vinden zij dat deze voorstellen krachtige steun verdienen. De vakbonden eisen dan ook van de Academische Raad dat alle voorstellen een positief advies meekrijgen. Daarmee spreken zij zich ook uit tegen de opvatting van staatssecretaris Klein dat slechts twintig procent van de studenten een vijfjarige studie mogen volgen. Tenslotte is het LOG van mening dat er voldoende geld op tafel zal moeten komen om de herprogram- mering tot een goed einde te bren gen. Dat betekent dat de gedachten van Klein ten aanzien van de bezui nigingen op het wetenschappelijk onderwijs in geen geval uitgevoerd mogen worden. Als dat wel gebeurt dan is een goede en verantwoorde herprogrammering onmogelijk, al dus het LOG. Van onze onderwijsredactie LELYSTAD - De Scholenge meenschap Lelystad kan op 1 au gustus beginnen met een experi ment middenschool. Na maanden lang geharrewar, heeft de advies raad van de Zuidelijke IJsselmeer- polders (die optreedt als bestuur van de school), besloten het experi ment toch maar door te laten gaan. De moeilijkheden die bij het tot stand komen van het experiment een rol hebben gespeeld gingen met name om het geld. De begroting die door de school was opgesteld, was in de ogen van minister Van Kemena- de veel te hoog. Hij zette er dan ook drastisch het mes in. Zo bleef er van de gevraagde 260.000 gulden nog geen honderdduizend over en werd het aantal taakuren voor leraren verlaagd van 352 naar 230. De adviesraad van de IJsselmeer- polders (een soort gemeenteraad) zag toen grote bezwaren om toch met het experiment te beginnen. Al gauw kwam de suggestie aan de orde om maar een jaar te wachten met het begin van het experiment. Het dagelijks adviescollege kon niet tot een eensluidend advies komen. Twee van de vier leden (waaronder onderwijswethouder Vermeer) von den dat er maar een jaar gewacht moest worden, terwijl de overige twee het advies van de schoolleiding wilden volgen om direct te be ginnen. Na een schorsing van drie kwartier bleek de VVD-wethouder, die aan vankelijk aan de kant van Vermeer stond, omgezwaaid te zijn. De hele adviesraad had inmiddels oo! ten blijken voor direct begin zijn. Vermeer stond dus hel alleen. De wethouder bleef echter b standpunt. Hij vond dat het wijskundig niet verantwoor om direct met de proef te beg Bovendien verwachtte hij d jaar uitstel nuttig gebruikt zo nen worden om meer duideli over de financiën te krijgen. Vermeer zei na de vergaderi rieus overwogen te hebben on stappen. Hoewel hij nog altijd zorgen had over het welslage de proef, meende hij toch d uitvoering zou kunnen geve het besluit van de raad. Lanc Han Lammers. die de afgelopi ken intensief contact heeft met minister van Kemenade. de schoolleiding wel strikt b de financiële ruimte zou m blijven, omdat het bestuur zich tekorten op dit experiment ka* oorloven. APELDOORN De stad Deventer heeft toch de première van de film „Een brug te ver". Op 14 juni vindt de wereldpremière van de rolprent plaats. Op 22 juni wordt de film in Amsterdam vertoond. Dat is het re sultaat van maandenlang onderhan delen tussen de gemeente en Joseph E. Levine. Contractueel was de fil mer verplièht de film het eerst te draaien in Deventer. Op die voor waarde zag de stad af van royalties en kreeg Levine gratis de beschik king over het decor van de IJs- selstad. Toen de filmploeg vertrokken was, hoorden de bestuurders van Deven ter niets meer van Levine. Hij is zijn belofte om als dank voor alle moeite van de stad de Deventer- schouwburg te verbouwen, evenmin nagekomen. Het college van burge meester en wethouders heeft nu de knoop doorgehakt: Levine is niet langer welkom en Deventer huurt op eigen kosten de film. Het Euro pees vertoningsrecht is in handen van een verhuurkantoor dat het re cordbedrag van 1,25 miljoen gulden heeft neergeteld voor „Een brug te ver". Na de première in Amste^ zal de film op 23 juni draait dertig Nederlandse steden. HAARLEMMERMEER Doq verkeerde stuurbeweging va£ chauffeur zijn woensdagochterf kele tientallen kratjes pils var. vrachtwagen op de rijksweg 4; sen Amsterdam en Den Haag len. Het verkeer raakte hierdoor ge tijd gestagneerd. Alle vier <fl stroken waren met glasscherf! een dikke laag bierschuim bet („Kalkar" en vervolg); aardgas- industrie; industrie voor apparatuur voor milieu-registratie en milieu reiniging; precisie-instrumenten; fij ne chemie en geneesmiddelen industrie. Het WD-rapport ziet de taak van de overheid uitsluitend als stimule rend. Ook als in een zwakke be drijfstak een herstructurering nodig is. zullen in eerste instantie de be trokken bedrijven het zelf moeten regelen. Het rapport is gekant tegen verschuivingen van verantwoorde lijkheden vanuit het bedrijf naar overheid of naar vakbonden. Verder ziet het rapport een taak voor de overheid om basisvoorwaarden te scheppen voor een gezond econo mische proces. Om het concurren tievermogen tegenover het buiten land niet te ondergraven, is een be heersing van arbeidskosten nodig. Oud-minister Langman, voorzitter van het curatorium van de Prof. Teldersstichting, waarschuwt in het voorwoord bij het rapport voor „een liberale contra-reformatie". Lang man geeft de voorkeur aan een meer pragmatische benadering. Nieuw! De handige haarknipper van Philips. Instellen op gewenste knipstand. aanzetten en gewoon kambewegingen maken. Het resultaat is fantastisch. Echt waar. HP 2503 f 59,-. Deze Philips haardroger droogt ^supersnel. Ook leuk voor vader. Zelfs kletsnat haar krijgt-ie heel snel droog. Dank zij zijn hoge vermogen (1200 W). 4 warmtestanden en 2 luchtsnelheden. Weegt toch maar weinig. Kan ook op tafel staan. In z'n standaard. Met modelleer- borstel en opzetstuk. HP 412 5 f85.- Philips lady shave, voor zacht en moeiteloos ontharen. De dubbele tondeuse verwildert in één streek korte en lange haartjes. Zachtjes en snel. HP 2109 f49.95. Boven, in mooie cassette HP 2111 f62.95. iel. J Philips lichtgewicht handhaardroger. Licht in gewicht maav wel met liefst zes warmtestanden tot 800 Watt. 2 Lucht snelheden. n Met tafelstandaard, die ook aan de t. muur kan worden bevestigd. ,'n HP4120 f65- Philips kleine, fijne,li snelle ladyshave. De beide tondeuses werken samen met het foliel Soepel en snel glijden zij over benen en de zachtste okselhuid. Zonder problemen. Zonder te irriteren. In handige cassette. HP 2115 f69,95. Philips één-minuutje haarkruller. Op 't laatste moment nog even 't haar krullen. Zo gebeurd. Met deze snelle haarkruller y die altijd de juiste temperatuur heeft. HP 4170 f32.50. jSsi Philips beautyset voor manicuren, pedicuren, inmasseren en nog veel meer. Voor heel persoonlijke ver zorging liggen 11 hulpstukjes rond een Ladyshave in een fraaie cassette. Een heel mooi kado. HP2122 f131,-. Philips haarkruller voor de komende vakantie. t't op't stopcontact van elk land. Met stoom voor lang- blijvende krullen. Voorzien van een deklaagje waardoor 't haar nooit blijft plakken. HP 4210 f 47.50 Philips haardroogkappen zijn lekker stil. En snel. Wjnt er is een uitgebalanceerd luchtcirculatiesysteem. En een stille motor. Regelbaar in 7 warmtestanden. Voor elk soort kapsel dat snel droog moet zijn. HP 4618 f70.50. Drogen, modelleren en invochten. Philips komplete hairstyling-set kan alles. Met 7 hulpstukken, waarbij een spray-unit. kan ze met deze hairstyler alles doen, 4 Vtermte- standen en 800 W vermogen. HP 4122 f 96,- Alle genoemde prijzen zijn bruto adviesprijzen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 8