Tl 3 Het boet dehoogs voorwer ieder vai ïwaarï te tijd d,voor ions: DIT IS JE WERELD pz E= Bestel'm. Hof geeft Frans H. 18 jaar met aftrel en dat drink je. MOORKOPPEN, BETAALD MET'N EUROCHEQUE. UIT DE WEEKBLADEN VMF Special over CPN Den Uyl en Bakker 'Zwevende' kiezers Van Riel „Loketteneco- nomie" Aantjes Linkse verdeeldheid Duitse ambassade in Den Haag beklad [Tip DE EUROCHEQUE. BETAALMIDDEL VAN MOORKOP TOT MAATPAK. J DONDERDAG 21 APRIL 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet P 6 De Nieuwe Linie: NW-bondsbestuurder Jan Scher mer zegt in De Nieuwe Linie dat de houding van de VMF-top ..om ra zend van te worden" is. ..De hele Raad van Bestuur moet eens wor den doorgelicht en niet alleen het vier man tellende presidium", kon digt Schenner aan. die nog geen namen van topfuntionarissen, die zouden moeten opstappen, bekend wil maken Want. „eerst moeten er acties worden gevoerd om de nog bestaande werkgelegenheid te be houden". Theo van Stege ren bezocht Arie 81aager. die 38 jaar in de Rotter damse haven werkte, zich bezig hield met het vormingswerk onder de arbeiders en daar een boekje over schreef: „Ik wou met dit boekje („Klaar, naar huis") eigenlijk zeg gen: toen ik in 1939 in het bedrijf kwam had ik geen pest te vertellen, en nou ik wegga heb ik nog niks te vertellen De bazen doen wel altijd of de arbeider een inbreng heeft in de ondernemingsraad, maar zo gauw het moeilijk wordt zitten ze op de w.c. met het hakie erop". De wetenschappelijke achtergrond van het verschijnsel isoleercel wordt belicht door Egbert Bömers: „De moderne folteraar hoeft geen ge weld meer te gebruiken, geen drup peltje bloed te morsen want de we tenschap toonde 25 jaar geleden al aan hoe men de tijd zelf vbor een gevangene kan stopzetten. Dat kan erger zijn dan doodgaan". Verder vindt Nelllen de Ruiter, dat de wooncultuur „vol zoethoudertjes zit voor de thuisvrouw" en zegt Ruud van Hemert, televisieregis seur. in een gesprek met Peter van den Berg. „Als er iets radicaal zou veranderen, dan heb je kans dat ik mij na enige tijd toch weer zal gaan verzetten". Haagse Post De verkiezingsspecial nummer twee van de Haagse Post gaat over de CPN. over de .jegeerlust van Marcus Bakker". Hoewel volgens het trio Nypels-Tamboer De Kam uit de .harde cijfers" blijkt, dat ook onder een CPN-regertng „elk dub beltje maar één keer kan worden uitgegeven", is Fré Meis het daar helemaal niet mee eens: „Wat U niet wilt begrijpen is dat. zodra de com munisten mee regeren, alles heel an ders wordt. Dan zullen we in overleg met onze regeringspartners maatre gelen treffen voor de gewone men sen Ten koste van de multina tionals Dat leidt tot méér groei. En dan moet U niet zeggen dat er maar 3.5 procent beschikbaar is wij hebben misschien wel tien procent!" Aansluitend belicht Hofland de rela tie tussen de CPN en het Eurocom- munisme A. J. Heerma van Voss analyseert het probleem van het vrij verstrekken van heroïne en conclu deert: „Terwijl de Jellinek-kliniek zijn eerste afkickboerderij inricht, breidt ook Fromberg (leider van het HUK in Amsterdam, een opvang centrum waar verslaafden ongehin derd kunnen spuiten) zijn imperi- umpje uit de academische discus sie over heroïneverstrekking heeft ook een praktische kant. die alles met geld. hoge ambtenaren en poli tieke dekking te maken heeft". In zijn commentaar zegt Brugsma bang te zijn. dat D'66 geen „neo liberale partij is geworden, maar een CDA zonder God". De Groene Amsterdammer: Paul Brill en Arnout Weeda van De Groene Amsterdammer spraken met Den Uyl over de afgelopen'kabi netsperiode en over de nieuw te vor men ploeg. De CPN zit volgens Den Uyl nog steeds op het verkeerde spoor: „Zolang Marcus Bakker zich kan permitteren om te zeggen dat hij ook wel kritiek heeft op de Sow- jet-Unle. in die zin dat de Sowjet- Unle zijn afval de Amalrlks op de Nederlandse vuilnisbelt depo neert. zolang weet ik heel zeker dat geen communicatie mogelijk is". CPN-fractievoorzitter Marcus Bak ker 2let echter wel degelijk een plaats voor zijn partij In een nieuwe regering („Je kunt niet links regeren over de mensen zonder de mensen") Naast de PvdA en de PPR ziet hij ook binnen het CDA een eventuele partner. „Ik denk aan een stroming in de ARP. Als ik denk aan de laatste wereldoorlog: uit die tijd hebben wij communisten uitsteken de herinneringen aan samenwerking met anti-revolutionairen". Het bedrijvenwerk van de vakbon den heeft sinds de strijd om de auto matische prijscompensatie aan kracht gewonnen, zegt Frans van Waarden: „De bazen voelen zich ge remd. de bonden hebben meer gezag gekregen". Verder beschrijft Geert Mak een andere strijd, namelijk die om het Amsterdamse Leidsepleln („Hoe David een hotelkolos ver slaat"). Elsevfers Magazine Om vooral de „zwevende" kiezers op weg te helpen laat Elseviers Magazi ne de beleidsvoornemens van de drie grootste partijen (CDA, PvdA en VVD) in een notedop de revue passeren. De kiezers die nog niet weten op wie ze hun stem op 25 mei zullen gaan uitbrengen groeien in aantal. Dat komt. zeggen twee me dewerkers aan het Nationaal Kie zersonderzoek. „omdat men zijn stem niet meer traditioneel, maar gemotiveerd uit wil brengen." Michel van der Plas maakte vijf dagen lang een dagboek van verkie zingsbijeenkomsten. enzovoort, en hoofdredacteur Ferry Hoogendijk begint samen met het NIPO een serie artikelen over hoe het Neder landse volk zichzelf plaatst op de links-rechts-schaal. Eveneens veel aandacht voor de po litieke gebeurtenissen in Zaïre. Zo had Arnaud de Borchgrave een in terview met president Moboetoe. die niet zo n hoge hoed op heeft van de publiciteit: „De Westerse media zijn dol op alles wat zich bevrijdings front noemt. In Brussel werden er bijvoorbeeld communiqué's uitge geven door een fictief bevrijdings front. dat gevormd werd door onte vreden, zich vervelende linkse stu denten en hun evenknieén in Zaïre." In zijn hoofdredactioneel commen taar zegt Hoogendijk zijn hart vast te houden bij de gedachte dat Aan- tjes fractievoorzitter van het CDA wordt om een coalitie tussen CDA en WD te ondersteunen: „Een der gelijke coalitie zal niet alleen veel moeilijkheden van buiten (vakbewe ging) krijgen, maar ook geconfront eerd kunnen worden met een ver deelde CDA-Tweede-Kamerfractie." Accent Oud-Senator Van Riel van de WD neemt het in Accent op voor Hans Wiegel, die hij bekwaam genoeg acht voor het premierschap. Enkele Jaren geleden dacht hij daar nog anders over. maar „het huwelijk heeft Hans een stuk volwassener gemaakt." Ook Toxopeus is volgens Van Riel bekwaam genoeg om een kabinet te leiden: „Het voordeel van Toxopeus is. dat hij mensenbindend vermogen heeft. En die eigenschap vind ik voor een premier het be langrijkste." ADVERTENTIE Een Spectrum uitgave Nu Ni de boekhandel. In het tweede artikel van de serie „Hoe fout was oom agent in '40-'45?" gaat Frank de Jong in op een politie- moord in 1942, die „door SD-chef Rauter werd beloond met 300 gul den voor betoonde activiteit." Over het aanhouden van Amster damse politieagenten op verden king van corruptie zegt Accent: „Als de arrestaties van vorige week iets hebben aangetoond, is dat naar ons oordeel niet het verval van de poli tie. maar het verval van de menselij ke normen in het algemeen." Op de vraag „Heb je gelteharen sok ken" antwoordt staatssecretaris Van Huiten (PPR): „Nee. en ik heb geen baard en geen pijp. Ik ben geen kabouter, hemelfietser of lid van een rebellenclub Mijn stelling is ook: onze punten halen het nooit via onze partij in de politiek, maar wèl via andere partijen." Verder had Berry Zand Scholten een uitgebreid interview met zanger Nell Diamond, die zegt „in eenzaamheid de mooiste dingen te schrijven." Hervormd Nederland: Met het oog op de verkiezingen voel de Cees Veltman van Hervormd Ne derland D'66-lijsttrekker Jan Ter louw aan de tand. Naast de pure partijpolitieke gedachtengangen ook de volgende: „Ons systeem wordt gekenmerkt door duizend re gelingen. We hebben een loketten- economie. Het individu is zo onaf hankelijk geworden dat het geen anderen meer nodig heeft. Je hoeft niet meer voor iemand een deur open te houden, want die ls automa tisch. Wat ons nu te doen staat is kijken hoe we in deze situatie ver zeild zijn geraakt. Wat we eraan kunnen doen ls echt democratiseren van de samenleving" AR-Kamerlld Jan van Houwelingen staat bekend om zijn pleidooien voor het zuinig omspringen met energie. In HN wijst hij op de nood zaak het energieverbruik de komen de tijd drastisch terug te brengen: „Het wordt ernst. We moeten de mensen niet langer de illusie geven dat we. als het misloopt, toch nog kunnen overstappen op kernener gie. We moeten de zaak onder dmk zetten". Laurens Hogebrink zet zich fel af tegen het politie-optreden bij het ontruimen van door krakers be woonde panden in Amsterdam. Hij legt uit waarom hij dat doet: „Mij lijkt dat in ieder geval de kerken de werkelijkheid ook moeten zien door de ogen van de slachtoffers van on rechtvaardige verhoudingen. Als het over verre landen gaat vinden we dat vanzelfsprekend, maar bij „de verre naaste naast de deur" moet het ook." De Tijd: Rob Vermaas schreef een boek over AR-fractievoorzitter Aantjes en De Tijd publiceert daaruit het hoofd stuk „Terug naar Bleskensgraaf". Over zijn sterk reformatorisch ge boortedorp heeft Aantjes vaak ge zegd, dat de angst er het leven be heerst. Sommigen zelden toen dat hij daarmee het eigen nest bevuilde: „Dat raakte me. omdat ik dat nooit zou willen. Sterker nog: als lk het vertrouwen van deze mensen ver loor, zou ik politiek niet verder kun nen. Persoonlijk heb ik wel afstand genomen van deze periode, maar die angst gaat er toch nooit helemaal uit. Angst voor de dood. Of vooral angst voor de verantwoording straks. Die blijft je Je hele leven bij." Matthijs de Vreede kwam er tijdens een rit per vrachtauto achter, dat Soedan een land is „dat in zijn ont wikkeling ernstig wordt belemmerd door het ontbreken van goede ver bindingen". Wam de Moor heeft niets dan lof voor het literaire werk van Maarten 't Hart: „Ontroerend of komisch zijn de situaties die hij kiest, zijn dialoog is IJzersterk, hij observeert uitste kend. Hij heeft het afgelopen jaar moed genoeg aan de dag gelegd om zijn groeiend getal van critici te trot seren. Men toont zich Jaloers. Dat zegt veel over de grootheid van zijn talent." Vrij Nederland: Hans Smits constateert In Vrij Ne derland, dat door de uitspraak van het PPR-congres om niet meer met DEN HAAG De woning van de ambassadeur van de Duitse Bondsrepubliek in Den Haag is gis teren met een aantal leuzen beklad. In verband hiermee heeft de politie drie mannen en twee vrouwen aan gehouden, die ook een aantal pamfletten in de bus van de ambas sade hadden gegooid. Op de muren, het bordes en op de stoep werden leuzen als Klaas van Heyst vrij, Ronald Augustin vrij en solidair met de Rote Armee Fracti on geschreven. Leden van de RAF zitten in West-Duitsland in de ge vangenis op verdenking van ge weldsmisdrijven. Het personeel van de Duitse ambas sade had de politie een signalement van de vijf mensen kunnen geven, waarna de politie ze kon aanhouden. het CDA te regeren „links nu weer het beeld heeft opgeleverd van ver deeldheid en onvruchtbare versnip pering. Het gevolg is vrij zeker: een CDA-PvdA-D'66-kabinet, dat van twee kanten fel wordt bestreden en als vanzelf het makkelijke midden kiest. Elke poging van de PvdA om dit kabinet in progressieve richting te sturen leidt vervolgens tot een CDA-WD-kablnet. waarna de linkse partijen Jaren nodig hebben om te proberen weer tot elkaar te komen." Als Gerard Mulder „voorzichtig" bij Ad Langebent van de KRO-actuali- teitenrubriek Brandpunt informeert wat hij vindt van de verhalen over „de toegenomen ontvankelijkheid van Brandpunt voor het CDA" wordt Langebent kwaad: „Wie zeg gen dat? Wie zijn die mensen die zeggen dat Brandpunt meer CDA- mlnded is geworden? Nee, geen vage verhaaltjes! Ik wil precies weten wie dat zeggen. Namen! Feiten! Je weet geen namen, he? Huiswerk niet goed gedaan. Bij mij kun je alleen met harde feiten komen. Hier, ik heb feiten Kijk maar eens goed naar dit lijstje. Dan zul je zien dat Brtandpunt geen CDA-rubriek is. Dat dat onzin is." Bibeb sprak met de schilder Carel Willink, die een positieve invloed ervaart van zijn nieuwe vriendin Sylvia: „Ik ben opgebloeid, nu ik nleta meer hoef te onderdrukken Eigenlijk kan Je zeggen dat ik op mijn oude dag de come-back van de liefde beleef." (ADVERTENTIE) Uw bestellingen bij de banketbakker betaalt u net zo makkelijk met de Eurocheque als bijvoor beeld de afrekening bij uw kleermaker. Want de Eurocheque is een bijzonder handig en veilig betaalmiddel. Dat ervaren nu al zo'n 600.000 Nederlanders. Hij is gegarandeerd tot 300 gulden. U kunt 'm ook gebruiken in het buitenland. En hij is gedekt tegen zowel verlies als diefstal. Voor de Eurocheque betaalt u 'n tientje per jaar. Dat is 't waard. ^-—j _.D eurocheque De Gezamenlijke Banken en Spaarbanken. DEN BOSCH Het gerechts hof In Den Bosch heeft gisteren de 41-jarige hoofdverpleger Frans H. uit Kerkrade veroor deeld tot een gevangenisstraf van achttien jaar met aftrek van voorarrest. Als bijkomen de straf is hij voor de tijd van 23 jaar ontzet uit het beroep van verpleegkundige. Het hof achtte H. schuldig aan vijf voudige moord, aan verduisteringen aan valsheid in geschrifte. De advo- caat-generaal bij het hof. die H. ne gen moorden ten laste had gelegd, eiste veertien dagen geleden le venslange gevangenisstraf tegen de verpleger. H. was In hoger beroep gegaan van het vonnis van de rechtbank in Maastricht, die hem in december na een even langdurig als geruchtmakend proces tot dertien jaar gevangenisstraf veroordeelde. Ook de Maastrichtse officier van jus titie. mr. J. Booster, die eveneens levenslang had geëist, had beroep aangetekend tegen het vonnis. De raadsman van H., mr. J. J. M. Her mans, bepleitte zowel voor de rechtbank als voor het hof vrij spraak. De verpleger heeft na een aanvankelijke bekentenis steeds volgehouden onschuldig te zijn aan de hem ten laste gelegde moorden. Frans H. werd ln augustus 1975 gear resteerd op verdenking in de Lücker- heidekliniek ln zijn woonplaats Kerkrade aan zijn zorgen toe vertrouwde demente bejaarde pa tiënten door middel van insuline- injecties om het leven te hebben gebracht. Hij was als afdelingshoofd in die kliniek werkzaam. Daarnaast werd hij ervan verdacht een aantal patiënten bestolen te hebben. Vijf maanden Evenals de Maastrichtse rechtbank bevond het hof Frans H. schuldig aan vijf van de negen moorden, waarvoor hij was gedagvaard. Het hof sprak de verpleger vrij van twee van de hem ten laste gelegde vermo gensdelicten die de rechtbank wel bewezen had geacht. In het vonnis van de rechtbank was rekening gehouden met verzachten de omstandigheden. Deze hadden onder meer betrekking op de situatie in de kliniek die ook volgens ver schillende getuigen veel te overliet. De president van liet zich gisteren tegenover zulke omstandigheden niet zei slechts dat het hof de ti ernstig vindt, dat het een gt nisstraf van achttien jaar acht Teruggeven Blijkens het arrest van het L Frans H. ook de verduister! den aan de nabestaanden 1 gedupeerden teruggeven. werd hem bevolen de geste den. tot een bedrag van in tc gulden, terug te betalen. i De raadsman van H. zal na 1 ring van het arrest en ln ove; zijn cliënt beslissen of hij in 1 zal gaan bij de Hoge Raad. Dat zeg je als je grolsch drinkt. Grolsch bier is vers hier op natuurlijke wijze Tfmu- gebrouwen en daarna lang gerijpt, daarom heeft het die goede smaak en frisheid, y,. Z' P Vakmanschap is mccstcrscha Grolsch bier is er in pijpjes, beugelflessen en tinnetjes.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 16