i Meedogenloos Napoli oor Anderlecht geveld voor Borussia (2-0) Gemeenten boos op Van Doorn Boris Spasski geplaatst Langeweg remise tegen Kortsjnoj Europa cup i europa cup ii "suropa cup iii i Omkoop pogingen ontkend Topsporter beter begeleiden «J' Giles coach Ir 5* y 3gische ploeg wint tweede duel: 2-0 ■'^aleplaats kort voor tijd veilig Cees Priem kopman Timman na zege bovenaan Bram Leeuwenhoek- Remise in laatste partij tegen Vlastimil Hort -IËRDAG 21 APRIL 1977 SPORT Trouw/Kwartet 15 Prussia M. Gladbach (W-Dld)-Dynamo Kiev (Sow) Liverpool (Eng)-FC Zurich (Zwi) EI, 1 or. .tletico de Bilbao (Spa)-RWD Molenbeek (Bel) stutEK Athene (Grie)-Juventus (Ita) ten geh- mburger SV (W-Dld)-Atletico Madrid (Spa) ideriecht (Bel)-Napoli (Ita) (0-1) 2-0 (3-1) 3-0 (1-3) 3-0 (0-1) 2-0 (1-1) 04 (1-4) 0-1 BIRMINGHAM (Reuter) Johnny Giles, ooit befaamd middenvelder in de Leeds-ploeg van Don Revie, heeft zijn contract als manager met de eerste divisieclub West Bromwich Albion uit Birmingham verbroken. De 36-jarige Giles zal zich nu uitslui tend met het Ierse voetbal bezighou den en wel als trainer-manager van de nationale ploeg. Ierland heeft na de recente overwinning van 1-0 tegen Frankrijk nog kansen zich te plaatsen voor het eindtoernooi om het wereldkampioenschap 1978 in Argentinië. Naast zijn activiteiten bij de nationale ploeg zal Giles zich bezighouden met het propageren van de voetbalsport binnen de Ierse Republiek. Giles was de jongste speler, die ooit voor de Ierse ploeg uitkwam 18 jaar en heeft 48 interlandwedstrijden gespeeld. De in Dublin geboren mid denvelder kwam op vijftienjarige leeftijd bij Manchester United en maakte deel uit van de ploeg, die Matt Busby na de vliegtuigramp van 1958 opnieuw opbouwde. In 1963 stapte Giles over naar Leeds United, waar hij tot het eind van het seizoen 1974/1975 een van de succesvolste middenvelders in het spel van Don Revie was. Als speler/trainer ging Giles in juni 1975 over naar West Bromwich Albion, dat het volgende seizoen promoveerde naar de eerste divisie van de Engelse league. Op dit moment is de ploeg uit Birmingham een gerespecteerde subtopploeg. West Bromwich heeft voor Giles tot nu toe nog geen opvolger benoemd. BERN De Europese Unie van Voetbal Associaties, de UEFA, heeft gisteren in het Zwitserse Bern met klem ontkend dat er sprake is ge weest van omkooppogingen van scheidsrechters tijdens het nu lo pende Europa Cup seizoen. Verhalen over omkooppogingen wa- en de laatste tijd opgedoken in de Engelse pers. Volgens de UEFA ver giftigt die pers de sfeer in de cup wedstrijden met ongegronde ver halen. In een verklaring staat: „Verslagen die verschenen in de Engelse pers, dat er sprake zou zijn van poging tot omkoping (van scheidsrechters) voor de Europa Cup-wedstrijden tussen CSKA Sofia en Bayern München en tussen Queens Park Rangers en AEK Athene zijn onder zocht. Deze aanklachten zijn vol strekt ongegrond. De UEFA be treurt en veroordeelt zulke onge gronde verhalen die de sfeer van de internationale ontmoetingen vergif tigen en ook zonder noodzaak perso nen die bij die ontmoetingen betrok ken zijn onder druk zetten". gel, i bi MATTY VERKAMMAN heb 'vanSSEL Anderlecht heeft meer moeite met de meedogenlo- stofrrdheid dan met de voetbalkunde van SSC Napoü gehad, ingmcasseringsvermogen van de verdediger van de Europa Cup bekerwinnaars werd ook in de terugwedstrijd weer herhaal- c op de proef gesteld. De Italianen lardeerden hun spel 2uw met een ongezonde overdosis hardheid. De Britse veidsrechter Mike Matthewson bestrafte de wandaden van de van-Italianen met vijf gele kaarten. Napoli's intimidatie was *n ;r niet toereikend om Anderlecht de weg naar de finale van tweede Europese bekertoernooi te versperren. De Brusse- Bïü zegevierden, terecht, met 2-0. En dat was gezien de eerste jig 1-0 voor Napoli juist voldoende om op 11 mei in n^rdan erdam finalist te kunnen zijn. t ng ®lcUrste minuten bevestigden di- T^il de veronderstelling, dat het afgeladen Astrid-park een zin- frJTJn avondje zou worden. Niet r vanuit speltechnisch opzicht, waren de belangen te ae 1 voor. Maar speciaal vanwege jmmige wijze, waarop de beide 4 tegenover elkaar stonden, n twee minuten trapte er)uiten Speggiorin onbehouwen '9 Van Binst en waren Savoldi en idpn Daele in een ordinair {evecht gewikkeld, op* «•uJrveuze Italianen dreigden na -443<conden te ontploffen, toen een van Speggiorin, terecht, we- "buitenspel van Massa werd af- rd. De Engelse scheidsrechter iewson„ die aanvankelijk niet :lke overtreding floot, trachtte na dik een kwartier bod controle te krijgen. Dat lukte ofschoon hij kort achter r gele kaarten aan Massa uu^-appen van de bal) en Juliano kralen van Haan) toonde. MIS. geïntimideerde Anderlecht oor de serie overtredingen in- sis zo van de kaart geraakt, dat op het half uur nauwelijks oo^e goal van Carmignani was pen lenen. Maar in die dertigste iut, ut was het dan ook wel meteen oio'. Schuin voor de goal mocht Ressel een vrije trap nemen. DOR<)ormalige Feyenoorder vond - !«4ofd van de bonkige verdediger Een forse knik was uwende: 1-0. 0-241 S. dat ondanks alles wel dege- ■j yig gevaar had gesticht hoe- ploeg uiteraard zware accen- 56 p de verdediging legde be- na die achterstand niet op de il over te schakelen. Daartoe dcde ploeg andermaal niet het hebben. Zeker nu de Chiarugi door een verstek moest laten gaan. bovJgen te 1 agonal joaiU-e versti Hoe breekbaar Anderlechts voor sprong was bij een tegentreffer Maar een feit was toch, dat Ander lecht steeds attent moest zijn. Napo li was in de eerste helft alleen al meer in de buurt van Jan Ruiter dan in de gehele eerste wedstrijd. Rob Rensenbrink, bij elke stap ge volgd door Catellani (Goethals: 'De op één na gemeenste van de ploeg, dus door de schorsing van Bruscol- loti op Rensenbrink') schoot vijf mi nuten na de ouverture-goal ander maal keihard raak. Matthewson floot de vreugde echter spoedig weg. Hij had hands geconstateerd. Die afgekeurde goal en Thissens treffer waren in feite de enige daden van belang van Anderlecht vóór rust. De paarswitten boksten voor het overige wanhopig op de door Burgnich (38) geleide defensie op.( Dat bleef ook in de tweede helft lange tijd het geval. De samenklont- erende Italianen werden er in dat speldeel ook niet zachtzinniger op. La Palma schopte meteen al de doorbrekende Arie Haan tegen het gras. Ook voor die Italiaanse wan daad haalde Matthewson het gele stuk plastic uit zijn broekzak. Even later was een dergelijke straf weer op z'n plaats geweest voor Juli ano, toen deze Jean Dockx neersmeet. Matthewson begreep echter dat hij de Italiaanse aanvoer der in dat geval van het veld had moeten sturen, omdat hij vóór de rust ook al had beboet. Dat vond de Brit kennelijk al te dol, dus gaf hij Soeggiorin kort daarop maar geel, omdat deze een vrije trap weigerde te nemen, omdat volgens hem de Anderlecht-muur te dichtbij stond. Napoli ging bij vrije trappen van Anderlecht notabene nooit verder dan vijf meter weg staan. Arie Haan van Anderlecht (rechts) in duel met de Italiaan Salvato- re Esposito. In de dertiende minuut van de twee de helft kwam Anderlecht aan de zo begeerde tweede goal. Opnieuw was het een kopbal, die Carmagnani te machtig was. Rob Rensenbrink, gaandeweg toch op toeren geraakt, trok voor en Swat van der Eist. Vanderelst was ter plekke om met het hoofd tot te slaan: 2-0. Toch een succes voor trainer Raymond Goe thals, die enkele dagen voor de wed strijd uren op .kopballen in chao tische doel-scèn'es had laten trainen. Hoe weinig vertrouwen zijn ploeg daar ook in had. Jan Ruiter bijvoor beeld, een dag vóór het duel: Jan Ruiter bijvoorbeeld, een dag vóór het duel: „Ik betwijfel, of we het van kopballen moeten hebben. Alleen Rensenbrink kopt goed bij ons". Joh. Woldendorp ;n 5SELDORF De voetballers van 'Borussia Mönchengladbach zijn gezamenlijk tweehonderd a 1 rijker geworden. Dat vorstelijke bedrag was de prijs die het clubbestuur wilde betalen voor de plaats in het Europa Cup I-toernooi. Negen mi nuten vóór tijd stelde Borussia in zijn thuiswedstrijd Dynamo Kiew die kwalificatie veilig. 'De 20 winst maakte de 10 nederlaag in de verre 5ne ongedaan. tweede bedrijf kreeg de om- ling in het spel van de gasten- e meer gestalte. De anders zo chtige Lobanovski stuurde zelfs pelers naar het Duitse straf- lebied en offerde na acht minu- een verdedigende middenvel- lujev) op voor de offensief in- le Muntjan. De Russische in- ionaal groeide meteen uit tot vaarlijkste aanvaller van zijn Het kostte Borussia moeite om iwtjes in handen te houden, j vaj nadrukkelijker vloeide de dijt uit de bezwete knuisten. eni5 sporadischer kreeg Rudakov jk werk op te knappen, deer rililissia moest het zonder zijn laaOrechter Jupp Heynckes stellen, it omn, die enkele jaren geleden in 1 zalve finale van het UEFA-cup >oi FC Twente vonniste, nam ■■rfiiddag zelf de beslissing om lub vanaf de tribune van het Itadion in Dusseldorf aan het Ie zien. k zfcckes sukkelt al vanaf novem- ijdelrig jaar met een knieblessure, iroutineerde vleugelspeler had hoop, dat hij op tijd zou zijn in van de miniscus-operatie, die Jangs onderging. Met injecties Vorige week al geprobeerd om kes klaar te stomen voor het Ie duel. Iers, de scoringsmachine van üamönchengladbach zi al maan- üurvast. In de competitie van de Bundesliga slaagde de Lattek-equipe er dit jaar slechts een keer in vaker dan tweemaal in één wedstrijd uit te halen. Juist tegen het super-defensie ve ingestelde Dynamo Kiev, dat de thuiswedstrijd met 10 had gewon nen, zou de absentie van de snelle Heynckes wel een desastreuze gevol gen kunnen hebben, heette het in de voorbeschouwingen. Voor het overige was de thuisclub compleet. Middenvelder Stieleke die zaterdag de tweekamp met Schalke '04 miste en doelman Kneib onder vonden geen hinder meer van hun enkelblessure. Vooral dat laatste was een pak van het (Duitse) hart. Kneib's eventuele vervanger Wolf gang Kleff moet het contact met het topvoetbal opnieuw al bijna een jaar ontberen. Maar ook wanneer Udo Lattek de ze twee meevallers niet op zijn conto had kunnen schrijven, had hij zijn manschappen op het hart moeten drukken om de vele geprogrammeer de aanvallen in de hoogste versnel ling uit te voeren. De Duitse oefen- meester had er zelfs rekening mee gehouden, dat zijn collega Lobanovs ki puntspeer Onitsjenko de fabri kant van het Dynamo-doelpunt twee weken geleden uit het elftal zou laten om zodoende nog meer man kracht in de verdediging te pompen. Die veronderstelling berustte niet op waarheid. Lobanovski koos voor twee spitsen: Onitsjenko en Blochin. De ook nu numeriek sterke Russi sche verdediging kreeg het al meteen zwaar te verduren. Geïnspireerd door Kubik en Wohlers attaqueerde Bo russia in een hoog tempo. Er werden in het eerste half uur meer kansen geboden dan de gehele wedstrijd in Kiev te zien gaf. De Duitsers wisten zich bovendien gesterkt door de straf schop, die Rainer Bonhof in de 21ste minuute benutte. Een schot van de Deen Simonsen werd door centrale verdediger Mat- winko met de hand gestopt. Een dure fout, want doelman Rudakov was ter plekke om op legale wijze in te grij pen. Bonhof schoot de elf meter kanp hard achter de Russische poortwach ter: 10. Kort daarna kreeg Simon sen een uitstekende kans om zijn ploeg bijna buiten bet bereik van Dynamo te schieten, maar zijn schui ver hupelde juist langs de verkeerde kant van de staander over de doel lijn. Vanzelfsprekend waagde Dynamo zich in de slotminuten van de eerste helft vaker naar voren dan in de be ginfase, toen vertragend spel hoogtij vierde. En in kansen resulteerde die bescheiden revolutie niet. Wel in een gele kaart voor Konkov. De Rus vloer de Kulik op onregelmatige wijze. Toch bevrijdde Borussia zich uit die omklemming. Negen minuten voor het eindsignaal van de Belgische scheids rechter Rion klande Wittkamp de bal in tweede instantie achter de doel man van Dynamo: 20. zouden de Italianen zich voor de finale plaatsen werd even actueel, toen Van Binst bij een voorzet van Speggiorin in het strafschopgebied ogenschijnlijk hands maakte. Matthewson wees alle protesten evenwel van de hand. Even later moest de Engelsman zijn vijfde gele kaart tevoorschijn halen. En weer voor een Italiaan: Burgnich, vanwe ge een overtreding ten nadele van Rensenbrink. ANDERLECHT-NAPOLI 2-0 (1-0). Thlssen 1-0, Van der Eist 2-0. Scheidsrechter: Matthewson (Eng.) Toeschouwers: 30.000 ANDERLECHT: Ruiter, Van Bimst. Broos. Van den Daele. Thlssen; Dockx. Haan. Coeck; Res- sel. Van der Eist, Rensenbrink. NAPOLI: Canrlgnarü; La Palma. Vavassori, Burgnich, Castellanl; Vlnazanl, Massa. Juliano, Savoldi; Esposito, Speggiorin. DORDRECHT Cees Priem ver trekt dinsdag als kopman van zijn ploeg in de Ronde van Spanje. Aan vankelijk lag het in de bedoeling dat de Spanjaard Luis Ocana of eventu eel Nederlands kampioen Jan Raas deze rol zou vervullen, maar beiden voelden weinig voor de drie weken in Spanje. Jan Raas verzocht zijn directie zich rustig te laten voorbereiden op het Nederlands kampioenschap en de Ronde van Frankrijk. Raas: „Ik heb een zwaar en succesvol voorjaar ge had. Straks in de Tour wordt er weer op mij gerekend. Je kunt echter niet het hele jaar voluit rijden, daarom rijd ik de Vuelta liever niet." Een logische zaak was dat Luis Oca na als kopman zou worden aangewe zen. Ocana voelde er evenmin veel voor. Hij is van mening dat er een hetze tegen hem gevoerd wordt door zijn landgenoten. Hij vertelde dit al voor hij zijn contract tekende. Oca na presteerde echter niets in het voorseizoen, dus vroeg men hem als nog te willen starten in de Vuelta. De Spanjaard vroeg en kreeg begrip. Hij gaat zich in de Ronde van Luxemburg en Zwitserland voorbe reiden op de Ronde van Frankrijk. Er is verder ook niet aangedrongen. Zeker niet nadat de Belgische en Nederlandse knechten weinig ver trouwen in Ocana als kopman had den getoond. Naast Cees Priem, die zijn aanwij zing als kopman door uitstekende verrichtingen in voorjaarsklassie kers verdiende, is de Fransman André Romero beschermd renner. Fedor den Hertog is de tweede Ne derlander in de ploeg, die verder bestaat uit: Paul Wellens, Geert Malfait, Ludo van der Linden, Ben ny Schepmans, Roger Loysch, Paul Clinckaert en Jean-Pierre Baert (al len Belgen). Van onze sportredactie AMSTERDAM De discussiedag over topsport die volgende week dinsdag fn Amsterdam wordt gehouden, zal naar het er nu uitziet, de inbreng van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten moeten ontbe ren. Binnen de VNG is men ontstemd over de wijze waarop de organisatie van deze dag zich voltrekt. Men heeft daar het idee gekregen dat minister Van Doorn tracht via een uitgekiende tactiek zijn eigen inzichten door te drukken. Uit protest daartegen heeft de VNG besloten niet deel te nemen aan de discussiedag. De VNG verwijt minister Van Doorn Dat overlegorgaan staat echter nog ter twee verschillende beelden van de discussie. discussiedag te hebben gegeven. De Verder zijn er binnen de Vereniging VNG had te horen gekregen dat het van Nederlandse Gemeenten be- 'een vrijblijvende discussie betrof, zwaren tegen de organisatie omdat maar de Nederlandse Sport Federatie het werkstuk „Topsport en Rijksover had te horen gekregen dat dit de heid" wel ter discussie zou staan maar doorslaggevende discussie zou moe- de inhoud is bij de VNG nog steeds ten worden. Minister Van Doorn had niet bekend. Daarom zegt de VNG dat trouwens op vragen in de Kamer al diepgaande discussie nu ook niet te gewezen op het belang van de discus- houden is. siedag omdat daar spijkers met kop- De gemeentelijke overheid in Neder- pen geslagen zouden worden. land heeft een belangrijke taak in de Volgens de VNG werkt Van Doorn nu subsidiëring van topsport omdat de in feite al met het alleen nog op papier meeste gelden van de gemeenten die- bestaande „Nationaal Overleg Sport." nen te komen. LEEUWARDEN De uitslag van het toernooi om het Nederlands schaakkampioenschap, dat in Leeu warden wordt gehouden, zou er vol gens de ratinglijst van de FIDE als volgt dienen uit te zien: 1. Kortsjnoj, 2. Timman en 3. Donner. De plaat singscommissie van de KNSB deelt deze mening. Maar wie van deze drie spelers andere kanshebbers zijn er nauwelijks het kampioenschap gaat behalen, blijft vooralsnog vol strekt onduidelijk. Donner herstelde zich gisteren van zijn onnodige nederlaag tegen Kortsjnoj door Hofland te verslaan en Timman behaalde tegen Paul Boersma zijn tweede achtereenvol gende overwinning. Viktor Kortsjnoj daarentegen moest een half punt la ten aan Langeweg, die eerder Tim man ook al de halve winst afhandig maakte. De drie musketiers uit het grootmeestergilde zuilen zich waarschijnlijk tot de allerlaatste zet ten van het toernooi moeten inspan nen om hun persoonlijke titelaspira- ties te bevestigen. In de derde ronde van het toernooi om het persoonlijk Nederlands schaakkampioenschap in Leeu warden heeft koploper Viktor Kortsjnoj een half punt moeten af staan aan Kick Langeweg, die in de eerste ronde Jan Timman een zeilde resultaat afdwong. Timman profiteerde van de halve misstap van Kortsjnoj door dank zij winst tegen Paul Boersma op gelijke hoogte te komen met de ex- Rus. Ook Jan Hein Donner behaal de een positief resultaat: hij ver sloeg Leo Hofland. Uitslagen afgebroken partijen tweede ronde: Bötun-Van Wijgerden 0,5-0,5: De uitslagen van de parUJen uit de derde ronde zijn: Oert Ligterink-Fred van der Vliet 0,5-0,5, Jan Hein Donner-Leo Hofland 1-0, Kick Lange- weg-Vtktor Kortsjnoj 0,6-0,5, Paul van der Ster ren-Rob Hartoch afg., Paul Boersma-Jan Tim- man 0-1, Cor van WIJgerden-John van Baarle 0,5-0,5, Hans Ree-Hans Böhm afg. De voorlopige stand is: 1 Timman en Kortsjnoj 2,5 3 Van der VUet en Donner 2 5. Ree 1.5 (->• 1 afg.) 6. Van Baarle. Boersma en Langeweg 1,5 0. Ligterlnk en Van Wijgerden 1 11. Hartoch, Van der Sterren en Böhm 0.5 1 afg.) 14. Hofland OS DEN HAAG (ANP) - Bram Leeu wenhoek, de chef de mission van de Olympische afvaardigingen naar Innsbruck en Montreal, is van me ning dat Nederlandse Olympische sporters zich in de toekomst nog we. degelijk kunnen meten met staats- amateurs. De heer Leeuwenhoek deed die uitspraak in Den Haag in de buitengewone algemene leden vergadering van het Nederlandsch Olympisch Comité ln Den Haag. Tij dens de vergadering gaf de chef de mission een nabeschouwing van de Olympische Winterspelen in Inns bruck en de Spelen van Montreal. In de slotconclusie van een helder betoog stelde Bram Leeuwenhoek de retorische vraag „Kunnen wij ons in de toekomst nog wel meten met staatsamateurs?" Hij beantwoord de die vraag bevestigend. „Voor waarde is dan echter wel dat wi.' voldoen aan vier belangrijke pun ten. Er zal alleen werkelijk talent naar de Spelen mogen worden afge vaardigd en er zal een doelmatige selectie moeten komen om dat ta lent tijdig te signaleren. Deze signa lering zal op democratische wijze moeten geschieden. Niet zoals ir Oost-Duitsland maar door een goe de samenwerking tussen verschil lende instanties zoals de leraren li chamelijke opvoeding op de scho len, sportleiders, schoolartsen en sportbonden. Verder zal een effi ciënte trainingsmethodiek moeten worden gehanteerd". Als vierde voorwaarde noemde Bram Leeuwenhoek een doelmatige maatschappelijke begeleiding. „Die moet gericht zijn op de topsportbe- oefening gezien in het functioneren van de sporter in studie en maat schappij". Bram Leeuwenhoek was van me ning dat Nederland het zowel bij de winter- als zomerspelen voor een klein land niet slecht had gedaan. „In totaal behaalde Nederland bij de Spelen een gouden, vier zilveren en zes bronzen medailles alsmede 31 plaatsen bij de eerste tien. Een re sultaat dat best gezien mag worden". De vergadering nam een bestuurs voorstel om de verkiezingsprocedu re van bestuursleden enigszins te wijzigen met zestien stemmen voor, een tegen en twee onthoudingen aan. REYKJAVIK - Boris Spasski, de 40-jarige oud- wereldkampioen uit de Sovjet- Unie, heeft zich woensdag als vierde speler geplaatst voor de halve finales van het kandida tentoernooi om de wereldtitel. In de zestiende partij, de twee de uit de tweede verlenging van de tweekamp met Hort slaagde Spasski er in de partij na 64 zetten op remise te be sluiten. Door dit resultaat won Spasski de tweekamp met 8,5 tegen 7,5. In de halve finales komt Spasski uit tegen de Hongaar Lajos Portisch, de andere halve finale gaat tussen Vik tor Kortsjnoj en Lev Poloegajevski. De wedstrijden zijn voorbestemd in juni te beginnen. De uiteindelijke resultaten van de kwartfinales zijn: Rotterdam: Por tisch (Hon)-Larsen (Den) 6,5-3,5. II Ciocco: Kortsjnoj (Statenloos)- Petrosjan (Sov) 6,5-5,5. Luzern: Po loegajevski (Sov)-Mecking (Bra) 6,5- 5,5. Reykjavik: Spasski (Sov)-Hort (Tsj) 8,5-7,5 (na verlenging). Wit: Hort Zwart: Spasski I.e2-e4, e7-e5 2. Pfl-f3, Pb8-c6 3. Lfl- b5. a7-a6 4. Lb5xc6. d7xc6 5. 0-0, Lc8- (4 6. h2-H3, H7-HS 7. d2-d3. Dd8-f6 8. Pbl-d2, Pg8-c7 I. Pd2-c4. Lg4xf3 10. Ddlxf3, Df6xf3 II. r2xf3, Pe7-f6 12. Lcl-«3, Lf8-«7 13. Kgl-hl, Le7-f6 14. a2-«4, 0-0-0 15. a4-a5, Pg6-h4 16. Pc4- d2, Ph4-g€ 17. Tal-dl, Pg6-f4 18. Le3xf4, e5xf4 19. Pd2-c4, g7-g5 20. Khl-g2, Th8-h6 21. Tfl-el, c6-c5 22. c2-c3, Lf6-g7 23. Tel-fl, Th6-g6 24. Kg2-fl. b7-b6 25. a5xb6, c7xb6 26. Kfl- e2, b« b5 27. Pc4-a5, Kc8-c7 28. PaS-b3, Kc7-b« 29. Tdl-al, Lg7-f8 30. Tal-a2, Lf8-e7 31. Tfl-al, TdS-aS 32. Ta2-a5, Tg6-c€ 33. Ke2-d2, U7-I6 34. Kd2-c2, BORIS SPASSKI bij laatste vier c5-c4 35. Pb3-cl, c4xd3 36. Pclxd3, Lf6-e7 37. e4-e5. h5-h4 38. b2-b4, Kb6- b7 39. Ta5-a3, Ta8-d8 40. Tal-dl, Td8- c8 41. Kc2-b2, Tc6-e6 42. Ta3-al, afge broken. Het verdere verloop van de laatste partij 42 Te6-c6. 43 Tal-cl Kb7-b6, 44 Kb2-b3 Tc8-e7, 45 Pd3-b2 a6-a5. 46 b4xa5 Kb6xa5, 47 Tdl-d5 Ka5-b6. 48 c3-c4 Tc6-c5, 49 Td5xc5 Tc7xcS, 50 Pb2- d3 b5xc4 (schaak), 51 Telxc4 Tc5-d5, 52 Kb3-c3 Le7-c5, 53 Tc4-a4 Kb6-b5, 54 Ta4-e4 Td5-d7, 55 Te4-c4 Td7-d5, 56 Tc4-e4 Td5-d7, 57 eS-e6 f7xe6, 58 Te4- e5 Td7-d5, 59 Te5xe6 Lc5-d4 (schaak). 60 Kc3-c2 TdS-d8. «1 Pd3-e5 Ld4xe5, 62 Te€xe5 (schaak) KbS-c4, 63 Te5xg5 Td8-d3, 64 TgS*S (schaak) Kc4xc5 remise. KARPOV Anatoli Karpov is twee jaar we reldkampioen schaken: op drie april 1975 werd hij tot titelhouder ver klaard Fischer weigerde namelijk onder de voorwaarden van de fide tegen Karpov uit te komen en drie weken later vond de benoeming in Moskou door dr. Euwe plaats. Weinig mensen geloofden er twee jaar geleden in dat deze tengere schaakkoning de keizer Fischer ooit zou kunnen doen vergeten. In twee jaar heeft Karpov aangetoond zelf keizer te zijn geworden en wel op de meest simpele manier: door toernooien te winnen, vaak ook met grote voorsprong. Niemand twijfelt nog aan de absolute kwaliteiten van de 25-jarige Moskouse postzegelver zamelaar. Bij het toernooi om het Europees landenkampioenschap in Moskou, waar de Sovjet-Unie uitsluitend gro te overwinningen behaalt, heeft de wereldkampioen tot nu toe vijf pun ten aan het eerste bord uit evenveel partijen veroverd Gisteren was de Brit Raymond Keene, met wit spe lend. het slachtoffer van een vernie tigende aanval van Karpov op de damevleugel. De overwinning van de Sovjet-Unie bedraagt voorlopig 5-2 (ook winst voor Geiler en Dorfman) van de •overige drie wedstrijden zijn. met een of meerdere afgebroken partij en. er twee nog in evenwicht De uitslagen uit de vijfde ronde zijn: Sovjet-Unie-Groot-Brittannië 5-2 (+1 afg.) West-Duitsland-Hongarije 3-3 2 afg.) Bulgarije-Roemenle 2 5'/», Tsjechoslowakije-Joegoslavië 3'/i-3'/^l Stand: 1. Sovjet-Unie 29 (+1 afg.), 2. Roemenië 21'/., 3. Hongarije 20 (+2 afg 4. Joegoslavië 197. 1 afg 5. Bulgarije 19.6. West-Duitsland 17 2 afg.), 7. Tsjecho-Sowakije en Groot-Brittannië 147. 2 afg

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 15