Op zondagmiddag geen IKON-tv Het dal der Craddocks Guatamala Weer hele avond Simplisties Verbond Hoog cijfer voor Koos Postema T.V.-programma's niet in Libelle Kareltje Knetter en de toverbubbel i DONDERDAG 28 APRIL 1977 RADIO EN TELEVISIE Trouw/Kwartet TV COMMENTAAR a door Ton Hydra Achter de kleine verslaggevers van de IKON aan was gisteren heel wat aan de weet te komen over de dagelijkse gang van zaken in de Bredase koepelgevangenis. Mensen die zo gemakkelijk beweren dat ..bajesklanten" in de watten worden gelegd, moeten tot andere ge dachten zijn gekomen Ten minste als zij gekeken hebben, en dat mag Je betwijfelen. Menigeen stelt meer prijs op permanente bevestiging van eigen denkbeelden dan daaraan een keer te gaan twijfelen of zelfs ongelijk te moeten bekennen Alleen al het holle geluid in die kille echoput, waardoor het sluiten van de deur een knal veroorzaakt, lijkt mij voldoende om het restant aan innerlijke harmonie om te zetten in disharmonie. Dit laatste is ongeveer het ergste dat een mens kan over komen. maar daar staan wij niet bij stil. Dat deed welde bewaker, die voor de drie jongelui als gids optrad. In al zijn eenvoud gaf de man blijk van een aangeboren psychologisch inzicht. En zoiets kom je hier niet alle dagen tegen. Het toepassen van psychologische effecten kan ook door een duivelsbrein worden ingegeven. Verbijsterende verhalen daarover hebben we kunnen horen in Kenmerk, dat de situatie in Guatemala belichtte. In een wederzijdse guerrilla verdwijnen talloze mensen en men laat. als pressie op de bevolking, de nabestaanden in het onzekere ovet dood of leven van hun verwanten. Dat is duivels, ook al zouden de ontvoerden nog zoveel op hun geweten hebben. Familieleden van de slachtoffers kennen de Nederlandse helderziende Gerard Crolset en vragen hem om uitsluitsel over het lot van hun geliefden. Ook wanneer de Utrechtse paragnost aanneemt dat zij dood zijn. bidden de achterblijvenden nog om hun terugkeer. Bidden doet ook kardinaal Casariego. Maar. deze ponteficaal uitgedoste en met het ereteken van een onderdrukkend regime getooide plaatsvervanger van Christus, smeekt Gods zegen af voor de nieuwe militaire academie. Speciaal voor het onderwijs dat er gegeven wordt. Onderwijs in wat? In het behendig uitvoeren van mensen die het er niet mee eens zijn? De uitschakeling van de oppositie door te doden? De kardinaal probeerde de Nederlandse kijkers gerust te stellen. Hij zei dat de wapens niet worden gezegend om te doden, maar om te verdedigen. Hij bidt God om het geweld weg te nemen. In zijn aartsbisschoppelijk oog komt dat geweld kennelijk slechts van één kant. Desondanks stelt hij plechtig vast de vader van alle inwoners van Guatamala te zijn. Je zou zo'n vader hebben, als je bijna kapot gaat van verdriet en onzekerheid omdat Je In tegenstelling tot de zee van publici teit rond hun vorige Grote Televisie avond in december, zijn Koot en Bie dit keer wegens tijdgebrek nauwelijks in staat geweest enige uitleg te geven bij hun televisie-marathon van heden avond. Ze omschrijven het geheel in ieder geval als een bijna zomerse, zorgeloze ontspanningsavond", die aanvangt met nieuwe avonturen van tuinman Harkema en Baron Tot In De Puntjes voor de kinderen (19.05 uur). Het volgende programma-onderdeel is getiteld ,,Ik kan niet slapen" (19.30 uur) en om acht uur dan een onder zoek van de neveneffecten van het leiderschap onder de titel „Koningen en gluipers". Na reclame en journaal de cursus ,)lk kan televisie kijken" met drs. Bie als docent en Koot als zijn charmante assistente. Om 23.15 uur wordt het programma afgesloten. Op de foto: beide Simplisten. Van onze radio-t.v. redactie HILVERSUM IKON-televisie ziet af van uitzendingen op de zondagmiddag tussen twaalf en twee uur. Dit laat IKON's televisie directeur ds. Wim Koole weten aan de raad van beheer van de NOS. Sinds 1971 opperde de IKON, toen nog IKOR. dat het goedjleek televi sie-uitzendingen te brengen tussen de middag op zondag. Dit verlangen is vooral het laatste Jaar weer gaan leven omdat IKON niet gelukkig was met het uitzenduur op de late vrijdagavond op het televlsie- wisselnet, waarop Iedere week een andere omroep uitzendt, zodat geen sprake is van een vaste pu blieksgroep. Dit was duidelijk te merken in het dalen van de kijkcij fers. Van kijkcijfers naar Nederland II. waarop iedere vrijdag dezelfde omroep uitzendt, op het ogenblik de TROS. kon geen sprake zijn. IKON heeft daarom wel verzocht bij de N08. Dezer dagen is echter gebleken dat het voorstel om dan maar naar de zondagmiddag te gaan, ook geen re sultaat kan hebben. Op dat tijdstip wil IKON programma's brengen die aansluiten op de actualiteiten. Voor zo'n arbeidsintensief programma zijn studio- en technische voorzie ningen en redacteuren nodig. De NOS kon op zondag die voorzienin gen niet bieden; er zou alleen gepre senteerd kunnen worden vanuit een hoekje van de studio en dat is niet voldoende. Tevens bleek uit een on derzoek van de dienst kijk- en luis teronderzoek van de NOS dat de belangstelling van de kijkers op het zondagse uur niet overwegend uit ging naar kerkelijke programma's. HILVERSUM Het programma „Een groot uur U" dat Koos Postema dinsdag 5 april presenteerde, dat aandacht besteedde aan erfelijkheid en vruchtwateronderzoek, heeft een zeer hoge waardering gekregen: 82, dus een dikke 8. Een dergelijk pro gramma valt onder de categorie „zware informatie", en daarvoor waarderen de kijkers nooit hoger dan met 68. Het is Postema dus gelukt met een dergelijk programma aan te spreken. Slechts twee televi sieprogramma's hadden het afgelo pen jaar hogere waarderingscijfers. Dat zijn Wim Kans oudejaars conference, die 86 scoorde en het nieuwjaarsprogramma van de NOS met 84. Zelfs Mies Bouwman's „Een van de acht", de Europese Cupduels en de populaire „Hammonds" serie liet „Een groot uur U" achter zich. De vraag is of cijfers zo belangrijk zijn. maar van goed vakmanschap getuigt het wel dat Koos Postema moeilijke stof zo makkelijk heeft ge bracht. 'n winkel vol kleur HILVERSUM De Nederlandse omroepen hoeven zich voortaan geen zorgen meer te maken dat hun omroepbladen concurrentie zullen krijgen van weekbladen als Libelle, Panorama. Margriet, en vele andere. Al sinds 1970 hebben weekbladen bij monde van de Geïllustreerde Pers de wens te kennen gegeven gegevens te willen publiceren over radio en tele visie-programma's. De Geïllustreer de Pers eiste zelfs van de NOS dat wekelijks de volledige programma gegevens beschikbaar zouden zijn. De NOS weigerde toen, met een be roep op de auteursrechten zoals deze waren omschreven In de Auteurswet en de Omroepwetten. De Geïllus treerde Pers. die zich beriep op de vrijheid van meningsuiting uit arti kel 10 uit het verdrag van Rome, richtte zich In september 1971 tot de Europese Commissie voor de rech ten van de mens te Straatsburg. Nog maar kort geleden liet de Europese Commissie na jaren lang beraad we ten dat de Nederlandse Wetgeving in overeenstemming is met de bepalin gen met het verdrag van Rome en de Berner conferentie. En dat betekent dat de programmagegevens be schermd goed zijn gebleven, dus niet beschikbaar zijn voor Libelle. Margriet, Panorama enzovoorts. Speciaal vandaag Koot cn Bie presenteren een avondvullend programma met o.a. een onderzoek naar dc ne veneffecten van het leiderschap en een cursus televisiekijken. Ned. 1/19.05 en 71.50 Onderwerpen in Brandpunt zijn: de olievlek op de Noordzee; minister de Gaay Fortman over corruptie bij de Amsterdamse politic; het boek ..Nacht und Nebel" van Floris B. Bakels over zijn verblijf in acht Duitse gevangenkampen en de SOS- Wereldhandel in Kerkrade die inkoopt bij arme koffieboeren. Ned. 2/22.05 De anderen in het dorp is een meermalen bekroonde tv-film van de Joegoslavische schilder en regisseur Zivko Nikolic. Hij peilde het leven van mensen in zijn geboorteland Montenegro. Duitsl. 2/23.15 De KRO laat opnamen horen van Handels paasoratorium La Ressurrezione. Hilv. 4/10.00 Over rouw bij kinderen gaat het in de vierde aflevering van de NCRV-serie „Liever geen bezoek". Hilv. 1/21.00 Na een reportage van het Nederlands Koorfestival in de AVRO-studio (21.21) speelt het Radio Kamerorkest werk van Arne en Birtwistle. Hilv. 2/21.51 RADIO-EN TELEVISIEPROGRAMMA^ Radio vandaag HILVERSUM I (298 m en FM-kaiuüen) NCRV 7 00 Nieuws. 7 02 Het levende Woord. 7 08 (S) Te Deum Laudamus 7 30 Nieuws. 7 41 iS) Vandaag donderdag, gevarieerd programma (7 41 (S)Hiercn Nu) 8 24 Werk Woord 8 30 Nieuw s 8 36 Gym nastiek voor de huisvrouw 8 45 (S) Tot uw dienst, klassieke muziek. 9 45 <S> Onder de hoogtexon 10 30 Nieuws. 10.33 (S) In 't sil ver 12 00 (Sl De Kilima Hawanans Show. 12 IS Boer en tuinder. 12.26 Mededelingen voor land- en tuinbouw 12 30 Nieuws 12 41 (Sl Hier en nu 12.25 (S) Middagpauxedlenst 13 15 (S) Mrtropole Orkest. 13 30 (S) Glo baal. gevarieerd programma (15 30 Nieuw» 1 17 30 Nieuws 17 32 (S) Hier en Nu. 18 00 De kerk vandaag 18.20 (S) Van onze correspondenten 18 30 Nieuws 18 41 We reldpanorama 18 53 Zojuist verschenen. 19 00 (S> Leger des Hei Is kwartier 19 15 (S) De wereld zingt Gods lof 20 00 (S) Goed gestemd 20 40 Een. twee. u:t de maat 21 00 Liever geen bezoek, geen bloemen maar daarna* 21 20 (S> Kerkorgelconcert. 21 45 (Sl Spraakmaken 22.25 Avondoverdenking 22 30 Nieuws 22.40 iS» Hier cn nu 23 00 Rondom het worod 23 25 (S) Jazxtime 23 55 24 00 Nieuw» HILVERSUM II (492 m en FM-kanalent AVRO 7 00 Nieuw» 7 11 Ochtendgymnas- tiek 7 20 Op blote voeten (8 00 Nieuws 8.11 Radiojorunaal.) BSO Morgenwijding 9 00 üe Nederlandse missionaris toen en nu. documentaire 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10 00 Radio Lawaaipapegaai. 10 10 Arbeidsvitaminen: verzoekplatenpro- gramma (1100 Nieuws 11.30 Radiojour naal. 13.25 Beursplein 5 13.30 'n Middagje AVRO. muziek, informatie en service 16 00 Nieuws. 16.03 Radiojournaal.) 17.00 (S) 13- Speciaal. OVERHEIDSVOORLICHTING. 17 40 Den Haag aan de lijn. AVRO 17 55 Mededelingen 18 00 Nieuws. 18.11 Radio journaal PP 18 20 De Boeren Partij. IKON 18 30 Kleur informatie over kerk en samenleving- AVRO: 19.00 Sportpanorama. 20 00 Nieuws 20.05 (S) Hollands Glorie, hoorspelserie (8). 20 56 (S) Alert - op het vlak van muziek en maatschappij. 21.21 (S) Nederlands Koorfestival 1977 21 51 (S) Ra dio Kamerorkest, oudeen hedendaagse mu ziek 22 20 Aspecten, kunstrubriek. NOS: 23 00 (S) Met het oog op morgen, waarin om 23 05 Actuahteitenoverzicht. 23 20 Den Haag vandaag en 23.52 Even ontspannen voor het slapen gaan. 23.55-24 Nieuw». HILVERSUM III (445 m en FM-kanalen) TROS 7 02 IS) Vaak s ochtends 9 03 (S) De Hugo van Gclderenshow II 03 (Sl Gerard de Vnes draait op verzoek 1203 (S) Boter. Klaas en prijzen. 14.03 (S) Polderpoppara- de 16 03 (S) Europarade NOS 18 03 De vacaturebank 18 10 (S) Nos-maal TROS 19 02 (9) Poster Pink Floyd Story (4) 20 02 (Si Ferry Maat s soul skow 22 02 (S) Sesjun 23 02 (S) Close up 0.02 (S) De Hugo van Gclderenshow 1.02-7 00 De Nachtwacht HILVERSUM IV (FM-kanalen) KRO 7 00 Nieuws. 7.02 (S) Badinerie. 9 00 Nieuws 9 02 (S) Aan woorden voorbij: meditatie 9 10 (S) Omroeporkest: klassieke muziek. 9 30 Ik sta' hier niet voor de banken te praten Over de vele aspekten van het onderwijs. 10.00 (S) Paas-oratorium vaa Handel. 11.50 (S) Viola 14.00 Schooltelevisie 15.00 EO: Van hert tot hart 18.55 Journaal 19.08 VPRO: Den 19.30 Ik kan slapen (How to sleep), ie. 20.00 Koningen en gluipers 21 38 NOS: Journaal 21 .S0 VPRO: Ik kan (stows* kijken 23.18 NOS Journaal NEDERLAND II 18.45 NOS: Toeristische tips 18.55 Journaal 19.05 KRO: Tom Jerry 19.20 Peppi en Kokkie 19.35 Criers en ieders, kwis 20.00 NOS: Journaal 20-28 KRO: Centraal Station, sene 21.15 Abas Smith and Jones 22.05 Brandpunt 22.45 Levenstoop, gesprek 23.10 NOS: Oen Haag vandaag 23.25 Journaal niet weet waar Je kind of je man gebleven is. sedert hij door de veiligheidsdienst is gekidnapped. En dan te bedenken dat de feitelijke macht in Guatamala wordt uitgeoefend door ongeveer veertig families. Ze zullen meer Spaans dan Indiaans zijn. Hun onderdrukkingstechniek is minstens vier eeuwen oud. Er is in ons politieke wereldje enige deining ontstaan over de omstandigheid dat Den Uyl via radio en televisie meer publiciteit krijgt dan zijn rivalen. Is de toorn billijk? Ja, wanneer het gaat om uizendingen waarin hij ten tonele wordt gevoerd als demissionair premier en dan partijpolitiek bedrijft. Nee, als het andere programma's betreft die het logisch gevolg zijn van ons zuilen-systeem. Den Uyl en zijn partij boffen omdat de Vara een socialistische zuil zijn. Hadden zijn tegenstanders een eigen aanplakmogelijkheid dan zouden zij er eveneens munt uit slaan. 13: „Ik m.moet n.naar huis, me vrouw de dame," zei Kareltje Knet ter en hij liet zich van zijn stoeltje glijden. Maar Sybila van Sorcie- ren scheen zijn gedachten precies te raden. „Je bent bang voor me, hè?" snoof ze verachtelijk. „Maar ja, als dót zo is, dan moet je maar gaan. Niemand zal je dwingen hier te blij ven. En als je tere gestelletje niet tegen een heks kan, hoe eerder je ophoepelt, hoe beter. Maar dan zal ik je toch nog even tonen, dat ik dankbaarder kan zijn dan jij. Je hebt me uit een gemene klem ver lost hè? Welnu, de gebruikelijke be loning voor dat soort fratsen is dat je een wens mag doen. Zeg maar wat je hebben y/ilt en ouwe Sybil zorgt dat het in orde komt". Schamper lachend keek Sybila het kleine, ang stige ventje aan, zodat dit jongmens de gedachte kreeg, dat-ie werkelijk zo snel mogelijk de benen moest nemen. „Ik heb niks te wensen, me vrouw de heksdame", stamelde hij nog, zenuwachtig zijp jasje aantrek kend. „Dan zal ik je uitlaten", zei Sybila. „En denk er tóch maar eens over na. Als je wat weet, mag je terugkomen. Belofte maakt name lijk schuld, vat je. Daar houden wij heksen ons aan". Ze liet Kareltje uit en keek hem nog even na vanaf de drempel van haar mooie bunga low. Ze zag hoe het kereltje er in één ren vandoor ging. Het was nu ILj, maal pikdonker geworden en Ki tje keek niet op of om. Hij h, rennen en hij was pas tevreden tlK hij geen spoor meer van de hekPt woning kon zien. Maar toen kwaï ook alras tot de verschrikkeljns ontdekking dat-ie verdwaald Hij kon bijna geen hand meer ogen zien. De sneeuw dwarrr hem verblindend in de ogen enen wist werkelijk niet of-ie nu lifeg rechts of rechtdoor moest gaanjstt thuis te komen. Maar tot zijn gja|< opluchting merkte hij toen iru verte een zwak, pinkelend licfj °P DC FERD'NAND da gamba en klavecimbel-muziek. 12.00 (S) Rondom Offenbach: Parijs 1840. 14.00 Nieuws. 14 02 Hoogachtend: programma rond Louis Couperus. 15.00-17.00 (S) Kolla- ge, van alledaags en zeldzaam. 160 „Beste dr O'Keefe," begon hij, „Erg bedankt voor de centjes die ik intus sen verbruikt heb, en ook voor het nieuws. Ik zou er wel een heleboel meer over willen horen, maar u kunt het beste niet er over schrijven. Je weet nooit in wiens handen zo'n brief komt. Ik verlang naar de zo mervakantie. Op de laatste dag is er een soort wedstrijd. Komt u met de pachtheer kijken, want misschien win ik. Hartelijke groeten en nog maals bedankt voor het geld. Hoog achtend, Ikey Palfrey." Maureen verbrandde deze brief niet. Ze vond hem zo leuk dat ze hem in een sieradenkistje opborg, samen met haar artsenbul en enkele foto's. Ook Smut ontving een brief, en wel van zijn broer Sam. Dat kwam zelden voor. Smut had al drie jaar uitgezeten en zou in de herfst voor waardelijk worden vrijgesteld. De brief van zijn broer boeide hem ui termate. „Beste Smut," stond er, „me late je wete datte de Duitsers een steen oppet graf van onze va hebbe gezet. Et ding heb vas heel wat cente ge- kos. En de pachtheer heb ze vrouw verstote en nou gaat-em met de dog- ter van Ted Derwent na de kerrek, je weet-wel, met die knappe. Tot kijk hopeme. Sam." Smut had inderdaad vernomen dat hij op de 15e oktober 1906 zou wor den vrijgelaten. Dat betekende dat hij binnen drie maanden weer in de Vallei terug zou zijn. Nadat men hem naar' Devon had overgebracht had hij echter in de gevangenis een prettiger leven gekregen. Hij mocht in de tuin van de gevangenis wer ken. Vroeger had hij nooit veel om bloemen gegeven, maar nu was hij de hele zomer bezig geweest met het kweken van geraniums, lobelia's, calceolaria's en margrieten, waar hij langzaam maar zeker plezier in had gekregen. Hij vroeg zich af, of hij ermee zou kunnen doorgaan na zijn ontslag en er een nieuw bestaan mee kon opbouwen. Soms zag hij het ogenblik van zijn vrijlating met angst en beven tegemoet. HIJ kon niet meer van de hand In de tand leven, zoals Meg en de meisjes; hij wilde proberen zijn dagelijkse kost te verdienen met het kweken varf potplanten, en vatte het plan op dit aan de gevangenisdirecteur te ver tellen en hem om raad te vragen. Wat Smut niet wist, was dat er op R. F. Delderfleld „De Boekerij. Baern" het landgoed reeds aan zijn toe komst werd gewerkt. Tegen de oogsttijd reed Paul naar De Onder ste Vallei en sprak daar met Meg, waarna hij nog een bezoek aan Sam en Joannie ging brengen. Hij vond ze aan tafel en kreeg een kop thee. „Ik heb met Meg overlegd wat we voor Smut kunnen doen," zei Paul. „Hij komt in de herfst voorwaarde lijk vrij, maar ik ben verantwoorde lijk voor hem tot de oorspronkelijke straftijd achter de rug is. Wat denk je, Sam, zou hij weer gaan stropen?" Sam bleek zich hier al evenzeer on gerust over te maken. „Et is een moeilijk geval, sir," zei hij. „Smut ken nooit een boer worde, maar me moeder kennet op de hoeve allenig meer af. Ik zitter eigi over te denke bij me moeder et meissies in te trekke, dan ken Si!u hier wone." in „Ja," zei Paul, „het zou een mijs lijkheid zijn, maar de gedachte, je hier weg zou moeten, staat niet aan. Misschien zou ik voofn moeders boerderij een knecht kP' nen aannemen en Smut toch ergai op zichzelf laten beginnen." e „Neem u mijn niet kwalijk,"^ Sam, „maar Smut zou et niet kerf allenig op ze eige zitte. Hij heb goed hart, net as Temmer, maaxin kompt binnen de kortst mogelfci tijd weer in de dalles. Dat wille^ annie en ik niet. Smut ken hier i tig intrekke, en meschien gaat- trouwe. Wat zeggie, Joannie?" ei Met neergeslagen ogen bracht Jds nie er uit: „Me motte femilielje hellepe, en daarmee uit." Op de terugweg overwoog Paul™ de Potters op een of andere mi beste lui moesten zijn; Temmei van grote moed blijkgegevei Sam was trouw van aard. Koi maar ten westen van De Vier den of ten noorden van de P een paar hectare land kopen Smut opnieuw te laten begii zonder het leven van Smuts bri schoonzuster overhoop te gooi* Wordt vervi Even puzzelen Horizontaal 1. trots-organische verbinding, 2. vordering-plaats in Pennsylvanië- lidwoord, 3. ladder landbouwwerktuig-zelfkant, 4. punt van vertrek-vervelend wezen, 5. zangstuk-loot-voorzetsel. 6. wiel- engels bier-Europeaan. 7. voorzet sel-plaatsje onder Gramsbergen- titel (afk)-familielid, 8. deel van het jaar-dwaas-tijdperk, 9. wijnmaat- putemmertje. Verticaal. 1. bontjas-geurigheid, 2. oeverge- was-schatten, 3. noorse god-opera van Verdi-pers. voomaanw. 4. kleur- jongensnaam, 5. lof-ver-voertuig. 6. muzieknoot-glndse-godin van de toom, 7. kraam-rivier in Rusland. 8. plaats in Gelderland-reeks-voor. 9. bestuurder-bloeiwijze. Oplossing vorige puzzel Hor. 1. Mark, 4. ober. 7. rad. 8. oele, 10. as, 12. eelt. 14. rede, 16. torn, 18. 1 2 3 4 S 6 7 8 9 L 2 p 3 4 S j» 6 7 j; 8 F 9 n 1 eend. 20. em. 21. Iers, 23. eei enge, 27. rank, 29. ene, 30. sp; Ee, 34. rata, 36. eend, 38. Ni gist. 42. ar. 43. idee, 45. uU. 47. 48. puik Vert. 1. ma, 2 ader, 3. kol, 4. oïj Bern, 6. rad, 7. rite, 9. eter. 11. f 13. enig, 15. eden, 17. omen, 19. 22 eest, 24. eken, 26 Nero. 28. it 29 Etna. 31. page, 33. edel. 35 r 37. etui. 39. ork, 41. iep, 44. Dr. 46.*

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 4