3Lssad dreigt met nieuwe oorlog Soeharto schakelde politieke partijen praktisch uit Britse Tories stevenen af op nieuw succes Likoed eist debat over verontrustend onderzoek bij leger \inks lijkt in de Ét in Spanje ERKADE ALBUMS BLONDE DUINEN DE BONTE WEI uders politieke gevangenen in actie \èrkiezingen in Indonesië j uitblijven vredesregeling Midden-Oosten Ontdek't voorjaar in de van Jac.P.Thijsse per album f.19,50 In iedere boekhandel 3ERDAG 28 APRIL 1977 BUITENLAND Trouw/Kwartet IASCUS (AP, UPI, Reuter) President Hafez al Assad van 6 heeft gisteren verklaard dat de Arabische landen niet n m aarzelen een vijfde oorlog met Israël te beginnen als er „rechtvaardige" regeling in het Midden-Oosten wordt jkt. .1 zei dit tegen een groep Britse [nllsten na zijn overleg met de 1 minister van buitenlandse za- bavid Owen. „Als er geen confe- in Genève wordt gehouden en •en rechtvaardige regeling tot komt en als de door Israël te Arabische gebieden niet wor- ch eruggegeven en het Palestijnse 0Phiet in zijn rechten wordt her- aPl dan zullen Syrië, Jordanië. zake en de andere Arabische lan- orp den niet aarzelen te proberen dit alles met geweld te bereiken." De Syrische president gaf duidelijk te kenrTen dat Syrië geen concessies aan Israël kan doen om tot vrede in het Midden-Oosten te komen. Assad zei echter wel het mogelijk te achten dat er in de naaste toekomst enige vooruitgang wordt geboekt in de richting van vrede, maar dat er nog heel veel gedaan moet worden wil er een werkelijke oplossing komen. De Syrische president gaf Israël de schuld van de nog steeds voortdu rende impasse bij de pogingen een formule te vinden die het de Pales tijnse Bevrijdingsbeweging (PLO) mogelijk maakt de Geneefse confe rentie bij te wonen. Koning Hoessein van Jordanië is van mening dat 1977 nog steeds een sleuteljaar kan zijn voor vredesiniti atieven in het Midden-Oosten. Wordt de kans die zich dit jaar kan voordoen echter niet aangegrepen, zo waarschuwde de vorst aan het einde van zijn bezoek aan Was hington. dan zal men mogelijk heel lang op een nieuwe moeten wacn- ten. Hoessein is het eens met standpunt van de president Carter dat de Geneefse vredesconferentie pas moet worden heropend nadat er in vooroverleg concrete resultaten zijn geboekt. Een van de vraagstukken die Hoes sein met Carter heeft besproken is dat van de Palestijnse deelname aan de Geneefse conferentie. Vol gens Hoessein is dat echter een kwestie van de tweede orde waaraan veel te veel aandacht wordt ge schonken. Naar het oordeel van de Jordaanse koning is het veel be langrijker te weten of Israël bereid is zich terug te trekken uit de Ara bische gebieden die het sinds 1967 bezet houdt. Hoessein vertelde verder dat de aan dacht zich momenteel ook toespitst op het door hemzelf gelanceerde plan waarin een Palestijns „natio naal tehuis" de westelijke Jordaa- noever en de Gazastrook in een confederatie zou samengaan met het koninkrijk Jordanië Dit plan, werd door Hoessein voor het eerst drie jaar geleden geopperd. Het is in Israël niet onwelwillend ontvangen en ook Egypte lijkt er stork voor geporteerd, veel sterker althans dan voor een „echte" Palestijnse staat die Israël vanwege de militaire drei ging ervan nooit aan zijn grenzen zal dulden. JERUZALEM (AP, UPI, Reuter) Het rechtse oppositieblok Likoed in Israël heelt gisteren een spoeddebat in het parlement aangevraagd over de resultaten van een regeringsonderzoek bij Israëlische legereenheden. uifSpaanse dichter Rafaël Alberti (midden) wordt na een lange ballingschap hartelijk verwelkomd. alDRID (Reuter, UPI) Er bestaat een goede kans dat de q ejse politieke partijen in Spanje bij de komende algemene gciezingen een meerderheid zullen halen, aldus blijkt uit een V ^iezingsonderzoek dat in het doorgaans betrouwbare kblad Cambio 16 is gepubliceerd. ens dit onderzoek zouden socia- veP- communisten en maoisten bij L er kiezingen van 15 juni 51 pro- er(j van het aantal stemmen halen. ;tripcialisten zouden de grootste isapering zijn, 33 procent, en de zejjnunisten zouden 14 procent ha- in de maoisten vier procent. On- tie niet-linkse partijen zou het rum de grootste groepering wor- 27 procent. De rechtse volksalli- h I antie zou kunnen rekenen op 12 pro cent aanhang, de Baskische nationa listen op 8 procent en uiterst rechts op 2 procent. De linkse partijen zouden het met name goed doen in de twee grootste steden van Spanje, de hoofdstad Ma drid en Barcelona. In Madrid zouden ze tweederde van het aantal kiezers achter zich krijgen en in Barcelona 60 procent. Opvallend in het onder zoek is nog dat de aanhang van pre mier Suarez, algemeen beschouwd als een mogelijk paradepaard van het centrum, tamelijk gering is. De belangrijke Spaanse dichter Ra fael Alberti is gisteren na een bal lingschap van veertig jaar in zijn vaderland teruggekeerd. Alberti heeft sinds 1973 in Rome gewoond. „Ik kom met met een gebalde vuist maar met een open hand," zei hij bij zijn aankomst. Alberti is kandidaat voor de communisten bij de algeme ne verkiezingen. Ongeveer honderd Spaanse arbei ders zijn ter observatie opgenomen in een ziekenhuis na een ongeval bij een in aanbouw zijnde kerncentrale. Een aantal van hen is korte tijd aan radio-actieve straling blootgesteld, echter minder dan de maximum te verdragen dosis. Volgens inspecteur generaal Jitzhak Nebenzahl heeft het onderzoek bij de legereenheden op grote schaal diefstal, verspilling en gebrek aan paraatheid aan het licht gebracht. Controles bij twee infanteriebriga des wezen uit dat er geneesmiddelen vermist werden uit eerste hulpkis- ten, bewapening schade opliep door blootstelling aan slecht weer en mo bilisatieprocedures niet werkten. Bij een oproep oefening in juni verleden jaar liet 54% van de opgeroepenen het na te bevestigen dat men zijn mobilisatiepapieren had ontvangen. Op de luchtmacht werd kritiek geoe fend wegens het toestaan aan hoge officieren lichte vliegtuigen te ge bruiken om twee of drie keer per week op regeringskosten naar huis te vliegen ondanks het feit dat er geregelde passagiersvluchten op de zelfde routes waren. Fouten gemaakt In antwoord op het rapport erken den militaire kringen dat er fouten gemaakt waren. Zij zeiden echter dat de interne controles aanzienlijk verscherpt waren. „Er zijn tekortko mengen bij de strijdkrachten en er moet nog veel gedaan worden," zo zei een van die kringen, die echter opmerkte dat een van de brigades waarop kritiek wegens ondoelmatig heid was geoefend kort geleden na een onderzoek van een hoge bewape ningsofficier geprezen was om haar hoge peil van paraatheid. Genoemde kringen zeiden dat het leger het rapport van de inspecteur- generaal serieus zal nemen. Een aan tal officieren en manschappen dat laks was of diefstal pleegde, is ge straft. Israëlische militairen en grenswach ten hebben ondertussen gisteren traangas en de wapenstok gebruikt om groepen stenen gooiende jonge ren te verdrijven in Nabloes, de grootste stad op de bezette westelij ke oever van de Jordaan. De jongeren protesteerden met hun actie naar aanleiding van geruchten dat rabbijn Meir Kahana van de Joodse Defensie Liga naar de stad zou komen om op de berg Gerizim de eerste steen te leggen voor een jood se nederzetting, waarvoor hij geen officiële toestemming heeft. Volgens functionarissen van het Is raëlische ministerie van defensie hebben drie Russische officieren die tot de vredesmacht van de Verenig de Naties in het Midden-Oosten be horen een bezoek aan Israël ge bracht. Russische officieren die in Egypte gestationeerd zijn hebben tot nu toe nooit Israël bezocht. Eer der had de grootste Russische staatshandelondememing Intourg zich via zijn bureau in Parijs tot de Kamer van Koophandel van Tel Aviv-Jaffa gewend. Het Parijse bu reau deelde mee dat de Russen pa pier aan Israël willen verkopen. Vol gens politieke waarnemers is deze nieuwe ontwikkeling een poging van de Sowjet-Unie om toenadering tot Israël te zoeken, met wie het in 1967 de diplomatieke betrekkingen verbrak. JOHANNESBURG (Reuter) In de Afrikaanse woonstad Soweto buiten Johannesburg hebben betogers gis teren stenen naar de politie gegooid en een café in brand gestoken. De betogers, ongeveer 2000, protesteer den met hun actie tegen de huurver hogingen voor de zwarte woonste den tot 80 procent. De politie zou in de lucht hebben geschoten en traan gas hebben gebruikt. door Bert van Panhuis Groot-Brittannië heeft de afgelopen dagen weer in een verkiezingsroes geleefd, een roes als gold het algemene verkiezingen. Toch gaat het maar om twee tussentijdse verkiezingen. De Britse politiek zit op het ogenblik echter in zo'n ruw vaarwater dat er reikhalzend naar wordt uitgezien hoe de inwoners van de plaatsen Grimsby en Ashfield vandaag hun stemmen verdelen. De grote vraag is. worden deze twee verkiezingen weer net zo'n enorme slag voor liberalen en socialisten en een dito overwinning voor de conservatieven als begin deze maand in het Birminghamse district Stechford het geval was? De meest kwetsbare van de twee zetels is de noordoost-Engelse vis sersplaats Grimsby, De bewoners daarvan werden tot begin dit jaar vertegenwoordigd door de na een hersenbloeding overleden minister van buitenlandse zaken Anthony Crosland, Hij wist de zetel in 1959 met enkele honderden stemmen meer dan zijn conservatieve rivaal- voor Labour binnen te halen. In de loop van de jaren heeft hij de voor sprong weten uit te breiden tot bijna 7000 De kandidaatstelling in Grimsby heeft heel wat voeten in de aarde gehad. Zowel de socialisten als de conservatieven hadden een handvol gegadigden. Bij de socia listen speelde men eerst nog met de gedachte om de weduwe van Cros- land te vragen maar zij weigerde Ook Dick Leonard, een goede vriend van Crosland en politiek re dacteur van het weekblad The Eco nomist maakte lange tijd een goe de kans. Labour vond het kennelijk toch wat ongelukkig om de nage dachtenis van Crosland tot onder deel van de verkiezingscampagne te maken en zo is Austin Mitchell de gelukkige geworden. Austin Mitchell. 42, is in het noordoosten bekend van straat en televisie, waar hij carrière als journalist heeft gemaakt. De conservatieven hebben vlak voor het sluiten van de aanmel dingstermijn hun gedoodverfde kandidaat, een medewerker van het partijbureau in Londen, laten vallen ten gunste van een plaatse lijke bekendheid, de 52-jarige Rob bie Blair. Blair is in Schotland ge boren maar kwam dertig jaar gele den in Grimsby wonen waar hij eigenaar van een visbedrijf is. Een baan, die hem van pas komt in het voornamelijk van de visserij be staande Grimsby Blair maakt een goede kans Grimsby voor de con servatieven te winnen want de be volking is weinig gelukkig met het visserijbeleid, zoals de socialis tische regering dat de afgelopen tijd heeft gevoerd. De vis is overigens zo'n beetje het belangrijkste instrument geweest van de campagne in Grimsby want Mitchell heeft de afgelopen dagen in ieder geval in het openbaar nau welijks iets anders genuttigd dan fish en chips (vis met kleffe frieten) en dan nog wel van een krant. Hij ging er kennelijk van uit dat in arbeiderskringen nog altijd op deze manier de lunch en het avondeten worden gebruikt. Blair deed het wat kalmer aan. Hij beperkte zich tot het fileren van een visje onder het toeziend oog van zijn voor- vrouw Margaret Thatcher, die ech ter meer aandacht had voorde prij zen van de visfilet. „Te duur" was haar oordeel. Minder opvallend is de campagne verlopen in Ashfield, een drietal woonkernen in het mijngebied in midden-Engeland Hier is de zetel vacant van David Marquand, die in Brussel naaste medewerker is ge worden van de voorzitter van de Europese Commissie Roy Jenkins. Marquand vertegenwoordigde één van de hechtste Labourzetels in Groot-Brittannië. De voorsprong op de naaste, conservatieve kandi daat was bij de verkiezingen van oktober 1974 bijna 23.000. De ver wachting is dat Labour Ashfield zal weten te behouden maar dat de meerderheid aanzienlijk zal slin ken Labour hoopt op een meerder heid van ongeveer 10 000 Een klei nere geldt als een klaterende over winning voor Margaret Thatchers conservatieven. Zowel de Labour- kandldaten als de conservatieve vertegenwoordiger gelden als rede lijke in het midden van hun partij staande figuren. Voor Labour doet de 42-jarige le raar Michael Cowan mee. voor de conservatieven de 29-jarige ac countant Tim Smith. De kans be staat dat Smith nog enig profijt weet te trekken van de slechte naam. die Marquand voor zijn ver trek in Ashfield had Veel bewoners meenden dat hij te weinig voor zijn kiezers heeft gedaan Moreel De uitslag van beide verkiezingen zal geen directe gevolgen hebben voor de positie van de regering van James Callaghan. Het pact met de liberalen, die vorige maand beslo ten het kabinet op stringente voor waarden te gedogen wordt over het algemeen door een nederlaag van Labour, en zeer waarschijnlijk net als in Birmingham in dezelfde mate voor de liberalen, nauwelijks aan getast De liberalen zouden electo rale zelfmoord plegen als zij op korte termijn algemene verkiezin gen zouden veroorzaken Dus moet er worden doorgegaan tot de betere tijden aanbreken Het is echter wel zo dat van al die nederlagen een demoraliserend effect uitgaat en de geschiedenis heeft geleerd dat er dan maar weinig hoeft te gebeuren en het regeringskasteel stort door interne verzwakking in. ADVERTENTIE Voor de tweede maal sinds president Soeharto ln 1966 in Indone sië de macht overnam van zijn voorganger Soekarno gaat het Indonesische volk naar de stembus. De verkiezingsdag is 2 mei. ad ïeri ïEVE (AFP, DPA) De ouders van 120 politieke gedetineer- .in West-Duitsland hebben aan de conferentie over het z Jogsrecht gevraagd aan hun kinderen dezelfde rechten toe te ,g pen als aan krijgsgevangenen. In een aantal documenten die o fers ter hand zijn gesteld verklaren de ouders dat de gedeti- n Wen gewikkeld zijn in een conflict en dat zij daarom be huwd moeten worden als krijgsgevangenen en niet als wetso- ieders. •uders verklaren dat de gedeti- llen worden „beschouwd als ge- "~*n gezette misdadigers, psychi- ch behandeld worden en in de hgenissen worden gemarteld en ©d. omdat zij zich op intematio- s*schaal hebben ingezet voor de Ivan hun volk". ijding i «vestigen dat 80 politieke gede- |rden in West-Duitsland, Oos- ük en Nederland in hongersta- zijn Een dag voordat in Igart de rechter vonnis zal wij- i het proces tegen de anarchis- fcndreas Baader. Gudrun Enslin In Karl Raspe, hebben hun ver- Wens advocaten in een hotel voor de pers hun slotverklaringen voorgelezen. Als reden voor deze on gewone stap. die juridisch echter geen betekenis heeft, noemden zij de „afluisteractie" van de politie die de verdediging had „verstoord". Michael Oberwinder zei dat de auto riteiten er niet in waren geslaagd de actie svan de „Rote Armee Frak- tion" (RAF) strafrechtelijk aan te pakken. Als bewijs hiervoor voerde hij aan het bestaan van „geheime stukken", het afluisteren van ge sprekken van beklaagden en hun advocaten en verscheidene wetswij zigingen tijdens de bijna twee jaar dat het proces heeft geduurd. Formeel gaat het bij deze algemene verkiezingen om de 460 zetels van het Indonesische parlement, Dewan Perwakilan Rakyat (DPR) geheten. Deze 460 leden van de DPR vormen dan samen met eveneens 460 ande ren, afgevaardigden van de provinci ale parlementen, het 920 leden tel lende, hoogste lichaam van de Indo nesische Staat, het Raadgevend Volkscongres of Majelis Permusja- waratan Rakyat (MPR) genaamd. Deze MPR stelt het regeringspro gramma vast voor 5 Jaar (ln grote lijnen) en benoemt voor de uitvoe ring daarvan de president van Indo nesië voor een ambtstermijn van 5 jaar. Deze president is dus mandaat- houder van de MPR en zijn taak is om namens deze MPR het vastge stelde programma uit te voeren. HIJ is als president van Indoensië en mandataris van de MPR uitsluitend en alleen verantwoording schuldig aan die MPR, die krachtens de Grondwet slechts gehouden is ten minste éénmaal in de 5 Jaar voltallig bijeen te komen. Bij de uitvoering van het regerings programma laat de president zich bijstaan door medewerkers, de mi nisters uit zijn kabinet. Deze zijn gehouden om namens de president regelmatig met het parlement DPR overleg te voeren over de uitvoering van het programma, doch dragen geen politieke verantwoordelijkheid. Zij kunnen dus niet evenmin als de president zelf. door de DPR de laan worden uitgestuurd. zoals ln een parlementaire democratie wel het geval is Het parlement DPR kan dus niet in een conflict met presi dent en kabinet een regeringscrisis veroorzaken. Zo. althans, is de bedoeling van de vigerende Indonesische Grondwet van 1945 die ln 1959 door het Indone- siche volk en president Soekamo weer in ere werd hersteld. Praktijk Maar de huidige praktijk is wat an ders. Na de mislukte communis tische staatsgreep van 1965 werden alle verdachte personen uit het Indo nesische parlement DPR en het In donesische Volkscongres MPR ver wijderd, en vervangen door nieuwe leden die door de inmiddels aan de macht gekomen generaal 8oeharto werden benoemd. In 1967 werd gene raal Soeharto door dat benoemde Volkscongres MPR tot president en mandataris van de MPR benoemd voor een abmtstermljn van 5 Jaar. En tevens werd de afspraak gemaakt dat in 1971 algemene verkiezingen gehouden zouden worden voor een nieuw parlement DPR en dus ook voor een nieuw Volkscongres MPR. Om zijn nog niet stabiel bewind te beschermen, wist president Soehar to ln 1969 na moeizame onderhande lingen met de politieke partijen een overeenkomst te sluiten waarin hem het recht werd verleend om tijde lijk 100 leden van het 460 leden tellende Indonesische parlement DPR door benoeming aan te wijzen, en eveneens ln totaal 200 leden van het 920 tellende Volkscongres MPR. Deze overeenkomst is vastgelegd in de zogenaamde Kieswet van 1969 Aangezien deze 200 stemmen nog van een medewerker geen zekerheid boden voor zijn her benoeming door het Volkscongres in 1972, besloot president Soeharto met zijn adviseurs om ook nog met een eigen bewegingen eigen kandidaten lijst aan de verkiezingen van 1971 deel te nemen. Zijn speciale assis tent voor politieke zaken, generaal majoor Ali Moertopo liet daartoe in het gehele land secretariaten instel len van de zg. functionele groepen, en stelde in Jakarta het Verenigd Secretariaat van de Functionele Oroepen ln, Sekretariat Bersama Oolongan Karya (Sekber GOLKAR). Meerderheid Volgens de Grondwet van 1945 heb ben de .functionele groepen" uit de Indonesische samenleving het recht op een vertegenwoordiging ln de In donesische volksvertegenwoordigen de lichamen, los van de politieke partijen. Handig maakten president Soeharto en de zijnen daarvan ge bruik om de 8ekber GOLKAR ver volgens het recht te geven hoewel geen politieke partij aan de ver kiezingen deel te nemen. De bewe ging werd van bovenaf geleid en kreeg minister Malik van Buiten landse Zaken en andere ministers uit het kabinet als kandidaten. Het ambtelijk apparaat van de Indone sische Staat en de strijdkrachten fungeerden vervolgens als partij apparaat van de GOLKAR Dat ap paraat bediende zich zo nu en dan van intimidaties. Het resultaat was dat bij de verkiezingen van 1971 niét minder dan 227 van de verkiesbare 360 zetels In het parlement DPR in handen kwamen van de GOLKAR. De andere deelnemende partijen, Nahdatul Ulama, P.N.L, Parmusi. PSSI. PARKINDO, Partai Katho liek. Pert! etc. kregen de rest te ver delen. Op die manier stelde president Soe harto zijn bewind veilig, door in het parlement DPR tenminste 327 stem men zeker te stellen en in het Volkscongres MPR tenminste 654 stemmen van de 920 Op de zitting van het Volkscongres MPR ln 1972 werd president Soeharto dan ook ais president voor 5 Jaar herkozen Zijn tweede ambtstermijn eindigt ln 1978. De politieke constellatie werd na zijn installatie tot president voor een tweede ambtstermijn drastisch door hem vereenvoudigd om de controle op de activiteiten van de politieke partijen nog beter in de hand te kunnen houden (Dit is het eerste van drie artikelen over de verkietingen in Indoneiië) President Soeharto: greep verstevigd

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 7