Een voorbeeld /an hoe het kan couperus-duin: goed wonen in de stad ip w Hoe u f1.000,- koopt voor maar f580,48? ABN Bank Personalia Wij helpen met een Kasbiljet. Karpers reinigen water fcningdichtheid Haags complex net zo groot als de Amsterdamse Pijp rkoop van Grieks lip ingetrokken Gepensioneerden zijn toeslag kwijt Oude boeken gooi je niet zomaar weg. Kamer aanvaardt nieuwe wetboeken 'Inval van politie in Chileens café was zorgvuldig' IH 2fRDAG 21 APRIL 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet 13 iet a JÊ&rst -köv iM>nd w "aat. pnd 1980 zullen van elke drie loningen in Nederland er twee oor één generatie zijn gebouwd iet als gevolg een laantrekkelijke eenvormigheid, s de regering in de tedelijkingsnota opmerkt. Het itste deel van die bouwexplosie id na de Tweede Wereldoorlog tats. Er moesten huizen worden ibouwd en de steden werden tgebreid met lange rijen elijkvormige woonblokken, mdat deze activiteit niet lereikend leek om de mensen op vangen, werden kleine dorpen (uiten de kern eveneens een rij s woonblokken. Stenen puisten üden aan Hollands horizon. Een tiental Jaren geleden verschoof de belangstelling zich van hoog naar laag en degenen die het konden betalen, verhuisden naar buiten, naar een nieuwe eenvormigheid: de monocultuur van de eengezinswoning. Vorig jaar december schetste prof. ir. N. A. de Boer, buitengewoon hoogleraar stedebouw aan de TH in Delft, in het blad „Wonen TA/BK" de na-oorlogse ontwikkeling als volgt: „Er is geen reden om ons op de borst te slaan vanwege de resultaten van ruimtelijke ordening en stedebouw. Degeneratie van onze steden, verpauperde binnensteden en uitbreidingen die weerzin wekken, gaan gepaard aan troosteloze suburbanisatie waarin dorpen en landschap ten onder gaan". Het is de vraag of deze ontwikkeling kan worden gekeerd; of de trek vanuit de Randstad naar Noord-Brabant en Gelderland kan worden afgeremd, of de steden van verpaupering kunnen worden gered en of het landschap voor verdere verloedering kan worden behoed. De regering wil de forensenstroom afremmen, meer woningen in het westen bouwen, meer steden vernieuwen. Tegelijkertijd echter houdt de regering vast aan het overhevelen van arbeidsplaatsen naar het noorden en het zuiden en blijven „overloopgebieden" noodzakelijk, omdat bij stadsvernieuwing het aantal woningen per hectare drastisch zal afnemen. Het is voor het behoud van de steden van levensbelang de groei naar binnen te richten in plaats van naar buiten. In de steden moeten méér woningen komen, voor alle soorten mensen en die woningen moeten bovendien aantrekkelijk zijn, moeten een goed stedelijk woonmilieu vormen en in de oude stad passen. Een voorbeeld van hóe dat kan, hoe een stukje open stad kan worden ingevuld, is het Couperusduin in Den Haag, een complex flatwoningen van de hand van architect ing. Sjoerd Schamhart op een voormalig kazemeterrein aan de rand van de binnenstad. Een overzicht van de inmiddels vol tooide eerste fase van het Couperus duin in Den Haag. Met de tweede fase, die in aanbouw is, wordt het complex nog meer ingepast in de achter liggende Archipelbuurt. r Hans Schmit r HAAG Het Couperusduin tussen het grote gemeentehuis I Den Haag, het Vredespaleis en de Scheveningse bosjes, tergt op een oppervlakte van 1,4 hectare 291 woningen en t daarmee een woningdichtheid die gelijk is aan die van De j in Amsterdam. Op die nog geen anderhalve hectare staan J globaal vier keer zoveel woningen als momenteel als streef- bij de stadsvernieuwing wordt aangehouden. Maar wie |ct dat het Couperusduin een hoge torenflat moet zijn, zit er naast. louperusduin is een S-vormig ïx met in de open lussen twee .htige parken, opgetrokken uit baksteen, variërend van vijf igen bouwlagen, met veel ver ingen, in grootte wisselende is en gemeenschappelijke assen. Het complex (momen- -ordt gewerkt aan een tweede uit nog eens 130 woningen 4>V%t) valt niet aleen op door de maar ook de wijze waarop •orm aan de bestaande omge- de wat deftige Archipelbuurt, idse begraafplaats, de uitlo- an het Scheveningse duinge en bestaande straten is aange- De binnenhoven openen zich otere ruimten, zodat nergens ie is van beslotenheid. Die in- ng in het bestaande acht archi- Schamhart van groot belang: /bouw die niet is ingepast ver- het verrottingsproces van de rende bebouwing. heeft ing. Schamhart ook gelet op de historie van het terrein. Oorspronke lijk maakte het gebied deel uit van een strandwal, die rond 1835 werd afgegraven' voor de bouw van de Alex ander kazerne. Schamhart: „Ik heb het duin opnieuw omhoog ge haald, en daardoor een ondergebied geschapen. Dat bood de mogelijk heid de auto's achterlangs onder het duin te laten verdwijnen. De voet ganger komt nu vanaf de straat bin nen en niet via een parkeerterrein zoals bij de naoorlogse flats met hun onmogelijke tussenruimten, open hoeken en bijbehorende tocht. Daar om ook heb ik geprobeerd het ge bouw een hoek te geven, dat geeft een ander aanzien." Langdurige blackout Het Couperusduin valt uiterlijk op Ie inpassing van het complex door verscheidenheid: de ene verdie- Een kijkje vanaf een galerij in een van de open ruimten. ping heeft een galerij, een andere weer niet. De gangen verspringen, zijn nergens recht of overal even breed; de verticale verbindingen be staan uit halfronde met hout afge zette trappen. Die verscheidenheid aan vormen werkt binnen het complex door: door het ontbreken van een middengang, kunnen op die verdieping de woningen doorlopen; door de vele verspringingen is geen van de één- tot vijf kamerflats het zelfde. Bovendien hebben de bewo ners per type woning ook nog uit een groot aantal variaties kunnen kiezen. Ing. Schamhart: „Na de oorlog heb ben we allemaal dezelfde woningen gebouwd; dat moet een wel erg lang durige blackout zijn geweest. Door de schaalvergroting, door het ratio nele denken, is alles uit elkaar ge legd, is de stad uit elkaar gerafeld en gedesintegreerd. We hebben voor al les een apart kanaal: een apart potje om voor bejaarden te bouwen, een potje om voor alleenstaanden te bouwen. Alles loopt naast elkaar en het zal veel moeite kosten alles weer door elkaar te laten lopen." In het Couperusduin loopt veel door elkaar: de flats bieden plaats aan alleenstaanden, kleine gezinnen en ook grote gezinnen. Ook variëren de huurprijzen sterk: van ongeveer driehonderd tot meer dan duizend gulden in de maand. Hierbij moet worden opgemerkt dat het complex het predikaat „experimenteel" heeft gekregen, zodat het rijk een subsidie heeft verstrekt. Volgens ing. Scham hart waren de plannen echter al rond (èn sluitend) vóór het predikaat was verleend, zodat het gebouw ook zon der subsidie was gebouwd. Echt stadswijkje Het Couperusduin is in de korte tijd van zijn bestaan (de plannen zijn in 1971 ontwikkeld, de bouw begon in 1972 en de tweede fase wordt vol gend jaar voltooid) een echt stadswijkje geworden, met veel groen: de hoeken en gaten lenen zich voor opvulling met plantenbakken, hetgeen de bewoners dan ook snel hebben gedaan. Bovendien is het Couperusduin geen gesloten vesting: een centrale hal met een lange rij naambordjes, spreekapparaatjes en een gesloten deur die alleen van bin nenuit te openen Is, ontbreekt in deze flat. Het Couperusduin is een uitstekend antwoord op de vraag hoe de stad naar binnen toe kan groeien. Het laat zien dat nieuw bouw kan worden aangepast aan de bestaande omgeving, dat de auto naar achteren kan worden gedron gen, dat veel mensen op een klein stukje grond kunnen wonen zonder het gevoel opgesloten te zijn en dat die opeengepakte woningen zo veel verscheidenheid kunnen bieden dat iedereen het gevoel kan hebben in een ander huis te wonen. :1 schuld betaald een verslaggever DELBURG De executaire j)op van het Griekse vracht- „Omiros T" dat al vanaf sep- ler vorig jaar in de binnanhaven Tlissingen aan de ketting ligt, is ken niet doorgegaan. Op het te moment heeft de rederij klos Shipping Company LTD uit ne de schuld die zij aan de n van Vlissingen had van 70.000 fen en 30.000 gulden aan proces- en betaald. executoriaal beslag door de ha- is even voor de verkoop zou tsvinden op de rechtbank in lelburg, opgeheven. Wat er met ndere schuldeisers gaat gebeu- |s volgens mr. H. Bruin, execu- namens de haven van Vlissin- niet bekend. Tegen de Griekse lopen nog verschillende declaims. De 32-koppige Philip- ie bemanning van het schip, die "™""^e maand met behulp van de lie dienst Vlissingen naar huis is vaniurd, heeft nog een vordering .50.000 gulden, assuradeuren hebben nog een leclaim op het schip van gulden. De scheepsagent Transport uit Vlissingen heeft 38.000 gulden tegoed en een (kapitein van het schip in Athe- ieeft, volgens uitspraak van de Itbank in Athene, ook nog recht 00.000 gulden invaliditeitsuitke- na een ongeval aan boord van schip. Griekse vrachtschip blijft nu kon in de binnenhaven van Vlis- en liggen. De haven- en kadegel- Stfijn tot en met gisteren betaald. an uriekse rederij Lapitos heeft in Weekeinde een advocaat, P. Mo- zvanuit New York naar Vlissin- gestuurd om de vordering van kaven contant te betalen. Mr. p zegt te verwachten dat bin- 'PStort een van de andere schuldei- HStJ beslag op het schip zal laten Cn, zodat de „Omiros T" alsnog „„tocht zal worden. Van een onzer verslaggevers KAMPEN De Organisatie verbetering binnenvisserij heeft op verzoek van het Kamper gemeentebestuur een kleine tweehonderd kilogram aan Chinese graskarpers uit gezet in de gemeentelijke vijvers langs de Europa-allee. De snelgroeiende Chinese gras- karper is een groot liefhebber van plantaardig voedsel zoals draad algen, waterpest, kroos en ook de grasachtigen, die vanaf de wal het water „ingroeien". De voorkeur voor deze in de Kam per vijvers zoveel voorkomende gewassen wordt van gemeentewe ge dan ook benut om de wildgroei ervan door deze „zoetwatervar kens" op natuurlijke (dat wil zeg gen, biologische) wijze te be strijden. Voor dit milieuvriendelijke expe riment, dat elders hier en daar ook wordt toegepast, kreeg het Kamper gemeente-bestuur de toestemming van de minister van Landbouw en Visserij. Voor de hengelliefhebbers bete kent het weliswaar dat er enkele jaren gedurende de experimen teerperiode in de vijvers niet mag worden gevist, maar dan openen zich voor hen ook aantrekkelijke perspectieven. In China bereiken deze karpers onder gunstige omstandigheden een lengte van ongeveer één meter en een gewicht van 50 kg. Maten en gewichten die tot nu toe in deze streken alleen voorkwa men in het visserslatijn. sociaal-economische Van onze redactie DEN HAAG Vijfenzeventig ge pensioneerden van het failliete be drijf Nederhorst Staal Constructie in Gorkum zijn de toeslagen op hun pensioen kwijt. Minister Boersma kan voor hen niets doen, blijkt uit antwoorden op schriftelijke vragen uit de Kamer. Het gaat om toeslagen van zestien tot bijna vijftienhonderd gulden per maand, gemiddeld 25 gulden per maand. Het bedrijf gaf deze toesla gen vrijwillig bovenop het pensioen. Zulke vrijwillige toeslagen vallen niet onder de voorschriften van de pensioen- en spaarfondsenwet. Er is ook geen andere wettelijke regeling op grond waarvan de betrokkenen' een vervangende uitkering zouden kunnen eisen, aldus de minister. (ADVERTENTIE) U wilt de bibliotheek van uw grootvader opruimen, of wat ruimte creëren in uw eigen boekenkast. Of't nu gaat om Statenbijbels of reisverhalen, boeken over dieren of occultisme, als een boek nog in goede staat verkeert, is het de moeite waard om even bij de Slegte langs te gaan (bellen kan natuurlijk ook). f M Misschien krijgt u er nog meer geld voor dan u denkt. De Slegte is een goeie voor uw oude boeken. Ruekhamlel J. de Slcgle B V., kalver*traat I M't, Amnterdum, Tel irin £42040 t .«.l-ingel *3. Rotterdam. Tel 010 |:4K40T> S|>uir>trut H, Den Haag. Tel "Tn tütST 12 en t.'lrtrcht, Arnhem. Ltndhuven. Knrtcherle. tininingen. beulen. Haarlem. Anlwerven. Gent. OVERLEDEN - Mr. T Brouwer uit Wassenaar, die in 1973 korte tijd minister van landbouw en visserij is geweest, maar om gezondheidsrede nen moest aftreden, is op zestigjare leeftijd in een verpleegtehuis te Lei derdorp overleden. De heer Brou wer, als boerenzoon geboren te Rhe- den, begon zijn loopbaan bij de ge meentesecretarie van Huissen in Gelderland. In 1950 voltooide hij een rechtenstudie in Nijmegen, waarna de Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuindersbond hem be noemde tot algemeen secretaris. In - 1966 werd hij voorzitter van de Ka tholieke Land- en Tuinbouwbond LTB in Haarlem, ee van de bij de KNBTB aangesloten gewestelijke organisaties. Vele jaren was hij be stuurslid van het Landbouwschap. In 1959 werd mr. Brouwer lid van de Tweede Kamer voor de KVP, in 1976 lid van de christen-democratische fractie van het Europese Parlement. Hij heeft ook zitting gehad in het partijbestuur van de KVP. In mei 1973 werd hij minister van landbouw en visserij in het kabinet- Den Uyl. In november van dat jaar gaf hij wegens zijn gezondheid dit ministerschap op. De heer Brouwer was officier Oranje Nassau en ridder Nederlandse leeuw. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Met algemene stem men heeft de Tweede Kamer giste ren drie boeken van het nieuwe bur gerlijk wetboek aangenomen. Het betreft hier de boeken 3 (vermo gensrecht), 5 (zakelijke rechten) en 6 (verbintenissenrecht). De invoe ringswetten voor de nieuwe boeken zullen nu zo spoedig mogelijk ge reedgemaakt worden, aldus minis ter Van Agt. „In de huidige demissi onaire periode is er wat meer tijd voor dit soort zaken", zo zei hij. ADVERTENTIE Antwoord op vragen Van een verslaggever DEN HAAG Minister Van Agt van Justitie heeft gisteren in de Tweede Kamer ontkend dat de poli tie onzorgvuldig heeft gehandeld toen zij een inval deed in een café in Amsterdam, waar veel Chilenen ko men. Als gevolg van deze inval zijn drie Chilenen en een Mexicaan het land uitgewezen. Volgens de bewindsman had de poli tie gegronde redenen om aan te ne men dat in het café, personen aan wezig konden zijn die handelden in verdovende middelen, en dat er ook mensen konden zijn die internatio naal door de politie worden gezocht. Na de inval zijn vijf vreemdelingen meegenomen voor nader onderzoek door de vreemdelingenpolitie. Vier van hen waren Chilenen, een was Mexicaan. Deze laatste is op eigen verzoek naar West-Duitsland over de grens gezet. Een van de Chilenen had een verzoek om politiek asiel ingediend en is gewoon vrijgelaten. De andere drie Chilenen zijn over de grens gezet, omdat er geen sprake was van een aanvraag om politiek asiel en zij daarnaast niets te vrezen hadden van het regime in hun va derland, aldus staatssecretaris Zee- valking in antwoord op vragen van het PSP-Tweede-Kamerlid Van der Lek. Minister Van Agt wees elke vergelijking met praktijken van re gimes als het Chileense, zoals Van der Lek die met betrekking tot het Amsterdamse politieoptreden had gemaakt, als „misplaatst" van de hand. Dat kan met ABN Kasbiljetten. Dat zijn waardepapieren aan toonder met een hoge rente. Ze zijn te koop bij elk ABN- kantoor, zonder problemen. Er zijn 5 soorten Kasbiljetten met een looptijd van ca. 3 jaar, 4 jaar, 5 jaar, 6 jaar en 7 jaar. Bij aankoop is de rente afgetrokken. Aan het eind van de rit wordt f 1.000,- of f 10.000,- uitbetaald, rente inbegrepen. Nevenstaande tabel toont u wat een Kasbiljet kost. Datum van Kasbiljetten Kasbiljetten Kasbiljetten Kasbiljetten Kasbiljetten aankoop einddatum einddatum einddatum einddatum I-V80 l-3-'81 l-3-'82 1-3-83 1-3*84 apnl '77 Rente 7'/ïv. Rente 7 Vt% Rente 8'/<% Rente 8'/<% Rente SW Aankoop Aankoop Aankoop- Aankoop Aankoop prijs prijs pn|s prijs prijs 21 813.09 74961 680 21 628 37 580 48 22 81325 749.76 680.36 628 51 580 61 25 81374 750.23 680.81 628.92 580.99 26 813.90 750.39 68096 629.06 581.12 27 814 07 750.54 681.11 629.20 581 25 28 81423 750.70 681.26 629.34 581.38 Tussentijdse prijswijzigingen vooibehouden. Vanzelfsprekend dient u voor de ABN Kasbiljetten van f 10.000,- bovenstaande prijzen te vermenigvuldigen met 10.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 13