Waar is 'het' jeugdprobleem gebleven? Het boek dat je niet voor mogelijk houdt. Totdatjeï ziet: DIT IS JE WERELD BesteEni, e tekening van een lezer pf opent Stichting De theologie van Karl Barth en het studentenprotest Binnenkort twintig graden? (ju eens niet aan de waslijn - V| verwarrend adolf/marlene ontluisd verjaardag BINNENLAND Trouw/Kwartet door Piet Hagen Een jaar of vijfentwintig geleden werd in Nederland het „jeugdprobleem" ontdekt. Er verschenen sombere rapporten over de „verwilderde jeugd". Herrijzend Nederland had er een nieuwe zorg bij: de „massajeugd". De ouderen die de oorlog meegemaakt hadden (en dus wijzer waren) schudden hun hoofd over de verwording van de cultuur. nir i e i mingin Juliana opende gisteren op het terrein van de innhannastichting in Arnhem vier nieuwe gebouwen voor \hamelijk gehandicapte kinderen. De Koningin maakte i de opening een rondgang en kreeg bloemen aangeboden or twee patiëntjes: Frank Geurts (in de rolstoel) en ubara Hoendervanger (met krukken). De nieuwe gebou- »n zijn: twee scholen, een woonpaviljoen en een cultureel ntrum. V Of het aan de in die tijd opgerichte clubhuizen te danken is weet ik niet, maar „het" jeugprobleem is een zachte dood gestorven. In zo algeme ne en negatieve termen wordt niet meer over „de jeugd van tegenwoor dig" gesproken. Wel heeft de jeugd ook na 1950 voor de nodige problemen gezorgd. Zo waren de rock-and-roll-rellen in 1956 een hoogtepunt waarover je nu je kinderen sterke verhalen kunt ver tellen. Provo, tien jaar later, is jeugdsentiment geworden. Het stu dentenprotest aan het eind van de jaren zestig is alweer geschiedenis. De bloemen van de hippiebeweging zijn verlept. Een van de redenen waarom „de jeugd" nu minder als probleem erva ren wordt zou kunnen zijn dat de wereld van ouderen en jongeren on der invloed van die woelige jaren zestig toch iets dichter bij elkaar gekomen zijn. Sinds ook ouderen naar popmuziek luisteren, spij kerbroeken dragen en vrijere opvat tingen huldigen, lijkt de generatie kloof even minder diep. Er zijn wel uitingen van verzet. Er zijn nog altijd drugverslaafden, jongeren die van huis weglopen, jeugdbendes die so ciëteiten overvallen, scholieren die spijbelen en zelfs studenten die ge bouwen bezetten, maar ze kunnen toch op meer tolerantie en begrip rekenen dan de „ontspoorde jeugd" van vlak na de oorlog. Soms lijkt het er wel eens op dat de rollen omgekeerd zijn. De generatie die jong was in de jaren zestig ver wijt dan de jongeren van nu dat zij de vernieuwingen van toen verloo chenen. De scholierenbeweging is in gezakt en een groot deel van de schoolbevolking lijkt niet meer geïnteresseerd in de democratise ring. Het studentenprotest lijkt ver engd tot de slogan van de CPN: straaljagers nee, hogere beurzen ja. Wetenschappelijke medewerkers die in 1969 moeizaam bekeerd zijn tot het marxisme worden nu ge confronteerd met studenten die ba len van Marx. Boek Uit de verwondering over wat er met name in de jaren zestig is gebeurd, is menig boek ontstaan. Vooral over het studentenprotest zijn boeken kasten vol geschreven. Het boek „Vi sie op kind en jongere vanuit een vooroordeel", waarop R. G. van Roon-6) onlangs in Utrecht promo veerde tot doctor in de godgeleerd heid is het zoveelste in die rij. Voor zover ik de rij kan overzien is het een van de meest originele studies die aan dit onderwerp zijn gewijd. Van Roon is medewerker van de Theologische Hogeschool te Utrecht en heeft de studentenbeweging van 1969 en volgende jaren van nabij meegemaakt. Het vooroordeel waar over de titel van zijn boek spreekt slaat mede op die betrokkenheid. Voor zijn kijk op jongeren is type rend dat hij hun zijde kiest. Niet onkritisch, want ook Van Roon weet wel van de verburgerlijking van gro te delen van de tegenwoordige jeugd. Hij waarschuwt ook tegen de grenzeloze overschatting van de jeugd als dragers van de vernieu wing, die hij bespeurt bij Th. Ros zak, C. A. Reich, H. Cox en andere profeten van de „tegencultuur". Van Roon herinnert ook aan het schrik wekkend voorbeeld van de Duitse jeugd die zich op sleeptouw liet ne men door Hitier. Maar dat alles neemt niet weg dat hij in de dik vierhonderd bladzijden van zijn boek vooral op zoek is naar het revolutionaire elan in het protest van de jongeren. Daarom meet hij het internationale studentenprotest tegen de oorlog in Vietnam en later tegen de kapitalistische maatschappij breed uit. Het vooroordeel van dr. Van Roon heeft ook een theologische dimen sie. Uitvoerig staat hij stil bij de theologie van Karei Barth en diens opvattingen over het kindschap Gods. Op het eerste gezicht lijkt dat nogal een grote gedachtensprong. Ik weet niet of die sprong van nozems, hippies en Maagdenhuisbezetters naar de dikke delen van Barth's Kirchliche Dogmatik niet te ge waagd is. Maar ik moet erkennen dat deze vondst zijn boek wel tot spannende lectuur maakt. In het voetspoor van Barth ontdoet Van Roon het theologische begrip „kindschap Gods" van de „kinder achtige" interpretatie die het in de loop der eeuwen heeft meegekregen. Kinderen Gods zijn geen onwetende en onnadenkende schapen die zich tering dat er onder jongeren een grote verscheidenheid van pro testgedrag bestaat. Hij roept vol wassenen op zich te laten storen door de kritische vragen die jonge ren stellen. Op dat punt aangekomen vraag je je toch af of die hele uitweiding over Karl Barth en het kindschap Gods nodig was om deze conclusie te be reiken. Ik vraag me ook af of Van Roon zijn materiaal niet te eenzijdig heeft geselecteerd en het progressie ve element in het protest van de jeugd teveel heeft beklemtoond. In de jaren zestig hebben jongeren inderdaad een kardinale rol ge speeld in de vernieuwingsbeweging, maar de kracht van de beweging school toch vaak in het initiatief van oudere ideologen en leiders. Nu het tij gekeerd is en grote groepen van de jeugd weer neigen tot behoud zucht, moet je je afvragen hoe diep die vernieuwingsgezindheid tien jaar geleden eigenlijk zat. De grenzen tussen vernieuwers en verdedigers van de bestaande orde lopen niet parallel met de denkbeel dige scheidslijnen tussen de genera ties. Ook Van Roon erkent dat wel. maar dit feit speelt te weinig door in zijn conclusies. Met een enkele ver wijzing naar bijvoorbeeld het handjevol „christenen voor het soci alisme" (hoe jong zijn die eigenlijk?) kun je moeilijk het beeld overeind houden van een jeugd die storm loopt tegen de bestaande maat schappij. Het proefschrift is uitgegeven bi Kok in Kampen. Prijs 44.90 Karl Barth blindelings onderwerpen aan God en (daarmee) aan hun ouders en aan allen die over hen gesteld zijn. De bedoeling van dit begrip is veel meer de afhankelijkheid van kinderen en jongeren aan te geven. Evenals de weduwe en de wees heelt 'net opgroeiende kind behoefte aan zorg. Vanuit die gedachte keert Van Roon zich tegen allerlei gemakkelijke mis verstanden omtrent de jeugd. De ouders hebben niet het recht om het jeugdig verlangen naar een rechtvaardiger wereld af te doen met een beroep op hun grotere le venservaring. Dit deel van het boek eindigt met een kritische beschou wing over de kinderdoop, die de onmondigheid van het kind zou kunnen versterken. Pretentieus Het vierde hoofdstuk van Van Roons proefschrift heet: „In gesprek met de sociale wetenschappen" en het beslaat ongeveer de helft van het boek. Het is ongetwijfeld het meest pretentieuze deel. Van Roon noemt zichzelf „generalist", waar mee bedoeld is dat hij zich niet alleen bezig houdt met de theologie, maar ook met sociologie en psycho logie. Hij beperkt zich daarbij niet tot Nederland, maar geeft ook een overzicht van wat de rest van de wereld te zien gaf aan studentenpro test en hippiedom. Hoewel ik veel bewondering heb voor deze brede opzet, neig ik toch een beetje tot de conclusie dat Van Roon teveel hooi op zijn vork heeft genomen. Daaraan is het waarschijnlijk ook te wijten dat zijn conclusies aan het eind van het boek zo tegenvallen. Van Roon komt niet veel verder dan de consta- ADVERTENTIE Een Spectrum uitgave. Nu bij de bockhandel. bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent, Postbus 859, Naam en adres aan de achterzijde vermelden. HET WEER door Hans de Jong ïodL Ons wachten wordt beloond! Na een eerste weekhelft met vooral voor warmbloedige personen zeer twijfelachtige temperatu ren, is de natuur betere sporen gaan volgen. Het werd gisteren al minder koud, hoewel de wind nog vrij guür was. Die had de gehate noordhoek verlaten en kwam nu uit het zuidwesten. Om vier uur 's middags was de thermometerstand in De Bilt en Groningen 13 graden, Rotter dam, Amsterdam en Maastricht 12, Vlissingen 10 en Den Helder 9 graden Celsius. Uit Roosen daal werd een „top" van 14 gra den doorgebeld. Eigenlijk al in de vroege och tend, op het moment waarop het gras nog berijpt was, kon je al voelen dat er ander weer op komst was. Deze keer ten goede werd voorbereid door een hoge- drukgebied. In de nacht van zondag op maandag trok het van noord-Engeland in de rich ting van de Lage Landen. Een maal onze streken voorbij bleek er plotseling op de Britse eilan den veel meer ruimte te komen voor regenstoringen. De rappor ten van veel stations bevatten gistermiddag om vier uur het codecijfer 60 of 61 (lichte regen) en 62 of 63 (matige regen). Tot in Wales en rondom Londen was het nat, bij een overal dalende barometer. Oorzaak: een vrij snel ten westen van Schotland naar het noordoosten koersende depressie, uitdiepend tot 990 millibar. Vandaag kan er ook wat ver spreide regen in het noordwes ten en noorden vallen, maar neerslag van betekenis wordt niet verwacht. Hoe zuidelijker, hoe sterker de invloed van een hogedrukgebied van de Golf van Biskaje tot Duitsland. Het bouwt zich verder op tot 1.038 millibar en verschuift langzaam naar het oosten. Een ander maximum boven noord-Groenland zit daar vastgespijkerd (1.025 mb.) en er gaan op dit ogenblik geen im pulsen van uit. Het ziet er dan ook naar uit, dat de tempera tuur in de derde decade van april beter uit de verf zal komen dan in de beide voorafgaande decaden. Ik heb goede hoop, dat Nederland over enige tijd aan de 20 graden Celsius gaat tippen. De kans daarop is in het zuiden en waarschijnlijk ook midden van het land groter dan in het noorden, maar wie weet kan ook in zuidoost-Friesland de tempe ratuur in die richting gaan stij gen, wanneer de wind maar zuid-zuidwest is en via de polder de thermometer van Gorredijk bereikt. Verder heb ik een zeer stille hoop, dat mei zich zo straks eer der naar maart dan naar april zal richten endus naar de warme kant uitvalt. Het zal dan in dezelfde richting aan (maar vermoedelijk minder markant) als in het voorjaar van 1833, waarover de Utrechtse Petronel- la Moens (eerder in deze rubriek al eens ter sprake gebracht) aan vankelijk dichtte: „Daar blies de noordewind 't nat tot hard kristal, de zwaluw schudde haar wieken, de jagtsneeuw bij het morgenkrieken. Het schaap vond geen heide: het rund loeide op de stal." Maar daarna: „Het was de eerste, oh bloeimaand, van uw dagen, dien we allen vol verrukking zagen. Gods adem suisde door de toppen van het woud, en uit gezwollen knoppen ontvouwde zich vol pracht de rijkste bladerkroon. Om d'ooftboom scheen een krans gestrengeld met wit en ro zengloed doormengeld, de grond Weerrapporten spreidde een tapijt van bloem rijk groen tentoon, de rund'ren dartlen in de weide, de lamTen hupp'len op de heide, daar gonst de honingbij om jong gebloemte en kruid. De vlinder klapt, bij het ochtendkrieken, de ont vouwde en grootsch gekleurde wieken; wat vliegt of kruipt, of zwemt drukt reinen wellust uit." Bazin boven baas. Een lezeres uit Apeldoorn belde mij op met de mededeling, dat zij vorige week al de boeren- en huiszwalu wen voor het eerst gezien had. In Friesland is de boerenzwaluw vorige week zaterdag ook al waargenomen, evenals het vis- diefje: zaterdag eerst één, in de dagen daarna wel groepjes van vijf tot tien. De levende natuur laat zich door geen koudegolf meer ringeloren. Amsterdam licht bew De BUt licht bew Deelen licht bew Eelde onbewolkt Eindhoven licht bew Den Helder zwaar bew Rotterdam zwaar bew Twente Ucht bew Vlissingen geheel bew Zd. Limburg Ucht bew. 12 Aberdeen regen Athene geheel bew Barcelona onbewolkt Berlijn licht bew Bordeaux onbewolkt Brussel zwaar bew Franklort onbewolkt Oenève onbewolkt Helsinki zwaar bew hal! bewolkt Klagen!urt licht bew 10 Kopenhagen geheel bew Lissabon onbewolkt Locarno Ucht bew Londen motregen Luxemburg Ucht bew Madrid onbewolkt Malaga Ucht bew. Mallorca zwaar bew München zwaar bew Nice hal! bewolkt Oslo hal! bewolkt Parijs zwaar bew 16 Rome zwaar bew 17 Spilt Ucht bew. Stockholm regen onbewolkt Zürlch Ucht bew Casablanca onbewolkt Is tan boel zwaar bew Tunis regen 14 HOOO WATER vrijdag 22 april. 5.02-17.23; Harlngvllctsluizen 5,19-17 Vlissingen 1; Rotter dam 7.03-19.34; SchevenJngenfl 16-18 36; IJmul- den 8.54-19.14; Den Helder 10.45-22.56, Harlln- gen 0.53-13.19; Delfzijl 3 05-15 19. trom zou er zo giechelig gedaan fden over een tentoonstelling ftr je uitsluitend damesonder- jd kunt bezichtigen? Alleen om- I er hemden, broeken, bh's en Betten te zien zijn? Het gekke is, I niemand zich blozend afwendt rin tuintjes en op balkons aan de llijnen tientallen stuks van dat- ^Jde ondergoed zijn uitgestald. i< nie 2 aie Ite! niemand geneert zich er ook voor haar onderkleding op die ier aan vreemde blikken bloot Hen. is het ondergoed dat in het (else Norwich te zien is, ook ir niet zó alledaags. Het gaat om >nderkleding die „echte dames" irbeidersvrouwen waren al lang als ze tenminste iets aan het lijf Iden tot twee eeuwen geleden men sprak dan ook wat lingerie. In de „Stran- het gebouw waar het, «goed te zien is hangen eer lijk gezegd ook wel wat bizarre stukken textiel: een corset met twee „panniers" bijvoorbeeld een soort kamelenbulten om op de heupen te dragen van omstreeks 1750, en uit dezelfde tijd drie balei nen, die in het corset gestoken wer den om het bovenlijf mooi rechtop te houden; minnaars gaven ze wel als fraai bewerkt, pikant cadeautje aan hun geliefden. Omstreeks 1880 was men er van overtuigd dat rood extra bescher ming tegen kouvatten gaf en daar om werd er veel rood flanellen on dergoed gemaakt. „Heel wat bekla genswaardige meisjes berokken den hun gezondheid aanzienlijke schade, doordat zij net zo aantrek kelijk wilden zijn als hét voorbeeld uit hun dagen, de hertogin van Rutland, van wie gezegd werd dat zij haar middel tot de dikte van anderhalve sinaasappel insnoer de," aldus de verklarende tekst bij de „wespentaille" van rond 1800. __L Onder die taille veranderde er (op modegebied) in 1835 heel wat: de crinoline kwam in zwang, met con structies van walvisbalein en me taal, en daar had je weer lange directoires bij nodig, omdat je bij een béétje wind zó in je blote en kels stond. In 1876 verdween de crinoline, en klaagde een vrouw: „De rokken sluiten nu zo nauw om het lichaam, dat elke beweging on gemakkelijk en lopen praktisch on mogelijk wordt." De bh werd in 1912 uitgevonden, maar alleen om te verdoezelen dat een vrouw vrouw was, want het schoonheids ideaal in die dagen was een jon gensachtig figuur, waaraan alles zo plat mogelijk moest zijn. Pas in de jaren dertig werden vrouwen ook om te zien weer vrouwen. Hoewel de tentoongestelde corset- ten, broeken en hemden nooit be doeld geweest zijn om buiten het boudoir getoond te worden, hebben de samenstellers van „Twee eeu wen damesondergoed" hun best ge daan de vrouwen van vroeger met haar nu wél uitgestalde onderkle ding niet in hun hemd te zetten. Wie van de zomer naar Engeland denkt te gaan, kan al dat nu eens niet aan de lijn hangende onder goed nog bekijken: de tentoonstel ling blijft tot en met augustus in Norwich. m%\ ÜÜNTO V»Kv JT *v *1 Gelukkig staan ze allemaal tegelijk op „oversteken" of „niet overste ken", anders zouden er wel eens ongelukken kunnen gebeuren. Nu heeft het stadsbestuur van San Francisco deze zes voetgangerslich ten juist op één oversteekplaats bij elkaar gezet om het oversteken zo veilig mogelijk te maken. De bedoe ling is dat de voetgangers uit al die soorten lichten, nogal verwarrend pal bij de gewone verkeerslichten geplaatst, de duidelijkste kiezen. Of het helpt, moeten ze daar maar af- wachten, want uit een onderzoek is al gebleken dat 90 procent van de voetgangers gewoon door het rode licht loopt. Nog voordat de film Adolf und Mariene" morgen in München in wereldpremière gaat, heeft ie al de nodige opschudding verwekt. In die film laat de 32-jarige Westduit- se filmproducent Ulli Lommei Mar iene Dietrich een hartstochtelijke verhouding hebben met Adolf Hit ler. Tijdens de eerste ontmoeting met zijn geheime liefde rukt Hitier zijn aangeplakte snor af („die draag ik alleen bij officiële gelegen heden") en bewijst hoezeer hij haar bemint, door op haar verzoek een stuk tapijt te verorberen. Hun laat ste ontmoeting verloopt gans an ders. Mariene, naar Amerika ver trokken, keert in een gebombar deerd Berlijn terug, gekleed in Amerikaans uniform en minzaam glimlachend als ze in een legerjeep gezeten, het brandende lichaam passeert van de dictator die zij de bons heeft gegeven. Lommei, die zijn rolprent baseert op een taai, nooit bewezen gerucht dat Hitier verliefd zou zijn geweest op La Dietrich, heeft met „Adolf und Mariene" de eerste van een serie films gemaakt, waarmee hij klinkende munt wil slaan uit de groeiende belangstelling voor het nazi-tijdperk. Mariene Dietrich, die nazi-Duitsland al vroeg verliet en nooit meer in het land terugkeerde, heeft gedreigd Lommei een proces aan te doen, maar daar trekt de filmer zich niets van aan. „Ze kan de humor er niet van inzien", zegt hij. „Ze begrijpt niet dat ik het nazisme op de hak wil nemen". De filmrecensenten begrijpen dat trouwens ook niet. Nu al noemen ze deze eersteling de „slechtste, meest smakeloze, gevaarlijk met het fas cisme omspringende" film. Van Margit Cartensen, die Mariene speelt, wordt gezegd dat ze de „sex- appeal van een kapstok" bezit en „Hitier" (Kurt Raab) is niets meer dan „een clown, dol op Duitse her ders, roomtaartjes en tapijten. He laas was Hitier geen grap, maar bittere ernst", aldus de recensies. Al eerder heeft de Stockholmse po litie geprobeerd paal en perk te stellen aan het grote aantal slapers in de ondergrondse van de hoofd stad. Zwervers en anderen die geen geld (over) hebben voor een peper duur hotelbed, overnachten graag en veel in de stations, maar het gemeentebestuur wil de onder grondse nu „schoon" hebben in twee betekenissen: niet alleen vrij van metroslapers, maar ook écht schoon, want elke keer nadat er politiemannen heen gestuurd wa ren om de slapers te verwijderen moesten hun uniformen en pa trouillewagens grondig worden ontluisd. Daarop verbood de veilig heidsinspectie van de politie de ac ties, maar nu hebben ze dan. vin den ze, een probaat middel gevon den om de stations uit te kammen zonder een lading luizen mee naar huis te hoeven nemen. De dienstdoende politiemannen krij gen geleende gevangeniskle ren aan en houden op die manier hun uniformen schoon. Die voelen zich nu wel erg belachelijk en beke ken, maar vinden toch het middel in geen geval erger dan de kwaal. Maandag, de 25ste dus. vieren ze in Portugal de derde verjaardag van de democratie. Maar niet alleen daar. Ook in ons land laat het Ne derlands Portugal Comité de dag. waarop drie jaar geleden de om wenteling een feit werd, niet onge merkt voorbij gaan. Portugals ver jaardag wordt hier gevierd met twee avondbijeenkomsten: één in Amsterdam (25 april. Koningszaal Artis), en één in Nijmegen (26 april, mensa universiteit, Prof. van Welie- straat 8). Op belde avonden zijn drie Portugezen aanwezig, de schrijver Urbano Tavares Rodrigu- es, het socialistische parlementslid Fernando de Almeida en een verte genwoordiger van de revolutionai re raad. Aanvang 8 uur, toegang 1,50. Bovendien is er tot en met maandag in de hal van het Oude- manhuispoort-complex van de Uni versiteit van Amsterdam een foto tentoonstelling over Portugal, waar ook documentatie beschik baar is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5