mtiek van ,de boeren' uit Zuid-Afrika ■r 7 Patiënten opener door wegvallen van zekerheden Vernieuwingsplan niet rooskleurig verlopen itiquairs boren nieuwe bron aan; Gelderse beurs in Kasteel Rosendael it w ïïiLm A K iiS 1 i 1 ar mshaven kan t schoner 1 zuiniger Buit overval 12.000 gulden üekenhuispredikant Oorthuys stapt op Politiebureau lijkt winkel 'Als we alles geweten hadden Toerit smaller bij Heinenoord Vakantiewerk in Zweden voortaan met vergunning Boersma gaat met reisleiders praten over hun positie Terrein DWL door projektgroep „bezet" Rijnmondleden willen alsnog proces-verbaal tegen ICI H1 ERDAG 28 APRIL 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet p 6 -h 21 I Jac. Lelsz 5ENDAAL Kortgeleden zijn de Nederlandse antiquairs >nnen een nieuwe bron aan te boren: Zuid-Afrika. Uit dat I wordt op het ogenblik tamelijk veel antiek weggesleept, prenantiek" (o.m. meubelen). Antiek uit de tijd, bijvoorbeeld, de Transvaalse oorlog. van zal ook het een en ander te zijn op de 4e Gelderse Antiek- s. die van 30 april tot en met 8 gehouden wordt in kasteel Ro- ppi te Rozendaal. Het evene- T wordt georganiseerd door de ïting Nederlandse Antiek Kring, an de heer P. Albricht direc- is. Laatstgenoemde, makelaar lëdigd taxateur van 19e eeuwse indse schilderkunst, heeft zelf ;unstgalerij gevestigd in 't Sint Gasthuys aan de Rijnstraat ihem. Een fraai pand uit 1401, restauratie aan hem is ver- nu aangepast wordt aan de ïften van een expositieruimte oude schilderijen enz. en in het 5 jar officieel open gaat. ar Breda [asteel Rosendael zijn al veel antiekbeurzen gehouden. Aan- celijk door het Nederlands Anti- rs Genootschap. Dat heeft zijn iriteiten een aantal jaren geleden er naar Breda verplaatst. Na een e, waarin er niets gebeurde, is de erlandse Antiek Kring met Gel- e beurzen begonnen. De eerste vonden plaats in kasteel Mid- iten te De Steeg, maar toen de missaris der koningin, mr. W. J. best Geertsema, daar ging wonen, ver huisde men naar het dorp Rozen- daal. Hier staat nu de tweede Rosen- dael-beurs van deze club. vierde Gel derse beurs (het is een beetje inge wikkeld) op stapel. De tijd dat mooie oude staartklok ken e.d. bij de vuilnisemmer werden gezet, is al weer heel wat jaren voor bij. Met zolderopruimingen wordt ook sinds lang niet meer zo noncha lant omgesprongen als dat in het verleden wel het .geval was. Mede door allerlei publikaties is de Neder lander attenter geworden op wat eens „ouwe rommel" heette. Veel boerderijen op het Nederlandse plat teland zijn intussen „leeggeroofd". Tot vorig jaar leverde Indonesië nog het een en ander op aan wat Neder landers daar in de voorbije koloniale tijd bezaten op het gebied van meu beltjes en toebehoren. Ook dat is fini, en nu is hetdan Zuid-Afrika, dat als leverancier fungeert, naast Zuid- Amerika en de Oostblok-landen, hoewel men voor antieke Neder- ,1 x Br i. v® Spiegeltelescoop uit de tweede helft van de 18e eeuw. St. Cornelius eikehout. Ne- derrijn (Gelre), ca. 1500, hoogte 88 cm. landse spullen uiteraard in eerstge noemd land moet zijn. Twintig antiquairs Aan de 4e Gelderse antiekbeurs ne men ruim twintig antiquairs deel uit verschillende delen van Nederland maar met het accent op Arnhem en omgeving. Schilderijen uit de Ro mantische School en de Haagse School zijn rijk vertegenwoordigd. In deze rubriek van Anton Mauve (1838-1888), van wie ook Vincent van Gogh nog les heeft gehad, „Boerin werkend in Larense moestuin," prijs Zilveren Bouilloire anno 1776, gestempeld met kop van George IV. 45.000,-. Verder werken van Sprin ger, W. Roelofs, J. C. K. Klinkenberg, L. Apol, I. Israëls, W. Maris, G. Pog- genbeek. C. Artz. B. de Hoogh en T. Offermans. De collectie meubelen is gevarieerd: naast 17e en 18e eeuw uit Holland zijn er uit Duitsland, Engeland, Frankrijk en Spanje. Speciale aan dacht vraagt ook de stand met Rus sische iconen, o.m. een zeldzame kruisigingsicoon, een icoon van de Nieuwe Moskouschool, gedateerd 70e dag van het jaar 1736. Verder zijn er beelden, klokken, pendules en Eikehouten Kabinet, ca. Aachener-Lüttich 1770. horloges, serviezen, tinnen, koperen en ijzeren gebruiksvoorwerpen, gra vures, nautische instrumenten en vuurwapens. Kasteel Rosendael is door vele dingen vermaard. Ook door zijn „bedriegertjes". Zij beho ren tot de „vermakelijckheden" uit de vorige eeuw. Half Nederland heeft er tijdens een schoolreis, een tocht van de jongelingsvereniging of een uitje van de vrouwenkrans wel eens een natte broek gehaald. Om elke associatie tussen deze historische attractie en de exposanten uit te sluiten, ziet een onafhankelijke be oordelingscommissie van te goeder A. Mauve (1838-1888): „Boerin werkend in moestuin te Laren" naam en faam bekend staande mu seumconservators er op toe dat alle aanwezige stukken voldoen aan strenge normen, wat betreft authen ticiteit en kwaliteit. een onzer verslaggevers ONINGEN Als in de Eemsha- en Delfzijl zogenaamde centrale elhuizen worden gebouwd voor ombineerde opwekking van ctriciteit en stoom kan dat be ringen opleveren op het verbruik fossiele brandstoffen tot tien cent. De luchtverontreiniging zal rendien vijfenzeventig procent ider worden. Dit is één van de iclusies van het milieukundig idiecentrum van de Rijksuniver- it in Groningen, in een tweede iport over de consequenties van ihavenindustrie bij de Eemsha- en Delfzijl. Het ministerie van jieuhygiene geeft hiervoor sub- tie. r elektriciteitsbedrijven in Neder- ad staan niet toe dat de ene onder- ij ming stroom levert aan een ande- y Daardoor moet de mogelijkheid n bij AKZO honderd Megawatt tra op te wekken en dit ten goede laten komen aan bijvoorbeeld de uminiumfabriek Aldel ongebruikt —orden gelaten. De helft van de roombehoefte van Aldel zou er ee gedekt zijn. Volgens het Gro- ngse studiecentrum moet dit te idervangen zijn door centrale ke ihuizen te stichten (in dit geval is in Delfzijl en bij dé Eemshaven). larin ook de elektriciteitsbedrij- in zouden deelnemen. Dlgens de onderzoekers zal de ener- ebehoefte bij realisatie van de am- tieuze industrialiseringsplannen het Eemsmond gebied ongeveer procent bedragen van het itale Nederlandse verbruik (in 172). De capaciteit van de nieuwe emscentrale zal ook dan voldoen- 10} t zijn. In de dierentuin van San Diego, Californië, is een Galapagos-schildpad uitgebroed, voor het eerst in vijf jaar. Op de foto komt de schildpad uit zijn ei. Van een onzer verslaggevers NIEUWERKERK AAN DEN IJS- SEL Drie gewapende mannen zijn er in geslaagd het hulppostkantoor in Nieuwerkerk aan den IJssel te overvallen en er met een buit van ongeveer twaalfduizend gulden van door te gaan. Hoewel de politie on middellijk de omgeving afzette en alle omliggende gemeenten waarschuwde slaagden de overval lers er in te ontkomen met een de vorige nacht gestolen oranje auto. Ook deze opvallend gekleurde wa gen was gisteren nog niet gevonden. Hoewel er tijdens de overval gister ochtend enige bezoekers in het postkantoor aanwezig waren kon den deze de politie niet goed helpen aan een behoorlijk signalement om dat de overvallers zich met bivak mutsen onherkenbaar hadden ge maakt. De politie durft zich op dit punt aan geen enkele veronderstel ling te wagen. Het ziet er wel naar uit dat de overvallers op de hoogte waren van de omstandigheden in het postkantoor: de kantoorhouder had zich wegens ziekte moeten laten vervangen door een waarnemer. Er is tijdens de overval niet geschoten. Dat kan men opmaken uit de woor den van wethouder A. J. Bransen van volkshuisvesting. Het gaat om de vernieuwing van driehonderd hui zen in de Utrechtse Sterrenwijk. Over dat totale werk is een rapport verschenen, waarin de gemeente nu eens de conclusies op een rijtje zet. Dat rapport is niet jubelend van toon. De wethouder zei het kort maar krachtig toen het rapport in de openbaarheid werd gebracht. Hij zei: „Als we alle problemen hadden voor zien hadden we minister Gruijters bedankt voor zijn extra subsidie". De harde praktijk bleek anders uit te pakken dan men op papier had voor zien. De vernieuwingswerkzaamhe den ook wel „renovatie" genoemd) hebben enkele gemeentelijke diensten verschrikkelijk veel werk bezorgd. Zoveel dat er idioot hard moest worden gewerkt, vaak ook in de avonduren. In het rapport staat dat de dagelijkse bezigheden van het bureau huisvesting in de vernieu wingsperiode volledig werden ont wricht. Voorwaarden De vernieuwing van de Sterrenwijk was mogelijk dank zij een extra sub sidie-regeling van het rijk. De voor waarde van het rijk was dat binnen een jaar met het werk moest worden begonnen en dat goede en goedkope huizen moesten worden gebouwd. Als gevolg van het feit dat Utrecht ^Joor Leen Post IOTTERDAM De meeste tensen maken de kardinale )ut om het Dijkzigtziekenhuis 1 Rotterdam als een ziekenla- jeifiek te zien. „Dit maakt me igjen beetje verdrietig. Niets is iiinder waar. Binnen het zie- gertenhuis werken mensen enorm "terd voor andere mensen en 10,V>k door de kleine zalen met en bezetting van slechts vier bedden is er volop menselijk ■_ontact. Men moet zich niet zo [|iten imponeren door de gro- eske steenmassa's, waaruit let Dijkzigtziekenhuis is opge- rokken. Men gaat toch zeker lit van de mens en gaat toch bijliet uit van het gebouw Üekenhuispredikant ds. W Oort- jr.tuys (65) zegt na veie jaren namens Ie Nederlands Hervormde Kerk in hjkzigt werkzaam te zijn geweest. Üt ziekenhuis als geestelijk verzon Sr voor goed vaarwel. I2iekenhuisf abriek Vanneer we het kolossale Dijkzigt laderen. beklemt ons ongewild een 0- jevoel van onpersoonlijkheid en nie- igheid. Pas als we oog in oog met de k>rtier staan en een menselijk con tact ervaren, ebt dit gevoel weg. Maar als we onze ervaringen per on geluk aan ziekenhuispredikant Oort huys laten merken, raakt hij lichte lijk geïrriteerd. „Zo'n gebouw stelt toch niets voor. Men gaat toch zeker uit van de mens". Hij zegt het bijzon der jammer te vinden, dat zoveel Rotterdammers Dijkzigt als een fa briek zien. „Die mensen zijn nog nooit eens bin nen geweest. Ze zouden ervan staan te kijken hoe enorm hard hier wordt gewerkt om een leven te mogen be houden of een patiënt weer gezond te maken". Wanneer we even later door de holle, lange gangen van dit elfhonderd bedden tellende Dijkzigt wandelen, begroet door witgejaste chirurgen en verpleegkundigen, valt de massa liteit van het gebouw pas echt vol komen weg. Waarden Met de sfeer van de ziekenhuiswe reld heeft ds Oorthuys nooit proble men gehad. Het is wel een totaal andere wereld. „De patiënten krijgen in hun situa tie veel meer de gelegenheid om over de éndere waarden van het leven na te denken." De predikant, puttend uit jarenlan ge ervaring, is van mening dat er niet méér naar „de waaroms" van het leven wordt gevraagd dan bij gezonde mensen. Afscheid Voord*! d» Oorthuys benoemd werd lol ziekenhuispredikant san Dijkzicl, heeft hi) als predikant in verschillende gemeen ten geslaan. Zo begon hij in Batenburg, dat ligt op de grens van Brvbant. Hier stond hij van 1939 tot 1943. Van 1943 tot 1948 diende hij de Hervormde Gemeente van Rori-ndaal hij Velp en van 1948 tot 1964 was hij aan de Hervormde Gemeente van Beverwijk verbonden. Ds Oorthuys. die geboren werd in Scheve- ningen en zoon is van een arts, was vanaf 1964 tot op heden verbonden aan hel Dijk- zigtziekenhuis. „Waarom ben je eigenlijk gezond?", zo vraagt de predikant zich af. Ds Oorthuys vindt het zelfs moeilijker om met gezonde gemeenteleden om te gaan. Voor patiënten komen vele zekerhe den weg te vallen. De gebruikelijke contouren en structuren zijn niet meer voor handen. Door het verva gen van al die zekerheden komen de patiënten ook meer open te staan. Onbevangen Ds Oorthuys heeft in zijn zieken huispraktijk geleerd om zo onbe vangen mogelijk bij de patiënten te komen. Zo'n eerste gesprek met een patiënt verloopt zeer verschillend. „Soms valt het best mee, soms ook lukt het minder", zegt ds Oorthuys. die begenadigd is met een groot gevoel voor humor Soms ook verloopt een gesprek to taal anders dan verwacht werd. Hij vertelt hoe hij op een ochtend twee gesprekken direct na alekaar moest voeren. De eerste patiënt was een modieuze jongere, die zo verwachtte de predi kant, wel zijn bedenkingen tegen kerk en godsdienst zou hebben. Niets was minder waar. Er volgde een rijk, onverwacht en verfrissend gesprek, waaraan hij later nog veel zou moeten terugdenken. Het daarop volgende gesprek voer de hij met een oudere patiënt. Het werd een weinig zeggend contact met een patiënt, die vastzat aan vele vermolmde tradities. Vaak ook. merkte hij. dat vele patiënten een bepaald beeld van een predikant hebben. Een beeld, dat de geestelij ke door opvoeding en samenleving opgeplakt kreeg. Hoe houdt iemand het vol om dag aan dag in de steriele wereld van het ziekenhuis gesprekken te kunnen voeren en soms bijzonder moeilijke gesprekken te moeten hebben? Ds. Oorthuys vertelt hoe de lasten van de mensen hem wel erg raken, maar hij ze ook weer van zich af kan zetten. En dat moet ook wel, wil men ook de ander volledig tot zijn recht laten komen. Luisteren De ziekenhuispredikant vertelt hoe het vaak voorkomt dat hij tijdens een gesprek niets zegt, alleen maar luistert Het er alleen maar zijn voor de ander, heeft een verrassende uit werking. Eerlijk zijn tegenover een patiënt is volgens hem uiterst be langrijk. Het kan wel voorkomen dat men in bepaalde gevallen geen antwoord kan geven op vragen Men moet dan durven zeggen: Ik weet daar geen antwoord op". Ds. Oorthuys is van mening, dat predikanten in het algemeen ook door de media op een voetstuk worden geplaatst Er wordt in onze tijd nog teveel gelikkebaard aan het ambt van een geestelijke, zo zegt hij Een scheidende melkslijter komt nauwelijks in de publiciteit, waarom moet een scheidende predikant dan wel in de krant Een ieder heeft toch het mooie ambt om mens te zijn en te proberen zijn taak zo goed moge lijk te doen? Van een verslaggever ROSMALEN Het bureau van de rijkspolitie in Rosma len heeft nu veel weg van een winkel in bouwmaterialen. Dat is het gevolg van de arrestatie, van een 31-jarige monteur en een 33-jarige bouwvakker uit die plaats. Volgens de politie heeft het tweetal voor vele tienduizenden guldens aan materiaal gestolen op bouwplaatsen Het verdachte duo nam alles mee wat vervoerbaar was. zegt de rijkspolitie in Rosmalen, die zich heeft ontfermd over een groot deel van de buit. In het bureau liggen opgcslaged alle mogelijke gereedschap pen, radiatoren, pakken thee en koffie. Dat alles wacht op de komst van de rechtmatige eigenaren. De twee aangehou den mannen probeerden hun materiaal door te verkopen. Van een verslaggever UTRECHT Een stuk stadsvernieuwing in Utrecht, waarbij in twee jaar tijds driehonderd aftandse woningen werden opge knapt, heeft, ondanks het succes, zo'n nare nasmaak achtergela ten. dat de gemeente Utrecht waarschijnlijk voor de eer zou bedanken als ze nog eens voor de keus werd geplaatst. dus maar een korte tijd van voorbe reiding had kwamen de meeste pro blemen pas tijdens de werkzaamhe den boven water. Bovendien was er geen vernieuwingsplan in andere steden bekend, waaruit de Utrech ters het een en ander hadden kunnen leren. De bewoners van de wijk. en de ambtenaren zijn optimistisch begon nen, maar daar zijn ze in de loop van de tijd van teruggekomen. Eerst dacht men twintig gevallen („her huisvesting") per maand te kunnen behandelen. In de praktijk werden dat acht. De heer Bransen zegt dat de krachtsinspanning in de Sterren wijk, met veel avond- en weekend werk. nog wel lukte, maar omdat verdere stadsvernieuwing nog vele jaren zal vergen, moet het aantal ambtenaren volgend jaar worden uitgebreid. ROTTERDAM De oostelijke toerit tot de A29 (Hellegatsplein- Rotterdam) bij Heinenoord wordt versmald van twee rijstroken tot éèn strook. Met ingang van vandaag kan het verkeer in de richting Heinenoord niet meer in twee rijen Invoegen op de A29. Van een verslaggever. DEN HAAG Scholieren die in hun vakantie in Zweden willen gaan wer ken, hebben dit jaar voor het eerst een werkvergunning nodig. Dat blijkt uit een mededeling van de Zweedse ambassade. Volgens de ambassade moet men de vergun ning op zak hebben voordat men Zweden binnenkomt. Vakantiewerk mag niet langer dan drie maanden duren. De ambassade laat trouwens ook weten dat het momenteel niet eenvoudig is om aan werk te komen in Zweden. Overigens kan de ver gunning op de ambassade worden aangevraagd. Daarbij moet een ver klaring van de werkgever worden getoond dat hij de aanvrager in dienst wil nemen. Verder zijn nodig een geldig paspoort en een bewijs dat de aanvrager nog op school zit of nog studeert. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Minister Boersma van sociale zaken ontvangt volgen de maand delegaties van Neder landse reisorganisaties en reislei ders om te praten over verbetering van de sociale positie van de reislei ders. Deze hebben er al geruime tijd over geklaagd, dat zij niet In een vast dienstverband werken en dus ook geen aanspraak kunnen maken op sociale voorzieningen. Een onderzoek van sociale zaken heeft aangetoond, dat hun klachten terecht waren ROTTERDAM - De stichting Maasboulevard bestaande uit kunstenaars en architecten die wer ken aan een plan ter herleving en verbetering van de Maasboulevard wil vanaf vandaag gaan kamperen op het terrein van de vorige week gesloten Drinkwaterleiding. De ac tie is bedoeld als protest tegen het voornemen van de gemeente Rotter dam een pretcentrum te vestigen op. het bewuste terrein. Volgens de Stichting zou het gebied tot een recreatief woongebied ge maakt kunnen worden met plaats voor 1500 goedkope woningen Het Lagorama-projekt komt van daag aan de orde tijdens de gemeen teraad. De meningen over wat er gedaan moet worden met het terrein liggen verdeeld. ROTTERDAM De Rijn mondraadsleden De Zwart en Edzes - Van Loon willen dat het dagelijks bestuur van Rijnmond alsnog pro ces-verbaal opmaakt tegen de ICI over de gang van zaken tijdens de staking bij dit bedrijf in februari. Gedurende de staking ontstond een kritieke situatie omdat de petro chemische installaties doordraaiden zonder voldoende controle- en vei ligheidspersoneel De arbeids inspectie besloot daarop tot stilleg gen van de fabrieken. Volgens de Rijnmondraadsleden, die al eerder vragen stelden over deze kwestie, is er nog steeds onvol doende duidelijkheid over de juiste gang van zaken tijdens de staking, en heeft de Dienst Centraal Milieu beheer Rijnmond onvoldoende alert gereageerd. In nieuwe vragen drin gen zij aan op een proces-verbaal zodat uit een gerechtelijk vooron derzoek waarbij naast de directie ook andere betrokkenen als stakers en vakbeweging gehoord zullen wor den een helder beeld ontstaat over het verloop van de staking en de mogelijk gevaarlijke situaties die daarbij konden ontstaan. Verder willen zij weten of het juist is dat tijdens de staking een schip met fosgeen drie dagen bij de ICI aan de steiger heeft gelegen en daarna om veiligheidsreden is heengezonden Als dat zo is vragen zij zich af of de 1 ICI bevoegd is fosgeen per schip aan of af te voeren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 21