Spaarpandbrieven u bliekstheater rengt tragedie Geen overeenstemming nieuwsgaring 3e wereld 'L'Ormindo van Cavalli' terug naar'museumstuk' Westland Utrecht NST Personalia Hypotheekbank nv Incöupures vanfl.0Ö0.- a ÏOIV^ In coupures van f L000.-a 101% folie voorstelling met pistedecor Unesco-conferentie verdeeld uiteen Voortreffelijke begeleiding van Radio Kamerorkest Voorstel: fonds vormen voor vergoeding ex-gegijzelden Springstof gestolen elg 25 april ,977 Trouw/Kwartet 1^*9 (ADVERTENTIE) Bij aankoop dient opgelopen rente te worden bijbetaald vanaf 14-2-77 op basis van 8' per jaar. Spaarpandbrieven zijn aan toonder en ter beurze genoteerd. Algehele aflossing ad f 1.550.- per stuk op 24-6-'82. zijnde nominaal bedrag plus rente op basis van samengestelde André Rutten TERDAM - Het Publiekstheater heeft zaterdagavond in de sschouwburg de première gegeven van de voorstelling, die Lutz van Euripides' „Medea" gemaakt heeft met Annet venhuyzen in de titelrol, waarbij gebruik gemaakt is van lieuwe Nederlandse bewerking van Pé Hawinkels, die een li vereenvoudigingen heeft toegepast. agedie gaat terug naar het t overgeleverde heldendicht, riekse held Jason is met zijn t Zde Argo en zijn Argonauten le-Kaukasus gevaren om daar vlies te bemachtigen, wat enikt door de hulp van Medea, de ?r van de daar heersende bar- koning, die uit liefde voor egen de wetten van haar eigen ondigt. Hij belandt met haar in gethe, waar zij hem tweê zonen maar waar hij ook de kans de dochter van de daar heer- vorst Creon te trouwen, waar- meer aznzien en macht kan de; [g I, die alles voor hem op het spel caaheeft, voelt zich daardoor ver- olgen beraamt een verschrikkelij- iiak. Zij beschikt over magische g Vuurkrachten, die zij aanwenst e »son volledig ten gronde te rich- tiaar beide zoontjes zendt zij geschenken naar de nieuwe een gouden diadeem en een e vfeefsel, beide geladen met ver- Hoende krachten, die de bruid en ïkdvader een afschuwelijke dood ardsterven. Bovendien doodt zij ;n Jasons beide zoontjes, maar mt aan elke wraakneming at de zon, van wie zij afstamt, drakenwagen stuurt, waar- ïij naar Athene kan ontkomen, de daar heersende vorst Aegeus eerder in het stuk onder ede toegezegd heeft. ledster licht de toeschouwers in de voorgeschiedenis en over de van zaken nu. Het geweeklaag klinkt van achter de ge- l poort, het koor van Korin- vrouwen komt naar Medea's and informeren, wat later komt If naar buiten en legt de trouwe- eid van Jason uit. Creon ver- aapt om haar aan te zeggen dat zij Adellijk de stad moet verlaten, jaar kinderen, maar zij weet een Tiitstel te verkrijgen. Voor de Iter en het koor en dus ook voor eschouwers begint zij dan haar len te ontwikkelen, hoe zij Ja- al straffen. In feite voert zij een !ht tegen zich zelf om haar ei- dQaarde, waarbij te juister tijd ng-us verschijnt om haar een ilaats te waarborgen. Zij leidt l om de tuin, zodat hij zelf zijn zoontjes met de dodelijke luldig en kostbaar lijkende jienken naar zijn bruid voert. De '.jes keren ongedeerd terug, een komt het gruwelijk einde van Tuid en haar vader vertellen, haar nog haar laatste daad. Het Q van de knaapjes. Voortdu ren uiteraard vooral hier, moet __jchzelf geweld aandoen om te eren wat zij bedacht heeft. gnsiteit "diis een tragedie die niet beoogt leven gaande te maken, dat hoogstens uit naar de kinder- f Euripides toont wat er in Me-' bmgaat, hoe zij logischerwijs tot daad komt en haar moederlijke telens moeizaam onderdrukt om terkste te zijn. Annet Nieuwem huyzen speelt dat met grote intensi teit, met ingehouden gebaren van armen en handen, alsof zij voortdu rend zichzelf bezweert, zichzelf in bedwang houdt. Het koor, terugge bracht tot twee vrouwen Petra Laseur en Josée Ruiter leeft in eenvoudige gebaren en bewegingen met haar mee, evenals de voedster Loes Hensen maar houdt ook algemene bespiegelingen b.v. over hoe bevoorrecht mensen zijn die geen kinderen hebben pro beert haar wel van de moord op de kinderen af te brengen, maar grijpt nooit in, ook niet op momenten dat het lijkt te zullen gebeuren. De andere figuren Eric Schneider als Jason, Ton Lutz (invallend voor Jules Croiset) als Creon, Hans Bos winkel als Aegeus zijn maar kortstondige verschijningen die hun functie goed vervullen. Het is een stijlvolle voorstelling bin nen een strak decor in de vorm van een piste. Daarboven is het gulden vlies gespannen, dat als Medea de kinderen gedood heeft plotseling in tweeën splijt, waarna een groot be bloed wit laken naar beneden zweeft. Medea zelf komt niet meer te FLORENCE (UPI) De deelnemers aan de bijeenkomst van de UNESCO-conferentie vorige week in de Italiaanse stad Florence zijn er niet in geslaagd overeenstemming te bereiken over de manier waarop de informatiekloof tussen de derde wereld en de geïndustrialiseerde landen moet worden gedicht. Aan het gesprek werd deelgenomen door 52 journalisten en regeringsfunctionarissen uit Oost, West en de derde wereld. De bijeenkomst was een uitvloeisel van de negentiende algemene confe rentie van de UNESCO, de organisa tie van de Verenigde Naties voor onderwijs, wetenschap en cultuur, vorig jaar in Nairobi. Hier woedde al een flinke controverse rond een door de Sowjet-Unie ingediende ontwerp resolutie. Het meest omstreden artikel „staten zijn verantwoordelijk voor de activiteiten op internationaal ge bied van alle media in hun rechtsge bied" is door regeringen en pers in de westerse landen veroordeeld als een openlijke poging de pers onder controle te brengen en onder cen suur te plaatsen. De Verenigde Sta ten lieten zelfs doorschemeren dat ze uit de UNESCO zouden treden als de resolutie ongewijzigd zou worden aangenomen. Lange baan Annet Nieuwenhuyzen als Medea. zien. Onder haar laatste gesprek met Jason („Zinloos is alles wat je doet of zegt"), schuift een op de achtergrond geprojecteerde zon langzaam omhoog, haar aftocht met de drakenwagen symboliserend. door Jac. Kort Om een openlijke confrontatie op de UNESCO-conferentie te vermijden werd de resolutie op de lange baan RcoiOlldSl geschoven, naar eind 1977. De direc teur-generaal van UNESCO, Ama- doc Mahtar Mbow, kreeg opdracht intussen overleg te plegen met verte genwoordigers van de pers en van regeringen. De bijeenkomst in Flo rence is een eerste stap in die consul tatieprocedure. Wel nam de UNESCO-conferentie in Nairobi met algemene stemmen een Tunesische resolutie aan, waarin wordt aangedrongen op een „even wichtiger nieuwsstroom tussen rijke en arme landen door het versterken van de persbureaus en de journalis tieke talenten van de minder ontwik kelde naties." krijgen, sterk verdraaien." „De voor stelling die van Latijns-Amerika wordt gegeven in de Noordameri- kaanse media is sensatiebelust en onwaar, en speciaal bevooroordeeld ten opzichte van situaties waarin sprake is van een georganiseerde maatschappelijke verandering en re volutie." De ontwikkelingslanden kost het veel moeite om die eenzijdige be richtgeving enigszins te corrigeren. Enerzijds zijn de kosten van een eigen informatie-apparaat onoverko melijk, en anderzijds is daar de ver leiding gebruik te maken van het materiaal dat kant en klaar wordt geleverd door de informatie giganten. Dit UNESCO-stuk dringt aan op een herziening van het huidi ge normenstelsel, waarin het afwij kende (man bijt hond) als nieuws wordt beschouwd. Een grotere pro fessionele bekwaamheid is nodig om het „andere nieuws" interessanter te brengen. Volgens het UNESCO-document moeten er ook meer regionale persbureaus komen, zoals het Caraï- bisch persbureau, en radio- en televi siestations van en voor de derde we reld. Een tweede voorbereidend stuk ging in op de technologische proble men waar ontwikkelingslanden mee kampen bij het inrichten van een nationaal radio- en televisienet Een derde stuk behandelde de „sta tus en verantwoordelijkheden van personeel in de informatiesector, en de bescherming van Journalisten bij de uitoefening van hun beroep." In dit stuk werd van de journalisten gevraagd te erkennen dat er een vorm van „imperialisme bestaat op het gebied van de informatie, dat hinderlijk is voor de sociale samen werking en voor de ontwikkeling van de volkeren van de derde wereld." Het stuk wijst censuur van de hand, en erkent het recht van journalisten hun bronnen niet te noemen. Maar tevens uit het kritiek op de neiging van Journalisten „te berichten over de meest negatieve aspecten van derde wereld-landen, en leiders van ontwikkelingslanden belachelijk te maken." Journalisten zijn geneigd de cultuur van ontwikkelingslanden te onderschatten, en dragen op die manier bij tot een soort culturele overheersing. Een evenwichtiger nieuwsstroom is slechts mogelijk door een „eerlijker verdeling van de beschikbare middelen, die iedereen in staat moet stellen deel te hebben aan het communicatieproces," zo be sluit dit conferentie-stuk. AMSTERDAM Het is nu reeds de vierde keer sinds 1970, dat er in ons land een serie voorstellingen gegeven wordt van de opera „L'Ormindo" van Francesco Cavalli. Er is dus alle reden om in dit geval van zoiets als een kasstuk te gaan spreken. De oorzaak daarvan kan niet worden toegeschreven aan de geloofwaardig heid van het libretto. Gaat u maar na: een wat oudere koning Ariadeno, die op het eind van de opera niet alleen zijn rijk, maar ook zijn vrouw wegschenkt aan zijn mede-minnaar. Het laatste toneelbeeld toont ons, hand in hand nog wel, de koning (Pieter van den Berg) zijn ex-gade Erisbe (Anna Howels) en haar min naar Ormindo (Eric Tappy). En pas sant zijn dan ook weer, dankzij drie Egyptische tovenaressen, herenigd, Side (Hanneke van Bork) en Amide (Peter van der Bilt), welke laatste ook al naar de hand van Erisbe heeft gedongen, maar van de dwalingen zijns weegs is teruggekeerd. Het ge heel is dan goed voor een prachtig slot-kwintet. Wanneer u nu weet, dat Francesco Cavalli leefde van 1602 tot 1676, dan komt het er op neer, dat deze Vene- tiaan, leerling en opvolger van Mon teverdi, .L'Ormindo" zo'n drie en een halve eeuw geleden schreef. Hierdoor wordt het alleen maar on begrijpelijker. dat een „mu seumstuk" als dit, op een drakerig libretto van ene Givanni Faustini toch een hele avond blijft boeien. Waar dat aan toe te schrijven is? Ten eerste denk ik, aan de oer-kracht van de muziek, waarmee Cavalli iedere nuance in het gebeuren reëel of niet, heeft weergegeven. Slaapmiddel Het wordt doodstil in de zaal, wan neer Ormindo en Erisbe lijken te sterven. Dit niettegenstaande ieder een uit het programma weet, dat zij geen gifdrank, maar slechts een slaapmiddel hebben toegediend ge kregen. Maar daar moet dan onmid dellijk bij genoemd worden, de hoge kwaliteit van de voorstelling, zich uitend in buitengewoon levendige acteerprestaties, zowel van de reeds genoemden als van de page Nerillo (Ans, Phillippo), de kamenier, (Cora Canne Meijer) en Osmano (Joan Vierkens). Een aparte vermelding verdient Alexander Oliver als de ou de voedster Erice. Dat die prestaties voor een groot deel mogen worden toegeschreven aan de perfecte regie van Charles Hamilton, spreekt bijna vanzelf. De cors en kostuums waren evenals vo rige keren van Erica Kondrak. Het Radio Kamerorkest zorgde voor een voortreffelijke begeleiding. Het ge heel stond onder leiding van Ken neth Montgomery. Op 26 april en 9 en 11 mei is de voorstelling opnieuw in de Stadsschouwburg te zien. 30 april in Nijmegen, 3 mei in Rotter dam, 5 mei in Utrecht, 7 mei in Schevenlngen en 14 mei in Gro ningen. Daarop voortbordurend bereidde het UNESCO-secretariaat drie dis cussiestukken voor. Het eerste stuk, getiteld „de problemen van de one venwichtigheid van de nieuws stroom" ging over de bezorgdheid in de derde wereld over de overheersing van de media door de geïndustriali seerde wereld, en de eis van de derde wereld voor een „dekolonisatie van de informatie". De ontwikkelings landen zien met bezorgdheid dat het beeld dat de wereld van hen heeft, wordt bepaald door media, die door andere culturele waarden, en soms door andere ideologieën, worden geïnspireerd en beïnvloed, zo stelt dit stuk. Tijdschriften, kranten, films en tele visieprogramma's uit de geïndustria liseerde landen, die nauwelijks iets over Afrika melden, hebben in dat werelddeel toch een grote afzet. Dat betekent dat de aandacht van kij kers en lezers wordt gericht op pro blemen die voor hun eigen dagelijks leven niet relevant zijn. Overheersing Onderzoek in Latijns-Amerika wijst uit dat de massacommunicatie- instellingen daar in zo sterke mate worden bepaald door het econo mische, politieke en medla- overwicht van de Verenigde Staten, dat er reden is om te spreken van buitenlandse overheersing. Voor zijn nieuwsstroom uit andere wereldde len is Latijns-Amerika sterk afhan kelijk van Amerikaanse persbu reaus, „die door hun selectie en ma-, nipulatie het beeld dat; de Latijns amerikanen van de buitenwereld ET WEER door Hans de Jong veer uit .zomerlucht' pt weekeinde is het weer onbe- ■rflig geweest. Nadat er zaterdag na het middaguur een zware net vrij veel hagel (12 millimeter Blag) over 't Zandt in noordoost- ilngen was getrokken de te en vochtige lucht van subtro- fte oorsprong werd verdreven wat drogere en koudere Ae er zaterdagavond en de erop- ende nacht een trogstoring. Een ige afkoeling in de hogere lagen nsby, zuidoost-Engeland gister- lag -36 graden op 5.000 meter fte tegenover -18 -22 graden m de Engelse Kanaalkust Tebrzaakte vooral in het uiterste den van Nederland heftige lprft met hagelstenen en onweer. ■enVithuizermeeden werden ver eeltende bulencellen vastgesteld. oi) cel produceerde ongeveer tien trlsche ontladingen. Voor een nJe hagelbui was de temperatuur aden gedaald, daarna vond een temperatuurstijging tot 8 graden plaats. Enkele waarnemers zagen vooraf altocumulus castellanus: kan teel vormlge uitstulpingen op vlakke basis op middelbare hoogte net als in de zomer. Zaterdagmiddag waren in de stad Groningen mam- matusformaties vastgesteld: naar beneden reikende uitstulpingen die wel lijken op een moederborst. De hele sfeer deed denken aan die op een zomerse dag met een typische zomerlucht. De meeste neerslag werd zondagmorgen gemeld uit Uit- hulzermeeden, te weten 16 millime ter. Zondagmiddag om twee uur werden ten westen en ten zuiden van Berlijn nog drie cellen met on weer gepeild. In de loop van zondag kwamen er behalve buien ook in toenemende mate opklaringen onder Invloed van een rug van hoge druk die zich over de Britse eilanden naar het oosten uitbreidde. Deze rug houdt het van daag het grootste deel van de dag ook nog droog en vrij zonnig en vooral aanvankelijk vrij zonnig. De wind zal minder hard waaien dan gisteren. Daarna dringt de invloed door van een volgende depressie (gisteravond 978 millibar in de kern) die zich langs het weerschlp Charley in de richting van 8chotland ver plaatste. Er staat voor dinsdag tijdelijk enige warmtefrontregen op het program ma waarna een verdere stijging van de temperatuur tot 15 A 16 graden Celsius mogelijk wordt. De wind is dan gekrompen naar zuidelijke rich tingen om vervolgens weer in de zuidwesthoek te kompn. Die rich ting is voor ons alleen maar gunstig, gelet op de oliedreiging vanaf het noordelijk deel van de Noordzee. In de nacht van zaterdag op zondag begon de grote olievlek door de zui ging van een over de Noordzee naar het Skagerak bewegende depressie, tijdelijk meer vanuit het zuidoosten terug te stromen en vormde toen een tijd lang een bedreiging voor het Noorse platform Bravo, waar hij ook vandaan gekomen was. Toen in de loop van zondag de wind naar west tot noord draaide was dit gevaar geweken. De eerstkomende dagen zal de wind in het gebied zwak en veranderlijk zijn zodat de olie ver moedelijk niet in de richting van de kusten van omringende landen zal stromen. Een direct gevaar is er ook voor onze waddenkust niet te ver wachten zolang de westelijke clru- culatie maar doorgaat. Dat zou ver anderen als er een bestendige noord elijke circulatie tot stand zou ko men opgewekt door sterke hoge- drukgebieden boven Groenland, IJsland en Schotland met behulp van lagedrukgebieden boven Scan- dinavï en'de Oostzee: een weertype welbekend van enkele afgelopen aprilweken en ook van enkele fasen van de laatste winter. Aanwijzingen, dat het opnieuw die kant zal uitgaan met het weer zijn er op dit moment gelukkig niet. De eerste aanwijzingen dat er van uit het zeegebied ten zuidwesten van Ierland een nieuwe trogstoring naderde (die van het in het begin besproken onweer) vormde een dui delijke versnelling van de straalstro- ming in dat gebied tot 220 kilometer per uur. Door dat snelle wegstromen van de lucht in de hogere atmosfeer begon de luchtdruk op lager niveau daaronder voortdurend sterker te dalen. Met de algemene westzuid- westelijke stroming trok deze nieu we storing snel via de Britse eilan den naar de Noordzee. Het toonde weer eens het belang voor de meteo roloog van de alreps (weerrapporten van verkeersvliegtuigen op 10 A 11 kilometer hoogte boven de oceaan vliegend) aan. Van een verslaggever DEN HAAG De centrale beleids- en ondersteuningsgroep ten behoeve van de nazorg van ex-gegijzelden van Wijster heeft staatssecretaris Hendriks in Den Haag voorgesteld een fonds te vormen waaruit ex- gegijzelden een schadevergoeding kunnen krijgen als erkenning van ondergaan leed. De commissie na zorg heeft ook de suggestie gedaan een adviescollege in te stellen waar bij de slachtoffers zelf inspraak kun- Overleden Op 65-Jarige leeftijd is in het De Weverziekenhuis van Heerlen de oud-burgemeester van deze stad drs. F. Gijzels overleden. Op 1 februari vorig Jaar ging hij met vervroegd pensioen, na twaalf jaar burgemeester van Heerlen te zijn geweest. Voor zijn komst naar Heer len was drs. Gijzels korte tijd staatssecretaris van economische zaken in het kabinet De Quay en daarvoor jarenlang secretaris van de Kamer van Koophandel in Eindhoven en wethouder aldaar. Hij werd op 24 november 1911 als zoon van de toenmalige burgemeester van 8ittard geboren. In deze plaats doorliep hij de hbs aan het bisschop pelijk college. Drs. Gijzels studeerde economie aan de katholieke econo mische hogeschool in Tilburg. Onderscheiding Op de in het Amsterdamse Carlton hotel gehou den Jaarvergadering van de Vereni ging van letterkundigen vakbond voor Schrijvers (WL-W8) is Daniel de Lange (58) afgetreden als voorzit ter en opgevolgd door Jaap van der Merwe. Minister Van Doorn maakte bekend dat De Lange is benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. Hij blijft vooralsnog voor zitter van de 8EBA (stichting tot de exploitatie en bescherming van au teursrechten). nen hebben met betrekking tot even tueel uit te keren bedragen. Staatssecretaris Hendriks, die de commissie nazorg ontving, zegde toe het voorstel tot instelling van een fonds in overweging te zullen nemen. De commissie nazorg zal het voorstel nog schriftelijk aan de betrokken bewindslieden voorleggen. Over de hoogte van de uitkeringen voor im materiële schade noch over de daar voor aan te leggen normen is nog niets bekend. Tijdens een bijeenkomst hebben de negentien ex-gegijzelden uit het voorste treinstel bij Wijster besloten tot het zelf aanpakken van de nazorg in eigen kring. De ex-gegijzelden wil len eerst de behoefte aan nazorg nagaan, eventuele materiële schade gaan inventariseren en contact on derhouden met de commissie nazorg en de onderzoekgroep gijzelingen van de rijksuniversiteit Leiden. De groep ex-gegijzelden gaat ook juri dische stappen ondernemen om een „objectieve weergave" te krijgen van de gijzelingsaffaire. Men acht het niet uitgesloten dat dit uitloopt op het aanvragen van een voorlopig ver- hooi* van getuigen, inclusief de toen malige autoriteiten, zo heeft een van de ex-gegijzelden, de heer Prins, meegedeeld. BRESKEN8 Uit een bunker in Breskens is ongeveer dertig kilo springstof met elektrische ontste kers en slagkoord ontvreemd. De daders zijn binnengekomen door het forceren van een tweetal IJzeren toegangsdeuren van deze bunker. Gezien het gevaar dat aan het on deskundig gebruik van deze springs tof kleeft, vraagt de rijkspolitie ee nieder die verdachte activiteiten, personen en of voertuigen heeft waargenomen, dit te melden. Simpkins „Vaaader!!.*" CUIU0U6H09 5-HOVue- -

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9