a Maak groenstroken van langdurig braak liggende terreinen Energie besparend tuinbouwprojekt in Schipluiden Bewoners van slooppanden aan Leidse Morssingel willen hun huis niet verlaten Hond aan lijn Latijnse school wordt deel van Rijksuniversiteit Mannen verdacht van verkrachtingen Jubileum in Adventkerk Lintjesregen blijft Leiden zuid-west heeft wijkmarkt Loos Alarm KORT DINSDAG 19 APRIL 1977 REGIO DEN HAAG Trouw/Kwartet Wachten op tram Mr. A. A. M. van Agt pakte gisteren in Mariahoeve tramlijn 6 om het centrum van Den Haag te bereiken. De CDA-ÜJsttrekker deed dit tijdens een officieel verkiezlngsbezoek aan de Residentie, 's Middags om twee uur kwam hij in Mariahoeve aan, om van gedachten te wisselen met be zoekers van het Wijk- en Diensten centrum aldaar. Vandaar nam de lijsttrekker de tram „ik was in jaren niet in de tram geweest" en stapte hij op het Spui uit, waarna hij zich onder het winkelend publiek begaf. De eerste stappen in de CDA- verkiezingscampagne vond mr. Van Agt „meevallen". De lijsttrekker, die In de komende verkiezingscam pagne veelvuldig de boer op moet om stemmen te winnen, had nogal tegen het bezoek opgekeken omdat hij, naar zijn zeggen, nogal een „ge remde jongen is". „Maar ik denk toch wel dat ik het kan," zei Van Agt na zijn verkiezingsdagje in Den Haag. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De gemeenteraad van Den Haag is maandagmid dag akkoord gegaan met de doelstellingennota Teniersstraat/- Jan van Goyenstraat. Vanwege de slechte kwaliteit van de bebouwing in dit deel van de Schilderswijk en de daarmee samenhangende hoge renovatiekosten zal er meer gesloopt wor den met daarna nieuwbouw dan gerenoveerd. Voor 41 woningen is inmiddels een bouwplan in de eerste fase van uitvoering. Veel 'klandizie' op het Savornin Lohmanplein DEN HAAG - Het De Savor nin Lohmanplein wordt de laatste dagen druk door Inbre kers bezocht. Afgelopen week end zagen twee agenten van de Haagse politie op het genoem de plein een auto wegstuiven. Zij gingen er achteraan, maar konden de wagen niet meer inhalen. Toen zij op het plein terugkwamen zagen ze dat de voordeur van een tapijtenzaak geforceerd was. Later bleek dat er voor 75.000 gulden was gestolen Eerder dit weekend bracht de politie een opge spoorde gestolen auto terug bij de eigenaar. Deze vond in zijn wagen een gereedschapstas die niet van hem was. Daarin zat een papiertje met een adres; daar bleek later de auto dief te wonen. Bij nader onder zoek kwam aan het licht dat een aantal jongens met deze auto in december en januari in kledingzaken aan het Savor nin Lohmanplein had ingebro ken. De totale waarde van de buit bedroeg daar 70.000 gul den. De goederen waren ver kocht aan twee helers die op hun beurt konden worden aan gehouden. Van het geld was niets meer over. van een onzer verslaggevers SCHIPLUIDEN De energiebedrijven van Nederland staan beslist niet te springen om mee te werken aan de ontwikkeling van installaties om zelf elektriciteit op te wekken. Toch is er in Schipluiden een tuinbouwbedrijf waar het plaatselijk energiebe drijf een dergelijke installatie heeft geplaatst. Het gaat om een „elektriciteitsopwekker" waarbij vrijwel geen energie verloren gaat doordat de vrijkomende warmte van het uitlaat- en koelwa tersysteem benut wordt. Van een onzer verslaggeefsters KATWIJK AAN DE ZEE Omdat er de laatste jaren veel klachten zijn binnengekomen over loslopende honden op het Katwijkse strand, heeft de ge meenteraad nu besloten in de periode van 16 april t/m 15 sep tember geen honden meer op het strand toe te laten, tenzij aan de lijn. Wie zich hieraan niet stoort, loopt de kans op een boete van 300,-. Van een onzer verslaggeefsters LEIDEN De uit de 16e eeuw date rende Latijnse School in de Pie- terswijk in Leiden krijgt weer een onderwijskundige bestemming. Na de restauratie, waarvoor de plan nen over een maand op tafel moeten komen, zal het gebouw onderdak gaan verlenen aan de Rijksuniversi teit. Vermoedelijk zal hier de vakgroep Strafrecht van de faculteit van de Rechtsgeleerdheid zijn In trek nemen. De Latijnse School werd enkele jaren geleden aange kocht door de gemeente Lelden. Dat gebeurde nadat de technische school Mathesis was verhuisd naar het HoutkwarUer. Mr. M. Vrolijk, commissaris van de Koningin in Zuidholland, kwam gis teren naar het dorpje in Midden- Delfland om op het tuinbouwbedrijf van de heer Van Wijk de „Total Energie" installatie in werking te stellen. Het elektriciteitsbedrijf van Schipluiden heeft van de provincie vergunning gekregen voor een proef met één „Total Energie" installatie. Er is een werkgroep in het leven geroepen om de resultaten van „To tal Energie" in de tuinbouw te bekij ken. In de werkgroep zitten behalve medewerkers van de elektriciteitsbe drijven van Delfland en Schipluiden, ondermeer afgevaardigden van het Proefstation Naaldwijk, de Gasunie en de Technische Hogeschool van Delft. Gasmotor De installatie, die een gasmotor als krachtbron voor de gènerator heeft, is merkwaardig genoeg in de eerste plaats bedoeld om de kassen te ver warmen. Zodra de tuinder geen warmte nodig heeft, wordt het op wekken van elektriciteit stilgezet. De ..Total Energie" installatie, die in het bezit blijft van het elektrici teitsbedrijf. is aangesloten op het distributienet. Heeft de tuinder met zijn Installatie meer elektriciteit op gewekt dan voor het belichten van zijn gewassen noodzakelijk is, dan kan de restcappaciteit afgenomen worden door het bestaande elektrici teitsnet. Kan de installatie de vraag van de tuinder naar elektriciteit niet aan. dan kan deze een beroep doen op het elektriciteitsnet. Het nut van dit soort kleine installa ties om elektriciteit op te wekken zit zoals gezegd in de energiebesparing. Een elektriciteitscentrale van een beetje formaat benut gewoonlijk niet meer dan zo'n 35 procent van de energie die er in gestopt wordt. De rest van energie verlaat de centrale in de vorm van warmte via de schoorsteen of via het koelwatersys teem. Bij een „Total Energie" sys teem is dat anders. Door de vrijko mende warmte zo optimaal mogelijk te benutten wordt de energie voor 70 80 procent benut. DRACHTEN De politie van het Friese Drachten heeft de 22-jarige H.H. uit Harkema en zijn twintigja rige vriend L.H. uit Drachten aange houden op verdenking van ver krachting van een tweetal vrouwen in Drachten. Belden hebben be kend. In de nacht van 8 op 9 april werd een 20-Jarige vrouw uit Drach ten in de Nagtegaalstraat na een bezoek aan een bar door beide man nen aangehouden. De vrouw werd naar een stilgelegen gedeelte van de straat gesleept, waar zij onder be dreiging van een stiletto door beide mannen werd verkracht. Een uur later werd een vrouw van 21 Jaar ook door de beide mannen aan gehouden. Zij brachten de vrouw naar een plaats waar eveneens geen verkeer was. Hier hebben zij ook weer onder bedreiging van een sti letto deze vrouw verkracht. Na een intensief speurwerk is de politie van Drachten er in geslaagd de mannen aan te houden. Het waren geen on bekenden van de politie; voor een zedendelict waren zij echter nog niet met de politie in aanraking geweest. door Adr. Hager DEN HAAG In een goed bezette Adventkerk vierde het Kleinkoor Adventkerk zater dagavond het 10-jarig bestaan. Teun Groen, reeds jaren aan deze kerk verbonden, heeft met dit Klein koor een apparaat tot zijn beschik king, bestaande uit veelal jonge stemmen. Een kerkkoor dat over een concertniveau beschikt! Spon taan, welluidend, evenwichtig, expressierijk en met veel aandacht voor dictie en tekstuele inhoud. Het was zonder meer een genoegen te luisteren naar het overwegend gees telijke programma. Dat Teun Groen de mogelijkheden van zijn koor kent, bewees de keuze van de uitgevoerde werken. Een compositie als bijv. „Ich lasse dich nicht" van Joh. Chr. Bach werd met overtuigingskracht gezongen. Doch ook enkele madrigalen van Stepha- ni, Widmann en Bennet blonken uit. De uitnodiging van Teun Groen aan enkele, in de kerk aanwezige, oud leden sloeg zo aan, dat men daar wel de hele avond mee door had willen gaan! Zo de ouden zongen „piepen" de Jongen ging hier niet op, maar uiteraard was er ook ruimte voor het Adventkerkkoor. In motetten en ko ralen had het koor een goed en aan trekkelijk aandeel in het smaakvol le geheel. Instrumentale medewer king verleende het Vlaardings Blaas kwartet. Doordat men onder de luifel van de kansel zat klonken de blaasinstrumenten nogal luid. Dat deed echter niets af van het enthousiasme, waarmee men o.a. de kernachtige Partita van Haussman speelde. In de raad wilde de heer Duivesteijn (PvdA) nadrukkelijk weten of er niet iets kan gebeuren met de vele braak liggende terreinen in de stadsver nieuwingsgebieden. „De vuiligheid, op deze terreinen vaak buurtvuil- nisbelten heeft consequenties voor de volksgezondheid in de wijk. Daarom moeten we meer geld uittrekken voor beplanting en groen voorzieningen om de leefbaarheid te behouden." In deze wens werd hij bijgevallen door de heer Lampe (CDA) die echter het accent wil leg gen op permanent groen. Wethouder Hardon van stads ontwikkeling garandeerde dat er geen sprake is van dwang wanneer huizen van bewoners van oude wij ken gerenoveerd worden. „Het sys teem van directe doorstroming is gebaseerd op vrijwilligheid. De men sen die uit de oude wijken weg willen kunnen een goede nieuwe woning krijgen in Nieuw Waldeck." De gemeente gaat in de oude wijken onteigenen op basis van bouwplan nen en niet zoals gebruikelijk HILVERSUM Nederland staat rond Koninginnedag weer een lintjesregen oude stijl te wachten. Van de allang in discussie zijnde plannen voor een hervorming van het decoratiestelsel zal ook in 1977. niets terecht komen. Minister De Gaay Fortman vertelde dit zater- middag voor de VARA-microfoon. op grond van bestemmingsplannen. De WD-fractie wil nu „eindelijk wel eens" een totaalplan voor de Schil derswijk. Van onze correspondent LEIDEN De Leidse wethouder Van Aken (economische zaken) opent vanochtend de eerste wijk markt in zijn gemeente. De wijk markt in Leiden Zuid-West wordt gehouden op het parkeerterrein bij het 5 Mei-plein. De markt telt 36 kramen en wordt voortaan iedere dinsdag van 9.00-14.00 uur ge houden. Met de komst van deze markt iri Zuid-West heeft Leiden nu ook een echte wijkmarkt: de markt kwam tot stand door toedoen van de wijk- vereniging Aktief en de Winke liersvereniging De Luifelbaan in overleg met de gemeentelijke dienst voor reiniging, havens en waren markten. Ook de Centrale Vereni ging voor de Ambulante Handel afd. Leiden verleende haar medewer king. Momenteel bestaan er in Leiden ook plannen om in de Merenwijk een dergelijke wijkmarkt op te richten. Wethouder Van Aken zal hiervoor vermoedelijk pas toestemming ge ven als blijkt dat de ervaringen met wijkmarkt Zuid-West goed zijn. DEN HAAG Grote paniek voor niets. Dat is de conclusie nadat aan de Oostduinlaan in Den Haag maandagmiddag alarm was geslagen in verband met een „tikkende koffer". In de dependance van liet ministerie van onderwijs bemerkte een ambtenaar om kwart over twaalf een schrijfmachinekoffer, waar een stuk snoer uithing en waar ook een onheilspellend geluid uitkwam. Hij waarschuwde zijn chef die op zijn beurt de politie waarschuwde die de 400 man personeel het pand liet verlaten. De inmiddels gearriveerde Explosieven Opruimings Dienst plaatste de koffer tussen strobalen op de voor het verkeer afgezette Oostduinlaan en opende met wat springstof het pakje. Er bleek slechts wat metaal en wat elektriciteitssnoer in te zitten door Louis Smit LEIDEN De bewoners van de panden aan de Morssingel in Leiden zijn niet van plan om hun huizen op 11 juni te ontruimen. De gemeente wil na deze datum beginnen met de sloop van de panden om er vervolgens nieuwbouwflats voor in de plaats te zetten. De bewoners zijn van mening dat de uit 1880 stammende huizen nog gemakkelijk gerenoveerd kunnen worden. Bovendien vrezen zij dat ze. eenmaal dakloos geworden, geen vervangende woning kunnen vinden. Hun korte commentaar: „We blijven zitten waar we zitten". Het gaat in totaal om 11 panden, die in min of meer vervallen staat verke ren. In het kader van de naoorlogse wederopbouwwet ontwikkelde de gemeente Leiden in 1961 het plan om deze huizen af te breken en over de Morssingel een brede weg aan te leggen. De panden, alsmede enkele erachter gelegen arbeidershuisjes, werden daarom in 1966 onteigend. De bewoners van deze huisjes, die er met moeizaam bijeengespaard geld eigenaar van waren geworden, kre gen 10.000,- en moesten maar zien, dat ze hun gezinnen elders onderdak verschaften. Alleen deze huisjes wer den afgebroken. De langs de Morssingel staande woningen bleven overeind staan. In 1971 gaf de ge meente het voornemen op om ge noemde weg aan te leggen Geen huur De 40 bewoners, grotendeels studen ten en werkende Jongeren, kregen in 1972 toestemming om in de panden te blijven wonen zolang er niet tot sloop zou worden overgegaan Zij hoefden dan geen huur te betalen. Eén van de vroegere eigenaren is de heer Schölvinck. een gezellige zesti ger die al 24 jaar op Morssingel 9 woont en ook met hart en ziel achter de eisen van de jongere bewoners staat. Over de onteigening van 1966 zegt hij: „Die is in feite volstrekt overbodig geweest. Ik heb weliswaar wat geld voor mijn huis gekregen, maar ik ben het toch maar mooi kwijt. Waar vind ik nog zo'n prachtpand?" De heer Schölvinck zou slechts 20.000 voor zijn huis gekregen hebben, als hij er geen rechtszaak van had gemaakt. Dankzij de jurisprudentie ontving hij 48.000,-. Aanvankelijk betaalde hij de gemeente huur, maar is daar mee opgehouden toen hij last van lekkage en andere onderhoudsman- kementen kreeg. Hij heeft het huls op eigen kosten opgeknapt en daar na geen cent huur meer betaald. „Ja. het was zelfs zo erg gesteld met het plafond, dat ik met mijn militaire helm op het hoofd de krant zat te lezen," zegt hij. Op 11 maart JJ. stuurde wethouder Verboom van Volkshuisvesting de bewoners een brief waarin hij hen gelastte om de huizen voor 1 mei te verlaten. Op 17 maart wisten zij van de wethouder gedaan te krijgen dat de eerder beloofde opzeggingster mijn van drie maanden werd aange houden. De uiterste datum werd toen spoorslags gewijzigd in 1 Juli. Dat wil zeggen: Verboom verzocht de heer Schölvinck in een brief waar in gerept werd van „onrechtmatig gebruik van de woning" om voor 17 juni te vertrekken, de anderen moes ten voor 11 Juni hun blezen pakken. Bij deze zaak zijn ook 20 Marokkaan se gastarbeiders betrokken. Zij wo nen op Morssingel 2. Ook zij willen zeer ongaarne het pand verlaten, waar zij met volle teveredenheid wo nen. Voor hen ligt de zaak echter anders. Met hen werd destijds afge sproken dat ze wél huur zouden be talen en dat zij vervangende woon ruimte zouden krijgen aangeboden tegen de tijd dat de sloop zou begin nen. B. en W. van Lelden hebben hun nu huisvesting toegezegd in een woo noord voor gastarbeiders aan de Zijl. Daarna krijgen zij een plaatsje in een nleuwbouwcomplex voor 160 gastarbeiders in Leiderdorp. Mo menteel zijn hierover onderhande lingen gaande met de gemeente Lei derdorp. De Nederlandse bewoners laten zich enkel in Ironische bewoor dingen uit over het nleuwbouw complex in de randgemeente en rep pen van ..zéér, zéér riante huisjes". Zij zelf hebben er een hard hoofd in dat ze binnen de korte tijd een nieu- Een gedeelte van dit rijtje huizen is voorbestemd om gesloopt te worden. Alleen de bewoners hebben gezegd niet van plan te zijn hun huis te verlaten. we woning kunnen vinden. De stu denten onder hen worden verwezen naar de 8tichting Studenten Huis vesting, waar zij op een wachtlijst worden gezet, die weinig perspectief biedt: al sinds jaar en dag is er een grote woningnood onder studenten. Ook in de vrije sector is er weinig goeds te vinden. De huren worden ongegeneerd hoog opgeschroefd en zijn meestal té hoog voor het vaak beperkte studentenbudget. De ande ren worden doorgestuurd naar de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren of het Bureau Huisvesting van de gemeente. Maar de reden, waarom zij destljd in de panden aan de Morssingel trokken, was Juist het feit dat zij bij deze instanties hun hoofd stootten. De bewoners van de Morssingel staan echter niet alleen voor een dak boven hun hoofd, zij staan ook voor een principe. Zij vinden dat huizen die nog gerenoveerd kunnen worden niet zomaar afgebroken mogen wor den om een veel winst makende bouwmaatschappij de gelegenheid te geven dure woningen te bouwen. De gemeente wil het terrein, als het eenmaal kaalgeslagen is, in erfpacht uitgeven aan de bouwmaatschappij Nedaco. Dit bedrijf wil er 160 premie- koopflats neerzetten. De prijzen van deze flats zullen variëren tussen de 90.000,- en de ÏOO.OOO.-.'ZIJ vinden deze prijzen te hoog voor degenen, die het meest door de woningnood worden getroffen, nl. de laagstbe taalden. Zij verwijten de gemeente en vooral PvdA-wethouder Verboom dat de zaak nog nooit van dat ge zichtspunt is bekeken. Zelf komen ze beslagen ten ijs. Verscheidene archi tecten hebben de bewoners verze kerd. dat de panden nog gemakke lijk zijn te renoveren. Volgens hen vormen de huizen samen met het museum voor Volkenkunde aan de overkant van de Singel historisch een zeer Interessant geheel. Een dringende vraag ten aanzien van het algemene beleid van het huidige college van b. en w.. die de bewoners stellen is, waarom de ge meente niet eerst begint met het afbreken van leegstaande panden en het bebouwen van de daarbij vrijko mende grond. Als voorbeelden noe men zij bepaalde delen van de Lan- gegracht en de Rotogravure. Actie De bewoners zijn van plan om een bezwaarschrift op te stellen en dat voor te leggen aan de gemeenteraad. In de raad weten zij zich in elk geval gesteund door Anne van de Zande (PSP) en ze hopen dat ook andere raadsleden hun steun zullen toezeg gen. Op de mededeling dat de bewo ners van de Morssingel hun wonin gen voor 11 Juni echt niet zullen verlaten gaf wethouder Verboom het geheimzinnige antwoord: „Dat is •dan jammer". Ds. J. van B I „Welgelukzalig is hip Jacobs tot zijn hulp« deze tekstwoorden uii 5a ontlenen wij ons q dat we een God heby« op kunnen rekenen.'T I dagmorgen ds J. van I komen van Nijkerk),» intrede-predikatie ia Goede Herderkerk f Abtswoude. „U als gei cri dus ds Van Buurem° predikant, wij samef01 van hem verwachte^ mende tijd verwachdli van Buuren was tev- tigd door zijn collega als ds W. Haverkamp, ml n den uit psalm 121 nis gemeente Delft-Abtsive vacant sedert het venal J. Schelhaar in mei Mn eï Ds. T. Ausmas™ an Zondagavond nam ds'c afscheid van de Gereta Monster met de woort ii laten 6 14 „Maar het ag mij dat ik zou roemen, 'rt in het Kruis van onzelvc Christus, door welke, mij gekruisigd is en,es reld." In zijn afscheidiQ] sprak ds Ausma over ie£ sigde wereld die nieL* rekent en waarin de£t middelpunt staat. „L ethisch-reveille niet cp aldus de scheidende p „het is nl. een bezinni^, afvragen, waar we eij christen mee bezig zi; wereld." Ds Ausma wo.i a.s. om zeven uur inW Kerk van Zaandam door ds H. W. Wierda.5 werk als predikant vaï~ Kerk van Monster was ook geestelijk verzorgfl' „Westerhonk", een t huis voor lichamelijk lijk gehandicapten. Bijna nieuw Woensdag en donde wordt voor de tiend^f] kledingbeurs van de BS Winkel gehouden in lf- rain van de vergadem de Koningskerk aan deT< analaan/hoek Br. Ingeju te Voorburg. Eénderd^ opbrengst van de verlu, ding wordt verdeeld ovr ject van het Werelddiae het Fonds extra schulfl kerkbouw. De openings woensdag van 10-12 uur en 19-21 uur. Donderie kledingbeurs voor verfe< pend van 10-12 uur envi uur. e Artoteek 11 O Ter gelegenheid van h\ lustrum van de Haagsffc toert van woensdag a.se derdag 28 april de arhi een Engelse dubbeldeka Den Haag, Rijswijk en iv In de artoteekbus is o.aii toonstelling ingericl kunstwerken uit de artni u Seinpoststraat Donderdagavond om ul wordt er in de Bethelks» Jurriaan Kokstraat eeiri tiebijeenkomst voor de e gehouden over de bou« overdekt zwembad <u sporthal aan de SeinpoS Scheveningen. p Kloosterkerk 0 Donderdag a.s. van vijk tot tien over één worde Kloosterkerk, Lange W' weer een pauzebijeenlé houden. Medewerking prof. mr W. F. de Gaay minister van Binnenla ken, en organist Geran huis. n u Afdeling 1 Pvdi, Afdeling 1 van de Parfi Arbeid (Schilderswijk nenstad) organiseert dof vond a.s. om 8.00 uur in! zaal van het sport- en K centrum „De Houtzage% Hobbemastraat een ope; eenkomst over de huidk landse politiek. Hel Kamerlid H. H. Drentl politieke beschouwing i Politiek Café In het Jongerencentn Oosteinde 16 te VoorbtT dagavond om 9.00 uufc café. Vertegenwoordig PvdA, wp en CDA zult over woningnood, staafl ding en welzijn beantw^ I D'66 beleid In gebouw Amicitatia. 1 te Den Haag houdt D'66L vond om 8.00 uur een? avond. Op deze avondL D'66 kandidaten voor <f Kamer, Elida Wessel eiL Engwirda spreken over emancipatiebeleid en ha, beleid. u Bromtol De toneelgroep „De Bro£ in de maand april heli bestaan viert, zal ter get van dit feit een bijzoa duktie op de planken zi is een bewerking van het thema „Once upon a til West", waarvan de mui, neelgroep zodanig heell reerd dat er een eigen i is gemaakt. Van „Het ge, het Westland" wordt ee, voorstellingen gegeven.f vrijdag als maandag I vindt er een opvoering! theater „De Leuningjea dijk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 6