Moeilijkheden herexamens 1 i 1 tekening van een lezer rimentaar J;mans-effect up Staatssecretaris De Jong verbaasd over protest yuw vraagt maatregelen tegen elektronica Aardrijkskunde al centraal geschiedenis nog niet Eindexamendata Het geheim dat je deelt met Sandeman. Automobilist op agent ingereden Weerschepen ^bk zij willen gelukkig zijn avondje mozes kinderen blunder »9 APRIL 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet overwinning van de chris- Aratische CVP bij de Bel- Igemene verkiezingen kan groot deel op de rekening "Toeschreven van haar leider. g dan de vorige maal, in het van 1974, is er sprake van idemans-effect. Ongetwij- ft de innemende persoon- van de nu afgetreden eerste A meegespeeld, maar niet vj6 de vooruitgang te danken die hij voorstaat. T het best worden geschetst ,atigd en wars van grote De leiding van de CV zei :ht dat deze twee aspecten ,|e rol hebben gespeeld bij mmenwinst. heeft waarschijnlijk 1 dat in tijden van econo- j moeilijkheden, en België 3 momenteel zo'n periode behoefte groot is aan een Itionale figuur, van wie ver- jordt dat hij als een wonder- |j|3je problemen uit de wereld jplen. Kennelijk verwacht men s^ndemans dergelijke won- niet onaardig om ë%Yt effecten in de gaten te Cyjhouden nu wij de volgende ^Inaar de stembus gaan. Per rekening kan Den Uyl ook nationale figuur worden [wikkelingen bij de overige zijn niet minder interes sant. De liberalen bijvoorbeeld moeten met gemengde gevoelens op deze verkiezingen terugkijken. In Wallonië waar deze partij, onder meer door een toevloed van gema tigde federalisten, wat in de richting van het centrum is getrokken is een flinke winst geboekt, maar door een fors verlies in Vlaanderen is dit goeddeels te niet gedaan. Waarnemers wijten dit verlies aan de harde conservatieve opstelling van de Vlaamse liberalen, een opstelling waarmee de partijvoor zitter Frans Grootjans en lijsttrek ker-minister Willy de Clerq stevig aan de weg hebben getimmerd. Enigszins teleurstellend is de uitslag voor de socialisten, die van hun oppositieperiode geen enkel profijt wisten te trekken. Tenslotte zit er in de verkiezings uitslag ook nog een moraal, name lijk dat men zelden ongebracht een breuk veroorzaakt. De breker was in dit geval het Rassemblement Wallon (RW), dat vanaf het begin van Tindemans' regeerperiode de overige coalitiepartners heeft ge dreigd met opstappen. Op een be langrijk ogenblik onthielden de RW-ers vorige maand steun aan de economische politiek van de rege ring en toen was de breuk daar. De RW heeft voor haar ontrouw maar meer nog voor haar chantage zwaar moeten boeten en het beeld van de taaipartij in het algemeen een zware slag toegebracht. door Henri Kruithof oor iet p-r verslaggever Fractievoorzitter D 66 meen^ dat de over* t mPG"en Benelux-verband har- de moeten optreden tegen de onbeperkte invoer van ie eiica uit Japan, Hongkong, )rea, Taiwan en Singapore. In Eindhoven gehouden ver- maakte hij ge- n een voorkeur bij bedrijven tdukten van de (met name fe) concurrenten te kopen, lie- ze in eigen land te maken. »%imde in dit verband Philips, ■-ra lus Terlouw, in onderhande- schijnt te zijn met een Japan- j^-rikant voor de levering van radio-apparatuur voor een reeks van jaren, ter waarde van 25 100 mil joen gulden. Terlouw noemde deze handelwijze bedrijfseconomisch ze ker verantwoord, maatschappelijk evenwel niet aanvaardbaar. „Philips is inderdaad bezig audio- apparatuur in Japan te laten ver vaardigen. Een dergelijke inkoop tast echter de werkgelegenheid in Nederland niet aan, omdat die appa ratuur nooit in Nederland is ge maakt en in de toekomst ook niet gemaakt zal worden. De apparatuur is ook niet bedoeld voor de Europese markt, maar voor overzeese afzetge bieden", aldus een woordvoerder van Philips in een reactie op de uitspraken van Terlouw. DEN HAAG De eindexamens staan weer voor de deur. Vandaag begint een kleine groep in het middelbaar beroepson derwijs, van 9 mei af volgt de grote horde. Dit alles met het ene grote doel: een papiertje waarop staat dat je geslaagd bent Ieder jaar zijn er wel moeilijkheden met dat eindexamen. De een vindt de vragen te moeilijk, de ander te gemakkelijk (hoewel over dit laatste nooit veel geklaagd zal worden). Bo vendien zijn de eindexamens ieder jaar wel goed voor een paar schrifte lijke vragen uit de Tweede Kamer, omdat er suggestieve of on rechtvaardige vragen gesteld zouden zijn. In tegenstelling tot andere jaren, zijn de moeilijkheden dit jaar al voor het begin van de examens losge barsten. Het gaat nu dan ook niet om de opgaven, want die zijn nog niet bekend. Dit keer ga?tt het om de regelingen met betrekking tot het herexamen. Een week of twee geleden stuurde het Jacobus college uit Enschede een brief aan de commissie uit de Tweede Kamer, die zich speciaal met onderwijszaken bezighoudt. Hierin wordt aandacht gevraagd voor problemen die kunnen ont staan door een nieuwe regeling, die dit jaar voor het eerst van kracht is met betrekking tot de herexamens. Tot nu toe heeft het herexamen al tijd bestaan uit een nieuw school onderzoek en een nieuw landelijk schriftelijk eindexamen. Uit die twee cijfers wordt het nieuwe eindcijfer vastgesteld voor het vak, waarin het herexamen werd afgenomen. Hierin komt echter een wijziging, die vol gens het Jacobus college en andere scholen in Enschede, belangrijke na delige gevolgen kan hebben voor de eindexamenkandidaten. Degenen die een herexamen moeten afleggen krijgen dit Jaar uitsluitend de mogelijkheid om een landelijke schriftelijke proef te doen. Het nieuwe cijfer wordt dan vastgesteld uit het cijfer voor dat schriftelijk herexamen en het cijfer van het ou de schoolonderzoek, dat in het hele jaar in etappes is afgelegd. Onderzoekje Het Jacobus college heeft op zijn eigen school een klein onderzoekje verricht naar de gevolgen die deze regeling gehad zou hebben als deze vorig jaar al toegepast zou zijn. Van de elf kandidaten, die vorig jaar een herexamen hadden, zijn er negen geslaagd en twee gezakt. Zou de nieuwe regeling zijn toegepast, dan Staatssecretaris K. de Jong Ozn. zouden er slechts vijf zijn geslaagd en zes gezakt. De scholen in Enschede zijn bang dat het nieuwe systeem nadelige ge volgen kan hebben voor de eindexa menkandidaten, omdat het slechte cijfer dat zij al hebben staan voor het schoolonderzoek, niet meer veran derd kan worden. Dat zou voor som migen kunnen betekenen dat zij niet zo hard meer trekken aan het her examen. De verantwoordelijke bewindsman voor het voortgezet onderwijs is staatssecretaris drs De Jong ozn. Aan hem vroegen we daarom wat hij van deze problemen vindt. Schoolonderzoek „Ik vind het een beetje merkwaardig dat er nu plotseling een paar scholen tegen deze regeling in opstand ko men. In 1974 (De Jong was toen zelf nog voorzitter van de Algemene Ver eniging van schoolleiders) is het una niem verzoek gekomen van de on derwijsorganisaties om het school onderzoek uit het herexamen te la ten verdwijnen. Ik was zelf één van de Initiatiefnemers van dit verzoek. Wij vonden dat noodzakelijk omdat het schoolonderzoek normaal in een paar fasen gedurende het hele jaar wordt afgenomen. Bij het herexa- Van onze onderwijsredactie DEN HAAG Staatssecretaris De Jong (onderwijs) heeft besloten in 1979 een landelijk schriftelijk eindexamen voor alle VWO-, HAVO- en MAVO-scholen voor het vak aardrijkskunde te laten beginnen. Er wordt al jaren gedacht over een dergelijk examen voor de vakken aardrijkskunde en geschiedenis, maar het stuitte in de loop der tijden nogal eens op de nodige bezwaren. Over het centraal examen geschiedenis valt voorlopig nog geen beslissing. Het Koninklijk Nederlands Aardrijkskundig Genootschap, de officiële organisatie van aardrijkskundeleraren, staat ge heel achter dit besluit van de staatssecretaris. Zij hebben er bij hem al lang op aangedrongen. Een andere groep aardrijkskun deleraren is het er echter hele maal niet mee eens. Zij zijn bang dat door de invoering van dit lan delijk eindexamen de identiteit van het vak aangetast zal worden. Deze aardrijkskundedocenten vinden namelijk dat de eigen identiteit van de verschillende scholen in dit vak heel duidelijk doorklinkt. Deze zou in het ge drang kunnen komen, door de ei sen die voor het landelijk schrifte lijk examen worden gesteld. Staatssecretaris De Jong ziet de ze problemen niet zo. „De school kan de eigen identiteit met name bij het schoolonderzoek tot uiting brengen. Verder wordt er bij de correctie van de examens reke ning gehouden met de le vensbeschouwing van de leerlin gen. Als de leraar vindt dat een fout beantwoorde vraag het ge volg is van de levensbeschouwing van de betrokken leerling, dan mag hij het antwoord goed re kenen." men kan dit natuurlijk niet; dan moet het binnen een week gebeuren. Wij vonden toen en vinden nog steeds dat het schoolonderzoek geen momentopname mag zijn. Omdat wij als verschillende organisaties het hier nogal met elkaar eens waren, heeft het departement ons verzoek ingewilligd." Toen De Jong tussentijds werd be noemd tot staatssecretaris zijn voorganger Veerman moest zich om gezondheidsredenen terugtrekken was een van de eerste zaken die hij moest ondertekenen deze nieuwe herexamenregel. Deze kon echter pas in 1977 van kracht worden. Er is overigens nog een reden waar- Meao: 19 tot en met 29 april Lager beroepsonderwijs: 9 mei tot en met 18 mei VWO, Havo en Mavo: 9 mei tot en met 20 mei. om De Jong zich nogal heelt ver baasd over het protest tegen het nieuwe systeem van herexamens. ..De scholen mogen zelf een herkan sing voor het schoolonderzoek toe staan. zolang dat maar gebeurt voordat het landelijk eindexamen begint. Als er dus kandidaten zijn met minder goede cijfers voor dat schoolonderzoek kunnen zij een nieuwe kans krijgen, maar dat moet de school zelf'doen." Nieuwe opzet Los van deze hele regeling is in de afgelopen tijd gewerkt aan een ge heel nieuwe opzet voor de herexa mens, die volgend Jaar in werking zal treden. Deze houdt in dat ieder een die niet is geslaagd, de mogelijk heid krijgt om in twee vakken op nieuw examen te doen. ook al zou den er bijvoorbeeld twee enen op de lijst prijken. Nu is dat niet toeges taan: twee dergelijke onvoldoendes betekent automatisch zakken. De Jong komt nog even terug op het protest van de Enschedese scholen: „Bij het opstellen van een zo goed mogelijke examenregeling is niet maatgevend: hoe bereik ik dat er zoveel mogelijk kandidaten slagen, maar: hoe geef ik iedereen voldoen de kansen. Tenslotte, een examen is een examen. Wij moeten ervoor zor gen dat een redelijk niveau wordt gehaald en dat iedereen voldoende kansen krijgt." AOVERTENTlE. Sandcman. Rsrt cn Sherry cVerburit-cDc Qtöte£Merkgn Van een verslaggever EINDHOVEN In de nacht van zondag op maandag is de 26-jarige M. van H. uit Eindhoven met een personenauto in zijn woonplaats in gereden op een politieagent die een stopteken gaf. De agent kon ternau wernood opzij springen. Na een poli tieauto die dwars op de weg was gezet te hebben geramd, zag de ver dachte kans te ontkomen. Hij kon later worden aangehouden omdat zijn identiteit was komen vast te staan aan de hand van een kente ken. Hij ontkende te hebben gere den ondanks het feit dat hij door twee agenten werd herkend. Vol gens de verdachte was zijn auto misbruikt door joyriders. HET WEER door Hans de Jong bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent, Postbus 859, Naam en adres aan de achterzijde vermelden. De weerschepen komen nogal eens ter sprake in deze rubriek. Uit de lezerskring werd gevraagd er eens wat meer over te vertellen. Vandaar een wat uitvoeriger be richt over dit onderwerp. Neder land in casu het KNMI bezit één weerschip, de Cumulus. Als alles goed gaat. arriveert het schip van daag in de Parkhaven te Rotter dam. Het is dan terug van een verblijf van circa 31/2 week op de post M (van Mike) tussen IJsland en Noorwegen op 60 graden noord, 2 graden oost. Op dit ogenblik zijn de Noren aan de beurt om op die plaats waarne mingen te doen over de wind, het weer, de temperatuur, en bijvoor beeld de barometerstand. Het eerstvolgende vertrek van de Cu mulus uit ons land zal op maan dag 9 mei plaatsvinden. Er is een tijd geweest, waarin de noordelijke Atlantische Oceaan met niet minder dan 17 tot 21 weerschepen „bevolkt" werd. Ne derland had er vanaf 1947 twee: behalve de Cumulus ook de Cir rus, beide omgebouwde Ameri kaanse fregatten uit dé tweede wereldoorlog en niet al te comfor tabel. In 1963 is de Cumulus ver vangen door een nieuw, zeer mo dern, speciaal voor de weertaken gebouwd schip, dat nu nog dienst doet. De Cirrus werd in 1970 uit de vaart genomen. Tijdens de vorige ligpauze heb ik de Cumulus nog eens even van nabij bekeken. Op de voorste mast bevindt zich scheepsradar en de misthoorns, de achterste mast draagt windmeters. Vlak achter de schoorsteen op het ach terdek staan weerhutten opge steld waaronder de Vulhut voor radiosondeballons. Daarop staat de radarantenne. In de jaren na de oorlog stelde de Transatlantische luchtvaart veel belang in de weerschepen ter be veiliging van de Europa- Amerikaroute (de weerschepen hadden ook reddingsmateriaal en een bakenzender aan boord). Naarmate de verkeersvliegtuigen echter hoger zijn gaan vliegen en vooral sneller en dus veiliger, nam de interesse sterk af en was men niet bereid financiële offers te brengen. De Europese weerkundi gen zagen het zwerk drijven. Zij staken de koppen bij elkaar. Er kwam een weerschepenovereen- komst tot stand, die na toetreding van Spanje eind vorig jaar geldig heid heeft tot 1981. Er zijn mo menteel vier posten, behalve Mi ke, ook Lima ten westnoordwes ten van Schotland, bezet door de Engelsen, Charlie, midden op de oceaan door de Russen (van veel belang voor het tijdig ontdekken van nieuwe secundaire depressie ontwikkelingen) en Romeo ten zuidwesten van Ierland, bezet door de Fransen (zie bijgaand kaartje). Natuurlijk doet de be manning ook nog wel wat anders dan waarnemen. De vrije tijd kan worden benut met lezen en spor ten en ook worden er films ver toond. Ik heb me laten vertellen, dat de Nederlanders internatio naal naam hebben wat betreft het zelfs bij onmogelijk weer vrijwel altijd doen doorgaan van radio- sondewaarnemingen. Of het waar is weet ik niet, maar van het begin af moeten slechts in drie of vier gevallen de gegevens uit de hoge re luchtlagen zijn uitgevallen. Over het actuele weer vrijwel geen commentaar ditmaal: het ziet er lang niet slecht uit met weinig invloed van het Ierse re- gengebied. (Gistermorgen 11 tot 13 mm regen daar in zes uur en dan weet je het wel: het ver traagt). Verder gaat de tempera tuur de komende dagen gaande weg naar een hoger niveau Nog een paar verblijdende tekenen van de aarzelend op gang komen de lente: in Zeeland staan de vroege peren en kersen in bloei. Verder zijn de boerenzwaluw (laat) en de huiszwaluw (redelijk op tijd) gesignaleerd in West- Zeeuws-Vlaanderen, Noord- Beveland, Zuid-Beveland en Walcheren. Daarbij komen nog eerste waarnemingen van de dag pauwoog. de kleine vos, het Ica- rusblauwtje (alle drie ontwaakt uit de winterslaap) en het kleine koolwitje (nieuw geboren uit een pop en mooi op tijd i Gege vens afkomstig uit Middelburg une; ftnen 1 zltrok plek idhf staa amen met vele andere Nederlan- d zS trokken wij rond 1900 van plek om niet van honger om te staat onder het eerste van ne- Frl door Jos Bosmans gete- ruclde prentjes in de „aktie- -fajfage" van Het Wiel. de muPndkrant voor woonwagenbe- e gAers „Wij eisen geluk," daar *it deze actie om. Want wat 8 hen bewoners van woonwagens kofe eeuw al niet meegemaakt? ir gaan de negen plaatjes en de ►ehorende teksten over: „Sei- fnwerk op de boerderij, handel, ass^'matten enz Daarmee verdien- ilk, wij een onbelegde boterham 22. T918 werden we gescheiden. Zij: 0, 3fgers in huizen, wij: woonwagen- 6. goners en zigeuners op een npje naast de vuilnisbelt. In Ra£ fascistische heilstaat is geen 9 fats voor vrije mensen: 1,5 mil le 1 zigeuners werden dan ook ver- 1. aJL In 1945, was toen de oorlog self v°or iedereen voorbij? En wel- vaart, kwam dat ook voor ieder een? Wat beter ging het in de jaren '60: 70?c van de autosloop deden wij. Helaas maar kort. want een nieuw beleid werd aan ons op gelegd: De apartheidswet van '68. Regionale getto's kwamen er. Broodroof? Geen nood. wel zijnswerk en bijstand vormden de pleister op de wond. Bungalow wagens werden ons nieuwe verblijf, alleen wel op 'n overvol kamp. De roep om kleine kampjes klinkt alom, protesten vlammen op. Wij eisen geluk. Voor de een is dat een huis. voor de ander een wagen, daarom afschaffing van de apartheidswet '68". Dit historische overzichtje kun je nauwelijks overdreven noemen. In hetzelfde nummer van Het Wiel staat een artikel over Zuidwest- Salland, een woonwagencentrum met een weidse naam, maar niette min bovenop een voormalige vuil nisstortplaats gebouwd. Indertijd vond de inspecteur van volksge zondheid al, dat je op zo'n plek niet kon bouwen, maar het kamp kwam er toch. De 60 centimeter dikke zandlaag is grotendeels in het afval gezakt, met het gevolg dat schuurtjes, deuren en kozijnen ont wricht zijn, dat de ratten er welig tieren, dat één op de drie volwasse- nen (en zelfs af en toe kinderen) slaap- of zenuwplllen slikt, dat één op de 2,5 kinderen last heeft van zweren en eczeem en dat hartklach ten er niet zeldzaam zijn. En dat is dan nog maar één kamp. Geen wonder dat de bewoners van zulke centra wel eens verandering in hun situatie willen zien. Op het actiepamflet vragen ze: „Volwaar dige standplaatsen voor iedereen; vrije arbeidsmogelijkheden in elke gemeente; gelijkstelling van wagen en huis; trekvrijheid; be staansrecht, erkenning, voorzienin gen en werk voor zigeuners; stop pen met negatieve stempels en dis criminatie; stoppen met onder drukkend beheer en controle; weg vagen van getto-kampen en ophef fen woonwagenwet '68." Woonwa genbewoners willen niet met goede sociale voorzieningen en kleine kampen afgekocht worden. Ze wil len niet door de bureaucratie over heerst worden, niet opgaan in een grauwe verzorgingsstaat Ze willen hun vrijheid behouden. Nóg zijn ze persoonlijk herkenbaar en dat wil len ze blijven. Niet dat al die mensen nu verwach ten van de ene dag op de andere hun wensen tot in de finesses gere- mensen die het voor het zeggen geld te zien. Wat ze wel hopen te hebben, hen een beetje gaan begrij- bereiken, is dat de burgermaat- pen. Dan zal er al een hoop kunnen schappij, gewone mensen èn de verbeteren. K!c tilery)* cl sl Trt»®* 2* <ye«,) Ir.ew'.r, ,r rk '.ent 6 Mozes komt, zoals bekend, van avond op het tv-scherm Het eerste deel van Mozes, al klinkt dat wat eigenaardig voor degenen die niet weten dat het hier om een tv-serie gaat. Maar nog eigenaardiger klonk de aankondiging van AVRO. die Mozes zo te horen zo'n beetje geannexeerd heeft. Na een kort fragment uit de film hoorde je een stem zeggen: „Mozes, aanstaande dinsdag op uw avondje AVRO" Een avondje met Mozes dus. Nog even en ze maken hem lid van die omroep. Heel kleine en heel grote „lentebloemen" laat vijfjarige Gerda Spijk voor en rondom de woonwagen bloeien waar ze zelf woont. Blijkbaar zien kinderen uit woonwagenkampen de toekomst dus nog wel zonnig in, hoewel haar leeftijdgenootje Tonia Bergervoet, net als Gerda op de St. Frans (kamp-)kleuterschool in Arnhem, op haar ook in Het Wiel afgedrukte lentetekening een paar donkere wolkjes toch niet heeft willen weglaten. „De honorering van de plannen van de E.N.C.I tot gedeeltelijke afgra ving van het Zuidlimburgse mer- gelplateau betekent een nieuw hoogtepunt in de reeks van plano logische blunders, gemaakt in wat wel ooit het schoonste stukske Ne derland werd genoemd" Vermoedelijk liep E. M. W. Janssen allang met een wrokkig gevoel over die afgravingskwestie rond, en nu hij maandag aan de rijksuniversi teit te Groningen is gepromoveerd, heeft hij de gelegenheid om die gevoelens aan de stellingen bij zijn proefschrift toe te voegen, dan ook niet voorbij laten gaan Er moet hoognodig Iets veranderen in de Amerikaanse opvatting over de manier waarop je kinderen be handelt. Ouders gaan er teveel van uit dat kinderen hun onbetwiste eigendom zijn, waarmee je kunt doen wat Je wilt maar die niet alleen Het tijdschrift De Bejaar den dat het euvel signaleert, heeft cijfers te pakken gekregen over de situatie waarin een groot deel van de Amerikaanse kinderen verkeert zeventien miljoen (dat is één op de vier) van hen leven In armoede Van alle zwakzinnige kinderen woont 95 procent In de achterbuurt en tweeëneenhalf miljoen kinderen lo pen kans op een loodvergiftiging. waaruit ook weer zwakzinnigheid kan voortkomen Vier jaar geleden werd aan het Congres gerappor teerd, dat er elk Jaar zestigduizend gevallen van kindermishandeling bekend worden. En gewoonlijk kan daar nog een veelvoud van niet bekend geworden gevallen bijge teld worden Veilig De Amerikaan se autostad Detroit is 'veiliger' ge worden dit Jaar zijn er pas' 107 moorden gepleegd en dat waren er vorig jaar in dezelfde tijd 150. Het veilige zit 'm hierin, dat er voor net eerst sinds tien jaar zes dagen ach ter elkaar niemand vermoord is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5