Internationaal beraad over geweldloosheid Geschiedenis middel tegen berusting Opnieuw dominee na herdoop geschorst Iets meer animo voor priesterambt Bijbelgenootschap Angola weer open Graham op religieus terrein invloedrijkst Driekwart miljoen voor christelijke communicatie Pools bisdom klaagt door dr 0kke Ja9er over zondagwerk Mobiel missiebureau voor mgr. Gijsen Politiek in Britse raad van kerken Cubaanse kerk mag bijbels invoeren VANDAAG( VOORBIJGANGER DONDERDAG 21 APRIL 1977 KERK Trouw/Kwartet DEN HAAG Zondag begint in het Noordierse Derry een vierdaags internationaal beraad om te zoeken naar geweldloze alternatieven als oplossingen van misstanden Het besloten overleg is een vervolg van de Helder Camara-conferentie. die in 1972 in Driebergen werd gehouden. Onderwerpen van het overleg zijn de beeldvorming van de geweldloos heid het overbruggen van de kloof tussen het wetenschappelijk vredes onderzoek en de activiteiten aan de basis en het oprichten van een we reldwijd netwerk van geweldloze krachten, het grote ideaal van Dom Helder Camara Op grond van de resultaten van Der ry zal een tweede wereldconferentie de macht van de vredeskrachten worden voorbereid, als vervolg van Driebergen 1972 Deze wordt ver moedelijk. in 1979 gehouden In Derry zullen voor eigen ver antwoordelijkheid aanwezig zijn ver tegenwoordigers van de wereldraad van kerken, de pauselijke commissie JustiUa et Pax, de internationale commissie van juristen, het christe lijk instituut voor zuidelijk Afrika, de verenigde boeddhistische kerk. de wereldconferentie voor religie en vrede, de internationale vereniging van verzetsstrijders, de oecume nische kloostergemeenschap van Taizé. de rk vredesbeweging Pax Christi en andere bewegingen Van een onzer verslaggevers SIDDEBUREN Opnieuw is een gereformeerd predikant ge schorst omdat hij zich heeft laten overdopen. Deze keer gaat het om ds B H. Groot Enzerink te Siddeburen. Ds Groot Enzerink (29» is pas een jaar predikant Eind vorig jaar kwam hij in aanraking met een pinkstergroep in Zwaagwesteinde en op 17 januari liet hij zich daar over dopen Dit leidde ertoe, dat hij eerst voorlopig geschorst werd voor zes weken, welke schorsing later werd gevolgd door een schorsing van drie maanden In deze periode zal beke ken worden, of ds Groot Enzerink alleen maar losgemaakt zal worden ••an zijn gemeente Siddeburen en elders beroepbaar zal worden ge steld. of dat hij moet worden afgezet Dat laatste is waarschijnlijk, want ds Groot Enzennk Is niet van plan toe te geven De laatste jaren zijn in diverse ker ken al heel wat predikanten buiten hun ambt geraakt omdat zij zich onder invloed van de pinksterbewe ging lieten overdopen. in de gerefor meerde kerken recent ds. C van der Zanden te Middelburg en hulppredi ker J Bolt te Eernewoude Vorig jaar besloot de gereformeerde synode de praktijk te handhaven, dat kerkleden die de kinderdoop niet aanvaarden, niet ambtsdrager kun- HAARLEM Het bijbelge nootschap van Angola, dat tijdens de burgeroorlog en de Zuidafrikaan- se invasie zijn poorten moest slui ten. is weer open Het staat nu ge heel onder Angolese leiding. In het bestuur zitten vertegenwoordigers van vier protestantse kerken De bezittingen van het Angolese bijbel genootschap waren voorheen in ei gendom bij de wereldbond van bij belgenootschappen Dat is nu niet meer zo De wereldbond heeft alles overgedragen en nieuwe steun be loofd De vertegenwoordiger van de wereldbond. Ato Mitlionen. heelt nipuwe zendingen bijbels en nieuwe testamenten overgedragen nen zijn. Naar aanleiding daarvan richtten dne theologische studenten te Kampen een bnet aan de synode, waarin zij stelden, dan geen dominee in de gereformeerde kerken te kun nen worden, omdat ook zij op bijbel se gronden de kinderdoop niet meer konden accepteren Het is de bedoeling, dat de komende generale synode van de gereformeer de kerken deze materie in breder verband zal gaan bespreken. De vori ge synode aanvaardde namelijk een initiatiefvoorstel van ds H van Benthem uit Middelburg, om zich diepgaand te gaan bezighouden met de gehele problematiek rond de zo genaamde charismatische beweging WASHINGTON - Het Ameri kaanse US News and World Report, een van de belangrijkste bladen van het land,-zegt dat Billy Graham de meeste invloed heeft van Amerika's religieuze leiders. Tweede man is de voorzitter van de Amerikaanse bisschoppenconferentie. aarts bisschop Bernardin. Vervolgens ko men pater TÏieodore Hersburgh. de voorzitter van Notre Dame Universi teit en ds. William Thompson, de voorzitter van de Amerikaanse raad van kerken. Nummer vijf is presi dent Jimmy Carter Carter heeft de vijfde plaats veroverd ten koste van paus Paulus. die vorig jaar nog vijf de was US World and News Report vroeg aan 1 199 sleutelfiguren in het politieke en zakenleven en uit de hogere beroepsgroepen welke men sen het meeste invloed hadden op hun terrein Onder de circa vijftig aanwezigen zijn aartsbisschop Camara. minister Trip, prof Harbans Singh uit India, dr Cao Ngoc Phung uit Vietnam, pastor Elias Chacour uit Israël, de uit Rhodesië gezette bisschop La- mont en de Franse generaal De Bol- lardière. Verder zijn er vertegen woordigers van vredesinstituten. on der meer van de universiteit van Groningen Dr Beyers Naudé. die zelf Zuid- Afnka niet kan verlaten, stuurt plaatsvervangers Kardinaal Alfrink heeft op medisch advies van deelna me moeten afzien Na de internatio nale bestuursraad van Pax Christi. die hij in Dublin voorzit, zou het overleg in Derry voor hem te ver moeiend worden Het overleg is voorbereid door onder andere de r.k. bisschop van Derry en door de heer C. ter Maat te Den Haag, internationaal secretaris van Pax Christi. De geweldloosheid wordt wereldwijd bekeken. Derry in Noord-Ierland is gekozen vanwege de voor het onder werp realistische omgeving en van wege de geweldloze initiatieven en activiteiten, die er worden onderno men. De Noordierse kwestie als zoda nig staat niet op de agenda LEUSDEN De Wereld Associ atie voor Christelijke Communica tie (WACC) heeft van de kerken die lid zijn van de Nederlandse Zen dingsraad voor de komende drie jaar honderdduizend dollar per jaar toegezegd gekregen. Dit bedrag komt voor de helft ten goede aan lectuurwerk en voor de andere helft aan radio- en televisiewerk. De Nederlandse kerken hebben be sloten hun steun aan het wereldwij de werk van communicatie in het vervolg langs de kanalen van de WACC te laten lopen. In de jaren 1971 tot 1975 kreeg de voorganger van de WACC. de ACLD reeds ge middeld 45.000 dollar per jaar, ter wijl ook de kerken in de Verenigde Staten. WestrDuitsland en Enge land belangrijk bijdroegen. De Nederlanders hebben nu beslo ten een garantie voor steun op lan gere termijn te geven, omdat bij het opzetten van christelijke uitgeverij en in de derde wereld een meerja renplanning nodig is. Christelijke periodieken spelen in heel wat lan den van de derde wereld een be langrijke rol. In sommige gevallen zijn zij de enige toegestane kritische stem. In een enkel land, zoals Rho desië. vallen christelijke kranten on der een overheidsverbod op vrije meningsuiting. In Rome lijkt het voorjaar te zijn aangebroken, getuige de nonnetjes die als toerist de stad verkennen. AMSTERDAM Het lijkt dat er weer wat meer belangstelling onder jongeren komt voor het priesterambt in de rooms- katholieke kerk. In 1960 werden nog 360 priesters gewijd. Dat aantal was in 1972 teruggelopen tot 27. In 1975 waren er 32 wijdingen. In 1974 verlieten 134 priesters het ambt. In 1975 waren dat er 94. (ADVERTENTIE) Aan de vijf rooms-katholieke univer siteiten en hogescholen studeren 1153 studenten. Velen van hen zijn van plan te gaan werken als pasto raal werker of als catecheet. Het aantal dat kiest voor het cellbataire priesterschap is nog vrij gering. Op Rolduc, het traditionele seminarie in het bisdom Roermond, studeren 46 studenten. In een brief, die paus Paulus heeft geschreven ter gelegenheid van roe pingenzondag, 24 april, wijt de paus de crisis in de roepingen vooral aan de geloofscrisis, een crisis in de hou ding van liefde en een angst zich op te offeren. Roepingenzondag wordt over de he le wereld, dus ook in ons land ge vierd. Het doel is op die dag speciaal aandacht te vragen voor het kerke lijk ambt en het religieuze leven. Als voorzitter van de interdiocesane stichting voor kerkelijke roeping schrijft mgr. drs. Th. Zwartkruis aan de pastores, dat de kerk niet zonder leiders kan, die de gelovigen zo rond woord en sacrament samenbrengen, dat zij hun taak in de wereld kunnen vervullen. Wrevel In enkele gedachten, die kardinaal Willebrands de pastores van het aartsbisdom toezond, staat: 'naden ken over het eigene van de priester roeping roept gemakkelijk de wre vel op. dat dit „iets eigens" tegelijk „iets meer" zou betekenen, en dat mag niet de bedoeling zijn. Het mag er niet om gaan dat de priester iets meer zou zijn. Als de Heer mensen roept, dan is het niet om ze een erelintje op te spelden, maar om gezonden te worden tot dienst'. En: 'In het recente verleden Werd de priester vooral beleefd als de absolu te leider, die mocht rekenen op de volgzaamheid van de hem toe vertrouwde kudde. In onze tijd zul len priesters meer bindende figuren moeten zijn'. Mgr. dr. A. Simonis van Rotterdam constateert in een brief over roepin genzondag dat er in het huidige ver heugende proces van bewustwor ding en aktieve medewerking door leken ook priesters nodig zijn. 'De toenemende vergrijzing van de hui dige priesters bemoeilijkt vaak het kontakt met de jongere generatie gelovigen, terwijl hun vervanging en vernieuwing nog zo traag verlopen, dat binnen niet lange tijd ook de oudere generatie gelovigen gevaar loopt verstoken te raken van pries ters'. KATOWICE (KNAl De leiders van het Oppersilezische bisdom Ka towice hebben in een brief aan de Poolse partijleider Gierek afschaf fing gevraagd van werk op zondag in de kolenmijnen ZIJ spreken van onverantwoorde arbeidsbelas ting" Een hogere beloning in het vooruit zicht stellen voor werk op zondag vinden de briefschrijvers immoreel Veel arbeiders werken namelijk dne zondagen per maand Daar zij ook zaterdag nauwelijks vrij hebben, komt het er op neer dat zij vaak pas na 27 werkdagen éen vrije dag heb ben om bij te komen AMERSFOORT De delegatie uit de raad van kerken, die de ge sprekken met de AMRO-bank heeft gevoerd, heeft nu ook een gesprek gehad met de leiding van de Algeme ne Bank Nederland naar aanleiding van de correspondentie tussen de ABN en de wereldraad van kerken Onze adressen: AMSTERDAM Postbus 859 Wibautstraat 131 Tel 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM/DORDRECHT Postbus 948 Westblaak 9 Rotterdam Tel 010-115588 DEN HAAG/LEIDEN Postbus 101 Parkstraat 22. Den Haag Tel 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN Postbus 3 Melkmarkt 56 Zwolle Tel 05200-17030 Na de val van het kabinet moest ik den ken aan de Engelse generaal die. toen zijn troepen een Duitse brug moesten opblazen, de uitspraak deed: „Mannen, of wij vandaag geschiedenis maken, weet ik niet; maar het staat vast. dat wij aardrijkskunde zullen maken." Gezien de gevolgen die het uitblijven van een nieuwe wet zal hebben voor de verdeling van de grond, had Van Agt dit ook kun nen zeggen. De uitdrukking „geschiedenis maken" is onthul lend voor onze visie op wat wél en wat niet tot „de geschiedenis" behoort. Alle gebeurtenissen wórden geschiedenis, maar niet alle mèken ge schiedenis. Het geschiedenis-onderwijs beperkt zich vaak tot wat geschiedenis gemaakt heeft bv tot generaals en ministers. Er zijn ook wel liefhebbers van het vak die graag snuffelen in dagboeken en oude kerkbodes, op zoek naar pikante details en anecdotes; maar ook dan gaat het meestal om kleinigheden uit het leven van gróte mannen De kerkhistoricus dr Jelsma haalde in een radio- causerie een klein voorval naar voren, dat allang was weggezakt ln het drijfzand van de tijd Hij vertelde over een onbekende vrouw uit Antwer pen die, toen haar buren tegen haar wil haar kind hadden laten dopen, in razernij over die verstikkende bemoeizucht en over kerkelijke autoriteiten die alles en iedereen tn hun greep wilden houden, het heilig doopsel weer met-zalf- en-al van het babyhoofdje afwaste en het zelf resoluut overdoopte Die moeder heeft geen ge schiedenis gemaakt Maar behoort niet iedereen die tot de kerk behoorde, ook tot de kerkgeschie denis? Ook het kleine in de historie verdient aandacht, omdat het met het grote en belangrij ke een levend geheel vormt Boeiend Juist doordat Jelsma steeds zo'n korte schets van onbekende bijzonderheden gaf. hebben zijn wekelijkse (nu gebundelde) terugblikken voor de NCRV-microfoon velen geboeid. Zijn aandacht voor details heeft niets te maken met de pietlut tige detail-kleverij. waartoe de zucht naar Hol landse degelijkheid en wetenschappelijk niveau vele historici heeft verleid, zodat zij zelfs „Herfsttij der Middeleeuwen van Huizinga geen echte geschiedschrijving vonden dit was geen bronnenwerk, maar populaire lectuur Helaas heeft Huizinga ztch die kritiek van de vakwereld nog aangetrokken ook hij werd bing voor de kleurige verbeelding, waarmee hij vergeten we relden weer tol leven wist te brengen Dr A. J. Jelsma Jelsma kent die angst niet. Hij probeert niet krampachtig zijn vakmanschap te scheiden van zijn beeldend literair vermogen. Dat dndere his torici vaak zo benauwd zijn voor een vermenging van zuivere wetenschap en fraaie letteren, doet mij wel eens vermoeden dat zij onbewust vrezen dat Monteil het gelijk heeft, die in zijn cynische thriller over de Frankfurter Buchmesse op merkt: „De geschiedenis is de kunst om dat wat hardnekkig zwijgt, te doen spreken. Geschied kundigen zijn mensen die de „feiten" op de pijnbank leggen, en tegelijk zijn zij buikspreken de oplichters De letteren zijn. wat dat betreft, eerlijker, omdat ze de boel belazeren zonder wetenschappelijk alibi. Geschiedenis, uitgelegd door schoolfrikken, is eerder nog dan het geloof opium van het volk." Maar Jelsma's liefde voor details heeft niets van de pietepeute- ngheid en langdradigheid, waarmee men zich zo duidelijk mogelijk van een gevaarlijke (buik sprekende' i creativiteit wil onderscheiden Met de verkiezingen in zicht een weekend-lange confrontatie TUSSEN DROOM EN DAAD Is de politiek de beste manier om snel veranderingen in de maatschappij te bereiken? Of hebben de actie-groepen gelijk, die zelf de handen uit de mouwen steken? En de mensen die actief zijn zonder het kader van een partij of de achtergrond van een actiegroep? Al die modellen tijdens een groot weekend-treffen van vrijdagavond 6 tot zondagmiddag 8 mei bij „Kerk en Wereld" in Driebergen. Een markt van mogelijkheden, workshops, „Proloog" en reflectie. Voor 60 per persoon, inclusief eten en slapen. Aanmelding en informatie bij: „Kerk en Wereld", Postbus 19 3970 AA Driebergen Rijsenburg. Telefoon (03438) 2241 Vertellen Niet voor niets gebruikte ik het woord „vertel len": Jelsma komt met „verhaaltjes" en voor dat men voor zo n popularisering van een vol waardige. wellicht zelfs boven de theologie ver heven wetenschap de neus ophaalt, moet men bedenken hoe vaak Puchinger erop gewezen heeft, dat de historicus allereerst een verteller moet zijn. Jelsma's close-ups doen denken aan de methode van P. J. Bouman, die de geschiede nis beschreef met de technische procédés van de filmkunst: schijnwerperlicht op knooppunten, het bewegend camera-oog, de dynamiek van een wisseling van scènes en de symbolische accentu ering van het detail. De mening dat dit bij voorbaat een tekort aan vakmanschap zou bete kenen. wijst op een tekort dóór „vakmanschap" Dat Jelsma filmtechnieken toepast, wil niet zeg gen dat hij alleen maar aardige plaatjes schiet. Hij is er de man niet naar, zich tot een min of meer interessante verzameling van antiquiteiten te beperken. Hij ziet de geschiedenis niet als tijdverdrijf, maar als een middel tegen berus ting. Wij kunnen aan de doem van de ene traditie ontkomen met behulp van een andere. Door gebruik te maken van het verre verleden kunnen wij de tirannie van het recente verleden doorbre ken. „Ik vraag Gisteren naar Morgen, nu Heden mij te vaak in de steek laat. En als Gisteren gemene zaak met Heden maakt, richt ik mij tot Eergisteren Maar ik weiger te berusten in Van daag Dat blijven geen mooie woorden. Het is het protest tegen het heden, dat door al zijn verwijzingen naar het verleden nieuwe kleur en kracht krijgt. En dan natuurlijk niet volgens het reeds door de Prediker afgewezen beginsel der gemakzuchtige verontrusting: vroeger was alles beter. Maar wel vanuit de brede visie dat er van het verleden veel te leren valt. De vaderen gaven kerkelijke steun aan verzets organisaties. Zij hadden veel fiducie in jongeren: de opstellers van de katechismus waren veertig jaar jonger dan die van het nieuwste geloofsge tuigenis. Zoals men vroeger in lutheranen alleen duivelskinderen zag. kunnen wij het beeld van de communisten vervormen. De harmonie mensen van vandaag, die doodsbang zijn voor polarisatie (alsof kleurloosheid niet veel erger was!), zullen zoals Erasmus ontdekken, dat ook hun weigering om te kiezen een keuze inhield, zij het dan niet altijd de keuze van hun hart. En zij zullen ontdekken dat een verstoorde kerkdienst beter is dan een doodgepreekte. En de feminis ten maar die zullen, Auke Jelsma kennende, dit verrukkelijke boekje tóch wel lezen Dr Auke Jelsma. Gisteren vragen naar morgen, uitg. Boekencentrum. Den Haag. Prijs 14,25 (voor NCR V-leden 12,25.) ROERMOND Het door bisschop Gijsen nieuw gestichte missiebu reau in het bisdom Roermond heeft een mobiel bureau gekregen dat gis teren zijn tournee door Limburg is begonnen. Het 'casco-mobiel', dat met een trailer verplaatst wordt, staat in Weert. Er wordt een film van een half uur vertoond en in persoon lijke gesprekken kan men meer in formatie krijgen, 's Avonds kan het mobiele bureau gebruikt worden voor gesprekken. Het door mgr. Gijsen opgeheven Di- vis Diocesaan instituut voor inter nationale solidariteit) wertk verder onder de naam BIS (bureau voor internationale solidariteit). Ver schillende missie-instanties blijven het BIS steunen en kardinaal Wille brands. die voorzitter is van de Ne derlandse missieraad, is van plan de kwestie aan de bisschoppen voor te leggen. LONDEN De Britse raad van ker ken spreekt in zijn vergadering van 26 en 27 april onder meer over poli tieke en maatschappelijke onder werpen zoeüs de Britse energiepoli- tiek, kernenergie, snelle kweek reactors. wapenverkopen aan Zuid- Afrika en verkiezingshervorming. Bij de Britse raad zijn alle kerken uit Groot-Brittannië, met uitzonde ring van de rooms katholieke kerk. aangesloten. De rooms-kathoheken zenden waarnemers. Kardinaal Hume opent de vergadering op 26 april. HAVANA De Cubaanse regering heeft opnieuw enkele stapjes ge daan in de richting van de kerken. Op een bijeenkomst van vertegen woordigers van de dertien kerken op het eiland is bekendgemaakt dat de regering in Havana toestemming heeft gegeven voor de invoer van 2500 bijbels en 2500 nieuwe testa menten. De kerken mogen tien au to's invoeren voor het kerkelijk werk De Cubaanse evangelische raad, waar de dertien protestantse kerken van Cuba bij aangesloten zijn, heeft zijn naam veranderd in Cubaanse oecumenische raad. De voorzitter is de presbyteriaanse dominee Raul Fernandez. Fernandez hoopt dat ook de rooms katholieke kerk tot de raad zal toetreden. Naar schatting zijn er 200 000 pro testanten op Cuba Meer dan twee derde van de bevolking is rooms katholiek. I HET GROTE W ANBELEID 51 m Wie wel eens te maken krijgt m^e zich verdiept in allerlei kwestie] samenhangen met het bouw- eiP woonbeleid van onze samenlev|d stoot daarbij niet zelden op vrijiei onverteerbare problemen. Er islri stuk binnenstad van Amsterdaid om maar een voorbeeld te nem^o Dat stuk is al jaren lang eigendid' v'an een bepaalde grote instantie er af en toe wel eens iets mee gefe: heeft en ook wel eens een plann) gehad heeft en die het zelfs nietu bedoeld heeft als speculatief ob" maar het gevolg van alles is wela het een deplorabel geheel gewot i is. Na zestien jaar dan wel te verstaan. Hier en daar wonen ts mensen zonder huurcontract. oh- faciliteit van dat wonen elk moft ongedaan te kunnen maken en ti verder staat alles gewoon te t verloederen. Even verderop is epl aantal huizen met een prima il* gevelwand aan een van de grootj straten van de stad mee in het d project begrepen. Er gaat iets v$a een koppelverkoop gebeuren. Ald niemand het verhoedt worden i binnenkort de huizen aan de m<F gevelwand gesloopt om plaats tU maken voor het zoveelste foeilef kantoorpand, terwijl het compld aan de aloude grachten de proojr worden van ondernemingen die»i een cleane boel van zullen makfc „Moderne accommodaties" voo: cultuur en vrijwel zeker d onbetaalbare huizen, althans li onbetaalbaar voor vijfennegenttf procent van de bevolking en zek voor hen die nu bij de buurt hone Dit alles vindt plaats zonder data buurt gehoord is. laat staan dat> plannen zijn om met hun wenset rekening te houden. In dit belei< daarom dient het hartgrondig jL verworpen en tegengestaan te worden, overheerst de commerce het pure winstmotief, met n voorbijgaan aan de belangen va mensen. De geldmakers die hien achter zitten zullen het zeker ti winnen, want daarop is onze c samenleving afgestemd. Zij heb daarom haast. Voordat er misset toch nog eens verandering komfe Maar van welke kant dan? h Beroepingswerk NED. HERV. KERK n Beroepen te Geldermalsen: P.n Die te Wolphaartsdijk. e Bedankt voor Veenendaal en Oldebroek: J. Jongerden te Har. wijk y l GEREF. KERKEN U Beroepen te Doezum G AJ steeg, kand. aldaar, die dit bei heeft aangenomen. GEREF. KERKEN (VR1JG.) Beroepen te Rotterdam-Noord: f_ Urban te Goes-Brouwershaven" Zoetermeer: J. de Wolf te Winsi ten; te Dronten en te Markne Nagele: A. van Houdt, kand Zwljndrecht. Bedankt voor Blija-Holwerd: J. mer te Zaandam GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Tricht: J Mijndeif Ridderkerk A GEREF. KERKEN Aangenomen naar Nijkerk. H. L debak te Dalfsen. die bedankt Veendam-Wildervank Gleb Jakoenin De dissidente Russische ortho< priester Gleb Jakoenin heeft in verklaring, verstrekt aan de bu landse correspondenten in Mos de „atheïstische staat" verwetei „godsdienstige wederopleving' de Sowjetunie te willen verstik In de verklaring protesteert d< jarige Jakoenin tegen de besch gingen, die de Literatoernaja G ta vorige week tegen hem heeft i bracht. Dit blad verweet de prie in het westen leugenachtige d menten te verspreiden, die een lastering inhouden van de m schappelijke orde in de Sowjeti Jakoenin kan hiervoor een geva nisstraf van jaren krijgen. In verklaring zegt de dissidente p ter, die met nog twee Russen christelijk comité ter verdedi van de rechten der gelovigen h opgericht, dat de staat een nie anti-godsdienstige campagne is gonnen. maar volgens Jakoenin men het geloof niet met ges uitroeien Ds H. F. Venema De vereniging voor christelijk derwijs in Enschede heeft ds l Venema te Hardegarijp benen voor de begeleiding van de ident van het christelijk onderwijs aai dertig scholen, die van de verenii uitgaan. Voorzover bekend, is voor het eerst, dat een schoo stuur iemand met een dergel taak heeft aangetrokken. Het i bedoeling, dat ds. Venema cur sen gaat geven voor de leerkracl van de Enschedese protests christelijke scholen. Daarnaast j hij ook voor ongeveer de helft zijn tijd bijstand in het pastoi verlenen in de hervormde gemee van Enschede, speciaal in het sti deel Lonneker en in het jei pastoraat De benoeming gaat in 1 september.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 2